Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ψάχνω επειγόντως για yutopar!!!


Recommended Posts

Γεια σας, είμαι καινούρια στο φόρουμ και θα ήθελα την βοήθειά σας. Μπαίνω στην 26η βδομάδα της εγκυμοσύνης μου και έχω συσπάσεις. Για αυτό χρειάζομαι το φάρμακο yutopar το οποίο δεν βρίσκω πουθενά γιατί έχει ανακληθεί. Αν κάποια από εσάς το έχει και μπορεί να με βοηθήσει θα ήθελα να επικοινωνήσει μαζί μου. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


hallo apo ena grigora psaksimo pou ekana des se kanena on line farmakio kathos kai psaksto me alli emporiki onomasia alla me tin idia drastiki ousia idroxloriki ritrodoni mipos kai iparxi .den ime idiki rota ton giatro sou pano apo ola

 

sorry mia aporia pos ginete na sou xorigithike ena farmako to opio exi anaklithi ... k apodixtike ta sun ine ligotera apo ta plin mou kani entiposi....

Link to comment
Share on other sites

sorry mia aporia pos ginete na sou xorigithike ena farmako to opio exi anaklithi ... k apodixtike ta sun ine ligotera apo ta plin mou kani entiposi....

 

ειναι το μονο που υπαρχει για τις συσπασεις και δεν αποσυρθηκε ακαλιθηκε γιατι δημιουργουσε πολες ταχυπαλμιες και ο μονος τροπος για να γλιτωσω το νοσοκομειο ειναι να το βρω μεσω καποιον γυναικων που τους εχει περισεψει

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλημερα σε ολες, κοριτσια ψαχνω καποια κοπελα που επερνε yutopar και ετυχε να της περισεψει κατι!! Ειμαι 29+2 και εχει αρκετο καιρο που τα επερνα, λογω χαμηλου μηκους τραχηλου(1,76cm) αλλα μου τελειωσαν!!

ειμαι στο κρεβατι εδω και αρκετες εβδομαδες και εχω και συσπασεις, αν δε τα βρω θα χρειαστει να κανω εισαγωγη στο νοσοκομειο για να με κρατησουν αυτοι με τοκολυτικα οσες εβδομαδες μπορεσω να παρω...και προσπαθω να το αποφυγω!

ΠΑΡΑΚΑΛΩ οποια κοπελα μπορει να βοηθησει θα το εκτιμουσα ..

Ευχαριστω, Νικολετα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απο Καβαλα είμαι, αν δεις ημερομηνια και ειναι οκ.. θα σου στειλω διευθυνση και υπολοιπα στοιχεια, να μου τα στειλεις με courier με δικη μου χρεωση φυσικά,:P χαμογελασα λιγο !θα περιμενω νεα σου... σε ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Απο Καβαλα είμαι, αν δεις ημερομηνια και ειναι οκ.. θα σου στειλω διευθυνση και υπολοιπα στοιχεια, να μου τα στειλεις με courier με δικη μου χρεωση φυσικά,:P χαμογελασα λιγο !θα περιμενω νεα σου... σε ευχαριστω.

 

Είναι οκ σου στέλνω πμ

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια, αυτο το φαρμακο εχει αποσυρθει στην Αμερικη εδω και πανω απο 20 χρονια, ηταν πειραματικο και κυκλοφορησε το 80-90. Εκτος απο ταχυπαλμιες και διαφορες αλλες παρενεργειες στην εγκυμονουσα, προκαλουσε σοβαροτατες βλαβες στα παιδια που εκδηλωνονταν στην αρχη της εφηβειας. Πολλες ερευνες μαλιστα αμφισβητουσαν και την αποτελεσματικοτητα του φαρμακου στο να αδρανει η μητρα και να μην συσπαται. Καντε μια ερευνα πριν το παρετε, υπαρχει πραγματικος και σοβαρος λογος που εχει αποσυρθει.

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια, αυτο το φαρμακο εχει αποσυρθει στην Αμερικη εδω και πανω απο 20 χρονια, ηταν πειραματικο και κυκλοφορησε το 80-90. Εκτος απο ταχυπαλμιες και διαφορες αλλες παρενεργειες στην εγκυμονουσα, προκαλουσε σοβαροτατες βλαβες στα παιδια που εκδηλωνονταν στην αρχη της εφηβειας. Πολλες ερευνες μαλιστα αμφισβητουσαν και την αποτελεσματικοτητα του φαρμακου στο να αδρανει η μητρα και να μην συσπαται. Καντε μια ερευνα πριν το παρετε, υπαρχει πραγματικος και σοβαρος λογος που εχει αποσυρθει.

