Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λαπαροσκόπηση για ενδομητρίωση


Recommended Posts

Γεια σας, είμαι καινούργιο μέλος και ήθελα τη βοήθεια σας.

Έχω 2 κύστες ενδομητρίωσης (σοκολατοειδή) 4 και 4,5 εκ. και θέλω να ρωτήσω αν κάποια κοπέλα έχει κάνει λαπαροσκόπηση, που έχει κάνει, με ποιο γιατρό και πόσο κόστισε;

Ευχαριστώ πολύ και εύχομαι ότι καλύτερο σε όλες μας που προσπαθούμε για ένα μωράκι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 97
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γεια σου κατια.Σου ευχομαι γρηγορα με ενα μπεμπε. Η αδερφη μου εχει κυστες ενδομητριωσης 3,5 εκ στην μια ωοθηκη . Της ειχε πει να τις βγαλει γιατι δεν προκειται να μεινει εγκυος αλλα εμεινε και μαλιστα πολυ ευκολα . Γιατι δεν προσπαθειτε και μετα τις βγαζεις??Προσπαθειτε αρκρτο καιρο ???

ποτε θα μου ερθεις πελαργουλη?????

Link to comment
Share on other sites

γεια σου κατια...εχω κι εγω κυστη ενδομητριωσης στην αριστερη ωοθηκη περιπου 2,00εκ μου προτεινε και μενα ο γιατρος για λαπαροσκοπηση αλλα δεν δεχτηκα....και μετα μου προτεινε να προσπαθησω για εγκυμοσυνη και οταν με το καλο ερθει το μωρο και ερθει η ωρα να γεννησω θα κανουμε καισαρικη για να με καθαρισει κιολας....συζητησε το με το γιατρο σου να δεις τι θα σου πει

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ VETTA 9 ΜΗΝΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ...ΕΜΕΙΝΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΕΓΚΥΟΣ ΑΛΛΑ ΑΠΕΒΑΛΑ ΤΗΝ 5 ΕΒΔΟΜΑΔΑ...ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΥΣΤΗ ΤΟ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΗ ΑΛΛΑ ΤΟ CA 125 ΜΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΠΑΝΤΑ ΠΟΛΥ ΥΨΗΛΟ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...

Καλησπέρα σε όλες.

Πρίν απο δύο ημέρες έκανα λαπαροσκόπηση για κύστη αριστερής ωοθήκης 8 εκατοστών.

Κατα τη διάρκεια της επέμβασης ο γιατρός διέγνωσε εστιές ενδομητρίωσης, τις οποίες κάποιες έβγαλε, όχι όμως όλες γιατί ήταν κοντά στο έντερο. Μου είπε ότι αφού με ενδιαφέρει μελλοντική εγκυμοσύνη, θα κάνουμε ενέσεις για τρείς μήνες, ώστε να ανασταλεί η ωορρηξία (κάτι σαν τεχνητή εμμηνόπαυση) ώστε να συρρικνωθούν οι εστίες και μετά να αρχίσω προσπάθειες για εγκυμοσύνη (είμαι ήδη 34 ετών και προσπαθώ 1 χρόνο περίπου).

Το ερώτημά μου είναι, εάν έχετε κάνει την συγκεκριμένη θεραπεία.

Θα ήθελα τις εμπειρίες σας πάνω στο θέμα.

Σας ευχαριστώ πολύ.

 

edit admin  Δείτε και αυτό το θέμα! 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου, καλή μου. Κατ'αρχήν, να σου ευχηθώ περαστικά και όλα να πάνε κατ'ευχήν και γρήγορα να έχεις τα αποτελέσματα που επιθυμείς :D

 

Χρειάστηκε να κάνω κι εγώ θεραπεία για ενδομητρίωση πριν από περίπου 4 χρόνια, οπότε θα ήμουν πάνω-κάτω στην ηλικία σου. Είναι μία ένεση το μήνα όπου κάνουν αυτό ακριβώς που περιέγραψες: ουσιαστικά "κοιμίζουν" τις ωοθήκες, με αποτέλεσμα ο οργανισμός να μπαίνει σε φάση εμμηνόπαυσης. Η δική μου η θεραπεία κράτησε για 6 μήνες. Το χρονικό διάστημα μέσα στο οποίο επανέρχεται η περίοδός σου μετά το τέλος των ενέσεων είναι περίπου 3 μήνες (αν και εμένα κράτησε λίγο παραπάνω). Οπότε, αν ο γιατρός σου έχει πει για 3 μήνες ενέσεις, να είσαι προετοιμασμένη ότι ουσιαστικά μιλάει για λίγο περισσότερο.

