Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Περπατάει αλλά στραβά με το ένα πόδι


Recommended Posts

Γεια σας.

 

Έχω έναν γιο που τώρα (Μάρτιο 2010) είναι 13 μηνών. Από τον 10 μήνα σηκώνεται και περπατάει κρατημένος από κάπου, και τώρα κάνει 3-4 βήματα μόνος.

 

Το πρόβλημα είναι ότι κατά τον βηματισμό και μόνο το αριστερό πέλμα το στραβώνει. Εννοώ ότι "κλείνει" προς τα μέσα. Όχι δηλαδή σαν το βάδισμα της "πάπιας" (προς τα έξω) αλλά προς τα μέσα. Και μόνο το αριστερό πάντα πόδι.

 

Χρήση περπατούρας δεν έγινε. Επίσης, ανατομικό πρόβλημα δεν υπάρχει. Όλα είναι φυσιολογικά στην σωματική ανάπτυξη.

 

Η παιδίατρος είπε ότι είναι μικρός ακόμα και πιθανότατα θα διορθωθεί, αλλά πρέπει να έχουμε το νου μας.

 

Εγώ προσωπικά ανησυχώ πολύ. Θα ήθελα κάποιον με παρόμοια εμπειρία να μου πει την άποψή μου και να μου δώσει πληροφορίες για την εξέλιξη του θέματος στην δική τους περίπτωση.

 

Ευχαριστώ,

Διογένης

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμένα ο γιός μου ακριβώς το ίδιο κάνει από τότε που περπάτησε 11 μηνών περίπου έως και σήμερα που είναι 2 ετών.

 

Πήγαμε σε ορθοπαιδικό και μας είπε τα εξής: πρώτα από όλα θα αργήσει να φτιάξει να το ξέρεις. Μεγαλώνοντας όμως συνήθως υποχωρεί. Το πιο σημαντικό είναι να φοράει παπουτσάκια ανατομικά με καμάρα και μέχρι τον αστράγαλο και όχι αθλητικά. Να μην κοιμάται μπρούμυτα το ξέρω είναι δύσκολο μου λέει αλλά αν μπορείς να τον αποτρέπεις θα του κάνεις καλό. Εγώ σε αυτό δεν μπορώ. Επίσης να τον μάθεις να κάθεται οκλαδόν, δύσκολο σε τέτοια ηλικία αλλά δείξτου τον τρόπο να μαθαίνει. Επίσης μην τον αφήνεις να κάθεται σε στάση w δηλαδή με τα ποδαράκια λυγισμένα στα γόνατα και προς στα πίσω.

 

Εμάς μας είπε επανεξέταση σε 6 μήνες και μετά το Πάσχα θα τον ξαναπάω. Η αλήθεια είναι ότι με τα παπούτσια έχω δεί διαφορά αλλά ακόμα στραβώνει τα ποδαράκια του. Μου είπε ακόμα ότι είναι και κληρονομικό...

Πρόσεχε τα παπούτσια στο ξαναλέω γιατί παίζουν το σημαντικότερο ρόλο. Εμείς του πήραμε και παντοφλάκια ανατομικά για το σπίτι, δεν πρέπει να περπατάει ξυπόλυτο μας είπε.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

 

Έχω έναν γιο που τώρα (Μάρτιο 2010) είναι 13 μηνών. Από τον 10 μήνα σηκώνεται και περπατάει κρατημένος από κάπου, και τώρα κάνει 3-4 βήματα μόνος.

 

Το πρόβλημα είναι ότι κατά τον βηματισμό και μόνο το αριστερό πέλμα το στραβώνει. Εννοώ ότι "κλείνει" προς τα μέσα. Όχι δηλαδή σαν το βάδισμα της "πάπιας" (προς τα έξω) αλλά προς τα μέσα. Και μόνο το αριστερό πάντα πόδι.

 

Χρήση περπατούρας δεν έγινε. Επίσης, ανατομικό πρόβλημα δεν υπάρχει. Όλα είναι φυσιολογικά στην σωματική ανάπτυξη.

 

Η παιδίατρος είπε ότι είναι μικρός ακόμα και πιθανότατα θα διορθωθεί, αλλά πρέπει να έχουμε το νου μας.

 

Εγώ προσωπικά ανησυχώ πολύ. Θα ήθελα κάποιον με παρόμοια εμπειρία να μου πει την άποψή μου και να μου δώσει πληροφορίες για την εξέλιξη του θέματος στην δική τους περίπτωση.

 

Ευχαριστώ,

Διογένης

 

 

 

ΕΜΕΝΑ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΕΝΑ ΠΕΛΜΑ ΓΥΡΙΣΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ ΑΣΤΡΑΓΑΛΟΥ.ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΕ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ ΔΥΟ ΗΜΕΡΩΝ (ΡΑΙΒΟΥΠΟΠΟΔΙΑ`) ΦΟΡΟΥΣΕ ΝΑΡΘΗΚΑ ΕΩΣ 6 ΜΗΝΩΝ ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΑΜΕ ΝΑ ΕΠΑΝΕΛΘΕΙ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ.ΤΗΣ ΕΓΙΝΕ ΕΓΧΕΙΡΙΣΗ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ 6 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΦΟΡΟΥΣΕ ΝΑΡΘΗΚΑ ΜΕΧΡΙ ΕΝΟΣ ΕΤΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΙΔΙΚΟ ΠΑΠΟΥΤΣΑΚΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΕΙ.

ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΕ ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ 12.ΤΟ ΠΠΟΔΙ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟ ΓΙΑΤΙ ΒΡΗΚΑ ΑΚΑΛΟ ΓΙΑΤΡΟ.

 

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΟΡΘΟΠΕΔΙΚΟ ΠΟΥ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΑΠΟ ΜΩΡΑ ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΝΑ ΤΗΝ ΕΙΔΕ ΑΡΧΙΚΑ ΕΝΑΣ ΑΘΛΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΙΤΟΥΣΕ ΣΑΝ ΕΞΩΓΗΙΝΗ!!!!ΑΝ ΜΕΝΕΙΣ Β.ΕΛΛΑΔΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΣΕ ΠΙΟ ΓΙΑΤΡΟ ΝΑ ΠΑΣ.ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΤΟΥ ΚΙΛΚΙΣ ΕΧΕΙ ΦΗΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΡΘΟΠΕΔΙΚΗ ΤΟΥ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΤΟΝΙΣΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΩΡΟ.

ΣΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

 

Έχω έναν γιο που τώρα (Μάρτιο 2010) είναι 13 μηνών. Από τον 10 μήνα σηκώνεται και περπατάει κρατημένος από κάπου, και τώρα κάνει 3-4 βήματα μόνος.

 

Το πρόβλημα είναι ότι κατά τον βηματισμό και μόνο το αριστερό πέλμα το στραβώνει. Εννοώ ότι "κλείνει" προς τα μέσα. Όχι δηλαδή σαν το βάδισμα της "πάπιας" (προς τα έξω) αλλά προς τα μέσα. Και μόνο το αριστερό πάντα πόδι.

 

Χρήση περπατούρας δεν έγινε. Επίσης, ανατομικό πρόβλημα δεν υπάρχει. Όλα είναι φυσιολογικά στην σωματική ανάπτυξη.

 

Η παιδίατρος είπε ότι είναι μικρός ακόμα και πιθανότατα θα διορθωθεί, αλλά πρέπει να έχουμε το νου μας.

 

Εγώ προσωπικά ανησυχώ πολύ. Θα ήθελα κάποιον με παρόμοια εμπειρία να μου πει την άποψή μου και να μου δώσει πληροφορίες για την εξέλιξη του θέματος στην δική τους περίπτωση.

 

Ευχαριστώ,

Διογένης

 

Εγώ το είχα παρατηρήσει αυτό στην κόρη μου αλλά και στα δύο πόδια ότι έκλειναν προς τα μέσα το αριστερό λίγο περισσότερο. Βέβαια νομίζω ότι πιο έντονο ήταν όταν φορούσε παπούτσια και όχι όταν ήταν ξυπόλητη. Μία φορά 2 χρονών προσπαθούσε να περπατήσει κάνοντας ισορροπία σε ένα στενό τοιχάκι φάρδους όσο ένα πέλμα. Φυσικά το πέλμα της έπρεπε να ευθυγραμμιστεί με το τοιχίο για να ισορροπήσει. Ε, αυτηνής ήταν κάθετο όπως έβαζε το ένα πόδι μπροστά από το άλλο και ψιλοτρόμαξα. Στο κανονικό περπάτημα δεν τα γύριζε τόσο προς τα μέσα. Η παιδίατρος είπε ότι ήταν τα ισχία και ότι με τον καιρό θα διορθωθεί. Φυσικά υπάρχει κληρονομικότητα γιατί από τη μεριά του άνδρα μου όλοι έτσι περπατάν χωρίς να είναι κάτι προβληματικό αλλά με μια ελαφριά κλίση προς τα μέσα. Από το πρώτο παπούτσι που της έβαλα μέχρι τώρα που είναι 13 χρονών σε όλα τα παπούτσια η σόλα φαγώνεται από τη μέσα μεριά.

 

Ξέρω ότι η κουνιάδα μου είχε κάνει εγχείριση σαν μωρό στο πέλμα αλλά μου είπαν ότι ήταν για την καμάρα και όταν γεννήθηκε η δικιά μου ο παιδίατρος μας είπε είναι μια χαρά. Εγώ πάλι ξέρω ότι καμάρα τα μωρά δεν έχουν, τώρα τι είχε η κουνιάδα μου και γιατί εγχειρίστηκε δεν ξέρω. Πάντως την κληρονομικότητα την έχουμε γιατί και ο πεθερός και η πεθερά μου περπατάνε με κλίση προς τα μέσα αλλά επαναλαμβάνω είναι ανεπαίσθητη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...