Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ


polina20

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ααα,ναι αυτο το ειχα ξεχασει,ο ορος και το σπασιμο των νερων που μου κανανε,ηταν ο χειροτερος πονος για μενα!!!

ακομη το θυμαμαι με τρομο!

η επισκληριδιος καθολου δεν πονεσε.

 

 

Για εμένα ο χειρότερος πόνος ήταν το πάτημα της κοιλιάς για να μικρίνει η μήτρα. Ούτε να το θυμάμαι δεν θέλω!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη.Αλλά εγώ κορίτσια δεν μπορώ να ευχαριστήσω αυτόν που ανακάλυψε την επισκληρίδιο.Να ευχαριστήσω κάποιον που θα μας μάθει πως λειτουργεί το σώμα μας εκείνη την στιγμή.Να μας μαθει το τροπο με ψυχοπροφυλακτική.Ναι να το κάνω.

Τα παρακάτω λόγια τα διαβασα σε ένα βιβλίο του Λεμπουαγιέ και οντως επαληθεύονται από τις απαντήσεις σας.Τα λόγια μια μαιας προς το Λεμπουαγιέ.Γραφω ένα μέρος

" Ολες οι γυναικες και λέω όλες, δεν θέλουν πια να ακούσουν να μιλάνε για τοκετό χωρίς επισκληρίδιο.Με αυτό το τρόπο όχι μόνο προσπερνούν, την μεγαλύτερη, την συμαντικοτερη εμπειρία στη ζωή μιας γυναίκας,αλλά επιπλέων δεν ξέρουν τίποτε για τις ολέθριες παρενέργειες αυτής της πρακτικής που εξάλλου αποφεύγουν να τους αποκαλύψουν."

Μερικά από τα λόγια του Λεμπουαγιέ.Οι εγκυες πρέπει να περάσουν τον τοκετό με τα δικά του εφόδια.Πρέπει να πλοηγήσουν μέσα στην καταιγίδα.Να παραμείνουν καπετάνισσες του πλοίου τους.Και αυτό θα το καταφέρουν με την βοήθεια του "ελέγχου " τις αναπνοής τους.Η οποία είναι σαν να λέμε τα πανιά του σκάφους τους.

 

Μακάρι να μας μαθαίνανε να βιώσουμε την εγκυμοσύνη και τον τοκετό ως μια ευχάριστη εμπειρία ζωής.Και όχι ένα γρήγορο ξεπέταγμα με την επισκληρίδιο γεμίζονται τις τσέπες των μαιευτηριων.

Κάποια λόγια που με συγκήνησαν και μακάρι να μας έδειχνε κάποιος τον τρόπο να τα ανακαλύψουμε

 

http://ariadni144.wordpress.com/2009/08/04/%ce%b3%ce%b9%ce%b1-%ce%bd%ce%b1-%ce%b5%ce%b9%ce%bd%ce%b1%ce%b9-%ce%b7-%ce%b5%ce%b3%ce%ba%cf%85%ce%bc%ce%bf%cf%83%cf%85%ce%bd%ce%b7-%ce%bf-%cf%84%ce%bf%ce%ba%ce%b5%cf%84%ce%bf%cf%83-%ce%bc%ce%b9/

 

'Ελεος!:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

'Ελεος!:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

 

Εχω πει εγω για ΤΟΝ Λεπμουαγιε......μεγαλο παληκαρι λεμε. Ολες του οι γενες με φυσικο τροπο λεμε ετσι.....απιστευτος. Γιαυτο τα λεει ετσι ομορφα.......:rolleyes::rolleyes:

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

για μενα η επισκληρίδιος είναι ο,τι καλύτερο. Με έπιασε απίστευτα, δεν κατάλαβα τίποτα και μέσα σε λίγες ώρες σηκώθηκα. Οι πόνοι πριν την ένεση ήταν αφόρητοι (και δεν είχα ούτε καν τις μισές συσπάσεις από αυτές που έπρεπε). Έλεγα συνέχεια στον άντρα μου οτι δεν θα αντέξω. Τώρα δεν φοβάμαι καθόλου να ξαναγεννήσω. Η μητέρα μου που γέννησε 3 παιδιά χωρίς επισκληρίδιο, το θυμάται σαν τη χειρότερη εμπειρία της ζωής της, δεν μπορούσε να πιστέψει οτι δεν θα πονούσα..τώρα μου λεει οτι και να ήθελα, δεν θα με άφηνε να γεννήσω χωρίς. Τώρα αν κάποια έχει αντοχές ή θέλει να το ζήσει, είναι δικό της δικαίωμα..

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αναρωτιεμαι ο κυριος λεμπυαγιε θα εκανε εξαγωγη δοντιου χωρις ενεση πρωτα.ετσι για να νιωσει το μεγαλειο της εξαγωγης και με τις καταλληλες ανασες να ακολουθισει τη συμπεριφορα του σωματος του βιονοντας αυτη τη μοναδικη εμπειρια.!

