Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν μπορεσα να θηλασω και δεν μπορω να το ξεπερασω...


Recommended Posts

Κι ένα τελευταίο. Τα οφέλη του θηλασμού και την ιδιαίτερη ποιότητα του μητρικού γάλακτος πρέπει να τα γνωρίζουν οι μητέρες και μετά να κάνουν την επιλογή τους. Όταν κάποια είναι ενήμερη για όλα και κάνει την επιλογή της σημαίνει ότι έχει ζυγίσει τις αντοχές της , τα υπέρ και τα κατά και έχει καταλήξει. Συνεπώς πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί να την πειράζει η διαπίστωση ότι το γάλα σε σκόνη δεν έχει ζωντανά κύτταρα όπως το μητρικό π.χ.

 

Όσο για το ότι το παιδί της μιας δεν έπαθε τίποτα από το ξένο, είναι πολύ ευχάριστο, αλλά το δικό μου παιδί από το ξένο που πήρε στο μαιευτήριο, ακόμη τραβιέται....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 245
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κι ένα τελευταίο. Τα οφέλη του θηλασμού και την ιδιαίτερη ποιότητα του μητρικού γάλακτος πρέπει να τα γνωρίζουν οι μητέρες και μετά να κάνουν την επιλογή τους. Όταν κάποια είναι ενήμερη για όλα και κάνει την επιλογή της σημαίνει ότι έχει ζυγίσει τις αντοχές, τα υπέρ και τα κατά και έχει καταλήξει. Συνεπώς πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί να την πειράζει η διαπίστωση ότι το γάλα σε σκόνη δεν έχει ζωντανά κύτταρα όπως το μητρικό π.χ.

 

Όσο για το ότι το παιδί της μιας δεν έπαθε τίποτα από το ξένο, είναι πολύ ευχάριστο, αλλά το δικό μου παιδί από το ξένο που πήρε στο μαιευτήριο, ακόμη τραβιέται....

 

Κι εμένα το ίδιο!!! :( Και μαζι τραβιέμαι κι εγω με διατροφες!!! Δε θέλω ούτε να βλέπω αγελάδες!!!! :evil::evil::evil:

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα το ίδιο!!! :( Και μαζι τραβιέμαι κι εγω με διατροφες!!! Δε θέλω ούτε να βλέπω αγελάδες!!!! :evil::evil::evil:

 

Κι εγώ τραβήχτηκα αρκετά! Κανονικό λίφτινγκ μιλάμε!:P Και δεν πήρε και σταγόνα ξένου γάλακτος! Δεν μπορώ να φανταστώ τι θα γινόταν αν είχε πιει. Οπότε κι εγώ συμφωνώ, ότι έπαθαν(!) πώς δεν έπαθαν(!?) μωρά από τη φόρμουλα! Και επίσης εξακολουθώ να μισώ τις αγελάδες! Μαζί και η κόρη μου!

Link to comment
Share on other sites

Κι ένα τελευταίο. Τα οφέλη του θηλασμού και την ιδιαίτερη ποιότητα του μητρικού γάλακτος πρέπει να τα γνωρίζουν οι μητέρες και μετά να κάνουν την επιλογή τους. Όταν κάποια είναι ενήμερη για όλα και κάνει την επιλογή της σημαίνει ότι έχει ζυγίσει τις αντοχές, τα υπέρ και τα κατά και έχει καταλήξει. Συνεπώς πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί να την πειράζει η διαπίστωση ότι το γάλα σε σκόνη δεν έχει ζωντανά κύτταρα όπως το μητρικό π.χ.

 

Όσο για το ότι το παιδί της μιας δεν έπαθε τίποτα από το ξένο, είναι πολύ ευχάριστο, αλλά το δικό μου παιδί από το ξένο που πήρε στο μαιευτήριο, ακόμη τραβιέται....

