Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΙΜΑΙ ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΗ Ξαφνικά χάλασαν όλα!!


Πηνελόπη Β

Recommended Posts

Καλημέρα μαμάδες....

 

Σας παρακαλώ βοηθήστε με γιατί πραγματικά από το σάββατο που μας πέρασε έχω απελπιστεί και δεν ξέρω τι να κάνω...

 

Το καμάρι μου είναι 9 μηνών και ενώ από 40 ημερών κοιμόταν όλο το βράδυ και είχαμε φτιάξει ένα μοτίβο ύπνου απο τις 10 με 10 και μισή μέχρι τις 7 με 8 το πρωί..Ξαφνικά από το σάββατο άρχισε να ξυπνάει κλαίγοντας δύο και τρεις φορές. Τον παίρναμε αγκαλίτσα και σε λίγο ξανακοιμόταν εχθές όμως ήταν το αποκορύφωμα. Κοιμήθηκε στις 10 αφού είχε πιεί περίπου 260 ml γάλα (ως συνήθως) και στις 02:00 ξύπνησε με κλάματα και ήταν αδύνατον να ξανακοιμηθεί.. τι τον κουνήσαμε, τι τον νανουρίσαμε, τι του δώσαμε νερό, τι του αλλάξαμε πάνα μήπως επειδή ήταν κατουρημένος τον ενοχλούσε, και κατά τις 04:00 πια του δώσαμε γάλα μήπως και πεινούσε και αφού ήπιε 180 παρακαλώ κοιμήθηκε μετά από λίγο..

 

Δόντια δε έχουμε ακόμα αλλά τα βράδια του δίνω ντεπόν και του έδωσα και εχθές..πιπίλα δεν θέλουμε δεν πιάσαμε ποτέ...και όπως καταλαβαίνετε από το σάββατο έρχομαι στη δουλειά και στην κυριολεξία κουτουλάω.....

 

Πες τε μου καμιά συμβουλή ή αν έχετε αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο .......

 

line_flow_blue_beg_40_time_1219204800_text_d4ef20eaeff5f4f3eff5eddceae920eceff520e5dfede1e920.gif

Όταν ο άνθρωπος προγραμματίζει ο Θεός γελάει…!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μην αγχώνεσαι... το μωρό δεν ακολουθει το μοτίβο που φτιάχνουμε. ψυχραιμία. Μαμά χωρίς λίγο ξενύχτι δεν γίνεται...

Δεν χάλασε τίποτα, έχεις ένα γερό μωρό και όλα τα άλλα έρχονται δεύετερα.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως το μωρακι ειχε νυχτερινο τρομο?

Μας ετυχε κι εμας προσφατα κ δεν την καναμε καλα...

Δεν σταματουσε το κλαμα με τιποτα.

Μονο εκει παει το μυαλο μου εμενα...

Απλα κατι ειδε κ τρομαξε. Συνηθως δεν ξανασυμβαινει, μην ανησυχεις.

Σε εμας τουλαχιστον δεν ξαναετυχε... ακομα!

Οταν μας συναιβει ημουν το ιδιο ανησυχει με σενα κ οι κοπελες εδω μου εγραψαν πολλα σχετικα με τον νυχτερινο τρομο.

Αν κανεις αναζητηση ισως βρεις κ το θεμα που ειχα ανοιξει.

Ευχομαι να ειναι αυτο, να ηταν τυχαιο κ να μην ξαναγινει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μαμάδες....

 

Σας παρακαλώ βοηθήστε με γιατί πραγματικά από το σάββατο που μας πέρασε έχω απελπιστεί και δεν ξέρω τι να κάνω...

