Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΙΜΟΛΥΤΙΚΟΣ ΣΤΡΕΠΤΟΚΟΚΚΟΣ ΟΜΑΔΑΣ Β


Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την αντιμετώπιση που προτείνεται μετά από την διάγνωση του αιμολυτικού στρεπτόκοκκου ομάδας Β. Βρίσκομαι στην 35η εβδομάδα κύησης και έχω το παραπάνω μικρόβιο. Από όσα γνωρίζω προτείνεται η χρήση αντιβίωσης κατά τη διάρκεια του τοκετού. Η ερώτηση μου είναι εάν ενδείκνυται η καισαρική τομή έναντι του φυσιολογικού τοκετού σε αυτή την περίπτωση ή εάν η χρήση αντιβίωσης καλύπτει το νεογνό και μπορεί να γεννηθεί φυσιολογικά;

 

edit admin

https://parents.org.gr/forum/topic/74128-rotiste-tin-eidiko-christina-vantzoy-maieytirasgynaikologo/?do=findComment&comment=1493098

4MLyp3.pngsJbbp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σε καλλιέργεια κολπικού υγρού στο 1ο τρίμηνο είχα και γω αυτό το μικρόβιο και πήρα αντιβίωση. Ο γιατρός κάθε φορά που τον βλέπω με ρωτάει: Τι θα μου πεις όταν με πάρεις τηλέφωνο ότι γεννάς? Το μόνο που θέλει είναι να του θυμίσω το μικρόβιο. Εκείνη την ώρα θα μας δώσουν αντιβίωση γιατί το μόνο που θέλουν την ώρα που θα περάσει το παιδί από τον γεννητικό σωλήνα είναι να μην πάρει κανένα μικρόβιο. Ακόμα δεν έχουμε συζητήσει με το γιατρό για φυσιολογικό ή καισαρική αλλά δεν μου έδωσε να καταλάβω ότι η επιλογή μπορεί να έχει σχέση με το μικρόβιο!

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Αξιοτιμες μαμαδες,

περιμενω να γεννησω τισ 18 Αυγουστου και ξαφνικα μου βρηκαν πρασινιζοντεσ στρεπτοκκους. Ημαρτον!! δεν ειχα ποτε μου ουτε μυκητες και τωρα αυτό. Στο Internet δεν βρηκα τιποτα αξιολογο για το παραπανω, ο γιατρός μου ειπε να ξεκινησω Amoxil και εγω σκεφτομαι να επαναλαβω τις εξετασεις. Μηπως εχει καμια εμπειρια καποια? η καισαρικη ειναι καλυτερα για το παιδι? Αν υποθεσω οτι γενναω σε 18 μερες και η αντιβίωση ειναι 10 ΟΚ κατι γινεται, αλλά αν γεννησω νωριτερα?

Εχω μπερδευτει παρα πολύ

Ευχαριστω και καλη συνεχεια σε ολους

Link to comment
Share on other sites

Γιατρος δεν ειμαι αλλα για το συγκεκριμενο μικροβιο ξερω οτι πρεπει να παρεις οποσδηποτε

αντιβιωση. Κανε επαναληπτικες εξετασεις για να εισαι σιγουρη αλλα μην καθυστερεις την αντιβιωση. Ο γιατρος σου τι σου ειπε για τη καισαρικη???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Δεν είναι τίποτε τραγικό! Ο στρεπτόκοκκος είναι πολύ συνηθισμένος. Είχα κι εγώ και μου έκαναν ορό αντιβίωσης στην αίθουσα τοκετού (τότε μου ανακοίνωσαν ότι είχα στρεπτόκοκκο). Σε καμμιά περίπτωση δεν είναι λόγος για καισαρική. Τώρα η μαία μου μου είπε να παίρνω προβιωτικά υπόθετα για να ενισχύσω τη φυσική χλωρίδα του κόλπου, ώστε να αντιμετωπιστεί ο στρεπτόκοκκος (αν πάλι έχω) χωρίς αντιβίωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

εγω ειμαι στην 36η εβδομαδα και εδω και εναν μηνα περιπου παιρνω αντιβιωση για την καταπολεμηση του στρεπτοκκοκου αλλα μαλλον ματαια. εχω γυρισει σχεδον ολα τα μικροβιολογικα εργαστηρια της περιοχης μου και οι μισοι μου βγαζουν θετικο το αποτελεσμα και οι αλλοι μισοι αρνητικο.πειτε μου τι να κανω.ο γιατρος μου λεει για φυσιολογικο τοκετο ... ? παιζω με τις πιθανοτητες...

