Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαμηλός αιματοκρίτης


Recommended Posts

γεια σας κοριτσια!ειμαι στην 21η εβδομαδα.ξεκινησα με αιματοκριυη 38 πριν ενα μηνα πηγα 34 και αυξησα το σιδηρο.σημερα ξαναεκανα εξετασεις και εχω 31!μεχρι ποτε θα παφτει εχω ακουσει οτι μετα ταν 6ο αρχιζει και επανερχεται!αν δε συμβαινει αυτο και συνεχιζει να πεφτει τι γινεται!εχω ακουσει και για μεταγγισεις και ανησυχω!

KLinp2.pngjvcQp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γεια σας κοριτσια!ειμαι στην 21η εβδομαδα.ξεκινησα με αιματοκριυη 38 πριν ενα μηνα πηγα 34 και αυξησα το σιδηρο.σημερα ξαναεκανα εξετασεις και εχω 31!μεχρι ποτε θα παφτει εχω ακουσει οτι μετα ταν 6ο αρχιζει και επανερχεται!αν δε συμβαινει αυτο και συνεχιζει να πεφτει τι γινεται!εχω ακουσει και για μεταγγισεις και ανησυχω!

 

Μην αγχώνεσαι καλή μου!!Εγώ ξεκίνησα την εγκυμοσύνη με 31,6,μετά από ένα μήνα πήγε 28,3!!!!:shock::shock::shock: Και ο γιατρός μου είπε να μην αγχώνομαι και ότι σιγά σιγά θα επανέλθει!Τώρα θα προγραμματίσω ξανά εξετάσεις και θα δούμε...Πάντως νιώθω ότι έχει ανέβει,δεν ζαλίζομαι και δεν αισθάνομαι κούραση!!:D Με το καλό το νινί σου!!

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα ξεκινήσει την εγκυμοσύνη με 32, έπεσε ως το 27 στον έκτο μήνα, από τον έβδομο άρχισε να ανεβαίνει και γέννησα με 30 και όλα καλά! Να πω όμως πως έχω στίγμα μεσογειακής αναιμίας, το οποίο κάνει χαμηλό αιματοκρίτη, αλλά ο οργανισμός μου έχει προσαρμοστεί σε αυτόν και δε νιώθω ζαλάδες και τέτοια.

Link to comment
Share on other sites

μακαρι κοριτσια για να δουμε γιατι σημερα απο την αδυναμια τα εφαγα πρωι πρωι τα μουτρα μου εξω απο τη δουλεια!πρωτη φορα μου συναιβει αυτο σαν να μη με κρατανε τα ποδια μου!

KLinp2.pngjvcQp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Ξέρει κάποια αν η έλλειψη σιδήρου μπορεί να επηρεάσει με κάποιον τρόπο τον τοκετό; Εννοώ πιο είναι το χειρότερο που θα μπορούσε να συμβεί από χαμηλό σίδηρο σε μια εγκυμοσύνη;

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απο οτι θυμαμαι υπάρχει φόβος λόγω του οτι χάνεις αιμα στον τοκετό, οπότε ίσως πέσει πολύ περισσότερο ο αιματοκρίτης. Για να μην είναι επικίνδυνο φροντίζουν να τον ανεβάσουν πριν τη γέννα με καποιο σκέυασμα αν δε γίνεται τιποτα με τη διατροφή.

Εκει που γέννησα μου έκαναν εξετάσεις μετα τον τοκετό να δουν πού βρίσκομαι.

Link to comment
Share on other sites

εμενα που ειχε πεσει απο το 35 στο 32 μου ειπε ο γιατρος να τρωω καθε μερα βοδινο κρεας!ετσι απο τον εκτο μηνα και μετα που το ανακαλυψα ετρωγα καθε μερα λιγο!και πηγε στο 38 οταν γεννησα!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποια αν η έλλειψη σιδήρου μπορεί να επηρεάσει με κάποιον τρόπο τον τοκετό; Εννοώ πιο είναι το χειρότερο που θα μπορούσε να συμβεί από χαμηλό σίδηρο σε μια εγκυμοσύνη;

 

 

το χειρότερο που μπορεί να σου συμβεί είναι να πέσει τόσο πολύ ο αιματοκρίτης σου που να χρειαστείς μετάγγιση αίματος, με όλους τους κινδύνους που μπορεί να έχει κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

ειμαι στην 36η εβδομαδα κυησης.. ειχα ξεκινησει την εγκυμοσυνη μου με 38 αιματοκριτη κ στα μεσα εγκυμοσυνης ειχε φτασει 31.5 με 75 fe.. επαιρνα το gynotardyferon 1χ1 το πρωι.. μου το αλλαζει κ μου δινει το resoferon και το filicine και περιπου στον 7ο μηνα φτανει 30.5 με 45 fe.. ανησυχησα αλλα ο γιατρος μου καθολου.. να τονισω οτι σε ενα διαστημα 3 εβδομαδων το μωρο πηρε βαρος 1kg..μου λεει συνεχιζεις τα χαπια οπως εχει κ να δεις την επομενη φορα.. κανω ξανα εξεταση στην 35η εβδομαδα κ εχω αιματοκριτη 35.5 και fe 147.. να κανετε οτι σας λεει ο γιατρος!! η πτωση του αιματοκριτη ειναι στανταρ στην εγκυμοσυνη...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια.

