Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

10 μερών μωρό θηλάζει αποκλειστικα.Τρώει λίγο?


Recommended Posts

O μικρός μου είναι 10 μερών και απο το μαιευτήριο έχει πιεί ελάχιστο συμπλήρωμα, γιατί είχα αρκετό γάλα από την αρχή. Να φανταστείτε έπινε από το ένα στήθος και χόρταινε, που κοιμόταν και 4 ώρες μερικές φορές. Τώρα στο σπίτι συνέχιζε το ίδιο και μόνο 1-2 φορές του έδωσα συμπλήρωμα. Χτες ενό το πρωί έτρωγε και κοιμόταν από το μεσημέρι και μετά ήταν πολύ γκρινίαρης. Τον έβαζα κάθε 2 ώρες στο στήθος, αλλά έτρωγε για λίγο και ψιλοτσαντιζόταν, σαν να μην έβρισκε. Τελικά καταλήξαμε μετά από 3 γεύματα να του δώσω 30 μλ μόνο ξένο γάλα και πάλι δεν ηράμισε. Τον κράτησα με την πιπίλα 2 ωρίτσες πάλι και και τελικά τον έβαλα στο ένα στήθος και αποκοιμήθηκε. Κοιμήθηκε 6,5 ώρες! Και σήμερα από το πρωί τρώει από το ένα στήθος και ξυπνάει στο 3ωρό. Μου φαίνεται και λίγο κίτρινος. Δεν ξέρω τι να κάνω.. Από τη μία νιώθω καλά που θηλάζω και όλα πάνε καλά και από την άλλη αγχώνομαι μήπως γενικά δεν έχω και τόσο γάλα και απλώς ο μικρός δεν είναι και τόσο φαγανός. Ο νεογνολόγος στο μαιευτήρο μου είπε να τον πάω σε 15 μέρες από όταν βγήκαμε σε παιδίατρο για ζύγισμα και ότι δεν χρειάζεται νωρίτερα. Και από την άλλη σκέφτομαι ότι αν μπω στη διαδικασία να τον ζυγίσω αν δεν έχει πάρει βάρος τα αγχωθώ...

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δε χρειάζεται να του δίνεις συμπλήρωμα!!! Τα μωρά σε αυτήν την ηλικία -όπως λέει και η Αγλαΐα και όλες μας έχουμε ζήσει - είναι φυσιολογικό να βρίσκονται 23 ώρες το 24 στο στήθος!! Εσένα σου κοιμήθηκε και 6,5 ώρες!! Κάνε πάρτυ θα έλεγα!!! :lol::lol:

Όποτε μα όποτε γκρινιάζει - εγώ το κάνω ακόμα αυτό - βάζε το στο στήθος για όσο θέλει. Και καλύτερα να μη του δίνεις πιπίλα τώρα μέχρι να εδραιωθεί η γαλουχία.. Μπορεί να επηρεάσει την παραγωγή σου.

Α! και το απόγευμα είναι λογικό να μην έχει καλή διάθεση. Πολλά μωρά το περνούν αυτό.

Άντε.. Καλή δύναμη και επιτυχία!!! :D:D:D

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται λίγο κιτρινούλης, αλλα δεν είμαι σίγουρη. Και ούτως ή άλλως αν είναι ίκτερος τι μπορώ να κάνω? Γιατί ο νεογνολόγος στο μαιευτήριο μου είπε ότι ο ίκτερος έιναι παθολογικός και επικίνδυνος τις 4 πρώτες μέρες. Μετά έχει δει περιπτώσεις μωρά να έχουν ίκτερο για 2-3 μήνες, ειδικά αυτά που θηλάζουν αποκλειστικα. Πρέπει κατι να κάνω αν έχει ίκτερο?

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τί να πώ τώρα...και τα δυο μου που θήλαζαν τα έβρισκε κάπως κίτρινα αρχικά ο γιατρός,έλεγε πως είναι απο τον θηλασμό και δεν κάνουμε τίποτα...

 

μου είπε αν ήθελα 2 μηνών να κάνουμε εξέταση χολερυθρίνης,δεν το έκανα,έφυγε και η κιτρινάδα και όλα με τον καιρό...δεν ανησύχησα πραγματικά ποτέ για αυτό... :roll:

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται λίγο κιτρινούλης, αλλα δεν είμαι σίγουρη. Και ούτως ή άλλως αν είναι ίκτερος τι μπορώ να κάνω? Γιατί ο νεογνολόγος στο μαιευτήριο μου είπε ότι ο ίκτερος έιναι παθολογικός και επικίνδυνος τις 4 πρώτες μέρες. Μετά έχει δει περιπτώσεις μωρά να έχουν ίκτερο για 2-3 μήνες, ειδικά αυτά που θηλάζουν αποκλειστικα. Πρέπει κατι να κάνω να έχει ίκτερο?

