Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προλαβαίνετε;


Recommended Posts

Τα παιδιά μας είναι 9, 8, 5 και 2 ετών. Εγώ εργάζομαι ( εκπαιδευτικός) και ο σύζυγος λείπει την περισσότερη ώρα του απογεύματος. Το απόγευμα πρέπει να διαβάσω τα μεγάλα, να προετοιμάσω το μάθημα για την επομένη, να μαγειρέψω και να κάνω διάφορες απαραίτητες μικροδουλειές. Στεναχωριέμαι, επειδή δεν μπορώ (ή έτσι νομίζω τουλάχιστον) να παίξω μαζί τους ή να συμμετέχω σε κάποιο δικό τους παιχνίδι, αν και μου το ζητάνε έπίμονα. Εσείς προλαβαίνετε να παίξετε μαζί τους;:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Χαρά στο κουράγιο σου!!!

Είμαι από πολύτεκνη οικογένεια που η μαμά δε δούλευε αλλά μας μεγάλωνε και πάλι δε θυμάμαι ποτέ να παίξαμε μαζί της......

Έχουμε τόσες δουλειές......Απλά διάβασε κανένα βιβλίο που θα μπορέσουν έτσι να συμμετέχουν όλοι ή κανα επιτραπέζιο όταν κοιμάται το μικρότερο....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Τα παιδιά μας είναι 9, 8, 5 και 2 ετών. Εγώ εργάζομαι ( εκπαιδευτικός) και ο σύζυγος λείπει την περισσότερη ώρα του απογεύματος. Το απόγευμα πρέπει να διαβάσω τα μεγάλα, να προετοιμάσω το μάθημα για την επομένη, να μαγειρέψω και να κάνω διάφορες απαραίτητες μικροδουλειές. Στεναχωριέμαι, επειδή δεν μπορώ (ή έτσι νομίζω τουλάχιστον) να παίξω μαζί τους ή να συμμετέχω σε κάποιο δικό τους παιχνίδι, αν και μου το ζητάνε έπίμονα. Εσείς προλαβαίνετε να παίξετε μαζί τους;:(

 

Μεχρι τωρα, ουτε εγω τα καταφερνα, ξεμαθα κι' ολας, γιατι παλια επαιζα μαζι τους, δε δουλευα, ειχα την αδεια ανατροφης. Τωρα που δουλευω παλι και δεν προλαβαινω οποτε τις παραμελησα ολες τις κορες μου (4), μετα απο εκρηξεις θυμου και ζηλιας απο τις μεγαλες μου κορες, αποφασισα να κραταν εναλλαξ οι μεγαλες μου κορες τα διδυμα που τωρα ειναι 3 χρονων και να αφιερωνω εναλλαξ χρονο στις μεγαλες μου κορες (7,5 και 6 χρονων σχεδον).

Απο 30 λεπτα για την καθε μια τουλαχιστον ή και καμια ωρα, αλλα καθαρη ωρα. Τα μικρα ουτως ή αλλως διεκδικουν το χρονο μας με τον ενα ή τον αλλον τροπο. Ετσι χαιρονται οι μεγαλες και ηρεμουν.

 

Και αυτο βεβαια την ωρα που εχω βαλει το φαγητο στη φωτια, το πλυντηριο να πλενει, οποτε να υπαρχει και ροη των αναγκαιων εργασιων. ;)

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, ήθελα να συμπληρώσω ότι οι 3 τελευταίοι είναι αγόρια και το παιχνίδι τους καταλήγει πάντα σε πάλη (ναι, συμμετέχει κι ο μικρός). Εγώ αγχώνομαι και, επειδή απέχουν και λίγο οι ηλικίες, είναι πιο εποικοδομητικό να ασχοληθώ με τον καθένα χωριστά. Οι δύο μεσαίοι δεν συνεργάζονται με τίποτα και η μεγάλη νιώθει παραπεταμένη. Πώς να βρω χρόνο για όλους χωριστά;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν χωρίζεσαι στα 6; 4 για τα παιδιά σου, 1 για τις δουλειές και 1 για γυναίκα-σύζυγος. Πλάκα κάνεις; Με τόσα παιδιά που να προλάβεις; Εγώ 2 έχω και δεν έχω κουράγιο. Κάνε πρόγραμμα για λίγη ώρα στο κάθε ένα την ημέρα ή την εβδομάδα. Σου βγάζω το καπέλο και σε όλες τις πολύτεκνες.

