Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΛΥ ΠΛΗΓΩΜΕΝΕΣ ΘΗΛΕΣ


Recommended Posts

Γεια σας, γέννησα στις 13/11 ένα υγιέστατο κοριτσάκι 3200gr το οποίο θηλάζω αποκλειστικά. Το μωρό θηλάζει ικανοποιητικά και όπως φαίνεται από τις πάνες του (κακά και τσίσα) χορταίνει και με το παραπάνω. Το πρόβλημα μου είναι οι υπερβολικά πληγωμένες θηλές, είναι τόσο πληγωμένες που δεν μπορώ ούτε τα ρούχα μου να ακουμπίσω επάνω. Όταν το μωρό τοποθετηθεί στο στήθος από τον πόνο τρέχουν δάκρυα, ενώ προσπαθώ και τοποθετώ εξαρχής το μωρό στο στήθος σωστά παρολαυτά έχουν πληγωθεί, ίσως επειδή έχω αρκετά μικρές θηλές, τι να πω. Έχω δοκιμάσει τα πάντα, βάζω κεραλοιφή, λανολίνη, μητρικό γάλα επάνω στις θηλές, τις αφήνω αρκετές ώρες και αερίζονται κλπ αλλά γιατρειά δεν είδα. Παρακαλω όποια βοήθεια θα ήταν χρήσιμη καθώς κάθε φορά που είναι για να θηλάσω με πιάνει φοβία και άγχος. Συνήθως πόσο καιρό κάνουν να συνηθήσουν οι θηλές? Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να σου ζησει!!!να το χαιρεσαι!!!

Εκαναν 10-15 ημερες να ξεπονεσουν απ'οσο θυμαμαι.Αν ειναι πολυ μεγαλος ο ερεθισμος μηπως να παρεις ψευδοθηλες για λιγες μερες;

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

purelan και γΑαλατακι....... υπαρχουν κατι πλαστικα δεν ξερω πως λεγονται..εγω ειδα να τα δινει συμβ θηλασμου στην κουμπαρα μου...τοποθετουνται στο στηθος ωστε ακομα κ με ρουχα να αεριζεται κ να μην ακουμπαει κατι πανω σου!!!

 

το βασικο ειναι να ειναι και σωστο το πιασιμο θηλης που κανει το παιδι γιατι λιγο λαθος να σε πιανει το προβλημα δεν θα περασει....

 

ψευδοθηλες εγω θα σ ελεγα οχι μονο σε τελευταια περιπτωση αλλα μην νομιζεις πως κ με αυτες θα υπαρχει μεγαλη διαφορα

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

εγω χρησιμοποιουσα ψευδοθηλες για ενα μηνα μεχρι να επουλωθουν οι πληγες που μου ειχε δημιουργησει η μπεμπα...κ απο τοτε, εδω και 3 μηνες θηλαζω χωρις αυτες...με βοηθησαν αρκετα...

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Υπομονή! Εγώ θα έλεγα να οπλιστείς με υπομονή! Και σίγουρα θα περάσει με αυτά που κάνεις.

 

Εμένα γύρω στις 40-50 μέρες μου πέρασε ο πόνος, όταν άρχισε να μεγαλώνει το μωρό και κατά συνέπεια και το στόμα του και έπιανε καλύτερα το στήθος. Δεν έκλαιγα από τον πόνο αλλά δαγκωνόμουν κάθε φορά. Επίσης είχα επίπεδες θηλές και είχα πάθει και κάντιντα οπότε χειροτερευε την κατάσταση.

Εγώ καταλαβαίνω ότι καθε περίπτωση είναι ξεχωριστή. Μέχρι να σαραντίσετε, ίσως και νωρίτερα, όλα θα έχουν γίνει πιο έυκολα πιστεύω!

 

Υπομονή και όλα θα περάσουν!

Καλή συνέχεια, και να σου ζήσει η μπεμπούλα!!!

 

Υ.Γ. Μη σου φαίνονται πολλές οι 20-40 μέρες. Θα περάσουν σαν νερό!

