Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σύγχιση θηλων ή απεργία?


Recommended Posts

Καλησπερα ή μαλλον καλημερα! :)

Ζητω συγγνωμη προκαταβολικα για το σεντονι που ακολουθει αλλα εχω ξενυχτησει διαβαζοντας ο,τι υπαρχει στο φορουμ και ακομη δεν ειμαι σιγουρη για το τι συμβαινει.

 

Η κορη μου ειναι 5,5 μηνων και θηλαζει αποκλειστικα. Για το βαρος, υψος, βρεγμενες πανες και κακα του μωρου δεν σας δινω στοιχεια, ειμαστε πολυ καλα απο αυτη την αποψη.

 

Εχουμε ταλαιπωρηθει και παλεψει πολυ και οι δυο για να καταφερουμε σημερα να θηλαζει αποκλειστικα. Σας δινω ενα συντομο (οσο μπορω) χρονικο της μεχρι τωρα πορειας μας γιατι παιζει ρολο στο προβλημα που αντιμετωπιζουμε.

 

Γεννηθηκε στις 38w με ΚΤ και ολικη αναισθησια. Τα πρωτα δυο 24ωρα κρατηθηκε για παρακολουθηση σε μοναδα αυξημενης φροντιδας λογω του δικου μου ινσουλινοεξαρτωμενου διαβητη κυησης. Εννοειται οτι πηρε μπουκαλι με φορμουλα :evil:. Δεν παρουσιασε υπογλυκαιμιες, την εφεραν στο δωματιο στο τελος της δευτερης μερας και αρχισαμε τον αποκλειστικο θηλασμο. Γυριζοντας σπιτι για καποιες μερες επινε σε καποια γευματα αντλημενο μητρικο ως συμπληρωμα. Αυτο περιοριζοταν καθως μεγαλωνε. Και ενω ολα φαινοντουσαν να πηγαινουν καλα, αρχισαν οι δυσκολιες.

 

Λιγο πριν σαραντησω, αποκαλυφθηκε σοβαρο προβλημα υγειας δικο μου που απαιτουσε αμεσο χειρουργειο. Ξεκινησα να επισκεπτομαι γιατρους και να κανω εξετασεις. Η μικρη μου αναγκαστικα εμενε με τη μητερα μου οταν εγω ελειπα απο το σπιτι και επινε απο μπουκαλι. Ταυτοχρονα, αρχισε να παρουσιαζει συμπτωματα ΓΟΠ οχι με αναγωγες αλλα με οισοφαγιτιδα και πονο. Πολυ πονο ομως! Περιορισε πολυ τα γευματα της και επεσε η παραγωγη μου. Αντλησεις εγω και παλι καποια γευματα απο μπουκαλι σε ορθια θεση (φαινοταν να τα καταφερνει καλυτερα ετσι παρα με θηλασμο σε αντιστοιχη θεση).

 

Στις 45 ημερες ζωης της και ενω ειμαι στο νοσοκομειο για προεγχειρητικο ελεγχο (παλι μπουκαλι), η μικρη κολλαει μια ιωση που εφερε ο μεγαλος μου γιος απο τον παιδικο και νοσηλευεται με βρογχιολιτιδα στο Παιδων για 8 ημερες. Αναβαλλω το χειρουργειο και μενω μαζι της. Ευτυχως, αν και ετρωγε λιγοτερο, δεν χρειαστηκε να μπει σε ορο και ετσι συνεχισαμε να θηλαζουμε. Ομως, πηρε και εκει 2-3 φορες μπουκαλι με αντλημενο μητρικο γιατι ηταν πολυ αδυναμη για να θηλασει.

 

Τωρα ξερω οτι βγαινω εκτος τοπικ αλλα παει πολυ καιρος που θελω να το πω: Θεωρω ΤΡΑΓΙΚΟ το γεγονος οτι σε ολοκληρο Παιδων (στο Αγια Σοφια ειμασταν εμεις) δεν υπαρχει διαθεσιμο ουτε ενα νοσοκομειακο θηλαστρο για τις μαμαδες που θηλαζουν. Στοιβα τα μπουκαλια με τη φορμουλα στα ψυγεια αλλα θηλαστρο ουτε για δειγμα. Εγω κουβαλησα το Symphony μαζι μου και ετρεμα μην μου το κλεψουν και απο πανω! Ουτε φυσικα υπαρχει ενα μικρο ξεχωριστο ψυγειο για το αντλημενο γαλα. Οι νοσηλευτριες με βοηθησαν και εβαζα το γαλα στο δικο τους ψυγειο για να μην χασω γαλα και μπουκαλακια μαζι!

