Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κατσικισιο γαλα-γιαούρτι


Recommended Posts

και πάλι δεν παίζει....

εγώ στις 8 πρέπει να είμαι στη δουλειά :?

 

Χμμμμ... παίζει να σου κρατάνε;;;; Πιάσε γνωριμίες με καμμιά κοπέλα από τα γάλατα, πάρε μαζί και τον Ωριωνάκο να τον δει, να τον ερωτευτεί και να του κρατάει το γαλατάκι του μέχρι να πας να το πάρεις εσύ το απόγευμα... :D

 

 

εχμ....να σου παιρνω να ερχεσια να παιρνεις να γνωριστουμε βρε???κοντα μενεις....παντως και εμενα ο αντρας μου πλακα πλακα πρωι παει....αλλα εδω στο μενιδι δεν εχουν και σε πολυ εκτιμηση το κατσικισιο οπως ειπε και μια ιδιοκτητρια βιολογικων στη περιοχη για αυτο εκοψε να το φερνει....

 

 

στη δουλεια σου κοντα δεν εχει κανενα ναπεταγεσαι το πρωι????

 

 

 

τωρα που το θυμαμαι ειχα ακουσει για ενα καταστημα βιοογικων που σου φερνει οτι θελεις αλλα δε θυμαμαι πως το λενε....μηπως ξερει καμια???

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

η δουλειά μου είναι σε βιομηχανική περιοχή .... εκεί το μόνο που πουλάνε είναι κάτι σάντουιτς βρώμικα σε μέγεθος παντόφλα νο 50 :lol:

 

ο άντρας μου τώρα που το σκέφτομαι ίσως να μπορεί να φεύγει απ τη δουλειά του και να πετάγεται βασιλόπουλο που είναι δίπλα!

 

Για να δουμε!

Και τελειώνει η σκόνη... μήπως να μην πάρω νέο κουτι...

Link to comment
Share on other sites

ΕΒΟΛ έχει και στο Καρφούρ στα βιολογικά, σε γυάλινο μπουκάλι αν και είναι λίγο ακριβό..... Επίσης, το γιαούρτι ΕΒΟΛ το κατσικίσιο είναι πολύ ωραίο. Και το γιαούρτι ΚΟΥΚΑΚΗ αλλά τώρα έχουν σταματήσει να το φέρνουν στο ΚΑΡΦΟΥΡ. Ο Βασιλόπουλος το γάλα ΕΒΟΛ το έχει στα κανονικά ψυγεία. Στην αρχή δεν το έφερνε τακτικά αλλά τώρα το φέρνει από ότι βλέπω γιατί το ζητάνε μάλλον.

Στα άλλα Σ/Μ δεν ξέρω τι γίνεται γιατί δεν τα επισκεπτόμαστε. Αααα! στον Βερόπουλο που πήγα κάνα δυό φορές και κοίταξα δεν το έχουν.

Lvek.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Θα ηθελα να δοκιμάσω και εγω αυτο το κατσικίσιο της εβολ στο παιδι μου.

Εσεις που το δίνετε, έχετε ρωτήσει την/ον παιδίατρο σας γιαυτό το γαλα;;

Το ρωτάω γιατι η δικια μας παιδιατρος μου συστήνει γαλατα εμπλουτισμένα γιατι λεει ειναι πιο καλα για τα παιδια αυτης της ηλικίας...η κόρη μου ειναι 23 μηνων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω δε τη ρωτησα...της ανακοινωσα απλα οτι αλλαξαμε σε κατσικισιο....και μου ειπε μπραβο οτι ειναι καλυτερο....οταν το ειχα συζητησει παλιοτερα μου ειχε πει απλα να μη προτιμησω αποκατσικουλα πχ του γειτονα για φοβο μελιταιου πυρετου....κατα τα αλλα μιαχαρα ειναι το κατσικισιο μου ειχε πει.... :lol:

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εμεις βρικαμε κατσικισιο γαλα και γιαουρτι, πολυ νοστιμο-δεν μυριζει καθολου- στο cosmos στη Θεσ/νικη, διπλα στο Μασουτη, στο μαγαζακι με τα τυροκομικα. ερυφι, λεγεται. το φερνει καθε παρασκευη πρωι και οποιος προλαβει!!! εγω κανω παντα κρατηση!! ο μικρος το πινει μια χαρα.

μου εχουν πει για το εβολ οτι ειναι το καλυτερο. αν ξερει καμια απο εσας, αν υπαρχει θεσ/νικη, ακομα καλυτερα!!

3OaPp3.png CNKep3.png
Link to comment
Share on other sites

nestoroudi στα περισσότερα μαγαζιά με βιολογικά φέρνουν εβολ κάθε Παρασκευή. Εγώ έχω εντοπίσει 3 στη γειτονιά και όπου προλάβω. :lol: Και αντίστοιχα κατσικίσιο γιαούρτι. Επίσεις κάποια έχουν κάθε Δευτέρα και Τετάρτη ένα άλλο Pan.. κάτι δε θυμάμαι πως λέγεται το οποίο επίσης ο μικρός μου δεχεται μια χαρά. Το ερίφι είναι επίσης καλό και είναι απ ότι μου είπαν σε διαδικασία πιστοποίησης.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Διαφημίσεις

Μια συνηθεια ειναι ολα. Παλιοτερα που πηρα απο περιεργεια κατσικισιο δεν μπορεσα να το πιω με τιποτα! Μου μυριζε. Τωρα αναγκαστηκα να πινω και μου αρεσει τρελα! Σχεδον ενα λιτρο κατεβαζω! Και στο μωρο οταν με το καλο ερθει η ωρα να πιει φρεσκο, κατσικισιο θα της δωσω. Μεχρι στιγμης παιρνω το Ολυμπος γιατι δεν βρισκω αλλο και αυτο μου το κρατανε κιολας στο σουπερ της περιοχης. Στα μεγαλα σουπερμαρκετ δεν βρισκω ρε παιδια! Ετσι να δοκιμασω κι αλλη μαρκα! Κριμα που ειναι πιο ακριβο απο το αγελαδινο.

