Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βάρος > 4kgr = Θερμοκοιτίδα;;;;;;;;;;;;


Rea_1971

Recommended Posts

Το θέμα με απασχολεί εδώ και κάτι μέρες. Από την τελευταία μου επίσκεψη στον γιατρό.

 

Έχω ήδη αναφέρει ότι το Ηλεκτράκι θα είναι μάλλον 4+ κιλά όταν γεννηθεί (στο τέλος της εβδομάδας 36 ήταν ήδη 3.120kgr).

Δεν έχω διαβήτη κύησης.

 

Μου είπε λοιπόν ο γιατρός ότι αν γεννηθεί πάνω από 4kgr πιθανα να χρειαστεί θερμοκοιτίδα. Ο λόγος είναι γιατί τα μεγαλόσωμα μωράκια παρουσιάζουν συχνά υπογλυκαιμία και χρειάζονται εντατική φροντίδα.

 

Έχω σκάσει. Για πολλούς λόγους.

Γιατί φοβάμαι τις ενδονοσοκομειακές λοιμώξεις. Ήδη τραβιόμαστε με τέτοιο πρόβλημα με τη μητέρα μου (ιστορία που κρατά πάνω από ένα μήνα τώρα)

Γιατί θέλω να τη θηλάσω

Γιατί θέλω να την έχω κοντά μου στο δωμάτιο.

 

Μανούλες, εσείς που γεννήσατε μεγαλόσωμα παιδάκια (>4kgr) σας τα βάλανε θερμοκοιτίδα;;;

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα, με το καλο να γεννησεις....Μην βασιζεσαι στους υπερηχους...και εμενα γιγαντες τα εβγαζαν και τα δυο αλλα δεν περασαν τα 4 κιλα.

Στι ΙΑΣΩ παντως που γεννησα τα μωρα που ηταν 4.300 και επανω τα εβαζαν προληπτικα μια μερα θερμοκοιτιδα.

Link to comment
Share on other sites

Ο δεύτερός μου ήταν 4 ακριβώς, δεν παίχτηκε ούτε θερμοκοιτίδα ούτε τίποτα. Ο τρίτος 4.160, τον κράτησα αγκαλιά μετά τη γέννα, τον θήλασα, αλλά μετά μου τον κράτησαν κάποιες ώρες σε θερμοκοιτίδα γιατί παρουσίασε λέει ταχύπνοια.

Η θερμοκοιτίδα δεν είχε ούτε μηχανήματα παρακολούθησης, ούτε τίποτα, ένα μικρό θερμοκηπιάκι ήταν στον κανονικό θάλαμο των νεογνών. Απλά τον κράτησαν εκεί για κανένα τετράωρο, εγώ πήγαινα κάθε τρεις και λίγο και ζητούσα να τον δω, υπογλυκαιμία δεν είχε, γιατί τον έλεγχαν. Ο μικρός πεινούσε και δάγκωνε τα σεντόνια και στο τέλος με βαρέθηκαν να πηγαίνω και να διαμαρτύρομαι και μου τον έδωσαν να τον θηλάσω.:mrgreen:

 

Η "θερμοκοιτίδα" όπως σου είπα ήταν ψιλομούφα. Δηλαδή, άλλες οι θερμοκοιτίδες της εντατικής με τα μηχανήματα, διασωληνώσεις κλπ και άλλο αυτό που είχαν το μωρό που ήταν ενα απλό θερμοκηπιάκι.

 

Ο γιατρός μου πάντως επειδή φαίνονταν ότι θα κάνω μεγαλόσωμα μωρά ποτέ δεν μου είχε πει ότι σώνει και καλά θα τα βάλουν στη θερμοκοιτίδα.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Αν στο κανουν προληπτικα θα γινει για να επιβεβαιωσουν προφανως οτι τα κιλα δεν ειναι απο καποιο ιατρικο θεμα.....δεν νομιζω να ειναι προβλημα. Επισης οι υπερηχοι λενε μπουρδες τις περισσοτερες φορες. Μετρηση σωστη σε υπερηχο σπανια γινεται. Μην αγχωνεσαι προκαταλαβολικα κουκλα. Ολα καλα θα πανε. Αντε σε περιμενουμε με το καλο....πως και πως......!

