Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εκπαιδευτικοί-την βοήθεια σας!


Recommended Posts

Πέρυσι στον παιδικό σταθμό είχαμε μάθει να γράφουμε το όνομα μας καθώς και όλα τα γράμματα της αλφαβήτου, μεγάλα και μικρά, χωρίς όμως να μπορούμε να τα αναγνωρίσουμε. Απλά, αποκτήσαμε μια εξοικείωση στο "χέρι". Μάθαμε επίσης τα σχήματα τα χρώματα κ.λ.π. Φέτος, στο νήπιο δεν κάνουν τίποτα, μόνο ζωγραφίζουν και παίζουν. Ξεχάσαμε να γράφουμε το όνομα μας, στην κυριολεξία όμως. Η δασκάλα μας είπε στην έναρξη να μην πιέσουμε καθόλου τα παιδιά στο σπίτι, να μην ασχοληθούμε καθόλου γιατί θα έχουμε αντίθετα αποτελέσματα. Ό,τι στο σχολείο θα τους δείχνουν εικόνες με αντικείμενα που από κάτω θα έχουν γραμμένο τι αντιπροσωπεύει η εικόνα και σιγά σιγά τα παιδιά θα εξοικειωθούν με τα γράμματα και θα τους έρθει φυσικό το διάβασμα. Όμως δεν βλέπω τίποτα τέτοιο να γίνεται. Αντίθετα πάμε προς τα πίσω. Ξεχάσαμε και ό,τι ξέραμε.

Τι να κάνω? Να ασχοληθώ εγώ? Το καλοκαίρι είχαμε πάρει βιβλία ενασχόλησης με διάφορα, ξέρετε αυτά που είναι για τις διακοπές. Επίσης από μόνη μου του δίνω παραμύθια να τα ξεφυλλίσει που του αρέσει πολύ και μετά μου λέει τι φαντάζεται οτι αφορά το παραμύθι. Υστερα τον βάζω ν αντιγράψει τον τίτλο τον συγγραφέα και να κάνει μια ζωγραφιά που του άρεσε από το παραμύθι. Αυτό το κάνανε πέρυσι στον παιδικό, αλλά το σταμάτησα μετά από την προτροπή της δασκάλας να μην πιεστούν.

Όμως μας αρέσει να ασχολούμαστε το ζητάει...

ΟΥΦ, έχω μπερδευτεί... δεν ξέρω τι είναι σωστό τελικά και τι όχι!

