Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαδικασίες χορήγησης φαρμάκων εξωσωμ. από ΟΠΑΔ


Recommended Posts

Γεια σας! Ζητώ συγνώμη αν έχει ξαναμπεί το ίδιο θέμα στο παρελθόν, δεν βρήκα όμως κάτι σχετικό...

Το Δεκέμβριο, πρώτα ο Θεός, θα πρέπει να κάνω μία νέα προσπάθεια εξωσωματικής, ένα νέο πρωτόκολλο δηλαδή και θα πρέπει να προμηθευτώ τα αντίστοιχα φάρμακα. Είμαι ασφαλισμένη στον ΟΠΑΔ. Μέχρι πρότινος, παίρναμε τα φάρμακα με μία σχετικά απλή διαδικασία: μας τα έγραφε ένας γυναικολόγος συμβεβλημμένος με το ταμείο μας και επειδή ήταν ακριβά φάρμακα, πηγαίναμε στην υπηρεσία που τα εγκρίνουν, (ανάλογα με την περιοχή που κατοικούμε), μας τα θεωρούσαν και μετά τα παίρναμε και πληρώναμε μόνο τη συμμετοχή του ασφαλισμένου (25%).

Προχθές πήγα σε έναν γιατρό άλλης ειδικότητας, για άσχετο θέμα και ενώ έβγαλα κανονικά το βιβλιάριο υγείας και το συνταγολόγιό μου, αυτός μου έγραψε ένα φάρμακο σε ένα άλλο, ειδικό συνταγολόγιο, που είχε ο ίδιος, το οποίο μου είπε είναι εναιίο για τον ΟΠΑΔ και το ΙΚΑ. Το φάρμακο αυτό που μου έγραψε, επειδή ήταν φθηνό, την πήρα από ένα φαρμακείο, χωρίς κανένα πρόβλημα. Με τα φάρμακα της εξωσωματικής, που είναι ακριβά, τι γίνεται? Ξέρετε κάτι? Κάτι άκουσα, ότι τα παίρνουμε από το φαρμακείο του ΙΚΑ ή δεν ισχύει για εμάς που είμαστε στον ΟΠΑΔ?

Εννοείται ότι θα πάρω τηλέφωνο στον ΟΠΑΔ και θα ρωτήσω αύριο, πρωί πρωί,απλώς έλεγα μήπως ξέρετε κάτι απλώς με τριβελίζει το θέμα και είπα να το θέσω και εδώ, να συλλέξω εμπειρίες και απόψεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 159
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • margi

    margi 28 δημοσιεύσεις

  • kathi

    kathi 25 δημοσιεύσεις

  • vasfa

    vasfa 20 δημοσιεύσεις

  • kat76

    kat76 14 δημοσιεύσεις

latiatoula, η συνταγογράφηση γίνεται ηλεκτρονικά πια από γιατρούς συμβεβλημένους με ΟΠΑΔ. Μέχρι 150 ευρώ (νομίζω) δεν χρειάζεται θεώρηση. Το βιβλιάριό σου ισχύει μέχρι να τελειώσουν τα φύλλα σε δημόσια νοσοκομεία και αν δεν είναι δυνατή η ηλεκτρονική συνταγογράφηση από γιατρό συμβεβλημένο λόγω τεχνικού προβλήματος.

Link to comment
Share on other sites

Sunty, ευχαριστώ πολύ. :D Θα πάρω στο ταμείο για να δω τι γίνεται ακριβώς με τα πρωτόκολλα που μας γράφουν οι γιατροί, γιατί είναι αρκετά ακριβά τα φάρμακα, πολύ πάνω από 150 ευρώ. :?

Θα γράψω ότι μάθω.....

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει πάρα πολύ το θέμα γιατί προετοιμάζομαι για την πρώτη μου εξωσωματική και είμαι ασφαλισμένη επίσης του ΟΠΑΔ. Τώρα είμαι στη φάση της συλλογής εξετάσεων - αποτελεσμάτων. Οπότε ότι μαθαίνεις θα μου ήταν ΠΑΑΑΑΑΑΑΡΑ Πολύ χρήσιμο.

Καλή σου επιτυχία!!!