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ότι πράγματι, υπάρχει η περίπτωση υπογλυκαιμίας. Οι πιθανότητες είναι πιο αυξημένες στην πρώτη ώρα. Από κει και πέρα πέφτουν κάπου στο 3,5%, αν τα λέει καλά το παρακάτω άρθρο.

 

http://www.schwangerschaft-und-diabetes.de/fileadmin/user_upload/pdf/LGA.pdf

 

Αν ήμουν στη θέση σου, θα επεδίωκα εκ των προτέρων συνάντηση με τον αρμόδιο νεογνολόγο ή θα μιλούσα πρώτα με το δικό μου παιδίατρο, μήπως και συνεννοηθεί με το νεογνολόγο. Ίσως και ο πρώτος που πρέπει να μιλήσεις, είναι ο γυναικολόγος σου. Μήπως και υπάρχει περίπτωση τον 24ωρο έλεγχο του ζαχάρου, μετά την 1η ώρα, να τον κάνουν στο δωμάτιο. Αν τον κάνουν με το γνωστό μηχανάκι.

 

Ωστόσο, αν είναι το πρωτόκολλο της κλινικής αυτό, ίσως δεν έχεις και πολλές ελπίδες να καταφέρεις κάτι. Θα το πάλευα πάντως.

 

Η θερμοκοιτίδα, πράγματι, δεν είναι κάτι το φοβερό, σε αυτή την περίπτωση. Υποτίθεται όμως ότι το πρωτόκολλο είναι 24ωρη παρακολούθηση, αλλά δεν είναι απίθανο να κρατήσουν το παιδί 2-3 μέρες επι πλέον. Για αυτό καλό είναι να είσαι υποψιασμένη και να έχεις σταντ μπάι και τον παιδίατρό σου. Για το θηλασμό παρέχουν θήλαστρο και έχει και κάποιες επισκέψεις στη μονάδα, όπου μπορείς να θηλάσεις.

 

Για τις ενδονοσοκομειακές λοιμώξεις, δεν έχεις και εντελώς άδικο, ωστόσο είναι αρκετά σπάνιες πλέον. Κάπου βέβαια, καμιά φορά η παρακολούθηση δημιουργεί προβληματάκια, χωρις να λύνει κάτι ιδιαίτερο, ειδικά, αν είναι "προληπτική". Εγω πήρα σπίτι τα παιδιά μου συναχωμένα πχ και το συνάχι ξεκινησε στην παρακολούθηση. Ευτυχώς, δεν έδειξε να παρεμβάλλεται στη σίτιση και στην υγεία τους γενικά, πάντως μια ψιλοανησυχία την είχα, ως μη έμπειρη μαμά.

 

Τα δικά μου νοσηλεύτηκαν και τα δύο (δίδυμα) λόγω οριακής προωρότητας, παρόλου που είχαν καλό βάρος για τις εβδομάδες τους. Λόγω ζαχάρου κύησης, μπήκαν για παρακολούθηση, αλλά με μισόλογα και κωλυσιεργίες, από την πλευρά της ΜΕΝΝ, δώσαν εξιτήριο στο πρώτο μικρό, όταν ήταν να πάρω και εγώ εξιτήριο, λόγω καισαρικής. Πουθενά δεν αναφέρθηκε ότι παρουσιάστηκε υπογλυκαιμία ή οποιοδήποτε άλλο πρόβλημα, σε κείνο το μικρό. Στα επισκεπήρια μου είπαν ότι εφόσον λέει νοσηλεύτηκε, ήθελαν να βεβαιωθούν ότι τρώει καλά, για να του δώσουν εξιτήριο... Εμείς ήμασταν σε άλλο ιδιωτικό μαιευτήριο, στο Ιασώ δεν ξέρω τι επικρατεί. Πιστεύω ότι στα χρόνια που μεσολάβησαν, έχουν λίγο μαζευτεί, όλα τα ιδιωτικά μαιευτήρια, ως προς τις προληπτικές νοσηλείες.

