Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παλμοι εμβρυου


Recommended Posts

Κοριτσια καλησπερα για αλλη μια φορα.για οσες δεν ειχατε διαβασει προιγουμενο θεμα μου θα σας πω τωρα.Την προιγουμενη εβδομαδα πηγα στο γιατρο κ ειδαμε μονο σακο οχι εμβρυο ημουν 5εβδομαδες κ 5μερες.ο γιατρος μου ειπε πως ηταν νωρις ακομη. Γενικα περασα μια εβδομαδα με αγχος απο την παρασκευη βγαζω κ κατι υγρα καφε μερικες γορες μεσα στην ημερα,ο γιατρος μου εδωσε προγεστερωνη..τελος παντων να ερθω στο σημερινο θεμα..παμε σημερα στο γιατρο(ολο αγχος εγω)κ ειδαμε μωρο κ ακπυσαμε κ καρδια!!ομως ισα λιγο που την ακουσαμε προσπαθουσε πολυ ωρα ο γιατρος αλλα ειπε πως το μωρο ειναι στην ακρη κ δεν μπορουσε να τι πιασει καλα..ομως οι χτυποι στο λεπτο ηταν 110.δεν ειναι λιγοι βρε κοριτσια??θυμαμαι το προιγουμενο παιδακι συνηθως ειχε παλμους 150-160.. Ειναι ανυσηχιτικο λετε?η ειναι γυσιολογικο?ο γιατρος μου ειπε ολα καλα κ η εγκυμοσυνη προχωραει καλα. Απλα εγω σας ρωταω εσας ποσους παλμου ειχαν?ετυχε να ηταν τοσοι λιγοι?? Χιλια συγχομη αν σας ζαλισα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εισαι σχεδον εφτα εβδομαδων ετσι? θεωρητικα παντα γιατι με ακριβεια σαφως και δεν ξερεις.... Ειναι χαμηλοι οι παλμοι αλλα οχι ενδειξη οτι κατι δεν παει καλα. Πιστευω οτι απλα ειναι μικρουλι το εμβρυο, ισως εισαι δηλαδη λιγων ημερων λιγοτερο. με το καλο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι εννοεις ηταν εσωτερικο???αν μου εκανε κολπικο υπερυχο?αν ρωτας αυτο ναι κολπικο μου εκανε.αν ρωτας κατι αλλο συχνωμη δεν καταλαβα!! Θα παω παλι σε ενα μηνα μου ειπε αλλα εγω του ειπα πως θα παω νωριτερα κ ειπε οκ σε 3 εβδομαδες περιπου..ξερετε επειδη εχω περασει παλινδρπμη που το μωρο ειχε παιθανει μεσα μου για μηνα σχεδων κοντεψα να παθω κ εγω κατι ημουν τυχαιρη γιαυτο τωρα εχω αγχος να πηγαινω νωριτερα μην τυχων γινει παλι κατι κακο κ το μωρο ειναι νεσα μου παιθαμενο..τι να κανω βρε κοριτσια συγχομη που σας ζαλιζω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι κολπικο εννοουσα.. Μπορεί το εμβρυακι να είναι σε θέση που το μηχάνημα του γιατρού δεν το πιάνει καλα

Καλα κανείς και πας σε 3 βδομαδες, εγω στην αρχή πήγαινα κάθε βδομάδα

Μπορείς να αγοράζεις και ενα handheld Doppler να ακούς την καρδιά

Ξερω οτι είναι δύσκολο αλλά εχε υπομονή μέχρι να μεγαλώσει λίγο παραπάνω και να το ακούνε πιο ευκολα

Link to comment
Share on other sites

Fetal Doppler λέγεται, το βάζεις στην κοιλίτσα και ακούς καρδιά... Εδώ το χρησιμοποιούν πολλές μέχρι τέλος εγκυμοσύνης. Δεν είναι ακριβό μπορείς να το ψάξεις στο amazon (απλα θυμήσου οτι δεν αντικαθιστά γιατρο και για οποιαδήποτε ανυσηχια πρέπει να πας σε αυτόν)

Καλα θα πανε ολα σίγουρα, αφού έπιασε καρδούλα στις έξι βδομαδες

Συνήθως αυτά που δεν πανε καλα έχουν χτυπο καρδούλα πιο μετα

 

Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη είχες ακούσει καρδιά;

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειχα ακουσει..φυσικα μετα εμεινα εγκυος παλι κ τωρα εχω ενα υγιεστατο μωρακι 10 μηνων..αλλα καρδια ειχα ακουσει κ τοτε στο αλλο.ποσο κοστιζει το μηχανημα περιπου αν ξερεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειμαι 6εβδομαδων κ 6μερες. Ο υπερυχος εδειξε 6 εβδομαδες κ 3 μερες.

 

Καλησπερα Γιαννα.. λοιπον.. εγω εκανα τον δευτερο υπερυχο 6+3 το μηχανημα του γιατρου με εβγαζε 6+5.. και οι χτυποι της πριγκιπεσσας μας ηταν 121... Οποτε εισαι μια χαρα...!!!

τωρα δυανυω την 22η εβδομαδα ...!!!

να σου πω τωρα για το μηχανημα... Ειναι πεταμενα λεφτα και παρα μα παρα πολυ αγχωτικο...!!!