 

Εχω διαβασει και εγω, πως οι αντενδειξεις ηταν περοσσοτερες απο τις ενδειξεις, για αυτο και εχει γινει ανακληση του φαρμακου, εχω διαβασει και το φυλλαδιο το οποιο ειναι λιγο τρομακτικο. Δεν εχω ακουσει για βλαβες του παιδιου σε εφηβεια ..ποιος σου εχει πει κατι τετοιο?.Ξερω επισης πως αν κανω εισαγωγη στο νοσοκομειο θα μου το χορηγουν ενδοφλεβια..Δε νομιζω να υπαρχει κατι αλλο στην αγορα που να κανει τη δουλεια που κανει αυτο.. ειμαστε και δεκαετιες πισω γενικοτερα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα. Σε μια απο τις προηγούμενες προσπάθειες μου ειχε δώσει ο γιατρος γιουτοπαρ. Ψάχνοντας τα φάρμακα μου βρήκα μια ταμπλετα που λήγει 1/2017. Είχα άλλη μια αλλά την έδωσα σε μια άλλη κοπέλα που έψαχνε απο άλλο forum. Μένω Πάτρα και θα χαρώ πολυ να τη δώσει σε οποία την έχει ανάγκη. Εύχομαι σε οποία τη πάρει να της φέρει το αναμενόμενο αποτελεσμα. Εχω εχω έναν αντρακο 4 μηνών. Μετα απο 6 προσπάθειες εξωσωματικης. Προηγήθηκαν 3 παλλιδρομες και ενα έξωμητριο. Μη το βάζετε κάτω. Καλή επιτυχία

13/3/2014 η μέρα που ηρθε ο ήλιος στην ζωή μας ο γιος μας.

Μωρο μου σε λατρευω

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και υπαρχουν εναλλακτικες, ενδεικτικα απο την wikipedia:

 

 

Το Yutopar ειναι στην πρωτη κατηγορια (ριτοδρινη) και δεν θελω να πιστεψω οτι τα Ελληνικα νοσοκομεια το χορηγουν ακομα ενω εχει αποσυρθει εδω και πανω απο 2 δεκαετιες στις ανεπτυγμενες χωρες.

Τα προβληματα που εμφανιζονται στην εφηβεια ειναι κυριως νοητικα/ψυχικα και περιλαμβανουν "απλα" οπως μαθησιακες δυσκολιες ή σοβαροτερες ψυχολογικες διαταραχες οπως σχιζοφρενεια.

Θα βρεις πληροφοριες στο Google σε ξενα site αναζητωντας Yutopar ή την δραστικη του ουσία ritodrine.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας

 

το θέμα κλειδώνεται για τους εξής λόγους:

 

Διακίνηση Φαρμάκων μέσω του Διαδικτύου

 

Η διακίνηση φαρμάκων (είτε με είτε χωρίς αντίτιμο) με οποιοδήποτε άλλο μέσο, πέραν αυτών που διευκρινίζει ο νόμος (ΔΙΑΚΙΝΗΣΗ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΩΝ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ ΜΕΣΩ INTERNET ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ με αρ. πρωτ. 39600/17.10.2001 ),

 

http://www.eof.gr/

 

Τα φάρμακα ειδικά όσα απαιτούν συνταγογράφηση έχουν συνταγογραφηθεί ειδικά για τον κάθε ασθενή.

 

Σε περίπτωση που διαθέτετε φάρμακα τα οποία δεν τα χρειάζεστε,

παρακαλείστε να τα επιστρέψετε στα φαρμακεία, είτε να τα ανακυκλώσετε σε επιλεγμένα σημεία της περιοχής σας

είτε να τα παραχωρήσετε στα κοινωνικά ιατρεία της περιοχής σας - ειδικά εάν είναι ακόμα κλειστά, πχ δείτε εδώ την έκκληση του κοινωνικού ιατρείου αλληλεγύης Θεσσαλονίκης

είτε δείτε εδώ στους γιατρούς του κόσμου

 

Ο Εθνικός Οργανισμός Φαρμάκων θεωρεί σκόπιμο να επιστήσει την προσοχή του κοινού στο γεγονός ότι η αγορά φαρμάκων από μη εγκεκριμένες πηγές και χωρίς συνταγή ιατρού, ενέχει σοβαρούς κινδύνους για την υγεία.

 

Συγκεκριμένα το φάρμακο που αναφέρεται σε αυτή τη συζήτηση:

 

 

YUTOPAR

Φαρμακοεπαγρύπνηση προϊόντων ανθρώπινης χρήσης

Επιστροφή

Δελτίο Τύπου για β-Αγωνιστές βραχείας Δράσης - Σημαντικοί περιορισμοί

 

Βραχείας δράσης βήτα αγωνιστές σε μαιευτικές ενδείξεις: Σημαντικοί περιορισμοί σχετικά με τη χρήση.