πολύ σωστά τα λες αλλά σε ποιον απευθύνεσαι? Who is tot? Παιδιά δεν βλέπω το ποστ του χρήστη γίνεται αυτό? :confused:

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

πολύ σωστά τα λες αλλά σε ποιον απευθύνεσαι? Who is tot? Παιδιά δεν βλέπω το ποστ του χρήστη γίνεται αυτό? :confused:

 

tot72 Δε θυμόμουν ολόκληρο το νικ. Αμάν καλέ μη μαλώνεις η αυπνία προκαλεί κάτι σαν αλτσχάιμερ μη νομίζεις..... :)

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

tot72 Δε θυμόμουν ολόκληρο το νικ. Αμάν καλέ μη μαλώνεις η αυπνία προκαλεί κάτι σαν αλτσχάιμερ μη νομίζεις..... :)

μα ούτε τοτ72 βρίσκω λαλαλαλ δηλ. ή εσύ απαντάς σε ένα ανύπαρκτο μήνυμα ή εγώ δεν βλέπω το μήνυμα = μια από τις 2 έχει πρόβλημα χαχαχαχ:lol:

καλά εγώ άυπνη λογικό, εσύ γιατί παιδί μου? :confused:- δεν είμαι άυπνη απλά με ξεβόλεψε ο άντρας μου και ξυπνάω 6μιση και μου κακοφαίνεται αχχαχαχαχαχ-

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

ταζ είμαι σίγουρη ότι έχεις παιδάκια (κάπου σε διάβαζα νομίζω?) αλλά φαίνεσαι ξεκούραστη, μπράβο μπράβο :D:D:D

είμαι εκτός θέματος, έφυγα :cool:

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Μιρικι το θέμα της πιπίλας ήταν αποτέλεσμα εμπειρίας.Δεν μιλάω για τέτοια θέματα.μιλάω για ευθείες κατηγορίες του τύπου"χρηματίζεται","παίρνει δωράκια" και άλλα θαυμάσια που συντηρούν ένα συνομωσιολογικό κλίμα.

Κι εγώ άλλαξα την παιδίατρό μου όταν έκρινα πως με οδηγούσε λάθος.

Αλλά κάθε φορά που διαβάζω "μη δίνεις συμπλήρωμα"."βάλε τα στοιχεία σου να κάνουμε διάγνωση"χωρίς να ξέρουμε το παιδί,χωρίς να μπορούμε να το αξιολογήσουμε τρομάζω.Ειλικρινά τρομάζω.Σε οδηγίες "μην δίνεις στερεές πριν τον έκτο" σε αντίθεση με την γνώμη του παιδίατρου τρομάζω.όταν αυτό που έχουμε διαβάσει γίνεται θεός μες στο κεφάλι μας και δεν ξέρουμε να το βάλλουμε στο σωστό του μέγεθος κάνουμε ζημιά.Όπως και να το κάνουμε γιατροί δεν είμαστε,αδαείς είμαστε."Μην δίνεις νερό"επειδή δεν μεταφράσαμε σωστά την οδηγία.

Επίσης ...έχεις υπάρξει λεχώνα και μου μιλάς για αντοχές και σίγουρες αποφάσεις;;Αλλά παρόλαυτά ελληνικά ξέρουμε...όταν κάποιος μιλά για πεθαμένο γάλα δεν νομίζω πως δεν έχει σκοπό να προσβάλλει την απόφασή μου.Δλδ χημική ανάλυση έκανε εκείνη την στιγμή;

Λες από αυτά που καταλαβαίνω πως η φόρμουλα σου ενεργοποίησε την αλλεργία;Μα πλέον συγκλίνουν πως δεν έχει καμιά σημασία ο χρόνος εισαγωγής του αλλεργιογόνου με την ενεργοποίηση της αλλεργίας.

Σκέφτομαι όμως την μάνα που έκανε την επιλογή του αποκλειστικού και φορτωμένη με ένα κάρο πληροφορίες και άγχη πήγε στο μαιευτήριο

και κλήθηκε να αποδείξει πως είναι τέλεια γιατί εντός φόρουμ αρκετές φορές έτεινε να ταυτιστεί ο θηλασμός με την τελειότητα,τι φρίκη θα φαγε;

Και πόσο πιο ήρεμη θα ήταν αν αφηνόταν χωρίς να νοιώθει πως όλοι συνομωτούν ώστε να μην θηλάσει.Τέλος πάντων...είναι μεσημέρι ατάκτως ειρημένες σκέψεις που δεν αντέχω να τις συνεχίσω και ίσως μπάζουν.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μιρικι το θέμα της πιπίλας ήταν αποτέλεσμα εμπειρίας.Δεν μιλάω για τέτοια θέματα.μιλάω για ευθείες κατηγορίες του τύπου"χρηματίζεται","παίρνει δωράκια" και άλλα θαυμάσια που συντηρούν ένα συνομωσιολογικό κλίμα.....

 

Πόσο δίκιο έχεις!

