Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αυχενική: Τζιώτης ή Παφίλης;


Recommended Posts

Γεια σας! Θα ήθελα γνώμες από κοπέλες που έχουν κάνει την αυχενική τους στους παραπάνω γιατρούς.

 

Ο γιατρός μας μας σύστησε τον Τζιώτη, αλλά δεν τον βλέπω στη λίστα της FMF, παρ' ότι διάβασα σε παλιά ποστ ότι είναι πιστοποιημένος. Μήπως κάτι κάνω λάθος; Γίνεται κάποιος να χάσει την πιστοποίηση;

 

Επίσης, για τον Παφίλη αν έχετε κάποια εμπειρία, θα το εκτιμούσα πολύ. Είμαι ανάμεσα στους δύο και θέλω να κλείσω αργά ή γρήγορα.

 

Σας ευχαριστώ!

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πάλι μπροστά σου θα με βρείς: Παφίλης - κορυφή. Εγώ πήγα στον γιατρό σου αφού είχα κάνει και την Β' επιπέδου. Τα είχα ήδη κάνει στον Παφίλη. Δεν είναι μόνο πιστοποιημένος, ήταν βοηθός του Κύπρου Νικολαϊδη στην Αγγλία. Ο Κύπρος Νικολαϊδης είναι αυτός που ανακάλυψε την εξέταση με την αυχενική διαφάνεια. Αν θα κάνεις δε και άμνιο στον Παφίλη, σου εγγυώμαι πως δεν θα καταλάβεις απολύτως τίποτα. Ούτε τρύπημα. Τον Τζιώτη δεν τον γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Πάλι μπροστά σου θα με βρείς: Παφίλης - κορυφή. Εγώ πήγα στον γιατρό σου αφού είχα κάνει και την Β' επιπέδου. Τα είχα ήδη κάνει στον Παφίλη. Δεν είναι μόνο πιστοποιημένος, ήταν βοηθός του Κύπρου Νικολαϊδη στην Αγγλία. Ο Κύπρος Νικολαϊδης είναι αυτός που ανακάλυψε την εξέταση με την αυχενική διαφάνεια. Αν θα κάνεις δε και άμνιο στον Παφίλη, σου εγγυώμαι πως δεν θα καταλάβεις απολύτως τίποτα. Ούτε τρύπημα. Τον Τζιώτη δεν τον γνωρίζω.

 

Γεια σου, xena! Χαίρομαι που σε βρίσκω μπροστά μου και μου απαντάς! Τον Τζιώτη μου τον πρότεινε ο γιατρός που πάω τώρα (όχι ο κοινός μας), αλλά κι εγώ δεν βρήκα και πολλές γνώμες και δεν τον είδα και στη λίστα πια. Στον Παφίλη κατέληξα από τη λίστα γιατί είδα ότι είναι συνεργάτης του Νικολαΐδη στην ιστοσελίδα του και μου τον είχε συστήσει ήδη μια άλλη κοπέλα. Οπότε χαίρομαι που μου τα γράφεις και που κάνει και άμνιο ο ίδιος, αν και ελπίζω να μην χρειαστεί. Αν χρειαστεί, μια σιγουριά παραπάνω!

 

 

Σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ!

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, στον Παφίλη είχα κάνει β επιπέδου και doppler συμφωνώ με xena είναι κορυφή, είναι πολύ προσεκτικός, αναλυτικός και επιστήμονας! Σου εύχομαι μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη όλα να σου πάνε καλά!

xoH6p3.png

 

 

1hQVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τελικά απ' αυτά που ρώτησα είναι κι οι δυο ειδικευμένοι στην εμβρυομητρική ιατρική. Έκλεισα στον Παφίλη που διάβασα περισσότερες γνώμες και σχόλια και με έπεισε και η συνεργασία με τον Νικολαΐδη κι οι εμπειρίες σας.

 

Βασουλίνι, σ' ευχαριστώ πολύ και να χαίρεσαι τα δυο αντράκια σου!

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα!!! Και εγω στο κύριο Παφιλη πηγα και οχι απλα έμεινα ευχαριστημένη αλλα ειναι απο τις πιο όμορφες αναμνήσεις της εγκυμοσύνης οι επισκέψεις μας εκει. Ηταν πολυ επεξηγηματικος και τα μεσα που χρησιμοποιεί μου φάνηκαν πολυ σύγχρονα . Και εγω και ο συζυγος μου εχουμε τις καλύτερες εντυπώσεις. Ηταν και πολυ επεξηγηματικος και πολυ αναλυτικές και πολυ δεκτικος σε όλες τις ερωτήσεις. Ευχομαι να πανε ολα καλα!! Και να μείνεις ευχαριστημένη!

