Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Στερεές τροφές & θηλασμός από 7ο μήνα


Recommended Posts

Nina-nana, του έχω ήδη δώσει ψάρι και κρόκο αβγού (κρυμμένο στην φρουτόκρεμα). Δεν έχει επηρεάσει κάπως το βάρος του. Ευχαριστώ για τις ευχές σου, αλλά ανησυχώ πολύ. Σκέφτομαι ότι η μη επαρκής πρόσληψη βάρους συνδέεται με το πρόβλημά μας. Θα δούμε...

 

Αλλαγή στις γεύσεις εννοούσα όχι στο βάρος του.

 

Στο είπε ο παιδονευρολόγος αυτό;

 

Θύμησέ μου ποσο γεννήθηκε το μωρό και ποσο ζυγίζει τώρα;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεννήθηκε 2.460 και είμαστε 9,5 μηνών και 7.365 (έχουμε σχεδόν τριπλασιάσει το βάρος μας). Ανησυχώ γιατί τρώει πολύ καλά (όταν πετυχαίνει συνταγή, σήμερα π.χ. τσάκισε το ψάρι με πατάτα- καρότο- κρεμμύδι) αλλά δεν παίρνει ανάλογο βάρος. Αυτή την εβδομάδα μόνο 50 γραμμάρια. Πολύ χαμηλά στις καμπύλες βάρους, αλλά σχεδόν 76 πόντους (στην 85η θέση στις καμπύλες ύψους). Μήπως τελικά δεν του φτάνει το γάλα;

Link to comment
Share on other sites

Γεννήθηκε 2.460 και είμαστε 9,5 μηνών και 7.365 (έχουμε σχεδόν τριπλασιάσει το βάρος μας). Ανησυχώ γιατί τρώει πολύ καλά (όταν πετυχαίνει συνταγή, σήμερα π.χ. τσάκισε το ψάρι με πατάτα- καρότο- κρεμμύδι) αλλά δεν παίρνει ανάλογο βάρος. Αυτή την εβδομάδα μόνο 50 γραμμάρια. Πολύ χαμηλά στις καμπύλες βάρους, αλλά σχεδόν 76 πόντους (στην 85η θέση στις καμπύλες ύψους). Μήπως τελικά δεν του φτάνει το γάλα;

 

Ο τριπλασιασμός του βάρους αναμένεται στον χρονο!

Εγώ προσωπικά δε βλεπω χαμηλό βάρος! Το μωρό σου γεννήθηκε 2.460, πως ειναι δυνατόν να περιμένεις να ειναι ψηλά στις καμπύλες; Το ύψος μια χαρα!

Οταν ενα μωρό ειναι σχεδόν 10 μηνών και δεν παίρνει βάρος (που αυτό δε συμβαίνει με εσάς αλλα τέλος πάντων, σε αυτήν την ηλικία τα 50γρ την εβδομάδα δεν ειναι μόνο) δεν κοιτάμε μόνο το γαλα που πίνει αλλα και τις στερεές, αύξησε τις θερμίδες αν θέλεις πχ αβοκάντο, λιπαρά ψάρια, κρέατα, ελαιόλαδο, βούτυρο κτλ. Το βάρος δεν ειναι θέμα αυτή τη στιγμή, δες τα κινητικά θέματα και μην ανησυχείς για τα κιλα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Nina-nana, δεν ανησυχώ για το βάρος, αφού το ήξερα για τον τριπλασιασμό στον χρόνο. Το λάθος μου είναι ότι δεν έδωσα έμφαση στον τομέα κίνηση του μπέμπη, γιατί όλοι με καθησύχαζαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Κυρίως ο νέος παιδίατρος που έχουμε πριν από 40 μέρες μου είχε πει ότι δεν βλέπει πρόβλημα (με βάση το τεστ λέει που του έκανε) και ότι θα κάτσει. Από την στιγμή που σε καθησυχάζει ο ειδικός τι να πεις;

 