Πριν πολύ καιρό (ίσως χρόνια), ήρθα σε αντιπαράθεση με ένα από τα μέλη που υποστηρίζουν το θηλασμό. Ο λόγος ήταν ένα άλλο μέλος, που όπως η mary75 έβγαζε όλη αυτή την πίεση και τη στενοχώρια της. Της την έπεσαν λοιπόν άγρια και έλεγαν τα χίλια μύρια... απίστευτα πράγματα!

 

Της κόλλησαν κυριολεκτικά "στη μούρη" έρευνες κτλ κτλ για να της αποδείξουν το "τρομερό λάθος" της.... Κι αντί να την ηρεμίσουν την εκαναν χίλια κομμάτια.

 

Κι εκεί λοιπόν που πραγματικά έχω βγει από τα ρούχα μου για τον ανεύθυνο τρόπο που παρουσιάζονται αποσπασματικά έρευνες σε ένα φόρουμ που δεν αποτελειται από κοινό που να μπορεί να τις αξιολογεί ανάλογα (εδώ οι ειδικοί και δυσκολεύονται)... μου την πέφτουν εμένα δευτερογενώς. Για να καταλήξουν πως... είμαι "δάκτυλος" των γιατρών και πως σίγουρα "τα παίρνω" από τις εταιρίες.

 

Μιλάμε για σφαίρα φαντασίας!!

 

 

Επίσης miriki, επειδή έτυχε να ψάχνω δική μου πιθανή αλλεργία... και ενώ με ό,τι τεστ έχω δοκιμάσει, άκρη δεν έχω βγάλει, οι γιατροί ξέρεις τι μου λένε;; Το πιο πιθανό είναι να το ανακαλύψεις μόνη σου! Δεν είμαστε θεοί. Δηλαδή αυτοί τι είναι, άχρηστοι; Όλοι;

 

Είπες για την πιπίλα σε μια μανούλα, και έπιασε. Σε αυτό το μωρό. Σε άλλο μπορεί να μην πιάνει. Θεωρώ τυχαίο γεγονός την "επιτυχία" σου και σαφώς δεν το θεωρώ αποτυχία του γιατρού.

 

Θεωρώ πως οι "σκληροπυρηνικές" θηλάζουσες υποσκάπτουν τους παιδιάτρους σα να είναι αντίπαλοι. Είναι έντονη αυτή η επιθετική-αμυντική στάση απέναντί τους. Και διαφωνώ ισχυρά με αυτή τη στάση, γιατί κλονίζεται η εμπιστοσύνη σε ανθρώπους (τους παιδιάτρους) που σε κρίσημες στιγμές αποδεικνύεται πως σώζουν τις ζωές των παιδιών μας.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

πρότεινα δυο τρεις εναλλακτικές που δεν είχε πει η παιδίατρος. Δεν πρόκειται για δική μου επιτυχία (φρίττω και μόνο που το σκέφτομαι το να πάρω εύσημα από τη δυσκολία κάποιου αν γίνεται κατανοητό αυτό που λέω). Γιατί να τις σκεφτώ εγώ και όχι η παιδίατρος, αυτό λέω. Για σκέψου να μην τύχαινε να το πετύχω όπως λες κι εσύ. Δε θα ήταν κρίμα; Δε θα χρεωνόταν η μανούλα μια αποτυχία που δεν θα ήταν δική της; Αυτό μόνο λέω τίποτε παραπάνω.

 

Ίσα ίσα αυτοί οι γιατροί που λες είναι εκείνοι που πρέπει να εμπιστευτείς. Γιατί ξέρουν τα όριά τους και ίσως και να μπουν στη διαδικασία να ψάξουν κάτι παραπέρα από αυτό που ήδη ξέρουν. Όταν ο άλλος έρχεται ως παντογνώστης μέσα στο σπίτι σου κι εσύ τον εμπιστεύεσαι τυφλά γιατί είναι γιατρός και σου λέει αρλούμπες του στυλ έκανε πράσινα κακά γιατί έφαγες κάτι πράσινο, ε πώς να το κάνουμε δεν έχει ευθύνη για τα λεγόμενά του; Και πώς να τον εμπιστευτείς και στα ιατρικά του μετά;

 

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι χρειαζόμαστε στήριξη κι όχι να κοιτάμε συνέχεια πάνω από τον ώμο μας. Το έχω πει πολλές φορές ότι δεν το πιστεύω ότι έχει να κάνει με τα λεφτά αλλά όλο αυτό το πράγμα κάπως πρέπει να εξηγηθεί, γιατί δικαιολογία δεν υπάρχει... για τους επαγγελματίες υγείας πάντα έτσι; Για τις μαμάδες δεν είναι δικαιολογίες είναι αιτίες.