 

καταρχην,βαζε το στο φως οσο πιο πολυ μπορεις μεχρι να το δει και ο ιδιος ογιατρος :roll:

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Όλη μέρα στο φως... και θηλασμός, μην δίνεις συμπλήρωμα για να δεις πόσο έφαγε καλή μου, δεν είναι ο σωστός τρόπος αυτός..

 

Χαλάρωσε και θα πάνε όλα καλά! Μέτρα πόσες πάνες βρέχει (όχι μουλιάζει) με ούρα ή κακά το 24 ωρο, αν είναι 6 και παραπάνω είστε πολύ καλά !!!

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Τον έχω συνέχεια δίπλα σε μια μπαλκονόπορτα που ειδικά μέχρι τις 2 το μεσημέρι έχει πολύ φως. Αλλά όχι γυμνό εννοείτε! Στην ουσία μονο τη φατσούλα του βλέπει το φως. Αρκεί?

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει περιπτωση για ικτερο :?:

λεω εγω τωρα :roll:

γιατι πολυ μου θυμιζει εμενα οταν το θηλαζα του εδινα μονο το 1 στηθος και κοιμοταν 4 ωρες :?

 

 

Κατερίνα εσύ θυμάμαι είχες και έχεις πολύ μεγάλη παραγωγή (χανιώτισσα γαρ :) )

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χαλάρωσε και θα πάνε όλα καλά! Μέτρα πόσες πάνες βρέχει (όχι μουλιάζει) με ούρα ή κακά το 24 ωρο, αν είναι 6 και παραπάνω είστε πολύ καλά !!!

 

Κάνει συνέχεια από λίγα κακά. Αλλάζουμε 6-7 φορές την ημέρα!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Να το έχουν οι Κρητικές, λες? Γι'αυτό βγάζουμε κάτι Κρητίκαρους...!!!χαχαχα

 

Οιιιι. Το φαινόμενο το έχω εντοπίσει κυρίως στα Χανιά :D Η κατερίνα είναι λίγο απόκληση....

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ!

ΜΗΝ ΤΟΝ ΒΑΖΕΙΣ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΟΝ ΗΛΙΟ! ΣΕ ΕΝΑ ΔΩΜΑΤΙΟ ΜΕ ΠΟΛΎ ΦΩΣ!!! ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΖΕΣΤΗ! ΑΦΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΣΙΣΑ ΚΑΙ ΚΑΚΑΚΙΑ ΤΟΥ 6-7 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ!

ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΦΥΓΕΙ ΟΜΩΣ Η ΑΝΗΣΥΧΙΑ ΑΝ ΘΕΣ ΠΗΓΑΙΝΕ ΤΟΝ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΓΙΑ ΙΚΤΕΡΟ! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ, ΕΝΑ ΤΣΙΜΠΗΜΑΤΑΚΙ ΣΤΗΝ ΠΑΤΟΥΣΙΤΣΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ ΟΛΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια έκανε και ο δοκός μου στην αρχή και χωρίς 6,5 ώρες ύπνο!!!!!

Υπομονή θα στρώσει το πράγμα....μην του δώσεις άλλο συμπλήρωμα και ας σου ζητάει καθε ώρα φαγητό. Εγώ αυτό έκανα και τώρα έχω γάλα να ταίσω 2 μωρά.... :lol:

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ!

ΜΗΝ ΤΟΝ ΒΑΖΕΙΣ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΟΝ ΗΛΙΟ! ΣΕ ΕΝΑ ΔΩΜΑΤΙΟ ΜΕ ΠΟΛΎ ΦΩΣ!!! ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΖΕΣΤΗ! ΑΦΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΣΙΣΑ ΚΑΙ ΚΑΚΑΚΙΑ ΤΟΥ 6-7 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ!

ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΦΥΓΕΙ ΟΜΩΣ Η ΑΝΗΣΥΧΙΑ ΑΝ ΘΕΣ ΠΗΓΑΙΝΕ ΤΟΝ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΓΙΑ ΙΚΤΕΡΟ! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ, ΕΝΑ ΤΣΙΜΠΗΜΑΤΑΚΙ ΣΤΗΝ ΠΑΤΟΥΣΙΤΣΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ ΟΛΑ!!!!

 

Ναι,αλλά αν βρουν ανεβασμένο ίκτερο τι κάνεις μετά?

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...