Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΒΑΡΟΣ


Recommended Posts

Σου απαντάω πρώτα για το στήθος.Από την αρχή το στήθος αυτό έδινε λίγο γάλα (μετά το νοσοκομείο χρησιμοποίησα θήλαστρο μικρό ηλεκτρικό και όχι το νοσοκομειακό λόγω άγνοιας). Και μετά έδινε πάντα λιγότερο. Όταν μπήκαμε στο στήθος τέλη Σεπτέμβρη το παιδί αρχικά προτίμησε αυτό με το λιγότερο έπειτα όμως αυτό με το περισσότερο. Εγώ εσφαλμένα από άγχος το έβαζα πλέον μόνο στο ένα στήθος. Έχω νοικιάσει το νοσοκομειακό και έκανα αντλήσεις αλλά ο γιατρός μου είπε να τις σταματήσω και να το βάζω μόνο στο στήθος.....

 

Γράφω τις μετρήσεις του γιατρού πρώτα:

10.8 Γέννηση 2.46

13.8 Βγήκε από μαιευτήριο 2.430

17.8 2.490

10.9 3.600

6.10 4.700

5.11 5.200

Σήμερα: 5.600 (μέτρηση δική μου στο σπίτι)

Τώρα προσπαθώ και δίνω και συμπλήρωμα με βάση οδηγίες γιατρού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το μωράκι σου γεννήθηκε στην κατώτερη καμπύλη βάρους και σταδιακά ανέβηκε στην 25η, άρα πρόβλημα βάρους δεν υπάρχει. Τις τελευταίες 20 μέρες πήρε 400 γραμμάρια. Άψογα! Τι ανησυχείς;

 

Θα πρότεινα να κάνεις συχνές αντλήσεις με το θήλαστρο στο στήθος που έχει αδρανησει, και σύντομα θα...επανέλθει κι αυτό στη δράση!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Scratee, ο γιατρός με έκανε να ανησυχώ. Δεν μου είπε τίποτα για καμπύλες βάρους, εγώ τα ψάχνω μόνη μου και είδα κι εγώ ότι για το βάρος γέννησής του πάει καλά. Ο γιατρός πρότεινε το συμπλήρωμα, όταν μάλιστα του είπα ότι δεν θέλει το συμπλήρωμα που έπαιρνε στην αρχή, μου πρότεινε συγκεκριμένης εταιρείας που επίσης δεν έπινε. Γενικά στη διαδικασία συμπληρωμάτων μας έβαλε ο γιατρός και μάλιστα μου έλεγε να τον πιέσω κλπ. Η αλήθεια είναι ότι για ιατρικούς λόγους που γράφω σε άλλο σημείο του forum σκέφτομαι να θηλάσω για λίγους μήνες ακόμα και μετά να πάρω το σαλοσπίρ. Παρ' όλα αυτά θέλω να αυξήσω το γάλα μου. Γι'΄αυτό σε ρωτάω αν ξέρεις πώς να κάνω τις αντλήσεις; Και στα δύο στήθη; Ή μόνο στο ένα; Και μετά τι να κάνω το γάλα; Φοβάμαι μήπως δεν έχω γάλα για το μωρό αφού ζητάει πολύ συχνά. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα...

 

Αντλήσεις νομίζω πως αρκεί να κάνεις μόνο από το στήθος του οποίου η παραγωγή έχει μειωθεί, ώστε να αρχίσει να παίρνει μπρος, σιγά-σιγά. Μόλις έχει γάλα, θα αρχίσεις να βάζεις και το μωρό, που, πια, θα βρίσκει γάλα και δε θα αντιδρά, οπότε θα απαλλαγεις από το θήλαστρο!

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ. Λέω όμως να απευθυνθώ και σε άλλον παιδίατρο που να υποστηρίζει το θηλασμό! Κι εγώ δεν είμαι σίγουρη για τις αντλήσεις, νόμιζα ότι πρεπει να αντλείς και από τα δύο συγχρόνως!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ' ευχαριστώ. Λέω όμως να απευθυνθώ και σε άλλον παιδίατρο που να υποστηρίζει το θηλασμό! Κι εγώ δεν είμαι σίγουρη για τις αντλήσεις, νόμιζα ότι πρεπει να αντλείς και από τα δύο συγχρόνως!

