Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Κι εμενα ετσι μου λεει ο παιδιατρος.Οτι τ΄αγορια απο το πολυ το κλαμα μπορει να παθουν κοιλη.Φαντασου οτι θελω να του κοψω επιτελους το βραδυνο μπιμπερο και ο παιδιατρος δεν μαφηνει γι΄αυτο το λογο.Δεν ξερω τι να πω :(:(:(

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο μικρός μου γιός, είχε κοίλη και εγχειρίστηκε 15 μηνών (τώρα είναι 2 ετών).

ο παιδοχειρούργος μου εξήγησε πολύ απλοϊκά τί σημαίνει:

τα όργανα της κοιλιάς είναι μέσα σε μια μεμβράνη σαν σακούλα. Σε εμβρυική ηλικία, η σακούλα αυτή έχει 2 τρυπούλες απ' όπου κατεβαίνουν οι όρχεις και παίρνουν τη θέση τους στα σακουλάκια τους και μετά αυτές οι τρυπούλες κλείνουν. Για κάποια ανωμαλία, η μια τρυπούλα μένει ανοιχτή. Μπορεί λοιπόν απο το πολύ κλάμα, βήχα ή γενικά ζόρι, να γλιστρίσει κομάτι αυτής της μεμβράνης που έχει μέσα τα όργανα (σαν ένα μπαλόνι), έξω στη μυική χώρα. Με την εγχείρηση μαζεύουν την μεμβράνη ξανά μέσα στην κοιλίτσα και κλείνουν την τρυπούλα. Πολύ απλή εγχείρηση, πήγαμε πρωί και φύγαμε βράδυ. και το παιδί δεν έδειχνε να πονάει.

Οπότε, αν δεν έχει αυτή την μικρή ανωμαλία, όσο κι αν κλαίει και χτυπιέται, κοίλη δεν κάνει!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο μου ειπε και ο δικος μου ο γιατρος εχτες που πηγα και τον ρωτησα.οτι απλα το κλαμα βοηθαει στο να γινει ορατο το προβλημα εαν υπαρχει οποτε ειναι καλυτερα αν εχει αυτο το προβλημα να το καταλαβεις οσο ειναι νωρις.οντως δεν ειναι τιποτα και ειναι πολυ απλη εγχειρηση.τουλαχιστον μου εφυγε ο φοβος...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο μου ειπε και ο δικος μου ο γιατρος εχτες που πηγα και τον ρωτησα.οτι απλα το κλαμα βοηθαει στο να γινει ορατο το προβλημα εαν υπαρχει οποτε ειναι καλυτερα αν εχει αυτο το προβλημα να το καταλαβεις οσο ειναι νωρις.οντως δεν ειναι τιποτα και ειναι πολυ απλη εγχειρηση.τουλαχιστον μου εφυγε ο φοβος...

 

Σωστά! όσο μικρότερο το παιδάκι, τόσο πιο καλά!

Και δεν θα πρέπει να φοβόμαστε να το αφήνουμε να κλαίει.

Αν έχει κοίλη, καλύτερα να εκδηλωθεί παρά να μένουμε με τον φόβο (μην κλάψει, μην, μην.....). :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειναι τελικα αληθια πως τα αγορακια κανουν κοιλη απο το πολυ κλαμα?η μηπως απλα το κλαμα βοηθαει στο να γινει εμφανες οτι το μωρο εχει κοιλη???

 

εμενα μου εχει πει οτι γινετε εμφανες το προβλημα απο το πολυ κλαμα,οχι οτι παθαινουν κοιλη απο αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα ετσι μου λεει ο παιδιατρος.Οτι τ΄αγορια απο το πολυ το κλαμα μπορει να παθουν κοιλη.Φαντασου οτι θελω να του κοψω επιτελους το βραδυνο μπιμπερο και ο παιδιατρος δεν μαφηνει γι΄αυτο το λογο.Δεν ξερω τι να πω :(:(:(

Με όλο το θάρρος.... :oops: αλλά μου φαίνεται αδιανόητο ένας επιστήμονας να λέει τέτοια πράγματα για τηνκοίλη και μάλιστα να μην σ'αφήνει να κόψεις το μπιμπερό για να μην πάθει κοίλη απο το κλάμα!