Link to comment
Share on other sites

Αχ Λουκία! Πονεμένη ιστορία!

Να σου πω εγώ την εμπειρία μου και το τωρινό μου προβλημα!

Γέννησα το Φεβρουάριο.

Είχα κάνει καλλιέργεια κολπικού και το 1ο τρίμηνο, που ήταν αρνητική και τον 8ο μήνα, επίσης αρνητική.

Σπάνε τα νερά, πάω νοσοκομείο, όλα καλά μέχρι εκεί. Και περιμένω να εξελιχθεί ο τοκετός. Χωρίς κανένα πρόβλημα μου χώνουν και μια ογμεντιν. Σχεδόν αμέσως αρχίζω να έχω ρίγη. Ο βλάκας νόμιζα ότι ήταν άπό το άγχος και δεν ειδοποιώ ότι κάτι δεν πάει καλά. Μέσα σε λίγες ώρες κι ενώ τα υγρά τη νύχτα ήταν διαυγή, ξαφνικά πάω τουαλέτα και τα βλέπω μαύρα. Εκεί κατάλαβα ότι κάτι δεν πάει καλά. Ερχεται και ο γιατρός, ταχυκαρδία το παιδί. Αρον άρον με βάλαν χειρουργείο. Στη μονάδα νεογνών μου λένε ότι βρέθηκε το συγκεκριμένο μικρόβιο στο αυτί του παιδιού και να προσέξω σε επόμενη εγκυμοσύνη, γιατί προφανώς έχω αποικιστεί με το μικρόβιο και θα χρειαστεί θεραπεία.

Το καλοκαίρι κάνω τεστ παπ, μου λέει η κυτταρολόγος φλεγμονή, κάνε και καλλιέργεια. Κάνω, αρνητική πάλι.

Τώρα είμαι πάλι έγκυος και δεν ξέρω τι να κάνω.

Καλά για το θέμα της καισαρικής δεν τίθεται, έτσι κι αλλιώς είναι νωρίς από την προηγούμενη. Αλλά αν το έχεις είναι έτσι κι αλλιώς επικίνδυνο. Και δε νομίζω ότι η καισαρική σε εξασφαλίζει. Μπορεί να περάσει είτε πριν τον τοκετό είτε και κατά την καισαρική.

Εγώ τώρα τι να κάνω; Εχω μείνει να ψάχνω το στρεπτόκοκκο και να παίζω κρυφτό. Που είναι;

Να σε ρωτήσω κάτι;

Στα μικροβιολογικά εργαστήρια πιοις σου πήρε το δείγμα; Γιατί εμένα τις δυο πρώτες φορες το πήρα μόνη μου. Μόνο το καλοκαίρι μου το πήρε η γιατρός κι έχω κι από κει κάποιες αμφιβολίες μήπως και δεν το πήρα καλά.

Επίσης πόσες μέρες κράτησαν την καλλιέργεια; Γιατί εγώ πήρα τις απαντήσεις μέσα σε δυο μέρες, ΄΄αρα μήπως ο χρόνος επώασης δεν ήταν αρκετός;

Υπάρχει καμια άλλη εξέταση (τιποτα ορολογικες ίσως ) που να δείχνει κάτι αν υπάρχει ή όχι το μικρόβιο);

Για την περίπτωση σου, εγώ πιστεύω ότι χρειάζεται θεραπεία, αφού έστω και σε ένα εργαστήριο βρέθηκε θετικό. Εδώ εμένα δε βρέθηκε και πάλι εμφανίστηκε!!!! Αν κάνεις θεραπεία, δε νομίζω ότι πρέπει να κάνεις καισαρική. Ο γιατρός σου τι λέει;

Θα προσπαθήσω να βρω και λοιμωξιολόγο (μου το πρότεινε ο γυναικολόγος μου) να δω τι θα μου πει.

