Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προβλημα με τον τραχηλο


Recommended Posts

Κοριτσια γεια σας θα ηθελα αν καποια απο σας εχει αναλογη εμπειρια με τη δικη μου να με βοηθησει γιατι δεν καταλαβαινω τιποτα. 21+6 εκανα β επιπεδου ο γιατρος μου μου την εκανε βρηκε τον τραχηλο μου στο οριο 3,3cm κ μου ειπαν να παιρνω 3 utrogestan την ημερα το ενα κολπικα κ να προσεχω παρα πολυ και να μη ταξιδεψω. Παω σημερα 23+4 στον δικο μου γιατρο κ βρηκε τον τραχηλο 5,2cm. Το να μικρυνει ο τραχηλος το καταλαβαινω αλλα το νε μακρυνει δεν το εχω ξανα ακουσει. Ποιος απο τους δυο κανει λαθος? Να παω και σε αλλο γιατρο?Δεν ξερω και τι να κανω να σηκωνομαι η οχι? θα το εκτιμουσα πολυ καποια απο σας μπορει να μου πει τη γνωμη της. Ευχαριστω

Qg3mp1.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ναι και μου ειπε οτι δεν καταλαβαινει γιατι μου το ειπε αυτο ο αλλος γιατρος κ να του παω την επομενη φορα τα αποτελεσματα της β επιπεδου να τα δει. Δεν μπορω να καταλαβω.

Qg3mp1.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Αννούλα!

Με το καλο το μωρακι σου!!!

Εμενα στην β επιπεδου πριν λιγες μερες τον τραχηλο τον μετρησε 3 εκ και του ειπαωπως πριν 2 εβδομαδες ηταν 3.7

και η απαντηση του ηταν πως ειναι μια χαρα απλα πιεζεται απο ουρα κτλ και φανεται μικροτερος!

Παντα τον μετραει με υπερηχο απο την κοιλια μου....

 

Παιρνω 1 utrogestan κολπικα!

Αλλα εχω τρομαξει....

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κοριτσια, εγω αυτο θελω να μην εχω προβλημα κ να γεννησω κανονικα το μωρακι μου στις μερες του. Απλα μοθ φανηκε μεγλη η διαφορα απο 3,3 να εφτασε 5,2 να ειχε κοντηνει το περιμενα αλλα οχι να μακρυνει. Θα δω τι θα μου πει κ την αλλη φορα. Γιατι εχω 3 μηνες με utrogestan δεν μπορω αλλο

Qg3mp1.png
Link to comment
Share on other sites

Και ολο αυτο τον καιρο ειμαι σπιτι και δεν κανω τιποτα αν δεν εχω προβλημα γιατι ολα αυτα. Θελω να κανω τη κανονικη μου ζωη να κανω τις δουλειες μου να παω κ για ενα καφε. Ειναι πολυ δυσκολο να εισαι ολη μερα μεσα κ να μη κανεις τιποτα.

Qg3mp1.png
Link to comment
Share on other sites

Ε ναι ετσι ειναι αμα δεν υπαρχει προβλημα γιατι να προσεχεις τοσο..

και εγω θεκω να περπαταω λιγακι κανει καλο

. δες και την επομενη φορα ποσο θα σου πει..