ούφ τι καταπίεση και για το τίποτα μάλιστα.

και πάλι συγνώμη για το θάρρος, άλλα θυμώνω πολύ με κάτι τέτοια :x και θα σκάσω αν δεν τα πω!

Link to comment
Share on other sites

ΕΛΛΗ οντως απο οτι βλεπω το παιδακι σου ειναι 2 ετων και κατι.ειναι αρκετα μεγαλο για να τρωει τα βραδια.τη δικια μου την σταματησα απο ενα ετων.οχι οτι ξυπνουσε γιατι απο 2 μηνων σταματησε να ξυπναει για γαλα απλα επειδη κοιμοταν 12 με 14 ωρες της εδινα εγω 1 φορα στον υπνο για να μη μενει τοσες ωρες με αδιο στομαχι.αλλα απο ενα χρονων της το εκοψα αφου μου το ειπε και ο γιατρος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΣΑΣ!

ΕΧΩ ΕΝΑ ΑΓΟΡΑΚΙ 2 ΜΗΝΩΝ Κ ΕΧΕΙ ΕΜΦΑΝΗΣΕΙ ΚΟΙΛΗ.Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΘΕΛΕΙ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ,ΟΜΩΣ ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΟΛΥ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΩ.ΤΙ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΕΤΕ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ?ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΕ ΔΕΙΛΗΜΑ ΝΑ ΤΟΥ ΤΟ ΚΑΝΩ Η ΟΧΙ?

Link to comment
Share on other sites

Οlive, μην έχεις κανένα δίλημμα. Το χειρουργείο είναι απαραίτητο, γιατί υπάρχει πάντα ο κίνδυνος στο σημείο της κοίλης να περισφιχθεί το σπλάχνο που προβάλει και να πάθει το παιδί περιτονίτιδα... φαντάσου να το πάθει μια νύχτα ή σε διακοπές και να τρέχεις... Έτσι και εμένα, ο μπέμπης εμφάνισε βουβωνοκήλη 2 μηνών, χειρουργήθηκε 3 μηνών επειδή έπρεπε να περιμένουμε το ραντεβού του χειρουργείου. Μέρα - νύχτα είχα την αγωνία να μην κλάει και του πετάγεται το εντεράκι, μην τυχόν και κοκκινήσει ή πρηστεί εκεί τοπικά, μαρτύριο ήταν συνεχώς να τον ψαχουλεύω... Το χειρουργείο ήταν ταλαιπωρία σίγουρα για το μπεμπάκι, δεν φαντάζεσαι πώς φοβόταν και ήταν αγκυστρωμένο πάνω μου ... μετά γυρίσαμε όμως την ίδια μέρα σπίτι και αμέσως ηρεμήσαμε όλοι από αυτό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΣΑΣ!

ΕΧΩ ΕΝΑ ΑΓΟΡΑΚΙ 2 ΜΗΝΩΝ Κ ΕΧΕΙ ΕΜΦΑΝΗΣΕΙ ΚΟΙΛΗ.Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΘΕΛΕΙ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ,ΟΜΩΣ ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΟΛΥ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΩ.ΤΙ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΕΤΕ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ?ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΕ ΔΕΙΛΗΜΑ ΝΑ ΤΟΥ ΤΟ ΚΑΝΩ Η ΟΧΙ?

 

Είναι απαραίτητη αρχικά η απλή κλινική εξέταση από ειδικό Παιδοχειρουργό ώστε να διαπιστωθεί το πρόβλημα. Σε περίπτωση βουβωνοκήλης κρίνεται αναγκαία η διόρθωση ανεξαρτήτου ηλικίας για την αποφυγή της επώδυνης και επικίνδυνης περίσφιγξης του εντέρου.