 

Η όλη θεραπεία δεν πονάει καθόλου, αν εξαιρεσεις το ένα αυτό τσιμπιματάκι το μήνα. Σιγά το πράγμα, δηλαδή. Αλλά πρέπει να καταλάβεις ότι βιάζουμε τον οργανισμό μας να σταματήσει να κάνει κάτι που ουσιαστικά δεν έχει προετοιμαστεί από μόνος του να το κάνει, δεν είναι η φυσιολογική του πορεία, δηλαδή, με αποτέλεσμα να τσουνήσει αρκετά. Τι θέλω να πω μετά. Η θεραπεία αυτή (τουλάχιστον αυτό λέει η δική μου η πείρα) έχει τα κλασσικά συμπτώματα μιας κανονικής εμμηνόπαυσης, μόνο που είναι πιο έντονα. Με κύρια χαρακτηριστικά το πρήξιμο (αυτό το καταλαβαίνεις, έτσι; Τόσοι μήνες χωρίς περίοδο, είναι φυσιολογικό), τις έντονες εξάψεις και τις ορμονικές διαταραχές. Ειδικά τα δύο τελευταία με είχαν διαλύσει, και το κακό είναι ότι εγώ τη θεραπεία αυτή την έκανα καλοκαίρι, με τη ζέστη να δυσκολεύει ακόμη περισσότερο την κατάσταση. Ξαφνικά εκεί που είσαι καλά νιώθεις να λούζεσαι στον ιδρώτα. Χειμώνα και πάλι χειμώνα,κορίτσι μου. Τα νεύρα μου κρόσια, και όλοι όσοι ήταν τριγύρω μου (ο άντρας μου και η μητέρα μου ως επί το πλείστον), οπλισμένοι με όση υπομονή διέθεταν.

 

Συμβουλή, αν μπορείτε, πάρε τον άντρα σου και φύγετε για ένα ταξιδάκι. Στο λέω γιατί ο άντρας μου είχε τη φανταστική ιδέα να με πάει ένα ταξίδι στο εξωτερικό α) για να ξεχαστώ και να "φύγει" το μυαλό μου από εκεί και β) για να συνδέσω αυτήν περίοδο της ζωής μου με κάτι όμορφο, ώστε όταν στο μέλλον το σκέφτομαι να μη μελαγχολώ αλλά να χαμογελάω... όπως και κάνω, άλλωστε :)

 

Επίσης, να σου πω ότι οι γιατροί λένε ότι, εφόσον δεν υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα, ένα 80% των γυναικών που κάνουν αυτή τη θεραπεία για ενδομητρίωση, μένουν έγκυες μέσα σε τρεις μήνες μετά τη λήξη της. Και το έχω δει να συμβαίνει, άρα ξέρω ότι δεν είναι μπαρούφες.

 

Και για να σου δώσω ακόμη μεγαλύτερο κουράγιο, σου λέω να κοιτάξεις την "υπογραφή" μου. Αυτό λέει ότι όλα γίνονται. Μπορεί να παιδευόμαστε λιγάκι, να χρειάζεται να το πολεμήσουμε λίγο παραπάνω, αλλά στο τέλος όλα γίνονται :D Κάνε λίγο υπομονή, ρίξ'το και λιγάκι στην παλαβή, και να είσαι σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλά. :-P

 

Ελπίζω να σε βοήθησα και να μη σε άγχωσα ιδιαίτερα. Ο,τιδήποτε άλλο χρειαστείς, στη διάθεσή σου.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες που μου έδωσες. Η αλήθεια είναι ότι με άγχωσε πολύ η ιδέα της βίαιης, οπώς λές, διαδικασίας. Όταν ξεκίνησα προσπάθειες εγκυμοσύνης δεν μπορούσα να φανταστώ ότι θα μπώ σε τέτοιες ιστορίες (είχα και μια αποβολή η οποία οφείλονταν σε διθάλαμη μήτρα, ευτυχώς με υστεροσκόπηση έχει αποκατασταθεί το σχήμα).

 

Πάλι σε ευχαριστώ για το κουράγιο που μου έδωσες, θα τα ξαναπούμε σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα.