 

Τουλάχιστον ο δικός σου γιατρός σε υποψίασε, γιατί ο δικός μου δεν μου είχε πει κουβέντα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμένα 4000 γεννήθηκε και δεν χρειάστηκε θερμοκοιτίδα.Αυτό που γνωρίζω είναι ότι είναι πιο πιθανό να παρουσιάσει ίκτερο Η δικιά μου έκανε,και μου είπαν στο μαιευτήριο ότι είναι συνηθησμένο στα μεγάλα μωρά.Με το καλό και μην αγχώνεσαι.

UeNTp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ελα παναγια μου! Δλδ εμενα που γεννηθηκε 4800 (χωρις να εχω ζαχαρο), δλδ...σε ποσες θερμοκοιτιδες θα επρεπε να τον βαλουν? Ουτε ικτερο, ουτε τιποτα...μια χαρα ηταν το παιδακι μου...προσωπικα, πρωτη φορα το ακουω αυτο...δεν ειμαι γιατρος βεβαια...απλα αυτο που ξερω ειναι οτι η θερμοκοιτιδα χρεωνεται περιπου 150 ευρω την ημερα....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Οι θερμοκοιτίδες χρεώνονται πράγματι, αλλά τα ταμεία τις καλύπτουν πλήρως, αν προσκομιστούν τα σχετικά έγγραφα. Μπορεί να είναι και ένας λόγος που υπάρχουν γκρίζες ζώνες και διαφορετικά νοσοκομεία έχουν διαφορετικές πρακτικές. Στα ιδιωτικά της Αθήνας, είναι η στάνταρ πρακτική. Σε δημόσιο γέννησες Ράννια;

 

Victoria στο Ιασώ γέννησες; Αν και ήσουν στο όριο του βάρους. Τι ισχύει τελικά; Μήπως έχουν αλλάξει τακτική;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η δική μας θερμοκοιτίδα δεν είχε κανένα σύστημα παρακολούθησης, ούτε διασωλήνωση, επομένως δεν υπήρχε περίπτωση να κολλήσει κάποια ενδονοσοκομειακή λοίμωξη.

Δεν χρεώνονταν εξτρά, άλλο εντατική άλλο σκέτη θερμοκοιτίδα.

Δεν σιτίζονταν όση ώρα έμεινε μέσα, λόγω ταχύπνοιας λέει.

Δεν είχαμε 24ωρο έλεγχο για υπογλυκαιμία, μόνο όσες ώρες έμεινε στη θερμοκοιτίδα, γιατί δεν σιτίζονταν όσο έμενε εκεί μέσα.

Τον έβγαλαν πολύ εύκολα μετά από λίγη γκρίνια δική μου, έχω την αίσθηση ότι η επιμονή μου ΕΠΑΙΞΕ ρόλο στο πότε θα τον βγάλουν.:rolleyes:

Τι άλλο, α μετά, τον κράτησα κοντά μου όσο περισσότερο γίνονταν με μέχρι να βγούμε από την κλινική, χωρίς να μας ενοχλήσει κανείς.

Γέννησα στο Διαβαλκανικό στη Θεσσαλονίκη, γιατί όντως κάθε κλινική μπορεί να έχει διαφορετική συμπεριφορά.:roll:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι θερμοκοιτίδες χρεώνονται πράγματι, αλλά τα ταμεία τις καλύπτουν πλήρως, αν προσκομιστούν τα σχετικά έγγραφα. Μπορεί να είναι και ένας λόγος που υπάρχουν γκρίζες ζώνες και διαφορετικά νοσοκομεία έχουν διαφορετικές πρακτικές. Στα ιδιωτικά της Αθήνας, είναι η στάνταρ πρακτική. Σε δημόσιο γέννησες Ράννια;

 

Victoria στο Ιασώ γέννησες; Αν και ήσουν στο όριο του βάρους. Τι ισχύει τελικά; Μήπως έχουν αλλάξει τακτική;

 

Στην Πατρα, στο Ολυμπιο.