 

Αν επιθυμείς να κανεις αντλησεις για αν ενεργοποιησεις το στηθος που εχει αδρανήσει τοτε θα νοικιάσεις νοσοκομειακο θηλαστρο μονής αντλησης και θα αντλεις απο αυτο το στηθος μονο. Καμια αλλη αντληση δεν σου χρειαζεται, η παραγωγη σου και το βάρος ειναι μια χαρα! Εναλλακτικά μπορεις να ξεκινάς το θηλασμο απο το λιγότερο παραγωγικό στηθος πριν το μωρο πεινασει πολυ και δεν συνεργάζεται και να δινεις δεύτερο το καλο σου στηθος.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπερα σας.

Εχω μια μπεμπα 43 ημερων.Γεννηθηκε φυσιολογικα την 38η εβδομαδα με βαρος 2650 και σπιτι ηρθε 2510. Θηλαζει αποκλειστικα συνηθως καθε 3-4 ωρες και τα βραδια μπορει και 5 ωρες με διαρκεια το πολυ 15-20 λεπτα(την παιρνει ο υπνος). Λερωνει 6 πανες την ημερα και κακα κανει καθε 4 ημερες.στις 35 περιπου ημερες ειχε βαρος 3600 στη παιδιατρο (στο σπιτι την μετρησα 3700).Να αναφερω επισης οτι την τελευταια εβδομαδα δεν εχει παρει σχεδον καθολου βαρος και οτι ειχε εντονους κολοικους....Η παιδιατρος συνεστησε ξενο γαλα το βραδυ. Υπαρχει περιπτωση να φταει το γαλα μου, που δεν το πιστευω....Να αναφερω επισης οτι εχω ηδη ενα γιο 26 μηνων οπου θηλασε περιπου 9 μηνες χωρις κανενα προβλημα (θηλαζε 30-40 λεπτα καθε 2-3 ωρες).Δεν μπορω να καταλαβω τι μπορει να φταιει τωρα???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας.

Εχω μια μπεμπα 43 ημερων.Γεννηθηκε φυσιολογικα την 38η εβδομαδα με βαρος 2650 και σπιτι ηρθε 2510. Θηλαζει αποκλειστικα συνηθως καθε 3-4 ωρες και τα βραδια μπορει και 5 ωρες με διαρκεια το πολυ 15-20 λεπτα(την παιρνει ο υπνος). Λερωνει 6 πανες την ημερα και κακα κανει καθε 4 ημερες.στις 35 περιπου ημερες ειχε βαρος 3600 στη παιδιατρο (στο σπιτι την μετρησα 3700).Να αναφερω επισης οτι την τελευταια εβδομαδα δεν εχει παρει σχεδον καθολου βαρος και οτι ειχε εντονους κολοικους....Η παιδιατρος συνεστησε ξενο γαλα το βραδυ. Υπαρχει περιπτωση να φταει το γαλα μου, που δεν το πιστευω....Να αναφερω επισης οτι εχω ηδη ενα γιο 26 μηνων οπου θηλασε περιπου 9 μηνες χωρις κανενα προβλημα (θηλαζε 30-40 λεπτα καθε 2-3 ωρες).Δεν μπορω να καταλαβω τι μπορει να φταιει τωρα???

 

Το βάρος δεν ειναι κακό!

 

Πόσες φορες θηλαζει το μωρό το 24ωρο; Μήπως τα γεύματά σας ειναι λίγα; Οι 3-4 ωρες ειναι μεγάλο χρονικό διάστημα!

 

Δινεις πιπιλα;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Θηλαζει απο 6 εως 8 φορες την ημερα αλλα δεν θηλαζει πολυ ωρα, θα φαει 10 λεπτα και μετα απο ενα περιπου δεκαλεπτο μπορει να ξαναφαει, βγαινει μονη της απο το στηθος.Παντως απο την αρχη θηλαζε καθε 3 ωρες την ημερα.Πιπιλα εδωσα τις τελευταιες 3 ημερες και οχι ολη μερα μονο οταν εχει θεμα με τους κολικους.Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι βγαινει τοσο νωρις απο το στηθος, κουραζεται ή της ειναι αρκετο???Οταν την παιρνει ο υπνος την ωρα που τρωει την αφηνω κατω και μετα απο λιγο μολις ξυπνησει το ζηταει παλι.....