8noIp2.pngjOU4p3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας, γέννησα στις 13/11 ένα υγιέστατο κοριτσάκι 3200gr το οποίο θηλάζω αποκλειστικά. Το μωρό θηλάζει ικανοποιητικά και όπως φαίνεται από τις πάνες του (κακά και τσίσα) χορταίνει και με το παραπάνω. Το πρόβλημα μου είναι οι υπερβολικά πληγωμένες θηλές, είναι τόσο πληγωμένες που δεν μπορώ ούτε τα ρούχα μου να ακουμπίσω επάνω. Όταν το μωρό τοποθετηθεί στο στήθος από τον πόνο τρέχουν δάκρυα, ενώ προσπαθώ και τοποθετώ εξαρχής το μωρό στο στήθος σωστά παρολαυτά έχουν πληγωθεί, ίσως επειδή έχω αρκετά μικρές θηλές, τι να πω. Έχω δοκιμάσει τα πάντα, βάζω κεραλοιφή, λανολίνη, μητρικό γάλα επάνω στις θηλές, τις αφήνω αρκετές ώρες και αερίζονται κλπ αλλά γιατρειά δεν είδα. Παρακαλω όποια βοήθεια θα ήταν χρήσιμη καθώς κάθε φορά που είναι για να θηλάσω με πιάνει φοβία και άγχος. Συνήθως πόσο καιρό κάνουν να συνηθήσουν οι θηλές? Ευχαριστώ!

 

Υπομονή κι εγώ πονάω τρελά και είμαστε στην 3η εβδομάδα μας!!!

Μπορώ να πω ότι με έχουν βοηθήσει τα ντεπόν εδώ και 2 εβδομαδες και το γεγονός ότι δεν αφήνω τη μικρή μου πολλή ώρα στο στήθος. Στην αρχή την είχα 1 ώρα μετά 30' και τώρα που σε 15' 'εχει φάει και εχει ψιλοπιπιλίσει τη βγάζω. Όταν πονάω υπερβολικά ξεκουράζω το στήθος κάνοντας αντλήσεις με το θήλαστρο (όχι πάνω από τα μισά γεύματα)

Αυτά που λέει η jo89 είναι τα κοχύλια συλλογής γάλακτος (κάπως έτσι θα τα βρείς στα μαγαζιά)

Λανολίνη μη ξεχνάς να βάζεις για να διατηρείται η ελαστικότητα (εμένα προσωπικά μετά από θηλασμό δε με ανακουφίζει ιδιαίτερα)

Έχεις και ραγάδες?

NE1r.png

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, το ένα στήθος έχει σχεδόν "καταστραφεί" οπότε μίλησα με σύμβουλο θηλασμού και μου είπε αντλήσεις ανα 2ωρο την ημέρα και ανά 3ωρο τη νύχτα και τάισμα μόνο από το άλλο που είναι σε καλύτερη μοίρα. Το θέμα είναι πως με το θήλαστρο αν και ηλεκτροκίνητο δεν βγάζω, αντλώ πολύ λίγο και φοβάμαι πως θα μου κοπεί το γάλα τελικά σε αυτό το στήθος. Το άγχος έχει κτυπήσει κόκκινο και το κλάμα που έχω ρίξει τις τελευταίες μέρες δεν λέγεται. Φοβάμια πως δεν θα τα καταφέρω τελικά και, φοβάμαι πως θα έχω γάλα μόνο από το δεξί στήθος και γενικώς είμαι κομμάτια ψυχολογικά:-(