Σού παραθέτω εν συντομία την εμπειρία μου (την έχω γράψει και αναλυτικά στο http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=22777&page=11). Λίγο πριν αρχίσουμε τις προσπάθειες για παιδί, τον Μάιο του 06, σε μία απλή επίσκεψη στον γυναικολόγο μού διαγνώστηκε προχωρημένη ενδομητρίωση (μεγάλες σοκολατοειδείς κύστες στις ωοθήκες). Αφότου κατέληξα σε άλλο γιατρό, ξεκίνησα άμεσα ενέσεις Arvecap (όντως δύσκολη η περίοδος των ενέσεων, θέλει υπομονή). Μετά από 4 ενέσεις έκανα λαπαροσκόπηση η οποία διήρκησε 4,5 ώρες (ήμουν γεμάτη εστίες, ενδομητρίωση 4ου βαθμού) και ακολούθησαν άλλες δύο ενέσεις. Αδιαθέτησα Φεβρουάριο του 07 και αρχές Μαρτίου προέκυψε η πρώτη μου εγκυμοσύνη (με φυσιολογική σύλληψη εννοείται). Γέννησα 20/11/07 την πρώτη μου μπουμπού και 13/10/09 τη δεύτερη. Η αλήθεια είναι ότι η ενδομητρίωση είναι μία πάθηση που στην πραγματικότητα δεν θεραπεύεται ποτέ εντελώς, όμως οι εγκυμοσύνες είναι το καλύτερο φάρμακο.

Προσπάθησε, όσο μπορείς, να κάνεις υπομονή, να μην έχεις άγχος και νά σαι σίγουρη πως όλα θα διορθωθούν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κι από μένα.

Σού παραθέτω εν συντομία την εμπειρία μου (την έχω γράψει και αναλυτικά στο http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=22777&page=11). Λίγο πριν αρχίσουμε τις προσπάθειες για παιδί, τον Μάιο του 06, σε μία απλή επίσκεψη στον γυναικολόγο μού διαγνώστηκε προχωρημένη ενδομητρίωση (μεγάλες σοκολατοειδείς κύστες στις ωοθήκες). Αφότου κατέληξα σε άλλο γιατρό, ξεκίνησα άμεσα ενέσεις Arvecap (όντως δύσκολη η περίοδος των ενέσεων, θέλει υπομονή). Μετά από 4 ενέσεις έκανα λαπαροσκόπηση η οποία διήρκησε 4,5 ώρες (ήμουν γεμάτη εστίες, ενδομητρίωση 4ου βαθμού) και ακολούθησαν άλλες δύο ενέσεις. Αδιαθέτησα Φεβρουάριο του 07 και αρχές Μαρτίου προέκυψε η πρώτη μου εγκυμοσύνη (με φυσιολογική σύλληψη εννοείται). Γέννησα 20/11/07 την πρώτη μου μπουμπού και 13/10/09 τη δεύτερη. Η αλήθεια είναι ότι η ενδομητρίωση είναι μία πάθηση που στην πραγματικότητα δεν θεραπεύεται ποτέ εντελώς, όμως οι εγκυμοσύνες είναι το καλύτερο φάρμακο.

Προσπάθησε, όσο μπορείς, να κάνεις υπομονή, να μην έχεις άγχος και νά σαι σίγουρη πως όλα θα διορθωθούν.

Γι' αυτό το λόγο μου είπε και η γιατρός μου να προσπάθήσουμε με εξωσωματική μήπως και καταφέρουμε εγκυμοσύνη. Βέβαια συνυπολογίστηκε και ο παράγοντας μέτριου σπέρματος. Αν το σπέρμα ήταν τέλειο μάλλον θα με προέτρεπε πιο πολύ προς τη λαπαροσκόπηση. Πάντως απο στην εφηβία μου που ξεκίνησα να πηγαίνω σε γυναικολόγους με διάφορα ορμονικά προβλήματα, μου έλεγαν ότι όλα αυτά διορθώνονται με μια εγκυμοσύνη. Έχουν περάσει βέβαια τα πιο πολλά μου προβληματάκια, αλλά ακόμη περιμένουμε και ελπίζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Μετά τη διακοπή των ενέσεων, σε πόσο διάστημα ήρθε η πρώτη σου περίοδος; Χρειάστηκε να πάρεις χάπια για πρόκληση ωορρηξίας ή έγινε φυσικα;

 

Αδιαθέτησα περίπου 2,5 μήνες μετά και όχι δεν χρειάστηκε να πάρω χάπια για πρόκληση ωορρηξίας. Ήταν πλήρως φυσιολογική η σύλληψη και τις δύο φορές.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

ΚΑΙ ΓΩ ΕΙΧΑ 3,8ΕΚΑΝΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΑΛΛΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΚΟΛΗΜΕΝΗ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΝΤΕΡΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΣΑΛΠΙΓΓΑ ΕΥΤΥΧΩΣ ΗΤΑΝ ΑΜΕΣΗ Η ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ.ΟΛΕΣ ΟΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΕΣ.ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, είμαι καινούργιο μέλος και ήθελα τη βοήθεια σας.