BabyCute, με προβληματίζεις τώρα. Δηλαδή πρέπει να βράζω τα φαγητά με λάδι και βούτυρο;;;;; Ναι, τα κάνω νερόβραστα και στο άλεσμα βάζω ωμό λάδι. Τι λάθος κάνω; Και όσο για το τυρί δεν μου έχουν πει τίποτε!!!! Και με την ευκαιρία μια απορία. Αυτό το "μετά τον χρόνο ελεύθερη διατροφή"που λένε οι γιατροί σημαίνει τυρί, αλάτι και ζάχαρη στα φαγητά;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nina-nana, δεν ανησυχώ για το βάρος, αφού το ήξερα για τον τριπλασιασμό στον χρόνο. Το λάθος μου είναι ότι δεν έδωσα έμφαση στον τομέα κίνηση του μπέμπη, γιατί όλοι με καθησύχαζαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Κυρίως ο νέος παιδίατρος που έχουμε πριν από 40 μέρες μου είχε πει ότι δεν βλέπει πρόβλημα (με βάση το τεστ λέει που του έκανε) και ότι θα κάτσει. Από την στιγμή που σε καθησυχάζει ο ειδικός τι να πεις;

 

BabyCute, με προβληματίζεις τώρα. Δηλαδή πρέπει να βράζω τα φαγητά με λάδι και βούτυρο;;;;; Ναι, τα κάνω νερόβραστα και στο άλεσμα βάζω ωμό λάδι. Τι λάθος κάνω; Και όσο για το τυρί δεν μου έχουν πει τίποτε!!!! Και με την ευκαιρία μια απορία. Αυτό το "μετά τον χρόνο ελεύθερη διατροφή"που λένε οι γιατροί σημαίνει τυρί, αλάτι και ζάχαρη στα φαγητά;

Κοιτά άλλοι παιδιατροι αλλα λόγια! Εδω γενικώς τα θέλουνε στρουμπουλα και τα θέλουν να συνηθίζουν όλες τις γεύσεις νωρίς, οποτε απο 6 μηνών λένε να τα δινεις ολα (εκτός θαλασσινά μέλι καρπούς κλπ).. Λένε λάδι και βούτυρο και στο τέλος κασέρι που τα γλυκαίνει ... Εμείς βάζουμε και γάλα σε φαγητά που το παίρνουν δηλαδή σε ψάρι με λαχανικά για παράδειγμα

Γενικώς δεν βράζω απλα με λιγο λάδι στο τέλος τα κάνω παχυντικά

Επεισης του τα εχω δώσει ολα οτι μπορείς να φανταστείς (μονο πάπια δεν εχω δώσει!!), αλίμονο αν αφηνα τυρί για μετά τον χρονο

Αλλα αυτο που λένε για ελεύθερη διατροφή δεν νομίζω να εννοούν ζάχαρη αλάτι απλα εννοούν να τους δινεις οτι τρως και εσύ (αυτο εδω το κάνουμε απο τους 8 μηνες, αλλα πολλες όπως εγω αρχίσανε και νωρίτερα)

 

Με λίγα λόγια αν το παιδί σου δεν εχει αλλεργίες δωςε τα ολα (εκτός και αν ο Παιδιατρος πει οχι αλλα πρεπει να σου πει το γιατι!! Και αν θες κάντα λιγο πιο παχυντικά:-)

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά, BabyCute, δεν ξέρω πώς να τα κάνω πιο παχυντικά. Παιδίατρο έχουμε στις 5.6 οπότε τότε θα ρωτήσω. Π.χ. μου είπε ότι δεν δίνουμε χοιρινό, μετά τον χρόνο, γιατί δεν μας αρέσει σαν κρέας. Επίσης, φακές μετά τον χρόνο γιατί κάνουν κολικούς! Τι να πω... Πάντως, τώρα μας απασχολεί το κινητικό θέμα του μπέμπη, που απορώ πώς δεν το κατάλαβε κανένας παιδίατρος, μόνο εγώ έλεγα το παιδί έχει πρόβλημα και με κοίταζαν όλοι λες και είμαι τρελή. Και φυσικά ο παιδονευρολόγος είδε την υποτονία.... τεσπα, δεν είναι αυτά σχετικά με το θέμα εδώ...