6e27704b68.png

 

1ce464eb8b.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα. Έχουμε μια μπεμπούλα 6 μηνών κ μας είπαν κάποιοι γνωστοί (όχι ο παιδίατρος) οτι είναι πολύ καλό το κατσικίσιο γάλα της Holle (σε σκόνη). Ξέρει καμιά κοπέλα κάτι? Μπορούμε να της το δώσουμε από τώρα?

I LOVE MY LITTLE STARS!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

μολις ειπα`στηνπαιδατρο μου για κατσικισιο γαλα ηταν τελειως αρνητικη γιατι ειναι λεει φτωχο σε φυλλικο οξυ κια σιδηρο και οτι η χορηγηση του πανω απο 6 μηνες συντελει στην προκληση αναιμιας.ξερει κανεις κατι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στις Σέρρες μόνο το Όλυμπος υπάρχει και αυτό σε λίγα σουπερμάρκετ. Διάβασα σε ένα περιοδικό ότι το κατσικίσιο είναι το καλό γιατί έχει πολλά στοιχεία του μητρικού γάλακτος, αλλά για φυλλικό οξύ και σίδηρο δεν έχω ιδέα. Ο δικός μας ο παιδίατρος ούτε καν τα φρέσκα αγελαδινα δεν συνιστούσε, μόνο τα εμπλουτισμένα μακράς διαρκείας. Αλλά εγώ του δίνω από 18 μηνών κανονικά φρέσκο.

ISGLp2.pngilpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχουμε μια μπεμπούλα 6 μηνών κ μας είπαν κάποιοι γνωστοί (όχι ο παιδίατρος) οτι είναι πολύ καλό το κατσικίσιο γάλα της Holle (σε σκόνη). Ξέρει καμιά κοπέλα κάτι? Μπορούμε να της το δώσουμε από τώρα?

Έχω ακούσει καλά λόγια. Δες και εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=36369

Επίσης καλά λόγια έχω ακούσει και για το Nanny Care http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=30703.

To 2o δεν είναι πιστοποιημένο αλλά το έπαιρνε (η φίλη που τα είπε) από κατάστημα με βιολογικά.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

μολις ειπα`στηνπαιδατρο μου για κατσικισιο γαλα ηταν τελειως αρνητικη γιατι ειναι λεει φτωχο σε φυλλικο οξυ κια σιδηρο και οτι η χορηγηση του πανω απο 6 μηνες συντελει στην προκληση αναιμιας.ξερει κανεις κατι?

 

 

Nαι και ο δικός μου παιδίατρος τα ίδια μου ειπε.

Κάπου το έχω ξαναγράψει εδώ στο φόρουμ, δε βρισκω πού.

Πάντως αρκετές κοπελες δίνουν στα μπεμπάκια τους κατσικίσιο γάλα με σύμφωνη γνώμη των παιδιάτρων τους, άρα και εδώ οι γνώμες διίστανται.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμενα παλι η δικια μου μολις μου ειπε τα περι φυλλικου ,

α) της εδειξα το κουτι της holle που αναφερει πως περιεχει φυλ. οξυ και

β) της ειπα πως το παιδι τρωει τουλαχιστον ενα μπροκολο κ ενα κουνουπιδι τη βδομαδα οποτε ειναι καλλυμενος ουτως η αλλως , χωρια τα φρουτα.

απο το γαλα το περιμενουμε το φυλλικο:rolleyes:

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

efitsa μαζί σου κι εγώ με τα μπροκολα και τα κουνουπίδια! :)

γι' αυτό έψαξα να βρω το άλλο thread, υποθέτω ότι οι γιατροί αναφέρονται σε περιπτώσεις αποκλειστικής διατροφής με κατσικίσιο γαλα (πχ μωράκια κάτω των 6 μηνων), δεν εξηγείται αλλιώς...

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω παλι μαναρι υποθετω πως αναφερονται για καλο των εταιριων που τους "βολευουν". τεσπα!

ετσι κ αλλιως το γαλα της holle εχει ενδειξη για 6 μηνων κ πανω;)

συμφωνω γιατι και η δικη μου η παιδιατρος ηταν αρνητικη να δωσω φρεσκο μεχρι να γινει δυο χρονων προφανως γιατι τα ''παιρνει''απο καποια εταιρια αλλα εγω δεν θα το ακολουθησω.ας χρονισουμε με το καλο και δεν εχω σκοπο να την ρωτησω θα της το δηλωσω απλα..:P:p:p
Link to comment
Share on other sites

oh yes κι εμεις σε λιγο θα ξεκινησουμε φρεσκο γαλατακι, μου θυμισες τωρα τη συζητηση που καναμε εδω: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=24040

αμαν πια αυτοί οι παιδίατροι...

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...