Έχω 2 κύστες ενδομητρίωσης (σοκολατοειδή) 4 και 4,5 εκ. και θέλω να ρωτήσω αν κάποια κοπέλα έχει κάνει λαπαροσκόπηση, που έχει κάνει, με ποιο γιατρό και πόσο κόστισε;

Ευχαριστώ πολύ και εύχομαι ότι καλύτερο σε όλες μας που προσπαθούμε για ένα μωράκι.

ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΣΤΟΙΧΙΣΕ 3500 ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΚΑΙ 800 ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΠΗΡΕ Η ΚΛΙΝΙΚΗ.ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΝΑΡΚΩΣΗ ΘΑ ΠΟΝΑΣ ΛΙΓΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΦΗΝΕΙ ΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΣΩΜΑ .ΕΜΕΝΑ ΟΥΤΕ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ.ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΜΗΝ ΑΝΗΣΗΧΕΙΣ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα κι από μένα. Πριν 40 μέρες περίπου έκανα μια ανοιχτή επέμβαση ενδομητρίωσης..(δυστυχώς στην περίπτωση μου η κύστη 5 εκ. είχε σπάσει εξ ου και η ανοιχτή επέμβαση) Δεν μπορώ να πω ότι είχα τρομερούς πόνους κατά την περίοδο και φυσικά καθόλου πόνο κατά τη διάρκεια του σεξ, ούτε προσπαθούσα να μείνω έγκυος. Η περίοδος μου ήταν μια μέρα πάνω μια μέρα κάτω πάντα στην ώρα της και διαρκούσε πάντα 6 με 7 ημέρες το πολύ. Φυσιολογικά μέχρι εδω για να μην καταλάβω τίποτα. Το μόνο που είχα ήταν ένα ιστορικό με κύστη στη δεξιά ωοθήκη 7 χρόνια πριν που το καταπολέμησα με θεραπεία αντισυλληπτικών. Δεδομένης της σχετικά καλής κατάστασης μου πριν 3 χρόνια ,μετά τη διάγνωση ότι δεν έχω πια τίποτα, σταμάτησα τα χάπια και αμέλησα να ξανάπαω στο γιατρό (τρομερό λάθος που το πληρώνω ακόμα)κι έτσι το θέμα πηρέ ξανά το δρόμο του και τώρα είχα τα κακά αποτελέσματα. Λένε αν δε πάθεις δε θα μάθεις κι εγώ το πλήρωσα ακριβά , παραλίγο με τη ζωή μου, με πολλούς πόνους, 10 ράμματα και μια επικείμενη τεχνητή εμμηνόπαυση που θα αρχίσει σήμερα με ενέσεις :cry:. Το ευτύχημα είναι ότι έπεσα σε πολύ καλό γιατρό...το δυστύχημα είναι ότι εδω και 3 μήνες ζω μόνιμα στη Βουλγαρία με τον άντρα μου ο γιατρός μου δε μιλά ούτε καν αγγλικά και αναγκάζομαι να χρησιμοποιώ έναν γνωστό ως διερμηνέα (πράγμα που κάνει κάποιες ερωτήσεις που έχω προς το γιατρό μου δύσκολο να τις πω και στον γνωστό μας). Βέβαια να ναι καλά ο άνθρωπος παντρεμένος είναι και η γυναίκα του το χει περάσει 2 φορές αυτό που έπαθα εγώ και ξέρει..αλλά όπως και να χει αλλιώς είναι να ρωτάς απευθείας και να παίρνεις απάντηση κι αλλιώς να τα λες σε τρίτους. Τέλος πάντων διάβασα πολλά για την τεχνητή εμμηνόπαυση..( η αλήθεια είναι ότι έχω τρομάξει αρκετά :?..)αλλά θα προσπαθήσω να επιστρατεύσω όλες μου τις ψυχικές δυνάμεις για να το αντιμετωπίσω. Θα ήθελα να ρωτήσω με τη σειρά μου αν η πρώτη ένεση πρέπει να γίνει ακριβώς μια μέρα πριν τελειώσει η περίοδος ή μπορεί να γίνει και μια μέρα μετά ( γιατί ενώ είχα στάνταρ 7 μέρες περίοδο αυτή τη φορά μου τέλειωσε στις 5 ..ίσως και λόγο άγχους). Σημείωση ότι μετά την επέμβαση η περίοδος μου (και τις 2 φορές που μου ήρθε) συνέχισε κανονικά και ήταν και στην ώρα της ,με σχετικά υποφερτούς πόνους μόνο για τις 2 πρώτες μέρες, και κανονική ροη.

