Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός από το ένα στήθος ......


Recommended Posts

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

βασικα γραφω κ στο θεμα "μωρακι συνεχεια στο στηθος" αλλα χθες που χρησιμοποιησα για 2-3 φορες κ σημερα 1,, 2πλο θηλαστρο symphony medela παρατηρησα οτι το δεξι μου στηθος στο 20λεπτο βγαζει 40 με 50ml ενω το αριστερο γυρω στα 10 το πολυ 20ml.....τι μπορει να φταιει? θα τη βαζω να θηλαζει πιο πολυ απαυτο το στηθος για να αυξησω την παραγωγη...τι να πω?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπερα!Επαναφερω το θεμα καθως ο 10 μηνων γιος μου τις τελευταιες μερες,δειχνει να προτιμα το δεξι μονο στηθος(εχωαντιληφθει πως αυτο εχει καλυτερη ροη).Οι θηλασμοι μας,κατα την διαρκεια της ημερας, ειναι σιγουρα 3 και καμια φορα μπορει και 4.Το βραδυ θηλαζει οσες φορες θελει καθως κοιμομαστε μαζι.Το αριστερο στηθος του το δινω στον υπνο που δεν καταλαβαινει.Το θεμα ειναι,φτανει μονο το βραδυ να θηλαζει απο εκει για να μην σταματησει το γαλα και πως μπορω να τον βαλω περισσοτερο απο εκει αφου μεγαλωσε και καταλαβαινει?Δηλαδη,τον βαζω στο αριστερο,ξεκιναει κανει θηλαστικες κινησεις και μολις περασει 1 λεπτο το αφηνει και κλαιει.

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο ακριβώς κάνει κ ο δικός μου γιος που είναι 15 μηνών κ το κανει εδώ κ 3 μηνες περίπου, μπορει κ περισσότερο, μόνο που εκεινος προτιμάει τον αριστερό μαστό. :D

Το έκανε κ πρώτος μου γιος . Δεν αγχώνομαι καθόλου, το στήθος που δεν πίνει έχει προσαρμοστεί κ σίγουρα παράγει λιγότερο γάλα ενω το άλλο που είναι σε διαρκή λειτουργία απλα παράγει περισσότερο, έτσι καλύπτονται οι αναγκες του μικρού σε γάλα κ μαζί κ η "παραξενιά" του ;).

Δεν νομίζω πως μπορεις να κάνεις κάτι αλλο απο το να προσφέρεις πρώτα το "ανεπιθυμητο" στήθος κ αν πιει έχει καλώς , αν όχι του προσφέρεις το άλλο.

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια χαίρομαι που βρήκα αυτό το θέμα γιατί έτσι αισθάνομαι πως δεν είμαι μόνη.. Έχω ένα κοριτσάκι περίπου 4 εβδομάδων το οποίο θηλάζω αποκλειστικά, με δυσκολίες αρκετές αλλά με το κεφάλι ψηλά!

 

Πιάνει καλύτερα, προτιμά, και καλοτρώει από το δεξί στήθος. Στο αριστερό θηλάζει πιό αργά και με λιγότερη όρεξη, και βλέπω και η ίδια πως η ροή είναι πιό περιορισμένη. Δε το βάζω κάτω, ξεκινάω πάντα τον θηλασμό από αυτό το στήθος, και στο πίσω μέρος του μυαλού μου έχω πως σαν έσχατη λύση υπάρχει και το θήλαστρο για να ενεργοποιηθεί καλύτερα η παραγωγή και η ροή από εκεί..

 

Το άγχος μου όμως το έχω, δε σας το κρύβω....

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...