Επεξεργάστηκαν by miriki
διορθώσεις
FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως οι "σκληροπυρηνικές" θηλάζουσες υποσκάπτουν τους παιδιάτρους σα να είναι αντίπαλοι. Είναι έντονη αυτή η επιθετική-αμυντική στάση απέναντί τους. Και διαφωνώ ισχυρά με αυτή τη στάση, γιατί κλονίζεται η εμπιστοσύνη σε ανθρώπους (τους παιδιάτρους) που σε κρίσημες στιγμές αποδεικνύεται πως σώζουν τις ζωές των παιδιών μας.

 

Αυτό νομίζω ότι συμβαίνει επειδή δυστυχώς πολλοί παιδίατροι (και γενικά γιατροί) δεν είναι σωστοί επιστήμονες και επαγγελματίες. Από συμβουλές παιδιάτρων για το θηλασμό μπορεί να ακούσει κανείς τα τέρατα! Δυστυχώς υπάρχουν άνθρωποι αστοιχείωτοι που έχουν να ενημερωθούν για τις εξελίξεις της επιστήμης τους από τότε που πήραν την ειδικότητα. Και δεν είναι πάντα εύκολο και απλό να πεις αν ο παιδίατρος δεν είναι καλός να τον αλλάξεις, γιατί δεν έχουν όλοι τα χρήματα να πληρώσουν για γιατρό που δεν είναι συμβεβλημένος με την ασφάλισή τους.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

Κάπου έγινε η σύγκριση του "φανατισμού" για το θηλασμό με τον θρησκευτικό φανατισμό. Η σύγκριση δεν είναι καθόλου άστοχη, αν το καλοσκεφτούμε.

 

Ο θηλασμός, όπως και η θρησκευτική πίστη, κάποτε θεωρούταν κάτι το φυσικό και αυτονόητο, στο οποίο δεν υπήρχαν πολλές εναλλακτικές. Στις μέρες μας είναι η εξαίρεση, καθώς οι εναλλακτικές είναι πολλές. Το αποτέλεσμα είναι, τόσο στο θηλασμό, όσο και στη θρησκεία, χαρακτηριστικά που προσιδιάζουν σε μειονότητες.

 

Ένα απ΄αυτά είναι ο διαχωρισμός σε "στρατόπεδα". Αυτό δεν συμβαίνει με όλους, αλλά εξαρτάται από πολλούς παράγοντες: από τον χαρακτήρα, από το περιβάλλον, τα βιώματα, την ανατροφή κτλ. Πολλές φορές το περιβάλλον εντάσσει σε στρατόπεδα κάποιους που ποτέ δεν είχαν πρόθεση να στρατευθούν, μόνο και μόνο γιατί ανήκουν σε μια μειονότητα.

 

Ένα άλλο είναι η ευθιξία. Οποιαδήποτε αναφορά στο θέμα του θηλασμού ή της θρησκείας ερμηνεύεται ως επίθεση. Αυτό παρατηρείται και στις δύο πλευρές: άλλοι νομίζουν ότι θηλάζεις/πιστεύεις μόνο και μόνο για να τους αποδείξεις την ανωτερώτητά σου, άλλοι θεωρούν τη φράση "ακόμα θηλάζεις;" προσβολή.

 

Άλλο χαρακτηριστικό είναι η οργάνωση σε ομάδες με αυστηρή ιεραρχία. Δεν αρκεί να θηλάζεις/να πιστεύεις, πρέπει να είσαι γραμμένη σε ομάδα και να ακολουθείς την κατηχήτρια. Η σχέση με την κατηχήτρια αποκτά κεντρική θέση και ο λόγος της δεν αμφισβητείται. Τα επιχειρήματα που επιστρατεύονται προέρχονται πάντα από συγκεκριμένα και εγκεκριμένα συγγράμματα.

 

Αυτά τα φαινόμενα ωστόσο δεν αντιπροσωπεύουν το σύνολο, και είναι άδικο να χρησιμοποιούνται για να απαξιώνουν την φιλότιμη προσπάθεια ενημέρωσης για το θηλασμό. Αν κάποιος/α θίχτηκε, ζητώ συγνώμη, δεν ήταν πρόθεσή μου να θίξω.