Link to comment
Share on other sites

Babycute αυτο με το γαλα και ψάρι μαζι εχω διαβάσει οτι ειναι συνδυασμός-δηλητήριο.Η Αδερφη μου π.χ. Αν τα φάει μαζι μπορει να κανει εμμετο για 3 μερες με έντονους στομαχοπονους.Και άλλος ένας φίλος με το ιδιο προβλημα.Ασχετο βεβαια... Προσωπικά προτιμώ τα μωρα fit και οχι στρουμπουλα γιατι αυτα γυρνάνε μπούμερανγκ καμια φορα.Μια χαρα βρήσκω το ώμο λάδακι στα φαγητά....και ειναι απο τα αγαθά που δεν έχουν όλες οι χώρες ειδικα στην ποιότητα που το βρίσκουμε εμεις..

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι το γάλα με το ψάρι και εγώ το αποφεύγω, ακόμα και για μένα. Ο λόγος είναι καθαρά εμπειρικός: οι γονείς μας δε μας άφηναν να τρώμε αυγό και τυρί με το ψάρι, γιατί έλεγαν πως θα πάθουμε αλλεργία! Στην πορεία, δε διάβασα ποτέ κάτι που να το τεκμηριώνει αυτό, αλλά ο φόβος μού έμεινε!

 

Τώρα, για τη διατροφή, οι οδηγίες λένε ότι το μωρό μπορεί να δοκιμάσει τα πάντα, ως 8 μηνών (ακόμα και τα θαλασσινά). Βούτυρο ζωικό δε χρειάζεται ιδιαίτερα, το ελαιόλαδο αρκεί. Αλάτι και ζάχαρη προτιμούμε να τα αποφύγουμε για τουλάχιστον τα 2 πρώτα χρόνια ζωής. Μετά το χρόνο, τρώει το φαγητό του τραπεζιού (ευκαιρία για υγιεινοτερο μαγείρεμα για όλη την οικογένεια!), σε μορφή όσο γίνεται λιγότερο αλεσμενη/λιωμένη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Γεννήθηκε 2.460 και είμαστε 9,5 μηνών και 7.365 (έχουμε σχεδόν τριπλασιάσει το βάρος μας). Ανησυχώ γιατί τρώει πολύ καλά (όταν πετυχαίνει συνταγή, σήμερα π.χ. τσάκισε το ψάρι με πατάτα- καρότο- κρεμμύδι) αλλά δεν παίρνει ανάλογο βάρος. Αυτή την εβδομάδα μόνο 50 γραμμάρια. Πολύ χαμηλά στις καμπύλες βάρους, αλλά σχεδόν 76 πόντους (στην 85η θέση στις καμπύλες ύψους). Μήπως τελικά δεν του φτάνει το γάλα;

 

Στο http://www.who.int/childgrowth/standards/cht_wfl_boys_p_0_2.pdf?ua=1 έχει καμπύλες του Πακόσμιου Οργανισμού Υγείας για θηλάζοντα μωρά, οι οποίες αξιολογούν τη σχέση βάρους/ύψους. Εκεί ο μπέμπης σου είναι εκτός των καμπυλών, δηλαδή πολύ αδύνατος... Δεν έχω ιατρικές γνώσεις, αλλά μήπως έχετε κοιτάξει για θυρεοειδή; Υπάρχει και ο υπερθυρεοειδισμός...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σύμφωνα με τις καμπύλες ανάπτυξης στο ελληνικό βιβλιάριο ειναι ακριβώς στην καμπύλη του.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάμε επίσης ότι γεννήθηκε 2.460. Ένα μικρό μωράκι στη γέννηση θα είναι μικρό μωράκι και 10 μηνών. Δε σημαίνει ότι είναι αδύνατο σημαίνει ότι αναπτύσσεται με φυσιολογικό ρυθμό. Αν από εκεί που είχε γεννηθεί 2.460 εφτανε έφτανε στην 50η καμπύλη που κατά τα άλλα είναι ο μέσος όρος θα ήταν μάλλον ένα χοντρούτσικο μωρό.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τις καμπύλες ανάπτυξης στο ελληνικό βιβλιάριο ειναι ακριβώς στην καμπύλη του.

