Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αγγειοσπασμοί κι άλλα προβλήματα...


Recommended Posts

Καλησπέρα!!

Θηλάζω αποκλειστικά το γιο μου εδώ και 5 μήνες και 10 μέρες!! Όσον αφορα το γάλα τα πάμε μια χαρά!! το πρόβλημά μου είναι ότι υποφέρω από αγγεισπασμούς στο στήθος... το πρόβλημα εμφανίστηκε μετά από 2 βδομάδες αφού ξεκίνησα να θηλάζω.. άσπριζαν και μελάνιαζαν οι θηλές μετά το θηλασμό και υπέφερα από έντονους πόνους (σαν να σε τρυπάνε βελόνες!!!) στο στήθος!! Το είπα τηλεφωνικά στη μαία μου, στη γυναικολόγο μου και σε μια σύμβουλο θηλασμού και οι 3 μου είπαν ότι ήταν μάλλον μύκητες, χωρις βέβαια να είναι απόλυτα σίγουρες αφού δεν με είδαν! πήρα λοιπόν αντιμηκυτιασική αλοιφή, αλλά τίποτα! και λογικό, αφού δεν ήταν μύκητες!!!! μίλησα λοιπον με μια άλλη σύμβουλο θηλασμού στο τηλέφωνο και μου ανέφερε το φαινόμενο των αγγειοσπασμών!!! (να σημειώσω πως ούτε κι αυτή με είδε, αφού ήμουν εκτός Αθηνών). Μου είπε δε ότι τα συμπτώματα συγχέονται με αυτά των μυκήτων, γι΄αυτό μπερδεύτηκαν οι άλλες! όπως και να΄χει και οι άλλες θα έπρεπε να μου το αναφέρουν πιστεύω! τέλος πάντων! προφανώς δεν θα το ήξεραν, τι να πω... κλείσαμε ραντεβού και με είδε και το επιβεβαιώσαμε :-(

Έγραψα την ιστορία μου για να βοηθήσω και κάποια άλλη αν έχει παρόμοιο θέμα να ξέρει τουλάχιστον ότι υπάρχουν και οι αγγειοσπασμοί, οι οποίοι περνούν όταν σταματήσει ο θηλασμός απ΄ό,τι μου έχουν πει.. :-(:sad::-(

 

Θέλω να ρωτησω αν κάποια είχε παρόμοιο πρόβλημα και τελικά πόσο καιρό άντεξε το θηλασμό? Πώς το αντιμετώπισε?

 

Αρχικά για να αντέξω τους πόνους έπαιρνα depon αλλά τελικά το αντιμετωπίζω εναλλακτικά κι έχω βοηθηθεί αρκετα! Θέλω να συνεχίσω να θηλάζω το μωράκι μου αλλά κι αυτοί οι πόνοι (που ομολογουμένως έχουν λιγοστέψει με την εναλλακτική θεραπεία) είναι αβάσταχτοι..

 

Άλλα προβλήματα που έχω είναι συχνά άσπρα στίγματα, κύστη στο ένα στήθος, ακόμα πονάω όταν "πιάνει" τη θηλή! Να σημειώσω εδώ ότι για τεσσεράμισι μήνες θήλαζα με θηλές σιλικόνης κι ίσως γιαυτό να πονάω ακόμα όταν ξεκινάει να θηλάζει, δεν ξέρω βέβαια αν αυτός είναι ο λόγος:rolleyes: Τέλος να προσθέσω πως ο μικρός μας δεν κοιμάται τα βράδια, ξυπνάει τουλάχιστον 3 με 4 φορές και εδώ και μια βδομάδα ξεκινήσαμε τον ξαπλωτο βραδινο θηλασμό, αλλά δεν καταφέρνω να πάρω σωστή θέση μάλλον και πονάει η μέση μου πολύ το βράδυ και το πρωι που σηκώνομαι....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σου zipounaki

εχω κ εγω το ιδιο προβλημα! Ακριβως το ιδιο και ειμαστε 7,5 μηνων.

Οι θηλες ασπριζουν, πονανε, ιδιαιτερα στην αρχη, ο πονος ειναι σαν να με τρυπανε βελονες και θηλαζα ως 4 μηνων με ψευδοθηλες. Μετα τις εβγαλα αφου πονουσα το ιδιο κ με και χωρις! εσυ πονουσες με τις ψευδοθηλες?

