Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποτε νιώσατε το μωρό σας...?


Recommended Posts

Διανύω την πρώτη εγκυμοσύνη μου και το ένιωσα την 18η εβδομάδα και μέχρι σήμερα που είμαι στην 21η μόνο ως φτερούγισμαμπορώ να το μεταφράσω,αν εξαιρέσεις τα πονάκια που νιώθω χαμηλσ δεξιά κυρίως στην κοιλιά.

Νευρόπονοι,μου είπε ο γιατρός μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Διανύω την πρώτη εγκυμοσύνη μου και το ένιωσα την 18η εβδομάδα και μέχρι σήμερα που είμαι στην 21η μόνο ως φτερούγισμαμπορώ να το μεταφράσω,αν εξαιρέσεις τα πονάκια που νιώθω χαμηλσ δεξιά κυρίως στην κοιλιά.

Νευρόπονοι,μου είπε ο γιατρός μου.

 

και μενα η δικια μου ετσι μου ειπε! οτι ειναι μυικο! σαν σφαχτες μικρους νιωθεις τα πονακια;

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites

Koalaku ακριβως το ιδιο κ εγω.το αισθανομαι σαν ενα τακ στην κοιλια απο μεσα!!!!οχι σαν φταρουγισμα που λενε,βεβαια η καθε μια το αντιλαμβαβεται διαφορετικα!! Ρωτησα τον γιατρο μ κ μου ειπε πως ειναι δυνατον να το εχω ακουσει απο την 14 εβδομαδα γιατι οι δευτεροτοκες το καταλαβαινουν νωριτερα!!!!!!!!!! Φιλια σε ολλες!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα, τελειώνω την 12η εβδομάδα μου στην πρώτη εγκυμοσύνη μου (γιούπιιι) και αν και ούτε εγώ το πίστευα αλλά όντως απο την προηγούμενη εβδομάδα κάποια στιγμή που καθόμουν στον υπολογιστή, ένιωσα σαν ένα μπαλάκι στην κοιλίτσα μου να πηγαίνει απο αριστερά προς τα δεξιά. "μπα..." σκέφτηκα, αποκλείεται. ναι αλλά αυτή την εβδομάδα ξαναέκανε τη βόλτα του.....Την Πέμπτη που μας έρχεται θα κάνω και την αυχενική....άντε να το δούμε το μωρό μας ξανά....ανυπομονώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα κ από μένα!Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη...λίγο η δουλειά...λίγο ότι το αντιμετώπιζα πολύ χαλαρά...δεν θυμάμαι πότε ένιωσα τον μπόμπιρα μου!Μετά από μια παλίνδρομη κύηση όμως(9 εβδομάδων)...:( ήρθαν τα πανω κάτω.Τώρα διανύω την 17 εβδομαδα κ περιμένω με λαχτάρα πότε θα το νιώσω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...

κοριτσια ειμαι στην 20η εβδομ κ νιωθω εδω κ καιρο τα γνωστα γαργαλητα. τις τελευταιες 2 εβδομ παρατηρω κατι περιεργο, η κοιλια μου κινειται στους ρυθμους που χτυπαει η καρδια μας. κρατω την ανασα μου κ την παρατηρω κ παει πανω κατω οπως χτυπαει η καρδια. ειναι λογικο; υπαρχει περιπτωση να κουνιεται απ την καρδια του μωρου;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα σε ολες τις μέλλουσες μανούλες....  το μωρακι μου άρχισα να το αισθάνομαι στην 18η εβδομάδα και ένιωθα κάτι σαν γαργαλητο...ανεξήγητο συναίσθημα! Τώρα βρίσκομαι στην 21η και χθες έβαλα το χέρι μου στην κοιλιά μου και με κλώτσησε! Δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα!!! 

Link to comment
Share on other sites

MariaRk95 με το καλό να δεχθείς το μωρακι σου ! 

    Καθόμουν αμερυμνη στον καναπέ και έβλεπα τηλεόραση. Ξάφνου νιώθω μία αδύναμη κλωτσια! Γελούσα μόνη μου απ την χαρά μου. Ήμουν στην 20η εβδομάδα. Έτσι ξεκίνησε ή επικοινωνία μου με το μωρό μου. Ήταν τόσο γλυκό συναίσθημα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, MariaRk95 είπε:

Mama_Anesti Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ!!! :mad:

Είναι όντως το πιο όμορφο και ταυτοχρονα περίεργο συναίσθημα! Έχεις γεννήσει;;; :)

Ναι και ο γιος μου είναι δέκα μηνων. Καθώς θα περνάει ο καιρός θα έχετε καθημερινή και πιο έντονη επικοινωνία. Θα τρως κάτι και θα κουνιεται, θα σε ακούει και θα κλωτσαει. Αργότερα στον όγδοο θα βλέπεις την κοιλιά σου να σχηματίζει βουναλακια. Τώρα είσαι στον πεμπτο? Αγοράκι ή κοριτσακι είναι?