 

(αλήθεια που θα την κάνεις την απόπειρα??? εγώ Αρεταίειο απ΄ ότι φαίνεται)

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ο ΟΠΑΔ είναι πλέον ενοποιημένο ταμείο ΕΟΠΠΥ μαζί με ΙΚΑ κ ΟΑΕΕ. Τα φάρμακα της εξωσωματικής, αν ανήκουν στη λίστα των φαρμακών που χορηγεί το ΙΚΑ από τα φαρμακεία του, θα τα πάρεις από κει, από τα φαρμακεία του ΙΚΑ εννοω.

Η διαδικασία που ακολουθεί το ΙΚΑ είναι η εξής: Γραφει ο γιατρός στο βιβλιάριο τα φάρμακα κ σε παραπέμπει στο φαρμακείο ΙΚΑ για να τα παραλάβεις δωρεαν.

Τώρα που είναι μεταβατική η καταστάση δεν ξερω ακριβώς να σου πω. Αν μου πεις τα φάρμακα, θα ξέω με σιγουριά να σου πω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

latiatoula, η συνταγογράφηση γίνεται ηλεκτρονικά πια από γιατρούς συμβεβλημένους με ΟΠΑΔ. Μέχρι 150 ευρώ (νομίζω) δεν χρειάζεται θεώρηση. Το βιβλιάριό σου ισχύει μέχρι να τελειώσουν τα φύλλα σε δημόσια νοσοκομεία και αν δεν είναι δυνατή η ηλεκτρονική συνταγογράφηση από γιατρό συμβεβλημένο λόγω τεχνικού προβλήματος.

 

 

Αυτό ισχύει, εκτός από το κομμάτι με τους ιδιώτες γιατρούς. Αυτοί υποχρεωτικά γράφουν στα συνταγολόγια του ΙΚΑ, αν δεν είναι δυνατή η ηλεκτρονική συνταγογράφηση, στο πλαίσιο λειτουργίας του ΕΟΠΠΥ.

 

Οι ηλεκτρονικές συνταγές δεν θέλουν θεώρηση.

Link to comment
Share on other sites

Cristy, καλή επιτυχία κοπέλα μου! Λοιπόν, η διαδικασία είναι όπως την περιγράφουν η Kwtina και η Sandy, για να πάρεις τα φάρμακα. Μου είπαν από τον ΟΠΑΔ, ότι αν δεν τα έχουν τα φαρμακεία του ΙΚΑ, μας βάζουν μία σφραγίδα ότι στερούνται των φαρμάκων αυτών και μας παραπέμπουν να τα πάρουμε σε ιδιωτικά φαρμακεία, πληρώνοντας πάλι μόνο τη συμμετοχή.

Έχε υπόψη σου ότι σου δίνουν ένα ποσό ως αποζημίωση για αυτό που θα πληρώσεις για την εμβρυομεταφορά. Εγώ δεν έχω κάνει ποτέ ως τώρα εμβρυομεταφορά, οπότε δεν ξέρω πολλές λεπτομέρειες επί του θέματος, νομίζω ότι είναι 350 ευρώ αυτά που παίρνεις πίσω.

Τις προσπάθειές μου εγώ τις κάνω σε ιδιωτικό κέντρο στην Αθήνα (Εμβρυογέννεσις).

Kwtina, Sandy, χίλια ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

.........Τώρα που είναι μεταβατική η καταστάση δεν ξερω ακριβώς να σου πω. Αν μου πεις τα φάρμακα, θα ξέω με σιγουριά να σου πω.

 

Δεν ξέρω τι πρωτοκολλο θα μου δώσει αυτή τη φορά ο γιατρός, γιατί έχω ξανακάνει προσπάθειες. Θα πρέπει να μιλήσω μαζί του. Μόλις μάθω τα φάρμακα θα τα γράψω. Και πάλι ευχαριστωωωωωωωωωώ!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ισχύει, εκτός από το κομμάτι με τους ιδιώτες γιατρούς. Αυτοί υποχρεωτικά γράφουν στα συνταγολόγια του ΙΚΑ, αν δεν είναι δυνατή η ηλεκτρονική συνταγογράφηση, στο πλαίσιο λειτουργίας του ΕΟΠΠΥ.

 

Οι ηλεκτρονικές συνταγές δεν θέλουν θεώρηση.

