Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

SOS: Επαναγαλακτισμός ή αποθηλασμός;


Recommended Posts

Για την ακρίβεια το ερώτημα είναι: αύξηση παραγωγής ή αποθηλασμός;

 

Θηλάζω την 6,5 μηνών μπέμπα μου δίνοντας 250-350ml συμπήρωμα, το οποίο πίνει σε 2-3 δόσεις, όταν πεινάει πάρα πολύ ή έχει αποκοιμηθεί. Θηλάζει πολύ ώρα και πολλές φορές αλλά η γαλουχία είναι ανεπαρκής. Παίρνω δομπεριδόνη σχεδόν 4 μήνες και προσπάθησα από την αρχή με επαναγαλακτισμό να αυξήσω την παραγωγή μου, καθώς το μωρό πρωτομπήκε στο στήθος 10 ημερών. Όλο αυτό τον καιρό ασχολούμαι μόνο με το μωρό, αφήνοντας πίσω το μεγαλύτερο παιδί μου 3,5 χρονών, και πάντα με βοήθεια σχεδόν καθημερινή στο σπίτι από τη μητέρα μου. Χωρίς αυτή δε θα κατάφερνα να θηλάσω τόσο καιρό, με στηριξε αν και δε συμφωνούσε απόλυτα, βλέποντάς με να ταλαιπωρούμαι με πολύωρους θηλασμούς και αντλήσεις (πέρα από κλάμματα και ψυχολογικά σκαμπανεβάσματα όλο το διάστημα προσπαθειών) και το μωρό να δείχνει μονίμως πεινασμένο και να βάζει βάρος λίγο παραπάνω από το οριακό.

 

Σκεφτόμουν λοιπόν, να αποθηλάσω (αν και δε θέλω) για να μπει επιτέλους ένα πρόγραμμα σε φαγητό και ύπνο στο μωρό και ενασχόληση με το άλλο παιδί, χωρίς να εξαρτώμαι από άλλους για βοήθεια. Το θέμα είναι ότι το μωρό παίρνει μπουκάλι εδώ και 1,5-2 μήνες, μόνο όταν φτάσει να πεινάει πολύ ή αφού έχει αποκοιμηθεί από την κούραση. Πρόσπάθησα εδώ και 2 μέρες να αραιώσω θηλασμούς και να δίνει μπουκάλι άλλος στο μωρό, αλλά με τίποτα... πίνει 80-100γρ σχεδόν πάντα αποκοιμισμένη μετά από πολλά γάλατα που φτιάχνω και πετάω. Δοκίμασα 2-3 γάλατα και διάφορες θηλές, αλλά αρνείται. Φυσικά προτιμά στήθος, όμως κλαίει όταν δεν έχει, παρά ελάχιστη ροή και μάλλον γίνεται ανυπόμονη. Δεν θέλω να την κοιμίζω για να πιάσει μπουκάλι, αλλά δε θέλω και με τη βία να την κάνω να το πιει.

 

Είμαι σε δίλημμα: να δοκιμάσω ξανά αντλήσεις ή να κάνω την καρδιά μου πέτρα και κάποια στιγμή το μωρό θα δεχθεί την αλλαγή;

 

Υ.Γ. Το κυριότερο άγχος μου είναι ότι σε τυχόν προσπάθεια αύξησης παραγωγής, το αποτέλεσμα είναι άγνωστο αν θα επιτευχθεί. Πρέπει να κάνω επέμβαση παραθυρεοειδή μετά από ειδική εξέταση με λήψη θαλίου νομίζω, άρα απαγόρευση θηλασμού για 4 μέρες. Σύμφωνα με το γιατρό δεν είναι επείγουσα επέμβαση, παρόλα αυτά δεν παύει να είναι η αγωνία μου ότι συμβάλλει στην ανεπαρκή γαλουχία. Ενημερωτικά αναφέρω, ότι το πρώτο παιδί το θήλασα για 4 μήνες με συμπλήρωμα πολύ μεγαλύτερης ποσότητας (το μητρικό ήταν 1 γεύμα τη μέρα) και με λήψη δομπεριδόνης και αντλήσεις.

«Αν υπάρχει κάτι που επιθυμείς, θα υπάρχει κάτι για το οποίο μετανιώνεις. Αν υπάρχει κάτι για το οποίο μετανιώνεις, θα υπάρχει κάτι που θυμάσαι. Αν υπάρχει κάτι που θυμάσαι, δεν υπήρξε τίποτα για το οποίο να μετανιώνεις. Αν δεν υπήρξε τίποτα για το οποίο να μετανιώνεις, δεν υπήρξε τίποτα που να επιθυμείς».