Link to comment
Share on other sites

στην κορη χαθηκε το δειγμα και δεν ξεραμε αν εχω ή οχι οποτε εκανα 3 δοσεις ενδοφλεβεια Αmoxil στα χειρουργεια οποτε δεν υπηρχε προβλημα. στον γιο ημουν θετικη στον 6ο μηνα με amoxil καθαρισα αλλα στον 8ο παλι θετικη:( οποτε λεει ο γιατρος παλι θα κανουμε ενδοφλεβεια κατα τη διαρκεια του τοκετου. ελα ομως που ο τοκετος ηταν μονο 1 ωρα και προλαβαμε μονο 2 δοσεις. ο μικρος δεν κολλησε αλλα εμεινε στην μοναδα για 1 εβδομαδα με προληπτικη αντιβιωση ( η αρχικη διαγνωση για την εισαγωγη στην μοναδα ηταν περιγεννητικο στρες λογω αποκκολησης πλακουντα πολυ μεγαλη ιστορια :()

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα! Αν και λίγο παλιό το θέμα θα ήθελα να προσθέσω την δική μου εμπειρία!...Είμαι 4 μηνών και αυτός ο στρεπτόκοκκος με έχει προβληματίσει αρκετά. Μαθαίνοντας πως είμαι έγκυος τον Οκτώβρη και όντας σε διακοπές στην Καλαμάτα, πήγα στο Νοσοκομείο εκεί για να κάνω τις αρχικές μου εξετάσεις. Παίρνοντας τα αποτελέσματα του κολπικού υγρού βλέπω ότι είναι θετικό σε χλαμύδια!!!...Βάζω τα κλάματα, παθαίνω υστερία και πάνω στον πανικό μου αποφασίζω να πάω στο ΙΚΑ Καλαμάτας και να δω τον γιατρό...Ευτυχώς, έπεσα σε έναν πολύ ευγενικό και αξιόλογο γιατρό που μου εξήγησε ότι μερικές φορές τα αποτελέσματα είναι λανθασμένα γιατί μπορεί να βρήκαν κάτι το οποίο δεν είναι χλαμύδια αλλά δεν είχαν που να το βάλουν και το έβαλαν εκεί!! ΑΣΧΟΛΙΑΣΤΟ!! Τέλος πάντων μου έγραψε αναλυτικές εξετάσεις όλων των ειδών για το κολπικό υγρό και τις έκανα από 2 φορές σε 2 διαφορετικά συμβεβλημένα κέντρα για να δούμε τι θα μας βγάλει...Τελικά, μου βρήκαν αιμολυτικό στρεπτόκοκκο και πηγαίνοντας στον γιατρό εκεί μου εξήγησε ότι δεν μπορεί να μου δώσει αντιβίωση ακόμα γιατί είμαι λίγο μηνών (μόλις 2,5)!....Ερχόμενη στην Αθήνα πήγα σε 2 άλλους γιατρούς και εκεί προβληματίστηκα αρκετά! Ο ένας μου είπε να πάρω τώρα αντιβίωση Ceclor 500mg και η άλλη μου είπε να πάρω Amoxil 500mg! Εγώ τώρα τι πρέπει να κάνω??? Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος?? Μήπως να πάω σε άλλον γιατρό, οέο??:confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Καλησπέρα! Αν και λίγο παλιό το θέμα θα ήθελα να προσθέσω την δική μου εμπειρία!...Είμαι 4 μηνών και αυτός ο στρεπτόκοκκος με έχει προβληματίσει αρκετά. Μαθαίνοντας πως είμαι έγκυος τον Οκτώβρη και όντας σε διακοπές στην Καλαμάτα, πήγα στο Νοσοκομείο εκεί για να κάνω τις αρχικές μου εξετάσεις. Παίρνοντας τα αποτελέσματα του κολπικού υγρού βλέπω ότι είναι θετικό σε χλαμύδια!!!...Βάζω τα κλάματα, παθαίνω υστερία και πάνω στον πανικό μου αποφασίζω να πάω στο ΙΚΑ Καλαμάτας και να δω τον γιατρό...Ευτυχώς, έπεσα σε έναν πολύ ευγενικό και αξιόλογο γιατρό που μου εξήγησε ότι μερικές φορές τα αποτελέσματα είναι λανθασμένα γιατί μπορεί να βρήκαν κάτι το οποίο δεν είναι χλαμύδια αλλά δεν είχαν που να το βάλουν και το έβαλαν εκεί!! ΑΣΧΟΛΙΑΣΤΟ!! Τέλος πάντων μου έγραψε αναλυτικές εξετάσεις όλων των ειδών για το κολπικό υγρό και τις έκανα από 2 φορές σε 2 διαφορετικά συμβεβλημένα κέντρα για να δούμε τι θα μας βγάλει...Τελικά, μου βρήκαν αιμολυτικό στρεπτόκοκκο και πηγαίνοντας στον γιατρό εκεί μου εξήγησε ότι δεν μπορεί να μου δώσει αντιβίωση ακόμα γιατί είμαι λίγο μηνών (μόλις 2,5)!....Ερχόμενη στην Αθήνα πήγα σε 2 άλλους γιατρούς και εκεί προβληματίστηκα αρκετά! Ο ένας μου είπε να πάρω τώρα αντιβίωση Ceclor 500mg και η άλλη μου είπε να πάρω Amoxil 500mg! Εγώ τώρα τι πρέπει να κάνω??? Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος?? Μήπως να πάω σε άλλον γιατρό, οέο??:confused:

σου εστειλα πμ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα σε όλους και όλες,

 

πραγματικά το θέμα με έχει και εμένα προβληματίσει πολύ. Είμαι στην 20 εβδομάδα και από την αρχη γνώριζα πως ήμουν θετική στο βακτήριο. Πήρα αντιβίωση, αλλά το θέμα είναι ότι το συγκεκριμμένο μπορεί να επαναμφανιστεί.

 

Να σας παραπέμψω στο παρακάτω Link, όπου και αν διαβάσετε προτείνουν ούροκαλλιέργεια και όχι καλλιέργεια κολπικών υγρών γιατί ο strep b μπορεί να προχωρήσει στο έμβρυο από πολύ πριν τον τοκετό.

 

http://www.groupbstrepinternational.org/

 

Επίσης, αν η διαδικασία τοκετού έχει ξεκινήσει, τότε η Κ.Τ. δεν βοηθάει και πολύ γιατί το βακτήριο από το σπάσιμο των μεμβρανών μπορεί να μολύνει το μωρό.

 

Παρακαλώ μανούλες ενημερωθείτε γιατί δεν είναι καθόλου απλό και μη στεκεστε σε μια άποψη ενός γιατρού.

 

Φιλικά,

Ελευθερία

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Κορίτσια καλησπέρα. Είμαι στην 19 βδομάδα και μετά από καλλιέργια κολπικού υγρού μου διαγνώσθηκε β αιμολυτικος στρεπτόκοκκος. Ο γιατρός μου είπε να μην ανησυχώ και να πάρω αντιβίωση ceclor των 750 για 7 μέρες. Επίσης μου είπε ότι στον τοκετό θα μου χορηγήσουν ενδοφλέβεια αντιβίωση για να μην κολλήσει το μωρό το μικρόβιο. Όταν τον ρώτησα πως το κόλλησα μου είπε ότι υπάρχει στην χλωρίδα του κόλπου και σε κάποιες περιπτώσεις αναπτύσσεται. Απλά φοβήθηκα γιατί διάβασα στον ιντερνετ οτι προκαλεί μηνιγγίτιδα και σηψαιμία στα βρέφη εάν κολλήσουν και ότι ευθύνεται για πρόωρο θάνατο νεογνών. Επίσης βρήκα ότι πρέπει να χορηγηθεί 4 ώρες πριν τον τοκετό η αντιβίωση αλλιώς δνε πιάνει. Τι να πώ; Είναι λεει πολύ συχνό φαινόμενο 1 στις 4 γυναίκες το παθαίνει στην εγκυμοσύνη. Πείτε μου καμιά εμπειρία αν έχετε γιατί αγχώθηκα πολύ....:-(