 

Εγώ πρόσφατα που πήρα φαρμακα μου τα έγραψε ιηλεκτρονικά διώτης γιατρός συμβεβλημένος από τον ΟΠΑΔ, τα θεώρησα στους ελεγκτές του ΟΠΑΔ γιατί ξεπερνούσαν ένα ποσό και μετά ΄πήγα και τα πήρα από φαρμακείο της επιλογής μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

 

Έχω απορίες!

Τι είναι τα φαρμακεία του ΙΚΑ; Είναι μέσα στο ΙΚΑ;

Επίσης λέτε ότι οι ιδιώτες γιατροί γράφουν στα βιβλιάρια του ΙΚΑ... (??) Μα εγώ δεν έχω βιβλιάριο του ΙΚΑ...!!

 

 

Εμείς στο δημόσιο τα φάρμακα δεν τα γράφουμε στο βιβλιάριο ασθενείας αλλά σε ένα άλλο βιβλίο που λέγεται συνταγολόγιο... Εκεί πρέπει να μου τα γράψουν και πάλι, ή όχι; Και αν ναι, οποιοσδήποτε γιατρός ή μόνο συμβεβλημένος με το Δημόσιο; Κι αυτό το συνταγολόγιο που θα μου τα γράψουν πρέπει να το θεωρήσω ή όχι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πρόσφατα που πήρα φαρμακα μου τα έγραψε ιηλεκτρονικά διώτης γιατρός συμβεβλημένος από τον ΟΠΑΔ, τα θεώρησα στους ελεγκτές του ΟΠΑΔ γιατί ξεπερνούσαν ένα ποσό και μετά ΄πήγα και τα πήρα από φαρμακείο της επιλογής μου.

 

Οι ηλεκτρονικές συνταγές δεν θέλουν θεώρηση. Κακώς πήγες για θεώρηση. Μου κάνει εντύπωση που δεν σου το είπε ο ελεγκτής γιατρός αυτό!

 

ithaki, τα φαρμακεία του ικα είναι 3 ή 4 σε όλη την Ελλαδα, ίσως λίγα παραπάνω, αλλά πάντως ελάχιστα. Με την ενοποίηση των ταμείων, τα βιβλιάρια ή μάλλον τα συνταγολόγια των ασφαλισμένων ΟΠΑΔ κ ΟΑΕΕ αχρηστεύονται. Η συνταγογράφιση γίνεται είτε ηλεκτρονικά είτε χειρόγραφα σε συνταγολόγια του ΙΚΑ που τα έχει ο γιατρός, σε περιπτωση που έχει πέσει το σύστημα ηλ/κης συνταγογράφισης. Δικαιωμα συνταγογράφισης έχει μόνο ο συμβεβλημένος γιατρός,προς το παρόν τουλάχιστον. Αν η συνταγή είναι χειρόγραφη, θέλει θεώρηση. Αν είναι ηλεκτρονική δε θέλει θεώρηση.

Αυτά είναι που ισχύουν σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Kwtina, ήσουν κατατοπιστικότατη :) Σε ευχαριστώ πολύ.. Πρέπει να βρω γιατρό συμβεβλημένο και με δυνατότητα ηλεκτρονικής συνταγογράφησης κατά προτίμηση, για να αποφύγω τη θεώρηση !!

Link to comment
Share on other sites

Οι ηλεκτρονικές συνταγές δεν θέλουν θεώρηση. Κακώς πήγες για θεώρηση. Μου κάνει εντύπωση που δεν σου το είπε ο ελεγκτής γιατρός αυτό!

ithaki, τα φαρμακεία του ικα είναι 3 ή 4 σε όλη την Ελλαδα, ίσως λίγα παραπάνω, αλλά πάντως ελάχιστα. Με την ενοποίηση των ταμείων, τα βιβλιάρια ή μάλλον τα συνταγολόγια των ασφαλισμένων ΟΠΑΔ κ ΟΑΕΕ αχρηστεύονται. Η συνταγογράφιση γίνεται είτε ηλεκτρονικά είτε χειρόγραφα σε συνταγολόγια του ΙΚΑ που τα έχει ο γιατρός, σε περιπτωση που έχει πέσει το σύστημα ηλ/κης συνταγογράφισης. Δικαιωμα συνταγογράφισης έχει μόνο ο συμβεβλημένος γιατρός,προς το παρόν τουλάχιστον. Αν η συνταγή είναι χειρόγραφη, θέλει θεώρηση. Αν είναι ηλεκτρονική δε θέλει θεώρηση.