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ 2 ΩΡΙΤΣΕΣ!!!! αλλα εχω μονο 1 3,5 ετων!!!!! καλό μου αφου μετατρεπεις οξυγονο σε υδρογονο με 4 παιδια και δουλεια και σπιτι να εισαι ευχαριστημεν!!!!:-D

Link to comment
Share on other sites

Σας κούφανα, ε;:-D Όλα τα παιδιά θέλουν την παρέα των γονιών τους, είτε αυτοί είναι πολύτεκνοι είτε όχι και ήθελα να μάθω τις εμπειρίες σας. Τι να κάνω, καμιά φορά νομίζω ότι όλοι τα καταφέρνουν εκτός από μένα:(. Άλλες φορές νομίζω ότι δεν οργανώνω το χρόνο μου σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μια από τα ίδια και ο γιός μου θέλει να παίξουμε Monopoly (ξέρετε μαραθώνιος). Προσπαθώ όμως ακόμα και όταν μαγειρεύω να συζητώ μαζί τους,να έχω αλληλεπίδραση με κάθε ευκαιρία και να τους εξηγώ τα πάντα. Επίσης κάνω μερικές αποτυχημένες προσπάθειες τα Σαββατοκύριακά. Εκεί που δεν τα καταφέρνω είναι η συζυγική μου "υποχρέωση" αφού από τις 9.30 που βάζω τα παιδιά για ύπνο τα βλέφαρά μου βαραίνουν επικύνδυνα και έτσι κάθε διάθεση χάνεται!! Ελπίζω όταν και ο μικρούλης μεγαλώσει λίγο ακόμη και σταματήσει να με ξυπνάει το βράδυ θα είναι τα πράγματα λίγο καλύτερα. Κουράγιο σε όλες!!

Ο Μανώλης είναι 10,5 χρονών

Η Μαλβίνα είναι 8,5 χρονών

Ο Γιάννης είναι 6 χρονών

 

Link to comment
Share on other sites

. Εκεί που δεν τα καταφέρνω είναι η συζυγική μου "υποχρέωση" αφού από τις 9.30 που βάζω τα παιδιά για ύπνο τα βλέφαρά μου βαραίνουν επικύνδυνα και έτσι κάθε διάθεση χάνεται!! Ελπίζω όταν και ο μικρούλης μεγαλώσει λίγο ακόμη και σταματήσει να με ξυπνάει το βράδυ θα είναι τα πράγματα λίγο καλύτερα. Κουράγιο σε όλες!!

:-D:-D Άλλο πικρό κεφάλαιο αυτό! Είμαι οφ τόπικ τώρα, αλλά πού το βρίσκουν οι άντρες το κουράγιο και παραμένουν ακμαίοι όταν κοιμηθούν τα παιδιά;

Link to comment
Share on other sites

αγαπη μου αν ενας αντρας μια φορα στη ζωη του εκανε οσα κανει μια μητερα σε ενα 24ωρο, οχι απο τις 9μιση θα κοιμοταν αλλα θα τον ειχε παρει νωριτερα μια μερα ο υπνος...βρες μου εναν αντρα να κανει οοοοοοοοοολα οσα κανει μια γυναικα και εγω θα το φαω το καπελακι μου...:rolleyes:

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

KORITSIA ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ!!ΣΑΣ ΘΑΥΜΑΖΩ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ!!ΕΓΩ ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΖΩΗ ΝΑ ΕΧΕΙ, ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΝΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ...ΤΟ ΣΑΒ/ΚΟ ΚΑΙ ΑΝ...ΕΥΤΥΧΩΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΒΟΗΘΑ Ο ΚΑΛΟΣ ΜΟΥ..ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΕΙΧΑ ΚΑΤΑΡΡΕΥΣΕΙ...ΣΤΟ ΤΡΕΝΟ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΝΕΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕς ΣΤΗΝ ΠΕΝΑ ΜΕ ΜΑΛΛΙ ΑΨΕΓΑΔΙΑΣΤΟ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΠΩΣ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΟΥΝ...ΕΓΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΠΑΝΤΑ..ΟΜΩς ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΥΜΠΑΘΗΤΙΚΗ....