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Άσχετα με το τι φταίει, θα έλεγα αντί για ξένο γάλα να αυξήσεις αρχικά τους θηλασμούς. Δοκίμασε να της προσφέρεις και από μόνη σου στήθος και αν φάει καλώς. Αν δε θέλει μην τη πιέσεις. Ίσως να βγαίνει από το στήθος επειδή πέφτει η ροή και δεν της αρέσει. Όταν βγαίνει από το ένα στήθος πρόσφερέ της το άλλο. Δίνεις και από τα δύο στήθη σε κάθε γεύμα;

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι της προσφερω και το αλλο στηθος οταν βγαινει μονη της.Πριν απο λιγο εφαγε περιπου 20 λεπτα ειχε μερες να το κανει, ακομα και κατα τις 4 το πρωι που τρωει το στηθος ειναι πολυ γεματο (μπορει να τρεχει το γαλα) θα πιει μονο απο το ενα....μου ειναι λιγο περιεργο γιατι ειχα μαθει με το γιο μου οπου ετρωγε φουλ και αρκετα συχνα.Παντως οσες φορες εχω προσπαθησει να της δωσω στηθος χωρις να δειχνει οτι το θελει δεν θα φαει.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα πιο προσεκτικά το βάρος και νομίζω κι εγώ δεν είναι κακό. Μου φαίνεται φυσιολογική η κατάσταση. Από τη στιγμή που γράφεις ότι χορταίνει με το δικό σου γάλα και αν τη βάλεις χωρίς να σου ζητήσει, δε θέλει, δε βλέπω κανένα λόγο να δώσεις ξένο. Αν πεινούσε θα θήλαζε κι από σένα.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Θηλαζει απο 6 εως 8 φορες την ημερα αλλα δεν θηλαζει πολυ ωρα, θα φαει 10 λεπτα και μετα απο ενα περιπου δεκαλεπτο μπορει να ξαναφαει, βγαινει μονη της απο το στηθος.Παντως απο την αρχη θηλαζε καθε 3 ωρες την ημερα.Πιπιλα εδωσα τις τελευταιες 3 ημερες και οχι ολη μερα μονο οταν εχει θεμα με τους κολικους.Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι βγαινει τοσο νωρις απο το στηθος, κουραζεται ή της ειναι αρκετο???Οταν την παιρνει ο υπνος την ωρα που τρωει την αφηνω κατω και μετα απο λιγο μολις ξυπνησει το ζηταει παλι.....

Ευχαριστω

 

Είναι λιγο μεγάλο το μωρό για να κουράζεται. Μαλλον χορταίνει στα 10 λεπτά.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας.

Σημερα η μπεμπα ειναι 50 ημερων.Χθες ηταν 3900 και σημερα 3850.Να αναφερω οτι κακα κανει καθε 4 ημερες και σημερα το πρωι ηταν η μερα της.Απο την προηγουμενη πεμπτη εχει βαλει 150 γραμμαρια.Τρωει καθε 3 ωρες αλλα εχει τυχει να θελει να φαει και πιο συντομα, το βραδυ μπορει να κανει και 5 ωρες.Εχουν συμβει 2 περιστατικα τις τελευταιες μερες και παντα βραδυ, μετα απο βολτα οπου μπορει (ενω εχει φαει) να πειναει να κλαιει και μεχρι να φτασουμε σπιτι ο κακος χαμος...δεν μπορω να την ηρεμησω.Χθες την εκανα μπανακι ολα οκ και μετα παλι τα ιδια, τη βαζω στο στηθος μια ηθελε να πιει μια εκανε το κεφαλι πισω μια εκλαιγε....δεν ηρεμουσε με τιποτα.Μου πηρε αρκετο χρονο να ηρεμησει χωρις να πω οτι εφαγε, μεχρι και ξενο εφτιαξα χωρις να πιει τελικα, μηπως και δεν ηθελε το στηθος μου, γιατι αυτος ο εκνευρισμος? μηπως ειναι η κοιλιτσα της?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ πιθανό να είναι κολικοί. Κι εμένα σ' αυτή την ηλικία περίπου πρωτοξεκίνησε ο μικρός κολικούς. Σχεδόν πάντα βράδυ αλλά κάποιες φορές και πρωί. Είχα παρατηρήσει ότι όταν τον πίεζα να θηλάσει γινόταν χειρότερα. Έτσι τον άφησα να θηλάζα όσο θέλει και όποτε.