Link to comment
Share on other sites

pax επειδή μου άρεσε το σχόλιό σου.θα θελα να πω πως αυτά συμβαίνουν συνήθως μέσα στα φόρουμ.Ίσως επειδή οι χρήστες συμμετέχουν σε ακούσια ιδρυματοποίηση.Η πραγματική ζωή δεν έχει τέτοιες εντάσεις,τουλάχιστον εγώ δεν τις έχω δει.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

pax επειδή μου άρεσε το σχόλιό σου.θα θελα να πω πως αυτά συμβαίνουν συνήθως μέσα στα φόρουμ.Ίσως επειδή οι χρήστες συμμετέχουν σε ακούσια ιδρυματοποίηση.Η πραγματική ζωή δεν έχει τέτοιες εντάσεις,τουλάχιστον εγώ δεν τις έχω δει.

 

Τοτ..

κι όμως υπάρχουν και στον "έξω" κόσμο. Είναι πιο μετριασμένες αλλά υπάρχουν. Εδώ, λόγω την άνεσης που δίνει η ανωνυμία, είναι πιο πηγαίες οι εκφράσεις και κάπως πιο ... ανεπεξέργαστες.

Είναι και ο γραπτός λόγος στη μέση που ερμηνεύεται ανάλογα με την όρεξη που τον διαβάσει ο καθένας μας... εεε δε θέλει και πολύ για να "αρπάξει" το φαί. :lol:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Ακομα δεν ξερω αν εκανα καποιο καθοριστικο λαθος, αν φταιω και σε ποιο βαθμο. Νοιωθω ομως ενοχες που δεν τα καταφερα, και πραγματικα οργιζομαι οταν ακουω/διαβαζω κοπελες που θηλασαν να λενε οτι 'δεν παιζει να μην εχει καποια γυναικα γαλα, απλα δεν προσπαθησε αρκετα', γιατι κρινουν ελαφρα τη καρδια χωρις να γνωριζουν τι προσπαθεια κατεβαλε η καθε μητερα και τι εμποδια συναντησε.

Αυτο που προσπαθω πια να κανω ειναι να φροντιζω το μωρακι μου οσο καλυτερα μπορω, η θλιψη που δεν θηλασα δε λεει να βγει απο μεσα μου...

Μαίρη, η μητρότητα είναι ένας συνεχής ΟΜΟΡΦΟΣ αγώνας - με τον εαυτό μας, με το παιδί μας, με τους τρίτους...

 

Θα ήταν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ αν είχες θηλάσει (όσο κι όπως μπορούσες) αλλά η ζωή δεν τελειώνει εδώ. Βγάλε τα συμπεράσματα που αφορούν ΕΣΕΝΑ και κανέναν άλλον και προχώρα.

Φαντάζομαι πως καταλαβαίνεις πλέον ότι δεν έχεις κάνει κανένα τρισμέγιστο κακό. Όπως δεν έχουν κάνει και οι μαμάδες που τα παιδιά τους είναι π.χ. κακόφαγα / κοιμούνται άτσαλα / είναι πολύ ντροπαλά / είναι υπερβολικά ζωηρά / είναι φιλάσθενα / είναι μέτρια στο σχολείο και η λίστα με τα ΕΞΙΣΟΥ σοβαρά ζητήματα δεν έχει τελειωμό.

 

Είμαστε μάνες αλλά είμαστε και άνθρωποι. Και τέλος πάντων, η αγάπη και η φροντίδα για τα παιδιά μας δεν εξαντλείται στο θηλασμό.

 

Κοίτα ν' απολαύσεις το ταξίδι της μητρότητας (που πολλές φορές και για διάφορους λόγους θα σε βάλει σε πολλές σκέψεις) και... ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ!!

Link to comment
Share on other sites

Όταν η αδερφή μου πήγε να κάνει τεστ αλλεργίας στον ανηψιό μου (σε πολύ γνωστή αλλεργιολόγο μεγάλου αθηναικού, δημόσιου νοσοκομείου) ρώτησε παρεπιμπτώντως γιατί στην εποχή μας έχουν έξαρση οι αλλεργίες στα μικρά παιδιά.

Της είπε ότι ο κύριος λόγος είναι η έκθεση σε ισχυρούς αλλεργιογόνους παράγοντες από πολύ νωρίς, όταν δεν έχει ακόμα αναπτυχθεί πλήρως το ανοσοποητικό.