 

Το καμάρι μου είναι 9 μηνών και ενώ από 40 ημερών κοιμόταν όλο το βράδυ και είχαμε φτιάξει ένα μοτίβο ύπνου απο τις 10 με 10 και μισή μέχρι τις 7 με 8 το πρωί..Ξαφνικά από το σάββατο άρχισε να ξυπνάει κλαίγοντας δύο και τρεις φορές. Τον παίρναμε αγκαλίτσα και σε λίγο ξανακοιμόταν εχθές όμως ήταν το αποκορύφωμα. Κοιμήθηκε στις 10 αφού είχε πιεί περίπου 260 ml γάλα (ως συνήθως) και στις 02:00 ξύπνησε με κλάματα και ήταν αδύνατον να ξανακοιμηθεί.. τι τον κουνήσαμε, τι τον νανουρίσαμε, τι του δώσαμε νερό, τι του αλλάξαμε πάνα μήπως επειδή ήταν κατουρημένος τον ενοχλούσε, και κατά τις 04:00 πια του δώσαμε γάλα μήπως και πεινούσε και αφού ήπιε 180 παρακαλώ κοιμήθηκε μετά από λίγο..

 

Δόντια δε έχουμε ακόμα αλλά τα βράδια του δίνω ντεπόν και του έδωσα και εχθές..πιπίλα δεν θέλουμε δεν πιάσαμε ποτέ...και όπως καταλαβαίνετε από το σάββατο έρχομαι στη δουλειά και στην κυριολεξία κουτουλάω.....

 

Πες τε μου καμιά συμβουλή ή αν έχετε αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο .......

 

 

 

μπορεί να φταίει και η ζεστη, τι να πω..κι εμενα η μπεμπα μου (7 μηνων )απο 40 ημερων κοιμαται συνεχομενα αλλα τωρα βγαλαμε μεσα σε 2 εβδομαδες 2 δοντακια και τα βραδια κανει ανησυχο υπνο. Δεν ξυπναει, ουτε μενει ξαγρυπνη αλλα συνεχως κουνιεται στον υπνο της, θελει την πιπιλα γιατι την ανακουφιζει για τα δοντια της και γενικως δεν κοιμαται καλα. Μηπως ειναι προμήνυμα οτι βγάζει δοντάκι?ειναι και η χειροτερη εποχή τωρα, εχει ζεστη, βγάζουν και δοντακια, τι να σου κανουν και αυτα τα καημένα?αντε κενε υπομονη και θα ξαναφτιάξει το πρόγραμμα του

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειαζεται να φταιει τιποτα απολυτως. Τα μωρα και τα παιδια αλλαζουν συνηθειες υπνου καθε τοσο, οπως και φαγητου. Το πιθανοτερο (αν δεν υπαρχει αλλο προβλημα δοντια,ζεστη κλπ), ειναι οτι συντομα θα επανελθει σε μια ρουτινα.

Και βεβαια το πιθανοτερο ειναι οτι και αργοτερα θα σου το ξανακανει αυτο.

Αυτο συμβαινει με ολες τις φυσικες λειτουργιες ενος μωρου. Ξαφνικα μπορει ενα μωρο για λιγες μερες να παρουσιασει δυσκοιλιοτητα και παλι να επανελθει, να μην κανει 3 μερες καθολου κακα, ξαφνικα να ξυπναει για λιγες μερες καθε νυχτα και να θελει παιχνιδι ή απλως αγκαλια, να παψει να τρωει μια τροφη που ετρωγε.

Ολα αυτα ειναι φυσιολογικα, αφου παντα βεβαια διερευνησουμε οτι δεν τα ενοχλει κατι αλλο.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην αγχώνεσαι επειδή μία φορά ξύπνησε και έκλαιγε. Βέβαια αν σου ξυπνάει συνέχεια μήπως το βράδυ πριν κοιμηθεί πρέπει να του δίνεις λίγο περισσότερο γάλα για να τον πιάνει? Ρώτησε βέβαια πρώτα τον παιδίατρο σου. Μήπως έχει πονάκια στην κοιλίτσα και πρέπει να του δίνεις και λίγο χαμομηλάκι στο γάλα του? Εμένα κορίτσια ο δικός μου από τις πρώτες ημέρες που γεννήθηκε μέχρι και 4 μηνών δεν κοιμόταν καθόλου ήσυχα τα βράδια. Ξυπνούσε συνέχεια και έκλαιγε. Εμείς βέβαια είχαμε πονάκια για αυτό.

