Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Το αντιγριππικό εμβόλιο προστατεύει ΜΟΝΟ από τον ιό της γρίππης κι όχι από όλες τις άλλες ιώσεις που κυκλοφορουν και που πιθανόν να έχουν παρόμοια συμπτώματα.

 

Κάποιοι γονείς λένε πως, κάνοντας το συγκεκριμένο εμβόλιο, είδαν μείωση γενικά στις ιώσεις που περνούσε το παιδί τους. Προσωπικά δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο, ούτε και πιστεύω ότι συμβαίνει. Το έκανα κι εγώ στα δικά μου, αλλά για τη γρίππη και μόνο, δεν έχω την ψευδαίσθηση ότι θα βγάλουμε υγιέστατοι όλο το χειμώνα, επειδή το κάναμε.

 

σωστα...και γω το ιδιο πιστευω...απλα το εμβολιο προφιλασει απο επιπλο κες που μπορει να παρουσιαστουν απο καποια ιωση...απλα τα παιδακια που εκαναν το εμβολιο δεν σημαινει πως δεν θα αρρωστησουν,απλα θα χουν πιο υπεια συμπτωματα...

KgPVp3.png

 

 

pzd4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


o οποιος ιος της γριπης ποια διαφορα εχει με την ιωση? γενικα τα μπερδευω αυτα τα 2 τι ειναι η ιωση και τι ειναι η γριπη :roll:

 

Όλα προκαλούνται από ιούς, αυτό είναι το βασικό κοινό σημείο τους. Επίσης, τα συμπτώματα μοιάζουν, πυρετός, συνάχι, βήχας, μόνο που στη γρίππη είναι πολύ πιο έντονα και συνοδεύονται συνήθως και από πονο στα κόκκαλα. Επίσης, οι συνηθισμένες ιώσεις έχουν μικρότερο κύκλο από ό,τι η γρίππη, η οποία έχει και αυξημένες πιθανότητες να δημιουργήσει στο άτομο που πάσχει μία δευτερογενή λοίμωξη, που θα χρειαστεί οπωσδήποτε αντιβίωση για να αντιμετωπιστεί, όπως ωτίτιδα ή πνευμονία - η τελευταία, μάλιστα, ήταν πολυ διαδεδομένη πέρυσι το χειμώνα, γνωρίζω πολλά περιστατικά που νοσηλεύτηκαν στο νοσοκομείο, και μάλιστα ενηλίκες. Η γρίππη είναι, ούτως ή άλλως, μια αρκετά βαριά ασθένεια και ρίχνει το ανοσοποιητικό για αρκετό καιρό, αλλά ο κύριος λόγος που οι παιδίατροι συστήνουν να γίνεται το εμβόλιο στα παιδιά, είναι για να τα προστατεύσουν από αυτού του είδους τις "παρενέργειές" της.

 

Ελπίζω να βοήθησα. :)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως εμεις θα φτασουμε στα χειροτερα από οτι φενεται τι θα κανω θεε μου!!!!!!!!!! δεν το ανοιγει το στομα και οταν το ανοιγει χυνεται ολο γυρω απο το στομα του :-(:sad::-(:sad::-(:sad::-(:sad::-(:sad: δεν του εχω δωσει ποτε αντιβιωση ειναι πολυ κατα...τωρα πια αρχιζω να το σκεφτομαι μηπως τωρα εδω που φτασαμε χρειαζεται. Ειναι γεματος μυξες και φλεγματα :-(

 

 

Λοιπον σου εχω λυση!! επειδη ειχα το ιδιο θεμα με τα ταλιμπανακια μου που δεν ανοιγαν το στομα με τιποτα πηγα στο τζαμπο και πηρα ενα πακετακι που εχει 3-4 ευρω και εχει διαφορα πραγματακια πρωτων βοηθειων: 1 ηλεκτρονικο θερμομετρο (μονο καβατζα-σαν δευτερο βεβαια) ενα πλαστικο κλυσμα (εντελως αχρηστο) μια φουσκα για να βγαζεις τις μυξες -κακιστης ποιοτητας- και........ εναν δοσομετρητη- κουταλακι που ειναι απιστευτο!!!! ριχνεις μεσα οσο φαρμακο πρεπει και του ανοιγεις ελαχιστα το στομα και το πινει ΧΩΡΙΣ να πεφτει τιποτα!!! ειναι σαν σωληνας που καταληγει σε κουταλι και οσο και να κουνιεται το παιδι δεν παει πουθενα το φαρμακο!!!!

 

αυτα!

 

κατα ταλλα περαστικα μας γιατι εμεις αυτο το σερνουμε απο 19 Σεπτεμβρη και ακομα ειμαστε χαλια!:-(:sad::-(

zCgOp2.png

 

...Η επανάσταση είναι σαν το ποδήλατο. Αν σταματήσουμε να κάνουμε πεντάλ, θα πέσουμε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα..εχω εναν μικρουλη 3,5 χρονων και τον εχω σχεδον 15 ημερες με βηχα και φλεματακια που τα καταπεινει.εχει και μυξουλες που εδω και δυο ημερες ειναι κιτρινες..εχω υποψιες οτι κολησε κατι απο τον παιδικο που πηγαινει αλλα με ανησυχει τοσες ημερες..ο γιατρος τηλεφωνικα μου ειπε να του δωσω ceclor 250gr και ενα σιροπακι για τα φλεμματα για 5 ημερες αλλα δεν ειδα μεγαλει βελτειωση.του βαζω ορο και του τις τραβαω αλλα μετα απο τοσες ημερες τον εχει κουρασει και δεν το θελει.τι αλλο να του κανω??

Link to comment
Share on other sites

κακως ο παιδιατρος του εδωσε αντιβιωση η κανω λαθος? και ιδιως τηλεφωνικα....ο δικος μου σε τετοια περιπτωση μου δινει σταγονες για τη μυτη να ειναι ανοιχτη και σιροπι για το βηχα και τα φλεματα.επισης ορο συνεχεια καθε 1 ωρα....τον ενοχλει βεβαια συνεχεια αλλα ετσι βρισκουμε την υγειά μας...η μυξα κανει 15μερες να φυγει σε εμας....καλο θα ηταν να τον ακροαστει....:(

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τη thomai.Φάρμακα από το τηλέφωνο καλύτερα να μην δίνονται εκτός και αν μιλάμε για ένα απλό αντιπυρετικό.Καλύτερα να τον ακροαστεί πρώτα για να δει μήπως έχει ακροαστικά ή κάτι άλλο.Πάντως και εμείς φέτος πολύ ταλαιπωρία με τη μύξα.Κάνει πολλές μέρες να φύγει και προκαλεί αυτόν τον βήχα, αλλά το αντιμετωπίζουμε κυρίως με ορό-πολύ ορό!!!

Γιώργος 21/10/2008 - Αλέξης 09/09/2010

Link to comment
Share on other sites

τον πηγα στο παιδων και μου ηπαν να συνεχισω αντιβιωση αλλο ενα μπουκαλακι..του βαζω πολυ ορο και δεν το θελει ο χρυσος μου αλλα προσπαθω να του εξιγησω οτι ειναι για το καλο του..του κανω και ζεστα μπανακια αλλα δεν συνεργαζεται να τις βαλει πρεπει να του τις τραβαω τις μυξουλες..παντως σας ευχαριστω παρα πολυ..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...