Εγω είμαι στον 6 μήνα κ ο αιματοκρίτης μου είναι 28,9 και αιμοσφαιρίνη 9,9.

Κουράζομαι ακόμα κ όταν στέκομαι για 5 λεπτά όρθια.

Εχω λιποθυμήσει ήδη 2 φορές και ο γυναικολόγος μου (τελευταια δεν του εχω κ πολύ εμπιστοσύνη) το μόνο που μου είπε να παίρνω είναι το Feofol 3 γορές την ημέρα!

Δεν παίρνω τπτ άλλο ουτε καν ασβέστιο γιατί μου δημιουργεί πέτρες στα νεφρά..!

Μήπως θα έπρεπε να πάρω κ κάτι άλλο?Βιταμίνες ίσως?

Κ το κακό ειναι οτι κρέας δεν τρώω..δεν μπορώ..μόνο λαχανικά,μακαρόνια,πατάτες..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Κιριτσια καλησπέρα!!

Ειμαι στην 25η εβδομάδα και ο αιματοκρίτης ειναι 28!!!!!!!! Εχω και στίγμα αλλα ποτέ δεν είχε Πέσει τοσο χαμηλά!! Φοβάμαι και αγχώνομαι πολυ τωρα που έλαβα τα αποτελέσματα !!! Ηδη παίρνω φυλλικό οξύ, σίδηρο , τρώω κόκκινο κρέας αλλα αποτέλεσμα κανένα!!! Πφφφ πολυ αγχώνομαι και φοβάμαι μήπως μου πει ο γιατρός για μετάγγιση αίματος !!! Συγγνώμη αν ειμαι υπερβολική αλλα ειναι το πρώτο μου παιδάκι και εχω πανικοβληθει !!!

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαινω,κι εγω εχω χαμηλο αιματοκριτη, οχι οσο εσυ, αλλα θα σου πω τι εκανα και τον ανεβασα δυο μοναδες.. Σιδηρο πρωι βραδυ, καλυτερα νηστικη, κι αν συμφωνει ο γιατρος σου με βιταμινη c για καλυτερη απορροφηση. Επισης, οταν καταναλωνεις τροφες με σιδηρο μην τις συνδυαζεις με τροφες που εχουν ασβεστιο, γιατι εμποδιζει την απορροφηση του. Εγω εκτος απο κρεας, ετρωγα αμυγδαλα, δημητριακα και βρωμη καθε πρωι (χωρις γαλα) και νομιζω βοηθησαν.. Κανε την προσπαθεια σου και δεν μπορει καποιο αποτελεσμα θα δεις. Καλη επιτυχια!

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαινω,κι εγω εχω χαμηλο αιματοκριτη, οχι οσο εσυ, αλλα θα σου πω τι εκανα και τον ανεβασα δυο μοναδες.. Σιδηρο πρωι βραδυ, καλυτερα νηστικη, κι αν συμφωνει ο γιατρος σου με βιταμινη c για καλυτερη απορροφηση. Επισης, οταν καταναλωνεις τροφες με σιδηρο μην τις συνδυαζεις με τροφες που εχουν ασβεστιο, γιατι εμποδιζει την απορροφηση του. Εγω εκτος απο κρεας, ετρωγα αμυγδαλα, δημητριακα και βρωμη καθε πρωι (χωρις γαλα) και νομιζω βοηθησαν.. Κανε την προσπαθεια σου και δεν μπορει καποιο αποτελεσμα θα δεις. Καλη επιτυχια!

 

 

 

Σε ευχαριστω πολυ!!! Θα κανω οτι χρειαστεί !! Με έριξε πολυ ψυχολογικά ολο αυτο το θεμα!!! Θα ακολουθήσω και τις συμβουλές σου κ ελπίζω να ανεβεί έστω και λιγο !!!

Link to comment
Share on other sites

Κιριτσια καλησπέρα!!

Ειμαι στην 25η εβδομάδα και ο αιματοκρίτης ειναι 28!!!!!!!! Εχω και στίγμα αλλα ποτέ δεν είχε Πέσει τοσο χαμηλά!! Φοβάμαι και αγχώνομαι πολυ τωρα που έλαβα τα αποτελέσματα !!! Ηδη παίρνω φυλλικό οξύ, σίδηρο , τρώω κόκκινο κρέας αλλα αποτέλεσμα κανένα!!! Πφφφ πολυ αγχώνομαι και φοβάμαι μήπως μου πει ο γιατρός για μετάγγιση αίματος !!! Συγγνώμη αν ειμαι υπερβολική αλλα ειναι το πρώτο μου παιδάκι και εχω πανικοβληθει !!!

 

Και εγώ έχω στίγμα και σε όλη την εγκυμοσύνη ο αιματοκρίτης μου απο 34 πήγε 28. Το συζήτησες με το γιατρό και σου είπε για μετάγγιση ; Ο δικός μου ποτέ δε μου έχει αναφέρει κάτι τέτοιο..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Στην πρωτη εγκυμοσυνη ξεκινησα με 38 και εφτασα (στον ογδοο μηνα) 34. Στην τωρινη ξεκινησα με 37 και τωρα (7ος μηνας) ειμαι στο 32. Δεν πηρα σιδηρο και τις δυο φορες (μονο απο την διατροφη μου) και η γιατρος μου θεωρει οτι δεν χρειαζεται, καθως ειναι φυσιολογικες τιμες εγκυμονουσας.

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...