 

Μόνη μου καταλαβα οτι εχω αγγειοσπασμους στις θηλες. Επισκεφθηκα 2 συμβουλους θηλασμου, εκανα αντιμηκυτησιακη θεραπεια, δε μου μιλησε καμια για αγγειοσπασμό παρα μονο για ευαισθητο δερμα κ για οχι καλο ανοιγμα του στοματος του μωρου. Ισχυουν κ τα δυο αυτα αλλα εχω μια ελπιδα οτι μεγαλωνονντας το μωρο κ αρα το στομα του θα θηλαζει καλυτερα κ θα ποναω λιγοτερο. Διοτι ο αγγειοσπασμος προκαλειται απο την πιεση που ασκειται στη θηλη, αν δεν κανω λαθος. Ηδη πονάω λιγότερο, όμως ελάχιστα λιγότερο! Ελπιζω να μην ισχυει αυτο που ειπες οτι οι πονοι σταματαν οταν σταματησει ο θηλασμος! Την τελευταια φορα που πηγα στη συμβουλο μου ειπε οτι ειμαι παρα πολυ ατυχη!

 

Σε καταλαβαινω απολυτα! Εγω ποτε δεν ειχα σκεφτει παρολα αυτα να διακοψω το θηλασμο, ολοι μου ελεγαν φτανει ετσι που με εβλεπαν να υποφερω αλλα εγω επεμενα. Μονο τον προηγουμενο μηνα μου περασε απο το μυαλο οταν μου ηρθε πρωτη φορα περιοδος κ εβγαλα κατι διαφανεις φουσκαλιτσες στις θηλες κ πραγματικα ξαναρχισα να κλαιω απο τον πονο σε σημειο να αποφευγω να θηλασω. Κ τοτε ειπα θα θηλασω μεχρι να γινει 1 ετους. Μετα περασε αυτο το ζορι κ τωρα το ξεχασα. Να δω τωρα στην επομενη περιοδο αν θα ποναω. Εσενα σου ηρθε περιοδος?

 

Τι εναλλακτικη θεραπεια ακολουθεις για τις θηλες???

6kQ4p3.png
Link to comment
Share on other sites

nanouka δεν μπορω να το πιστέψω ότι βρήκα ομοιοπαθούσα!!!!

εγώ από τους αγγειοσπασμούς πονάω φρικτά καθόλη τη διάρκεια της ημέρας (φορούσα δεν φορούσα ψευδοθηλές) όταν δεν θηλάζω και βέβαια όταν θηλάζω πονάω -στην αρχή πιο πολύ ίσως επειδή δεν ἐχει πολύ καιρό που έβγαλα τις ψευδοθηλές κι ακόμα το στήθος δεν έχει συνηθίσει..

η σύμβουλος θηλασμού μου έστειλε και φωτο για το πώς είναι όταν υπάρχει αγγειοσπασμὀς, παραθέτω την εικόνα (δεν είμαι εγώ):

 

download?mid=2_0_0_1_118221_ALVUfbwAAOCUUEPHuwbEZ3SrdYY&pid=2&fid=Inbox&inline=1

 

Εμένα βέβαια υπάρχουν φορές που ασπρίζει όλη η θηλή και σε μερικά σημεία μελανιάζει..

Εγώ δεν είχα ιδέα για αυτό το φαινόμενο από πριν, εσύ πώς το γνώριζες? το είχες ξανακούσει;

Αν δεν κάνω λάθος μου είπε η σύμβουλος ότι κρατάει για όσο θηλάζεις, μετά δεν υπάρχει λόγος! δεν νομίζω ότι είναι θέμα μωρού ή του στόματός του!

Εμένα μου ήρθε περίοδος λίγο πριν κλείσω τον 5ο μήνα!! Εσένα προφανώς σου ήρθε στον 6ο ε? εμένα τελικά μου ήρθε νωρίς, βέβαια έχω γάλα, όλα καλά!

Και η γυναικολόγος μου και η σύμβουλός μου (θηλασμού) μου είπαν για ένα φάρμακο, αλλά δεν θέλω να το πάρω επειδή φοβάμαι (λόγω θηασμού)! Βεβαια δεν θα μου έδιναν κάτι μη συμβατό με το θηλασμό, αλλά εγώ φοβάμαι! Χορηγείται μόνο με συνταγή γιατρού.

