Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αδενωμα στα επινεφριδια


Recommended Posts

Μήπως να ζητούσες να σου κάνουν μια μέθη;

Στα 19 μου είχα υψηλή πίεση και απίστευτα ψηλή αλδοστερόνη.

Μου είχαν πει για αδένωμα στα επινεφρίδια.Έκανα μαγνητική και σπινθηρογράφημα νεφρών.

Τελικα δεν είχα τίποτα. Επανέλαβα μετά από καιρό τις εξετάσεις και ήμουν καλά.

Εύχομαι να συμβεί και με σένα το ίδιο.

Καλά αποτελέσματα.

σπινθηρογραφημα γιατι εκανες? ποναει?

εκανες και μαγνητικη?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σπινθηρογράφημα είχα κάνει για να δούμε αν δουλεύουν σωστά τα νεφρά μου. Σαν υπέρηχος είναι, αλλά με έβαζαν να πίνω πολύ νερό και πριν το σπινθηρογράφημα μου έκαναν διουρητική ένεση και έπρεπε να κρατηθώ.

Πιστεψέ με ήταν πολύ βασανιστικό. Κατουριόμουν τόσο πολύ που είχα ιδρώσει και έσταζα.

Μαγνητική εννοείται πώς έκανα. Μην φοβάσαι δεν καταλαβαίνεις κάτι. Μόνο που έχει πολύ θόρυβο. Εγώ ήμουν και μικρό κορίτσι τότε ;).

Κλείσε τα μάτια σου και σκέψου κάτι πολύ όμορφο. Πλάσε με το μυαλό σου μια όμορφή ιστορία. Μην σκέφτεσαι γιατί είσαι εκεί. Θα περάσει πολύ εύκολα η ώρα.

Πάντως στο ξαναλέω. Στα παιδάκια που δεν στέκονται ακίνητα κάνουν μέθη.

Συζήτησέ το με το γιατρό σου.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα το θέμα σου... Σου εύχομαι ολόψυχα περαστικα να είναι...Νομίζω ότι με το ηρεμιστικο μια χαρά θα τα καταφέρεις.Όσο αναφορα τη ζωή σου ναι εχεις δίκιο το μακρυά και αγσπημένοι ισχύει... Λοιπόν κυρία μου αφού το θες ... Ο ανθρωπος γεννιέται ή γίνεται...; Χα χα χα ( sorry για τη μη τηρηση παραγραφων και τόνων αλλά γραφω απο κινητο )

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

ναι γλυκια μου να το ξεκινησουμε απο σημερα ομως να κρατησει ο τσακωμος ολο το σαββατο κυριακο γιατι θα ξαναπαω για μαγνητικη δευτερα,,

Ε τότε να δώσουμε ραντεβού Κυριακή βράδυ για να είμαστε εν μέσω μαλλιοτραβήγματος τη Δευτέρα - αν ξεκινήσουμε από σήμερα υπάρχει κίνδυνος μέχρι τη Δευτέρα να τα έχουμε βρει ή να έχουμε βαρεθεί (εκτός αν το θέμα είναι όντως ο θηλασμός χαχα) :P

 

Για μένα η καλύτερη τακτική είναι να πας ξεκούραστη, να πάρεις ένα Xanax και όσο είσαι μέσα να σκέφτεσαι το μετά, να φαντάζεσαι τον εαυτό σου όταν όλη η ταλαιπωρία θα έχει τελειώσει. Κάνε δηλαδή ένα FF και μεταφέρσου νοερά 2 ώρες, 2 μέρες ή 2 χρόνια μετά. Πάνω απ' όλα θετική σκέψη.

Link to comment
Share on other sites

Ε τότε να δώσουμε ραντεβού Κυριακή βράδυ για να είμαστε εν μέσω μαλλιοτραβήγματος τη Δευτέρα - αν ξεκινήσουμε από σήμερα υπάρχει κίνδυνος μέχρι τη Δευτέρα να τα έχουμε βρει ή να έχουμε βαρεθεί (εκτός αν το θέμα είναι όντως ο θηλασμός χαχα) :P

 

Για μένα η καλύτερη τακτική είναι να πας ξεκούραστη, να πάρεις ένα Xanax και όσο είσαι μέσα να σκέφτεσαι το μετά, να φαντάζεσαι τον εαυτό σου όταν όλη η ταλαιπωρία θα έχει τελειώσει. Κάνε δηλαδή ένα FF και μεταφέρσου νοερά 2 ώρες, 2 μέρες ή 2 χρόνια μετά. Πάνω απ' όλα θετική σκέψη.

