Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΡΠΗΣ ΚΑΙ ΘΗΛΑΣΜΟΣ


Recommended Posts

Δηλαδη αν η μαμα εχει επιχειλιο ερπη και κολλησει το μωρο,μπορει να παθει κατι σοβαρο;;;;

 

Εξαρτάται, το μωρό έχει κάποια αντισώματα γιατί συνήθως δεν είναι πρωτομόλυνση, δηλαδή η μαμά το είχε και πριν την εγκυμοσύνη άρα έχει κάποια αντισώματα. Τα λίγα αντισώματα σημαίνουν συνήθως μια εκτεταμένη κι επώδυνη μόλυνση. Επίσης αν ο ιος πάει στα μάτια μπορεί να είναι πολύ σοβαρό το θέμα. Ο ιός μπορεί να μολύνει και εσωτερικά (βλενογόνους...) και να είναι μια πολύ επώδυνη και δυσάρεστη κατάσταση...

 

Ο ιός είναι ανθεκτικός και μεταδοτικός. Το καλό είναι ότι μεταδίδεται με την επαφή και αν είμαστε προσεκτικοί δεν υπάρχει πρόβλημα. Σκοτώνεται με το σαπούνι, δηλαδή αν έχουμε πιάσει το εξάνθημα και πλύνουμε τα χέρια μας είναι εντάξει. Αν όμως δεν τα πλύνουμε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αχ αγχώθηκα τώρα, είχα βγάλει έρπη πριν μέρες πρόσεχα όσο μπορούσα με compeed και πλύσιμο χεριών αλλά και πάλι αρκετές φορές με ψαχούλευε η μικρή... :roll: Και είχε και αντρας μου βγάλει...

Λες να της το μεταδώσαμε?

 

Ενω παλιά εβγαζα συχνά είχα κανα 2 χρόνια να βγάλω...

 

Επίσης να πω ότι η zovirax είναι συμβατή με τον θηλασμό, αλλά δεν την βρίσκω ιδιαίτερα αποτελεσματική....μια φορά που είχα εκτεταμένη μόλυνση πήρα τα χάπια valtrex και πέρασε σφαίρα...δεν το πίστευα....μεσα σε 2 24ωρα δεν υπήρχε όυτε κοκκινίλα...ο δερματολόγος δε, είχε πεί οτι σε περιπτώσεις μεγάλης "εκτασης" :lol: μπορώ και συνδυατικά να χρησιμοποιώ κρέμα και χάπια...και ότι τα χάπια είναι 50% αποτελεσματικά (γενικά μου είπε ότι τίποτα δε βοηθάει ιδιαίτερα ) ενώ η zovirax 10%...

 

Πάντως απο τότε δεν ξαναβγήκε....μέχρι προχθές...

 

υγ αυτό με το σκόρδο το έκαν ο πατέρας μου και τον κορόιδευα....

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως δεν βλεπω προκοπη με καμια κρεμα

ουτε με την fenivir αν δεν κανει το κυκλο του δεν περναει ,

την επομενη φορα θα δοκιμασω τις συμβουλες των κοριτσιων που εδωσαν πιο πανω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν, εγώ μετά από πολλά χρόνια με έρπη ( από 9 χρονών ) καταλήγω ότι οι κρέμες δεν μου κάνουν τίποτα και το μόνο που μου χρειάζεται είναι υπομονη για να κάνει τον κύκλο του...α, και τα compeed είναι χρήσιμα τώρα με τη μικρή αλλά όχι και φοβερά αποτελεσματικά...επίσης τελευταία μου σύστησε ένα σκευασμα και η ομοιοπαθητικός αλλά δεν το θυμάμαι αυτή τη στιγμή, αν σας ενδιαφέρει να ψάξω....(δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα γιατί από τότε δεν ξαναέβγαλα...)

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν η μαμα εχει επιχειλιο ερπη και κολλησει το μωρο,μπορει να παθει κατι σοβαρο;;;;

 

Εξαρτάται, το μωρό έχει κάποια αντισώματα γιατί συνήθως δεν είναι πρωτομόλυνση, δηλαδή η μαμά το είχε και πριν την εγκυμοσύνη άρα έχει κάποια αντισώματα. Τα λίγα αντισώματα σημαίνουν συνήθως μια εκτεταμένη κι επώδυνη μόλυνση. Επίσης αν ο ιος πάει στα μάτια μπορεί να είναι πολύ σοβαρό το θέμα. Ο ιός μπορεί να μολύνει και εσωτερικά (βλενογόνους...) και να είναι μια πολύ επώδυνη και δυσάρεστη κατάσταση...

 

Ο ιός είναι ανθεκτικός και μεταδοτικός. Το καλό είναι ότι μεταδίδεται με την επαφή και αν είμαστε προσεκτικοί δεν υπάρχει πρόβλημα. Σκοτώνεται με το σαπούνι, δηλαδή αν έχουμε πιάσει το εξάνθημα και πλύνουμε τα χέρια μας είναι εντάξει. Αν όμως δεν τα πλύνουμε...

 

Ναι, αλλά οι περισσότερες πρωτοπαθείς μολύνσεις (1η φορά) είναι ασυμπτωματικές στα παιδιά. Σε σπάνιες περιπτώσεις μπορεί να συμβούν όλα αυτά που αναφέρεις. Την επόμενη φορά εμφανίζεται ως κλασσικος έπιχείλιος έρπης. Τα compeed είναι το μοναδικό που βοηθάει σε μας που θηλάζουμε κιόλας...

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Για οσα κοριτσια που θηλαζουν γραφω κ εγω την εμπειρια μου.

