Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τα πρώτα μας γενέθλια - προτάσεις για ανοικτούς χώρους


Recommended Posts

Αρχές Σεπτέμβρη η μικρούλα μου γίνεται ενός έτους και θέλω να αρχίσω να σκέφτομαι χώρους για το πάρτυ.

Θέλω να γίνει σε εξωτερικό χώρο, που να συνδυάζει απασχόληση για τα παιδιά π.χ κούνιες, ελευθερία για παιχνίδι στην άμμο, αλλά και χώρο για να καθίσουν οι μεγάλοι και να μπορούν να πιούν κάτι.

 

Δεν θέλω κλειστούς παιδότοπους. έχετε καμιά ιδέα για χώρους? κοντά στη θάλασσα κάτι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


υπάρχει καφετέρια με παιδότοπο ανοιχτό στο Φλοίσβο αλλά και στο badminton.

και οι 2 έχουν παιδική χαρά αλλά και έκταση με γκαζόν για να παίξουν τα παιδάκια. στο badminton έχω δει να κάνουν γενέθλια και φαίνεται πολύ ωραία.

 

τελευταία πήγα και σε γενέθλια σε πάρκο, πίσω από το badminton. έχει ο δήμος Ζωγράφου μια μεγάλη έκταση με γκαζόν και παιδική χαρά κι ένα χώρο με ξύλινο υπόστεγο όπου μπορείς να βάλεις δικά σου τραπεζοκαθίσματα και με ένα μικρό catering ή αν φτιάξεις κάτι μόνη σου, να περάσετε ωραία.

Link to comment
Share on other sites

Sofia, ευχαριστώ για τις προτάσεις.

εμείς μένουμε νότια και μου έχουν προτείνει φίλοι να κάνουμε το πάρτυ στο άλσος της Νέα Σμύρνης, που έχει κιόσκια. μου ακούστηκε καλό, αλλά λίγο άβολο για τους μεγάλους, γιατί πόσο να καθίσεις στον ξύλινο παγκάκι....

από την άλλη θα είναι παιδάκια 3 - 10 ετών και σκέφτομαι πως να τα απασχολήσεις αυτά στο άλσος. κλόουν δεν θέλω μρ την καμία. ίσω καμιά παιδαγωγό που θα μπορούσε να αίξουν κανένα παιχνίδι τύπου κυνήγι του θησαυρού.

 

για τον παιδότοπο στον Φλοίσβο θα το κοιτάξω, απλά με φοβίζει το κόστος. άλλες εποχές δεν θα το σκεφτόμουνα, αλλά τώρα δεν μας παίρνει για πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Sofia, ευχαριστώ για τις προτάσεις.

εμείς μένουμε νότια και μου έχουν προτείνει φίλοι να κάνουμε το πάρτυ στο άλσος της Νέα Σμύρνης, που έχει κιόσκια. μου ακούστηκε καλό, αλλά λίγο άβολο για τους μεγάλους, γιατί πόσο να καθίσεις στον ξύλινο παγκάκι....

από την άλλη θα είναι παιδάκια 3 - 10 ετών και σκέφτομαι πως να τα απασχολήσεις αυτά στο άλσος. κλόουν δεν θέλω μρ την καμία. ίσω καμιά παιδαγωγό που θα μπορούσε να αίξουν κανένα παιχνίδι τύπου κυνήγι του θησαυρού.

 

για τον παιδότοπο στον Φλοίσβο θα το κοιτάξω, απλά με φοβίζει το κόστος. άλλες εποχές δεν θα το σκεφτόμουνα, αλλά τώρα δεν μας παίρνει για πολλά.

Μην το σκέστεσαι καθόλου η ιδέα σου για το άλσος είναι πολύ καλή.Έχω πάει με την μικρή μου 3 φορές σε πάρτυ εκεί και περάσαμε υπέροχα.Το ίδιο και οι μεγάλοι κανένας δεν διαμαρτυρήθηκε , μερικοί καθήσανε και κάτω.Σημασία έχουν πρώτα απ΄όλα τα παιδιά και χώροι σαν και αυτόν τα ξετρελαίνει.Αν δεν σου αρέσει ο κλόουν μπορείς να ζητήσεις απ΄την κοπέλα να μην ντυθεί...νομίζω όμως ότι θα σου χρειαστεί μία ανιματέρ για να τα κρατάει απασχολημένα ειδικά εφ΄όσον πρόκειται για εξωτερικό χώρο...Στην Ν.Σμύρνη βρίσκεται και το http://www.polyparty.gr -αν δεν κάνω λάθος-το έχω προτείνει και σε άλλες μανούλες...ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ..στα πρώτα σας γενέθλια!:P

Link to comment
Share on other sites

ναι τώρα το είδα το polyparty, και μου άρεσε γιατί εκτός από τον καθιερωμένο κλόουν έχουν παιδαγωγούς για αθλοπαιδείες. κάτι τέτοιο είχα στο μυαλό μου, να οργανώσουμε κανένα κυνήγι του θησαυρού ή να τα απασχολήσει με κάποια χειροτεχνία. θα το ψάξω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γνωρίζει κανείς παιδότοπο ανοικτό κοντά στη θάλασσα?