 

Βγαινουμε απο το Παιδων, μπαινω εγω για το χειρουργειο. Τρεις μερες απουσιας απο το σπιτι, εννοειται και παλι μπουκαλι. (Εδω να ευχαριστησω θερμα την κα. Παπαδημα που μου ελυσε πολλες αποριες, με συμβουλευσε για την σωστη διατηρηση και μεταφορα του μητρικου απο το νοσοκομειο στο σπιτι και μου υπεδειξε τον σωστο τροπο για να ζητησω μητρικο γαλα μεσω του φορουμ. Αλλα και ολες τις κοπελες που ανταποκριθηκαν σε αυτη μου την εκκληση. Ειδικα την xrisa2 που μου εδωσε ολο το γαλα που χρειαζομουν και ακομη παραπανω).

 

Το χειρουργειο προκαλεσε δραματικη πτωση της παραγωγης μου. Απο 180ml που εβγαλα χαλαρα το τελευταιο βραδυ πριν το χειρουργειο, επεσα κατευθειαν στα 10-20ml. Μου ειπαν οτι ειναι αντιδραση του οργανισμου στο σοκ του χειρουργειου. Κανω επαναγαλακτισμο βαζοντας συνεχεια το μωρο στο στηθος αλλα και αντλησεις. Η παραγωγη μου επανηλθε πληρως μετα απο 15 ημερες αλλα στο διαστημα αυτο το μωρο ηπιε και παλι απο μπουκαλι.

 

Μετα εστρωσαν επιτελους τα πραγματα! Βελτιωθηκε και η ΓΟΠ αν και συνεχιζει να κανει πολλα και μικρα γευματα (ανα διωρο, αντε δυομιση ωρες maximum) με αποτελεσμα να μην εχω μπορεσει να εχω καθολου τραπεζα γαλακτος. Τον τελευταιο μηνα η ΓΟΠ σχεδον εξαφανιστηκε και τα παμε υπεροχα.

 

Και φτανουμε στο σημερα. Η μικρη μου ειναι υγιεστατη, ομορφη, εξυπνη αλλα...γκρινιαρα! Πολυ! Θελει ολη μερα να την εχουμε αγκαλια και να την κανουμε βολτες. Κλαιει γοερα αν την βαλεις σε ριλαξ ή καροτσι. Επισης, με ζηταει αν λειψω ωρα και βαζει μανιασμενα τα χερια της στο στομα σαν να προσπαθει να πιπιλησει τα δαχτυλα αλλα χωρις να την ικανοποιει το αποτελεσμα με αποτελεσμα να εχει ακομη μεγαλυτερο εκνευρισμο και γκρινια. Θεωρουσα οτι ολα αυτα ειναι συνεπεια της νοσηλειας της, της απουσιας μου και του ιδιαιτερου χαρακτηρα της (το λεω κομψα! :-D ). Μεχρι που πριν 3 μερες επιασε πιπιλα. (Ειχα προσπαθησει και παλιοτερα, το ομολογω, αλλα χωρις επιτυχια.) Και σχεδον μαγικα κοπηκαν και οι γκρινιες και τα κλαμματα! Πρωτη φορα την ειδαμε καθισμενη στο καροτσι να παιζει με τα παιχνιδακια της! Ηρεμησε το σπιτι και απολαμβαναμε τα γελια της. Ομως, αρχισε να κοιμαται λιγο περισσοτερο και να μειωνει σε χρονο τα γευματα της τις πρωινες ωρες. Δεν το συνδυασα μεχρι σημερα που αρνηθηκε ολη μερα να φαει εστω και λιγο απο το στηθος. Κλαμμα, φωνες και κακο με το που πλησιαζα τη θηλη! Οταν την επαιρνα αγκαλια, ηρεμουσε. Οταν την ξαναεβαζα, ξανα ουρλιαχτα! Το πρωι ειχα και εξωτερικη δουλεια και αναγκαστικα ηπιε φορμουλα (μονο 70ml, δεν ηθελε αλλο). Κατα τ'αλλα, θεονηστικη ολη μερα! Εφαγε το απογευμα 130ml αντλημενο μητρικο (εχω επιστρεψει και το Symphony και με το mini electric δεν καταφερνω και πολλα πραγματα). Το ηπιε με πολλη ορεξη και εννοειται οτι δεν την εφτασε. Εκλαιγε μολις τελειωσε ζητωντας κι αλλο, αλλα στηθος δεν ηθελε με τιποτα...:-(