Το ελληνικό βιβλιάριο δεν έχει καμπύλη για τη σχέση ύψους με βάρος... kι εγώ δεν αναφέρθηκα στο βάρος μεμονωμένα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Συγγνώμη που δεν απάντησα, αλλά τρέχουμε διαρκώς σε νοσοκομεία γιατί ο μπέμπης διαγνώστηκε με υποτονία. Γεννήθηκε 40 εκατοστά και τώρα το ύψος του είναι 77 εκατοστά.

Θα ήθελα όμως τη γνώμη σας, γιατί επί 9 ημέρες έχει εμφανίσει διάρροια με αποτέλεσμα να χάσει 100 γραμμάρια αυτές τις μέρες και ανησυχώ φοβερά με την ταλαιπωρία του μωρού. Κάναμε καλλιέργεια κοπράνων και δεν έδειξε κάτι παθολογικό.

Κάποιοι συγγενείς μου λένε ότι τον πείραξε το γάλα μου και μέχρι πότε θα του δίνω γάλα και να το κόψω. Ο παιδίατρος λέει ότι ότι το ξένο γάλα θα τον πείραζε και όχι το μητρικό. Του είπα να κόψω τις στερεές και να δίνω μόνο μητρικό γάλα μέχρι να συνέλθει, όπως γράφει και στο βιβλίο της Πατσούρου και δεν το δέχτηκε. Έτσι μέχρι τώρα, βάσει οδηγιών, δίναμε: μήλο-μπανάνα πρωινό, κοτόπουλο-ρύζι-καρότο ή και πατάτα ή μοσχάρι-ρύζι-καρότο, και το απόγευμα ρυζάλευρο βανίλια ή άνθος ορύζης με βιολογικό γάλα (αυτό μου είπε να μην το δίνω και να προτιμήσω το ρυζάλευρο-βανίλια. Η κατάσταση ενώ έδειχνε να βελτιώνεται (από 6 φορές διάρροια πέσαμε στις τρεις, τώρα δείχνει πάλι να χειροτερεύει). Έτσι είπαμε να μην ξαναδώσουμε φρούτα, γιατί ολοφάνερα τον πειράζουν, ενώ λέω να μην δώσω ξανά τροφή για μερικές μέρες και βασικά να τον πάω σε νοσοκομείο, καθώς έχουμε ιδιωτική ασφάλιση. Με έχει ενοχλήσει και το εξής: πρώτα ο γιατρός μού είπε ότι αυτό διαρκεί ως 10 μέρες, τώρα λέει ότι κρατάει 15 μέρες με έναν μήνα. Εγώ τι να πιστέψω τελικά; Μήπως έχει τύχει κάτι ανάλογο σε κάποιον; (Αν και το απεύχομαι...)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δοκίμαζεις να δώσεις προβιοτικα; Εμάς μας το λύνει αμεςως το προβλημα

Προφανώς είτε ιός είτε βακτήριο τον πείραξε και του άφησε κουσούρι στα έντερο

Δοκίμασε δεν χανεις τιποτα

Link to comment
Share on other sites

BabyCute, ξέχασα να το αναφέρω. Προβιοτικό δίνω από την πρώτη μέρα, τις σταγόνες biogaia. Μου τις είχαν συστήσει στο νοσοκομείο, όταν είχε εμφανίσει διάρροια μετά από αντιβίωση. Το ανησυχητικό είναι ότι επί 9 μέρες το μόνο που άλλαξε είναι ότι από τις 6 και 5 φορές διάρροια πέσαμε στις 4. Πού θα πάει αυτό; Εν τω μεταξύ, έχει και μια ίωση (μπούκωμα και πυρετός που έφτασε ως 37,:cool: όλα μαζεμένα.