 

Βρε οτι τα ταμεια το καλυπτουν...ναι οκ! Το νοσοκομειο ομως δεν το νοιαζει απο ποιον θα τα παρει (πελατη ή ταμειο), αρκει να τα παρει...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η δική μας θερμοκοιτίδα δεν είχε κανένα σύστημα παρακολούθησης, ούτε διασωλήνωση, επομένως δεν υπήρχε περίπτωση να κολλήσει κάποια ενδονοσοκομειακή λοίμωξη.

Δεν χρεώνονταν εξτρά, άλλο εντατική άλλο σκέτη θερμοκοιτίδα.

Δεν σιτίζονταν όση ώρα έμεινε μέσα, λόγω ταχύπνοιας λέει.

Δεν είχαμε 24ωρο έλεγχο για υπογλυκαιμία, μόνο όσες ώρες έμεινε στη θερμοκοιτίδα, γιατί δεν σιτίζονταν όσο έμενε εκεί μέσα.

Τον έβγαλαν πολύ εύκολα μετά από λίγη γκρίνια δική μου, έχω την αίσθηση ότι η επιμονή μου ΕΠΑΙΞΕ ρόλο στο πότε θα τον βγάλουν.:rolleyes:

Τι άλλο, α μετά, τον κράτησα κοντά μου όσο περισσότερο γίνονταν με μέχρι να βγούμε από την κλινική, χωρίς να μας ενοχλήσει κανείς.

Γέννησα στο Διαβαλκανικό στη Θεσσαλονίκη, γιατί όντως κάθε κλινική μπορεί να έχει διαφορετική συμπεριφορά.:roll:

 

Αν έχεις το παιδί στο δωμάτιο έχεις έλεγχο ποιος το πιάνει. Στη θερμοκοιτίδα, το πιάνουν πολλά χέρια σε πολλές βάρδιες, που δεν ξέρεις ποιο άρρωστο μωρό, έχουν πιάσει πριν. Και μετά λέμε για τους επισκέπτες στο δωμάτιο που βλέπουν τα παιδιά με το κυάλι. Βέβαια, πρέπει να τηρούν αυστηρούς κανόνες μέσα στις μονάδες, για αποφυγή λοιμώξεων.

 

Το ένα μου μικρό, από τότε, κατά πάσα πιθανότητα, κόλλησε και μεταδοτικό δερματικό νόσημα, που ευτυχώς δεν κόλλησε σε κάποιον άλλον από εμάς και ευτυχώς θεραπεύτηκε. Καλά δεν θέλω να τρομάξω, τραβήξαμε λαχείο μάλλον και δεν ήταν και τίποτα σοβαρό. Απλά το αναφέρω ως έδειξη ότι η παραμονή στη μονάδα δεν είναι και ό,τι καλύτερο. Το πιο ουσιαστικό μειονέκτημα είναι ο αποχωρισμός από τη μαμά, που για κάποιους είναι άνευ οποιασδήποτε σημασίας. Γιατί το νεογέννητο κοιμάται έτσι και αλλιώς το μεγαλύτερο μέρος του 24ώρου. Εκεί είναι η διαφορά...

 

Η γκρίνια και η επιμονή δεν παίζει ρόλο, πάντα. Εξαρτάται και ποιος είναι από την άλλη πλευρά. Και πόσο πιστεύει ότι η παραμονή στη θερμοκοιτίδα είναι κάτι άνευ σημασίας για το παιδί. Αν υπήρχε χρηματικό θέμα για τους γονείς (που δεν υπάρχει), μπορεί να ήταν λίγο πιο φειδωλοί.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις το παιδί στο δωμάτιο έχεις έλεγχο ποιος το πιάνει. Στη θερμοκοιτίδα, το πιάνουν πολλά χέρια σε πολλές βάρδιες, που δεν ξέρεις ποιο άρρωστο μωρό, έχουν πιάσει πριν. Και μετά λέμε για τους επισκέπτες στο δωμάτιο που βλέπουν τα παιδιά με το κυάλι. Βέβαια, πρέπει να τηρούν αυστηρούς κανόνες μέσα στις μονάδες, για αποφυγή λοιμώξεων.