γιατι το μωρο κινητε και δεν μπορεις να πιασεις την καρδουλα.. εγω την επιασα μονο μια φορα και αυτο την 16η εβδομαδα.. !! το μηχανημα μου το εδωσε μια φιλη μου.. αλλα ειλικρινα δεν κανει δουλεια.. επιανα ολα τα υπολοιπα εκτος απο την καρδουλα του... αν για τον γιατρο ειναι δυσκολο, που την βλεπει, φαντασου ποσο δυσκολο ειναι για σενα...!!!

οσο για τις παλλινδρομες.. εχω δυο δυστυχως.. η μια στην 12η εβδομαδα και η δευτερη την 7η εβδομαδα..!! τωρα για ασφαλεια η γιατρος μου με κοιταζε ανα δυο εβδομαδες.. και απο οταν μπηκα στην 13η με κοιταζει ανα τρεις εβδομαδες.. !!!

ομως επειδη ειμαι πολυ αγχωτικη..πηγαινα και στο νοσοκομειο μεχρι να αρχισω να νοιωθω την μπουμπου μου, και ακουγα την καρδουλα της...!!!

Μετα τις 218 εβδομαδες(εμενα δηλαδη ), που χτυπαει καθημερινα και συνεχεια φευγει το αγχος...!!!!

2311399a5vqu82s2t.gif

 

PjlKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεωργια μου σε ευχαριστω παρα πολυ τα λογια σου με καθυσυχασαν αρκετα..οσο για το μηχανημα εχεις δικιο..μονο που το σκεφτομαι να το παρω αγχονομαι..φαντασου να το παρω κιολας"!! Σε ευχαριστω πολυ. Σου ευχομαι να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη κ ενα υγιεστατο κ ζωηρο παιδακι!!

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται απο το μηχάνημα, μπορείς να βρεις και με 40 και με 30 και με 70. Το θέμα είναι να βρεις να στέλνουν Ελλάδα, το amazon έχει παρά πολλά, από εκεί πήρα και το δικό μου

 

Προσπάθησε όσο είναι δυνατόν να μην αγχωνεσαι, σε τρεις βδομαδες θα δεις το αποτέλεσμα . Σου εύχομαι ολα να πανε καλα

Link to comment
Share on other sites

Και εννοείται εξαρτάται απο το μηχάνημα που θα χρησιμοποιήσεις, αν είναι για τα σκουπίδια δεν θα ακούσεις τίποτα

Και εγω και πολλές κοπέλες που ξερω που το χρησιμοποιήσαμε ακούγαμε συνέχεια την καρδούλα απο τις 10 βδομαδες και μετα. Angel sounds kai sonoline είναι απο τις καλύτερες μαρκες

 

Αλλιώς μπορείς να πας και στον γιατρο πάλι την άλλη βδομάδα να δεις τι γίνεται για να σου φύγει το αγχος

Link to comment
Share on other sites

Γιαννα μ γεια σου. Εμενα που ητανε διδυμες, πηγα για ελεγχο να δω τι συμβαινει αφου ειχα και απο 70 μερες να αδιαθετησω, με πολυκυστικες ωοθηκες και γενικα αστατο κυκλο, και ημουν εγκυος 5 εβδομαδων Εννοειτε δεν ακουσαμε καρδια αλλα ειδαμε ενα σακο. Ραντεβου ξανα στις 7 εβδομαδες, ακουσαμε μια καρδουλα με παλμους 115 η 120. Δεν θυμαμαι καλα, αλλα θυμαμαι οτι παραξενευτηκα που ηταν τοσο χαμηλοι, και καποια μου ειχε πει οτι αν εχει χαμηλους παλμους σημαινει θα ειναι κοριτσι. Ασχετο αυτο, ηταν οντως κοριτσια. Ισχιει δηλ αυτο που λεν οι παλιοι με τους παλμους. Ε μετα στον επομενο υπερηχο ανακαλυψαμε 2 καρδουλες. Εγω νομιζω ολα καλα και να μην αγχωνεσαι. Αν ειχε ασπουμε 80 η 90 παλμους οκ να αγχωθεις, αλλα αφου ο γιατρος ειπε ολα καλα, ηρεμησε γιατι το μικρο σου σε καταλαβαινει. Φιλια πολλα καλη και τελειομηνη εγκυμοσυνη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Καλησπέρα κορίτσια!!! Η ξαδέρφη μου είναι έγκυος στο πρώτο της παιδάκι 7 εβδομάδων και 2 ημερών.. Στον υπέρηχο είδανε 90 παλμούς και έχει τρελλαθεί απ την αγωνία της όπως κι εμείς.. Της είπε να ξαναπάει σε μια βδομάδα για να το δουν και καλύτερα γιατί ήταν κολλημένο στον αμνιακό σακο και δεν φαινόταν καλά.. Έχει τρελλαθεί και μαζί της κι εγώ ... Έχει καμιά σας αντίστοιχη εμπειρία? Ο γιατρός ωστόσο δεν φάνηκε ανήσυχος ενώ απ ότι διαβάζω στο ίντερνετ οι παλμοί είναι αρκετά χαμηλοί γι αυτό το στάδιο της εγκυμοσύνης.. (φυσικά δεν της τα μεταβιβάζω αντιθέτως της λέω να μην μπαίνει στο ίντερνετ και να μην διαβάζει διάφορα για να μην αγχώνεται παρά πάνω)..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...