Link to comment
Share on other sites

Α οχι δεν νομίζω το biogaia να ειναι αρκετά δυνατό να σταματάει διαρροια.. Ειναι μονο 100 εκ. Ενω τα περισσότερα ειναι 2-3 δις

 

Θες της optibac αν μπορεις να βρεις - ειναι καλα και για το ανοσοιοποιητικο

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι οι διάρροιες μπορεί να κρατήσουν 15 ημέρες ή και περισσότερο. Επειδή, ωστόσο, οι 15 ημέρες είναι το όριο που η διάρροια ονομάζεται, πια, χρόνια, έχει νόημα να γίνουν κάποιες εξετάσεις τότε. Προς το παρόν, και εφόσον το μωρό είναι ευδιάθετο και ζωηρό, μόνο υπομονή και τις μικρές διατροφικές παρεμβάσεις που ήδη κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

BabyCute, το optibac μάλλον δεν κυκλοφορεί στην Ελλάδα, ρώτησα 4 φαρμακεία και όλα είχαν 2 μάρκες μόνο, το biogaia και άλλο ένα. Ένα φαρμακείο είχε και το biolact.

Scratee, το πρόβλημά μας ξεκίνησε από τις 12.6 και συνεχίζεται. Ο παιδίατρος πρώτα μου είπε ότι κρατάει 10 μέρες, μετά είπε ότι κρατάει ως έναν μήνα. Δεν έγραψε καμία εξέταση και μου συνέστησε γαστρεντερολόγο. Αγανακτήσαμε με τον σύζυγο (κυρίως για το γεγονός ότι δεν μας έχει γράψει ποτέ μια εξέταση και την εν γένει στάση του) και καλέσαμε μια άλλη παιδίατρο. Είδε το παιδί και έγραψε ένα κάρο εξετάσεις (αίματος και γενική ούρων-καλλιέργεια ούρων) και κάποια αλλεργιογόνα, αν τα λέω σωστά.

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι μου είπε να κάνω την ίδια διατροφή με τον μπέμπη (ρύζι-πατάτα-μοσχάρι-κοτόπουλο).

Αύριο κλείσαμε ραντεβού με γαστρεντερολόγο, την Παναγιώτου και όχι τον φίλο του παιδιάτρου.

Εχω στενοχωρηθεί αφάνταστα γιατί η παιδίατρος μου είπε ότι μπορεί η παιδογαστρεντερολόγος να δώσει άλλο γάλα στο παιδί και να διακόψω τον θηλασμό. Έλεος δηλαδή!!! Υπάρχει περίπτωση να του προκάλεσα ζημιά με την διατροφή μου ξαφνικά στους 10 μήνες ενώ πριν δεν είχε θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Αντιλαμβάνεσαι ότι, αν σου προτείνει κάτι τέτοιο η παιδογαστρ/λόγος, θα πάρεις δεύτερη γνώμη. Και αυτό όχι από εμμονή στο θηλασμό, αλλά λόγω του ότι δε δικαιολογείται ως θεραπευτική αντιμετώπιση ήπιας διάρροιας 13 ημερών.

 

ΥΓ: για την ιστορία, ούτε εγώ θα έγραφα κάποια εργαστηριακή εξέταση, πριν από τη συμπλήρωση 2 εβδομάδων, εκτός αν το μωρό δεν ήταν άριστο, κλινικά.

Link to comment
Share on other sites

Scratee, καταλαβαίνω ότι αυτή είναι η τακτική που ακολουθούν συνήθως οι παιδίατροι και "πάω πάσο". Διαφωνώ όμως με την τακτική του παιδιάτρου "δεν σου γράφω ποτέ εξετάσεις και σε παραπέμπω σε άλλους ιδιώτες γιατρούς για να σου γράψουν αυτοί". Δεν το αντέχω οικονομικά εξάλλου. Η παιδίατρος που καλέσαμε μας έγραψε εξετάσεις και έτσι βρήκαμε ότι το παιδί έχει σίδηρο 18!!!! και ότι δεν έχει αφυδάτωση (ευτυχώς). Χρειάζεται λοιπόν σίδηρο αλλά δεν μπορεί να πάρει λόγω διάρροιας.