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το μωρο δεν τρώει στερεές; Αν τρώει γιατι να μπεις στη διαδικασία αύξησης παραγωγής;

 

Καλα προγραμμα σε φαγητο και ύπνο μην το δενεις και κόμπο σε περίπτωση αποθηλασμου. Δεν είναι καθόλου σίγουρο αυτο!!!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση. Ξεκινήσαμε με φρουτάκια (δοκίμασε μπανάνα και ροδάκινο και μήλο, μέχρι τώρα) και τρώει πολύ λίγο, χάνει γρήγορα το ενδιαφέρον της στο κουτάλι, και τη συνεχίζω για λίγο με το χέρι πατητά. Της δοκίμασα το holle ρυζόκρεμα, νομίζω ήταν, με γάλα δικό μου λιγάκι, για κανά 2 μέρες το έφαγε από 2-4 κουταλιές. Σκέτο ή με ξένο γάλα, με τίποτα. Το Άνθος ορύζης και την κρέμα βανίλια και μπισκοτόκρεμα ούτε να τα φτύσει... που τα φτύνει δλδ, αλλά το ίδιο κάνει και με φρούτα που έχει ήδη δοκιμάσει και έδειχνε να της αρέσουν. Καμία λαχτάρα για το κουτάλι... Σαν την πρώτη μου κόρη... Οικονομία στο φαγητό μου κάνει ακόμα! Αν δεν κάνει τουλάχιστον ένα γεύμα πώς θα καταφέρω να το παλέψω; Πώς θα συνεχίσουμε με λαχανικά μετά; Και άρα πώς θα διώξω το ξένο γάλα που έπαιρνε ως συμπλήρωμα μέχρι τώρα; Αυτός ήταν ο στόχος αρχικά, αλλά τώρα μπήκα σε δίλημμα για αποθηλασμό ή επαναγαλακτισμό. εντωμεταξύ με το θήλαστρο δεν αποδίδω και πολύ, ενώ το μωρό έκανε όλη τη δουλειά και μου το είχε αυξήσει όσο τα καταφεραμε δηλαδή από το τίποτα...

«Αν υπάρχει κάτι που επιθυμείς, θα υπάρχει κάτι για το οποίο μετανιώνεις. Αν υπάρχει κάτι για το οποίο μετανιώνεις, θα υπάρχει κάτι που θυμάσαι. Αν υπάρχει κάτι που θυμάσαι, δεν υπήρξε τίποτα για το οποίο να μετανιώνεις. Αν δεν υπήρξε τίποτα για το οποίο να μετανιώνεις, δεν υπήρξε τίποτα που να επιθυμείς».

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι εσυ τι κουράγιο έχεις και τι θέλεις να κανεις!

Το συμπλήρωμα που δίνεις δεν είναι και πολυ οπότε δεδομένου ότι ήδη παίρνεις δομπεριδονη δεν ξέρω κατα πόσο θα είχε νόημα επιχείρηση αύξησης παραγωγής. Ίσως να έκανες 1-2 αντλησεις και ταυτόχρονα να μειώνεις το συμπλήρωμα κατα 10μλ την ημέρα.

Παρόλα αυτα, εγω απο την περιγραφή σου δεν "βλέπω" ένα πεινασμένο μωρο. Ένα μωρο 6,5 μηνών που πειναει, θα φάει. Εσυ λες ότι ούτε στερεές τρώει ούτε το μπουκάλι θέλει.

Πόσους θηλασμους κανετε;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Κάνουμε καμιά 10αριά περίπου, σχεδόν 3 από αυτούς είναι τη νύχτα, κατά τον 'υπνο. Λόγω ζέστης φαντάζομαι τσιμπάει κι ενδιάμεσα λιγάκι ....

Από στερεές, είναι η 2η μέρα που ανοίγει το στόμα και δείχνει να της αρέσει το φρούτο (10-12 κ.γλυκού, είναι αρκετή ποσότητα άραγε?) Έχουμε δυσκολία στον ύπνο τις τελευταίες μέρες, ίσως από ζέστη, ίσως από αλλαγή σπιτιού, ή δικό μου άγχος.

 

Το κουράγιο μου μάλλον δεν είναι αρκετό για αντλήσεις επαναγαλακτισμού, αλλά 1-2 με το swing θα μπορούσα να τις κάνω σίγουρα. Όσο για μείωση του συμπληρώματος: νιώθω ότι έχω φτάσει σε ένα επίπεδο από ποσότητα παραγωγής γάλακτος και αυτό είναι το πλατώ μου, εδώ και 6,5 μήνες είναι σταθερή η ποσότητα του ξένου, κι αν αυξηθούν οι στερεές ίσως να γίνει η αντικατάστασή του με αυτές.

