Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θαυματουργό στίκ για το δέρμα


Recommended Posts

Άνοιξα αυτό το τόπικ, γιατί εμπνεύστηκα απο το πόστ για τις πάνες.

 

Όταν ήμουν στην Γερμανία, μου είχαν δώσει κάποιες νοσοκόμες ένα στίκ ειδικό για να αποφεύγει τις φουσκάλες. (χρησιμοποιούσα πατερίτσες για κάποιες εβδομάδες και το έβαζα στα χέρια εκεί που καταπονούνται).

Όντως ήταν 100% αποτελεσματικό...!

 

Στην συνέχεια έμαθα οτι αυτό το όντως θαυματουργο στικ είναι κάτι που το χρησιμοποιουν οι ορειβάτες εδώ και δεκάδες χρόνια, για να μήν βγάζουν φουσκάλες στα πόδια τους μετά απο πολύωρες αναβάσεις και καταβάσεις.

 

Απο τότε έχω πάντα ένα, και το χρησιμοποιώ για

όταν βάζω καινούργια παπουτσια ή όταν ξέρω ότικάποια με "χτυπάνε", σε μεγάλους περίπατους, αλλά έχω και ένα δεύτερο το οποίο είναι φοβερό όταν το δέρμα είτε στο πρόσωπο είτε κάπου αλλού έχει γδαρθεί.

 

Βλέποντας το θέμα για τις πάνες σκέφτηκα ότι αυτό το στίκ θα είναι ιδανικό για να εμποδίσει να συγκαίονται τα παιδάκια όπου τα ακουμπάει η πάνα και η υγρασία.

 

Αυτό που κάνει είναι δημιουργεί μία μεμβράνη που δεν την νιώθεις με το χέρι, δεν είναι δηλαδή λιπαρή (πραγματικά αναρωτιέσαι μιά και δεν φαίνεται καθόλου), που μονώνει το δέρμα και το εμποδίζει να "μουλιάσει" και να γίνει δηλαδή ευαίσθητο και να κάνει κοκκινίλες.

 

Είναι οργανικό, και περιέχει "hirschtalg" το οποίο σε μετάφραση είναι ταλκ ή μία κρέμα απο το κέρατο του ελαφιού (απο ότι έμαθα στο ίντερνετ) και τα άλλα συστατικά του είναι (μόνο) αυτά: petrolatum, parrafin, isobornylacetate, Hartfett (σκληρό λίπος).

 

Το μόνο δυσάρεστο είναι ότι είναι δυσεύρετο και μπορεί κανείς να το αγοράσει μάλλον μόνο μέσω του ιντερνετ.

Βέβαια γνωρίζω ότι στο Μαρούσι υπάρχει κάποιο διεθνές φαρμακείο το οποίο φέρνει απο το εξωτερικό αν του ζητήσει καποιος κάτι. Θα μάθω σύντομα για αυτό.

 

Η τιμή του πρέπει να ήταν κάτω απο 5 ευρώ, και κρατάει πολύ καιρό.

 

Τα στοιχεία ειναι τα εξής

 

Askina Skin, Hirshtalgstift , της εταιρείας Braun - B.Braun Petzold GmbH, Schwarzenberger weg 73-79, D-43212 Melsungen

REF= 937 0030

PZN=0149067

LOT=05304032

 

θα το ξανακοιτάξω μιάς και είναι πραγματικά ένα must για το σπιτικό φαρμακείο.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Α! ωραιο θεμα για να καταθεσω και εγω την δικη μου εμπειρια για μια αλοιφη που εγω την ονομαζω θαυματουργη.

Οπως γνωριζετε ολοι οτι η κορουλα μου ειναι σαν πιθηκακι και ολη την ημερα πηδαει, τρεχει και γενικως γκρεμιζει το συμπαν γυρω της, οι απωλειες στο σπιτι δεν ειναι μονο υλικες αλλα και σωματικες και αυτο που εννοω ειναι οτι ολη την ωρα χτυπαει με συνεπεια να ειναι γεματο μελανιες, σημαδια και πρηξιματα :roll:

Ευτυχως ανακαλυψα αυτη την αλοιφη η οποια καταπραινει τις μελανιες, τα χτυπηματα και οτιδηποτε σημαδι προκυψει, αρκει να χρησιμοποιηθει εγκαιρως την ωρα δηλ που γινεται το ατυχημα. Μια ελαφρια επαλειψη ειναι αρκετη καθως και θαυματουργη διοτι δεν αφηνει σχεδον καμια μελανια και κατα συνεπεια απαλυνει και τον πονο.

Εμεις πλεον τις αγοραζουμε μαζικα απο τα φαρμακια και το βασικοτερο ειναι παμφτυνει...

Η μεγαλυτερη ευλογια στη ζωη μου ειναι που απεκτησα την κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites

είναι κάτι σαν την arnica ? μπορεί να έχει αυτό το συστατικό - είναι τέλειο για τέτοια χτυπηματάκια.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

είναι το φυτικό συστατικό με αντιφλεγμονώδεις ιδιότητες, μιάς κρέμας για μωρά που εμποδίζει το να δημιουργηθουν μώλωπες ή καρούμπαλα μετά απο χτυπηματάκια.... (αποτελεσματική και για ενήλικες που κάνουν εύκολα μελανιές ).

 

στα περισσότερα φαρμακεία υπάρχει, αν την ζητήσετε σαν κρέμα arnica.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

διαβάστε εδώ για την arnica όποιος ενδιαφέρεται http://en.wikipedia.org/wiki/Arnica

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Η εταιρία weleda έχει βιολογικό λάδι άρνικας σε συσκευασία 100 και 200ml που είναι καταπληκτικό. Θεωρείται το "λάδι των αθλητών" γιατί ανακουφίζει από πιασίματα τραβήγματα μυών, πόνους μέσης ή ρευματικά και επίσης είναι καταπληκτικό σε χτυπήματα γιατί δεν αφήνει το σημείο να μελανιάσει. Στην κόρη μου την μεγάλη που είναι γνωστό "κατσίκι" βάζω συνέχεια!!!

Άλλαξε συνήθειες... ΟΧΙ πλανήτη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...