 

Μα μιλάμε για θερμοκοιτίδα στο θάλαμο νεογνών που αυτός που τα πιάνει είναι οι μαίες και ο/η παιδίατρος που θα τα έπιαναν είτε βρίσκονταν στην θερμοκοιτίδα είτε όχι.:confused:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Mariandik, το ότι τα μωρά κολλάνε διάφορα στις ΜΕΝΝ είναι διαπιστωμένο και καταγεγραμμένο. Έγραψα την εμπειρία μου, παραπάνω, ότι κολλήσαμε 2 νοσήματα, ευτυχώς άνευ σημασίας. Τα τελειόμηνα μωρά είναι πιο ανθεκτικά και οι λοιμώξεις είναι σπάνιες, αν τηρούνται ευλαβικά τα μέτρα ασφαλείας. Δεν είναι μηδενικές όμως. Για αυτό και εξαρχής έγραψα στη φίλη που άνοιξε το τόπικ, ότι οι λοιμώξεις είναι μια πιθανότητα, αλλά δεν είναι και το πιο πιθανό να συμβεί, είναι μάλλον απίθανο.

 

Και αν έχεις rooming in δεν χρειάζεται βασικά κανείς να πιάνει το μωρό. Ο παιδίατρος το ελέγχει στην αρχή, μετά χρειάζεται; Πάντως, οι επαφές περιορίζονται στο μίνιμουμ, ενώ στη MENN κυκλοφορεί αρκετός κόσμος, άλλος για τάισμα-άλλαγμα, άλλος για φάρμακα-νοσηλεία, άλλος για εξετάσεις...

Link to comment
Share on other sites

Mariandik, το ότι τα μωρά κολλάνε διάφορα στις ΜΕΝΝ είναι διαπιστωμένο και καταγεγραμμένο. Έγραψα την εμπειρία μου, παραπάνω, ότι κολλήσαμε 2 νοσήματα, ευτυχώς άνευ σημασίας. Τα τελειόμηνα μωρά είναι πιο ανθεκτικά και οι λοιμώξεις είναι σπάνιες, αν τηρούνται ευλαβικά τα μέτρα ασφαλείας. Δεν είναι μηδενικές όμως. Για αυτό και εξαρχής έγραψα στη φίλη που άνοιξε το τόπικ, ότι οι λοιμώξεις είναι μια πιθανότητα, αλλά δεν είναι και το πιο πιθανό να συμβεί, είναι μάλλον απίθανο.

 

Και αν έχεις rooming in δεν χρειάζεται βασικά κανείς να πιάνει το μωρό. Ο παιδίατρος το ελέγχει στην αρχή, μετά χρειάζεται; Πάντως, οι επαφές περιορίζονται στο μίνιμουμ, ενώ στη MENN κυκλοφορεί αρκετός κόσμος, άλλος για τάισμα-άλλαγμα, άλλος για φάρμακα-νοσηλεία, άλλος για εξετάσεις...

 

Αυτό σε λέω ρε συ Αθηνά, ότι θερμοκοιτίδα δεν σημαίνει ΜΕΝΝ απαραίτητα. Άλλο η ΜΕΝΝ (μονάδα εντατικής θεραπείας νεογνών) άλλο η θερμοκοιτίδα, στη δική μου τουλάχιστον περίπτωση, όπως την περιέγραψα.;)

 