Όσο για την διατροφή κι εγώ διαφωνώ με αυτή, είπα όμως ας δοκιμάσω για λίγες μέρες, τι έχω να χάσω. Από τότε που κι εγώ τρώω τα ίδια με τον μπέμπη, οι διάρροιες έχουν μειωθεί στις 3 εδώ και δύο μέρες. Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο ή αν έπαιξε αυτό ρόλο. Θα δω τι θα μου πει η γαστρεντερολόγος το απόγευμα. Ευχαριστώ για τις επισημάνσεις σου, με βοηθούν πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε θα έδινα άμυλο και σύνθετους υδατάνθρακες σε ερεθισμένο πεπτικό.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Να σας πω τα νεότερα. Πήγαμε στην παιδογαστρεντερολόγο και μου είπε κάποια πράγματα που με "φρίκαραν". Κόψε το μητρικό γάλα γιατί το παιδί έχει πάθει δυσανεξία στη λακτόζη και δώστου γάλα χωρίς λακτόζη. -Μα, κυρία μου, το παιδί δεν παίρνει μπιμπερό. -Αν δεν μπορείς να του δώσεις άλλο γάλα, στείλτε μου μια πάνα να δω τις κενώσεις και περιμένουμε ως την Δευτέρα. Επίσης μου είπε ότι καλά η παιδίατρος μού άλλαξε διατροφή. Έτσι φύγαμε με διαλυμένο ηθικό.

Λοιπόν, ενώ κι εγώ έχω αλλάξει την διατροφή μου από την περασμένη Δευτέρα, είχαμε τις εξής εξελίξεις: από την Πέμπτη 25.6 η πρώτη κένωση ήρθε 30 ώρες μετά, στις 26.6 χωρίς διάρροια. Σήμερα άλλες δυο φορές χωρίς διάρροια. Εν τω μεταξύ πήρα το γάλα χωρίς λακτόζη και ρυζάλευρο βανίλια χωρίς γάλα και φτιάχνω έτσι ρυζάλευρο για πρωινό. (Νομίζω ότι και σκέτο ρύζι θα το έτρωγε). Το μεσημέρι μοσχάρι ή κοτόπουλο με ρύζι- πατάτα-καρότο (έβαλα και ελαιόλαδο μπόλικο, δεν ξέρω αν κάνω καλά). Λυπάμαι που δίνω ρυζάλευρο στον μπέμπη, πριν τη διάρροια δεν είχε ξαναφάει ρύζι καθόλου, με όλα αυτά που είχα διαβάσει. Είναι όμως προσωρινό. Ελπίζω πως μετά τις 15 μέρες το ξεπεράσαμε. Τώρα θα επικοινωνήσω ξανά για οδηγίες, γιατί μέχρι πότε το παιδί δεν θα τρώει φρούτα και εγώ μια από τα ίδια;

Νομίζω ότι αν δεν είχα αλλάξει εγώ διατροφή δεν θα γινόταν τίποτα, και θα τυραννιόμασταν ακόμα. Απόδειξη ότι χωρίς να δώσω το γάλα lactose-free, οι διάρροιες σταμάτησαν. Το γιατί άλλαξα διατροφή όμως, δεν είμαι σίγουρη.

Πάντως, διαφώνησα με την ευκολία με την οποία μου είπε να κόψω τον θηλασμό ή να αναμειγνύω το δικό μου με γάλα χωρίς λακτόζη.

Link to comment
Share on other sites

H κουλτούρα του μπιμπερό. Εκπαίδευση και εμπειρία μόνο με μωρά σε φόρμουλα, όπου αλλάζουμε, προσωρινά, το συμβατικό γάλα σε γάλα ελεύθερο λακτόζης. Πρακτική που δε δείχνει καμία ελαστικότητα προς το...σπάνιο μωρό που θηλάζει.

 

Ντροπή.

 

Την πρόταση για ανάμειξη μητρικού με ξένο χωρίς λακτόζη αρνούμαι να τη σχολιάσω.

 

Περαστικά (θα είναι, μετά βεβαιότητας)!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...