Κάποια στιγμή στις 38 ημέρες που κόψαμε το νυχτερινό τάϊσμα στις 3 τα ξημερώματα , εκεί για μία εβδομάδα δεινοπάθησα. Γιατί πεινούσε ο φουκαράς και ξυπνούσε για να φάει και εγω του έδινα χαμομηλάκι , που δεν του άρεσε κιόλας σκέτο. Αλλά αυτές ήταν οι εντολές του γιατρού. Μία εβδομάδα είχα καταντήσει βαμπίρ.

Μην ανησυχείς όμως τα μωράκια μπορεί να τρομάξουν από κάτι στον ύπνο τους και να αρχίσουν να κλαινε γοερά. Μας έχει συμβεί και εμάς.

[sIGPIC][/sIGPIC] Η ανάσα της ζωής μου, το μωρό μου!

:P

Link to comment
Share on other sites

Δόντια δε έχουμε ακόμα αλλά τα βράδια του δίνω ντεπόν και του έδωσα και εχθές..πιπίλα δεν θέλουμε δεν πιάσαμε ποτέ...και όπως καταλαβαίνετε από το σάββατο έρχομαι στη δουλειά και στην κυριολεξία κουτουλάω.....

 

Πες τε μου καμιά συμβουλή ή αν έχετε αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο .......

 

 

 

Απλως ρε παιδιά, θέλω να πω... το ντεπον μη το δίνουμε με τόση ευκολία... Οτι και να είναι, μη ξεχνάμε οτι είναι φάρμακο. Εντάξει, ολα τα μωράκια πονάνε με τα δόντια. Ας κάνουμε υπομονή. Φυσικά και εγω μέσα στον ίδιο χορό χορεύω. 5-6 φορές τη νύχτα ξυπνάει με γκρίνια, μια για την πιπίλα, μια γιατί είναι μπρούμυτα και δεν μπορεί να γυρίσει ανάσκελα, 3-4 φορές χωρίς λόγο (δοντάκια - ονειράκια...). Τί να κάνουμε???

Link to comment
Share on other sites

φαντασου οτι εμενα ειναι η ζωη μου ετσι, απο τη μερα που γεννηθηκε η δικια μου....

 

ποσο μαλλον τωρα που βγαζουμε δοντια... ντεπον δεν εχω δωσει ακομα, ισως ομως δωσω σημερα, αν δω οτι υποφερει πολυ...

Link to comment
Share on other sites

Απλως ρε παιδιά, θέλω να πω... το ντεπον μη το δίνουμε με τόση ευκολία... Οτι και να είναι, μη ξεχνάμε οτι είναι φάρμακο. Εντάξει, ολα τα μωράκια πονάνε με τα δόντια. Ας κάνουμε υπομονή. Φυσικά και εγω μέσα στον ίδιο χορό χορεύω. 5-6 φορές τη νύχτα ξυπνάει με γκρίνια, μια για την πιπίλα, μια γιατί είναι μπρούμυτα και δεν μπορεί να γυρίσει ανάσκελα, 3-4 φορές χωρίς λόγο (δοντάκια - ονειράκια...). Τί να κάνουμε???

 

Θα συμφωνησω απολυτως. Δεν το ειχα προσεξει κιολας οτι το εγραφε.

Ειναι φαρμακο και δεν το δινουμε για ψυλου πηδημα και επιπλεον οταν θα το χρειαστει πραγματικα το μωρο, μαλλον δε θα το πιανει.