ΕΝΑΣ από αυτούς τους παράγοντες είναι και το αγελαδινό γάλα (οι πρωτείνες του αγελαδινού, κυριως η καζείνη).

Αυτό είναι μια αλήθεια που κανείς μα κανείς δεν μπορεί να προσπεράσει ή να υποκριθεί ότι την αγνοεί.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Όταν η αδερφή μου πήγε να κάνει τεστ αλλεργίας στον ανηψιό μου (σε πολύ γνωστή αλλεργιολόγο μεγάλου αθηναικού, δημόσιου νοσοκομείου) ρώτησε παρεπιμπτώντως γιατί στην εποχή μας έχουν έξαρση οι αλλεργίες στα μικρά παιδιά.

Της είπε ότι ο κύριος λόγος είναι η έκθεση σε ισχυρούς αλλεργιογόνους παράγοντες από πολύ νωρίς, όταν δεν έχει ακόμα αναπτυχθεί πλήρως το ανοσοποητικό.

ΕΝΑΣ από αυτούς τους παράγοντες είναι και το αγελαδινό γάλα (οι πρωτείνες του αγελαδινού, κυριως η καζείνη).

Αυτό είναι μια αλήθεια που κανείς μα κανείς δεν μπορεί να προσπεράσει ή να υποκριθεί ότι την αγνοεί.

 

Ενώ πριν την "εποχή μας" τα μικρά παιδιά και τα μωρά δεν έπιναν αγελαδινό γάλα; Έπιναν κατσικίσιο; :confused::confused: Δεν έπιναν "ξένο γάλα"; :?: Μπορεί να το έχω ξαναγράψει, αλλά στην οικογένειά μου θήλασαν όλες οι γυναίκες, χωρίς να δαιμονοποιούν το αγελαδινό γάλα και τις στερεές τροφές και δεν υπήρχαν αλλεργίες. Στην ίδια οικογένεια, όταν κάποια γυναίκα ακολούθησε το μονδέρνο τρόπο του αποκλειστικού εξαμήνου, εμφανίστηκαν αλλεργίες... Τέλος πάντων, οι αλλεργίες είναι κάτι σύνθετο και ίσως όντως στην εποχή μας να έχουμε πιο πολλά αλλεργιογόνα...

Link to comment
Share on other sites

Όταν η αδερφή μου πήγε να κάνει τεστ αλλεργίας στον ανηψιό μου (σε πολύ γνωστή αλλεργιολόγο μεγάλου αθηναικού, δημόσιου νοσοκομείου) ρώτησε παρεπιμπτώντως γιατί στην εποχή μας έχουν έξαρση οι αλλεργίες στα μικρά παιδιά.

Της είπε ότι ο κύριος λόγος είναι η έκθεση σε ισχυρούς αλλεργιογόνους παράγοντες από πολύ νωρίς, όταν δεν έχει ακόμα αναπτυχθεί πλήρως το ανοσοποητικό.

ΕΝΑΣ από αυτούς τους παράγοντες είναι και το αγελαδινό γάλα (οι πρωτείνες του αγελαδινού, κυριως η καζείνη).

Αυτό είναι μια αλήθεια που κανείς μα κανείς δεν μπορεί να προσπεράσει ή να υποκριθεί ότι την αγνοεί.

οτι τι?? τωρα ξεκινησαν τα παιδια να πινουν ξενο γαλα,πιο παλια δεν πινανε?? η' οσες μητερες θηλαζουν κανουν ολες αποχη απο το αγελαδινο γαλα?? η' μηπως η αδερφη σου δεν θηλασε κ γι'αυτο ο ανηψιος σου εχει καποια αλεργια?? μην ειμαστε τοσο απολυτες!!! υπαρχουν παιδακια που δεν ηπιαν σταγονα ξενου αλλα ειναι συνεχεια αρρωστουλικα κ αλλα που επιναν μονο ξενο κ δεν εχουν κολλησει ουτε μια ιωσουλα

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Τo θέμα κλειδώνεται προσωρινά μέχρι την απόδοση καρτών ειδοποίησης με τις αντίστοιχες κυρώσεις εάν κάτι τέτοιο κριθεί απαραίτητο, και την απομάκρυνση των δημοσιευσεων που αντιβαίνουν στους κανονισμούς λειτουργίας του φόρουμ της ΕΕΕΓ.

Κανόνες του φόρουμ της ΕΕΕΓ : http://parents.org.gr/forum/misc.php?do=showrules

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...