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα. Είμαι στην 19 βδομάδα και μετά από καλλιέργια κολπικού υγρού μου διαγνώσθηκε β αιμολυτικος στρεπτόκοκκος. Ο γιατρός μου είπε να μην ανησυχώ και να πάρω αντιβίωση ceclor των 750 για 7 μέρες. Επίσης μου είπε ότι στον τοκετό θα μου χορηγήσουν ενδοφλέβεια αντιβίωση για να μην κολλήσει το μωρό το μικρόβιο. Όταν τον ρώτησα πως το κόλλησα μου είπε ότι υπάρχει στην χλωρίδα του κόλπου και σε κάποιες περιπτώσεις αναπτύσσεται. Απλά φοβήθηκα γιατί διάβασα στον ιντερνετ οτι προκαλεί μηνιγγίτιδα και σηψαιμία στα βρέφη εάν κολλήσουν και ότι ευθύνεται για πρόωρο θάνατο νεογνών. Επίσης βρήκα ότι πρέπει να χορηγηθεί 4 ώρες πριν τον τοκετό η αντιβίωση αλλιώς δεν πιάνει. Φοβάμαι μήπως κολλάει και κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης ή μήπως όταν γεννηθεί το μωρό μπεί σε μονάδα παρακολούθησης και δεν μπορώ να το θηλάσω...Τι να πώ; Είναι λεει πολύ συχνό φαινόμενο 1 στις 4 γυναίκες το παθαίνει στην εγκυμοσύνη. Πείτε μου καμιά εμπειρία αν έχετε γιατί αγχώθηκα πολύ....:-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα. Είμαι στην 19 βδομάδα και μετά από καλλιέργια κολπικού υγρού μου διαγνώσθηκε β αιμολυτικος στρεπτόκοκκος. Ο γιατρός μου είπε να μην ανησυχώ και να πάρω αντιβίωση ceclor των 750 για 7 μέρες. Επίσης μου είπε ότι στον τοκετό θα μου χορηγήσουν ενδοφλέβεια αντιβίωση για να μην κολλήσει το μωρό το μικρόβιο. Όταν τον ρώτησα πως το κόλλησα μου είπε ότι υπάρχει στην χλωρίδα του κόλπου και σε κάποιες περιπτώσεις αναπτύσσεται. Απλά φοβήθηκα γιατί διάβασα στον ιντερνετ οτι προκαλεί μηνιγγίτιδα και σηψαιμία στα βρέφη εάν κολλήσουν και ότι ευθύνεται για πρόωρο θάνατο νεογνών. Επίσης βρήκα ότι πρέπει να χορηγηθεί 4 ώρες πριν τον τοκετό η αντιβίωση αλλιώς δνε πιάνει. Τι να πώ; Είναι λεει πολύ συχνό φαινόμενο 1 στις 4 γυναίκες το παθαίνει στην εγκυμοσύνη. Πείτε μου καμιά εμπειρία αν έχετε γιατί αγχώθηκα πολύ....:-(

min anisixeis. O giatros sou to antimetopizei teleia. K antiviosi gia na prospathisete na ton eksalipsete oste na min perasei tis memvranes kai ston toketo tha laveis endoflevia. Afto pou tha sou proteina na kaneis ine kathe mina ourokaliergia gia na deis oti ontos den exei molinthei to emvrio. Exo poli iliko pou mporeis na diavaseis. Epeisis stin 35-37 evdomada tha epanalaveis tin kaliergia kolpikou igrou gia na exeis k pio profato apotelesma. K arnitiko na ine omos, tin endoflevia tha tin pareis. Ola kala tha pane. K go to idio antimetopisa, opou na nai gennao :)