Αυτά είναι που ισχύουν σήμερα.

 

Είσαι σίγουρη ότι οι ηλεκτρονικές συνταγές ΔΕΝ θέλουν θεώρηση??

Εμένα ο γιατρός μου έγραψε κάτι εξετάσεις με ηλεκτρονική συνταγή με το ΙΚΑ ,και όταν πήγα στην Euromedica να τις κάνω, με έστειλαν να πάρω θεώρηση από τον ελεγκτή γιατρό του ΙΚΑ.

Τώρα, ο γιατρός της εξωσωματικής μου έγραψε φάρμακα για το "βραχύ πρωτόκολλο" όπως είπε. Αυτά θα μου τα γράψει ο γυναικολόγος μου (είναι συμβεβλημένος με το ΙΚΑ) με ηλεκτρονική συνταγογράφηση. Θα θέλουν θεώρηση? Και μετά τι? Πάω στο φαρμακείο του ΙΚΑ και τα παίρνω? Επιτροπή δεν έχω περάσει ακόμα, στις 25/11 είναι να περάσω. Θα μου τα δώσουν χωρίς το χαρτί της επιτροπής? :confused:

 

ΚΑΛΕ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ, ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ!!

:confused::confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Επειδη με βάλατε σε σκέψεις, το έψαξα. Βασει νόμου η ηλεκτρονική συνταγή δεν θελει θεωρηση. Τώρα για να συννενοηθούμε, ηλ/κη συνταγή είναι ενα φύλλο Α4 που δίνει ο γιατρός όπου έχει εκτυπώσει την αγωγή που δίνει. Αντί δηλ να το γράψει στο βιβλιάριο, το εκτυπώνει στο σύστημα. Μετα πας στο φαρμακείο, σκανάρει ο φ/ποιός το barcode που έχει επάνω η συνταγή, τη βρίσκει στο σύστημα κ την εκτελεί. Αυτή η συνταγη δε θέλει θεώρηση ανεξαρτήτως ποσού.

Όσον αφορά τις εξετάσεις, είμαι σίγουρη ότι στον ΟΠΑΔ κ ΟΑΕΕ δεν θέλουν θεώρηση. Τώρα για ΙΚΑ δεν παίρνω κ όρκο.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σας πω κορίτσια... Εγώ που το έψαξα λίγο , δε βρίσκω κανέναν γιατρό που να είναι συμβεβλημένος και να είναι ενταγμένος στην ηλεκτρονική συνταγογράφηση... Άλλοι μάλιστα δεν το αναλαμβάνουν λέει καν, δλδ. να μου τα γράψουν, παρόλο που είναι συμβεβλημένοι!

 

Ακόμα και να βρω κάποιον όμως, μπορώ άραγε να πάω σε αυτόν- που δε με ξέρει- μόνο και μόνο για να μου γράψει τα φάρμακα της εξωσωματικής;; Ή όλοι θα αρνούνται;;;

 

Ιδέα δεν έχω πως να κινηθώ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι να σας πω κορίτσια... Εγώ που το έψαξα λίγο , δε βρίσκω κανέναν γιατρό που να είναι συμβεβλημένος και να είναι ενταγμένος στην ηλεκτρονική συνταγογράφηση... Άλλοι μάλιστα δεν το αναλαμβάνουν λέει καν, δλδ. να μου τα γράψουν, παρόλο που είναι συμβεβλημένοι!

 

Ακόμα και να βρω κάποιον όμως, μπορώ άραγε να πάω σε αυτόν- που δε με ξέρει- μόνο και μόνο για να μου γράψει τα φάρμακα της εξωσωματικής;; Ή όλοι θα αρνούνται;;;

 

Ιδέα δεν έχω πως να κινηθώ...