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Ναι και ο γιος μου είναι δέκα μηνων. Καθώς θα περνάει ο καιρός θα έχετε καθημερινή και πιο έντονη επικοινωνία. Θα τρως κάτι και θα κουνιεται, θα σε ακούει και θα κλωτσαει. Αργότερα στον όγδοο θα βλέπεις την κοιλιά σου να σχηματίζει βουναλακια. Τώρα είσαι στον πεμπτο? Αγοράκι ή κοριτσακι είναι?

Να σου ζήσει και να τον καμαρώνεις!!!

Ναι, είμαι στην 21η εβδομάδα! Αγοράκι είναι!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κορίτσια καλησπέρα,

 

Είμαι πρωτοτοκη και διανύω την 20η εβδομάδα. Όλα καλά μέχρι στιγμής, χωρίς κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα η εγκυμοσύνη μου. 

Το θέμα μου είναι ότι δεν έχω αισθανθεί ακόμη το μωρό και απ ο,τι διαβαζω εδω μάλλον θα έπρεπε να το έχω νιώσει ήδη. 

 

Οκ κάποιες φορές μπορεί κάτι διαφορετικό να νιώθω ότι συμβαίνει μέσα μου ανεπαίσθητα αλλά μου λένε κιολας ότι αν είναι το μωρό θα το καταλάβω με σιγουριά. Έτσι δε δίνω ιδιαίτερη σημασία. 

 

Ήθελα πλέον να επισκεφτώ το γιατρό μου, αλλά θα λείπει για μερικές μέρες. 

 

Έχω πρόσθιο πλακούντα και διάβασα ότι αυτό αποτελεί ανασταλτικό παράγοντα, αλλά προβληματίζομαι...

 

Θέλει να είναι διακριτικό, είμαι εγώ τόσο αναίσθητη, θεωρείται φυσιολογικό ή κάτι άλλο μπορεί να συμβαίνει;

Το μόνο που με παρηγορεί κάπως είναι ότι φουσκωνω μέρα με τη μέρα και νιώθω οτι τελικα ειμαι έγκυος οντως  γιατί κατά τ άλλα ούτε μισό εμετό, ούτε κάτι να μου μυρίζει, ουτε τιποτα!

 

Για πείτε ρε κορίτσια γιατί θα τρελαθώ :)

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Roisin1 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα,

 

Είμαι πρωτοτοκη και διανύω την 20η εβδομάδα. Όλα καλά μέχρι στιγμής, χωρίς κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα η εγκυμοσύνη μου. 

Το θέμα μου είναι ότι δεν έχω αισθανθεί ακόμη το μωρό και απ ο,τι διαβαζω εδω μάλλον θα έπρεπε να το έχω νιώσει ήδη. 

 

Οκ κάποιες φορές μπορεί κάτι διαφορετικό να νιώθω ότι συμβαίνει μέσα μου ανεπαίσθητα αλλά μου λένε κιολας ότι αν είναι το μωρό θα το καταλάβω με σιγουριά. Έτσι δε δίνω ιδιαίτερη σημασία. 

 

Ήθελα πλέον να επισκεφτώ το γιατρό μου, αλλά θα λείπει για μερικές μέρες. 

 

Έχω πρόσθιο πλακούντα και διάβασα ότι αυτό αποτελεί ανασταλτικό παράγοντα, αλλά προβληματίζομαι...

 

Θέλει να είναι διακριτικό, είμαι εγώ τόσο αναίσθητη, θεωρείται φυσιολογικό ή κάτι άλλο μπορεί να συμβαίνει;

Το μόνο που με παρηγορεί κάπως είναι ότι φουσκωνω μέρα με τη μέρα και νιώθω οτι τελικα ειμαι έγκυος οντως  γιατί κατά τ άλλα ούτε μισό εμετό, ούτε κάτι να μου μυρίζει, ουτε τιποτα!

 

Για πείτε ρε κορίτσια γιατί θα τρελαθώ :)

Με το καλό να δεχθείς το μωρο σου!!! 

Έχω διαβάσει πως αν ο πλακούντας είναι μπροστά απ το μωρακι τότε τα χτυπήματά δεν γίνονται εύκολα αντιληπτά. Αλλά κάποια στιγμή σίγουρα θα το νιώσεις.