Link to comment
Share on other sites

 

Μακάρι να μας μαθαίνανε να βιώσουμε την εγκυμοσύνη και τον τοκετό ως μια ευχάριστη εμπειρία ζωής.Και όχι ένα γρήγορο ξεπέταγμα με την επισκληρίδιο γεμίζονται τις τσέπες των μαιευτηριων.

 

Γέννησα και τα δυο μου παιδιά φυσιολογικά.

Στο πρώτο ήθελα να γεννήσω χωρίς επισκληρίδιο γιατί ήθελα να δω πως είναι,όσο περίεργο και αν ακούγεται σε κάποιους.

Το φοβήθηκα όμως γιατί πόναγα και τελικά έκανα.

Στο δεύτερο παιδί δεν έκανα.

Πόναγα πολύ,ιδίως στο τέλος,αλλά ήθελα να γεννήσω έτσι.

Αν με ρώταγε κάποιος στο τρίτο παιδί τι θα έκανα,η απάντηση είναι ότι δεν ξέρω.

Ο τοκετός είναι έτσι και αλλιώς μια συγκλονιστική εμπειρία,είτε γίνει με καισαρική,είτε φυσιολογικά,με επισκληρίδιο ή άνευ.

Απλά όταν γεννάς φυσιολογικά χωρίς επισκληρίδιο,το βιώνεις ακριβώς έτσι όπως είναι.

Και εγώ ήθελα να τη ζήσω αυτήν την εμπειρία.

Είναι δικαίωμα της κάθε γυναίκας να γεννά όπως αυτή θέλει,χωρίς αυτό να σημαίνει πως ο ένας τρόπος ή ο άλλος την κάνει περισσότερο ή λιγότερο ¨μάνα¨.

Link to comment
Share on other sites

Σου κάνουν τοπική αναισθησία με ξυλοκαϊνη οπότε δεν καταλαβαίνεις το τρύπημα. Μη φοβάσαι...εγώ απλά αισθάνθηκα σαν να περνάει κάτι πίσω στην πλάτη μου (προφανώς το υγρό). Έπειτα συνδέουν ένα σωληνάκι και οι υπόλοιπες δόσεις αν χρειαστεί μπαίνουν από εκεί...δεν σε τρυπάνε κάθε φορα. Είναι για μια στιγμή μόνο που σε σχέση με τους πόνους της γέννας υποθέτω ότι δεν είναι τίποτα. Γιατί βλέπεις βιντεάκια??? :) Δε χρειάζεται άδικα να αγχώνεσαι!

ακριβώς το ίδιο ενιωσα κι εγώ!μην αγχώνεσαι!

Link to comment
Share on other sites

εχω κανει δυο παιδια με επισκληριο φυσιολογικα....στον πρωτο ηθελα να το ζησω σε όλο του μεγαλειο τη φυσιολογικη γεννα αλλα μολις με εβαλαν στον ορο(ωκυτοκινι)δεν αντεξα πολυ οξυς ο πονος και τη ζητησα την επισκληριδιο...δεν το μετανιωσα τοσο ευκολη γεννα το ιδιο και στο δευτερο...δεν καταλαβαινεις τιποτα και δεν πονας οταν σου κανουν την επισκληριδιο...και ασε που ολα αυτα τα χερια που μπαινουν μεσα καθε φορα την πιεση της μητρας μετα τη γεννα ασε μονο που τα σκεφτομαι λεω ευτυχως υπαρχει η επισκληριδιος!!!τωρα στο τριτο λεω καμια φορα να το πηγαινα ολο χωρις την αναισθησια...ειδα κι εγω dvd διαβασα κι εγω βιβλια αλλα για να αντεξεις κατι τετοιο νομιζω οτι πρεπει να περασεις μια εγκυμοσυνη πρεοτοιμαζοντας τον εαυτο σου σωματικα και ψυχικα για αυτη τη διαδικασια....να ανακαλυψεις τα ορια σου και να τα ξεπερασεις...να ξεπερασεις τον ιδιο σου τον εαυτο να κανεις την υπερβαση τελως παντων...αλλα αν αυτο ειναι να το θυμασαι σαν τη χειροτερη εμπειρια της ζωης σου μια χαρα ειναι η επισκληριδιος!!!!προχωραμε μπροστα και καθε γυναικα κανει και πραττει μεχρι εκει που αντεχει δεν ειναι κακο αυτο να ξερουμε τις αντοχες μας....δεν θα διαφωνησω οτι ειναι μια συγκλονιστικη εμπειρια πρεπει να ειναι ....σιγουρα με πιο εντονα συναισθηματα γι αυτες που αντεχουν χωρις αναισθησια....αλλα πραγματικα αυτο δε σε κανει λιγοτερο μανα!!!!!η αληθεια ειναι λεω οτι τωρα που περιμενουμε το τριτο θα ηθελα να το δοκιμασω να δω πως ειναι....αλλα μαλλον το βλεπω με την κλασσικη πια μεθοδο για μενα που μου προσφερει ασφαλεια.........επισκληριδιο.....

Άγγελος 11/10/2005

Νικόλας 05/04/2008

Μαριλένα 23/08/2010

Εύα 3/05/2013 ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...