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα κι απο μενα!!Με απασχολει και μενα πολυ το θεμα του στρεπτοκοκκου μιας και βρεθηκε σε μια εκτακτη νοσηλεια στο Αρεταιειο στην 27η εβδομαδα!Τωρα ειμαι στην 36η,εχω παρει δυο κυκλους αντιβιωσης και περιμενω τα αποτελεσματα απο την τριτη καλλιεργεια.Το προβλημα με τη δικη μου περιπτωση,ειναι πως δεν εχω αλλα περιθωρια αντιβιωσης γιατι εχω αλλεργια σε πεννικιλλινη και αμοξυκιλλινη,ουσιες καταλληλες για την αντιμετωπιση του στρεπτοκοκκου!!!Τυχη ε?Ρωτησα τις προαλλες το γιατρο μου,αν ειναι προτιμοτερο και ασφαλεστερο να γεννησω με καισαρικη,μιας και διαβασα πως με το φυσιολογικο τοκετο μπορει να μολυνθει το εμβρυο και μου ειπε ΟΧΙ!!!Θα γεννησεις φυσιολογικα και το μωρο σου θα παρει προληπτικα ενδοφλεβια αντιβιωση!!!Και ρωταω εγω τωρα,οκ εχω εμπιστοσυνη στο γιατρο μου,αλλα την ανασφαλεια της νεας μαμας ποιος θα με κανει να την ξεπερασω???Οεο???

Link to comment
Share on other sites

Κάνω ούτως ή άλλως κάθε μήνα ουροκαλλιέργεια αλλά υπάρχει όντως κίνδυνος να μολυνθεί το μωρό κατά τη διάρκεια της κύησης; Αυτό δεν το διάβασα πουθενά και είναι πολύ ανησυχητικό. Κι αν μολυνθεί τι γίνεται;:?Πάντως ήδη από την δεύτερη μέρα αντιβίωσης καλυτέρεψαν τα υγρά μου και μου έφυγε το ελάχιστο τσούξιμο που είχα... Μακάρι να πάνε όλα καλά! Με το καλό το μωράκι σου και όταν γεννήσεις πρώτα ο θεός πες μας τι έγινε μρ το θέμα:wink:

 

min anisixeis. O giatros sou to antimetopizei teleia. K antiviosi gia na prospathisete na ton eksalipsete oste na min perasei tis memvranes kai ston toketo tha laveis endoflevia. Afto pou tha sou proteina na kaneis ine kathe mina ourokaliergia gia na deis oti ontos den exei molinthei to emvrio. Exo poli iliko pou mporeis na diavaseis. Epeisis stin 35-37 evdomada tha epanalaveis tin kaliergia kolpikou igrou gia na exeis k pio profato apotelesma. K arnitiko na ine omos, tin endoflevia tha tin pareis. Ola kala tha pane. K go to idio antimetopisa, opou na nai gennao :)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα σας. Είμαι νεο μέλος στην παρέα. Περιμένουμε με την γυναίκα μου το πρώτο μας μωράκι, κοριτσάκι στο φύλο. Είμαστε αυτή την στιγμή στην 33η εβδομάδα. Από το πρώτο τρίμηνο που εκανε η γυναικα μου εξετασεις, της βρηκαν οτι εχει τον στρεπτοκοκκο agalactiae. Ο γιατρος μας της ειπε να μην κανουμε τιποτα τοτε και οτι θα παρει μονο αντιβιωση κατα τον τοκετο, η οποια ομως θελει 4 ωρες για να δρασει πριν γεννηθει το μωρο. Εδω να πω πως η γυναικα μου εχει βαλει και πεσσο γιατι εχει κοντο τραχηλο, περιπου 2 εκατοστα απο τον 6ο μηνα περιπου. Την 35-36η εβδομαδα ο γιατρος μας ειπε να κανουμε νεα καλλιεργεια κολπικου υγρου για να δουμε τι γινεται με τον στρεπτοκοκκο. Επισης, ο τοκετος θα γινει στο Αλεξανδρα, αν παιζει καποιο ρολο αυτό.