θα πάει με τρέμουλο η κοπέλα στη μαγνητική αν το θέμα είναι ο θηλασμός! :)

jackrusell σου εύχομαι καλά ξεμπερδέματα, να μην είναι τίποτε, να ηρεμήσεις κι συ και η οικογένεια σου καλή μου!

 

Να σου πω την ιστορία μου με τον μαγνητικό τομογράφο :)

Εγγυος πήγα να κλείσω ραντεβού για μαγνητική, είμασταν στον πρώτο μήνα προσπαθειών για μωρό (και τελευταίο).

Δεν ήξερα ότι είμαι έγγυος ακόμη, στη ρεσεψιόν με ενημέρωσαν πως δεν είχαν άμεσα ραντεβού γιατί ο πίνακας του τομογράφου ήθελε άλλαγμα :shock: Σκέφτηκα "κάθε εμπόδιο για καλό" και τους είπα πως θα το ξανασκεφτώ για τη μαγνητική (ήταν για τη μέση μου).

Φευγοντας μου λένε " θέλετε να δείτε πως είναι?"

εντωμεταξύ λόγω σπουδών ήξερα πολύ καλά πως είναι ο χώρος αλλά λέω "άντε να δω".

Οταν μου είπαν τα σχετικά σκέφτηκα ότι δεν παίζει να κάνω τέτοιο πράγμα για τη μέση μου! Ας πονάει κι ας μην ηξέρα τί έχει, λες κι αν μάθαινα κάτι έγινε! Μου φάνηκε πολύ δυσάρεστο όλο αυτό και προσπάθησα να το αποφύγω!

 

Στην πορεία ίσως χρειαζόμουν μαγνητική πάλι, όντας έγγυος και εν γνώση μου. Δε με ένοιαζε το τί θα κάνω 1 ώρα εκεί μέσα ούτε πως θα ανταπεξέλθω. Το μόνο που με ένοιαζε ήταν να κάνω το καλύτερο που μπορούσα για το μωρό μου, αν έπρεπε να την κάνω (ως τη μόνη ασφαλή εξέταση στην κύηση) θα την έκανα το ίδιο λεπτό.

Τελικά δε χρειάστηκε και την απέφυγα (για την ιστορία).

 

Αν επρόκειτο κι συ να την κάνεις για "χάρη" 'η το καλό κάποιου άλλου είμαι σίγουρη πως θα την έκανες στο άψε σβήσε!

Τώρα νομίζω έχεις φάει κόλλημα επειδή είναι για την δική σου υγεία.

Κάτσε και αναλογήσου πόσο σημαντική είσαι για τους ανθρωπους σου που σε θέλουν υγιή δίπλα τους. Το οφείλεις και στον εαυτό σου να τον περιποιηθείς, έτσι δεν είναι?

Γιατί δεν το βλέπεις σαν την καλύτερη ώρα της ημέρας σου, που θα μάθεις τί ακριβώς έχεις ή δεν έχεις και θα μπορείς να το αντιμετωπίσεις!

Ναι αν το δείς σε βάθος τελικά θα έπρεπε να χαίρεσαι, είσαι τυχερή που μπορούν να διαγνώσουν έτσι τί παίζει!

Για δες το κι έτσι, κι αν δε βοήθησα τουλάχιστο προσπάθησα, εύχομαι μόνο να μη σε άγχωσα περαιτέρω!

 

Βέβαια υπάρχει πάντα και ο θηλασμός :lol:

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα πάει με τρέμουλο η κοπέλα στη μαγνητική αν το θέμα είναι ο θηλασμός! :)

jackrusell σου εύχομαι καλά ξεμπερδέματα, να μην είναι τίποτε, να ηρεμήσεις κι συ και η οικογένεια σου καλή μου!

 

Να σου πω την ιστορία μου με τον μαγνητικό τομογράφο :)

Εγγυος πήγα να κλείσω ραντεβού για μαγνητική, είμασταν στον πρώτο μήνα προσπαθειών για μωρό (και τελευταίο).

Δεν ήξερα ότι είμαι έγγυος ακόμη, στη ρεσεψιόν με ενημέρωσαν πως δεν είχαν άμεσα ραντεβού γιατί ο πίνακας του τομογράφου ήθελε άλλαγμα :shock: Σκέφτηκα "κάθε εμπόδιο για καλό" και τους είπα πως θα το ξανασκεφτώ για τη μαγνητική (ήταν για τη μέση μου).