 

Επίσης έτσι απαρηγόρητα κλαίγανε τα παιδιά μου όταν νυστάζανε και ήθελαν το στήθος για να πιπιλίσουν στην προσπάθεια να κοιμηθούν, αλλά μετά νευριάζαν που τους έτρεχε γάλα στο στόμα ενώ δεν πεινούσαν άλλο. Τελικά τα κοίμιζα με κούνημα στο ριλάξ τις περισσότερες φορές.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας!

 

Η μπέμπα μας γεννήθηκε στις 26/03/15 και ζύγιζε 3560g. Στις 30/03 που βγήκαμε από το νοσοκομείο ζύγιζε 3350g. Σημειώνω ότι μπήκαμε μια μέρα στο φως γιατί είχαμε αυξημένο ίκτερο. Η εξέλιξη τους βάρους μας μέχρι σήμερα (3ος μήνας) είναι η εξής:

 

03/04 3460g

14/04 3640g

07/05 3980g

14/05 4100g

27/05 4540g

08/06 4770g

26/06 4950g

 

Τη θηλάζω μέχρι και σήμερα (με σπαστά μικρά διαστήματα ενός με δυο γευμάτων συμπληρώματος την ημέρα). Το συμπλήρωμα κυρίως το δώσαμε γιατί μας φόβισε ο γιατρός ο οποίος λέει πως η αύξηση του βάρους του παιδιού δεν είναι καλή. Το τελευταίο διάστημα περίπου 3 εβδομάδες) δεν της δώσαμε καθόλου συμπλήρωμα. Σήμερα που κάναμε το δεύτερο μας εμβόλιο μας είπε πάλι ότι πρέπει να δώσουμε και συμπλήρωμα.

 

Τα τσισάκια της είναι αρκετά (8-10) στο 24ωρο. Τα κακάκια της στην αρχή ήταν 2-3 στο 24ωρο αλλά από τη στιγμή που δώσαμε ξένο γάλα είχαμε θέματα. Πέρασαν και 10 μέρες για να ενεργηθούμε. Τις τελευταίες εβδομάδες που κόψαμε το συμπλήρωμα ενεργείτε ανα 2-3 μέρες.

 

Είμαι πολύ στενοχωρημένη. Δεν ξέρω τι να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Να σας ζήσει η μπεμπούλα!

 

'Οταν πιστεύουμε ότι ένα μωρό δε σιτίζεται επαρκώς, μέσω θηλασμού, διορθώνουμε το θηλασμό, προτού δώσουμε συμπλήρωμα (αυτό πήγαινε στον παιδίατρο, όχι σε εσένα)!

 

Έχει δει κανείς πώς θηλάζει το μωρό; Πιάνει καλά; Καταπίνει; Έχεις πόνο όταν θηλάζεις;

 

Είχες ποτέ προβλήματα με το θυρεοειδή ή με το σάκχαρο;

 

Δες λίγο αυτό:

http://www.mitrikosthilasmos.com/2015/06/to-moro-mou-pinei-arketo-gala.html

 

Μήπως να ζητούσες τη βοήθεια κάποιου που γνωρίζει από θηλασμό; Μίας έμπειρης μητέρας, μίας συμβούλου της La Leche League ή ενός IBCLC;

 

Εκτός της αναμφισβήτητης κατωτερότητας-γενικά-του ξένου γάλακτος, εσάς φαίνεται ότι σας προκαλεί περαιτέρω προβλήματα (δυσκοιλιότητα), οπότε είναι μεγαλύτερη η ανάγκη αναζήτησης αποτελεσματικής βοήθειας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Σ' ευχαριστούμε πολύ!