 

Για περισσότερες λεπτομέρειες στείλτε π.μ ή email.

 

Με εκτίμηση

 

 

Μαρινόπουλος Γιάννης

Παιδοχειρουργός

Link to comment
Share on other sites

ΠΩΣ ΝΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ!ΜΟΥ ΔΩΣΑΤΕ ΔΥΝΑΜΗ,ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ Κ ΑΣ ΕΛΠΙΣΟΥΜΕ ΟΤΙ 8Α ΕΙΝΑΙ Κ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ.Κ ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΑ ΕΡ8ΕΙ Κ Η ΣΕΙΡΑ ΜΑΣ...ΜΑ ΤΙ ΤΡΑΒΑΝΕ ΤΑ ΤΑΚΑΙΠΩΡΑ Κ ΑΥΤΑ?? ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ Κ ΠΑΛΙ!!!:wink:

Link to comment
Share on other sites

ο γιος μου εκανε την εγχειρηση οταν ηταν 6 εβδομαδων και τωρα δεν βλεπεις ουτε σημαδακι οσο για πονο την πρωτη μερα ηταν και μαλιστα λιγοτερο απο οτι φανταζομουν κοιμοταν πολυ και δεν ειχε διαθεση αλλα απο την δευτερη μερα και μετα ηταν μια χαρα,ο δικος μου μαλιστα ηταν και 2,5 κιλα τοτε ηταν πολυ ελλιποβαρης γεννηθηκε πολυ μικρο μωρο και λογω αυτου μας κρατησαν λιγο παραανω χωρις ομως να υπαρχει ιδιαιτερος λογος.

πιστευω οτι αν κρινει ο γιατρος οτι πρεπει να γινει θα σου εξηγησει ακριβως τι προκειται να συμβει και μην εχεις πολλες ανησυχιες ευτυχως ειναι πολυ μικρα σε αυτην ηλικια και δεν καταλαβαινουν και πολλα ειναι πιο δυσκολο σε μεγαλυτερες ηλικιες γιατιεχουν πιο πολλη συνειδηση του περιβαλλοντος

αυτα ελπιζω να βοηθησα

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο μικρός μου γιός, είχε κοίλη και εγχειρίστηκε 15 μηνών (τώρα είναι 2 ετών).

ο παιδοχειρούργος μου εξήγησε πολύ απλοϊκά τί σημαίνει:

τα όργανα της κοιλιάς είναι μέσα σε μια μεμβράνη σαν σακούλα. Σε εμβρυική ηλικία, η σακούλα αυτή έχει 2 τρυπούλες απ' όπου κατεβαίνουν οι όρχεις και παίρνουν τη θέση τους στα σακουλάκια τους και μετά αυτές οι τρυπούλες κλείνουν. Για κάποια ανωμαλία, η μια τρυπούλα μένει ανοιχτή. Μπορεί λοιπόν απο το πολύ κλάμα, βήχα ή γενικά ζόρι, να γλιστρίσει κομάτι αυτής της μεμβράνης που έχει μέσα τα όργανα (σαν ένα μπαλόνι), έξω στη μυική χώρα. Με την εγχείρηση μαζεύουν την μεμβράνη ξανά μέσα στην κοιλίτσα και κλείνουν την τρυπούλα. Πολύ απλή εγχείρηση, πήγαμε πρωί και φύγαμε βράδυ. και το παιδί δεν έδειχνε να πονάει.

Οπότε, αν δεν έχει αυτή την μικρή ανωμαλία, όσο κι αν κλαίει και χτυπιέται, κοίλη δεν κάνει!!

 

και μενα αυτο ακριβως μου ειπε ο γιατρος ποτε δεν ανεφερε κλαμα σε μενα....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...