Στην κορη μου ουτε στα δοντια της εδωσα. Πονουσε για καμια ωρα καθε ημερα, την ανακουφιζα με αλλους τροπους, αλλα εαν ηταν για 20 δοντια που το καθενα παιρνει και 3-4 μερες να βγει να εδινα ντεπον, η σουμα ηταν πολυ μεγαλη. Να βαλουμε και τις ιωσεις που ακολουθησαν, θα το ειχα κανει το μωρο φαρμακαποθηκη για μη σοβαρα πραγματα.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα ειμαι η ιωαννα η μαμα της 19μηνων μαριας..εμενα μπορω να πω οτι μεχρι 12μηνων κοιμοταν μια χαρα την νυχτα αλλα απο εκει και μετα αλλαξανε τα πλανα μου..τωρα κοιματε γυρω στισ 11 και στο διαστημα της νυχτας ξυπναει 3-4φορες αφηστε μαρτυριο που περναω...αλλα εμεις αργησαμε στα δοντια ακομα βγαζει να φανταστητε....κουραγιο μανουλες..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

φαντασου οτι εμενα ειναι η ζωη μου ετσι, απο τη μερα που γεννηθηκε η δικια μου....

 

ποσο μαλλον τωρα που βγαζουμε δοντια... ντεπον δεν εχω δωσει ακομα, ισως ομως δωσω σημερα, αν δω οτι υποφερει πολυ...

 

Fistiki πάμε μια κόντρα;;;:D:D

 

Κι εμένα οι φορές που δεν έχει ξυπνήσει βράδυ είναι μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού. Τις πιο πολλές φορές ξυπνάει γιατί πεινάει. Η γιατρός μου είπε ότι δεν είναι κι ασυνήθιστο φαινόμενο να ξυπνάνε μέχρι αυτή την ηλικία!!! Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι υπομονή!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο γιός μου ξεκίνησε να ξυπνάει με κλάματα 3-4 φορες την νύχτα όταν έβγαζε τα πίσω δόντάκια μέχρι και που τα έβγαλε όλα.

Απλά πήγαινα και τον ξαναξάπλωνα και καθόμουν δίπλα σε μια καρέκλα μεχρι να ξανακοιμηθεί.

Ποτέ δεν τον σήκωσα απο την κούνια και ποτε δεν του έδωσα γάλα οσο για το depon ο παιδίατρος είχε πει να του δίνω το βράδυ για να κοιμάτε αλλα δεν είδα διαφορά και δεν του ξανάδωσα παρα μόνο 2 φορές.

Θέλει υπομονή ......γαιδουρινή.

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...

 

Ντεπόν φυσικά και δεν δίνω κάθε μέρα και πάντα μετά από την σύμφωνη γνώμη του γιατρού... Εχθές όμως που το είδα και έκλεγε και δεν μπορούσα να κάνω κάτι για να τον βοηθήσω σπάραξε η καρδιά μου.... Να βλέπω ότι νυστάζει και δεν μπορεί να κοιμηθεί και μόνο μετά το γάλα ηρέμησε και κοιμήθηκε....

 

Τι να κάνω δεν ξέρω...

 

Την τρίτη έχουμε ραντεβού με το γιατρό μας και θα τον ρωτήσω να μου πει και την δική του γνώμη...

 

Τι να κάνω όμως όταν τον βλέπω να κλαίει και να μην σταματάει ούτε στην αγκαλιά μας ούτε στην κούνια του ούτε πουθενά...????

Link to comment
Share on other sites

Εμας η μπεμπα μας απο 2μιση μηνων περιπου που σταματησε να θηλαζει κοιμοταν μια χαρα. Μαχρι περισυ το καλοκαιρι, εννια μηνων περιπου κ αυτη, που αρχισε να ξυπναει το βραδυ, να θελει δυο και τρεις φορες μεσα στο βραδυ γαλα, να κλαιει χωρις λογο. Ειχα φτασει κ εγω στα ορια μου, να σηκωνομαι (δε λεω ξυπνω γιατι δεν προλαβαινα να κοιμηθω η ερμη μανα...) και 15 φορες... Στο τελος κατα τις δυο (εκει περιπου ξεκιναγε παντα ο γολγοθας μας) την επαιρνα στο κρεβατι μαζι μας να μην εχω τουλαχιστον τα περα δωθε. Εκει ηταν καπως καλυτερα.. Δε θελω να σε απογοητευσω αλλα ολο αυτο κρατησε πανω απο χρονο...Κ βεβαια κοπηκε σχεδον ξαφνικα απο μονη της...