Και εγω αυτο περιμενω ...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Ο δικός μου τράχηλος στην 18η εβδομάδα ήταν 27 mm , ξεκίνησα ουτροτζεστάν 2/ημέρα. Στην 20η εβδομάδα πήγε 30 mm και τώρα στην 25η είναι 29mm. Συνεχίζω τα ουτροτζεστάν και ο γιατρός μου μου λέει πως είναι μια χαρά.. Βασικά ούτε με το 27mm δεν είχε ανυσυχήσει απλά μου έδωσε προληπτικά τα ουτροτζεστάν, μου έχει απαγορεύσει το περπάτημα και τις δουλειές στο σπίτι..annoula.kos σε καταλαβαίνω..νιώθω απόλυτη εξάρτηση από τους άλλους και ασφυκτιώ,..Τι να κάνεις όμως, όλα για τα μωράκια μας..Τουλάχιστον έχουμε την πολυτέλεια να βοηθήσουμε την κατάσταση και αυτό είναι πολύ σημαντικό. Έχεις σκεφτείς να έπαιρνες μια δεύτερη γνώμη?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια! Ο δικός μου τράχηλος στην 18η εβδομάδα ήταν 27 mm , ξεκίνησα ουτροτζεστάν 2/ημέρα. Στην 20η εβδομάδα πήγε 30 mm και τώρα στην 25η είναι 29mm. Συνεχίζω τα ουτροτζεστάν και ο γιατρός μου μου λέει πως είναι μια χαρά.. Βασικά ούτε με το 27mm δεν είχε ανυσυχήσει απλά μου έδωσε προληπτικά τα ουτροτζεστάν, μου έχει απαγορεύσει το περπάτημα και τις δουλειές στο σπίτι..annoula.kos σε καταλαβαίνω..νιώθω απόλυτη εξάρτηση από τους άλλους και ασφυκτιώ,..Τι να κάνεις όμως, όλα για τα μωράκια μας..Τουλάχιστον έχουμε την πολυτέλεια να βοηθήσουμε την κατάσταση και αυτό είναι πολύ σημαντικό. Έχεις σκεφτείς να έπαιρνες μια δεύτερη γνώμη?

 

Βασικα ο λογος που εχω μπερδευτει ειναι ακριβως αυτος 2 γιατροι μου λενε διαφορετικα πραγματα και δεν ξερω ποιον να πιστεψω. Αν εχω προβλημα δεν με πηραζει να καθωμαι αλιμονο πανω απο ολα το μωρο μου. Αλλα τοση μεγαλη διαφορα ο ενας απο τον αλλον τι να πω;; Να φαντασεις ο γιατρος που μου εκανε τη β επιπεδου ειπε σε καμια περιπτωση να μη ταξιδεψω ο δικος μου γιατρος μου ειπε οτι δεν υπερχει κανενα προβλημα και ανετα ταξιδευω. Πως να βγαλω ακρη;;

Qg3mp1.png
Link to comment
Share on other sites

Βασικα ο λογος που εχω μπερδευτει ειναι ακριβως αυτος 2 γιατροι μου λενε διαφορετικα πραγματα και δεν ξερω ποιον να πιστεψω. Αν εχω προβλημα δεν με πηραζει να καθωμαι αλιμονο πανω απο ολα το μωρο μου. Αλλα τοση μεγαλη διαφορα ο ενας απο τον αλλον τι να πω;; Να φαντασεις ο γιατρος που μου εκανε τη β επιπεδου ειπε σε καμια περιπτωση να μη ταξιδεψω ο δικος μου γιατρος μου ειπε οτι δεν υπερχει κανενα προβλημα και ανετα ταξιδευω. Πως να βγαλω ακρη;;

 

Κατάλαβα...Πάντως και εμένα ο γιατρός της β΄επιπέδου μου είπε πως δεν μακραίνει ο τράχηλος και ο γιατρός μου πως μακραίνει και τελικά μάκρινε...

Πάρε και 3η γνώμη από έναν πολύ έμπειρο, δεν σου λέω να αλλάξεις γιατρό απλά να πάρεις γνώμη για το συγκεκριμένο θέμα. Διαφορετικά πιστεύω θα πρέπει να ακολουθήσεις τις πιο περιοριστηκές οδηγίες για κάθε ενδεχόμενο.

Εγώ παίρνω 2 ουτρογκεστάν πρωι-βράδυ απο το στόμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα!

Εμένα μου βρήκαν στη β' επιπέδου τράχηλο 1,5 εκατοστό.

Για 4-5 εβδομάδες δεν σηκώθηκα από το κρεβάτι κι έπαιρνα 2 utrogestan των 200 το καθένα κάθε βράδυ κολπικά.

Στον 8ο μήνα είχα και πολλές συσπάσεις.

Γενικά είχαμε μεγάλη αγωνία για την πιθανότητα πρόωρου τοκετού.