Πριν μια ωρα την εβαλα κοιμισμενη και θηλασε πολυ καλα απο το ενα στηθος. Μετα την ξαναπηρε ο υπνος. Θα παω τωρα να την βαλω στο αλλο.

 

Ειναι συγχιση θηλων εξαιτιας της πιπιλας? Τοσο μπουκαλι στα...νιατα της :-D δεν την πειραξε και την πειραξε τωρα η πιπιλα?

 

Ειναι απεργια? Αν δεν υπηρχε η πιπιλα θα ελεγα ναι (γιατι το βραδυ θηλασε) αλλα τωρα δεν ειμαι σιγουρη. Πώς θα σιγουρευτω? Φοβαμαι να δινω μπουκαλι γιατι αν ειναι συγχιση θηλων θα χειροτερευσει. Αν ομως ειναι απεργια, δεν κανει να θηλασει μερα για 3 24ωρα, σωστα? Αρα πρεπει να παρει μπουκαλι.

 

Τι να κανω???? :? Την πιπιλα την ξεχναμε? :-(

yleap2.png In10p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν ξέρω να σου απαντήσω σίγουρα, καλύτερα να σε συμβούλευε κάποιος ειδικός.

 

Πάντως αν αυτό συμβαίνει από τότε που πήρε πιπίλα, είναι πολύ πιθανό να φταίει αυτό. Καλύτερα να την κόψεις για να δεις αν θα υπάρξει κάποια αλλαγή. Αυτό με την απεργία που αναφέρεις και τον θηλασμό μέρα, δεν το ξέρω καθόλου.

 

Η δικιά μου η μπέμπα είναι 7 μηνών και από τον 1ο μήνα και μετά θηλάζει μόνο. Στις αρχές είχαμε μεγάλο πρόβλημα, δεν μπορούσε να πιάσει το στήθος για να θηλάσει, με αποτέλεσμα να πίνει κυρίως ξένο γάλα και όσο μπορούσα να αντλήσω. Στο στήθος επειδή δεν μπορούσε να φάει εκνευριζόταν και τις πρώτες μέρες που της είχα δώσει πιπίλα, ήταν ακόμα χειρότερα.Η συμβουλή που μου είχαν δώσει εμένα τότε ήταν να κάνω μόνο ένα απο τα δύο, ή θηλασμό ή μπουκάλι και καθόλου πιπίλα, αλλίως θα προκαλούσα σύγχυση θηλών. Πλέον θηλάζουμε αποκλειστικά και αρνείται να πιει γάλα από το μπιμπερό ή να πάρει πιπίλα.

 

Εγώ στην θέση σου θα έκοβα την πιπίλα, που έτσι και αλλιώς δεν προσφέρει κάτι.

xQ0qp3.png
Link to comment
Share on other sites

Alex74 περισσότερο για απεργία μοιάζει η περιγραφή σου. Πιθανόν η πιπιλα ήταν μια αφορμή για να σου κρατήσει "μούτρα"!!!

Το μωρο σου πιπιλουσε το στήθος πριν την πιπιλα; Κοιμόταν θηλαζοντας, ηρεμουσε κτλ;

 

Προσπάθησε να δώσεις έμφαση στη σωματική σας επαφή.

