Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΟΣ... ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΑΔΕΙΑΣ ΚΥΗΣΕΩΣ (ΕΝΤΥΠΟ ΑΔΕΙΑΣ ΚΥΗΣΕΩΣ)


Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ...ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΑΠΛΟ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΜΕ ΕΧΕΙ ΜΠΕΡΔΕΨΕΙ... ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ 30 ΜΕΡΕΣ ΑΝΑΡΩΤΙΚΗ ΑΔΕΙΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΑΛΛΕΣ 10 ΜΕΡΕΣ ΕΠΙΠΛΕΟΝ (με το τελος της δευτερης αναρωτικης τον 10 ημερων αρχιζει αμεσως η αδεια των 56 ημερων)... ΕΔΩΣΑ ΣΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΜΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΓΙΑ ΤΙΝ ΑΔΕΙΑ ΚΥΗΣΕΩΣ ΓΙΑ ΤΙΣ 56 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΒΑΛΕ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΙΣ 7-11-2008( που ειναι η πρωτη μερα τησ αναρωτικης μου) Η ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΚΥΗΣΕΩΣ ΕΙΝΑΙ 17-12-2008....ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΑΣ ΠΟΙΑ ΗΜΕΡΟΜΙΝΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙ ΣΤΗΝ ΒΕΒΕΩΣΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΜΟΥ????

 

 

 

Η ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ...

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εφοσον ειχες παρει ηδη 30 ημερες αδεια αναρρωτικη συν αλλες 10 (συνολο 40 αν εχω καταλαβει καλα) και εισαι στο ΙΚΑ ασφαλισμενη αυτο συημαινει οτι για την εγκριση των αδειων αυτων πρεπει να περασεις επιτροπη.

Αφου περασεις επιτροπη και εγκριθει πρεπει να προσκομισεις μια υπευθυνη δηλωση (δινει το ΙΚΑ την φορμα στις παροχες) στον εργοδοτη οπου θα γραψει απο ποια μεχρι ποια ημερομηνια απουσιασες λογω ανικανοτητος (ασθενειας ας πουμε) και με αυτη μαζι με βιβλιαριο υγειας σου και λιστα ενσημων σου πας και πληρωνεσαι τα χρηματα που δικαιουσαι..

μολις τελειωσει η ασθενειας θα πας στον εργοδοτη την ειδικη φορμα που αφορα το επιδομα και αδεια κυοφοριας (προσοχη μετρας 56 μερες μεχρι και μια ημερα ΠΡΙΝ την ΠΗΤ δηλαδη αν γεννας 12-1-09 μετρας 56 μεχρι την 11-1-09) και σου σημειωνει την ημερομηνια απουσιας σου δηλαδη 56 ημερες πριν την πιθανη ημερομηνια τοκετου..

 

καλο ειναι να διαχωρισεις αυτα τα δυο ειδη αδειων αλλιως αν πρεπει ντε και καλα να υποβληθουν στην ιδια δηλωση καλο ειναι να ρωτησεις το ΙΚΑ..

Link to comment
Share on other sites

γεια σου prosperous...... σημειώνω ότι η άδεια ασθενείας είναι ξεκαθαρισμένη άπλα δεν το έχει καταλάβει αυτός.. για τις 30 μέρες έχω περάσει από επιτροπή και έχω πληρωθεί κιόλας από το ΙΚΑ ενώ για τις 10 μέρες είναι κατατεθειμένα τα χαρτιά και περνάω από επιτροπή στις 5 Ιανουαρίου 2009!!!η τελευταία μέρα της άδειας ασθενείας των 10 ημερών τελειώνει στις 16-12-2008 και η πρώτη μέρα της άδειας των 56 ημερών αρχίζει από την 17-12-2008 κανονικά όπως μου έγραψες.

Link to comment
Share on other sites

γεια σου prosperous...... σημειώνω ότι η άδεια ασθενείας είναι ξεκαθαρισμένη άπλα δεν το έχει καταλάβει αυτός.. για τις 30 μέρες έχω περάσει από επιτροπή και έχω πληρωθεί κιόλας από το ΙΚΑ ενώ για τις 10 μέρες είναι κατατεθειμένα τα χαρτιά και περνάω από επιτροπή στις 5 Ιανουαρίου 2009!!!η τελευταία μέρα της άδειας ασθενείας των 10 ημερών τελειώνει στις 16-12-2008 και η πρώτη μέρα της άδειας των 56 ημερών αρχίζει από την 17-12-2008 κανονικά όπως μου έγραψες.

Μιας και το έθιξες, τις 30 αυτές μέρες πληρώθηκες μόνο από το ΙΚΑ..?

Ή και από τον εργοδότη..? Μ' ενδιαφέρει κι εμένα..

ITKtp2.png

Feiyp2.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σου prosperous...... σημειώνω ότι η άδεια ασθενείας είναι ξεκαθαρισμένη άπλα δεν το έχει καταλάβει αυτός.. για τις 30 μέρες έχω περάσει από επιτροπή και έχω πληρωθεί κιόλας από το ΙΚΑ ενώ για τις 10 μέρες είναι κατατεθειμένα τα χαρτιά και περνάω από επιτροπή στις 5 Ιανουαρίου 2009!!!η τελευταία μέρα της άδειας ασθενείας των 10 ημερών τελειώνει στις 16-12-2008 και η πρώτη μέρα της άδειας των 56 ημερών αρχίζει από την 17-12-2008 κανονικά όπως μου έγραψες.

Μιας και το έθιξες, τις 30 αυτές μέρες πληρώθηκες μόνο από το ΙΚΑ..?

Ή και από τον εργοδότη..? Μ' ενδιαφέρει κι εμένα..

 

 

ξέρω ότι τις 30 πρώτες μέρες μέσα σε ένα χρόνο τα πληρωνόμαστε μισά-μισά από το ΙΚΑ και τον εργοδότη... αν χρειαστεί να πάρεις και άλλη αναρρωτική για λόγους εγκυμοσύνης και μόνο τότε πληρωνόμαστε μόνο από το ΙΚΑ... άλλα τις πρώτες 30 μέρες είναι μισά-μισά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

17/12/08. Η αναρωτικη επηρεαζει μονο στο οτι τις πρωτες 30 ημερες (απο τις 56) θα πληρωθεις πια μονο απο το ΙΚΑ και οχι και απο τον εργοδοτη το υπολοιπο (νομιζω σε αυτη την περιπτωση θα παρεις παραπανω απο τον ΟΑΕΔ μετα αλλα δεν ειμαι σιγουρη).

Αν δεν ειχες παρει αναρωτικη τις πρωτες 30 ημερες θα επερνες απο το ΙΚΑ ενα ποσο και το υπολοιπο απο τον εργοδοτη.

 

Πρεπει να γραψει 56 ημερες πριν απο την ημερομηνια τοκετου. Ασχετα με αναρωτικη η οχι πριν.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΔΙΌΡΘΩΣΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΊΑ... ΣΤΙΣ 17-12-2008 ΑΡΧΊΖΕΙ Η ΆΔΕΙΑ ΤΩΝ 56 ΚΑΙ ΈΤΣΙ ΑΠΌ ΤΙΣ 7-11-2008 ΈΩΣ ΤΙΣ 16-12-2008 ΕΊΝΑΙ ΚΑΘΑΡΆ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΉ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...