Κανείς δεν μπορεί να γνωρίζει εκ των προτέρων αν και πού θα χρειαστεί να βάλουν το μωρό.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα!εγω παντωσ γεννησα στο ιασω πριν 22μερεσ!ο μικροσ βγηκε 4100!και δεν μου ειπαν τιποτα για θερμοκοιτιδα!μονο εκανε λιγο ικτερο ο οποιοσ σε λιγεσ ωρεσ αφου μπηκε στη λαμπα επεσε!να ρωτησω κατι ασχετο γιατι δεν απανταει ο γιατροσ?ειμαι αρρωστη με βηχα,συναχι και πυρετο!πηρα μονο ντεπον!μπορω να τον θηλασω?σασ εχει τυχει?ευχαριστω και συγγνωμη!;)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!εγω παντωσ γεννησα στο ιασω πριν 22μερεσ!ο μικροσ βγηκε 4100!και δεν μου ειπαν τιποτα για θερμοκοιτιδα!μονο εκανε λιγο ικτερο ο οποιοσ σε λιγεσ ωρεσ αφου μπηκε στη λαμπα επεσε!να ρωτησω κατι ασχετο γιατι δεν απανταει ο γιατροσ?ειμαι αρρωστη με βηχα,συναχι και πυρετο!πηρα μονο ντεπον!μπορω να τον θηλασω?σασ εχει τυχει?ευχαριστω και συγγνωμη!;)

Ναι! ;)

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σε λέω ρε συ Αθηνά, ότι θερμοκοιτίδα δεν σημαίνει ΜΕΝΝ απαραίτητα. Άλλο η ΜΕΝΝ (μονάδα εντατικής θεραπείας νεογνών) άλλο η θερμοκοιτίδα, στη δική μου τουλάχιστον περίπτωση, όπως την περιέγραψα.;)

 

Κανείς δεν μπορεί να γνωρίζει εκ των προτέρων αν και πού θα χρειαστεί να βάλουν το μωρό.

 

Και εγώ το ίδιο δεν λέω; Να το πούμε αλλιώς; Όταν το παιδί το πάνε σε παρακολούθηση, θερμοκοιτίδα, όπως θες πες το, στα περισσότερα μαιευτήρια ο γονιός για να το δει, περνάει από ένα χώρο που ως ταμπέλα έχει ΜΕΝΝ. Εκεί μέσα, έχουν διαχωρίσει τα παιδιά, ανάλογα με τις ανάγκες νοσηλείας ή παρακολουθησης, σε 3 βαθμίδες σοβαρότητας. Τη σοβαρή (την ΜΕΝΝ, για όσους θέλουν να ακριβολογούν), τη μεσαία και την παρακολούθηση-αναμονή για το εξιτήριο. Τα παιδιά με ζάχαρο κύησης ή τα συναφή τα έχουν στη μεσαία βαθμίδα συνήθως. Η μεσαία έχει θερμοκοιτίδες, αλλά τα παιδιά δεν θεωρούνται ότι διατρέχουν κάποιο ιδιαίτερο κίνδυνο, είναι πιο πολύ για παρακολούθηση. Η απλή παρακολούθηση έχει κουνάκια και πιθανόν αγωγή για ίκτερο. Για το σκοπό της κουβέντας που κάνουμε όμως, η ουσία είναι ότι τα παιδιά περνάνε την πόρτα της ΜΕΝΝ, δεν είναι στο δωμάτιο με τη μαμά και συνεπώς εκτίθενται σε πολλαπλούς χειρισμούς, που δεν θα είχαν στο δωμάτιο.

 

Ξαναλέω πάντως ότι από την προσωπική μας εμπειρία που περιελάμβανε και μικρολοιμώξεις, λόγω αυτής της νοσηλείας, αυτό που αποδείχτηκε πιο σημαντικό ήταν ο αποχωρισμός από τη μαμά.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το ίδιο δεν λέω; Να το πούμε αλλιώς; Όταν το παιδί το πάνε σε παρακολούθηση, θερμοκοιτίδα, όπως θες πες το, στα περισσότερα μαιευτήρια ο γονιός για να το δει, περνάει από ένα χώρο που ως ταμπέλα έχει ΜΕΝΝ. Εκεί μέσα, έχουν διαχωρίσει τα παιδιά, ανάλογα με τις ανάγκες νοσηλείας ή παρακολουθησης, σε 3 βαθμίδες σοβαρότητας. Τα παιδιά με ζάχαρο κύησης ή τα συναφή τα έχουν στη μεσαία βαθμίδα συνήθως. Για το σκοπό της κουβέντας που κάνουμε όμως, η ουσία είναι ότι περνάνε την πόρτα της ΜΕΝΝ, δεν είναι στο δωμάτιο με τη μαμά και συνεπώς εκτίθενται σε πολλαπλούς χειρισμούς, που δεν θα είχαν στο δωμάτιο.