Φευγοντας μου λένε " θέλετε να δείτε πως είναι?"

εντωμεταξύ λόγω σπουδών ήξερα πολύ καλά πως είναι ο χώρος αλλά λέω "άντε να δω".

Οταν μου είπαν τα σχετικά σκέφτηκα ότι δεν παίζει να κάνω τέτοιο πράγμα για τη μέση μου! Ας πονάει κι ας μην ηξέρα τί έχει, λες κι αν μάθαινα κάτι έγινε! Μου φάνηκε πολύ δυσάρεστο όλο αυτό και προσπάθησα να το αποφύγω!

 

Στην πορεία ίσως χρειαζόμουν μαγνητική πάλι, όντας έγγυος και εν γνώση μου. Δε με ένοιαζε το τί θα κάνω 1 ώρα εκεί μέσα ούτε πως θα ανταπεξέλθω. Το μόνο που με ένοιαζε ήταν να κάνω το καλύτερο που μπορούσα για το μωρό μου, αν έπρεπε να την κάνω (ως τη μόνη ασφαλή εξέταση στην κύηση) θα την έκανα το ίδιο λεπτό.

Τελικά δε χρειάστηκε και την απέφυγα (για την ιστορία).

 

Αν επρόκειτο κι συ να την κάνεις για "χάρη" 'η το καλό κάποιου άλλου είμαι σίγουρη πως θα την έκανες στο άψε σβήσε!

Τώρα νομίζω έχεις φάει κόλλημα επειδή είναι για την δική σου υγεία.

Κάτσε και αναλογήσου πόσο σημαντική είσαι για τους ανθρωπους σου που σε θέλουν υγιή δίπλα τους. Το οφείλεις και στον εαυτό σου να τον περιποιηθείς, έτσι δεν είναι?

Γιατί δεν το βλέπεις σαν την καλύτερη ώρα της ημέρας σου, που θα μάθεις τί ακριβώς έχεις ή δεν έχεις και θα μπορείς να το αντιμετωπίσεις!

Ναι αν το δείς σε βάθος τελικά θα έπρεπε να χαίρεσαι, είσαι τυχερή που μπορούν να διαγνώσουν έτσι τί παίζει!

Για δες το κι έτσι, κι αν δε βοήθησα τουλάχιστο προσπάθησα, εύχομαι μόνο να μη σε άγχωσα περαιτέρω!

 

Βέβαια υπάρχει πάντα και ο θηλασμός :lol:

 

δεν με αγχωσες καθολου, ετσι ειναι, κι ετσι πρεπει να γινει

δεν θελω να το εχω αλλο μπροστα μου,θελω να κοιταζω αυτην την ιστορια και να την εχω πισω μου κι οχι μπροστα μου

 

εσυ γιατι επρεπε να κανεις μαγνητικη στην εγκυμοσυνη?

Link to comment
Share on other sites

δεν θελω να το εχω αλλο μπροστα μου,θελω να κοιταζω αυτην την ιστορια και να την εχω πισω μου κι οχι μπροστα μου

Αυτό ακριβώς να σκέφτεσαι όσο είσαι "μέσα", πώς θα είναι όταν θα το έχεις πια πίσω σου :)

 

Ακόμα και το πώς θα είσαι εκείνη τη μέρα μόλις φύγεις από το ιατρείο και πας πίσω σπίτι σου, στην οικογένειά σου, αν έχεις αυτό στη σκέψη σου, θα σε βοηθήσει να είσαι πιο ήρεμη.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς να σκέφτεσαι όσο είσαι "μέσα", πώς θα είναι όταν θα το έχεις πια πίσω σου :)

 

Ακόμα και το πώς θα είσαι εκείνη τη μέρα μόλις φύγεις από το ιατρείο και πας πίσω σπίτι σου, στην οικογένειά σου, αν έχεις αυτό στη σκέψη σου, θα σε βοηθήσει να είσαι πιο ήρεμη.