Link to comment
Share on other sites

Τι να κάνω, καμιά φορά νομίζω ότι όλοι τα καταφέρνουν εκτός από μένα:(. Άλλες φορές νομίζω ότι δεν οργανώνω το χρόνο μου σωστά.

:roll::lol::mrgreen: Ποιο χρόνο; Αν η μέρα είχε τριάντα έξι ώρες και η εβδομάδα εννιά μέρες, μπορεί και να προλαβαίναμε. Σήμερα το απόγευμα, μετά από επιμονή του μεγάλου, τους τσουβάλιασα και τους τρεις και τους πήγα στο κολυμβητήριο. Με το ένα χέρι, γιατί στο άλλο κρατούσα συνέχεια το μικρό, ξέντυσα πρώτα τον έναν και μπήκε στην πισίνα. Μετά από λίγο μου ζήτησε και ο δεύτερος να μπει. Πάντα με το ένα χέρι τον ξέντυσα και αυτόν και βούτηξε κι αυτός. Τους περίμενα να τελειώσουν αγκαλιά με το μικρό. Μετά άφησα το μικρό ανάμεσα σε πόδια γονιών που έντυναν τα παιδιά τους, τους έντυσα και τους άφησα να κάνουν μόνοι πιστολάκι. Μέχρι να φύγουμε ο μικρός γκρίνιαζε ευτυχώς τον πήρε λίγο αγκαλιά η γυμνάστρια. Γυρίσαμε σπίτι και τηγάνισα, με το μικρό παραμάσχαλα (κάτι τον είχε πιάσει σήμερα δεν είναι τόσο αγκαλίτσας κανονικά) και τους δύο μεγάλους πάνω στον πάγκο, τραγουδώντας το "θα τρελαθώ Τσιάνο". Έφαγαν. Μπάνιο, δόντια, παραμύθι, κοιμήθηκαν οι μεγάλοι κι ο μικρός έδωσε ρέστα, κοιμήθηκε πριν λίγο, δεν ξέρω τι είχε κι ήταν τόσο ανήσυχος. Έχω λαλήσει. Οπότε, εγώ το δηλώνω, όχι δεν προλαβαίνω τίποτα. Πάντως κολυμβητήριο θα πηγαίνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα το καλύτερο, όσην ώρα τηγάνιζα ο μεσαίος, έπαιρνε μία - μία τις γαρίδες και ρωτούσε "μαμά αυτή είναι η ουρά της, μαμά αυτή είναι η ουρά της;" πολλαπλασιάστε το με περίπου πενήντα γαρίδες (βάλτε και τον Τσιάνο) και φτάνετε στα όρια νευρικού κλονισμού.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα το καλύτερο, όσην ώρα τηγάνιζα ο μεσαίος, έπαιρνε μία - μία τις γαρίδες και ρωτούσε "μαμά αυτή είναι η ουρά της, μαμά αυτή είναι η ουρά της;" πολλαπλασιάστε το με περίπου πενήντα γαρίδες (βάλτε και τον Τσιάνο) και φτάνετε στα όρια νευρικού κλονισμού.

Να ζήσεις, κοντέψαμε να πνιγούμε με το σύζυγο:-D:-D:-D! (Με άκουσε να ξεκαρδίζομαι και ήρθε να δει τι διαβάζω). Όσο για το κολυμβητήριο, δεν φαντάζομαι να διακτινίστηκες στη Θεσσαλονίκη και να περιγράφεις ακριβώς (μα ακριβώς!) το δικό μας μαρτύριο στα αποδυτήρια;

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδιά μας είναι 9, 8, 5 και 2 ετών. Εγώ εργάζομαι ( εκπαιδευτικός) και ο σύζυγος λείπει την περισσότερη ώρα του απογεύματος. Το απόγευμα πρέπει να διαβάσω τα μεγάλα, να προετοιμάσω το μάθημα για την επομένη, να μαγειρέψω και να κάνω διάφορες απαραίτητες μικροδουλειές. Στεναχωριέμαι, επειδή δεν μπορώ (ή έτσι νομίζω τουλάχιστον) να παίξω μαζί τους ή να συμμετέχω σε κάποιο δικό τους παιχνίδι, αν και μου το ζητάνε έπίμονα. Εσείς προλαβαίνετε να παίξετε μαζί τους;:(