 

Ε, είδες λοιπόν που δεν λέμε το ίδιο;

Η Ρέα ζήτησε προσωπικές εμπειρίες, λοιπόν ανέφερα τη δική μου. Στο διαβαλκανικό τουλάχιστον που γέννησα, τι γίνεται;

Υπάρχουν θερμοκοιτίδες στον απλό θάλαμο των νεογνών. Εκεί, όχι στη ΜΕΝΝ.

Εκεί έμεινε το δικό μου για 4 ώρες, εκεί και μιας κοπέλας που γέννησε την ίδια ώρα με μένα δίδυμα λίγο πρόωρα αλλά σε πολύ καλή κατάσταση.

Αν τα παιδιά μας δεν πήγαιναν καλά, τότε θα τα μετέφεραν στη ΜΕΝΝ, όμως και τα τρία βγήκαν μετά από λίγες ώρες, τα διδυμάκια έκατσαν παραπάνω από το δικό μου αλλά δεν πήγαν ποτέ στη ΜΕΝΝ.

Τον απλό θάλαμο των νεογνών δεν τον θεωρώ επικίνδυνο για ενδονοσοκομειακές λοιμώξεις, την ΜΕΝΝ φυσικά είναι γεγονός οτι υπάρχει κίνδυνος.

Η θερμοκοιτίδα στον θάλαμο νεογνών δεν χρεώνεται εξτρά, το ξέρω εκ πείρας. Με είχαν πληροφορήσει ότι ΑΝ χρειάζονταν να μεταφρεθεί το μωρό στη ΜΕΝΝ, τότε θα υπήρχε χρέωση και να το ψάξω με το ταμείο μου.

Τώρα στην Αθήνα, δεν ξέρω μπορεί να ισχύουν διαφορετικά πράγματα, γι' αυτό ανέφερα πού γέννησα εγώ.;)

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με απασχολεί εδώ και κάτι μέρες. Από την τελευταία μου επίσκεψη στον γιατρό.

 

Έχω ήδη αναφέρει ότι το Ηλεκτράκι θα είναι μάλλον 4+ κιλά όταν γεννηθεί (στο τέλος της εβδομάδας 36 ήταν ήδη 3.120kgr).

Δεν έχω διαβήτη κύησης.

 

Μου είπε λοιπόν ο γιατρός ότι αν γεννηθεί πάνω από 4kgr πιθανα να χρειαστεί θερμοκοιτίδα. Ο λόγος είναι γιατί τα μεγαλόσωμα μωράκια παρουσιάζουν συχνά υπογλυκαιμία και χρειάζονται εντατική φροντίδα.

 

Έχω σκάσει. Για πολλούς λόγους.

Γιατί φοβάμαι τις ενδονοσοκομειακές λοιμώξεις. Ήδη τραβιόμαστε με τέτοιο πρόβλημα με τη μητέρα μου (ιστορία που κρατά πάνω από ένα μήνα τώρα)

Γιατί θέλω να τη θηλάσω

Γιατί θέλω να την έχω κοντά μου στο δωμάτιο.