Link to comment
Share on other sites

Έχω αύριο αυχενική με τον Παφίλη. Στο πρώτο παιδί την κάναμε στο Λητώ (όπου το κόστος τώρα είναι χαμηλότερο), και τότε μείναμε ευχαριστημένοι (λόγω αποτελεσμάτων, φυσικά). Τώρα μας παρέπεμψε εδώ ο νέος μου γιατρός, για να δούμε. Ελπίζω να πάνε όλα καλά. Καλά αποτελέσματα και σε σένα, Josefine!

793cp3.png
Link to comment
Share on other sites

Stella, σ' ευχαριστώ πολύ! Πολύ χαίρομαι που περιγράφεις έτσι ωραία την ανάμνηση, ανυπομονώ!

 

Zorro, καλή επιτυχία σου εύχομαι, να συγκινηθείτε και όλα να είναι τέλεια. Αν μπορείς και βρεις χρόνο, γράψε μου τις εντυπώσεις σου από το ραντεβού! Έκλεισα κι εγώ το πρωί για 27/7, ξέχασα να ρωτήσω τιμή, αλλά πάνω-κάτω 120 νομίζω είναι; Μαζί με papp A;

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ! Θα σου πω τις εντυπώσεις μου! Το κυριότερο πιστεύω είναι να είναι αντικειμενικός ο γιατρός, να μην τα λέει έτσι που να σε σπρώχνει προς περαιτέρω κοστοβόρες εξετάσεις, να μην υπάρχει σκοπιμότητα δηλαδή... όλα τα άλλα - οι τεχνολογίες και η "περιποίηση" εννοώ - είναι φρου-φρού και αρώματα. Το κόστος είναι ακριβώς όπως το είπες αν και πριν μου το πουν με ρώτησαν από ποιόν είμαι συστημένη και δεν κατάλαβα αν αυτό παίζει ρόλο στην τιμολόγηση :rolleyes: τέσπα, εδώ θα είμαστε και θα τα ξαναπούμε! :)

793cp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ! Θα σου πω τις εντυπώσεις μου! Το κυριότερο πιστεύω είναι να είναι αντικειμενικός ο γιατρός, να μην τα λέει έτσι που να σε σπρώχνει προς περαιτέρω κοστοβόρες εξετάσεις, να μην υπάρχει σκοπιμότητα δηλαδή... όλα τα άλλα - οι τεχνολογίες και η "περιποίηση" εννοώ - είναι φρου-φρού και αρώματα. Το κόστος είναι ακριβώς όπως το είπες αν και πριν μου το πουν με ρώτησαν από ποιόν είμαι συστημένη και δεν κατάλαβα αν αυτό παίζει ρόλο στην τιμολόγηση :rolleyes: τέσπα, εδώ θα είμαστε και θα τα ξαναπούμε! :)

 

Ναι, να είναι τίμιος (γιατί και λίγη ανησυχία να σου "ρίξει" ενώ δεν χρειάζεται μπορεί να τρέχεις για άλλες επεμβατικές εξετάσεις) και τα φρου φρου ας λείπουν! Ούτε και η διάρκεια παίζει ρόλο στον καλό επιστήμονα. Αν και οι μετρήσεις χρειάζεται να γίνουν αρκετές φορές για να βγει σωστός μέσος όρος. Τελοσπάντων, μια μέση λύση χρειάζεται πιστεύω κι εγώ.

 

Εμένα με ρώτησαν τον γιατρό μου, αλλά δεν είναι αυτός που με έστειλε στον Παφίλη, το σημείωσαν πάντως. Ξέρεις αν ξεγεννάει και ο ίδιος ο Παφίλης και πού; Εντελώς πληροφοριακά.

 

Καλή σου επιτυχία σήμερα και εύχομαι να πάρεις τη μεγαλύτερη χαρά ως τώρα στην εγκυμοσύνη σου!

