Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

καισαρικη ελλαδα η εξωτερικο?


Recommended Posts

καλησπερα σε ολες!

 

ειμαι φοιτητρια στο εξωτερικο και μιας και εχω ενα παιδακι το οποιο ηρθε με καισαρικη τελη μαρτιου ειναι να ερθει και το δευτερο με καισαρικη.σημερα που πηγα για εξετασεις (στο εξωτερικο οπου βρισκομαι) ρωτησα ποσα χρηματα θα χρειαστει να δωσω αν γεννησω εδω και μου πανε 700 ευρω ολα καλυμενα!!εγω επαθα ενα σοκ γιατι στην πρωτη γεννα ειχα δωσει γυρω στις 5000 ευρω!και μεσα στα 700 ευρω ειναι το μονοκλινο !!ειχα προγραμματισει στο μυαλο μου να ερθω ελλαδα για να γεννησω εκει αλλα τωρα το σκεφτομαι πολυ..ειμαστε φοιτητες και εγω και ο συζυγος χωρις καποιο εισοδημα και οπως καταλαβαινετε τα χρηματα παιζουν καποιο ρολο μιας και θα πρεπει παλι να τα δωσουν οι γονεις μας..ειναι μεγαλη η διαφορα..οι γιατροι εδω εξισου καλοι και μαλιστα η δικη μου γιατρος που θα εχω μεσα στο χειρουργειο ειναι και πολυ γνωστη μου ..και σκεφτομαι ειναι υποθεση 20 λεπτων η καισαρικη..μηπως τελικα να την κανω εδω??εσεις τι θα κανατε??

μηπως ξερει καμια να μου πει αν θα μπορω μετα απο 10 μερες να παρω το παιδι και να κατεβω με αεροπλανο ελλαδα μιας και θα χω μια σχετικη αδεια απο το πανεπιστημιο?οι αεροπορικες το δεχονται 10 ημερων η πρεπει να σαραντησει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αντιμετωπισα αυτο το δειλημα το καλακαιρι. Θα σου πω τι ανακαλυψα λοιπον

Ο γυναικολογος μου ειπε οτι μπορω να ταξιδεψω 2 εβδομαδες μετα την καισαρικη. Η παιδιατρος ομως ηταν αρνητικη μεχρι να γινουν τα εμβολια. Τελικα μου ειπε οτι αν ειναι να ειναι διπλα στο μωρο αυτοι που θα ειναι και στο σπιτι και εφοσον παμε στην Ελλαδα μπορουμε να παμε οταν το μωρο ειναι 3-4 εβδομαδων (εμεις βεβαια δεν θα ξαναγυριζαμε). Η ΟΑ δεν ειχε προβλημα αλλα ρωτα την αεροπορικη με την οποια θα ταξιδεψεις για να εισαι σιγουρη. Ρωτα ομως και στο προξενιο τι γινεται με τα χαρτια που χρειαζονται για το μωρο και ποσο γρηγορα μπορουν να βγουν. Νομιζω οτι μπορει να φυγει με ταξιδιωτικο εγραφο το οποιο βγαινει σχετικα συντομα αλλα μετα θα πρεπει να εχει διαβατηριο για να γυρισει

Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστω πολυ mmdad..εγω μετα το παιδι θα το αφησω στη μητερα μου γιατι θα γυρισω μονο για ενα μηνα εδω να δωσω καποια μαθηματα και να τελειωσω.οποτε το θεμα ειναι για να κατεβουμε!ειναι και το πασχα βλεπεις που θα θελα να ειμαι ελλαδα!αντιμετωπισες εσυ προβληματα στο βελγιο?με την καισαρικη εννοω..εγω εδω θα χω μονο τον αντρα μου μιας και για να ρθει και η μαμα μου πρεπει να ρθει και ο γιος μου και το σπιτι ειναι πολυ μικρο για ολους εμας + ενα νεογεννητο!ουφ συνθετη κατασταση ε?

Link to comment
Share on other sites

Δεν εκανα καισαρικη αλλα ρωτησα για να βγαλω εισητηριο. Νομιζω οτι καλο θα ειναι να μεινει ο αντρας σου μαζι για να σας βοηθαει γιατι θα εχεις το μωρο μαζι ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

ο γιος μου θα ναι ελλαδα με τους παπουδες..θα χω μονο το νεογεννητο..και τον αντρα μου!!σ ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!!θα παω σε καμια βδομαδα να ενημερωθω απο την πρεσβεια αρχικα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

α ναι!!κι εχουν τα νοσοκομεια κατι μονοκλινα τελεια!και κατι κουνιες ακομη πιο τελειες διπλα!ειναι λεει πολιτικη των νοσοκομειων εδω να τα χει διπλα η μανα...ενω ελλαδα τουλαχιστον πριν 1,5 χρονο που γεννησα εγω δεν ηταν ετσι ας ημουν και σε μονοκλινο..στο βεγγιοπως ειναι?

