Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Eχει το παιδί μου πρόβλημα ή η δασκάλα του;


Recommended Posts

Το παιδάκι σου έχει καταπιεστεί φοβερά στα καθημερινά μαθήματα,

3 ώρες διάβασμα ούτε εγώ θα βιδωνόμουν στην καρέκλα,

και αν ξεφύγει λίγο η γραμμή;;;;;; μου φαίνονται υπερβολικά όλα αυτά για α' δημοτικού,

η γνώμη μου είναι ότι η δασκάλα είναι απλά απαράδεκτη, για τον λόγο ότι δεν προσπαθεί να βρει κώδικες επικοινωνίας με το παιδί, και αντί γι'αυτό επιδεινώνει το άσχημο κλίμα μιλώντας σε αυτό ή σε άλλους για αυτόν με τρόπο που δείχνει να τον απορρίπτει, και όλοι ξέρουμε ότι η αίσθηση της απόρριψης προκαλεί πολύ μεγάλες αντιδράσεις,

τα περισσότερα παιδιά είναι πολύ ζωηρά στην ηλικία αυτή, δεν χρειάζονται όλα ειδικούς και εξετάσεις κλπ.,(αν και δεν χάνεις τίποτα), χρειάζονται προσοχή και την αίσθηση της αποδοχής από τους άλλους- κάτι το οποίο η συγκεκριμένη δασκάλα δεν θέλει ή δεν μπορεί ή βαριέται.

 

συμφωνώ!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 151
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και τέλος να πω, ότι δεν υποστηρίζω τη δασκάλα. Δεν σχολιάζω τι είπε, γιατί πολύ απλά δεν γνωρίζω τι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ είπε και πώς το είπε.

Γενικά μιλάω και γενικά λέω πώς αντιμετωπίζονται παρόμοιες καταστάσεις σε μια τάξη.

 

Προσωπικα δεν πιστευω επουδενι κατι τετοιο!

Κι εγω γενικα μιλαω απο την μεχρι τωρα εμπειρια μου!

Και προσπαθω να κανω οσο πιο εποικοδομητικο διαλογο γινεται,δεν με ενδιαφερει καν οποιαδηποτε αντιπαραθεση!;)

 

Σχετικα με το ποσο συχνα μπαινει ενας εκπαιδευτικος στην ταξη,εγω ως δασκαλα ειδικου μαθηματος που πιθανον να μην κανω πανω απο 3 ωρες μαθημα την εβδομαδα...δεν δικαιουμαι να εχω αποψη για τον μαθητη μου????

Νομιζω οτι μπορω και επιβαλλεται να την πω οταν μου ζητηθει!Φανταζομαι οτι ετσι ισχυει και με εναν διευθυντη που τονιζω-μπαινει σε σταθερη βαση στην ταξη!

 

οσο για το θεμα προτιμησης,εφοσον υπαρχει ως πιθανοτητα πρεπει να την λαβουμε σοβαρα υποψιν.Απλα η κατευθυνση που πρεπει να δοθει πρεπει να τονιζει το δεν "ταιριαζουμε" αλλα μαθαινουμε να συνυπαρχουμε.Κι απο τις δυο πλευρες!

 

Επισης,εχω συγκεκριμενη αποψη για το αν πρεπει ο καθε μαθητης να μαθει κανονες,σεβασμο κλπ κοινωνικες δεξιοτητες.Το θεωρω απαραιτητο!!!Δεν με ενδιαφερει μονο να αποκτα γνωσεις ενας μαθητης και να ειναι του 10στο Δημοτικο ή του 20 στο Γυμνασιο γιατι δεν θα πορευτει μονο με αυτα στη ζωη του!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους που μου λέτε τις απόψεις σας.

Λοιπόν η ειδική σύμβουλος του σχολείου που έμαθα εκ των υστέρων ότι έχει πάεο πολλές φορές στην τάξη του παιδιου όπως και σε όλες, ήξερε ήδη τον μικρό όχι από σύσταση της δασκάλας αλλά επειδή της είχε κάνει εντύπωση η ευστροσφία του και ο τρόπος που σκέφτεται.

