Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ημερα συλληψης


Recommended Posts

γεια σας κοριτσια!! θα ηθελα τα φωτα σας .. σε λιγο πλησιαζει η ωρα που θα εχω τον μπεμπη μου αγκαλια!!! με πιθανη ημερομηνια τοκετου 1 απριλιου κ ακαταστατο κυκλο περιοδου, θελω να με βοηθησετε για το ποτε ηταν η ημερομηνια συλληψης του εμβρυου μου ετσι ωστε να αποκλησω σαν πιθανη την 1 ιουλιου οπου και ειχα μια τραυματικη εμπειρια.:-( περιμενω την βοηθεια σας,σημερα ειμαι 36εβδομαδων και 6 ημερων βαση των υπερηχογραφηματων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


γεια σας κοριτσια!! θα ηθελα τα φωτα σας .. σε λιγο πλησιαζει η ωρα που θα εχω τον μπεμπη μου αγκαλια!!! με πιθανη ημερομηνια τοκετου 1 απριλιου κ ακαταστατο κυκλο περιοδου, θελω να με βοηθησετε για το ποτε ηταν η ημερομηνια συλληψης του εμβρυου μου ετσι ωστε να αποκλησω σαν πιθανη την 1 ιουλιου οπου και ειχα μια τραυματικη εμπειρια.:-( περιμενω την βοηθεια σας,σημερα ειμαι 36εβδομαδων και 6 ημερων βαση των υπερηχογραφηματων.

Καλησπέρα!!Έχω παρόμοια εμπειρία με εσένα στο πρώτο μου παιδι.

Ο κύκλος μου παραήταν ακατάστατος, αδιαθετούσα κάθε 2 με 4 μήνες, ανάλογα τα κέφια. πητ δεν υπολογίσαμε ποτέ βάσει του τελευταίου κύκλου καθώς θα έπρεπε να γεννήσω στους 12 μήνες:D Ήξερα όμως ότι η σύλληψη έγινε 22 Ιουλίου. Τελευταία περίοδος ήταν τον Μάιο αν θυμάμαι καλά. ΠΗΤ ΄βασει υπερήχου είχα 18 Απριλίου και γέννησα 16 Απριλίου.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

καμία σχέση δεν έχει, αυτό που μετράει ο υπέρηχος είναι κατά προσέγγιση η ηλικία του εμβρύου βάση του μεγέθους του, αλλά δεν είναι απόλυτο ότι η ημερομηνία της σύλληψης είναι η ημέρα που βγαίνει αφαιρώντας την ηλικία από την ημερομηνία του υπερήχου. Εξάλλου σε κάθε υπέρηχο βγαίνει και διαφορετική ημερομηνία σύλληψης, αν το πάμε έτσι.

Link to comment
Share on other sites

επίσης αν την ημερομηνία που εσύ θα ήθελες να μην έχεις συλλάβει, ήρθες σε επαφή με κάποιον άλλο εκτός του συντρόφου σου, τότε θα μπορούσες να κάνεις τεστ dna με λήψη τροφοβλάστης στο τέλος του α τριμήνου, ώστε να είσαι σίγουρη (αν αυτό είναι που σε τρομάζει)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατι δεν εχεις ζητησει απο το γιατρο σου να σου προσδιορισει αυτος την ημερομηνια συλληψης που γνωριζει ολα τα δεδομενα. ??

Η καλυτερη προσεγγιση της ημερομηνιας γινεται σε πολυ καλο υπερηχο που συνηθως κανουμε για την μετρηση της αυχενικης διαφανειας.

Εαν το ειχες κανει σε εξειδικευμενο κεντρο τοτε η ημερομηνια πεφτει πολυ κοντα.

 

Ετσι υπολογιζεται η ημερομηνια συλληψης. Ομως η ημερομηνια συλληψης με την ημερομηνια επαφης συνηθως δεν συμπιπτει . Η συλληψη συμπιπτει με την ημερα της ωορηξια εως και την επομενη . Εφοσον το ωαριο ζει 24 ωρες.

Οποτε εαν ειχες επαφες και με τον αντρα σου εκεινες τις ημερες δεν θα βγαλεις συμπερασμα.

 

Εγω επειδη ειχα προσδιορισει ακριβως την ωορηξια μου την 9η, ο γιατρος μου υπολογιζε παντα βαση την 14η ημερα ως συνηθως και γιαυτο το λογο παντα μου το εβγαζε μεγαλυτερο το εμβρυο κατα μια εβδομαδα περιπου απο τις μετρησεις σε σχεση με την πρωτη ημερα του κυκλου-τελευταιας περιοδου.

Ομως οι μετρησεις παντα επεφταν πολυ κοντα στην ωορηξια..

 

Οι μετρησεις κατα την αυχενικη διαφανεια πλησιαζαν ακομα πιο κοντα στην πραγματικη ημερομηνια λογω πολυ καλου υπερηχου.

 

Ενα παραδειγμα ..

Οταν το εμβρυο ειναι 5 εβδομαδων και 2 ημερων υπερηχογραφικα, και οχι με βαση τον κυκλο τοτε εσυ θα αφαιρεσεις 14 ημερες (2 εβδομαδες) γιατι θεωρουν την συλληψη την 14η ημερα (ενος φυσιολογικου κυκλου).

Δηλαδη υπερηχογραφικα φαινεται να εγινε η συλληψη πριν 3 εβδομαδες και 2 ημερες.

 

Αυτη ειναι η Πιθανη ημερομηνια συλληψης και οχι επαφης. Η επαφη μπορει να εγινε και απο 3 ημερες πριν την ωορηξια εως 1 ημερα μετα. Η συλληψη γινεται μετα την ωορηξια παντα και μεσα σε 24 ωρες το πολυ , οσο ζει το ωαριο .

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια σου!!ησουν σαφεστατη και κατανοητη! βαση της αυχενικης που εκανα σε ξειδικευμενο κεντρο η πιθανη ημερα συλληψης ειναι 9 07 και ο γιατρος μου εχει προσδιορισει την ιδια.οποτε ειναι λιγο δυσκολο να ειναι η 01 07 ημερα επαφης-και κατεπεκταση συλληψης.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...