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σε τέτοια θέματα άκου το ένστικτό σου και το παιδί σου. Αν είναι κάτι που σας αρέσει φυσικά και να το κάνετε. Προφανώς λένε να μην πιέζουν παιδάκια που δεν έχουν εξοικιωθεί με τέτοια θέματα. Προσωπικά δε βλέπω το λόγο να τα αποφεύγετε! Και μην ξεχνάς οι καλύτεροι παιδαγωγοί είμαστε εμείς οι γονείς. Οι δάσκαλοι, καθηγητές κτλ έχουν πολλά παιδιά από πολλά διαφορετικά περιβάλλοντα. Πρέπει να λένε κάτι που να βρίσκει εφαρμογή για όλους. Στη θέση σου θα συνέχιζα μια εκπαιδευτική και διασκεδαστική δραστηριότητα τέτοιου τύπου αφού αρέσει και στους δυο σας :) Καλή συνέχεια :)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Βίκυ καταρχάς να σε συγχαρώ για το θέμα που έθεσες και για το ενδιαφέρον σου για την πρόοδο του παιδιού σου παρά το νεαρό της ηλικίας του. Καταρχάς δεν θα ήθελα να κρίνω τη στάση και τις απόψεις της νηπιαγωγού σας. Ο κάθε εκπαιδευτικός δουλεύει με τον δικό του τρόπο, όχι απαραίτητα και το σωστό κάθε φορά, αλλά εγώ δεν είμαι νηπιαγωγός για να κρίνω και δεν γνωρίζω τους στόχους του νηπιαγωγείου. Αυτά που μπορώ με σιγουριά να σου πω ότι μπορείς να κάνεις για να βοηθήσεις το παιδάκι σου, είναι αυτά που περιμένω εγώ ως δασκάλα του δημοτικού να γνωρίζει το παιδί που θα έρθει στην Α τάξη. Φέτος είναι η 5η συνεχόμενη χρονιά που δουλεύω με πρωτάκια και βλέπω τις ελλείψεις που έχουν κάποια από αυτά ερχόμενα από το νηπιαγωγείο. Καταρχάς πολύ βασικό είναι να ξέρει το παιδί να γράφει το όνομά του. Με σωστό τρόπο, δηλαδή το πρώτο γράμμα κεφαλαίο και τα υπόλοιπα μικρά (και όχι όλα κεφαλαία). Το προγραφικό στάδιο δεν είναι δυνατόν να μην το κάνουν στο νηπιαγωγείο σας. Ρώτησες; Τα παιδάκια πρέπει να μάθουν να κάνουν γραμμούλες και κουλουράκια.Ακόμα και το καλοκαίρι που μεσολαβεί από το νήπιο μέχρι το δημοτικό είναι αρκετός χρόνος για να ξεσυνηθίσει το χεράκι να γράφει. Επίσης μπορεί να μάθει να γράφει τα γράμματα. Σε ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ όμως περίπτωση δεν μαθαίνει την αλφαβήτα. Αν σε ρωτήσει τι γραμματάκι είναι αυτό δεν θα του πεις "το άλφα". Μπορείς να του πεις ότι είναι το "α". Δηλαδή θα του λες τη φωνούλα που βγάζει το γραμματάκι και όχι το όνομα του γράμματος. Και για τα σύμφωνα το "π" να μην το προφέρεις "που" δηλαδή να μην ακούγεται το "ου". Δεν χρειάζεται πάντως να μάθει το παιδί να διαβάζει. Για την ακρίβεια όχι μόνο είναι περιττό άλλα και αρνητικό γιατί αν ξέρει να διαβάζει θα βαριέται στο σχολείο. Δεν είναι κακό πάντως να γνωρίζει πώς "φωνάζουν " κάποια γραμματάκια. Το βασικό πάντως είναι να "λυθεί" το χεράκι του στο γράψιμο. Αν λοιπόν έχει όρεξη να γράφει, έχω να σου προτείνω δύο πολύ καλά βιβλία προγραφής που θα σου στοιχίσουν περίπου 18 ευρώ. Τα χρησιμοποιώ κι εγώ στην Α τάξη. Είναι το "Προετοιμάζομαι για να γράψω" 2 τόμοι της Γαρυφαλιάς Ρουμελιώτη-Παπαδημητράκη από τις εκδόσεις Πατάκη. Μην το πιέσεις όμως να κάνει αν δεν θέλει. Μόνο αν στο ζητήσει από μόνο του. Έπειτα καλό είναι να αναγνωρίζει τους αριθμούς, να μετράει προφορικά μέχρι το 10 και να μπορεί να μετρήσει αντικείμενα ή δαχτυλάκια. Να αναγνωρίζει τα χρώματα και να τα χρησιμοποιεί σωστά.Μπορείς επίσης να του δίνεις να ζωγραφίζει εικονίτσες και να προσπαθεί να μην ξεφεύγει από το περίγραμμα. Επίσης να αναγνωρίζει τα σχήματα και διάφορα αντικείμενα του περιβάλλοντος του. Μπορείς μέσα από παιχνιδάκια, παραμυθάκια και συζητήσεις να του μάθεις πολλά πράγματα. Τα παραμύθια του Ευγένιου Τριβυζά είναι εξαιρετικά για τα παιδιά. Περνούν ένα σωρό νοήματα και πολλά από αυτά είναι και αρκετά διδακτικά. Τέλος πολύ σημαντικό θεωρώ το κόψιμο με το ψαλίδι και την χρήση της κόλλας. Πολλά παιδάκια δυσκολεύονται να χρησιμοποιήσουν το ψαλίδι και με την κόλλα κολλάνε κυρίως τα χέρια τους κι όχι τα χαρτόνια. Με χαρτόνια διαφόρων υφών μπορείς να κάνεις κατασκευές μαζί με το παιδί σου. Να εξοικειωθεί με το ψαλίδι για να μην σου κόψει κανένα δαχτυλάκι αργότερα. :lol: Αστειεύομαι! Ελπίζω να μην σε τρόμαξα! Πάντως όλα τα παραπάνω θα τα κάνεις μόνο αν το θέλει και το παιδί σου και χωρίς καμία πίεση. Θα διαλέγεις δραστηριότητες ευχάριστες. Μέσα από το παιχνίδι θα τα μάθει καλύτερα. Πάντως ακόμη και τα βιβλία που σου συνέστησα μαθαίνουν στο παιδί να γράφει μέσα από ζωγραφιές. Αφού τα γράψει με το μολύβι μπορεί να τα χρωματίσει κιόλας με ξυλομπογιά. Αυτάάά!! Ελπίζω να βοήθησα! Κι αν θυμηθώ και τπτ άλλο θα σου στείλω νέο μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πως να σε ευχαριστήσω daskala για όλα αυτά που μου έγραψες! Αφιέρωσες τόσο χρόνο....

 

Αύριο κιόλας θα πάω να πάρω τα βιβλία που προτείνεις αλλά και παραμυθάκια του Τριβυζά γιατί έχουμε ξεμείνει και ήθελα να πάρω καινούργια!

Αλλά και χαρτόνια, δεν ήξερα οτι ήταν σημαντικό το κόψιμο με το ψαλίδι...

1682072cqw3v7dkqp.gif 1437923re5yt64hjc.jpg

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βίκυ καλό σας διάβασμα και καλή διασκέδαση μια που έτσι πως φαίνονται τα βιβλία και οι ιδέες για ενασχοληση της δασκάλας, κρύβουν και διασκέδαση!!!