Απεφάνθει ότι το παιδί δεν έχει πρόβλημα κανένα και πως με τη σωστή προσσέγγιση μπορεί να βελτιωθεί η συμπεριφορά του μέσα στην τάξη και η σχέση του με τη δασκάλα και να βελτιωθεί η σχέση τους.Ηδη σήμερα πέρασε το μύνημα στο παιδί για το πως πρέπει να είναι η παρουσία του μέσα στην τάξη και το παιδί δεν είχε καμία διενεξη με τη δασκαλα και δεν του πήρε καθόλου την καρέκλα(το λέω γιατί ειχε γίνει καθημερινό γεγονος).Θα τον παρακολουθεί και θα μιλήσει και με τη δασκάλα για το πως μπορεί να τον προσσεγγίσει και να τον φέρει πιο κοντά της και με ποια συμπεριφορά να αντιμετωπίζει τις σκανταλιές του.

Όσο για τη διαδικασία που έπρεπε να ακολουθηθεί πριν φτάσει στα δικά μου αυτιά η λέξη ειδικός: Πρώτα πρέπει να τον βλέπει η συμβουλος σε συνεργασία πάντα με τη δασκάλα μετά να έρχεται εξωτερικός σύμβουλος να φτιάχνουν μία έκθεση και έπειτα να κοινούνται από το γονιο οι λοιπές διαδικασίες.(ετσι μου είπαν).

Όσο για την εντολή της δασκάλας να αγνοούν το παιδί οι συμμαθητές του ίσχυε και για εκτός τάξης (το επιβεβαίωσα και με άλλους γονείς και τα παιδιά τους). Η οποία εντολή χρήζει καταγγελιας και είναι απαγορευτική να βγαίνει από το στόμα εκπαιδευτικου.(λεγόμενα του δ/ντη εφόσον πράγματι είναι ετσι).

Να τονίσω ότι ο μικρός δεν έχει μαθησιακό πρόβλημα κανένα,αντιθέτως μαθαίνει πολύ ευκολα και με την πρώτη και είναι επιμελής μαθητη΄ς πάει πάντα διαβασμένος(με τη δικιά μας βέβαια επινονή και υπομονή ) και μέχρι πριν από δύο μήνες πρώτος εκανε τις εργασίες στην τάξη. Τώρα απλά δεν τις κάνει ή κάνει τα μισά(όταν είναι στο σχολείο.

Και να ρωτησω τους εκπαιδευτικούς που απάντησαν ο ρόλος σας ποιος είναι όταν ένα παιδάκι και ξαναλέω παιδάκι θέλει διαφορετική προσσέγγιση από τα άλλα. Να το στοχεύται με συνεχείς παρατηρησεις (τσιρίδες στην προκειμένη) ή να συμβουλευτείται εσείς κάποιον ειδικό που θα σας βοηθήσει να βρείτε τον τρόπο να προσσεγγίσεται το παιδι χωρίς να αισθανθουν τα άλλα παραμελημενα.

Ναι δεν θεωρώ ότι το παιδι μου πρέπει να στερεί το χρόνο της δασκαλας από τα αλλα παιδιά αλλά εκείνη δεν όφείλει να βρει μια λύση για να το πετύχει αυτό;Εκείνη δεν είναι η εκπαιδευτικός; Εκείνη δεν είναι εκείνη που έχει να κάνει με ψιχούλες μόλις 6 και 7 ετών και θα πρεπε να ξέρει πως να τα αντιμετωπίσει;

Γιατί στοχοποιεί το παιδί μου με αυτόν τον τρόπο στους συμμαθητές του;

Επίσης να σας πω πως απαγόρεψε στο γιο μου και σε ένα συμμαθητή του επείδη τσακώθηκαν στο διάλειμμα και τους είχε προειδοποιείσει να πάνε σε μία εκδρομή. Και ενώ της είχαμε εκφράσει της αντιρρήσεις μας οι δύο μαμάδες και πως αυτό μόνο τιμωρια δεν ήταν για τα παιδιά μας εκείνη τήρησε την αποφασή της και ενω νομίζαμε ότι ήταν ενήμερος ο δ/ντης σήμερα έμαθα πως δεν είχε ιδεα.

Και ξαναρωτώ έχει οποιοσδήποτε εκπαιδευτικός το δικαίωμα να βάζει στο περιθώριο με αυτη τη συμπεριφορά το παιδί μου ή το παιδί οποιουδήποτε; Τι είναι εγκληματίας;

Κωνσταντινος 26/08/2004.png

Link to comment
Share on other sites

nininos τα ερωτήματα γιατί τα θέτεις από την στιγμή που ο κάθε νοήμων άνθρωπος ξέρει τις απαντήσεις;

το ίδιο ισχύει αναφορικά με την ερώτησή σου-τίτλο του θέματος:

''Eχει το παιδί μου πρόβλημα ή η δασκάλα του;''

 

ΥΓ. γιατί δεν την στέλνει κι αυτήν κάποιος για εξετάσεις;

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites

χωρίς να θέλω να δικαιολογήσω κανένα........