Ελπίζω να μην κούρασα πολύ με το μεγάλο κείμενο μου εύχομαι σε όλους καλή υγεία και καλές γιορτές.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Nατάσα πολύ ενθαρρυντικό το μήνυμα σου! Μας κάνει τόσο καλό να ακούμε τέτοιες ιστορίες. Έχω κι εγώ ενδομητρίωση. Αφαίρεσα λαπαροσκοπικά μια κύστη 6 εκ στην αριστερή μου ωοθήκη πριν 3 χρόνια και δυστυχώς φέτος εμφανίστηκε νέα στην άλλη μου ωοθήκη. Δεν έχω επιχειρήσει ελεύθερες επαφές μιας κ δεν έχω παντρευτεί ακόμα αλλά λέμε με τον σύντροφο μου να ξεκινήσουμε σιγά σιγά... Να σαι καλά και να χαίρεσαι την οικογένειά σου!

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα κοριτσάκια μου!:D

 

Ονομάζομαι Μαίρη και είμαι 27 ετών, άτεκνη...λέγαμε να ξεκινήσουμε προσπάθειες τώρα αλλά μας τύχαν διάφορα και χμμμ:(

 

Πέρσυ σε τυχαίο υπερηχογράφημα είχε βρεθεί κύστη ωοθήκης 4.1 εκατοστών η οποία στο επόμενο υπερηχογράφημα είχε εξαφανιστεί. Μου είπαν οτι απλώς ήταν μια "κακιά ωορρηξία". Κάνω ξανά φέτος υπερηχογράφημα την 9η μέρα του κύκλου και πάλι μου βρήκαν κύστη στην ίδια ωοθήκη, 3 εκατοστών. Περνάει ένας μήνας, ξανακάνω υπερηχογράφημα, η κύστη έχει φθάσει στα 2.85 εκατοστά μόνη της αλλά αντιθέτως με την περσυνή κύστη, αυτή μου την αποκαλούν "αιμορραγική" -πράγμα που δεν είναι καλό γιατί παραπέμπει σε ενδομητρίωση. Παραξενεύομαι γιατί ποτέ δεν είχα πόνους στην περίοδο αλλά διαβάζοντας στο internet, μαθαίνω οτι η ενδομητρίωση είναι ύπουλη και μπορει να είναι πχ στάδιο 4 αλλά να μην έχει συμπτώματα η να είναι στάδιο 1 και να πεθαίνεις στους πόνους.

 

Παίρνω αντισυλληπτικά YASMIN, περνάνε άλλοι 2 μήνες, ξανακάνω υπερηχογράφημα και αυτή τη φορά η κύστη έχει φτάσει το 1.80 εκατοστά αλλά στον υπέρηχο δεν μπορεί να καλοφανεί τι είναι και μου γράφουν "ΩΧΡΙΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΩΟΘΥΛΑΚΙΟ?ΙΝΩΜΑ?". Πάω σε τρείς γιατρούς:

 

ΓΙΑΤΡΟΣ #1 : Μου είπε οτι πρόκειται για ενδομητρίωμα και συνέστησε άμεσα λαπαροσκόπηση για να το βγάλουμε και μετά 6 μήνες τεχνητή εμμηνόπαυση με ενέσεις ARVEKAP . Μου είπε οτι με τα αντισυλληπτικά χάνω το χρόνο μου, οτι θα αποκτήσω σοβαρό πρόβλημα γονιμότητας και ήταν ανένδοτος οτι μόνο η εγχείρηση θα δώσει μια λύση. Aκόμα και ίνωμα όμως να είναι, πάλι πρέπει να κάνω άμεσα λαπαροσκόπηση γιατί "είναι ύπουλα":shock::shock::shock:

 