 

Είναι δυνατόν σε ολοκληρη την Αθήνα να μην υπάρχει γυναικολόγος συμβεβλημένος με τον ΟΠΑΔ; Ψάξε εδώ: http://www.vrisko.gr/search/%CE%93%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%AF-%CE%9F%CE%A0%CE%91%CE%94?gclid=CLOI57SmtqwCFUENfAodsyhi0w

 

Και τι θα πει δεν είναι ενταγμένοι στο σύστημα ηλεκτρονικής συνταγογράφησης; Κι αν είναι, γιατί αρνούνται να σου γράψουνε τα φάρμακα; Είναι υποχρεωμένοι να το κάνουν. Αλλιώς οφείλουν να σου τα γράψουν στο δικο τους βιβλιάριο ΙΚΑ. Ειλικρινά απορώ! Στο κέντρο εξωσωματικής δεν μπορούν να σου γράψουν τα φάρμακα; Εμένα από κει μου τα είχανε γράψει.

Link to comment
Share on other sites

Η δυσκολία είναι στο συμβεβλημένοι και εγγεγραμμένοι στην ηλεκτρονική συνταγογράφηση(και μάλιστα τους βρήκα από τη λίστα του ΟΠΑΔ στο site του) . Βέβαια προς το παρόν δεν τους έχω ρωτήσει όλους (αλλά αν χρειαστεί θα το κάνω)...

 

Ασε γιατί κι εγώ το θεωρώ απίστευτο το ότι στο κέντρο δεν έχουν λέει ούτε εναν γυναικολόγο που να μπορεί να διευκολύνει σε αυτό... Ουσιαστικά μου λένε "Ψάξε μόνη σου κι αν βρεις έχει καλώς" ... Δεν το περίμενα έτσι ομολογώ .. Και σε άλλα σημεία δεν το περίμενα έτσι :(

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου, πολύ φιλικά και με όλο το θάρρος, μην μπερδεύεστε: α) με τη διαδικασία που ίσχυε παλιά για τις ασφαλισμένες του ΟΠΑΔ και την οποία ακολουθήσαμε όσες έχουμε ξαναπροσπαθήσει, γιατί τα δεδομένα έχουν αλλάξει και β) με ότι ισχύει σε άλλα ταμεία. Ότι ξέραμε, το ξεχνάμε από ότι κατάλαβα!

Διαβάστε αυτά που γράφει η φίλη μας η kvtina, τα λέει πολύ σωστά, αυτή είναι η διαδικασία. Θα την κάνω και εγώ πολύ σύντομα και θα σας τα πω αναλυτικά, το υπόσχομαι!

Ithaki, πρέπει να πιέσεις το κέντρο σου! Σίγουρα θα έχουν κάποιον και αν δεν έχουν, πρέπει να το φροντίσουν, τι είναι αυτά????? Αλλιώς, ψάξε μέσω γνωστών να βρεις κάποιο γιατρό συμβεβλημένο που να μπορεί να βοηθήσει. Εύχομαι καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! Βρήκα τελικά άκρη !

Τουλάχιστον γιατρό για τη συνταγογράφηση... Από ένα τηλέφωνο που μου έδωσε - συμπτωματικά απ'ό,τι φαίνεται - μια συντονίστρια από το κέντρο εξωσωματικής.

 

Αν τυχόν το χρειαστείτε, πείτε μου :)

Link to comment
Share on other sites

Επιστρέφω για να σας γράψω τι έκανα, για να το ξέρετε όσες μπείτε στη διαδικασία:

επειδή θα κάνω τροποποιημένο φυσικό και μου είχαν περισσέψει φάρμακα και από άλλη φορά, μου έγραψαν σχετικά λίγες ορμόνες (σε σχέση με άλλες φορές). Πήγα στο φαρμακείο του ΙΚΑ (1ο Ογκολογικό Νοσοκομείο Αθηνών) με την συνταγή (είχε γίνει ηλεκτρονική συνταγογράφηση-δεν χρειαζόταν θεώρηση- ο γιατρός ήταν συμβεβλημμένος με τον ΟΠΑΔ) και από τα φάρμακα που μου είχαν γράψει, μου έδωσαν μόνο τα merional. Χωρίς συμμετοχή. Τα υπόλοιπα (2 ενέσεις cetrotide), θα πρέπει να τα πάρω από ιδιωτικό φαρμακείο με συμμετοχή, γιατί δεν τα χορηγούν. Δεν μας ζήτησε να έχουμε άλλα δικαιολογητικά μαζί, εκτός από το βιβλιάριο υγείας και την ηλεκτρονική συνταγή. Δεν ξέρω αν σας βοήθησα με αυτά που έγραψα....