είναι πολύ δύσκολο να φερθείς διαφορετικά σε ένα από τα παιδιά της τάξης την ώρα του μαθήματος.......για να τον συνετήσεις σε σχέση με το σύνολογιατί:

1.τα υπόλοιπα παιδιά θεωρούν ότι η δασκάλα ασχολείται μαζί του, ότι έχει την αμέριστη...προσοχή - αγάπη της και μιμούνται αμέσως την συμπεριφορά του

Συμφωνώ αλλά νομίζω ότι μπορεί να το πετύχει αν βρεί το σωστό τρόπο(να συμβουλευτει εκείνη κάποιον ειδικό)

2.οι δάσκαλοι, ακόμα κι αν το 60% έχει καταλάβει κάτι, πρέπει να προχωρούν με ταχύτητα τέτοια ώστε να καταλάβει το...80% έτσι πολλά είναι τα παιδιά που πλήττουν και αν δεν διαθέτουν την αυτοσυγκράτηση είναι πολύ δύσκολο να μην παραφερθούν.

Και πάλι συμφωνώ και θα μπορούσε ίσως σε αυτά τα παιδια να βρει ένα τρόπο να τους κρατά το ένδιαφέρον(υπάρχουν τρόποι)

3. στην τάξη δεν είναι μόνο το παιδί μας αλλά και τα άλλα....... και όλοι πρέπει να μάθουν.......

Σίγουρα όλοι πρέπει να μάθουν τα ίδια πράγματα αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι αν ένα παιδάκι έχει πιο καλό επιπεδο απο τα άλλα πρέπει να το χαντακώσουμε γιατί παιζει με την κασετίνα του όταν εξηγεί η δασκάλα κατι ξανά για να το εμπεδώσουν και αυτόι που δεν το κατάλαβαν

4.στην πράξη είναι πολύ δύσκολο να διαχειριστείς ζωηρά παιδιά με άλλα 25 λιγότερο ζωηρά...... κι ας έχεις και 10 πτυχία.....εδώ εμείς λιώνουμε με το 1 ή 2 ή άντε 3 που έχουμε.....

Εμείς καλή μου δεν είμαστε εκπαιδευτικοί. Είμαστε οι γονείς και προσπαθούμε να γαλουχίσουμε τα παιδιά μας και να τα εντάξουμε στην κοινωνία. Δεν έχουμε κάποια εξειδήκευση για να κουμαντάρουμε τυα παιδια ενώ οι εκπαιδευτικοί ειδικά με την πρόοδο τη σημερινή θεωρητικά τουλάχιστον θα έπρεπε να την έχουν και να μπορούν να διαχειριστούν όλες τις περιπτώσεις

Κωνσταντινος 26/08/2004.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

nininos τα ερωτήματα γιατί τα θέτεις από την στιγμή που ο κάθε νοήμων άνθρωπος ξέρει τις απαντήσεις;

το ίδιο ισχύει αναφορικά με την ερώτησή σου-τίτλο του θέματος:

''Eχει το παιδί μου πρόβλημα ή η δασκάλα του;''

 

ΥΓ. γιατί δεν την στέλνει κι αυτήν κάποιος για εξετάσεις;

Συγνώμη δεν καταλαβα την ερώτηση σου.

Πάντως από τη στιγμή που έχω την επιβεβαίωση της ειδικού έχω μπει στο τρυπάκι της απορίας του στυλ πως οι εκπαιδευτικοί συμπεριφέρονται έτσι στα παιδιά μας.

Και θα τονι΄σω πως αυτό δεν ισχυεί για όλους τους εκπαιδευτικούς, έχω γνωρίσει ανθρώπους που είναι πολύ ψαγμένοι και συνεχίζουν να ψάχνονται για το καλυτερο αποτέλεσμα και μαθαίνουν από τα λάθη τους και γίνονται καλύτεροι....

Κωνσταντινος 26/08/2004.png

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι εξήγησα επαρκώς γιατί μια συμπεριφόρα ~προκλητική~πρέπει να να την αγνούμε.

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται παραπάνω εξήγηση.