ΓΙΑΤΡΟΣ #2: Μου είπε οτι αν είναι ίνωμα δεν κάνουμε κάτι αλλά ενδεχομένως να είναι ενδομητρίωμα. Μου είπε οτι το θετικό είναι οτι μίκρυνε λιγάκι με τα YASMIN γιατί συνήθως η ενδομητρίωση κάνει του κεφαλιού της και δεν υπακούει στα αντισυλληπτικά. Το αρνητικό όμως είναι οτι παραμένει εκεί. Μου συνέστησε να συνεχίσω 2 κύκλους ακόμα τα YASMIN και να πάω τον Σεπτέμβρη για νέο υπέρηχο. Αν ως τον Σεπτέμβρη δεν έχει απορροφηθεί, τότε θα πάμε για λαπαροσκόπηση.Μετά ίσως χρειαστεί τεχνητή εμμηνόπαυση, ίσως όχι.:?

 

ΓΙΑΤΡΟΣ #3: Μου ειπε να συνεχίσω τα αντισυλληπτικά 2 κύκλους ακόμα και αν παραμένει σε παρόμοια μεγέθη, να μην κάνω τίποτα, να την παρακολουθώ μόνο ανα 2-4 μήνες.:?

 

 

Με ανησυχεί και το ίνωμα σαν σενάριο γιατί διάβασα στο internet να χαρακτηρίζεται ως "όγκος" αλλά με ανησυχεί και το ενδομητρίωμα σαν σενάριο γιατί νιώθω το όνειρο της μητρότητας να απομακρύνεται.

 

Έχει τύχει σε καμία σας κάτι παρόμοιο και τέτοια διάσταση απόψεων???

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα marypopins..ειμαι η χριστινα και ειμαι 23..τον μαρτιο εκανα λαπαροσκοπηση γιατι επι ενα χρονο ειχα κυστεις στις ωοθηκες οι οποιες μεγαλωναν..η γυναικολογος μου μου εδινε θεραπεια η οποια δεν εκανε δουλεια..ξαφνικα σε μια εξεταση μου ξεφουρνισε οτι μαλλον ειναι ενδομητριωση και οτι εχουν μεγαλωσει τοσο και πρπει επειγοντως να μπω για χειρουργειο...δεν ειχα την οικονομικη δυνατοτητα και ετσι πηγα στο παπαγεωργιου..κανονιστηκε λαπαροσκοπηση και αφου ημουν στη λιστα,μετα απο 6 μηνες τις αφαιρεσα.τελικα ηταν ενδομητριωση αλλα εγω ειχα συμπτωματα απο μικρη,πονο στην περιοδο,στην επαφη,πολλες μερες ροης..τωρα τον σεπτεμβριο τελειωνω την θεραπεια με τις ορμονες visannette και ξεκιναμε προσπαθειες..γνωμη μου ειναι να πας και σε ενα δημοσιο νοσοκομειο να παρεις μια γνωμη κ απο κει ωστε να μη μπεις για χειρουργειο χωρις λογο...μην αγχωνεσαι απλα ψαξτο γιατι η ενδομητριωση ειναι υπουλη...

Link to comment
Share on other sites

εχω και γω ενδομητριωση και ειμαι 25.. με τον αντρα μου το μαθαμε ενα μηνα πριν το γαμο... ο γιατρος μου ειχε πει οτι επειδη ειμαι σχετικα μικρη δεν ειναι αναγκη να βιαζομαι μου χε δωσει 6 μηνες περιθωρια να μεινω φυσιολογικα εγκυος.... εμεινα στους 4 μηνες ασχετα με την καταληξη... αυτο που θελω να σου πω ειναι οτι η ενδομητριωση δεν σου δημιουργει στειροτητα απλα σε δυσκολευει λιγο... σε συζητησεις που εχω δει πιο δυσκολα μενεις εγκυος με συνδρομο πολυκιστικων παρα με ενδομητριωση... δωσε μια ευκαιρια στον ευατο σου και στο σωμα σου να κανει την δικη του προσπαθεια κι μετα κανε την επεμβαση... οσον αφορα τις ενεσεις δεν ειναι απαραιτητο οτι πρεπει να τις κανεις παιζει ρολο η σοβαροτητα της καταστασης... επισης θα σου πω αυτο που μου ειπε ο γιατρος μου ο οποιος ειναι απιστευτος γιατρος: "η καλυτερη θεραπεια για την ενδομητριωση ειναι μια εγκυμοσυνη!!!!!" ολες οι κυστες ενδομητριωσης και οι πηγες εστιες που υπαρχουν μεσα στην κοιλια μας (γιατι η ενδομητριωση δεν περιοριζεται μονο στα γυναικολογικα αλλα ειναι διασπαρτη σε ολη την κοιλιακη χωρα) εξαφανιζονται κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης... (επανερχονται αργοτερα αφου γεννησουμε και μετα το εξαμηνο) σου ευχομαι ολα να σου πανε καλα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσάκια μου!:D