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγώ λοιπόν για τον ΟΠΑΔ

Με τα πολλά βρήκα γυναικολόγο - συμβεβλημένο με ΟΠΑΔ - ενταγμένο στο σύστημα ηλεκτρονικής συνταγογράφησης.

Πήγα στο φαρμακείο του ΙΚΑ με την ηλεκτρονική συνταγογράφηση που μου έκανε αυτός ο γιατρός, η οποία δεν ήθελε θεώρηση

Εκτός από την ηλεκτρονική συνταγή έπρεπε να προσκομίσω στο φαρμακείο του ΙΚΑ:

1) Γνωμάτευση του γιατρου ότι χρειάζομαι εξωσωματική λόγω αδυναμίας αυτόματης σύλληψης

2) Φωτοτυπία γνωμάτευσης υστεροσαλπιγγογραφίας

3) Φωτοτυπία σπερμοδιαγράμματος

4) Φωτοτυπία υπέρηχου μήτρας /κόλπου

 

Το gonal το προμηθεύτηκα από το φαρμακείο του ΙΚΑ χωρίς συμμετοχή δική μου

Τα υπόλοιπα φάρμακα από ιδωτικό φαρμακείο με 25% δική μου συμμετοχή.

 

P.S. Στο φαρμακείο του ΙΚΑ μου ζήτησαν και το βιβλιάριο ασθενείας του Δημοσίου γι'αυτό καλού κακου έχετέ το μαζί σας :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κι από μένα.

Εμένα ο γιατρός (Δημόσιου Νοσοκομείου) με παρέπεμψε στο απογευματινό του ιατρείο για την ηλεκτρονική συνταγογράφηση.

Η Γραμματέας του μου έδωσε 3 συνταγές:

-Για Menopur

-Για Puregon

-Για Orgalutran - Ovitrelle - Utrogestan

Μου είπε ότι τα Puregon θα τα πάρω από το φαρμακείο του ΙΚΑ στους Αμπελοκήπους (Παράσχου 23) και τα υπόλοιπα από κανονικό φαρμακείο.

Ο σύζυγός μου που πήγε στο φαρμακείο, του είπαν ότι τα Menopur τα προμηθεύομαι από το κεντρικό φαρμακείο στην Αγ. Κωσταντίνου και παραγγείλαμε την 3η συνταγή με τα υπόλοιπα.

Βεβαίωση δεν πήρα από τον γιατρό, σκοπεύω όμως να κάνω ένα τηλεφώνημα αύριο στο κεντρικό φαρμακείο για διευκρινήσεις, να μην πάω "ξυπόλητη στ΄ αγκάθια"

 

Ithaki τις βεβαιώσεις και τη χαρτούρα σου την είχε πει κάποιος ή πήρες τηλ.?

Τα φαρμακεία του ΙΚΑ είναι ανοιχτά μόνο πρωί?

Να υποθέσω πως ότι παίρνουμε από εκεί δεν έχει συμμετοχή?(Γιατί τα χαρτιά της ηλεκτρονικής μου συνταγογράφησης γράφουν "συμμετοχή 25%")

Το τηλέφωνο άραγε το σηκώνουν για πληροφορίες, ή... μας συνδέουν με .... "Κούβα"?

Πολλές απορίες...

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Cristy...

 

Ήμουν σίγουρη ότι κάπου είχα σημειώσει τις ώρες, αλλά δεν το βρίσκω. Έχω την εντύπωση ότι το φαρμακείο είναι ανοιχτό μέχρι τις 2 το μεσημέρι. Πάντως σίγουρα δεν είναι ανοιχτό το απόγευμα...

Το ότι πρέπει να έχω φωτοτυπίες σαλπιγγο, σπερμο και υπέρηχου μου το είπε ο γιατρός που πήγα να μου συνταγογραφησει τα φαρμακα. Στο φαρμακείο του ΙΚΑ δε μου τα ζήτησαν - ίσως γιατι δεν πρόλαβαν- γιατί τους τα έδωσα με το καλημέρα σας και αυτοί τα πήραν. Μετα μου ζήτησαν και το βιβλιάριο για να το δουν (!!!)