Διάβασε προσεκτικά και με ανοιχτό μυαλό (γιατί νομίζω ότι υπάρχει μια γενική τάση, όχι μόνο σε σένα) να φταίνε πάντα οι δάσκαλοι. Θα δεις πώς χρησιμοποιείται η ενλισχυση (αρνητική και θετική) και τι σημαίνει αγνοώ μια συμπεριφορά.

Δεν σημαίνει σε κα΄μια περίπτωση δεν αξίζει κάποιος να του δώσω σημασία, σημαίνει απλά δεν δίνω σημασία στη συμπεριφορά που προσπαθεί να τραβήξει την προσοχή μου και δεν σέβεται τους κανόνες, οπότε σιγά σιγά θα βερεθεί και θα σεβαστεί τους κανόνες.

Με αυτή την αποψη του αγνοώ συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και θα με έβρισκε σύμφωνη. Δυστυχώς το πήγε ένα βήμα παραπέρα μεταφεροντάς το στα παιδιά και για έξω από την τάξη.

Επίσης δυστυχώς δεν είμαι από τους γονείς που αμέσως λένε δεν έχει δικιο η δασκάλα. Οπως είδες ψαχτηκα και θα ψαχνομαι.

Δεν έφτασα σάυτό το σημείο χτες ή προχτες .7 μ'ηνες τώρα προσπαθώ με τον άντρα μου με πολλούς τρόπους να κάνω το παιδί να καταλάβει πως πρέπει να είναι μέσα στην τάξη και γενικά μεσα στο σχολείο...

Αν το παιδί όμως αντιδρά αρνητικά στη δασκάλα του γιατί δεν υπάρχει σημείο επαφής μεταξύ τους τι θα πρέπει να κάνω εγώ; Να το κρατήσω σπίτι μέχρι να ωριμάσει; ή να συνεργαστούμε με τη δασκάλα και έναν πιο ειδικό(όπως τη σύμβουλο) για να βρεθεί ένας κοινός τρόπος αντιμετώπισης.

Δυστυχώς η λύση της δασκάλας ήταν να μου πετάξει το μπαλάκι και εκεινη είναι οκ με τον εαυτό της.

Κωνσταντινος 26/08/2004.png

Link to comment
Share on other sites

Νινίνο,

φαντάζομαι πως μίλησες και με την ίδια τη δασκάλα για τη συμπεριφορά της απέναντι στο παιδί? τι σου απάντησε?

Η ψυχολογία του παιδιού πως είναι μετά από όλα αυτά? τι εννοείς σου πέταξε το μπαλάκι? αρνήθηκε τα λεγόμενα της?

Σε ρωτάω καθαρά από ενδιαφέρον..

Link to comment
Share on other sites

Με αυτή την αποψη του αγνοώ συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και θα με έβρισκε σύμφωνη. Δυστυχώς το πήγε ένα βήμα παραπέρα μεταφεροντάς το στα παιδιά και για έξω από την τάξη.

Επίσης δυστυχώς δεν είμαι από τους γονείς που αμέσως λένε δεν έχει δικιο η δασκάλα. Οπως είδες ψαχτηκα και θα ψαχνομαι.

Δεν έφτασα σάυτό το σημείο χτες ή προχτες .7 μ'ηνες τώρα προσπαθώ με τον άντρα μου με πολλούς τρόπους να κάνω το παιδί να καταλάβει πως πρέπει να είναι μέσα στην τάξη και γενικά μεσα στο σχολείο...

Αν το παιδί όμως αντιδρά αρνητικά στη δασκάλα του γιατί δεν υπάρχει σημείο επαφής μεταξύ τους τι θα πρέπει να κάνω εγώ; Να το κρατήσω σπίτι μέχρι να ωριμάσει; ή να συνεργαστούμε με τη δασκάλα και έναν πιο ειδικό(όπως τη σύμβουλο) για να βρεθεί ένας κοινός τρόπος αντιμετώπισης.

Δυστυχώς η λύση της δασκάλας ήταν να μου πετάξει το μπαλάκι και εκεινη είναι οκ με τον εαυτό της.

 

Είπα και πιο πριν ότι δεν σχολιάζω τη συμπεριφορά της δασκάλας. Θεωρώ ότι από τη μια κανένας δεν είναι τέλειος, αλλά και από την άλλη οι απέξω δεν ξέρουμε τι συμβαίνει μέσα στην τάξη ή ακόμα και στο διάλειμμα.