Πιστευω οτι ηταν τα δοντια. Αργησε πολυ να βγαλει, κ δεν ειχε εξαρσεις, αλλα μαλλον αποτι μας ειπε κ ογιατρος ειχε συνεχομενες ενοχλησεις για ολο το διαστημα. Βεβαια κ η ζεστη του καλοκαιριου επηρεαζει.

Παντως το ντεπον συμφωνω οτι ειναι φαρμακο κ πρεπει να δινεται μονο σε σοβαρες περιπτωσεις. Δεν κανει να χρησιμοποιειται ως ηρεμιστικο (οχι οτι κ εγω δεν το εχω σσκεφτει..) Υπαρχουν ειδικες κρεμες για τα ουλα που ισσως βοηθησουν. Ρωτα στο φαρμακειο ή το γιατρο σου.

Κ υπομονη... Σε αυτην την ηλικια ειναι απολυτα φυσιολογικο να αλλαζουν συνεχεια προγραμμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εσένα νεφέλη μου πότε σταμάτησε αυτό εννοώ μετά που έβγαλε δόντια??

Και σταμάτησε μόνο του ξαφνικά ή έκανες εσύ κάτι???

 

Ξέρεις ή εχεις χρησιμοποιήσει εσύ καμία κρέμα για τα ούλα που να έχει και κανένα αποτέλεσμα έτσι για να πάρω μια ιδέα???

 

line_flow_blue_beg_40_time_1219204800_text_d4ef20eaeff5f4f3eff5eddceae920eceff520e5dfede1e920.gif

Όταν ο άνθρωπος προγραμματίζει ο Θεός γελάει…!!

Link to comment
Share on other sites

Μην απογοητευτεις, αλλα εμας κρατησε απο περισυ αρχες καλοκαιριου που ξεκινησε μεχρι φετος Φεβρουαριο με Μαρτιο..

Ειχαμε μια κρεμα, αλλα να σου πω δεν την ειχαμε χρησιμοποιησει, αν κ ισως επρεπε.. Δεν την ηθελε καθολου, οποτε της την εβαζα στην πιπιλα καμια φορα κ με την πιπιλα της εκανα λιγο μασαζ στα ουλα. Δε θυμαμαι πως τη λεγαν ομως..

Εμενα με βοηθησε να την εχουμε μαζι στο κραβατι, γιατι κ η μικρη ηρεμουσε κ εγω δεν εκανα περα-δωθε ολο το βραδυ.. Μονη της σταματησε να ξυπναει, οταν ειχε βγαλει τα πιο πολλα δοντακια βεβαια.

Αλλα σου επαναλαμβανω οτι καθε παιδι εχει το δικο του προγραμμα κ τις δικες του αναγκες. Αλλα τα περισσοτερα περναν τετοιες περιοδους κρισεις κ η αληθεια ειναι οτι εμεις δεν μπορουμε να κανουμε πολλα εκτος απο υπομονη...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα ειμαι η ιωαννα η μαμα της 19μηνων μαριας..εμενα μπορω να πω οτι μεχρι 12μηνων κοιμοταν μια χαρα την νυχτα αλλα απο εκει και μετα αλλαξανε τα πλανα μου..τωρα κοιματε γυρω στισ 11 και στο διαστημα της νυχτας ξυπναει 3-4φορες αφηστε μαρτυριο που περναω...αλλα εμεις αργησαμε στα δοντια ακομα βγαζει να φανταστητε....κουραγιο μανουλες..