 

Τα μπέρδεψα λίγο ε; Απλά το σχήμα του θηλασμού της, με μπερδεύει: κάνει κάποιους πολύωρους σαν νεογέννητο, μετά πιάνει-αφήνει ανά λεπτό, ψάχνεται, χαζεύει τριγύρω και μετά ξεχνιέται και πάλι από την αρχή, και το αποκορύφωμα: μοιάζει να ζητά ανά μια ώρα να θηλάσει, οπότε ανησυχώ ότι δεν χορταίνει και έτσι προσπαθώ μόλις αποκοιμηθεί να συμπληρώσω με ξένο 60-80-100ml περίπου σε 2-3 δόσεις μέσα στη μέρα. Και φυσικά όταν αποκοιμιέται μισοπεινασμένη, κόβει και τον ύπνο της, μισή ωρίτσα κι όρθια μετά αλλά κουτουλάει...

«Αν υπάρχει κάτι που επιθυμείς, θα υπάρχει κάτι για το οποίο μετανιώνεις. Αν υπάρχει κάτι για το οποίο μετανιώνεις, θα υπάρχει κάτι που θυμάσαι. Αν υπάρχει κάτι που θυμάσαι, δεν υπήρξε τίποτα για το οποίο να μετανιώνεις. Αν δεν υπήρξε τίποτα για το οποίο να μετανιώνεις, δεν υπήρξε τίποτα που να επιθυμείς».

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάνουμε καμιά 10αριά περίπου, σχεδόν 3 από αυτούς είναι τη νύχτα, κατά τον 'υπνο. Λόγω ζέστης φαντάζομαι τσιμπάει κι ενδιάμεσα λιγάκι ....

Από στερεές, είναι η 2η μέρα που ανοίγει το στόμα και δείχνει να της αρέσει το φρούτο (10-12 κ.γλυκού, είναι αρκετή ποσότητα άραγε?) Έχουμε δυσκολία στον ύπνο τις τελευταίες μέρες, ίσως από ζέστη, ίσως από αλλαγή σπιτιού, ή δικό μου άγχος.

 

Το κουράγιο μου μάλλον δεν είναι αρκετό για αντλήσεις επαναγαλακτισμού, αλλά 1-2 με το swing θα μπορούσα να τις κάνω σίγουρα. Όσο για μείωση του συμπληρώματος: νιώθω ότι έχω φτάσει σε ένα επίπεδο από ποσότητα παραγωγής γάλακτος και αυτό είναι το πλατώ μου, εδώ και 6,5 μήνες είναι σταθερή η ποσότητα του ξένου, κι αν αυξηθούν οι στερεές ίσως να γίνει η αντικατάστασή του με αυτές.

 

Τα μπέρδεψα λίγο ε; Απλά το σχήμα του θηλασμού της, με μπερδεύει: κάνει κάποιους πολύωρους σαν νεογέννητο, μετά πιάνει-αφήνει ανά λεπτό, ψάχνεται, χαζεύει τριγύρω και μετά ξεχνιέται και πάλι από την αρχή, και το αποκορύφωμα: μοιάζει να ζητά ανά μια ώρα να θηλάσει, οπότε ανησυχώ ότι δεν χορταίνει και έτσι προσπαθώ μόλις αποκοιμηθεί να συμπληρώσω με ξένο 60-80-100ml περίπου σε 2-3 δόσεις μέσα στη μέρα. Και φυσικά όταν αποκοιμιέται μισοπεινασμένη, κόβει και τον ύπνο της, μισή ωρίτσα κι όρθια μετά αλλά κουτουλάει...

 

Τα 10-12 κουταλακια είναι αρκετα αν αυτο θέλει αυτη!

 

Σίγουρα μόλις αρχίσει να τρώει καλα στερεές δε θα χρειάζεται ξένο γάλα.

 

Τώρα, με την τελευταία παράγραφο δεν μπορω να πω ότι συμφωνώ... Εγω θα έλεγα να την εμπιστευτεις! ;)

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, θα την περιμένω.. Εξάλλου δε μπορώ να κάνω κι αλλιώς...

«Αν υπάρχει κάτι που επιθυμείς, θα υπάρχει κάτι για το οποίο μετανιώνεις. Αν υπάρχει κάτι για το οποίο μετανιώνεις, θα υπάρχει κάτι που θυμάσαι. Αν υπάρχει κάτι που θυμάσαι, δεν υπήρξε τίποτα για το οποίο να μετανιώνεις. Αν δεν υπήρξε τίποτα για το οποίο να μετανιώνεις, δεν υπήρξε τίποτα που να επιθυμείς».

Link to comment
Share on other sites

Τα 10-12 κουταλακια είναι αρκετα αν αυτο θέλει αυτη!