Τελικά μου έσπασαν τα νερά και γέννησα στις 35 και 5.

Ευτυχώς όλα πήγαν καλά.

Με την κατάλληλη αγωγή που θα συστήσει ο γιατρός και αρκετή ξεκούραση όλα θα πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Annoula.kos εχω το ιδιο προβλημα με εσενα...παω πριν μια εβδομαδα για β επιπεδου μου λεει τραχηλος 2,7 ,δεν παιρνει κ βραβειο,παω σημερα στο γιατρο μου,τον μετραει 3,4 ,ποιον να πιστεψω μου λες;Ο γιατρος μου προβληματιστικε ,μου λεει δεν μπορω να καταλαβω τετοια διαφορα.Σκεφτομαι να παω κ αλλου..

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχος για μενα τα προβληματα συνεχιζονται χθες ο γιατρος μου ειδε οτι ο τραχηλος αρχισε να ανοιγει κ ειμαι μολος 26 εβδομαδων. Την επομενη εβδομαδα εχω παλι ραντεβου κ μου ειπε οτι αναλογα με την κατασταση του τραχηλου ισος νοσηλευτω. Προσπαθω να ειμαι ηρεμη αλλα δεν μπορω εχασα ενα μωρακι 17 εβδομαδων και τρεμω στην ιδεα να χασω τη μπεμπα μου ουτε να το σκεφτομαι δεν θελω. Μακαρη ο θεος να μας βοηθησει ολες μας κ να εχουμε τα μωρακι μας υγιεστατα.

Qg3mp1.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Αννουλα !

Εισαι στην 26η ( δεν ειναι πολυ νωρίς )αν υπάρξει προβλημα θα μεινεις μεσα για να περάσουν οι εβδομαδες! Θα φτασεις 30.... 31....32...33....34 ... 35... 36 .... 37...38.... και ολα καλα θα πανε!

Ευτυχώς το είδε ο γιατρος σου και θα πρεπει να προσεχεις ή να προσεχεις παρα πολυ!

Κανε οτι σου ειπε ο γιατρος!

Φυσικα και θα σε βοηθήσει ο θεος!

Χάιδεψε την κοιλιτσα σου σταυρωςε την ...ξαπλα ....Ηρεμησε και ολα θα πανε καλα!!!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Αννουλα !

Εισαι στην 26η ( δεν ειναι πολυ νωρίς )αν υπάρξει προβλημα θα μεινεις μεσα για να περάσουν οι εβδομαδες! Θα φτασεις 30.... 31....32...33....34 ... 35... 36 .... 37...38.... και ολα καλα θα πανε!

Ευτυχώς το είδε ο γιατρος σου και θα πρεπει να προσεχεις ή να προσεχεις παρα πολυ!

Κανε οτι σου ειπε ο γιατρος!

Φυσικα και θα σε βοηθήσει ο θεος!

Χάιδεψε την κοιλιτσα σου σταυρωςε την ...ξαπλα ....Ηρεμησε και ολα θα πανε καλα!!!!!

 

Σε ευχαριστω πολυ για τα λογια σου. Προσπαθω να ειμαι ηρεμη κ να σκεφτομαι θετικα οτι σε λιγο καιρο θα την εχω στην αγκαλια μου.

Qg3mp1.png
Link to comment
Share on other sites

Χαλάρωσε.... διάβασε κανενα βιβλιαράκι...

Και θα περνάνε οι μερες και καθε μερα θα ειναι υπέρ για την μικρη σου αν τελικα αποφασίσει να βγει πιο νωρίς....

Και εισαγωγή να σου κανει δεν πειραζει, καλυτερα!

θα εισαι στα χέρια των γιατρών και πιο σιγουρη!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλα!!!!

Ξερεις ρώτησα γιατι παιζει ρόλο και το βάρος του μωρου!

 

Ναι σιγουρα μου εχει δωσει και ενεσεις ηπαρινης για να τη βηθησουμε να αναπτυχθει καλυτερα γιατι ηταν λιγο μηκρουλα β επιπεδου 400 γρ

Qg3mp1.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...