 

Μια μαία στο νοσοκομείο που γεννήσαμε μου έδειξε τον σωστό τρόπο θηλασμού αλλά αρχίζω να αμφιβάλλω αν το κάνω όντως σωστά. Για το αν πιάνει καλά δεν είμαι σίγουρη. Την ακούω όμως που καταπίνει. Στην αρχή πονούσα όταν έπιανε τη θηλή αλλά τώρα πλέον όχι.

 

Όσον αφορά τον θυρεοειδή, έχω χασιμότο χωρίς ωστόσο να χρειάζεται να παίρνω κάποιο φάρμακο. Με το σάκχαρο δεν έχω κάποιο θέμα εκτός από τον τελευταίο μήνα της εγκυμοσύνης κατά τον οποίο ανέβηκε λίγο η τιμή του σακχάρου. Με κατάλληλη διατροφή από τον γυναικολόγο η τιμή παρέμεινε σε φυσιολογικά επίπεδα.

 

Σήμερα μίλησα τηλεφωνικά με σύμβουλο θηλασμού και μου πρότεινε να επισκεφτούμε τον Παπαβέντση στη Θεσσαλονίκη ή τον Αργυρίου στην Καβάλα οι οποίοι είναι IBCLC's.

 

Θέλουμε το καλύτερο για το παιδί και φοβόμαστε μήπως επιμένοντας στο θηλασμό, αντί να της προσφέρουμε το καλύτερο, φτάσουμε να της δημιουργούμε πρόβλημα.

 

 

 

 

Καλημέρα! Να σας ζήσει η μπεμπούλα!

 

'Οταν πιστεύουμε ότι ένα μωρό δε σιτίζεται επαρκώς' date=' μέσω θηλασμού, διορθώνουμε το θηλασμό, προτού δώσουμε συμπλήρωμα (αυτό πήγαινε στον παιδίατρο, όχι σε εσένα)!

 

Έχει δει κανείς πώς θηλάζει το μωρό; Πιάνει καλά; Καταπίνει; Έχεις πόνο όταν θηλάζεις;

 

Είχες ποτέ προβλήματα με το θυρεοειδή ή με το σάκχαρο;

 

Δες λίγο αυτό:

http://www.mitrikosthilasmos.com/2015/06/to-moro-mou-pinei-arketo-gala.html

 

Μήπως να ζητούσες τη βοήθεια κάποιου που γνωρίζει από θηλασμό; Μίας έμπειρης μητέρας, μίας συμβούλου της La Leche League ή ενός IBCLC;

 

Εκτός της αναμφισβήτητης κατωτερότητας-γενικά-του ξένου γάλακτος, εσάς φαίνεται ότι σας προκαλεί περαιτέρω προβλήματα (δυσκοιλιότητα), οπότε είναι μεγαλύτερη η ανάγκη αναζήτησης αποτελεσματικής βοήθειας.[/quote']

Link to comment
Share on other sites

 

Σήμερα μίλησα τηλεφωνικά με σύμβουλο θηλασμού και μου πρότεινε να επισκεφτούμε τον Παπαβέντση στη Θεσσαλονίκη ή τον Αργυρίου στην Καβάλα οι οποίοι είναι IBCLC's.

 

Πολύ ωραία!

 

Θέλουμε το καλύτερο για το παιδί και φοβόμαστε μήπως επιμένοντας στο θηλασμό, αντί να της προσφέρουμε το καλύτερο, φτάσουμε να της δημιουργούμε πρόβλημα.

 

Ο θηλασμός ποτέ δε δημιουργεί προβλήματα. Εκείνο που βλάπτει είναι ο...μη θηλασμός, δηλαδή το μωρό που είναι στο στήθος, αλλά δεν πίνει γάλα (η σωστή στάση που λέγαμε)!