 

Επειδή όμως έχουμε αγχωθει τρελα με αυτα που διαβαζουμε στο ιντερνετ διοτι ειναι πολυ επικινδυνο μικροβιο για σοβαρες λοιμωξεις του μωρου ηθελα να μου δωσετε τις εμπειριες σας, αν ειχε καποιος/καποια απο εσας το ιδιο προβλημα και πως το αντιμετωπισε. Οι απορίες μας είναι οι εξης:

 

1) Το μικρόβιο μπορεί να φύγει μόνο του χωρις να κανουμε τίποτα;

2) Πρέπει μετα την επαναληπτικη καλλιεργεια, αν υπαρχει το μικροβιο, να παρει η γυναικα μου θεραπεια με αντιβιωση, και οταν φτασει η μερα του τοκετου να ξαναπαρει ενδοφλέβια;

3) Υπάρχει περιπτωση να περάσει το μικροβιο στο μωρο μέσα στην κοιλιά πριν γεννηθεί;

4) Σε περιπτωση που γεννησει γρήγορα λογω μικρου τραχηλου και δεν προλαβει να δρασει η αντιβιωση, τί γινεται; Θα ειναι ενταξει το μωρο μας; Θα πρέπει να πάρει αντιβίωση το μωρο μόλις γεννηθεί;

5) Πόσες πιθανότητες υπάρχουν να επηρεαστεί το μωρό κατα τη γέννα; Είναι συχνό φαινόμενο ή σπάνιο;

6) Για πόσο καιρό πρέπει να παρακολουθούμε το μωρό για το συγκεκριμένο θέμα, να το ελέγχουμε και να προσέχουμε;

 

Ευχαριστώ κι ελπίζω να μην σας κούρασα, αλλά είμαι πολύ αγχωμένος...

Link to comment
Share on other sites

Εγω ξερω για στρεπτοκοκκο Β (ειχε φιλη μου) που επειδή ο κίνδυνος ειναι οτι θα μολυνθεί το μωρο κατα φυσιολογικό τοκετό, κάνουνε καισαρικη

Οχι το μωρο δεν μολύνεται οσο ειναι μεςα της μονο κατα τον τοκετό αν εναι φυσιολογικός

Οπότε λογικά θα κάνετε καισαρικη (δεν νομίζω οι γιατροι να ατηριζονται μονο σε μια αντιβιωση λίγο πριν τον τοκετό)

Πιστεύω οτι και ο στρεπτικοκκος που εχει η γυναίκα σου μάλλον παρόμοιος θα ειναι

Link to comment
Share on other sites

Ο στρεπτοκοκκος ομάδας Β ή agalactiae μπορεί να μεταδοθεί και σε καισαρική, αν έχει γίνει ήδη ρήξη μεμβρανών. Αν η έγκυος έχει και στα ούρα στρεπτόκοκκο, θεωρείται ότι είναι μολυσματική στον τοκετό, άσχετα αν πήρε αντιβίωση στην εγκυμοσύνη. Αν έχει μόνο στο κολπικό υγρό, δεν είμαι σίγουρη! Η πιθανότητα να κόλλησε ένα μωρό είναι 50%, νομίζω, από το οποίο ένα 2% θα νοσήσει. Φυσικά και υπάρχει ενδοφλέβια θεραπεία για τα νεογνά, αν χρειαστεί.