 

Μανούλες, εσείς που γεννήσατε μεγαλόσωμα παιδάκια (>4kgr) σας τα βάλανε θερμοκοιτίδα;;;

καλημ'ερα και απο εμενα. γεννησα τον δευτερο μου γιο στην 36 εβδομαδα γιατι ξεκινησαν οι συσπασεις ξαφνικα. ηταν 3 κιλα. εαν το καλοσκεφτεις αρκετα μεγαλο μωρο για την εβδομαδα που γεννηθηκε. μαλιστα ο γιατρος μου ειπε οτι εαν επιανε τις 40 εβδομαδες θα ηταν σιγουρα στα 4 κλα. οταν γεννηθηκε του εδωσαν [αφου του εκαναν καποιες εξετασεις] με το μπιμπερο γλυκοζη, και μου ειπαν οτι ειχε υπογλυκαιμια. στην θερμοκιτιδα δεν μπηκε ,αλλα τον ελεγχαν καθε μερα. να σε ρωτησω μηπως θα γεννησεις σε ιδιωτικο γιατι εκει παιζουν και το οσα περισσοτερα παρουν τοσο καλυτερα...

Link to comment
Share on other sites

Οι θερμοκοιτίδες χρεώνονται πράγματι, αλλά τα ταμεία τις καλύπτουν πλήρως, αν προσκομιστούν τα σχετικά έγγραφα. Μπορεί να είναι και ένας λόγος που υπάρχουν γκρίζες ζώνες και διαφορετικά νοσοκομεία έχουν διαφορετικές πρακτικές. Στα ιδιωτικά της Αθήνας, είναι η στάνταρ πρακτική. Σε δημόσιο γέννησες Ράννια;

 

Victoria στο Ιασώ γέννησες; Αν και ήσουν στο όριο του βάρους. Τι ισχύει τελικά; Μήπως έχουν αλλάξει τακτική;

 

Οχι γέννησα στο Μητέρα πέρυσι.

UeNTp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ και για τον χρόνο και για τις απαντήσεις.

 

Αν είναι κάτι που συνηθίζεται, οκ, θα το δεχτώ και ας στεναχωριέμαι. Θα πιέσω απλά όσο μπορώ για να το αποφύγω...

 

Απλά μία με την εμπέδωση, μία με τη πιθανότητα να μπει το κορίτσι μου σε θερμοκοιτίδα, ήρθε και έδεσε το πράγμα...

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η κόρη μου γεννήθηκε 4.240 κιλά και δεν μου είπαν τίποτα για θερμοκοιτίδα! Μόνο μια μαία μου είπε μπράβο κοπέλα μου άλλες περιμένουν 40 μέρες για να γίνουν τόσο τα μωρά τους,εσύ το παίρνεις έτοιμο σαραντισμένο!

Από την άλλη ναι το τάραξαν στις εξετάσεις για ζακχαρο το οποίο δεν είχε και τέλος βγήκε από το μαιευτήριο 3950 κιλά.Ας μην ξεχνάμε ότι τα μωρά μας γεννιούνται με κακάκια μέσα τους και καθαρίζοντας τις πρώτες μέρες της ζωής τους, χάνουν βάρος.Ποια πήρε το παιδί της στο ίδιο ή σε μεγαλύτερο βάρος από αυτό της γέννησης βγαίνοντας από το μαιευτήριο??

Το ότι όμως σου το ανέφερε έτσι νωρίς και με μετρήσεις από υπέρηχο με παραπέμπει σε τακτική μαιευτηρίου και δεν μου αρέσει να το πω!

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Και εμένα τον υπολογιζε αν γεννιόταν κανονικά ότι θα ήταν πάνω από 4κ αλλά ποτέ δεν μου είπε για θερμοκοιτιδα (ήταν στο ΙΑΣΩ). Τελικά γεννήθηκε την 39 εβδ. 3700. Ακόμα και η νύφη μου που γέννησε και τα 3 παιδάκια της από 4 έως 4500 ποτέ δεν της είπαν για θερμοκοιτίδα, ούτε τα έβαλαν (αυτή στο ΜΗΤΕΡΑ). Για ειδικές εξετάσεις πάλι δεν ξέρω αν έκανε η όχι. Πρώτη φορά πάντως που άκουσα για θερμοκοιτίδα σε μεγάλα μωρά ήταν εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...