Εγώ το έχω δει βιοενεργειακά (:shock:), κι έχω δει μεγάλη πρόοδο, αλλά μερικές φορές με πιάνουν κάτι κρίσεις πόνου και δεν παλεύεται η κατἀσταση:-(:sad:

Εσύ πώς το αντιμετωπίζεις??? Είσαι σίγουρη πως εἰναι αγγειοσπασμοί?? ρώτησες τις συμβούλους που σε είδαν μήπως είναι αυτό?

Χαίρομαι που δεν σε βάζει σε σκέψεις με το θηλασμό, όμως αν θες σε παρακαλώ πες μου πώς το ξεπερνάς??

Link to comment
Share on other sites

Zipounaki κ eγω επί μήνες δεν μπορούσα να αντέξω να μέ ακουμπάει τίποτα. Τώρα είμαι σε πολύ καλύτερο σημείο. Ντύνομαι κιόλας!

 

Το γεγονός ότι υπάρχει πόνος και μέ τις ψευδοθηλές και χωρίς μάλλον σημαίνει κάτι!

 

Οι δικές μου θηλές ασπρίζουν πάντα μετα απο κάθε θηλασμό και σταδιακά επανέρχονται στο ροζ ερεθισμένο χρώμα τόυ δέρματος. Ποτέ δεν έχω δει τις θηλές μου να έχουν το καφετι χρώμα της θηλαίας άλω. Πάντα ήταν άσπρες, μωβ και συνήθως κόκκινες ή ροζ!

 

Για την αγγειοσυστολη δε μου είπε κανένας, μονή μου τη βρήκα ψάχνοντας κυρίως σε ξένα sites. Κ απο όταν διάβασα τα συμπτώματα κατάλαβα! Διάβασα ότι μπορεί να υπάρχει απο μονή της και έχει να κάνει μέ την συνθλίψη της θηλης μέσα στο στόμα τόυ μωρού όπου δεν αιματώνεται καλά ή ότι μπορεί να συνυπάρχει μέ μύκητιάσεις.

 

Ποιο φάρμακο σου είπαν η γυναικολόγος κ η σύμβουλος?

Και τί εννοείς ότι την είδες βίοενεργειακά? Είπες ότι το αντιμετωπίζεις εναλλακτικά! Πως δηλαδή? Η προόδος πού βλέπεις αφορά την μείωση τόυ πόνου?

 

Eγω δεν κάνω πλέον τίποτα,καμία αντιμετώπιση.! Γιατί είδα ότι ο πόνος επιμένει.

Κάνω μόνο υπομονή! Η μικρή ψιλόβελτιώνει τον τρόπο πού θηλάζει σταδιακά κ eγω το αποδίδω στο ότι μεγαλώνει,τί να πω!

 

Τη φωτο πού έβαλες δεν μπορω να τη δω. Αν θες στείλτη μου μέ μέηλ.

6kQ4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έβρισκα κάτι στο ιντερνετ, δεν ήξερα πώς να το ψάξω βέβαια.. η σύμβουλος μου το είπε..

πωπω!πονάς κι εσύ...

Η σύμβουλος μου είπε ότι οποιαδήποτε αντιμετώπιση γίνεται συμπτωματικά, δηλαδή μόνο για τα συμπτώματα (έντονος πόνος), δεν μπορεί να γιατρευτεί ο αγγειοσπασμός, γιατί όπως λες κι εσύ το στοματάκι του μωρού συνθλίβει τη θηλή και δυστυχώς δεν γίνεται σωστή κυκλοφορία του αίματος στην περιοχή. Είναι καθαρά οργανικό το θέμα, κάτι που προέρχεται από μέσα!

Το φάρμακο να σου πω την αλήθεια δεν θυμάμαι καλά, νομίζω adalat (μπορεί να το λέω και λάθος), αλλά όπως σου είπα δεν το πήρα.. βέβαια είναι συμβατο με το θηλασμό! (ε για να μου του δώσουν..:rolleyes:)