Δοκίμασε να κοιμηθεις μαζί με το μωρο τα βραδια, έτσι θα είναι πιο εύκολο να τη βάζεις να θηλαζει μισοκοιμισμενη ή αγουροξυπνημενη (θα είναι πιο δεκτικη στο στήθος τέτοιες στιγμές).

Μπορείς ακόμα, να κανεις μπάνιο μαζί με το μωρο και να επιδιώξεις να θηλασει.

 

Κατα τη διάρκεια της ημέρας, αν συνεχίζει την απεργία, πρέπει να αντλεις το γάλα σου και να το δίνεις. Δοκίμασε εναλλακτικά μέσα σίτισης (πχ το calma της medela ή κουταλακι, συριγγα, ποτηράκι κτλ).

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!

 

Ειχα προβλημα με την συνδεση στο ιντερνετ και δεν μπορεσα να σας γραψω τα νεα μας. Ευτυχως το προβλημα για εμας τελειωσε!

Ηταν ξεκαθαρα τελικα απεργια. Κρατησε 4 μερες, τα βραδυα η μικρη μου ετρωγε σαν τρελη! Σε σημειο που αυξησε την παραγωγη σημαντικα! Τα πρωινα αρνιοταν κατηγορηματικα το στηθος. Ειδικα τις πρωτες 3 μερες δεν ηθελε ουτε να το δει!

 

Πιθανόν η πιπιλα ήταν μια αφορμή για να σου κρατήσει "μούτρα"!!!

 

Νομιζω οτι εχεις δικιο. Εκει καταληγω και εγω. Μαλλον θεωρησε οτι της εδωσα πιπιλα για να την...ξεφορτωθω! :-D Να μην την εχω συνεχεια αγκαλια, να μην την κανω βολτες κλπ...Και ετσι μου κρατησε μουτρα! :-D

 

Τις μερες που κρατησε η απεργια, τα πρωινα της εδινα αντλημενο δικο μου αλλες φορες με μπιμπερο, αλλες με συριγγα (αν και σιχαθηκα αυτο το τελευταιο ως διαδικασια). Της προσφερα στηθος οσο πιο συχνα μπορουσα, αλλα δεν επεμενα οταν αρνιοταν. Την επαιρνα και συνεχεια αγκαλιτσα και της μιλαγα για να της εξηγησω οτι δεν της εδωσα πιπιλα παρα μονο για να ηρεμησει και να αισθανεται καλυτερα η ιδια και οχι εγω. Στο τελος νομιζω οτι την επεισα! :-D

 

Τωρα, ολα εχουν επανελθει. Παντως, την πιπιλα την περιορισα αρκετα αλλα δεν την εκοψα τελειως μιας και βλεπω οτι την βοηθαει να ειναι ηρεμη και να εχει καλη διαθεση.

 

Ευτυχως περασε...

yleap2.png In10p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω να σου απαντήσω σίγουρα, καλύτερα να σε συμβούλευε κάποιος ειδικός.

 

Πάντως αν αυτό συμβαίνει από τότε που πήρε πιπίλα, είναι πολύ πιθανό να φταίει αυτό. Καλύτερα να την κόψεις για να δεις αν θα υπάρξει κάποια αλλαγή. Αυτό με την απεργία που αναφέρεις και τον θηλασμό μέρα, δεν το ξέρω καθόλου.

 

Η δικιά μου η μπέμπα είναι 7 μηνών και από τον 1ο μήνα και μετά θηλάζει μόνο. Στις αρχές είχαμε μεγάλο πρόβλημα, δεν μπορούσε να πιάσει το στήθος για να θηλάσει, με αποτέλεσμα να πίνει κυρίως ξένο γάλα και όσο μπορούσα να αντλήσω. Στο στήθος επειδή δεν μπορούσε να φάει εκνευριζόταν και τις πρώτες μέρες που της είχα δώσει πιπίλα, ήταν ακόμα χειρότερα.Η συμβουλή που μου είχαν δώσει εμένα τότε ήταν να κάνω μόνο ένα απο τα δύο, ή θηλασμό ή μπουκάλι και καθόλου πιπίλα, αλλίως θα προκαλούσα σύγχυση θηλών. Πλέον θηλάζουμε αποκλειστικά και αρνείται να πιει γάλα από το μπιμπερό ή να πάρει πιπίλα.