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο Παφίλης το '13 ξεγεννούσε στο Ρέα. Ανελάμβανε και vbac. Εγώ ήμουν 41 ετών και η αυχενική ήταν πολύ καλή. Δεν συμφώνησε ποτέ για την αμνιοπαρακέντηση (σ'αυτόν πήγα πάλι) αλλά ο γιατρός μου επέμενε και με είχε τρομάξει (ένας που είχα στο Ρέα). Μου είχε πει συγκεκριμένα για να με προβληματίσει, ότι "εφόσον λόγω ηλικίας και μόνο θα κάνεις αμνιοπαρακέντηση, τότε γιατί ήρθες να κάνεις την αυχενική";;;; Είχε δίκιο. Τον γιατρό τον θέλουν γιατι τον ενημερώνουν απευθείας. Ετσι γινόταν σε μένα. Παντού έτσι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Ο Παφίλης το '13 ξεγεννούσε στο Ρέα. Ανελάμβανε και vbac. Εγώ ήμουν 41 ετών και η αυχενική ήταν πολύ καλή. Δεν συμφώνησε ποτέ για την αμνιοπαρακέντηση (σ'αυτόν πήγα πάλι) αλλά ο γιατρός μου επέμενε και με είχε τρομάξει (ένας που είχα στο Ρέα). Μου είχε πει συγκεκριμένα για να με προβληματίσει, ότι "εφόσον λόγω ηλικίας και μόνο θα κάνεις αμνιοπαρακέντηση, τότε γιατί ήρθες να κάνεις την αυχενική";;;; Είχε δίκιο. Τον γιατρό τον θέλουν γιατι τον ενημερώνουν απευθείας. Ετσι γινόταν σε μένα. Παντού έτσι γίνεται.

 

Γεια σου, xena! Σ' ευχαριστώ και πάλι! Να σε ρωτήσω, ποιος εννοείς ότι είχε δίκιο; Ο γιατρός σου του Ρέα ή ο Παφίλης; Τελικά όλα καλά όμως με την άμνιο, σωστά; Οπότε ο Παφίλης από ό,τι καταλαβαίνω δεν αγχώνει χωρίς ιδιαίτερα σοβαρό λόγο.

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ο Παφίλης είχε δίκιο. Παρόλο που ήταν συνάδελφοι/φίλοι με τον γιατρό μου, η άποψη του ήταν διαφορετική. Πως η ηλικία δεν είναι πλέον ο παράγοντας που θα ωθήσει την εγκυμονούσα σε άμνιο, ΕΦΟΣΟΝ οι τιμές της αυχενικής είναι παραπάνω από άριστες. Ασφαλώς όλα καλά με την άμνιο και μάλιστα δεν το κατάλαβα καν πως έγινε, το χέρι του είναι πούπουλο. Οχι, δεν αγχώνει καθόλου ούτε θα σε τρέχει χωρίς λόγο. Ερευνά τα πάντα στο εύμβρυο υπερηχογραφικά, στη Β' επιπέδου μας έκανε ως και κάτι σαν τρίπλεξ για το μωρό. Είναι αναλυτικότατος. Ε... έχω δει την διαφορά γιατί ήταν το δεύτερο παιδάκι μου, τώρα εσύ δεν ξέρω αν μπορείς να καταλάβεις για τι μιλάω..

Link to comment
Share on other sites

Ο Παφίλης είχε δίκιο. Παρόλο που ήταν συνάδελφοι/φίλοι με τον γιατρό μου, η άποψη του ήταν διαφορετική. Πως η ηλικία δεν είναι πλέον ο παράγοντας που θα ωθήσει την εγκυμονούσα σε άμνιο, ΕΦΟΣΟΝ οι τιμές της αυχενικής είναι παραπάνω από άριστες. Ασφαλώς όλα καλά με την άμνιο και μάλιστα δεν το κατάλαβα καν πως έγινε, το χέρι του είναι πούπουλο. Οχι, δεν αγχώνει καθόλου ούτε θα σε τρέχει χωρίς λόγο. Ερευνά τα πάντα στο εύμβρυο υπερηχογραφικά, στη Β' επιπέδου μας έκανε ως και κάτι σαν τρίπλεξ για το μωρό. Είναι αναλυτικότατος. Ε... έχω δει την διαφορά γιατί ήταν το δεύτερο παιδάκι μου, τώρα εσύ δεν ξέρω αν μπορείς να καταλάβεις για τι μιλάω..