 

Απάντησα με κόκκινο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

 

Η μπέμπα μας γεννήθηκε στις 26/03/15 και ζύγιζε 3560g. Στις 30/03 που βγήκαμε από το νοσοκομείο ζύγιζε 3350g. Σημειώνω ότι μπήκαμε μια μέρα στο φως γιατί είχαμε αυξημένο ίκτερο. Η εξέλιξη τους βάρους μας μέχρι σήμερα (3ος μήνας) είναι η εξής:

 

03/04 3460g

14/04 3640g

07/05 3980g

14/05 4100g

27/05 4540g

08/06 4770g

26/06 4950g

 

Τη θηλάζω μέχρι και σήμερα (με σπαστά μικρά διαστήματα ενός με δυο γευμάτων συμπληρώματος την ημέρα). Το συμπλήρωμα κυρίως το δώσαμε γιατί μας φόβισε ο γιατρός ο οποίος λέει πως η αύξηση του βάρους του παιδιού δεν είναι καλή. Το τελευταίο διάστημα περίπου 3 εβδομάδες) δεν της δώσαμε καθόλου συμπλήρωμα. Σήμερα που κάναμε το δεύτερο μας εμβόλιο μας είπε πάλι ότι πρέπει να δώσουμε και συμπλήρωμα.

 

Τα τσισάκια της είναι αρκετά (8-10) στο 24ωρο. Τα κακάκια της στην αρχή ήταν 2-3 στο 24ωρο αλλά από τη στιγμή που δώσαμε ξένο γάλα είχαμε θέματα. Πέρασαν και 10 μέρες για να ενεργηθούμε. Τις τελευταίες εβδομάδες που κόψαμε το συμπλήρωμα ενεργείτε ανα 2-3 μέρες.

 

Είμαι πολύ στενοχωρημένη. Δεν ξέρω τι να κάνω.

 

 

Οι πάνες ειναι πολυ καλές για να υπάρχει πρόβλημα στη λήψη γάλακτος.

 

Έχετε ιστορικό αλλεργιών;

 

Οι κενώσεις πως ειναι;

 

(Για το Χασιμότο κανεις διατροφή?)

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Επισκεφθήκαμε εχθές τον κ. Αργυρίου στην Καβάλα. Είπε πως μάλλον η ροή του γάλακτος δεν είναι ικανοποιητική για τη μικρή. Επίσης, είπε ότι το θήλαστρο, το μπιμπερό και το ξένο γάλα που δώσαμε μέχρι τώρα έχουν μπερδέψει τη μικρή. Μας έδωσε ένα τσάι θηλασμού της Weleda και μου σύστησε να πάρω τα Cilroton τα οποία πιστεύει ότι θα βοηθήσουν στην αύξηση του γάλακτος. Θα δούμε πως θα πάνε τα πράγματα και θα ξαναμιλήσουμε μαζί του τη Δευτέρα.

 

Ακόμη, είδε πως τοποθετώ τη μικρή στο στήθος και πρότεινε κάποιες διορθώσεις. Είπε πως η μικρή πιάνει καλά τη θηλή. Έλεγξε και τον χαλινό της γλώσσας της μικρής αλλά δεν του φάνηκε κοντός.

 

Nina-Nana, οι κενώσεις της είναι μια στις 2-3 μέρες. Ο μπαμπάς έχει αλλεργία στα ακάρεα-σκόνη, αυγό και οστρακοειδή. Ο γαστρεντερολόγος δεν μου έχει συστήσει κάποια διατροφή για το χασιμότο.

 

Scratée, σ' ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλημέρα!

 

Επισκεφθήκαμε εχθές τον κ. Αργυρίου στην Καβάλα. Είπε πως μάλλον η ροή του γάλακτος δεν είναι ικανοποιητική για τη μικρή. Επίσης, είπε ότι το θήλαστρο, το μπιμπερό και το ξένο γάλα που δώσαμε μέχρι τώρα έχουν μπερδέψει τη μικρή. Μας έδωσε ένα τσάι θηλασμού της Weleda και μου σύστησε να πάρω τα Cilroton τα οποία πιστεύει ότι θα βοηθήσουν στην αύξηση του γάλακτος. Θα δούμε πως θα πάνε τα πράγματα και θα ξαναμιλήσουμε μαζί του τη Δευτέρα.

 

Ακόμη, είδε πως τοποθετώ τη μικρή στο στήθος και πρότεινε κάποιες διορθώσεις. Είπε πως η μικρή πιάνει καλά τη θηλή. Έλεγξε και τον χαλινό της γλώσσας της μικρής αλλά δεν του φάνηκε κοντός.