 

Εγώ στην θέση σου θα έκοβα την πιπίλα, που έτσι και αλλιώς δεν προσφέρει κάτι.

 

υποθέτω πως στην ηλικία της έχει ξεκινήσει στέρεες τροφές

επομένως και νεράκι

πώς πίνει το νερό;

ρωτώ γιατί κι εμένα η δικιά μου αρνείται να πιει γάλα δικό μου από μπιμπερό

και φοβάμαι μήπως δε θελήσει και νερό ακόμη και από ποτηράκι!:-(

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Επαναφέρω το θεμα μιας και η μικρούλα μου 5 μηνών ξαφνικά αρνείται να θηλασει. :cry: τις τελευταίες μέρες δεν είχε όρεξη για να φάει αλλα έτρωγε λίγο. Απο χθες ομως αρνείται να φάει απο το στήθος όταν τη βάζω κλαίει και δεν κάθεται με τίποτα ενώ όταν ειμαι στη δουλεια πίνει απο το μπιμπερο δικό μου γάλα χωρις κανένα πρόβλημα. Απλά να αναφέρω οτι είναι άρρωστη. Τι να κάνω;; Ειμαι πολυ στεναχωρημενη.

Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω το θεμα μιας και η μικρούλα μου 5 μηνών ξαφνικά αρνείται να θηλασει. :cry: τις τελευταίες μέρες δεν είχε όρεξη για να φάει αλλα έτρωγε λίγο. Απο χθες ομως αρνείται να φάει απο το στήθος όταν τη βάζω κλαίει και δεν κάθεται με τίποτα ενώ όταν ειμαι στη δουλεια πίνει απο το μπιμπερο δικό μου γάλα χωρις κανένα πρόβλημα. Απλά να αναφέρω οτι είναι άρρωστη. Τι να κάνω;; Ειμαι πολυ στεναχωρημενη.

 

Συνέβη κάποια "παρεξήγηση" μεταξύ σας;

Επιστρεψες πρόσφατα στη δουλεια;

 

Μην προσφέρεις στήθος κατα τη διάρκεια της ημέρας για 3 ημέρες.

Αύξησε λίγο τη διάρκεια αντλησεων ή κανε μια ακόμα για να κερδίσεις το χαμένο έδαφος αφου δεν πιάνει στήθος.

 

Βάζε το μωρο να θηλασει όταν ειναι μισοκοιμισμενο ή αγουροξυπνημενο. Εκμεταλλεύσου τον κοινό ύπνο για να θηλαζει το βράδυ.

Αύξησε τη σωματική επαφή δέρμα με δέρμα. Πολυ αγκαλιά και μπάνιο μαζί.

 

Συνήθως μετά τις 3 μέρες ξαναπιανουν στήθος. Αν όχι πάλι το ιδιο!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Συνέβη κάποια "παρεξήγηση" μεταξύ σας;

Επιστρεψες πρόσφατα στη δουλεια;

 

Μην προσφέρεις στήθος κατα τη διάρκεια της ημέρας για 3 ημέρες.

Αύξησε λίγο τη διάρκεια αντλησεων ή κανε μια ακόμα για να κερδίσεις το χαμένο έδαφος αφου δεν πιάνει στήθος.

 

Βάζε το μωρο να θηλασει όταν ειναι μισοκοιμισμενο ή αγουροξυπνημενο. Εκμεταλλεύσου τον κοινό ύπνο για να θηλαζει το βράδυ.

Αύξησε τη σωματική επαφή δέρμα με δέρμα. Πολυ αγκαλιά και μπάνιο μαζί.

 

Συνήθως μετά τις 3 μέρες ξαναπιανουν στήθος. Αν όχι πάλι το ιδιο!

 

Nina nana σ΄ευχαριστω πολυ για την απάντηση. Δεν ξέρω γιατι έκανε την απεργία τώρα ευτηχως επανηλθε. Πραγματικά τρόμαξα τόσο πολυ νόμιζα οτι δεν θα ξανά θιλασει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...