 

Δεν πειράζει, εμπιστεύομαι τη γνώμη σου και είσαι πολύ περιγραφική. Αυτό πιστεύω κι εγώ πάντως, τόσες κοπέλες στα 40 γεννούν πια υγιέστατα μωρά και παρ' όλα αυτά ορισμένοι γιατροί λόγω ανασφάλειας και για να 'ναι καλυμμένοι θεωρώ ότι τις σπρώχνουν σε επεμβατικές μεθόδους. Χαίρομαι που έπεσα πάνω στον Παφίλη, αλλιώς θα έψαχνα από τη λίστα στα τυφλά.

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πήγαμε χθες στον Παφίλη, λοιπόν. Όντως, είναι πολύ αναλυτικός, σου κάνει κάτι σαν διάλεξη ας το πούμε, εξηγώντας σου όλες τις παραμέτρους γιατί τις μετράμε και τί σημασία έχουνε. Καλό μου φάνηκε αυτό. Ρώτησα την βοηθό του, δεν αναλαμβάνει γέννες παρά ελάχιστες, ειδικεύεται στην εμβρυοιατρική και δίνει το βάρος εκεί. Λογικό είναι, όλοι οι γυναικολόγοι κάπου ειδικεύονται, άλλοι στην εξωσωματική, άλλη στην μαστολογία, άλλη στην παρακολούθηση κυήσεων και γέννες... και απ'ότι έχω καταλάβει, π.χ., όσοι ασχολούνται με υπογονιμότητα, η πλεοψηφία τους ξεγεννάει με καισαρικές, γιατί η δουλειά τους είναι τέτοια που θέλει προγραμματισμό. Αν θέλεις, φυσικά, ρώτα και τον ίδιο. Γενικώς, οι μετρήσεις μας ήταν πολύ καλές και περιμένω τώρα τα αιματολογικά αποτελέσματα μαζί με τα στατιστικά ποσοστά που θα βγάλει.

793cp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πήγαμε χθες στον Παφίλη, λοιπόν. Όντως, είναι πολύ αναλυτικός, σου κάνει κάτι σαν διάλεξη ας το πούμε, εξηγώντας σου όλες τις παραμέτρους γιατί τις μετράμε και τί σημασία έχουνε. Καλό μου φάνηκε αυτό. Ρώτησα την βοηθό του, δεν αναλαμβάνει γέννες παρά ελάχιστες, ειδικεύεται στην εμβρυοιατρική και δίνει το βάρος εκεί. Λογικό είναι, όλοι οι γυναικολόγοι κάπου ειδικεύονται, άλλοι στην εξωσωματική, άλλη στην μαστολογία, άλλη στην παρακολούθηση κυήσεων και γέννες... και απ'ότι έχω καταλάβει, π.χ., όσοι ασχολούνται με υπογονιμότητα, η πλεοψηφία τους ξεγεννάει με καισαρικές, γιατί η δουλειά τους είναι τέτοια που θέλει προγραμματισμό. Αν θέλεις, φυσικά, ρώτα και τον ίδιο. Γενικώς, οι μετρήσεις μας ήταν πολύ καλές και περιμένω τώρα τα αιματολογικά αποτελέσματα μαζί με τα στατιστικά ποσοστά που θα βγάλει.

 

Kαλά αποτελέσματα, Ζορρο, εύχομαι! Μπράβο και για τις μετρήσεις! Δεν υπάρχει κάτι που δεν σου άρεσε δηλαδή, όλα καλά τα ακούω. Σ' ευχαριστώ, θα γράψω κι εγώ σε καμιά 20ριά μέρες που θα πάω.

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα!!!

 

Πήγαμε κι εμείς χθες για την αυχενική στον Παφίλη! Λοιπόν, οι εντυπώσεις μου:

 

Ο γιατρός είναι επαγγελματίας, αυστηρός και λιτός, δεν πολυκάνει διάλογο (αλλά αν επιμείνεις και τον διακόψεις θα απαντήσει στις ερωτήσεις σου), πολύ πολύ σχολαστικός, τα μετράει όλα δυο και τρεις φορές και εξηγεί ό,τι κάνει και ό,τι μετράει. Φαίνεται ότι το κατέχει εις βάθος και γενικώς σε καθησυχάζει σε κάθε βήμα όταν βλέπει κάτι καλό. Εντάξει, βάζει λίγο τον αυτόματο πιλότο σε αυτά που λέει (προφανώς τα έχει πει χιλιάδες φορές) και σου εξηγεί και την αξία της αυχενικής και όλων αυτών που μετράει (ενώ εσύ μπορεί να θες ν' ακούσεις καθαρά για τη δική σου περίπτωση και όχι τις "φιλολογικές" πληροφορίες), αλλά αυτό είναι το στυλ του, δεν το βρήκα κακό, το αποδέχτηκα.