 

  Μην ανησυχείς στην αρχή είναι τόσο αδύναμα τα χτυπήματά που σχεδόν δεν τα καταλαβαίνεις αλλά καθώς θα μεγαλώνει θα το αισθάνεσαι εντονότερα. 

 

  Μην ξεχνάς πως στην αρχή το έμβρυο είναι τόσο μικρό που κολυμπά άνετα μέσα στην μήτρα, και καθώς αναπτύσσεται χτυπα-κλωτσα στα τοιχώματα της. Άρα οποία καθυστέρηση στις κλωτσιές είναι φυσιολογικη. 

 

Κι εγώ δεν είχα εμετούς, ούτε κιλά είχα πάρει, ούτε αδιαθεσιες. Αλλά δεν ανεχομουν την μυρωδιά της πιπεριάς, νυσταζα υπερβολικά και ήμουν ευσυγκινητη στο α τρίμηνο. Τα συμπτώματα είναι διαφορετικά σε κάθε εγκυμοσύνη ακόμα και στην ιδια γυναίκα.

 

Για οτιδήποτε σε ανησυχει ρώτα και το γιατρό σου που είναι ο πλέον αρμόδιος! 

 

  

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χωρίς πρόσθιο πλακούντα ένιωσα την κόρη μου στην 22η εβδομάδα. Μην αγχώνεσαι καθόλου! Κ κυρίως μην ακούς τους παλαβους που σε ρωτάνε αν κλωτσαει κ αν χτυπάει κ λενε ότι το δικό τους τους είχε μιλήσει μέσα απτην κοιλιά. Με το καλό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα σε όλους. Εδώ και 2-3 μερες νιωθω μικρούς πόνους σαν  σουβλιές στην κοιλια μου. Κρατάνε λίγη ωρα και δεν ειναι έντονος πόνος  αλλα μήπως είναι κατι ανυσηχητικό? Αύριο εχω ραντεβού με την γυναικολογο μου για εξετάσεις και λεω να την ρωτήσω. Εχετε νιώσει παρόμοια πονάκια εσείς ? Είμαι στον 4ο μηνα στην 16η εβδομάδα και ειναι το πρώτο μου. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας. Μόλις μπήκα στον 5ο μηνα και η γιατρός μου είπε οτι θα μπορω  σιγα σιγά να νιωσω το μωρακι μου . Είναι το πρώτο μου και δεν γνωρίζω απο αυτα. Πως μπορώ να καταλάβω αν τα πονακια , οι νευρόπονοι που λενε ειναι το μωρο ή ειναι απλα πονακια?

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, gkouts1983 είπε:

Καλησπέρα σας. Μόλις μπήκα στον 5ο μηνα και η γιατρός μου είπε οτι θα μπορω  σιγα σιγά να νιωσω το μωρακι μου . Είναι το πρώτο μου και δεν γνωρίζω απο αυτα. Πως μπορώ να καταλάβω αν τα πονακια , οι νευρόπονοι που λενε ειναι το μωρο ή ειναι απλα πονακια?

Κορίτσι το μωρό δεν σε πονάει. Σε κλωτσάει αλλά σε καμία περίπτωση δεν υπάρχει πόνος! :grin:

Θα το καταλάβεις μην ανησυχείς. Στην αρχή είναι σαν ένα φρρρρ σαν ένα καλαμαράκι να κουνάει πλοκάμια. Σιγά σιγά γίνεται κλωτσιά ελαφριά κλπ κλπ. Αλλά πόνο δεν έχει. Αργότερα όταν βαρύνει και στριμωχτεί τότε αν ενοχλεί την κύστη σου η τα πλευρά θα έχεις μια δυσφορία. Αν πονάς περίεργα και δεν το νιώθεις λογικό ενημερώνεις τον γιατρό σου. 

Επεξεργάστηκαν by λουκουμαδάκι

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

On 30/8/2019 at 5:33 ΜΜ, λουκουμαδάκι είπε:

Κορίτσι το μωρό δεν σε πονάει. Σε κλωτσάει αλλά σε καμία περίπτωση δεν υπάρχει πόνος! :grin:

Θα το καταλάβεις μην ανησυχείς. Στην αρχή είναι σαν ένα φρρρρ σαν ένα καλαμαράκι να κουνάει πλοκάμια. Σιγά σιγά γίνεται κλωτσιά ελαφριά κλπ κλπ. Αλλά πόνο δεν έχει. Αργότερα όταν βαρύνει και στριμωχτεί τότε αν ενοχλεί την κύστη σου η τα πλευρά θα έχεις μια δυσφορία. Αν πονάς περίεργα και δεν το νιώθεις λογικό ενημερώνεις τον γιατρό σου. 