 

Άστα! Εγώ έχω τρία και αυτές τις ημέρες η μεγάλη (6 χρονών) είναι άρρωστη με πυρετό, ο μεσαίος σε φάση που μόλις έβγαλε τις πάνες και έχει κάθε τρεις και λίγο "μικροατυχήματα" και το μωρό το θηλάζω αποκλειστικά. Καταλαβαίνεις τι γίνεται: Η μία φωνάζει μαμά θέλω εμετό, ο μεσαίος τα έκανε πάνω του και το μωρό κλαίει στο ριλάξ μέχρι να ξεμπερδέψω με τους άλλους για να πάω να το θηλάσω.

 

Ο δικός μου προβληματισμός σχετικά μ'αυτά που γράφεις είναι αυτό το "διαβάζω τα μεγάλα". Κατά την άποψή μου, όταν έχεις τόσα παιδιά, καλό είναι να τα μάθεις - όσο είναι εφικτό φυσικά - να αυτοεξυπηρετούνται. Δηλαδή, να διαβάζουν μόνα τους και όχι να πρέπει να έχουν εσένα πάνω από το κεφάλι τους. Φυσικά και εγώ με τη μεγάλη μου δεν το έχω καταφέρει αυτό ακόμα, αλλά τουλάχιστον ελπίζω ως προς αυτή την κατεύθυνση. :roll:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καμία σχέση με πολύτεκνη ή δίτεκνη!Είμαι με ένα παιδί, αλλά, πείτε με μαζοχίστρια, διαβάζω τις απείρου κάλλους ιστορίες σας και θέλω κι εγώ!Θέλω κι εγώ μεγάλη οικογένεια!Θέλω 4 παιδιά!Πολύ όμως!Να τα έχω γύρω γύρω μου να ξεφωνίζουν και να με τρελλαίνουν (από χαρά ή νεύρα δεν ξέρω...). Μιλάω εκ του ασφαλούς και έξω από το χορό, αλλλά σας ζηλεύω (με την καλή έννοια) και σας καμαρώνω!Μακάρι να είμαστε καλά και κάποια στιγμή να πραγματοποιήσω αυτό μου το όνειρο (ο σύζυγος σταματάει στα...3!).Bouboukakia, θέλω στο πρόσωπο σου να βλέπω στον εαυτό μου (είμαι κι εγώ εκαπιδευτικός) και το μέλλον μου με 4 παιδιά!Ζη-λεύ-ω!

 

Να είστε καλά και να τα καμαρώνετε!

 

Πολύ καλημέρα σας!

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το κολυμβητήριο, δεν φαντάζομαι να διακτινίστηκες στη Θεσσαλονίκη και να περιγράφεις ακριβώς (μα ακριβώς!) το δικό μας μαρτύριο στα αποδυτήρια;

Οι άλλες μαμάδες με κοιτούσαν με οίκτο. Νόμιζα ότι όλοι οι άλλοι έχουν τις λύσεις, αλλά βλέπω ότι τελικά είναι κι άλλες στο καζάνι.

 

Εγώ έχω τρία και αυτές τις ημέρες η μεγάλη (6 χρονών) είναι άρρωστη με πυρετό, ο μεσαίος σε φάση που μόλις έβγαλε τις πάνες και έχει κάθε τρεις και λίγο "μικροατυχήματα" και το μωρό το θηλάζω αποκλειστικά.

Σου βγάζω το καπέλο... όταν συμβεί κάτι και βγουν απ' τη σειρά τους, θέλει πολύ υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να το κάνω ερώτηση ανοίγοντας θέμα, αλλά κολλάει κι εδώ.