Link to comment
Share on other sites

Εμένα τα κοχύλια με είχαν βοηθήσει πολύ, στο γεγονός ότι όταν δε θήλαζα δεν ακουμπούσαν πουθενά(μέχρι κ το νερό κ ο αέρας με πονούσαν!) αλλά θέλει κ να τις αφήνεις λίγο χύμα με καμιά ριχτή μπλούζα,γιατί με τα κοχύλια μένουν σε υγρασία. Κ η κεραλοιφή βοήθησε, αλλά έβαζα συνέχεια ή εναλλάξ με λανολίνη. Όταν αντλούσα έστω κ μια φορά έβλεπα διαφορά. Όταν θα είναι να θηλάσεις απ το πληγωμένο,κάνε άντληση,στο επόμενο γεύμα δωσε απ το άλλο και μετά, όταν ξαναέρθει η σειρά του, τότε βάλε το μωρό να θηλάσει απ αυτό,δηλ,στο συγκεκριμένο στήθος να κάνεις εναλλάξ άντληση-θηλασμό. Δεν ξέρω,μια πρόταση κάνω,ώστε κ να το ανακουφίζεις κ να κρατάς την παραγωγή σου.

Σε κάθε γεύμα δίνεις κ απ τα 2? Μήπως να δίνεις γεύμα-στήθος? Ρώτα τη σύμβουλο,βέβαια.

Αχ, νόμιζα ότι γέννησες 13/10! Τώρα το είδα. Είναι νωρίς ακόμα (κ πρέπει να δίνεις κ απ τα 2 μέχρι να ρυθμιστεί η παραγωγή σου) κ οι θηλές δεν έχουν συνηθίσει σε τόση "χρήση"! Θα βελτιωθούν σύντομα, κάνε δουλειά με το θήλαστρο!

AtQqp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ,ποσο σε καταλαβαινω!Εχω επιπεδες θηλες,μου εδειξαν και λαθος στο μαιευτηριο τη σταση θηλασμου και καθε φορα που θηλαζα εκλαιγα κι εμπηγα τα νυχια μου στο χερι του αντρα μου για να αντεξω.Οταν μαθαμε τη σωστη σταση οι θηλες μου ετρεχαν αιμα που εβλεπα στο στομα του μωρου μου!Εκανα μπανιο και πονουσα κι απο το νερο που ετρεχε πανω τους!Απελπισια μεγαλη!Σε ενα μηνα περιπου κι αφου χρησιμοποιησα θηλαστρο,που κι εκει πονουσα,και την πουρελαν και το γαλα μου και κυκλοφορουσα συνεχεια με το στηθος εξω εγιναν τα πραγματα υποφερτα!

5xFvp2.png
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, το ένα στήθος έχει σχεδόν "καταστραφεί" οπότε μίλησα με σύμβουλο θηλασμού και μου είπε αντλήσεις ανα 2ωρο την ημέρα και ανά 3ωρο τη νύχτα και τάισμα μόνο από το άλλο που είναι σε καλύτερη μοίρα. Το θέμα είναι πως με το θήλαστρο αν και ηλεκτροκίνητο δεν βγάζω, αντλώ πολύ λίγο και φοβάμαι πως θα μου κοπεί το γάλα τελικά σε αυτό το στήθος. Το άγχος έχει κτυπήσει κόκκινο και το κλάμα που έχω ρίξει τις τελευταίες μέρες δεν λέγεται. Φοβάμια πως δεν θα τα καταφέρω τελικά και, φοβάμαι πως θα έχω γάλα μόνο από το δεξί στήθος και γενικώς είμαι κομμάτια ψυχολογικά:-(

 

Η σύμβουλος σας είδε ή έδωσε τηλεφωνικές οδηγίες;

Αν επιλέξεις αυτή τη λύση θα την εφαρμόσεις ΜΟΝΟ με νοσοκομειακό θήλαστρο το οποίο ενοικιάζεται. Θα φροντίσεις να κάνεις 100 λεπτά άντλησης χωρισμένα όπως σε βολέψει μέσα στο 24ωρο πχ 10 10λεπτα ή 8 13λεπτα.

 

Πρέπει να καταλάβεις γιατί πονάς!!! Η στάση είναι σίγουρα σωστή; Το μωρό πιάνει μέρος της άλου; Αυτί, ώμος, γοφός σε ευθεία γραμμή; Είστε κοιλιά με κοιλιά;

 

Οι πληγές σου είναι ΠΑΝΩ στη θηλή ή ΓΥΡΩ από αυτή κυκλικά;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...