Τη βεβαίωση όμως μου τη ζήτησαν από μόνοι τους. Πάρε και στο φαρμακειο κι ελπίζω να βρες κάποιον εκεί να σου απαντησει :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...

Πήρα τηλ και ΝΑΙ κατάφερα κ έβγαλα γραμμή. ΝΟΗΜΑ δεν έβγαλα.

Όμως η κυρία που το σήκωσε, κάθε άλλο παρά διάθεση για εξυπηρέτηση είχε:

"Απορώ γιατί οι γιατροί σας βάζουν να παίρνετε τηλέφωνο, αφού τα γνωρίζουν"

Έτσι ακριβώς μου είπε!!!

Ευγενική όσο πιο πολύ μπορούσα εγώ, της λέω: "ξέρετε, επειδή θα έρθω από μακρυά, δεν θα πάω στη δουλειά μου εκείνη τη μέρα, θα ήθελα να τσεκάρω τη διαδικασία" (τα αυτονόητα δηλαδή)...

Μου ανέφερε για:

-"τις εξετάσεις που έχω κάνει" (δηλ. σαλπιγγογραφία, σπερμοδιάγραμμα κ υπέρηχο, αφού τη ρώτησα ποιες από τις 300 μου το είπε)

-"βεβαίωση του γιατρού ότι"... δεν κατάλαβα τι ακριβώς είπε γιατί ξανάρχισε να λέει ότι "τα ξέρουν αυτά οι γιατροί..." Κάτι πρέπει να είπε για 3000 μονάδες, 3000 μονάδες από τι, δεν πρόλαβα να ρωτήσω...

 

Ανακεφαλαίωση:

-Συνταγές ηλεκτρονικές έχω.

-Σαλπιγγογραφία επίσης έχω, περσυνή (Μάΐος 2010), άριστη.

-Σπερμοδιάγραμμα έχω, φετινό (Οκτώβρης 2011), άριστο.

-Υπερηχογράφημα έχω, του Φεβρουαρίου, φέτος, προ λαπαροσκόπησης - υστεροσκόπησης, φυσιολογικό (με όλα τα "εξαρτήματά μου)

-Επίσης έχω το χαρτί του νοσοκομείου με τη σφραγίδα του γιατρού που λέει τα φάρμακα κ το όνομά μου φυσικά (αλλά όχι διάγνωση)

Διάγνωση: ΥΠΟΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑ γράφει το χαρτί της ηλεκτρονικής συνταγογράφησης.

 

Ερωτώ:

Είμαι έτοιμη?

Αν μου λείπει , τι μου λείπει?

 

και από περιέργεια:

ΠΟΥ τα γράφει τι χρειαζόμαστε? υπάρχει κανένα ΠΔ,κανένα ΦΕΚ, κάτι τέλος πάντων να το διαβάσουμε εμείς οι φιλομαθείς, μπας και μορφωθούμε?

 

και κάτι τελευταίο:

πληρώνουμε συμμετοχή κανονικά στο φαρμακείο του ΙΚΑ?

(κάποιος μου είπε ότι αφού θα πάω εκεί, τη γλιτώνω, αλλά κουφό μου φαίνεται... δεν θέλω και να χαρώ άδικα, καταλαβαίνετε...)

 

Χίλια ευχαριστώ κοπελιές,

Καλή σας νύχτα.

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σου λίπει μόνο το:

"Γνωμάτευση του γιατρου που να λέει ότι χρειάζεσαι εξωσωματική λόγω αδυναμίας αυτόματης σύλληψης"

 

Μακάρι να αρκεί μόνο αυτό με τα φάρμακα που έχεις , αλλά φοβάμαι ότι μπορει να σε ταλαιπωρήσουν που δεν το'χεις.

 

Τεσπα για το GONAL που πήρα εγω δεν πλήρωσα τιποτα στο φαρμακείο του ΙΚΑ. Για τα άλλα δεν ξέρω . Πολυ πιθανό να μην πληρώσεις.

Να σε ρωτήσω τώρα κάτι κι εγώ για τα Menopur που λες ότι θα τα προμηθευτεις από το κεντρικο φαρμακείο. Το φαρμακείο αυτό είναι ιδιωτικό, ή κάποιο παράρτημα του φαρμακείου του ΙΚΑ;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...