 

Σας ενημερώνουμε ότι η ευρωπαϊκή διαδικασία αξιολόγησης της ασφάλειας των δραστικών ουσιών που ανήκουν στην κατηγορία των βραχείας δράσης β-αγωνιστών βρίσκεται σε εξέλιξη.

Τα φάρμακα τα οποία βρίσκονται υπό αξιολόγηση στην Ευρωπαϊκή Ένωση είναι αυτά που περιέχουν τις δραστικές ουσίες ritodrine, fenoterol, hexoprenaline, isoxsuprine, salbutamol και terbutaline και έχουν έγκριση για τοκολυτική θεραπεία (καταστολή των συσπάσεων του τοκετού). Είναι διαθέσιμα στη μορφή δισκίων, πόσιμων διαλυμάτων, διαλυμάτων προς ένεση ή έγχυση, και υποθέτων.

 

Επί του παρόντος, σύμφωνα με τη σύσταση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής Φαρμακοεπαγρύπνησης Αξιολόγησης Κινδύνου (Pharmacovigilance Risk Assessment Committee (PRAC):

 

Δεν θα πρέπει να χρησιμοποιούνται πλέον η από του στόματος μορφή και η μορφή υποθέτου των φαρμάκων που ανήκουν στην κατηγορία των βραχείας δράσης β-αγωνιστών (short acting beta agonists, SABAs) για τις ενδείξεις στην μαιευτική (θεραπεία εγκύων γυναικών), όπως η αναστολή του πρόωρου τοκετού ή των αυξημένων συσπάσεων κατά τον τοκετό, με δεδομένο τον καρδιαγγειακό κίνδυνο (που μπορεί να οδηγήσει και σε θάνατο) και τα πολύ περιορισμένα στοιχεία που υποστηρίζουν το όφελος των μορφών αυτών ως βραχείας- ή μεγαλύτερης διάρκειας τοκολυτικών.

 

Ωστόσο, η PRAC κατέληξε ότι τα οφέλη από τη χρήση των ενέσιμων μορφών βραχείας δράσης β-αγωνιστών υπερτερούν των καρδιαγγειακών κινδύνων και θα πρέπει να συνεχίσουν να έχουν άδεια κυκλοφορίας και να παραμείνουν στην αγορά για βραχυχρόνια μαιευτική χρήση υπό τις ακόλουθες αυστηρές προϋποθέσεις:

 

Οι ενέσιμες μορφές μπορούν να χρησιμοποιούνται για να αναστείλουν τον πρόωρο τοκετό όχι για περισσότερο από 48 ώρες, ανάμεσα στην 22η και 37η εβδομάδα της εγκυμοσύνης, υπό την επίβλεψη ειδικού ιατρού και με συνεχή παρακολούθηση της μητέρας και του εμβρύου.

Οι ενέσιμες μορφές δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται σε γυναίκες με ιστορικό καρδιακής νόσου ή σε καταστάσεις της μητέρας ή του εμβρύου κατά τις οποίες η παράταση της εγκυμοσύνης είναι επικίνδυνη.”

 

Η PRAC συνέστησε και την αναθεώρηση των συνταγογραφικών οδηγιών με ενίσχυση των προειδοποιήσεων σχετικά με τους καρδιαγγειακούς κινδύνους.

Οι επαγγελματίες υγείας θα ενημερωθούν επίσης γραπτώς για τις ενημερωμένες συστάσεις.

Οι ασθενείς θα πρέπει να απευθύνονται στο γιατρό ή το φαρμακοποιό τους για περισσότερες πληροφορίες.

 

Για την πλήρη σύσταση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής Φαρμακοεπαγρύπνησης Αξιολόγησης Κινδύνου (PRAC) παρακαλούμε ακολουθήστε το σύνδεσμο:

 

http://www.ema.europa.eu/docs/en_GB/document_library/Referrals_document/Short-acting_beta-agonists/Recommendation_provided_by_Pharmacovigilance_Risk_Assessment_Committee/WC500148669.pdf

 

πηγή:http://www.eof.gr/

 

 

Για όλους τους παραπάνω λόγους οι συζητήσεις για αναζήτηση του φαρμάκου YUTOPAR θεωρούνται ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΕΣ και έτσι θα κλειδώνονται με αυτή την ανακοίνωση.

Παρακαλούμε τα μέλη να μας γνωστοποιούν άμεσα μέσω αναφοράς δημοσίευσης στην περίπτωση που βλέπουν άλλη τέτοια συζήτηση έτσι ώστε να τοποθετηθεί αυτή η ανακοίνωση και εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...