Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προσπάθεια για επαναγαλακτισμό


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια :-D

Ονομάζομαι Κατερίνα,είμαι νέο μέλος και χρειάζομαι την βοήθειά σας..

Πριν από δύο μήνες γέννησα ένα υγιέστατο αγοράκι που δυστυχώς κατάφερα να το θηλάσω μόνο για 20 μέρες..:( Το μωράκι έκλαιγε και όλοι μου έλεγαν να δώσω συμπλήρωμα και οτι το γάλα μου δεν του φτάνει.. Έτσι σήμερα ενάμιση μήνα μετά τρέφεται αποκλειστικά με ξένο γάλα πράγμα που με στεναχωρεί πάρα πολύ. Διαβάζοντας όλα αυτά που προσφέρει ο θηλασμός αποφάσισα να ξαναπροσπαθήσω όμως το στήθος μου έχει μόνο λίγες σταγόνες γάλα:(.. Εδώ και δύο μέρες κάνω 10 αντλήσεις την ημέρα με το symphony της medela όμως χωρίς κανένα αποτέλεσμα..Πείτε μου σας παρακαλώ την γνώμη σας..Έχω ελπίδες?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια :-D

Ονομάζομαι Κατερίνα,είμαι νέο μέλος και χρειάζομαι την βοήθειά σας..

Πριν από δύο μήνες γέννησα ένα υγιέστατο αγοράκι που δυστυχώς κατάφερα να το θηλάσω μόνο για 20 μέρες..:( Το μωράκι έκλαιγε και όλοι μου έλεγαν να δώσω συμπλήρωμα και οτι το γάλα μου δεν του φτάνει.. Έτσι σήμερα ενάμιση μήνα μετά τρέφεται αποκλειστικά με ξένο γάλα πράγμα που με στεναχωρεί πάρα πολύ. Διαβάζοντας όλα αυτά που προσφέρει ο θηλασμός αποφάσισα να ξαναπροσπαθήσω όμως το στήθος μου έχει μόνο λίγες σταγόνες γάλα:(.. Εδώ και δύο μέρες κάνω 10 αντλήσεις την ημέρα με το symphony της medela όμως χωρίς κανένα αποτέλεσμα..Πείτε μου σας παρακαλώ την γνώμη σας..Έχω ελπίδες?

 

Κατ΄αρχήν να σου πω ένα μεγάλο μπράβο για την προσπάθεια που κάνεις!

Ο επαναγαλακτισμός είναι μια δύσκολη διαδικασία αλλά σίγουρα αξίζει τον κόπο.

 

Το θήλαστρο με το οποίο αντλείς είναι όντως το καταλληλότερο. Από κει και πέρα το πώς αντλείς είναι επίσης σημαντικό:

1. Πόση ώρα αντλείς κάθε φορά;

2. Αντλείς πάντα με το διπλό σύστημα;

3. Σε τι διαστήματα γίνονται οι αντλήσεις;

4. Κάθε φορά που αντλείς βγάζεις σταγόνες ή υπάρχουν και φορές που δεν βγάζεις καθόλου; Αν ναι, πότε συμβαίνει αυτό;

 

Είναι σημαντικό να ξέρεις ότι το πόσο γρήγορα θα αποδώσει ο επαναγαλακτισμός εξαρτάται από το πόσο διάστημα πέρασε από τον απογαλακτισμό αλλά και από το επίπεδο της παραγωγής σου πριν τον απογαλακτισμό. Η υπομονή και η επιμονή είναι οι ισχυρότεροι σύμμαχοι :wink:

 

Επίσης: θέλεις να επαναγαλακτίσεις ΚΑΙ να επιστρέψει το μωρό στο στήθος; Αν θέλεις τελικά το μωρό να θηλάζει απευθείας, θα ήταν καλό να προσπαθούσες να το φέρεις στο στήθος από τώρα: έτσι και χρόνο θα κερδίσεις και το στήθος σου θα πάρει καλύτερο ερέθισμα.

Αυτό ωστόσο μπορούμε να το συζητήσουμε λίγο περισσότερο στην πορεία.

 

Σε κάθε περίπτωση, μην αποθαρρύνεσαι! Το ότι ήδη έχεις σταγόνες, είναι ΠΟΛΥ σημαντικό!

 

ΣΕ ΠΟΙΑ ΠΟΛΗ ΜΕΝΕΙΣ;

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση:D

1. Πόση ώρα αντλείς κάθε φορά;

20 λεπτά μαζί με τη φάση διέγερσης

2. Αντλείς πάντα με το διπλό σύστημα;

Ναι

3. Σε τι διαστήματα γίνονται οι αντλήσεις;

Κάθε 2 ώρες

4. Κάθε φορά που αντλείς βγάζεις σταγόνες ή υπάρχουν και φορές που δεν βγάζεις καθόλου; Αν ναι, πότε συμβαίνει αυτό;

Βγάζω κάθε φορά λίγες σταγόνες

 