 

Το ρεζουμέ είναι ότι ξέρει τι κάνει και το κάνει καλά και σου αφήνει αυτή την αίσθηση στο τέλος.

 

Δεν είναι εμπορικός με την έννοια του να σου κάνει αστειάκια για να χαλαρώσεις (αν και είναι προσιτός) ούτε να σου πει κλισέ αστειάκια για το μπεμπάκι σου. Που δεν έχουν και καμία αξία κατ' εμέ, πέρα απ' το επίπεδο της χαλάρωσης.

 

Εμείς κλείσαμε και τη Β΄ επιπέδου στον Παφίλη!

 

Α! Και θα γίνω μια περήφανη χαζοχαρούμενη αγορομανούλα!!! :lol::lol::lol:

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!

 

Πήγαμε κι εμείς χθες για την αυχενική στον Παφίλη! Λοιπόν, οι εντυπώσεις μου:

 

Ο γιατρός είναι επαγγελματίας, αυστηρός και λιτός, δεν πολυκάνει διάλογο (αλλά αν επιμείνεις και τον διακόψεις θα απαντήσει στις ερωτήσεις σου), πολύ πολύ σχολαστικός, τα μετράει όλα δυο και τρεις φορές και εξηγεί ό,τι κάνει και ό,τι μετράει. Φαίνεται ότι το κατέχει εις βάθος και γενικώς σε καθησυχάζει σε κάθε βήμα όταν βλέπει κάτι καλό. Εντάξει, βάζει λίγο τον αυτόματο πιλότο σε αυτά που λέει (προφανώς τα έχει πει χιλιάδες φορές) και σου εξηγεί και την αξία της αυχενικής και όλων αυτών που μετράει (ενώ εσύ μπορεί να θες ν' ακούσεις καθαρά για τη δική σου περίπτωση και όχι τις "φιλολογικές" πληροφορίες), αλλά αυτό είναι το στυλ του, δεν το βρήκα κακό, το αποδέχτηκα.

 

Το ρεζουμέ είναι ότι ξέρει τι κάνει και το κάνει καλά και σου αφήνει αυτή την αίσθηση στο τέλος.

 

Δεν είναι εμπορικός με την έννοια του να σου κάνει αστειάκια για να χαλαρώσεις (αν και είναι προσιτός) ούτε να σου πει κλισέ αστειάκια για το μπεμπάκι σου. Που δεν έχουν και καμία αξία κατ' εμέ, πέρα απ' το επίπεδο της χαλάρωσης.

 

Εμείς κλείσαμε και τη Β΄ επιπέδου στον Παφίλη!

 

Α! Και θα γίνω μια περήφανη χαζοχαρούμενη αγορομανούλα!!! :lol::lol::lol:

 

Χαίρομαι πολύ για σένα που όλα είναι καλά με τον μπέμπη σου και με τον γιατρό, με το καλό να πάρεις αγκαλιά το αγοράκι σου!!!

xoH6p3.png

 

 

1hQVp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
Κοριτσια, εχετε κανει αμνιοπαρακεντηση με τον Παφίλη;

Σε ποιο νοσοκομειο πραγματοποιει τετοιες επεμβασεις;

Εμπειρίες;;;;

 

απο τι καταλαβα κ εσυ τωρα ειναι να την κανεισ? κ εγω μια απο τα ιδια οποτε προσ το παρον δεν μπορω να σε βοηθησω.

 

αν θα εχεισ νεοτερα ομωσ κ θεσ στειλε μου να μαθω κ εγω την εμπειρια.

 

προσωπικα για το μονο που εχω λιγο αμφιβολια ειναι την α ευχενικη θα την κανω στο ιατρειο του γυναικολογου μου κ θα μου την κανει ο ιδιοσ... γαιτι με αυτα που δαιβαζω εδω δεν ξερω κατα ποσο στεκει.. ειδικα με ενα αρθρο που ελεγε οτι πρεπει να ειανι πιστοποιημενοι κ ο δικοσ μοθ δεν ηταν στην λιστα αυτη... βεβαια για την Ελλαδα ηταν μονο 30 - 40 ατομα... αλλα γυανικολογουσ κλπ εχουμε 100000 αντε βγαλε ακρη

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...