Το ότι ψάχτηκες και ψάχνεσαι για το παιδί σου είναι πολύ καλό. Έτσι, με ανοιχτό μυαλό, πρέπει όλοι οι γονείς να βλέπουν τα παιδιά τους και να μην στραβομουτσουνιάζουν και αρπάζονται αν τύχει κάποιος και τους πει κάτι αρνητικό για το παιδί τους (π.χ. ότι δεν είναι τόσο τέλειο όσο αυτοί νομίζουν). Το να βρει ο κάθε γονιός αν έχει κάτι το παιδάκι του δεν είναι μια ταμπέλα που μπαίνει στο παιδί, αλλά είναι ένας τρόπος για να βοηθηθεί το παιδί.

Τώρα, εσύ από τη μεριά σου ως γονιός, αυτό που μπορείς να κάνεις δεν είναι φυσικά να κρατήσεις το παιδί στο σπίτι μέχρι να ωριμάσει! Το καλύτερο είναι να επαναλαμβάνεις συνεχώς τους κανόνες, να το "κάνεις" να μπει μέσα στο μυαλό του ο κανόνας ότι μέσα στην τάξη καθόμαστε ήσυχοι και δεν πειράζουμε τους άλλους. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και την αρνητική ενίσχυση για να το πετύχεις αυτό. π.χ σε συνεργασία με τη δασκάλα για να βλέπεις πώς δυμπεριφέρεται, αν δεν έχει την απαιτούμενη συμπεριφορά θα του στερείς κάτι, ας πούμε σήμερα δεν θα δεις το τάδε παιδικό στην τηλεόραση. Αν πάλι έχει την επιθυμητή συμπεριφορά, θα περάσεις στη θετική ενίσχυση, π.χ. ένα παγωτό γιατί η δασκάλα μου είπε καλά λόγια!

Όσο για την εκδρομή, επέτρεψε μου να συμφωνήσω με τη δασκάλα, από τη στιγμή που, όπως λες, είχε προειδοποιήσει τα παιδιά ότι αν δεν κάτσουν κακλά δεν θα πάνε εκδρομή. Είιναι και αυτό αρνητική ενίσχυση! Και είναι ένας τρόπος για να μπει κάτι στο μυαλουδάκι του παιδιού.

Εγώ αυτά σου τα λέω ως προτάσεις δοκιμασμένες. Αν θες τα ακολουθείς, αν δεν θες όχι. Η επιλογή είναι δικήσ ου. Αλλά και στο ΚΕΔΔΥ που είμαι να ερχόσουν τα ίδια θα σου έλεγα (αφού πρώτα έβλεπα το παιδί και μιλούσα απευθείας με τη δασκάλα για να δω τι γίνεται πραγματικά μέσα στην τάξη)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω nininos μου δε μπορω να σου πω τιποτα αλλο εκτος απο το οτι τα πραγματα χειροτερευουν (οσον αφορα τους δασκαλους) οσο θα προχωρατε....

Εμενα ο μικρος παει 2α Γυμνασιου....

Απο το Δημοτικο ειχαμε το ακριβως αντιθετο προβλημα απο σας.....

Ηταν τοσο ηρεμο και χαμηλων τονων παιδι που δε μπορουσε να κοιταξει στα ματια την δασκαλα...Ολα τα παιδια τον πειραζαν και πολλα τον χτυπουσαν κιολας γιατι τον εβρισκαν ευκολο θυμα...Το γεγονος οτι ειναι αριστος μαθητης χειροτερευε τα πραγματα...

Ολοι οι δασκαλοι μου ελεγαν να τον κανω να ανοιχτει και άλλα τετοια αλλά οταν τους παραπονιομουν οτι το παιδι πολλες φορες φοβαται και δε θελει να παει σχολειο δε με βοηθουσε κανεις!!! Ε, παιδια ειναι, μου ελεγαν, οταν πηγαινα να ρωτησω γιατι για αλλη μια φορα ο μικρος ηρθε με μελανιες και χτυπηματα....

Μεγαλωνοντας ο μικρος λοιπον αρχισε να αποκτα αυτοπεποιθηση και με δικη μας βοηθεια αλλα και λογω ηλικιας βεβαια αρχισε σιγα σιγα να ισορροπει..

Τωρα στο γυμνασιο ειναι βεβαια πολυ ησυχο και σεβαστικο παιδι, μεσα στα λογικα πλαισια και αριστουχος.....

 

Φετος λοιπον, στο 2ο τριμηνο στα καλλιτεχνικα, η Καθηγητρια του εβαλε 19 απο 20 που ειχε στο 1ο...Δεν ειναι το θεμα ο βαθμος, ετσι κι αλλιως 19 και 11/13 εβγαλε, απλα την ρωτησα γιατι μου εκανε εντυπωση επειδη και τις εργασιες του ολες τις ειχε κανει και του ελεγε πως ειναι πολυ καλη η δουλεια του και μου λεει το εξης κουφο....