Είναι σημαντικό να ξέρεις ότι το πόσο γρήγορα θα αποδώσει ο επαναγαλακτισμός εξαρτάται από το πόσο διάστημα πέρασε από τον απογαλακτισμό αλλά και από το επίπεδο της παραγωγής σου πριν τον απογαλακτισμό. Η υπομονή και η επιμονή είναι οι ισχυρότεροι σύμμαχοι :wink:

 

Επίσης: θέλεις να επαναγαλακτίσεις ΚΑΙ να επιστρέψει το μωρό στο στήθος; Αν θέλεις τελικά το μωρό να θηλάζει απευθείας, θα ήταν καλό να προσπαθούσες να το φέρεις στο στήθος από τώρα: έτσι και χρόνο θα κερδίσεις και το στήθος σου θα πάρει καλύτερο ερέθισμα. Το μωρό το βάζω στο στήθος όσο πιο συχνά μπορώ όμως δεν έχει γάλα και τον παίρνει ο ύπνος..

Αυτό ωστόσο μπορούμε να το συζητήσουμε λίγο περισσότερο στην πορεία.

 

Σε κάθε περίπτωση, μην αποθαρρύνεσαι! Το ότι ήδη έχεις σταγόνες, είναι ΠΟΛΥ σημαντικό!

 

ΣΕ ΠΟΙΑ ΠΟΛΗ ΜΕΝΕΙΣ;

 

Μένω στις Σέρρες

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση:D

1. Πόση ώρα αντλείς κάθε φορά;

20 λεπτά μαζί με τη φάση διέγερσης

2. Αντλείς πάντα με το διπλό σύστημα;

Ναι

3. Σε τι διαστήματα γίνονται οι αντλήσεις;

Κάθε 2 ώρες

4. Κάθε φορά που αντλείς βγάζεις σταγόνες ή υπάρχουν και φορές που δεν βγάζεις καθόλου; Αν ναι, πότε συμβαίνει αυτό;

Βγάζω κάθε φορά λίγες σταγόνες

 

Είναι σημαντικό να ξέρεις ότι το πόσο γρήγορα θα αποδώσει ο επαναγαλακτισμός εξαρτάται από το πόσο διάστημα πέρασε από τον απογαλακτισμό αλλά και από το επίπεδο της παραγωγής σου πριν τον απογαλακτισμό. Η υπομονή και η επιμονή είναι οι ισχυρότεροι σύμμαχοι :wink:

 

Επίσης: θέλεις να επαναγαλακτίσεις ΚΑΙ να επιστρέψει το μωρό στο στήθος; Αν θέλεις τελικά το μωρό να θηλάζει απευθείας, θα ήταν καλό να προσπαθούσες να το φέρεις στο στήθος από τώρα: έτσι και χρόνο θα κερδίσεις και το στήθος σου θα πάρει καλύτερο ερέθισμα. Το μωρό το βάζω στο στήθος όσο πιο συχνά μπορώ όμως δεν έχει γάλα και τον παίρνει ο ύπνος..

Αυτό ωστόσο μπορούμε να το συζητήσουμε λίγο περισσότερο στην πορεία.

 

Σε κάθε περίπτωση, μην αποθαρρύνεσαι! Το ότι ήδη έχεις σταγόνες, είναι ΠΟΛΥ σημαντικό!

 

ΣΕ ΠΟΙΑ ΠΟΛΗ ΜΕΝΕΙΣ;

 

Μένω στις Σέρρες

 

Κατερίνα τα πας πάρα πολύ καλά!

Το ότι ήδη σε δύο μέρες βγάζεις σταγόνες κάθε φορά που αντλείς είναι πολύ ενθαρρυντικό. Σιγά-σιγά θα δεις αύξηση.

 

Οι αντλήσεις που κάνεις είναι πολλές. Αυτό είναι μεν θετικό αλλά μπορεί να σε κουράσει, δεδομένου ότι φροντίζεις κι ένα μωράκι. Μπορείς να αντλείς όχι λιγότερο από 8 φορές και να κάνεις ένα διάλειμμα από τις 12 το βράδυ ως τις 6 το πρωί: δηλαδή στις 12 το βράδυ να κάνεις την τελευταία άντληση και στις 6 το πρωί την πρώτη. Ενδιάμεσα, θα κάνεις άλλες 6 αντλήσεις. Το θήλαστρο δεν χρειάζεται να το αποστειρώνεις κάθε φορά, αρκεί να το σαπουνίζεις και να το ξεπλένεις καλά και να αποστειρώνεις μία φορά τη μέρα.

 

Στις Σέρρες δεν υπάρχει Ομάδα της La Leche όμως γνωρίζω ότι σύντομα θα γίνει συνάντηση εκεί από Σύμβουλο που θα έρθει από την Αθήνα. Μπορώ να σου στείλω τις πληροφορίες και θα σου πρότεινα να πας! Για το τι είναι η La Leche League και τι προσφέρουν οι συναντήσεις (είναι δωρεάν και ανοιχτές για όλες τις μαμάδες) δες εδώ: http://www.lllgreece.org/synanteseis

Link to comment
Share on other sites

Δεν με κουράζουν οι αντλήσεις.Θα έκανα τα πάντα για να θηλάσω το μωράκι μου.. Αν συνεχίσω έτσι σε πόσο καιρό θα είμαι σε θέση να του δίνω αποκλειστικά το δικό μου γάλα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν με κουράζουν οι αντλήσεις.Θα έκανα τα πάντα για να θηλάσω το μωράκι μου.. Αν συνεχίσω έτσι σε πόσο καιρό θα είμαι σε θέση να του δίνω αποκλειστικά το δικό μου γάλα?