Ειναι η τριτη φορα στη ζωη μου που εβγαλα ερπη, ο μικρος μου ειναι 9 μηνων, τον θηλαζω κ ειμαι ολη τη μερα αποκλειστικα μαζι του.Δοκιμασα σχεδον τα παντα Compeed, fenivir, zovirax (ειναι συμβατα με το θηλασμο), σκορδο, παγακια.Την 4η μερα ενω περιμενα να φυγει, εγινε πολυ χειροτερο κ εβγαλε την φλυκταινα, ματωνε για 3 μερες.Φωναξα τη μαμα μου για βοηθεια κ μου εφερε βασιλικο πολτο.Απο την 1η φορα που εβαλα ξεραθηκε, σημερα ειναι η 8η μερα κ σχεδον εφυγε.

Αυτα...! γιατι εριξα πολυ κλαμα κυριως τις μερες που ματωνε κ ημουν με μασκα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημερα.Η αδερφη μου εχει ενα μπεμπακο 42 ημερων τον οποιο θηλαζει απολκειστικα και ολα ειναι οκ.Ομως την απασχολει εαν βγαλει επιχειλιο ερπη, γιατι βγαζει ευκολα , τι πρεπει να κανει.Ξερει καμμια να μας πει?

Ευχαριστω

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αν βγάλει, να μην έρθει σε επαφή ο έρπης με το μωρό, τα αυτοκόλλητα το κρατούν απομονωμένο, και να κάνει υπομονή να περάσει...

Επίσης διάβασε και τα προηγούμενα, θα σε κατατοπίσουν...

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Κορίτσια, εγώ έχω βγάλει έρπη ζωστήρα στην περιοχή του λαιμού. Η θεραπεία που μου συνέστησε η δερματολόγος είναι χάπια famvir και αλοιφή zovirax. Με άγχωσε όμως γιατί μου είπε να διακόψω τον θηλασμό στην 2,5 μηνών μπεμπούλα μου. Δεν θέλω να σταματήσω να θηλάζω με τίποτα! Τώρα που διάβασα στο e-lactancia είδα ότι και τα δύο φάρμακα είναι ασφαλή. Ο έρπης είναι ήδη στην 5η ημέρα και έχουν σχηματιστεί και φλύκταινες. Ο παιδίατρος μου είπε να θηλάσω κανονικά, απλώς να παίρνω την αγωγή αμέσως μετά τον θηλασμό και να προσπαθώ να μην την θηλάζω για 3-4 ώρες. Δεν ξέρω τι να κάνω, έχω μπερδευτεί. Το κακό με τον έρπη ζωστήρα είναι ότι πονάει πολύ!!!!

Αν μπορείτε να μου προτείνετε κάτι, θα το εκτιμούσα πολύ...

Qep5p3.pngrWtbp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

κοριτσια καλημερα. περαστικα σε οσες ταλαιπωρουνται απο ερπη. εγω έβγαζα επιχειλιο ερπη απο οταν ημουν στην εφηβεια. καθε φορα που ειχα πολυ αγχος. απο εκει και περα καθε φορα που ειχα αγχος εβγαινε. το ζοβιραξ μουτον φουντωνε. στην εγκυμοσυνη μου εμφανιστηκε επιχειλιος και μια νοσοκομα γνωστη μου, μου ειπε να βαλω λιγη βαζελινη. εμενα μου περασε και δεν εχει εμφανιστει ξανα εδω και 10 μηνες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Θηλαζω το 4 μηνων πιτσιρικι μου και σημερα το πρωι ενιωσα τη γνωριμη αισθηση του ενοχλητικου αυτου εξανθηματος...το βγαζω παντα στο ιδιο σημειο στο πανω μερος της κοιλιας σε περιοδους ιδιαιτερης πιεσης και αγχους καιδεν εξαπλωνεται...περιττο να σας πω οτι το αγχος εδωσε τη θεση του στον πανικο με το που το ειδα!το ξερω οτι θα κανει τον κυκλο του αλλα τρεμω για το μικρουλι..να το καλυψω?με τι?δοκιμασα με γαζα προς το παρον..βαζω bedadine προκειμενου να ξεραθει.Οπως φανταζεστε βρισκομαστε σε πολυ στενη σωματικη επαφη λογω θηλασμου,εχω διαβασει απειρα τρομαχτικα σεναρια σχετικα με τον ιο αυτο και τα μωρα ,δεν εχω θηλαστρο καθως τα καταφεραμε με πολυ προσπαθεια να αυξησουμε την παραγωγη οι δυο μας και να τωρα κι αλλο εμποδιο μπροστα...help!

Link to comment
Share on other sites

http://www.llli.org/faq/herpes.html

 

Το πιο αξιόπιστο από αυτά που βρήκα. Γενικά λένε να το έχεις καλυμμένο και στεγνό ώστε να μην έρθει σε επαφή με το μωρό. Κατά τα άλλα είναι ΟΚ. Ο κίνδυνος λέγεται να είναι πολύ μεγάλος για μωρά έχως 4 εβδομάδων και αυτό το έχετε ξεπεράσει. Δε ρωτάς κανένα παιδίατρο που να ξέρει από βέσπα; Στο φόρουμ υπάρχουν δύο εθελοντές συνεργάτες παιδίατροι σύμβουλοι γαλουχίας.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

γεια σας και απο μενα,το μωρακι μου ειναι 3 μηνων και κανω αποκλειστικη αντληση με θηλαστρο και πινει το γαλα μου,πριν απο μερες εβγαλα ερπη στο σωμα συγκεκριμενα διπλα στην μεση για να κανω θεραπεια δεν του το δινω αυτες τις μερες το γαλα μου,αλλα θελω να ρωτησω το εξης μπορει να κολλησει το μωρο απο το μητρικο γαλα τον ιο?αν εχω ερπη χωρις να βαζω φαρμακα, κανει να πινει το μωρο το γαλα μου?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...