:confused:Μια από τα ίδια! Εμένα έως 8 μηνών περίπου κοιμόταν μια χαρά και έως και σήμερα 14 μηνών τραβάμε ακριβώς το ίδιο annia.Τα χω παίξει! ΥΠΟΜΟΝΗ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και τι να κάνω βρε κορίτσια που κλαίει το βράδυ όταν ξυπνάει και δεν μπορώ να το βοηθήσω το καημένο....??? Απλά υπομονή και μόνο...??

έχω και το πρόβλημα ότι δεν θέλει και πιπίλα...

Το κρατάω αγκαλίτσα του τραγουδάω του λέω ότι θα περάσει προαπαθώ τέλος πάντων να τον ηρεμήσω ....

 

Τώρα θα μου πείτε ότι τα μωρά κλαίνε δεν έχουν άλλο τρόπο να επικοινωνήσουν για τα ίδια είναι κάτι το φυσιολογικό εγώ όμως πως να το αντέξω?????????

 

Και όσον αφορά τα δόντια....που όπως σας είπα δεν έχουμε βγάλει ακόμα.. Πόσο καιρό παίρνουν για να βγουν...εννοώ μέχρι την ανατολή του δοντιού από τη στιγμή που αρχίζουν οι πολύ έντονες ενοχλήσεις πόσο είναι συνήθως... 1 εβδομάδα, 2 ή παραπάνω??

Link to comment
Share on other sites

εχετε δωσει στερες τρωφες, λογικα ναι, τι λεω η τρελη.

Μηπως οντως πειναει;;;;και ξυπναει για αυτο;

εχω ακουσει και αλλα παιδια φιλων μου που το κανανε και απλα πεινουσανε, μετα ο γιατρος τους ειπε να δινουν λιγο βραδινο, λιγες κουταλιες απο το μεσημεριανο για να τα πιανει.

Ρωτα και το γιατρο αλλα αφου ηθελε να πιει το καημενο λογικα πεινουσε

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Πηνελόπη! Η κόρη μου 13 μηνών κοιμήθηκε για πρώτη φορά χωρίς να ξυπνήσει, και μάλιστα στην ηλικία που αναφέρεις (9 μηνών) άρχισε να ξυπνά πιο συχνά απ΄ ό,τι συνήθως. Πότε πότε τύχαινε να ξυπνά τρομαγμένη.

Ίσως είναι κι η ζέστη, όπως είπαν κι άλλες πιο πριν, αφού με το γάλα ηρέμησε. Γιατί δεν θέλεις να του δίνεις γάλα; Αν είναι για να μη συνηθίσει να τρώει νύχτα, δοκίμασε να του αραιώνεις το γάλα, αφού όπως φαίνεται για δίψα πρόκειται. Κι όταν ηρεμήσουν τα πράγματα, δοκιμάζεις να τον ηρεμήσεις χωρίς γάλα με τις μεθόδους που τώρα δεν πιάνουν (αγκαλίτσα, τραγούδι κτλ.)

Η κόρη μου τώρα (17 μηνών) συναχώθηκε και ξυπνά τη νύχτα, προφανώς γιατί πονάει ο λαιμός της, και μόνο με ζεστό γάλα, έστω και αραιωμένο (2/3 νερό), ξανακοιμάται.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα άλλο να τα βοηθήσουμε. πιστεύω ότι θα το κόψουν μόνα τους.

 

Και με την πιπίλα δεν πολυπαρηγοριούνται, ούτε χαμομήλι, ούτε νερό ούτε γλυκολογάκια ούτε τίποτα. ΘΕΛΟΥΝ ΑΑΚΑΛΙΑ και μόνο! τότε ηρεμουν. Εντωμεταξύ ρε κορίτσια πιστεύω ότι το μετά από τόσο καιρό ξυπνάνε από συνήθεια, δεν μπορεί κάθε βράδυ επί μήνες να πονάνε.ΕΛΕΟΣ!

 

Πηνελόπη εμένα έχει 4 δοντάκια και τα κάτω έχουν ασπρίσει εδώ και 2 μήνες και ακόμα τίποτα. Το πόσο γρήγορα θα κάνουν την εμφάνιση τους εξαρτάται από τους ρυθμούς ανάπτυξης του κάθε παιδιού.