 

Nina-Nana, οι κενώσεις της είναι μια στις 2-3 μέρες. Ο μπαμπάς έχει αλλεργία στα ακάρεα-σκόνη, αυγό και οστρακοειδή. Ο γαστρεντερολόγος δεν μου έχει συστήσει κάποια διατροφή για το χασιμότο.

 

Scratée, σ' ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Πως τα πάτε;

 

Οι κενώσεις ειναι σκληρές; Έχουν βλέννες; Τι χρώμα έχουν;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα σας, σας γράφω γιατί πραγματικά έχω προβληματιστεί πολύ με την κατάστασή μας, Έχω ενα κοριτσάκι 2,5 μηνών το οποίο θηλάζω αποκλειστικά. Το πρώτο μήνα έτρωγε τέλεια και πήρε αρκετό βάρος πολύ γρήγορα.

Στο δεύτερο μήνα άρχισε να μειώνει το χρόνο που έτρωγε και οταν την εβαζα στο στήθος μετά τα 5 λεπτά έκλαιγε μα αποτέλεσμα να σταματήσει να τρώει εντελώς, πήγαμε παίδων και χωρίς υπέρηχο με την κλινική της εικόνα μόνο κατέληξαν οτι είναι ΓΟΠ και οισοφαγίτιδα, Παίρνουμε Epadoren και η κατάσταση είχε βελτιωθεί τρώει καλύτερα αλλά οχι πολύ καλά. Το βάρος που παίρνει ειναι οριακό κάθε εβδομάδα και κάθε μήνα. Κάθε φορά που τη βάζω να φάει είναι σαν να μην εχει και πολύ ορεξη ή τρώει λιγο στην αρχή και μετά αποκοιμιέται ή χαζεύει. τρώει συχνά γεύματα μεσα στη μέρα ανα 2 μισή ώρες και το βράδυ ανα τρίωρο περίπου.

Η παιδίατρος σύστησε να της το βγάλω με θήλαστρο και να της το δίνω αλλά δυο φορές που προσπάθησε, το αγκάλιασε όπως κάνει το στήθος τρομοκρατήθηκε με το μπουκάλι, και άρχισε να κλαίει απαρηγόρητη.

Απλά νιώθω τύψεις μήπως δε κανω κάτι καλά; Μου λένε διάφοροι να σταματήσω να θηλάζω αφου δεν αποδίδει και να της δώσω αυτά τα αντιαναγωγικά γάλατα. Ομως πιστευω οτι αυτό ειναι λάθος αλλα μερικές φορές απογοητεύομαι και λεω μηπως εγώ κανω το λαθος που αφήνω το παιδί να μενει πισω στο βαρος της.

Παραθέτω τα στοιχεία της:

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος

39η

Β. Το φύλο του βρέφους

κορίτσι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ)

ΦΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.

Επισκληρίδιος

Ε. Αν το μωρό εμφάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.

εμφάνισε μέσα στα όρια μου είπαν (χολεξ 9,7)

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.

οχι

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

 

03.06.2015 (ΒΤ) 3680

06.06.2015 (ΒΕ) 3350

11.06.2015 3580

02.07.2015 4520

12.07.2015 4610

21.07.2015 4730

30.07.2015 4930

15.08.2015 5310

22.08.2015 5420

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

Περίπου 10 με 12

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

σε ολα

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

οχι

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

oxi

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

Medela Mini Electric

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

Δε κάνω συστηματικές αντλήσεις κάθε φορά που μειώνεται το γάλα μου (εξαιτίας του οτι δε το αδειάζει) αντλώ για να το ενισχύσω

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

6 τουλάχιστον

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο

Το τελευταίο μήνα ενεργείται πολύ αραιά κάθε 5-6 μέρες

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Το βάρος του μωρού είναι καλό. Παίρνει 20-25 γραμμάρια την ημέρα και έχει ικανοποιητικές πάνες.