 

Αυτό δυστυχώς δεν μπορούμε να το ξέρουμε καθώς εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, μεταξύ των οποίων το πόσο γρήγορα θα ανταποκριθεί το στήθος σου, το τι ποσότητα χρειάζεται το μωρό σου τώρα, ώστε να θεωρήσουμε ότι έχεις φτάσει σε πλήρη παραγωγή αλλά και άλλους παράγοντες όπως το αν το μωρό ξεκινήσει να θηλάζει ακόμα και πριν φτάσεις να έχεις πλήρη παραγωγή: σ΄αυτή την περίπτωση η διαδικασία θα επιταχυνθεί, όπως θα συνέβαινε κι αν χρησιμοποιούσες ένα βοηθητικό σύστημα SNS ώστε να ταΐζεται το μωρό σου στο στήθος ακόμα κι όταν πίνει ξένο γάλα.

 

Το να σκέφτεσαι το πότε θα φτάσεις την πλήρη γαλουχία μπορεί να είναι αποθαρρυντικό: από την άλλη μπορείς να στοχεύσεις στο πότε θα μπορέσεις να αντικαταστήσεις ένα γεύμα με δικό σου γάλα, δεύτερο κ.ο.κ.

Έτσι θα έχεις μικρότερους και πιο εύκολους στόχους που θα σου δίνουν παράλληλα την αυτοπεποίθηση που χρειάζεσαι για να συνεχίσεις αυτό το δύσκολο δρόμο :D

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα η συνάντηση θα γίνει την άλλη Τρίτη 10 Ιουλίου στις 6:30 μ.μ. στο σπίτι της Γεωργίας Γούλα, Αρκαδιουπόλεως 42, 4ος οροφος, Σερρες, Τηλ 2321037933 και 6974813354

Τη συνάντηση θα συντονίσει η Σύμβουλος της La Leche Κατερίνα Δουνούλη (από Αθήνα).

Μπορείς να πας έτσι απλά, με το μωρό σου, μόνη σου ή με όποιον άλλον προτιμάς και να συζητήσεις αναλυτικά το θέμα σου. Η Σύμβουλος είναι εκπαιδευμένη να βοηθά μαμάδες που θηλάζουν.

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις..καλύτερα να βάζω μικρότερους στόχους στην αρχή..Όμως το θέλω τόσο πολύ..μακάρι να τα καταφέρω έστω και αν αργήσω.. Πάντως σ'ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου και τις συμβουλές σου..

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις..καλύτερα να βάζω μικρότερους στόχους στην αρχή..Όμως το θέλω τόσο πολύ..μακάρι να τα καταφέρω έστω και αν αργήσω.. Πάντως σ'ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου και τις συμβουλές σου..

 

Θα τα καταφέρεις! Γίνεται! Εδώ καταφέρνουν να θηλάσουν μαμάδες που υιοθέτησαν τα μωρά τους, ακολουθώντας ακριβώς τον ίδιο τρόπο :wink:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι,με δική μου πρωτοβουλία ξεκίνησα από προχθές τα cilroton και παίρνω 80mg την ημέρα.Μπορώ να βάζω το μωρό στο στήθος ή πρέπει να περιμένω να τελειώσει η θεραπεία?Και κάτι ακόμη το γάλα που βγάζω με το θήλαστρο να το δίνω στο μωρό ή να το πετάω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρωτάς αν είναι η δομπεριδονη συμβατη με το θηλασμο; Είναι!

Διάβασε κι αυτο: http://www.mitrikosthilasmos.com/2011/07/blog-post_07.html

Έχει και παραπομπές μέσα που μπορει να σε βοηθήσουν.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ωραία!! Χάρηκα πολύ που δεν υπάρχει πρόβλημα!! Σήμερα είναι η πρώτη φορά μετά από πολύ καιρό που το μωρό μου θα πιεί δικό μου γάλα.. :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία!! Χάρηκα πολύ που δεν υπάρχει πρόβλημα!! Σήμερα είναι η πρώτη φορά μετά από πολύ καιρό που το μωρό μου θα πιεί δικό μου γάλα.. :)

 

Μπράβο! :D Πολυ ωραία!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Είχες δοκιμάσει μαγια μπυρας πριν ξεκινήσεις τη δομπεριδονη;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ναι..παίρνω και μαγία μπύρας,όμως διάβασα ότι με την δομπεριδόνη τα αποτελέσματα είναι πιο άμεσα..και όντως είδα διαφορά.Ενώ στην αρχή είχα μόνο σταγόνες σήμερα έβγαλα 40ml :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...