 

Ονομάζομαι Μαίρη και είμαι 27 ετών, άτεκνη...λέγαμε να ξεκινήσουμε προσπάθειες τώρα αλλά μας τύχαν διάφορα και χμμμ:(

 

Πέρσυ σε τυχαίο υπερηχογράφημα είχε βρεθεί κύστη ωοθήκης 4.1 εκατοστών η οποία στο επόμενο υπερηχογράφημα είχε εξαφανιστεί. Μου είπαν οτι απλώς ήταν μια "κακιά ωορρηξία". Κάνω ξανά φέτος υπερηχογράφημα την 9η μέρα του κύκλου και πάλι μου βρήκαν κύστη στην ίδια ωοθήκη, 3 εκατοστών. Περνάει ένας μήνας, ξανακάνω υπερηχογράφημα, η κύστη έχει φθάσει στα 2.85 εκατοστά μόνη της αλλά αντιθέτως με την περσυνή κύστη, αυτή μου την αποκαλούν "αιμορραγική" -πράγμα που δεν είναι καλό γιατί παραπέμπει σε ενδομητρίωση. Παραξενεύομαι γιατί ποτέ δεν είχα πόνους στην περίοδο αλλά διαβάζοντας στο internet, μαθαίνω οτι η ενδομητρίωση είναι ύπουλη και μπορει να είναι πχ στάδιο 4 αλλά να μην έχει συμπτώματα η να είναι στάδιο 1 και να πεθαίνεις στους πόνους.

 

Παίρνω αντισυλληπτικά YASMIN, περνάνε άλλοι 2 μήνες, ξανακάνω υπερηχογράφημα και αυτή τη φορά η κύστη έχει φτάσει το 1.80 εκατοστά αλλά στον υπέρηχο δεν μπορεί να καλοφανεί τι είναι και μου γράφουν "ΩΧΡΙΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΩΟΘΥΛΑΚΙΟ?ΙΝΩΜΑ?". Πάω σε τρείς γιατρούς:

 

ΓΙΑΤΡΟΣ #1 : Μου είπε οτι πρόκειται για ενδομητρίωμα και συνέστησε άμεσα λαπαροσκόπηση για να το βγάλουμε και μετά 6 μήνες τεχνητή εμμηνόπαυση με ενέσεις ARVEKAP . Μου είπε οτι με τα αντισυλληπτικά χάνω το χρόνο μου, οτι θα αποκτήσω σοβαρό πρόβλημα γονιμότητας και ήταν ανένδοτος οτι μόνο η εγχείρηση θα δώσει μια λύση. Aκόμα και ίνωμα όμως να είναι, πάλι πρέπει να κάνω άμεσα λαπαροσκόπηση γιατί "είναι ύπουλα":shock::shock::shock:

 

ΓΙΑΤΡΟΣ #2: Μου είπε οτι αν είναι ίνωμα δεν κάνουμε κάτι αλλά ενδεχομένως να είναι ενδομητρίωμα. Μου είπε οτι το θετικό είναι οτι μίκρυνε λιγάκι με τα YASMIN γιατί συνήθως η ενδομητρίωση κάνει του κεφαλιού της και δεν υπακούει στα αντισυλληπτικά. Το αρνητικό όμως είναι οτι παραμένει εκεί. Μου συνέστησε να συνεχίσω 2 κύκλους ακόμα τα YASMIN και να πάω τον Σεπτέμβρη για νέο υπέρηχο. Αν ως τον Σεπτέμβρη δεν έχει απορροφηθεί, τότε θα πάμε για λαπαροσκόπηση.Μετά ίσως χρειαστεί τεχνητή εμμηνόπαυση, ίσως όχι.:?

 

ΓΙΑΤΡΟΣ #3: Μου ειπε να συνεχίσω τα αντισυλληπτικά 2 κύκλους ακόμα και αν παραμένει σε παρόμοια μεγέθη, να μην κάνω τίποτα, να την παρακολουθώ μόνο ανα 2-4 μήνες.:?

 

 

Με ανησυχεί και το ίνωμα σαν σενάριο γιατί διάβασα στο internet να χαρακτηρίζεται ως "όγκος" αλλά με ανησυχεί και το ενδομητρίωμα σαν σενάριο γιατί νιώθω το όνειρο της μητρότητας να απομακρύνεται.

