Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αδεια 3,5 μηνών μετ' αποδοχων αντι για μειωμένο ωραριο


Recommended Posts

Καλησπερα και Χρονια Πολλα !! :D

Μια ερωτηση τωρα.

Σημερα ακουσα απο μια γνωστη μου κατι για 3-μηνη Αδεια Γαλουχιας, παρομοια σαν την ασθενειας.

Ξερει καμμια κατι σχετικο?

Για ασφαλισμενους στο ΙΚΑ.

Στο site του ΙΚΑ δε βγαζω ακρη...

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Pipi

    Pipi 7 δημοσιεύσεις

  • iro

    iro 4 δημοσιεύσεις

  • Silmaril

    Silmaril 3 δημοσιεύσεις

  • ioanna81

    ioanna81 3 δημοσιεύσεις

Αντιγράφω απο τον Οδηγό του Ασφαλισμένου του ΙΚΑ (2008) σελ. 48:

 

"Η ασφαλισμένη του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, εργαζόμενη μητέρα, μετά τη λήξη της άδειας λοχείας και της ισόχρονης προς το μειωμένο ωράριο άδειας με αποδοχές (3,5 μηνών), δικαιούται ειδική άδεια προστασίας μητρότητας έξι μηνών. [...]

 

Σχηματικά τα δικαιώματα της εργαζόμενης μητέρας ασκούνται εναλλακτικά ως εξής:

Πρώτη εναλλακτική δυνατότητα:

 

Άδεια λοχείας

3,5 μήνες άδεια με αποδοχές

6 μήνες ειδική άδεια

 

Δεύτερη εναλλακτική δυνατότητα:

 

άδεια λοχείας

6 μήνες ειδική άδεια

μειωμένο ωράριο "

 

Ήθελα να ρωτήσω ξέρει κάποιος/κάποια να μου πει τι πρέπει να κάνω για να κάνω χρήση της άδειας των 3.5 μηνών; Τι χρειάζομαι δηλαδή γι' αυτό; Αίτηση στο ΙΚΑ, στον εργοδότη ή κάτι άλλο;;; Δεν λέει απολύτως τίποτα ο οδηγός γι' αυτό....

Σας παρακαλώ απαντήστε μου γιατί στις αρχές Φλεβάρη πρέπει να γυρίσω στη δουλειά (για ενα μηνα πριν λήξει η σύμβασή μου) και δεν έχω βρει λύση για το μωρό...

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα θα το ζητησεις απο τον εργοδοτη σου κ αν δεχτει(γιατι εχει δικαιωμα να αρνηθει) θα την παρεις την αδεια μετα ειναι δικη του δουλεια στο προγραμμα που θα στελνει την επιθεωρηση θα αναγραφει την αδεια σου εσυ δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

Πολύπλοκο το θέμα μου όμως...γιατί είμαι συμβασιούχος σε εταιρεία του ευρύτερου δημόσιου τομέα και μάλιστα είναι και υπό διάλυση, οπότε άντε να βρεις ακρη...

Θα παίρνω μαζί τον μπέμπη στη δουλειά μου φαίνεται στο τέλος... :oops:

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Διάβασα στο taxheaven ότι χρειάζεται ιδιωτικό συμφωνητικό μεταξύ εργοδότη κι εργαζόμενου για να μετατραπεί το μειωμένο ωράριο σε 3,5 μήνες άδεια. Ξέρετε τίποτα; Δεν υπάρχει καμία κοπέλα εδώ που πήρε τους 3,5 μήνες αντί για το μειωμένο να μας διαφωτίσει;

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δύσκολα εργοδότης δίνει το μειωμένο ωράριο σε 3.5 μήνες ισόποση άδεια γιατί ουσιαστικά θα πληρώνει κ θα ασφαλίζει έναν εργαζόμενο που δεν θα έχει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει καμία κοπέλα εδώ που πήρε τους 3,5 μήνες αντί για το μειωμένο να μας διαφωτίσει;

 