 

Σίγουρα μόλις αρχίσει να τρώει καλα στερεές δε θα χρειάζεται ξένο γάλα.

 

Τώρα, με την τελευταία παράγραφο δεν μπορω να πω ότι συμφωνώ... Εγω θα έλεγα να την εμπιστευτεις! ;)

 

Συμφωνώ με τη Νινα Νάνα!

Ειδικά για την τελευταία παράγραφο, βλέπω μια φυσιολογικότατη συμπεριφορά μωρού αυτής της ηλικίας που θηλάζει. Το πρόγραμμα δεν θα μπει στον θηλασμό, ο τρόπος που θηλάζει είναι πολύ νορμάλ για την ηλικία της. Το πρόγραμμα (στοιχειώδες ίσως αλλά πρόγραμμα) θα βασιστεί πάνω στα γεύματα των στερεών σιγά σιγά.

Επίσης, μην περιμένεις να αρχίσει να τρώει μεγάλη ποσότητα φρούτων για να αρχίσεις λαχανικά και κρέας. Καμιά 15αριά μέρες από τότε που ξεκίνησες τα φρούτα, ξεκίνα και κρεατοχορτόσουπα και όσο φάει!

Για την επέμβαση, πολύ πιθανό να οφείλεται η χαμηλή παραγωγή γάλακτος στον θυροειδή... Εδώ ίσως θα έπρεπε να σκεφτείς πόσο σκοπεύεις να θηλάσεις συνολικά. Αν σκοπεύεις να θηλάσεις για μερικούς μήνες ακόμα, θα μπορούσες ίσως να περιμένεις να κάνεις την επέμβαση μετά τον αποθηλασμό, αν σκοπεύεις να αφήσεις τη μικρή να αποθηλάσει φυσικά, κάτι που μπορεί να γίνει μετά από αρκετά χρόνια, ίσως θα έπρεπε να μπει στο πρόγραμμα κάποια στιγμή που θα τρώει αρκετά καλά στερεές. Συζήτησέ το με τον γιατρό σου!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια, είμαι τρισευτυχισμένη! :rolleyes:

Εδώ και μια εβδομάδα περίπου η μικρή κάνει 3 γεύματα στερεών από 120-180 γρ. Φρούτα (ανοίγει στόμα εύκολα), λαχανικά με κρεατάκι από χτες, και κρεμίτσα απόγευμα (φαριν λακτέ, κουάκερ, ανάλογα). Ενώ είχα ένα άγχος για το βάρος της γιατί καθότι στο εξοχικό, δεν ήξερα πόσο παίρνει, τη ζύγισα και πήρε 300γρ σε μια εβδομάδα!!! Πολύ για τα δικά μας δεδομένα...:)

Το καλύτερο όμως είναι ότι το ξένο γάλα... ΤΕΛΟΣ!!! :-D:grin::-D Προσπαθούσα για κανά 3μερο να της δώσω κοιμισμένη όπως ήταν προς τα ξημερώματα, αλλά δεν έτρωγε ούτε 30γρ και σταμάτησα φυσικά, αφού είδα και το βάρος που πήρε. Άρα πίνουμε μόνο μαμίσιο γάλα!!! Ακόμα δεν το πιστεύω... :rolleyes:τόσους μήνες -7 σχεδόν- θηλάζαμε ανά 1-2 ώρες για κανά μισάωρο... εξοντωτικό και αγχωτικό για το αν χορταίνει...:? Από δω και μπρος όσο πάει θα το κρατήσω "αποκλειστικό" με στερεές! Όνειρο ζω, μη με ξυπνάτεεεεε!!!! :-P:lol:

 

ΥΓ. Οσο για την επέμβαση, δεν αγχώνομαι ακόμα, τώρα γεύομαι το πιο χαλαρο θηλασμό. Ας χρονίσει και βλέπουμε, ως τότε θα τρώει καλά και θα έχω ίσως κουράγιο για αντλήσεις...

ΥΓ2. Σας ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου για τη συμπαράσταση στα άγχη μου, όλο αυτό τον καιρό (ειδικά τη Νινα-Νανα)

«Αν υπάρχει κάτι που επιθυμείς, θα υπάρχει κάτι για το οποίο μετανιώνεις. Αν υπάρχει κάτι για το οποίο μετανιώνεις, θα υπάρχει κάτι που θυμάσαι. Αν υπάρχει κάτι που θυμάσαι, δεν υπήρξε τίποτα για το οποίο να μετανιώνεις. Αν δεν υπήρξε τίποτα για το οποίο να μετανιώνεις, δεν υπήρξε τίποτα που να επιθυμείς».

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...