Καλή επιτυχία! Το πρόβλημα θα ήταν να μην το είχατε βρει (δυστυχώς, δεν το ζητάνε όλοι οι γυναικολόγοι). Τώρα θα πάνε όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Σε προγραμματισμένη καισαρικη όπου δεν έχουν σπάσει τα νερά (εξου και προγραμματιςμενη) ο κινδυνος ειναι πολυ λιγότερος! Όλοι οι γιατροι εδώ αυτο κάνουν για λιγότερο ρίσκο. Ρωτά τον γιατρο σου αν θα το εκανε

 

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα στο 3ο τρίμηνο. Απο καλλιέργεια του 7ου μήνα το βρίσκαμε. πήρα 2 φορές αντιβίωση αλλά δεν εφευγε. Η γιατρός μου είχε πει οτι ακόμα και φυσιολογικά να γεννούσα θα μου έβαζαν ενδοφλέβια αντιβίωση κατα τον τοκετο και απο τη στιγμή που το ξέραμε να μην ανησυχώ. Εγω φυσικά ήμουν πολύ αγχωμένη. Τελικά για άλλους λόγους γέννησα με καισαρική τομή χωρίς να έχουν σπάσει τα νερά. Οντως μου εβαλαν ενδοφλεβια στον τοκετο και το μωρο το κρατησαν 12 ωρες στην ΜΕΝΝ προληπτικα για παρακολουθηση και εξετασεις και μου το φερανε την αλλη μερα. Οταν φυγαμε ειχαν γραψει στο βιβλιαριο του τι εξετασεις του κανανε και οτι ολα ηταν φυσιολογικα. ο

Ο παιδιατρος τις ειδε στην πρωτη επισκεψη και δεν προβληματιστηκε. Σου προτεινω να το ξανασυζητησετε με τον γυναικολογο γιατι αποτι καταλαβα σημασια εχει η προληψη και να ειναι σε επιφυλακη αν τελικα κολλησει το μωρο να του δωσουν αντιβιωση αμεσως. Εφοσον το γνωριζετε ολα καλα. Αν μεταδοθει στο μωρο και καθυστερησουν να το καταλαβουν τοτε μαλλον υπαρχει προβλημα. Τοτε ειχα ρωτησει πολλους και δεν ηταν κατι σπανιο. Ειχα απειρη εμπιστοσυνη στη γιατρο μου και ακολουθησα τις οδηγιες της. Μεσα στην κοιλια το μωρο ειναι προστατευμενο αλλα αν σπασουν τα νερα μπορει να κολλησει. Δεν φευγει χωρις αντιβιωση. Εμενα μου βαλανε οταν μπηκα στο χειρουργειο αντιβιωση οχι νωριτερα και νοσηλευομουν ηδη 4 μερες (για άλλους λόγους). Ελπίζω να σε βοήθησα και πες στη γυναικα σου να μη αγχωνεται γιατι είναι χειρότερο για το μωρο μιας και οτι νιώθει εκείνη νιώθει και αυτο! Ολα θα πάνε καλα!

Με το καλό να γεννησετε!!

tHiNk PosSitiVe!:wink:

Link to comment
Share on other sites

Η υπαρξη στρεπτοκοκου δεν αποτελει λογο καισαρικης, ας ειμαστε προσεκτικοι στα οσα γραφουμε παρακαλω. Λιγες ωρες πριν απο τον τοκετο χορηγειται αντιβιωση.

..μαμα τωρα ξερω..

Link to comment
Share on other sites

Η υπαρξη στρεπτοκοκου δεν αποτελει λογο καισαρικης, ας ειμαστε προσεκτικοι στα οσα γραφουμε παρακαλω. Λιγες ωρες πριν απο τον τοκετο χορηγειται αντιβιωση.

 

Και τι να σου κανει η αντιβιωση σε γυναίκες που έχουν γρήγορο τοκετο και γεννάνε σε μισή ώρα;

Και εσυ σε παρακαλώ να ειςαι προσεκτική με οτι γράφεις έχουμε καθε δικαίωμα να μεταφέρουμε στον θεματοθετη τις εμπειρίες μας και τις γνώσεις των δικών μας γιατρών . Αν διαφωνείς γράψε τον λόγο ήρεμα και ωραία όπως κάνανε τα αλλα κορίτσια χωρις να μας υπονομευεις

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...