Εγώ ακολουθώ μια θεραπεία (συμπτωματική βέβαια) βιοενεργειακή όπως σου είπα, δλδ κάτι pills που είναι φορτισμένα ενεργειακά με την απαραίτητη ενέργεια που λείπει σε εκείνο το σημείο του σώματός μου! Είναι αρκετά εναλλακτικό και δεν το δέχονται όλοι οι άνθρωποι! Έχουν μειωθεί στο ελάχιστο οι πόνοι, βέβαια οι αγγειοσπασμοί γίνονται κανονικά αλλά δεν πονάω! Είχα 2 μήνες να πονέσω (μετα τη θεραπεία) αλλά από τότε που έβγαλα τις θηλές άρχισαν πάλι οι πολύ έντονοι πόνοι!! Ίσως χρειάζεται χρόνος να συνηθίσουν οι θηλές την καινούρια κατάσταση! Έχω συχνά και λευκά στίγματα που με πονάνε κι αυτά.. :-(

Υπομονή nanouka εγώ δεν μπορώ να κάνω, οι πόνοι είναι ανυπόφοροι, γι'αυτό είμαι και σε σκέψεις με το θηλασμό, εννοώ για πόσο θα αντἐξω ακόμα..όποτε πονάω λέω "σήμερα είναι η τελευταία μέρα", όμως κάθε φορά το ξεπερνάω και συνεχίζουμε :-)

Έχουν δίκιο αυτοί που σου είπαν πως είσαι άτυχη, εγώ τουλάχιστον έτσι νιώθω!! δεν θα έμπαινα σε σκέψεις με το θηλασμό..:-( Γι'αυτό λέω όσο αντέξω!! Μπράβο σου πάντως που εσύ το υπομένεις χωρίς να σε βάζει σε σκέψεις!!!Σίγουρα ο καθένας βέβαια αντέχει σε διαφορετικά επιπεδα τον πόνο!

Θα σου στείλω τη φωτο να τη δεις!! Δεν φαίνεται εδώ, μπορεί να μην επιτρέπεται, δεν ξέρω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταλαβαίνω τις σκέψεις σου. Είναι λογικό, πόσο πόνο να αντέξει κανείς...

 

Το φάρμακο πού δεν πήρες ήταν κ αυτό σύμπτωματικο? Για τί ακριβώς σου το πρότειναν?

 

Τα βίοενεργειακά χάπια σου τα πρότεινε ομοιοπαθητικός? Τί εννοείς δεν τα δέχονται όλοι? Ότι μπορεί να μην βοηθήσουν οποίον τα πάρει?

 

Οι θηλές σου είναι κανονικές ή επίπεδες? Μετα ο θηλασμό η θηλη σου βγαίνει πατημένη ή παραμορφωμενη απο το στόμα τόυ μωρου?

6kQ4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι κι αυτό το φάρμακο μόνο τον πόνο ενδεχομένως να σταματούσε! οι αγγειοσπασμοι θα συνεχιζαν!

Αυτή τη στιγμη που γράφω είμαι σε ασχημη κατάσταση :( διαβάζω στο φόρουμ τρόπους απογαλακτισμού... έχω συνέχεια φραγμένους πόρους και πονάω πολύ... κι έχω παρατηρήσει πως όταν έχω φραγμένους πόρους με πονάν περισσότερο οι αγγειοσπασμοί.. :( ξύπνησε να θηλάσει και υπέφερα :(:( έβαλα τα κλάματα, τα έβαλε κι αυτός, μάλλον επειδή δεν τον άφηνα να φάει, συνέχεια τον έβγαζα από τη θηλή και τον κοίμησε ο άντρας μου.. μετά είδα ότι έχω ένα μεγάλο άσπρο στίγμα, φραγμένος πόρος.. τώρα το μουλιάζω σε ζεστό νεράκι και αντλώ με το χέρι για να αδειάσει. Ξύπνησα κι έβαλ το μωρό αλλά μέσα στον ύπνο του και λόγω φραγμένου πόρου δεν είχε τη δύναμη να τραβήξει, ξανάβαλε τα κλάματα και τον ξανακοίμησε ο άντρας μου! εντωμεταξύ πριν 4 μέρες είχα πάθει ελαφριάς μορφής μαστίτιδα στο ίδιο στήθος..:(:( δεν μπορώ άλλο, κουράστηκα...

όσο για τα χαπάκια εννοώ ότι δεν δέχονται ολοι οι άνρωποι τέτοιες θεραπείες, όμως εμένα με βοήθησε αρκετά, κουράστηκα όμως....:(:(

Οι θηλές μου είναι κανονικές και μετά το θηλασμό μου βγαίνουν πατηκωμένες από το στοματάκι του μπέμπη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...