Απαντάω στην δική μου ερώτηση γιατί το πήρα :lol::lol: . Ό, τι απορίες έχετε ρωτήστε με.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το συμφωνείς με τον εργοδότη καταρχάς. Μετά αν θέλετε μπορείτε να υπογράψετε ένα ιδιωτικό συμφωνητικό για να είστε κι οι δύο καλυμμένοι. Και τίποτα άλλο. Ο εργοδότης γι' αυτούς τους 3,5 μήνες σε δηλώνει κανονικά σαν εργαζόμενη και σου κολλάει κανονικά ένσημο. Αυτό μου το είπε κι η Επιθεώρηση Εργασίας.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

επειδη η αδεια λοχειας εληξε και μενα στις 2/01/09 μπηκα στην διαδικασια να παρω τουσ 3,5 μηνες αντι του μειωμενου,φυσικα η απαντηση ηταν αρνητικη με την δικαολογια οτι <<δεν μπορουμε να σε πληρωσουμε για κατι που θα δικαιουσε γαι δυο χρονια και αν εσυ παραιτηθεις μετα τους τρεις μηνες?>>Σε αυτο βεβαια εχουν δικιο αλλα τι να πεις.Βεβαια μια παγιδα που δεν πρεπει να ξεχνας ειναι οτι αν θες τους 3,5μηνες πρεπει να τους παρεις πριν απο την 6 μηνη αδεια αλλιως αν παρεις την 6μηνη πρωτα θα γυρισεις στην δουλεια με το μειωμενο ωραριο

yVzdp3.png sW6gp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω μπορώ μετά την λήξη της λοχείας να πάρω το εξάμηνο του ΟΑΕΔ και μετά αντι για 2 ωρες μειωμένο να μην πηγαίνω για δουλειά τα απογεύματα ( 3ωρες Τρίτη, Πεμπτη, Παρασκευη))?

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αν πάρεις το 6μηνο μετά τη λήξη της λοχείας τότε θα χάσεις 6 μήνες μειωμένου ωραρίου. Οπότε θα σου μένουν 6 μήνες με μειωμένο 2 ωρών και 6 μήνες με μειωμένο 1 ώρας. Το πως θα το κάνεις είναι θέμα του εργοδότη σου και πως θα τα συμφωνήσετε.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα και... τη βοήθεια σας παρακαλώ,

 

Υπάρχει κάποια μαμά που να πήρε το μειωμένο ωράριο μαζεμένο; Αν ναι, πόσες ΕΡΓΑΣΙΜΕΣ μέρες αντιστοιχούν σε κάποια μαμά που θα το πάρει όλο μαζί μαζεμένο;

 

Θα περιμένω με πραγματικό άγχος την απάντησή σας... :(

 

Σας ευχαριστώ πολύ.

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ηρώ καλησπέρα.

Δουλεύω στον ιδιωτικό τομέα, πενθήμερο.

Πρόσφατα που πήγα στον ΟΑΕΔ για να κανονίσω το έξτρα εξάμηνο, ζητούσαν αυτό ακριβώς που ρωτάς.

Μίλησα με το λογιστήριο της εταιρείας που δουλεύω και μου είπαν ότι είναι 30 εργάσιμες ημέρες.

Ελπίζω να σε βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

Ηρώ καλησπέρα.

Δουλεύω στον ιδιωτικό τομέα, πενθήμερο.

Πρόσφατα που πήγα στον ΟΑΕΔ για να κανονίσω το έξτρα εξάμηνο, ζητούσαν αυτό ακριβώς που ρωτάς.

Μίλησα με το λογιστήριο της εταιρείας που δουλεύω και μου είπαν ότι είναι 30 εργάσιμες ημέρες.

Ελπίζω να σε βοήθησα

 

Αυτό ακριβώς έψαχνα.

 

Μα δεν είναι παράλογο;

 

2 χρόνια μειωμένου να ισούνται με 30 εργάσιμες; Μήπως ξέρει κανείς πώς εξηγείται; Οχι λογικά, τουλάχιστον τυπικά βρε γμτ... :evil:

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

iro καλησπέρα,

είμαι νέο μέλος στο forum και θα ήθελα να σε βοηθήσω με την απορία σου. Εγώ είμαι στην εξάμηνη άδεια μου και τελειώνει μέσα Μαιου.Ρώτησα στην επιθ.εργ. για το μειωμένω ωράριο και μου είπανε ότι εάν συμφωνήσει το αφεντικό μου, μπορεί αντί για το μειωμένο, μου δίνει τους 3.5 μήνες και βέβαια τις πληρώνει ο ίδιος(με το κανονικό σου μισθό φυσικά).Αυτό βέβαια μόνο εάν θελήσει ο boss σου.Αλλιώς είναι υποχρεωμένος να σου δώσει το μειωμένο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μπερδεύτηκα:

 

Τι ισχύει τελικά για ιδιωτικό τομέα και εργασία βάσει πενθήμερου; 3,5 μήνες ή 30 εργάσιμες για κάποια που θέλει να πάρει το μειωμένο ωράριο όλο μαζί;

 

Και για να μην σας μπλέκω: επέστρεψα στη δουλειά μετά από τις 119 μέρες που δίνει το ΙΚΑ + 23 μέρες κανονικής άδειας + 35 μέρες που δίνει ο ΟΑΕΔ (για το συσωρευτικό μειωμένο ωράριο). Το 6μηνο του νέου νόμου Πετραλιά επέλεξα να μην το πάρω.

 

Αναρωτιέμαι αν με πιάσανε κορόιδο στη δουλειά: μόνο 35 μέρες για το συσωρευμένο; Και γω για 3,5 μήνες ήξερα...

 

Αχ. Βαχ. Φωτίστε με..

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εγω το πηρα μαζεμενο το μειωμενο ειναι 3μηνες και 15 μερες ακριβως.

 

καλησπερα το μειωμενο αντιστοιχεί σε 3,75(3 μήνες και 3 εβδομάδες) μήνες ,το οποίο το πληρώνεσε απο τον εργοδότη σου εφοσον βέβαια εκείνος είναι σύμφωνος. Αυτό όμως προηγήτε του εξαμήνου('αδεια μητρότητας) ημερολογιακά.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, αν ισχύει αυτό που μου λέτε, μάλλον το λογιστήριό μου έκανε λάθος, αλλά δεν νομίζω ότι έχει σημασία στην περίπτωσή μου γιατί απλά θα πάρω το εξάμηνο και μετά θα επιστρέψω και θα έχω μειωμένο.

Ηρώ, πιστεύω ότι μπορείς να πάρεις στον ΟΑΕΔ να ρωτήσεις τι τελικά ισχύει ή να ρωτήσεις σε ένα ΚΕΠ, αυτοί ίσως ξέρουν

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει το μειωμένο σε μέρες. Είναι ακριβώς 3 μήνες και 15 μέρες. Η άδεια λοχείας μου έληξε 8/01 κι από τότε είμαι στο συσωρευμένο μειωμένο. Πληρώθηκα κανονικά στις 15 (πληρωνόμαστε κάθε 15 και 1η) και θα ξαναπληρωθώ την Παρασκευή. Σαν αν δουλευα κανονικά.

 

Αν πάρεις το 6μηνο κι ύστερα γυρίσεις για δουλειά με μειωμένο, έχεις χάσει 6 μήνες από τους 30 μειωμένου.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Για να είμαστε ακριβείς, να συμπληρώσω το εξής:

Οι ημέρες που αντιστοιχούν στο μειωμένο ωράριο είναι 82,5 (εργάσιμες).

Ο τρόπος που υπολογίζονται είναι:

Η μητέρα δικαιούται για 30 μήνες 1 ώρα άδεια την ημέρα.

Αν υποθέσουμε ότι για μητέρα που δουλεύει πενθήμερο οι εργάσιμες ημέρες κάθε μήνα είναι κατά μέσο όρο 22, τότε δικαιούται 2,75 ημέρες το μήνα άδεια (γιατί 22/8ωρο=2,75). Πολλαπλασιάζοντάς τες επί 30 μήνες, τότε μας κάνει 82,50 ημέρες εργάσιμες.

Οι ημέρες αυτές έχουν πλήρη ασφάλιση και αμοίβονται εξ ολοκλήρου από τον εργοδότη. Μόνο που χρειάζεται και η δική του συναίνεση για να πάρεις την άδεια με αυτή τη μορφή και όχι με το μειωμένο. Συνήθως συντάσεται και ένα ιδιωτικό συμφωνητικό.

lamlamard20090225_-8_H+Zoi+mou+einai.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...