Link to comment
Share on other sites

ολυμπια ειμαι μπρατισλαβα..διπλα στη βιεννη!κοριτσια ολοι οι υπολοιποι της οικογενειας ειναι αρνητικοι στο να γεννησω εδω..στη γερμανια ηταν καλα που γεννησες?φανταζομαι πως ναι βεβαια εκει..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να πεις τους δικους σου να μην φοβουνται καθολου, στο εξωτερικο ειναι πολυ καλυτερα.

Εγω λεφτα να με εδιναν δεν πηγαινα να γεννησω Ελλαδα με τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

χαχα λες?και η μερα σου περνουσε μεσα στο νοσοκομειο?εμενα θυμαμαι περνουσε επειδη ολο και καποιος ερχοταν να με δει (που ηθελα βεβαια)..εδω σκαφτομαι πως θα περνα η μερα!θα δουμε τωρα!και το μωρο το γραφουμε και στο εξωτερικο και στο δημο που ανοικουμε στην ελλαδα?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα εδω ειχα το μωρο ολη μερα μαζι μου στο δωματιο, πιστεψε με η μερα μου περνουσε ευχαριστα.

Μολις γεννησεις θα πας και θα το δηλωσεις στην πολη που γεννηθηκε και μετα στο Ελληνικο προξενειο που εχει εκει.

Μολις πας στην Ελλαδα θα πας και θα το δηλωσεις εκει που εχετε ανοιξει οικογενειακη μεριδα. Μην το ξεχασεις να το κανεις γιατι θα εχεις προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστω πολυ ολυμπια για τις πληροφοριες!μολις βρω λιγο χρονο θα παω να ρωτησω στο προξενειο αλλα και στην αεροπορικη οποτε βλεπουμε και κανουμε..επλιζω να το παρουν λιγο πιο θετικα οι δικοι μου και κυριως ο αντρας μου που δε θελει με τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

Μαζι το εχεις και εδω γιαυτο σου ειπα οτι θα ειναι καλο να ειναι ο αντρας σου μαζι σας γιατι θα θελεις βοηθεια για το ταισμα και το αλαγμα τουλαχισυον μεχρι να σου βγαλουν τον ορο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα!ναι μαλλον ετσι θα ναι..το αλλαζεις και ταιζεις μονος ε?θα πρεπει να παω να μαθω..ενα λεω χτες δε μπορεσα να κοιμηθω καθολου συνεχεια σκεφτομουν τι θα κανω..ουφ!!και εχω τοσες υποχρεωσεις σημερα και μιας και δε μπορεσα να κοιμηθω..τελος παντων!χαλαλι της μικρης!

βασικα το μονο που φοβαμαι για το θεμα του εξωτερικου ειναι πως δε μιλανε ολοι οι γιατροι ,μαιες αγγλικα και οσο να ναι ωραια θα γινει η εγχειρηση απο δικη μου γιατρο που ξερει και μπορω να συνενοηθω αλλα αν κατι κατα τη διαρκεια της παραμονης μου πως το ζηταμε?ο αντρας μου ακομη λεει πως κανονικα πρεπει να κανει την καισαρικη η γιατρος που μου εκανε και την πρωτη γιατι ξερει λεει την κατασταση..τι να πω..

Link to comment
Share on other sites

ΣΠΟΥΔΑΣΑ στην Αγγλια και οι περιθαλψη απεχει μακραν απο τα δεδομενα της ελλαδος....

εγω θα εμενα στο εξωτερικο θα εκανα την καισαρικη και μετα θα ερχομουν..

Link to comment
Share on other sites

Κατι ακομη που πρεπει να λαβεις υποψη σου ειναι το μεχρι ποτε μπορεις να φυγεις εγκυος. Καλο θα ειναι να εχεις ενα χαρτι απο τον γιατρο οτι σε αφηνει να ταξιδεψεις. Το θεμα της γλωσσας ειναι ενα σοβαρο. Δεν ξερεις καθολου την τοπικη γλωσσα? Σιγουρα δεν μιλανε ολοι αγγλικα ουτε και καλα αγγλικα για να καταλαβουν τι τους λες.

Link to comment
Share on other sites

ξερω λιγα πραγματα απο την τοπικη γλωσσα..με απασχολει πολυ το αν θα μπορω να γυρισω ελλαδα μιας και θα γυρνουσα 2 μερες πριν..θα δειξει κοριτσια!απλα πρεπει να το αποφασισω σε λιγες μερες!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...