 

Έχει τύχει σε καμία σας κάτι παρόμοιο και τέτοια διάσταση απόψεων???

ΚΑΛΗΜΕΡΑ! Απο την εμπειρια μου συμφωνω με τον τριτο γιατρο. δεν κανεις λαπαροσκοπηση σε τοσο μικρη κυστη. αν θελεις πηγαινε και στον δικο μου γιατρο, που ειναι πολυ καλος. Πολυδωροπουλος Νικος λεγεται. Δεν θα χασεις τιποτα να πας... Εμενα η κυστη μου εφυγε μετα απο 3 κυκλους με τα γιασμιν που επινα. Δεν ηθελε με τιποτα ο γιατρος να μου κανει λαπαροσκοπηση... και να που εφυγε!!:P:p

Link to comment
Share on other sites

έκανα εγγραφή μόνο και μόνο για να σου απαντήσω.Και εγώ ταλαιπωρήθηκα πιο πολύ από τους γιατρούς παρά από την ίδια την κατάσταση.Πρώτα από όλα εινια μια συγκεκριμένη εξέταση αίματος που πρέπει να κάνεις CA που εαν είναι ανεβασμένη αφήνει υποψία για ενδομητρίωση.Λογικά είναι το πρώτο που πρέπει ένας σωστός γιατρός να σε βάλει να κάνεις και ΟΧΙ λαπαροσκόπιση γιατί μπορεί να ξαναπαρουσιαστεί.Εμείς ειχαμε κύστες και στις δύο ωοθήκες, έχασα πανω απο ένα χρόνο με κούτες απο αντισυλλιπτικα για να μην έχω περίοδο, και τελικά ένας άγιος γιατρός με έβαλε να σταματήσω, να ηρεμήσω και να κάνω προσπάθειες για μπεμπέ.Μέσα σε τρέις μήνες έμεινα εγκυος και τώρα έχω δύο κοριτσάκια (και τις κυστες να φεύγουν σε κάθε γέννα και μετά να επανέρχονται)

Link to comment
Share on other sites

voula71 εχω 2 εστιες ενδωμητριωσες ο γιατρος που με παρακολουθουσε τα πρωτα χρονια μου ειχε πει για τεχινικη τεχνητή εμμηνόπαυση μετα για καυστηριασμο και οτι δεν θα μπορω να μεινω εγγυος ,ειχα πειστει οτι εχω προβλημα .Ο δευτερος γιατρος μια απο τα ιδια και ο τριτος μου ειπε οτι υπαρχουν αλλα δεν σημαινει οτι θα δημιουργησουν προβλημα .Πραγματικα δεν χρειαστηκε να κανω κατι.Οταν ξεκινησα τις προσαπθειες γιανα μεινω εγγυος εμεινα μετα απο 8 μηνες εγγυος .Επισης εχω και κυστες και ενα ινομύωμα και τα παρακολουθουμε μικραινουν,μεγαλωνουν δεν ενοχλουν ομως. Αν παιρνεις αντισυλλιπτηκα να κανεις εξετασεις για θρομβοφιλια μην τα παιρνεις ετσι .

RA3Np3.png
Link to comment
Share on other sites

voula71 εχω 2 εστιες ενδωμητριωσες ο γιατρος που με παρακολουθουσε τα πρωτα χρονια μου ειχε πει για τεχινικη τεχνητή εμμηνόπαυση μετα για καυστηριασμο και οτι δεν θα μπορω να μεινω εγγυος ,ειχα πειστει οτι εχω προβλημα .Ο δευτερος γιατρος μια απο τα ιδια και ο τριτος μου ειπε οτι υπαρχουν αλλα δεν σημαινει οτι θα δημιουργησουν προβλημα .Πραγματικα δεν χρειαστηκε να κανω κατι.Οταν ξεκινησα τις προσαπθειες γιανα μεινω εγγυος εμεινα μετα απο 8 μηνες εγγυος .Επισης εχω και κυστες και ενα ινομύωμα και τα παρακολουθουμε μικραινουν,μεγαλωνουν δεν ενοχλουν ομως. Αν παιρνεις αντισυλλιπτηκα να κανεις εξετασεις για θρομβοφιλια μην τα παιρνεις ετσι .

ναι το ξερω αυτο. εχω θρομβοφιλια και εκανα ενεση συγχρονος..;)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...