Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

γλουτένη απο πότε?


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Ισχύει για μετά τους 6 μήνες. Πάντως από ότι γνωρίζω το κεχρί δέν έχει γλουτένη, ούτε και το ρυζάλευρο. Κι εγώ έπερνα βιολογικές κρέμες χωρίς γλουτένη και πλέον της ίδιας εταιρίας προϊότνα με γλουτένη

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Εμένα η παιδίοτρος μου συνέστισε μετά τον 5ο μήνα το ρυζάλευρο. Όταν της είπα για το βιολογικό της Holle να το δίνω αραιωμένο με δικό μου γάλα ήταν θετική. Εγώ τελικά δεν του έδωσα παρά μόνο μερικές κουταλιές για 4-5 μέρες γιατί του έκανε δυσκοιλιότητα και διάβασα εδώ πως είναι περιττό. Στους 5,5 μήνες ξεκινήσαμε με φρούτα. Στον 6ο μήνα μου είπε να ξεκινήσω χορτόσουπα που στη συνέχεια θα γίνει κρεατο-χορτόσουπα και το απόγευμα σιτάλευρο. Όταν της είπα ότι διάβασα για τη γλουτένη ότι δεν πρέπει να μπει νωρίς στον οργανισμό του, απλά το αφήσαμε για τον άλλο μήνα. Τελικά τί γίνεται με τη γλουτένη; Πότε πρέπει να ξεκινάει; Μετά το 6μηνο; μετά το χρόνο;

Υπάρχει κάπου αλλού συζήτηση για τη γλουτένη; Έχω κάνει κι αλλού την ερώτηση και δεν έχω πάρει απάντηση. Εσείς τί κάνατε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα κάνω μια άλλη ερώτηση ... πέρα από το αν μπορεί να προκληθεί δυσανεξία στην γλουτένη από πρόωρη εισαγωγή, τι προσφέρουν τα τρόφιμα με γλουτένη στα μωρά που αναπτύσσονται; Τα περισσότερα από αυτά είναι πολύ χορταστικά, κάτι που σημαίνει ότι το μωρό θα χάσει γεύματα με πιο θρεπτικές και υγιεινές τροφές, τροφές που δεν του παρέχουν μόνο θερμίδες. Βάσει αυτού του συλλογισμού, θεωρώ ότι δεν υπάρχει "πρέπει να μπει στον τάδε μήνα" αλλά "μπορεί να μπει στον τάδε μήνα - αν κρίνεται απαραίτητο; (από ποιον και γιατί;)"

Εμείς φάγαμε το πρώτο μας ψωμί 18-20 μηνών - κι αυτό επειδή το ζήλεψε η ίδια και το ζήτησε. Κάπου εκεί και ζυμαρικά. Αλλά τα αποφεύγουμε όσο είναι δυνατόν.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

amaretto κι εγώ γι αυτό προβληματίστηκα. Δόξα τω θεώ εμείς ανάγκη από θερμίδες δεν έχουμε (6 μηνών ήταν 9.200 και 71,5). Επειδή δουλεύω, τη φρουτόκρεμα και τη χορτόσουπα τα έβαλα όπως με συμβούλεψες το πρωί. Όταν μου είπε να δώσω σιτάλευρο το απόγευμα μου ήρθε κάπως. Το αιτιολόγησε ότι πρέπει να μπει η γλουτένη στο οργανισμό όχι νωρίτερα από τον 5ο μήνα κι όχι αργότερα από τον 7ο γιατί από έρευνες έχει διαπιστωθεί ότι και πριν και μετά προκαλεί κοιλιοκάκη (δυσανεξία στη γλουτένη). Τώρα τί να πω κι εγώ! Ισχύει αυτό; Γι αυτό ρωτάω. Τί να κάνω; Να δώσω λίγο ίσα-ίσα για να εισάγω το νέο αλλεργιογόνο μετά τον 7ο και μετά να το κόψω; Κι αν είναι νωρίς; Έχετε διαβάσει εσείς κάτι σχετικό;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτό που είπε για τον 7ο μήνα. Προσωπική μου άποψη, να μη δώσεις καθόλου τον πρώτο χρόνο :roll:

Αν θες πληροφορίες για την κοιλιοκάκη, δες εδώ: http://www.celiac.gr/whatis.shtml

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

amaretto κι εγώ γι αυτό προβληματίστηκα. Δόξα τω θεώ εμείς ανάγκη από θερμίδες δεν έχουμε (6 μηνών ήταν 9.200 και 71,5). Επειδή δουλεύω, τη φρουτόκρεμα και τη χορτόσουπα τα έβαλα όπως με συμβούλεψες το πρωί. Όταν μου είπε να δώσω σιτάλευρο το απόγευμα μου ήρθε κάπως. Το αιτιολόγησε ότι πρέπει να μπει η γλουτένη στο οργανισμό όχι νωρίτερα από τον 5ο μήνα κι όχι αργότερα από τον 7ο γιατί από έρευνες έχει διαπιστωθεί ότι και πριν και μετά προκαλεί κοιλιοκάκη (δυσανεξία στη γλουτένη). Τώρα τί να πω κι εγώ! Ισχύει αυτό; Γι αυτό ρωτάω. Τί να κάνω; Να δώσω λίγο ίσα-ίσα για να εισάγω το νέο αλλεργιογόνο μετά τον 7ο και μετά να το κόψω; Κι αν είναι νωρίς; Έχετε διαβάσει εσείς κάτι σχετικό;

 

Γιατί δεν δοκιμάζεις τις βιολογικές της Holle με κεχρί ή με κεχρί-ρυζάλευρο-καλαμπόκι που δεν έχουν γλουτένη; Η δική μου τις τρωει ευχαριστα. Υπάρχει λόγος που θέλει η παιδίατρος τη βρώμη ή το σιτάρι; Τι είναι ετούτο πάλι; Είναι αλήθεια ότι η εισαγωγή της γλουτένης πρεπει να γινει πριν τον 7ο και μετά τον 5ο ή είναι από τα "συνηθισμένες" επινοήσεις των γιατρών;

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατί δεν δοκιμάζεις τις βιολογικές της Holle με κεχρί ή με κεχρί-ρυζάλευρο-καλαμπόκι που δεν έχουν γλουτένη;

Γιατί μου είπε να δώσω σιτάλευρο. Και για να μην χάνω τον απογευματινό θηλασμό να είναι το βιολογικό και να το αραιώνω με δικό μου γάλα. Γι αυτό μου έκανε εντύπωση που επέμενε να το δώσω τώρα. Δεν είναι ότι έχει να οφεληθεί και γενικά με υποστηρίζει στο θέμα του θηλασμού, αλλά επέμενε ότι πρέπει σαν αλλεργιογόνο η γλουτένη να μπει τώρα.

amaretto λες να μη δώσω καθόλου κρέμα το απόγευμα; Δηλ να συνεχίσω ως έχει με θηλασμούς όσο είμαι σπίτι και φρουτόκρεμα και χορτόσουπα (που θα βάλω και κοτοπουλάκι την άλλη εβδομάδα) το πρωί που είμαι στη δουλειά;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 months later...

Ενα μωράκι που εχει αλλεργία στα γαλ/κα απο αγελάδα, μπορεί να έχει και στην γλουτένη? Υπάρχουν αυξημένες πιθανότητες? ¨Η καμία σχέση το ένα με το άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...