είδα τον παιδότοπο στον φλοίσβο και αναρωτιέμαι αν μπορεί κανείς να κλείσει π.χ ένα μόνο παιχνίδι / δραστηριότητα π.χ το τραμπολίνο. γνωρίζει κανείς/καμία και αν ναι σε τι κόστος έρχεται?

γιατί και οι παιδαγωγοί/εμψυχωτές δεν έρχονται φτηνά οπότε ήθελα να το συγκρίνω με το εναλλακτικό σενάριο του να κλείσω ένα παιχνίδι/δραστηριότητα σε μεγάλο πάρκο ή παιδότοπο.

Link to comment
Share on other sites

γνωρίζει κανείς παιδότοπο ανοικτό κοντά στη θάλασσα?

είδα τον παιδότοπο στον φλοίσβο και αναρωτιέμαι αν μπορεί κανείς να κλείσει π.χ ένα μόνο παιχνίδι / δραστηριότητα π.χ το τραμπολίνο. γνωρίζει κανείς/καμία και αν ναι σε τι κόστος έρχεται?

γιατί και οι παιδαγωγοί/εμψυχωτές δεν έρχονται φτηνά οπότε ήθελα να το συγκρίνω με το εναλλακτικό σενάριο του να κλείσω ένα παιχνίδι/δραστηριότητα σε μεγάλο πάρκο ή παιδότοπο.

 

Δεν συμφωνώ με τον ανοιχτό παιδότοπο. Θα μου άρεσε περισσότερο το πάρκο ή το αλσος της Ν.Σμύρνης που λες. Εγω την θάλασσα την φοβάμαι...εκει πρέπει οπωσδήποτε να έχεις βοήθεια για την διασκέδαση των παιδιών. Τις κοπέλλες από το polyparty.gr όπως λέεi & η lalaloopsy ,τις έχω δει πολλές φορές ,κάνουν καλή δουλειά με τα παιδιά. Ιδιαίτερα το καλοκαίρι είναι αμαρτία να δώσεις λέφτά σε παιδότοπο. Είχαμε πάει προχθές στο Aqua e sole στον Αλιμο όπου οι γονείς πλήρωσαν ένα σκασμό λεφτά. Ηταν βέβαια απίθανα Πολύς ωραίος χώρος !!!!!!!!:!::idea:

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω καμία ιδέα για το κόστος και σίγουρα το οικονομικό θα παίξει ρόλο στην απόφασή μου.

οι ιδέες είναι οι εξής:

- πάρτυ στο άλσος της Ν. Σμύρνης. Φαγητό το ετοιμάζουμε εμείς, με αγχώνει λίγο αυτό γιατί εκείνη την περίοδο θα εργάζομαι και θα είμαι λίγο πιεσμένη χρονικά. Όπως και η μεταφορά των φαγητών μου φαίνεται λίγο δύσκολο project. Θα είμαστε γύρω στους 15 μεγάλους και 7-8 παιδάκια ηλικίας από 3 – 8 ετών. Σκεφτόμουνα να πάρω κάποιον εμψυχωτή (όχι κλόουν) να οργανώσει παιχνίδια μαζί τους, αλλά είδα το κόστος και απογοητεύτηκα πλήρως. Μόνο ο εμψυχωτής 250 ευρώ για 2 ώρες??? Ή εγώ δεν κατάλαβα καλά ή εκεί είναι βρε κορίτσια οι τιμές?

- Πάρτυ στον ανοιχτό παιδότοπο στην μαρίνα του φλοίσβου. Ούτε εκεί έχω ιδέα για κόστος. Σκεφτόμουνα μήπως μπορούσαμε να νοικιάσουμε ένα παιχνίδι π.χ κάρτ και οι μεγάλοι σε τραπεζάκια τριγύρω….

Δεν ξέρω καθόλου από παιδικά πάρτυ. Έχω πάει μόνο σε σπίτια τα οποία και δεν με ενθουσίασαν με μικρά αφηνιασμένα και καταπιεσμένα σε λίγα τετραγωνικά. Δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις για το φαγητό. Θέλω ή να φτιάξω ή να παραγγείλω finger food με αστεία παιδικά σχεδιάκια. Και κυρίως θέλω να ξεδώσουν και να περάσουν καλά τα παιδάκια που θα έρθουν. Καλά η δικιά μου είναι πολύ μικρούλα και δεν φαντάζομαι ότι θα καταλάβει και πολλά αλλά θέλω να πάρει την θετική αύρα από τα παιδάκια/καλεσμένους που θα είναι χαρούμενα και θα περνάνε όμορφα.