 

Όσο περνάει ο καιρός, τα μωρά γίνονται όλο και πιο αποτελεσματικά στο θηλασμό. Αποκλείεις να είναι αυτή η περίπτωσή σας, γι'αυτό και να τελειώνει στο 5λεπτο; Όταν λες ότι δεν τρώει πολύ καλά εννοείς τη διάρκεια θηλασμού ή ότι δεν πιάνει καλά το στήθος, δεν καταπινει κτλ; Έχεις δοκιμάσει να κάνεις συμπιεσεις στο στήθος, όταν αρχίζει να βαριέται;

 

Εκτός στιγμών θηλασμού, το μωρό είναι χαρούμενο ή γκρινιάρικο;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας, σας γράφω γιατί πραγματικά έχω προβληματιστεί πολύ με την κατάστασή μας, Έχω ενα κοριτσάκι 2,5 μηνών το οποίο θηλάζω αποκλειστικά. Το πρώτο μήνα έτρωγε τέλεια και πήρε αρκετό βάρος πολύ γρήγορα.

Στο δεύτερο μήνα άρχισε να μειώνει το χρόνο που έτρωγε και οταν την εβαζα στο στήθος μετά τα 5 λεπτά έκλαιγε μα αποτέλεσμα να σταματήσει να τρώει εντελώς, πήγαμε παίδων και χωρίς υπέρηχο με την κλινική της εικόνα μόνο κατέληξαν οτι είναι ΓΟΠ και οισοφαγίτιδα, Παίρνουμε Epadoren και η κατάσταση είχε βελτιωθεί τρώει καλύτερα αλλά οχι πολύ καλά. Το βάρος που παίρνει ειναι οριακό κάθε εβδομάδα και κάθε μήνα. Κάθε φορά που τη βάζω να φάει είναι σαν να μην εχει και πολύ ορεξη ή τρώει λιγο στην αρχή και μετά αποκοιμιέται ή χαζεύει. τρώει συχνά γεύματα μεσα στη μέρα ανα 2 μισή ώρες και το βράδυ ανα τρίωρο περίπου.

Η παιδίατρος σύστησε να της το βγάλω με θήλαστρο και να της το δίνω αλλά δυο φορές που προσπάθησε, το αγκάλιασε όπως κάνει το στήθος τρομοκρατήθηκε με το μπουκάλι, και άρχισε να κλαίει απαρηγόρητη.

Απλά νιώθω τύψεις μήπως δε κανω κάτι καλά; Μου λένε διάφοροι να σταματήσω να θηλάζω αφου δεν αποδίδει και να της δώσω αυτά τα αντιαναγωγικά γάλατα. Ομως πιστευω οτι αυτό ειναι λάθος αλλα μερικές φορές απογοητεύομαι και λεω μηπως εγώ κανω το λαθος που αφήνω το παιδί να μενει πισω στο βαρος της.

Παραθέτω τα στοιχεία της:

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος

39η

Β. Το φύλο του βρέφους

κορίτσι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ)

ΦΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.

Επισκληρίδιος

Ε. Αν το μωρό εμφάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.

εμφάνισε μέσα στα όρια μου είπαν (χολεξ 9,7)

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.

οχι

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

 

03.06.2015 (ΒΤ) 3680

06.06.2015 (ΒΕ) 3350

11.06.2015 3580

02.07.2015 4520

12.07.2015 4610

21.07.2015 4730

30.07.2015 4930

15.08.2015 5310

22.08.2015 5420

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

Περίπου 10 με 12

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

σε ολα

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

οχι

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

oxi

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

Medela Mini Electric

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

Δε κάνω συστηματικές αντλήσεις κάθε φορά που μειώνεται το γάλα μου (εξαιτίας του οτι δε το αδειάζει) αντλώ για να το ενισχύσω

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

6 τουλάχιστον

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο

Το τελευταίο μήνα ενεργείται πολύ αραιά κάθε 5-6 μέρες

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

 

Το βάρος ειναι καλό.

 

Θα τολμήσω να πω οτι ίσως δεν έχετε γοπ, απλα στους 2 μήνες που το μωρό έγινε πιο αποτελεσματικό στο θηλασμο τελείωνε πιο γρήγορα τον θηλασμο κι αναζητούσε αλλα ερεθίσματα, πράγμα απόλυτα φυσιολογικό.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...