Μια άλλη ιδέα που εφάρμοζα εγώ είναι το να φτιάχνουμε γραμματάκια και αριθμούς με πλαστελίνη. Βέβαια επειδή το ζητούσε το παιδί!!Είχε ενθουσιαστεί πάντως!!!!!!!!!!!! :wink::D:D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το βιβλίο! Είναι καταπληκτικό!!! Το παιδί ενώνει τελίτσες σχηματίζοντας αντικείμενα, τα οποία ουσιαστικά είναι γράμματα! Έτσι δεν φαίνεται στο παιδί (υποθέτω) σαν αγγαρεία "ούφ, τώρα πρέπει να γράψω" είναι πολύ διασκεδαστικό! Πήραμε τον πρώτο τόμο και ξεκινάμε! Ευχαριστούμε πολύ daskala !!!

 

mata πολύ ωραία ιδέα θα το δοκιμάσουμε! Ευχαριστούμε! :wink:

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το βιβλίο! Είναι καταπληκτικό!!! Το παιδί ενώνει τελίτσες σχηματίζοντας αντικείμενα, τα οποία ουσιαστικά είναι γράμματα! Έτσι δεν φαίνεται στο παιδί (υποθέτω) σαν αγγαρεία "ούφ, τώρα πρέπει να γράψω" είναι πολύ διασκεδαστικό! Πήραμε τον πρώτο τόμο και ξεκινάμε! Ευχαριστούμε πολύ daskala !!!

 

mata πολύ ωραία ιδέα θα το δοκιμάσουμε! Ευχαριστούμε! :wink:

 

Χαίρομαι πολύ που βοήθησα Βίκυ μου! Και ο δεύτερος τόμος θα δεις είναι εξίσου ωραίος. Σήμερα μαθαίναμε το σίγμα στο σχολείο και έδωσα στα παιδάκια μου τις εργασίες αυτού του βιβλίου για να γράφουν σωστά το κεφαλαίο και το τελικό που τα δυσκολεύει κάπως. Ε όπως και να το κάνουμε δεν είναι το ίδιο να σχηματίζεις ουρές από ποντικάκια και τις άκρες από μανταλάκια με το να γράφεις απλά στη γραμμή τα γράμματα! Να δεις που το παιδάκι σου θα κάνει τα πιο ωραία γράμματα στο σχολείο!! :D

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι! Σε ευχαριστώ πολύ-πολύ!!! ήδη κάναμε αρκετές σελίδες! Πολύ ευχάριστα και από μόνος του! :P

 

Μου φυγε ένα το άνχος!

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εχθές το μεσημέρι, μετά από πολύ δουλειά και τρεξίματα είπα να πάω να ξαπλώσω λίγο. Παίρνω το μικρό και πάμε στο δωμάτιο, ο μεγάλος έμεινε στο καθιστικό να χαζεύει τηλεόραση. Κατά τις 5 παρά σηκώνομαι και τον βλέπω να έχει πάρει το βιβλίο και να φτάσει 2 σελίδες πρίν το τέλος! Έπαθα πλάκα! Λέω αποκλείεται να τις έκανε όλες!!! Κοιτάω ... και όντως το είχε τελειώσει. Μιλάμε για 150 σελίδες!!! Μαμά δεν μπορούσα να ξεκολλήσω μου λέει! Πολύ μου άρεσε!!! :shock::shock::shock:

 

daskala θα σε ευχαριστήσω για ακόμα μία φορά!!!

 

Αύριο πάμε για τον 2ο τόμο! :P

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχθές το μεσημέρι, μετά από πολύ δουλειά και τρεξίματα είπα να πάω να ξαπλώσω λίγο. Παίρνω το μικρό και πάμε στο δωμάτιο, ο μεγάλος έμεινε στο καθιστικό να χαζεύει τηλεόραση. Κατά τις 5 παρά σηκώνομαι και τον βλέπω να έχει πάρει το βιβλίο και να φτάσει 2 σελίδες πρίν το τέλος! Έπαθα πλάκα! Λέω αποκλείεται να τις έκανε όλες!!! Κοιτάω ... και όντως το είχε τελειώσει. Μιλάμε για 150 σελίδες!!! Μαμά δεν μπορούσα να ξεκολλήσω μου λέει! Πολύ μου άρεσε!!! :shock::shock::shock:

 

daskala θα σε ευχαριστήσω για ακόμα μία φορά!!!

 

Αύριο πάμε για τον 2ο τόμο! :P

 

:lol::lol::lol: Απίστευτο το μικράκι σου!!! Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου με την ίδια όρεξη να συνεχίσει και στο δημοτικό! Φτου του φτου του μην το ματιάσουμε! :lol: Με τους ρυθμούς που πάει σε βλέπω σε δυο-τρεις μέρες να μην ξέρεις πάλι τι να του κάνεις. Αν ανακαλύψω τπτ παρεμφερές θα σε ενημερώσω! Χαίρομαι που του άρεσε! Και ευχαρίστησή μου που βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...