Περιμένω τις συμβουλές σας και κυρίως μια εκτίμηση του κόστους να ξέρω τι με περιμένει….

Link to comment
Share on other sites

Rosaki οι κορες μας ειναι συνομιληκες, κι εμεις αρχες Σεπτεμβρη με το καλο θα γιορτασουμε τα πρωτα μας γενεθλια :) Για παιδοτοπους,παιδικες χαρες στα νοτια δεν ξερω, εγω μενω πιο βορεια αλλα, σκεφτηκα το εξης:

Η pizza fan σου στελνει ανιματερ 30 ευρω η 1η ωρα, μαζι με παραγγελια φυσικα οποτε μπορεις να εχεις πιτσες και αναψυκτικα στο αλσος (θα φερνουν φανταζομαι) ωστε να μην κουβαλας πολλα πραγματα, οικονομικα, και μια νεραιδα/minnie/πριγκιπισσα να κανει π.χ. ενα facepainting στα παιδια. Αλλωστε αν υπαρχει εκει παιδικη χαρα δεν χρειαζεται αλλη απασχοληση!! ΟΚ θελει λιγο κουβαλημα αλλα μπορεις να ζητησεις απο φιλους να σε βοηθησουν και καντο οσο πιο απλο γινεται, τα παιδια δεν χρειαζονται υπερπαραγωγες!

Και κυριως μην αγχωνεσαι!!!! ;)

 

 

Link to comment
Share on other sites

τελικά όλο και κλείνουμε προς τη λύση του άλσους αν και με αγχώνει λίγο η ιδέα αν θα βρούμε ελεύθερο μεγάλο κιόσκι και πως θα το κρατήσουμε για μας μόνο.

Επειδή εκείνη την περίοδο θα είμαι τρελά πιεσμένη στο γραφείο σκέφτομαι και τη λύση catering.

ιδανικά θα ήθελα finger food για παιδιά κάτι απλό σε γεύση αλλά ευφάνταστο σε σχήματα και παρουσίαση. έχετε κανένα υπόψη? και αν ναι για τι κόστος μιλάμε περίπου.

σκεφτόμουνα catering μόνο για τα πιτσιρίκια και για τους μεγάλους που δεν με νοιάζει το θέμα παρουσίαση θα τα φτιάξω εγώ (ότι προλάβω...).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σου φαινεται βουνο επειδη ειναι το πρωτο σου παρτυ. Απλα να ξερεις οτι τα παιδια στα παρτυ τρωνε ελαχιστα εως καθολου γιατι απλα θελουν να παιξουν. Μπορεις να τα κανεις ολα μονη σου και να ειναι και σπιτικα και πιο οικονομικα. Τωρα στο θεμα χωρου ΝΑΙ το αλσος ειναι ιδανικη περιπτωση για τα παιδια και αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να καλεσεις τους μικρους σας φιλους σε πικ-νικ. Στρωσε κατω κουβερτες η σεντονια χοντρα με λιγα καλαθακια απο την λαικη (το λεω για πιο οικονομικα) μπορεις να εχεις τα πιατακια, ποτηρακια κλ.π και οι μεγαλοι θα δεις οτι θα αραξουν εκει, Μπορεις σε χιουμοριστικο κειμενακι να φερουν απο ενα μαξιλαρι για ακρα χαλαρωση...... στο θεμα απασχολησης των παιδιων σου προτεινω το γραφειο oneirodromio κανε μονο ενα τηλεφωνο να δεις τι θα σου πουν...... (δεν ξερω καν πως ειναι και που ειναι αυτο το αλσος αλλα θα μου αρεσε πολυ η ιδεα να μας καλεσουν σε ενα πικ-νικ με τα παιδια μου..... μην δισταζεις ειναι αρχη αλλα θα δεις οτι θα ειναι πανεμορφα

Link to comment
Share on other sites

τελικά όλο και κλείνουμε προς τη λύση του άλσους αν και με αγχώνει λίγο η ιδέα αν θα βρούμε ελεύθερο μεγάλο κιόσκι και πως θα το κρατήσουμε για μας μόνο.