Με τρία ή περισσότερα παιδάκια, βγαίνετε όλοι μαζί, για δουλειές ή διασκέδαση; Εγώ το κάνω σπάνια, ίσως τώρα που μεγαλώνει ο μικρός να είναι πιο εύκολο. Με αγχώνει τόσο πολύ να τους κυνηγάω, που τελικά καθόμαστε μέσα τις περισσότερες φορές, ή σπάμε σε δύο παρέες, μπαμπάς και μεγάλοι κι εγώ με το μικρό. Εσείς πώς τα βολεύετε στις εξόδους;

Link to comment
Share on other sites

Είχα ανοίξει αυτό το τόπικ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=45343. Μπορούμε να απαντήσουμε εδώ ή να συνεχίσουμε σχετικά με το θέμα που έβαλες εκεί;

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις marandnik, το να ελέγξω τη μεγάλη στην Ιστορία π.χ. είναι για εκείνη δείγμα ενδιαφέροντος άπό μένα. Ότι δηλ. δεν ασχολούμαι μόνο με τα μικρά. Είναι και το μοναδικό κορίτσι, οπότε καταλαβαίνεις. Γενικά πάντως απλώς τους ελέγχω αφού έχουν κάνει μόνοι τους τα μαθήματα. Η ορθογραφία, όμως, θέλει υπαγόρευση. Επιπλέον, ο δεύτερος δεν είναι πολύ δυνατός στα μαθηματικά και χρειάζεται μια βοήθεια.

Θυμάμαι όταν θήλαζα και ο τρίτος κατουρούσε στο πάτωμα (άργησε λίγο να καθαρίσει). Είχα το μωρό στο στήθος και έλεγα ήρεμα:"δεν πειράζει καλό μου, την άλλη φορά θα καθίσεις στο γιο-γιο" (από μέσα μου: που ήταν ακριβώς μπροστά στα πόδια σου, την τρέλα μου!!!):D:D

Link to comment
Share on other sites

Σας διαβαζω και τελικα βλεπω οτι τελικα δεν ειμαι μονο εγω που δεν προλαβαινω να τα κανω ολα.Εγω στο θεμα αν βγαινουμε ολοι μαζι θα απαντησω οτι βγαινω μονη μου γιατι ο αντρας μου σχολαει το βραδυ δυστυχως,την Κυριακη που ειναι εδω βεβαια τους περνει μαζι,ποτε το ενα ποτε και τα δυο η τα τρια.Εχω πολλες τυψεις καποιες φορες γιατι δεν μπορω να τους κανω ολα οσα θα ηθελα αλλα απο την αλλη παλι ισως τελικα να γινονται και πιο αυτονομα και δυναμικα τα παιδια κανοντας καποια πραγματα μονα τους.Τωρα που θα γεννησω εχω τρομερο αγχος που θα πρεπει να θηλαζω και να αφιερωνω πολυ χρονο στο μωρο απεναντι στα αλλα τρια,ασε που σκεφτομαι και ολα αυτα που εχουμε αρχισει ποδοσφαιρο,μπασκετ και τα λοιπα πως θα πηγαινοερχομαστε,ουφ σας ζαλισα;;ευχομαι ολα να πανε καλα και να μην στερηθουν κι εκεινα τιποτα.BOYBOYKAKIA χαρα στο κουραγιο σου που κρατησες εκεινη την ωρα την υπομονη σου.

 

6/8/2000-25/6/2003-6/5/2007-11/1/2010

Link to comment
Share on other sites

babystar, σου εύχομαι να έρθουν όλα όπως τα επιθυμείς, αλλά καλύτερα να δεις τον εαυτό σου στο πρόσωπο κάποιας άλλης:D:D:D, γιατί τον τελευταίο καιρό περνάω μια φάση "κάτι δεν κάνω καλά"! Πρέπει να πω ότι μου δίνουν πολύ κουράγιο όλα αυτά που διαβάζω από όλες τις μαμάδες, πολύτεκνες και μη, γιατί βλέπω ότι όλες περνάνε το στάδιο της απογοήτευσης και καμιά φορά της απελπισίας. Είναι σημαντική αυτή η επικοινωνία για μένα:-D.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως αισθανομαι κι εγω καποιες φορες απογοητευση,ειδικα τωρα που ειμαι εγκυος με τις ορμονες να με τρελαινουν.Αναρωτιεμαι χιλια δυο πραγματα.Αλλα μια φαση ειναι θα περασει εχουμε τοση αγαπη απο τα παιδακια μας που ολα θα ξεπεραστουν.

 

6/8/2000-25/6/2003-6/5/2007-11/1/2010

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...