ορίστε χαλαρώσαμε τώρα και μας κόβω όλες να τρέχουμε για μαγνητικές που εκκρεμούν :-D:grin:

Για τη μέση jack μου.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Ειχα αδενωμα πριν απο 3 χρονια και αφαιρεσαμε το μισο κομματι του θυροειδη.Συνεχιζω με χαπια Euthyrox-levothyroxin-natrium.Μην αγχωνεσαι κοριτσακι ολα θα πανε καλα,αντιμετωπιζετε το θεματακι σου.Παντως οταν διαβασα το μην σου μου ηρθαν πολλα στο νου,το χειροτερο φετινο καλοκαιρι με ενα διαζυγιο γονιων,με εναν πατερα που δεν μπορω να βαλω στη θεση του και πολλα αλα.Τεσπα το θεμα δεν ειναι αυτο,το θεμα ειναι οτι πρεπει να τα βρουμε με τον εαυτο μας και να τν αγαπησουμε επιτελους γιατι κανουμε αρκετο κακο.Ολα θα πανε καλα λοιπον.Α!ξεχασα να πω πως εγω κανω τωρα πλεον καθε εξι μηνες εξετασεις γενικες,αιματος ,ορμονικες κλπ κλπ...ειχα κανει ουρων ,κοπρανων για να δουμε μπας και ξεφυγαμε και εμεις αλλα ολα οκ και καθε χρονο πλεον θα κανω υπερηχο θυροειδη οπωσδηποτε.Πρεπει να ελεγχουμε την κατασταση.Ειχα κανει και βιοψεια και ολα ηταν καλα...ευχομαι να συνεχισουμε ετσι γιατι πραγματαικα ειναι πολυ δυσκολο να ζεις με τον φοβο.Καλα αποτελεσματα σε ολες σου τις εξετασεις κια ολα θα πανε καλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια να στε καλα ολες,,,πηγα την εκανα τελειωσε,,δεν ηταν και τοσο τρομερο,,,μου μιλουσε και η κοπελα απο το μεγαφωνο οπου με ενημερωνε για την ωρα κλπ

ουφ παει αυτο τωρα αυριο θα εχω τα αποτελεσματα οπου και ειναι η ουσια του θεματος

 

θα τα λεμε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τζακ μου, έχω κάνει 2 μαγνητικές κι η εμπειρία μου ήταν κωμικοτραγική:mrgreen:. Οπότε, θεώρησα σωστό να μη σου τις μεταφέρω.:cool:

 

Σημασία τώρα έχει πως τελείωσες με την εξέταση κι αύριο θα έχεις τ' αποτελέσματα. Θα περιμένουμε νέα σου.:-D

Link to comment
Share on other sites

ολα του γαμου δυσκολα,,,,απονη ζωη μας πεταξες στην ακρη του δρομου,,,ολα τα χα αυτο μου ξαναελειπε

 

λοιπον κυριες μου με πηραν απο το ιατροπολις να μου πουν οτι πρεπει να επαναλαβω την μαγνητικη γιατι ο ακτονολογος δεν μπορει να κανει διαγνωση του χρειαζονται λεει και καποιες τομες ακομα ενω θα χρησιμοποιησει διαφορετικο σκιαγραφικο,,,αυτη τη φορα θα εμαι μεσα για 2 ωρες:confused::confused::shock::shock::?:-?:evil::evil:

 

δεν μπορει να αποφανθει με αυτο που βλεπει αν εχω αιμαγγειωμα στο συκωτι η αδενωμα στο επινεφριδιο:twisted: πρεπει να ακολουθησει αλλο πρωτοκολλο ακτινολογικο

 

καλα δεν μπορω να σας πως ποσο σκατα ειμαι,,εκτος τ οτι εχουν περασει πολλα απο το μυαλο μου,

 

το τραγικο ειναι οτι αν την εξεταση αυτη την εκανε ακτινολογος κι οχι απλα μια χειριστρια του μηχανηματος, θα εβλεπε οτι ολη η διαδικασια ειναι ανεπαρκης για το θεμα μου και θα την προσαρμοζε με τα ευρηματα που θα εβλεπε στο μονιτορ εκεινη τη στιγμη της εξετασης,,αλλα βλεπετε οι γιατροι πληρωνονται μονο για να παιρνουν τι εξετασεις στο τελος της ημερας να τις κοιταζουν και να κανουν διαγνωση κι αν δεν μπορουν γιατι κατι δεν φαινεται καλα εμεις να πηγαινοερχομαστε σαν τους μαλακες,,,,σιγα μην καλοπληρωσει το ιατροπολις εναν γιατρο ωστε να ειναι παρων σε ολες τις μαγνητικες,,,

 

τι να πω ,,,τα λογια ειναι περιττα,,κι ολα αυτα να συμβαινουν σε εναν κλειστοφοβικο,,,ουφ

 

πειτε κατι γιατι θα μου στριψει

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας περάσει τα ανάλογα στην Αγγλία όπου ποτέ δεν είναι παρών γιατρός σε τέτοιου είδους εξέταση (για να την κάνει ο ίδιος ούτε λόγος, εδώ ούτε υπερηχογράφημα σε έγκυες δεν κάνουν οι γυναικολόγοι... καταλαβαίνεις...) το μόνο που μπορω να πω είναι ότι συμπάσχω.