Νιωθω τελευταία κατι σαν να τεντωνεται στη κοιλιά μου. Είναι η μήτρα που μεγαλώνει ή ειναι το μωρο? Ευχαριστώ για την απαντηση. 

Link to comment
Share on other sites

On 29/8/2019 at 10:26 ΜΜ, gkouts1983 είπε:

Καλησπέρα σας. Μόλις μπήκα στον 5ο μηνα και η γιατρός μου είπε οτι θα μπορω  σιγα σιγά να νιωσω το μωρακι μου . Είναι το πρώτο μου και δεν γνωρίζω απο αυτα. Πως μπορώ να καταλάβω αν τα πονακια , οι νευρόπονοι που λενε ειναι το μωρο ή ειναι απλα πονακια?

Καλησπέρα το μωρο όταν το νιώθεις δεν πονάς,τα πονακια δεν σχετίζονται με τις κινήσεις του μωρού.το μωρό θα σε ενοχλεί και ίσως σε πονάει τους τελευταίους μήνες,εμένα παράδειγμα στον όγδοο πολλές φορές με πονούσε στα πλευρά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, gkouts1983 είπε:

Νιωθω τελευταία κατι σαν να τεντωνεται στη κοιλιά μου. Είναι η μήτρα που μεγαλώνει ή ειναι το μωρο? Ευχαριστώ για την απαντηση. 

Αυτό που αισθάνεσαι λογικά είναι οι πρώτες συσπάσεις της μήτρας,θα το συνηθίσεις είναι κάτι που κατά διαστήματα θα το νιώθεις συχνά.οσο για το μωράκι σου,όπως σου τα είπαν τα κορίτσια.στην αρχή μοιάζει με πεταλούδες που φτερουγίζουν στο στομάχι σου και μετά θα νιώθεις κάτι ξαφνικά τουκ αλλά δεν θα πονάει καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σήμερα ηταν η πρώτη φορά που ενιωσα τη μπέμπα να κλωτσάει δυνατά :-D Αρχισα να τη νιώθω απο χτες το βραδυ αλλα σήμερα που εκανα την καμπύλη δε σταμάτησε να κλωτσάει . Εχω καταλάβει οτι καθε φορα που τρωω κατι γλυκό κλωτσάει σαν τρελό:razz: Μάλλον θα βγει γλυκατζού σαν την μαμά της .. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εγώ άρχισα να νιώθω τα μωρά μου την 18η εβδομάδα! Η βασικά το ένα από τα μωρά, μιας και το άλλο έχει πρόσθιο πλακουντα και η θέση του είναι οριζόντια,δηλαδή κεφάλι μπροστά και πόδια προς την σπονδυλική μου! Συνήθως είναι το βραδάκι που ξαπλώνω πιο ενεργά! Υπέροχη αίσθηση! Αν και η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα να τα αισθάνομαι πιο πολύ τώρα που μπαίνω 21η εβδομάδα και δεν ξέρω ποσο συχνά ειναι το φυσιολογικο! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nurse1985 είπε:

Εγώ άρχισα να νιώθω τα μωρά μου την 18η εβδομάδα! Η βασικά το ένα από τα μωρά, μιας και το άλλο έχει πρόσθιο πλακουντα και η θέση του είναι οριζόντια,δηλαδή κεφάλι μπροστά και πόδια προς την σπονδυλική μου! Συνήθως είναι το βραδάκι που ξαπλώνω πιο ενεργά! Υπέροχη αίσθηση! Αν και η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα να τα αισθάνομαι πιο πολύ τώρα που μπαίνω 21η εβδομάδα και δεν ξέρω ποσο συχνά ειναι το φυσιολογικο! 

Με το καλο! Σε αυτην την εβδομαδα που βρισκεσαι ειναι φυσιολογικο να μην τα νιωθεις τοσο συχνα, αλλες γυναικες στην εβδομαδα σου ακομη δεν νιωθουν τις κινησεις του μωρου (αν και συμβαινει σε διδυμες κυησεις να μην "αργει" η μαμα να τα νιωσει). Μην ανησυχεις σε λιγες εβδομαδες, ειδικα οταν μπεις στον 7ο δεν θα σε αφηνουν σε ησυχια! Ειδικα οταν μπεις στον μηνα σου θα πονας απο τις κλωτσιες και θα αναπολεις τις τωρινες εβδομαδες :razz:

 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...