 

Δες μηπως μπορεις να επικοινωνησεις με τους υπευθυνους του αλσους και να ''κλεισεις'' καποιο κιοσκι. Στο λεω γιατι στο αλσος στα τουρκοβουνια ετσι κανουν, δεν μπορεις να πας ετσι γεια σας και να στρωσεις, το κλεινεις, δωρεαν φυσικα, απλα επειδη το κανουν πολλοι πλεον δες το.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα!Σε μαγαζιά με είδη μαγειρικής,τύπου Βέφας,cook shop και αλλα αυτού του στυλ ανώνυμα που είναι και πιο οικονομικά...Επειδή μένω απέναντι απ το Αλσος της Νέας Σμύρνης και έχω δει και καλεστεί σε αρκετά πάρτυ,δε ζητάς το κιόσκι από κάποιον.Πηγαίνεις νωρίς και το στολίζεις κι έτσι το κατοχυρώνεις...καλά να περάσετε και χρόνια σας πολλά!:P

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια που θα βρω κόφτες για να φτιάξω σαντουιτσάκια με σχέδια? π.χ πεταλούδες, αρκουδάκια κ.α.

Δεν ξέρω μήπως έχει & στο Jumbo κουπ πατ (έτσι λέγονται), έχει στον Χόντο σίγουρα, νομίζω ότι είδα & στο ΙΚΕΑ. Πριν πας ,πάρε τηλ. ή μπες στα site τους...;):-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στο internet βλέπω ότι αυτά τα κουπ πατ χρησιμοποιούνται στη ζαχαροπλαστική. είναι τα ίδια και για τα τοστ? γιατί καταλαβαίνω ότι όταν τα θέλεις για τα σάντουιτς πρέπει να έχουν μεγαλύτερο βάθος από ότι όταν φτιάχνεις κουλουράκια.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια έχετε να μου προτείνετε κανένα καλό ζαχαροπλαστείο αλλά σε λογικές τιμές για να παραγγείλω τούρτα cup cake?

έχω ακούσει εξωφρενικές τιμές του τύπου 45 ευρώ το κιλό και έχω φρίξει.

 

επίσης που βρίσκω ήλιο που θέλω να φουσκώσω κάποια μπαλόνια. άραγε τα καταστήματα με μπαλοσυνθέσεις μπορούν να μου τα φουσκώσουν?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

επειδή ψάχνω για ανιματέρ, θα ήθελα τη γνώμη σας.

 

Στο πάρτυ θα είναι γύρω στα 10 παιδάκια ηλικίας 3.5- 5.5 χρονών. το πάρτυ θα γίνει σε εξωτερικό χώρο.

ποιές δραστηριότητες θεωρείτε πως είναι οι καταλληλότερες για την ηλικία και το χώρο?

 

π.χ μου στέλνουν προφσφορές με μουσική και χορό και δεν ξέρω αν σε αυτή την ηλικία και σε ένα άλσος θα ήταν η πιο ενδιαφέρουσα απασχόληση για τα παιδάκια.

 

από την εμπειρία σας, τι τα κρατάει απασχολημένα και ευχαριστημένα?

εγώ σκεφτόμουνα αθλοπαιδείες, αλλά μήπως είναι μικρά ακόμη?

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια έχετε να μου προτείνετε κανένα καλό ζαχαροπλαστείο αλλά σε λογικές τιμές για να παραγγείλω τούρτα cup cake?

έχω ακούσει εξωφρενικές τιμές του τύπου 45 ευρώ το κιλό και έχω φρίξει.

 

επίσης που βρίσκω ήλιο που θέλω να φουσκώσω κάποια μπαλόνια. άραγε τα καταστήματα με μπαλοσυνθέσεις μπορούν να μου τα φουσκώσουν?

 

http://whenminacreates.blogspot.gr/p/dessert-table.html

 

Μπες σε αυτό το blog, η κοπέλα που το έχει φτιάχνει πολύ νόστιμες τούρτες τύπου cup cake, όπως επίσης και κανονικά μικρά cup cakes και μπισκότα ζαχαρόπαστας. Επειδή δεν είναι ζαχαροπλαστείο και τα φτιάχνει μόνη της νομίζω ότι θα είναι και πιο οικονομική.

 

Εγώ την χρησιμοποίησα στην βάφτιση του γιου μου για μπισκότα, μπομπονιέρες, στολισμό κ.λπ. και έμεινα γενικά πολύ ευχαριστημένη. Τούρτα δεν κάναμε (θα κάνω κι εγώ τον Οκτώβριο για τα γενέθλια του μικρού), αλλά έχω φάει γλυκό της σε 2 πάρτι ενηλίκων (!!!!) και ήταν πολύ νόστιμο.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ αυτό φοβάμαι για τις αθλοπαιδείες. αλλά από την άλλη πως μπορείς να αξιοποιήσεις ότι θα είναι σε ανοικτό χώρο?

 

Παρά να τα κλείσεις σε ένα διαμέρισμα...όσο κρατάει ο καιρός...αμαρτία είναι...υπάρχει & κοντά θάλασσα...στον Φλοίσβο ή πισίνες στον Αλιμο που δέχονται παιδικά πάρτυ..:!::cool::cool:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...