Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΑΣΙΝΑ ΚΟΜΜΑΤΑΚΙΑ ΣΤΑ ΚΑΚΑΚΙΑ


Recommended Posts

Γεια σας, η μπέμπα μου είναι 20 ημερών και θηλάζει αποκλειστικά από την πρώτη ώρα της γέννησης της. Είχαμε διάφορα θέματα με πληγωμένες θηλές κλπ αλλά τώρα όλα καλά. Με έχουν προβληματίσει όμως τα κακά της, είναι κίτρινα υδαρή, όπως πρέπει να είναι, όμως βλέπω πως έχουν μέσα κάποια πράσινα κομματάκια και λίγο φοβήθηκα. Δεν είναι τα κακά πράσινα αλλά μπορείς να βρεις πράσινα κομματάκια μέσα. Να πω πως έκοψα εδώ και 5 ημέρες τα γαλακτοκομικά λόγω κολικών του μωρού και τελικά ηρέμισε. Θηλάζουμε από το ένα στήθος κάθε φορά, βρέχει αρκετές πάνες, κάνει αρκετά κακά, θηλάζει συνήθως ανα 2ωρο ή λίγο λιγότερο (τόσο ζητάει). Γεννήθηκε 3200γρ αλλά τώρα δεν ξέρω πόσο είναι καθώς στο γιατρό θα πάμε σε λίγες ημέρες, φαίνεται πάντως πως έχει αφρατέψει. Παρατήρησα επίσης πως την τελευταία εβδομάδα θηλάζει λιγότερο χρόνο απ' ότι πριν, πριν θήλαζε 40 λεπτά ενώ τώρα σε 10 λεπτά έχει τελειώσει και φοβάμαι πως παίρνει μόνο το πρώτο γάλα παρόλο που το στήθος μου το νιώθω να αδειάζει και να μαλακώνει, υπάρχει περίπτωση 20 ημερών βρέφος σε 10 λεπτά να τρώει?

Θηλάζουσες μανούλες τα φώτα σας, ευχαριστώ.:-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να σου ζήσει!

Απ΄ό,τι κατάλαβα υποψιάζεσαι υπερπαραγωγή; Αν είναι έτσι, μπορεί να χρειαστεί να αλλάζεις στήθος ακόμη πιο αραιά. Αν κρίνω από τις δικές μου, τα μωράκια που τρώνε γρήγορα δεν προλαβαίνουν να πιουν περισσότερο από το πρώτο γάλα, και χρειάζεσαι γι΄αυτό λιγότερες εναλλαγές. Μπορεί να χρειαστεί ακόμη και κάθε 5-6 ώρες ή και πιο αραιά αν αλλάζεις στήθος. Δοκίμασε και δες τι σε βοηθά. Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κ από μένα κ να σου ζήσει!!! Κ εμείς έτσι το παλέψαμε, πιο πολλές φορές στο ίδιο στήθος, αλλά μου είπαν όσες στο ένα, τόσες κ στο άλλο.... δηλ μην το βάζεις 5 από το ένα κ 1 από το άλλο!!! Επίσης μεγάλη διαφορά είδα όταν έκοψα τα πράσινα.... καρότο, αγγούρι, παντζάρι, νομίζω ότι τον δυσκολεύανε τον μικρούλη μου... Κ μου είπαν επίσης μανούλες πιο έμπειρες από δω να μην δίνω κ πολύ σημασία, μόνο αν δω βλέννες κ αίμα, τότε μάλλον είναι αλλεργία!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, η μπέμπα μου είναι 20 ημερών και θηλάζει αποκλειστικά από την πρώτη ώρα της γέννησης της. Είχαμε διάφορα θέματα με πληγωμένες θηλές κλπ αλλά τώρα όλα καλά. Με έχουν προβληματίσει όμως τα κακά της, είναι κίτρινα υδαρή, όπως πρέπει να είναι, όμως βλέπω πως έχουν μέσα κάποια πράσινα κομματάκια και λίγο φοβήθηκα. Δεν είναι τα κακά πράσινα αλλά μπορείς να βρεις πράσινα κομματάκια μέσα. Να πω πως έκοψα εδώ και 5 ημέρες τα γαλακτοκομικά λόγω κολικών του μωρού και τελικά ηρέμισε. Θηλάζουμε από το ένα στήθος κάθε φορά, βρέχει αρκετές πάνες, κάνει αρκετά κακά, θηλάζει συνήθως ανα 2ωρο ή λίγο λιγότερο (τόσο ζητάει). Γεννήθηκε 3200γρ αλλά τώρα δεν ξέρω πόσο είναι καθώς στο γιατρό θα πάμε σε λίγες ημέρες, φαίνεται πάντως πως έχει αφρατέψει. Παρατήρησα επίσης πως την τελευταία εβδομάδα θηλάζει λιγότερο χρόνο απ' ότι πριν, πριν θήλαζε 40 λεπτά ενώ τώρα σε 10 λεπτά έχει τελειώσει και φοβάμαι πως παίρνει μόνο το πρώτο γάλα παρόλο που το στήθος μου το νιώθω να αδειάζει και να μαλακώνει, υπάρχει περίπτωση 20 ημερών βρέφος σε 10 λεπτά να τρώει?

Θηλάζουσες μανούλες τα φώτα σας, ευχαριστώ.:-)

Στην αρχη νομιζα οτι εννοουσες τα σβολακια της δυσκοιλιοτητας αλλα μαλλον εννοεις μικρες πρασιναδες σαν να εχει φαει ας πουμε σπανακι;;;

η γιατρος μου ειχε πει οτι εχει να κανει με το ποσο μενουν οι κενωσεις μες το εντερο,δεν καταλαβα ομως γιατι.

Απο την ηλικια σας περιπου καθιερωσε 5' γευματα καθε 1,5 ωρα.Το τηρει ως και σημερα παρ'οτι καποιες φορες προσπαθησα να της το αλλαξω.(Παρεπιπτοντως κι εμεις εχουμε αλλεργια.)Οσο παιρνει βαρος θα ελεγα να μην το ψαχνεις περισσοτερο, σημαινει οτι του φτανει οσο τρωει.Στο θηλασμο τα μωρα αποφασιζουν καθε ποτε και ποσο θα φανε κι εμεις το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να προσφερουμε πιο συχνα πραγμα που οπως βλεπω εσυ το κανεις.

Για την αλλαγη στηθους δεν ειμαι σιγουρη εφοσον δεν εχει εδραιωθει ο θηλασμος, αλλα νομιζω οτι κι εγω το ενα στηθος εδινα-αλλωστε δεν προλαβαινα να δωσω και δευτερο...

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Υπερπαραγωγή μάλλον δεν έχω γιατί γενικά το στήθος είναι σε γενικές γραμμές μαλακό και πριν αλλά και μετά το θηλασμό ακόμα πιο μαλακό, δεν το νιώθω να έχει πετρώσει κάποια στιγμή. Απλά φοβάμαι πως με τον 10λεπτο θηλασμό δεν πίνει το παχύ γάλα, ίσως κάνω όμως και λάθος. Μπούρμπουρ1 ίσως είναι αυτό που λες τα πράσινα κομματάκια γιατί τα παρατηρώ μόνο όταν έχει αρκετές ώρες να κάνει κακά. Τι να πω ίσως η μπέμπα και η φύση να ξέρει καλύτερα:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...