 

Το Ιατρόπολις δεν το γνωρίζω, αλλά μήπως να μιλούσες με το γιατρό σου για το ενδεχόμενο να πήγαινες σε κάποιο άλλο διαγνωστικό κέντρο? Δεν ξέρω αν λέω βλακεία, αλλά νομίζω ας μιλήσεις με το γιατρό σου να σε κατευθύνει.

 

Κατά τ' άλλα προσπάθησε να μην το σκέφτεσαι, αφού άντεξες τη μισή ώρα, θα αντέξεις και τις δύο. Στην ανάγκη θα καταφύγουμε στο θηλασμό ;)

 

Κράτα μας ενήμερες για το πώς και πότε, ώστε να σε έχουμε στο νου μας.

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας περάσει τα ανάλογα στην Αγγλία όπου ποτέ δεν είναι παρών γιατρός σε τέτοιου είδους εξέταση (για να την κάνει ο ίδιος ούτε λόγος, εδώ ούτε υπερηχογράφημα σε έγκυες δεν κάνουν οι γυναικολόγοι... καταλαβαίνεις...) το μόνο που μπορω να πω είναι ότι συμπάσχω.

 

Το Ιατρόπολις δεν το γνωρίζω, αλλά μήπως να μιλούσες με το γιατρό σου για το ενδεχόμενο να πήγαινες σε κάποιο άλλο διαγνωστικό κέντρο? Δεν ξέρω αν λέω βλακεία, αλλά νομίζω ας μιλήσεις με το γιατρό σου να σε κατευθύνει.

 

Κατά τ' άλλα προσπάθησε να μην το σκέφτεσαι, αφού άντεξες τη μισή ώρα, θα αντέξεις και τις δύο. Στην ανάγκη θα καταφύγουμε στο θηλασμό ;)

 

Κράτα μας ενήμερες για το πώς και πότε, ώστε να σε έχουμε στο νου μας.

 

δεν παω αλλου γιατι εδωσα 300 ευρω ηδη δεν εχω αλλα,,,εχω ασφαλεια ιταλικη θα παρω πισω τα λεφτα μου σε εξι μηνες,,,,δεν εχω να προκαταλάβω αλλα 300 σε αλλο κεντρο,,,θα παω αυριο στις 9,30,,,θα ξαναπαρω ηρεμιστικο εννοειται και θα ειμαι σαν ζομπι ολη την εβδομαδα

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα να σε ταλαιπωρούν έτσι ρε γμτ... ελπίζω να την κάνεις γρήγορα την επαναληπτική και να ξεμπερδεύεις επιτέλους!

 

Κι εδώ μια από τα ίδια, και το άλλο που κάνουν είναι ότι ακριβώς επειδή αυτός που κάνει την εξέταση είναι ένας απλός υπερηχογραφιστής, απαγορεύεται να σου πει το οτιδήποτε σχετικά με τα αποτελέσματα. Ακόμα κι αν όλα είναι μια χαρά, δεν μπορεί να σου πει "μια χαρά είσαι", αλλά θα σου πει "θα μιλήσετε με το γιατρό σας". Και κάτσε εσύ και τσιτσιρίσου ωσάν το γαρδουμπάκι μέχρι να πάνε τα αποτελέσματα στο γιατρό και να τον βρεις να σου πει αν θα ζήσεις τελικά, οπότε πρέπει να γυρίσεις το γουναρικό που πήγες κι αγόρασες on an impulse, σκεφτόμενη ότι μια ζωή την έχουμε... :D

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

τι ατυχια και αυτη!!! αν εισαι και κλειστοφοβικη!!! οπως τα λες..μαλλον μονο ο τεχνολογος θα ηταν!!! υπομονη και καλη επιτυχια στην επαναληπτικη εξεταση

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...