Link to comment
Share on other sites

Πηνελόπη κουράγιο,

εμένα που άργησε να τα βγάλει, το πρώτο στο 8, το 2ο στον 10ο και τα υπόλοιπα όλα μαζί φούσκωσε το 14ο μήνα, κάναμε να κοιμηθούμε στην κυριολεξία 5 μήνες, κάποιες μέρες που ήταν αφόρητες στο σύνολο 5-6 φορές της έδωσα depon αλλά τη μίσή του μισού της δόσης, ίσα - ίσα για τη γκρίνια...,

2.30 με 5.00 το πρωί επάνω, είχε ενόχληση και ήθελε παρηγοριά... ευτυχώς είχα καναπέ στο δωμάτιο της, ξάπλωνα και εγώ δίπλα και στο τέλος αποκοιμιόταν στις 5 το πρωί.... αλλά όταν βγήκαν ηρέμησε το πουλάκι μου ... και τώρα πάλι ρολόι όπως ήταν παλιά...

μόνο αυτή την εβδομάδα που βγαίνει τώρα ένα άλλο μας το έκανε για δύο μέρες...

τι να κάνουν και αυτά πονάνε...

θέλει υπομονή...

καλή δύναμη...

2Niwp2.png

6PDKp2.png

Link to comment
Share on other sites

Οι εικονες με τα τελεια παιδια τις ξεκουραστες μαμαδες που ειναι βαμμενες και ντυμενες στην τριχα και με ενα τραπεζι με ολα τα καλουδια για πρωινο υπαρχουν μονο στις ταινιες!!!

Ναι καποια μωρα ειναι αρκετα πιο ευκολα απο αλλα και οι γονεις πολυ πιο ξεκουραστοι απο αλλους αλλα ολα αυτα μπορουν να αλλαξουν απο την μια μερα στην αλλη...

Ο γιος μου μεχρι 8 μηνων ηταν ενα αρκετα καλο μωρο...Οχι οτι δεν ξυπνησα απειρες φορες στις αρχες αλλα ηταν αρχη...Πανω που ειχει αρχισει να τρωει το μωρο κοβει και το νυχτερινο γαλα(θηλασμο) και κοιμοταν αρκετα καλα 10-6 αρχισαν τα πανηγυρια.....

καθε βραδυ ξυπνουσε 2-5 κλαμματα κακο...μετα απο 2 μηνες να και 2 δοντια....μετα για 2 μηνες ηρεμησε λιγο και μετα ξεκινησε το χειροτερο μαρτυριο....για 3 μηνες καθε μερα ξυπνιος απο τις 4 και απο 10-4 που ας λεμε οτι κοιματαν ξυπνουσε 2-10 φορες.....εβγαλε αλλα 5 δοντια....τωρα εδω και 2 μηνες περναμε καλυτερη φαση κοιμαται 10-6 και ξυπναει 1-2 φορες συνηθως αλλα κοιμαται αμεσως...

κολπα που καναμε...τον μαθαμε να κοιμαται στο κρεβατι του χωρις αγκαλιες του χαιδευουμε μονο την κοιλτσα.Αμα ξυπνησει τον ξαναβαζουμε στο κρεβατι και του λεμε ειναι νυχτα ακομα και ειναι ωρα για υπνο...και χαιδευομε...Δεν του δινουμε ποτε γαλα αλλα μονο νερο...υπομονη θα μεγαλωσει....αυτο σκεφτομαστε και λεμε θα βελτιωθει παντως εχω περασει φασεις που φυτοζωουσα κυριολεκτικα....ΥΠΟΜΟΝΗ και εσυ θα δεις μια μερα καλυτερευση και ας ειναι μονο μια μερα ειναι αναπαυλα....το 8ωρο ειναι απιαστο ονειρο....ισως για καποιους μηνες ακομα αλλα οταν το κοιμηθεις θα νιωσεις αλλος ανθρωπος!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...