Ο Β##$ ειναι ο καλυτερος μου μαθητης και δεν εχω παραπονο απο την δουλεια του..Τον κατεβασα ομως ενα βαθμο, οχι γιατι κανει φασαρια μεσα στην ταξη, αλλα γιατι οταν κανουν οι αλλοι, δεν σηκωνεται να τους πει να κανουν ησυχια:confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused:

Εμεινα καγκελο!!!! Μα αυτο της λεω ειναι δικη σας δουλεια....Δεν το δεχοταν με τιποτα....Ειχε την απαιτηση απο το δικο μου παιδι να κανει αυτο που ειπε σε εσας η δασκαλα...Να αγνοει τους συμμαθητες του που ειναι ζωηροι και να τους συνετισει..Το 13χρονο:confused::confused:

Σηκωθηκα και εφυγα για να μη μας μαζευουν στα τμηματα....

Απο την εμπειρια μου ως τωρα, 6 χρονια στο δημοτικο και 2 στο γυμνασιο, κατεληξα πως ΔΕΝ ΝΟΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ....Την ησυχια τους θελουν και οτι παει στραβα, φταιει το παιδι, φταινε οι γονεις αλλα ποτέ αυτοι....

Δεν λεω πως δεν υπαρχουν εξερεσεις, σιγουρα υπαρχουν...Μιλαω ομως για την πλειοψηφια δυστυχως και οχι την μειοψηφια......

Πατανε επανω στους βαθμους για να τιμωρησουν ενα παιδι που αυτοι θεωρουν οτι κανει κατι λαθος...

Στο γυμνασιο γινονται τα τερατα.....Αυτοι μπαινουν, παραδιδουν το μαθημα τους και δρομο....Τα πιο ζωηρα τα πετανε εξω με απουσια και εκει τελειωνει το εκπαιδευτικο τους εργο....

Δεν αναρωτιουνται γιατι δυο τρια πεντε παιδια ειναι αυτα που δημιουργουν μονομως προβλημα μεσα στην ταξη...Η λυση γι αυτους ειναι εξω με απουσια...

Υπαρχουν Καθηγητες που μεσα στο μαθημα τους δεν κουνιεται φυλλο...

Δεν ανασαινουν που λεει ο λογος τα παιδια...Ουτε τα "ζωηρα", αυτα που εχουν μαζεψει 60 απουσιες μονοωρες...Γιατι? Γιατι σε αυτους τα παιδια καθονται ηρεμα??? Αυτο δεν τους παραξενευει? Αυτο δε δειχνει οτι τελικα δεν κανει κατι λαθος το παιδι αλλα ο καθηγητης??

Τι να πω....

Εγω εχω απογοητευτει πλεον απο το ολο συστημα....

Και εχω μπροστα μου αλλα 4 χρονια!!!!

 

Υ.Γ. Εγω ειμαι Καθηγητρια Αγγλικων και δουλευω με παιδακια απο

8 μεχρι 18 χρονων.....Και γι αυτο με στεναχωρει ιδιαιτερα...

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμμάκι καταλαβαίνω ότι λόγω επαγγέλματος παίρνεις προσωπικά πολλά από αυτά που λέγονται. Σίγουρα δεν φταίνε πάντα οι δάσκαλοι για την πορεία των παιδιών μας στο σχολείο αλλά έχουν μεγάλο μερίδιο ευθύνης πάντα φυσικά μετά τη διαπαιδαγώγηση από τους γονείς και όσα παίρνει το παιδί από το σπίτι. Και δεν το λέω για μεμονωμένες περιπτώσεις (όπως της nininos και τη δική μου) αλλά γενικά..

Σκέψου όμως ότι κι εμείς ως γονείς απαιτούμε από τους δασκάλους ίση μεταχείριση σε όλα τα παιδάκια. Και με κάποια πιο ιδιαίτερα παιδιά, διότι κάθε παιδί είναι μοναδικό, έναν διαφορετικό τρόπο προσέγγισης. Και δυστυχώς σε αυτό το κομματι, που αφορά την παιδοψυχολογία πολλοί εκπαιδευτικοί λειτουργούν ρατσιστικά!!!

Link to comment
Share on other sites

Είπα και πιο πριν ότι δεν σχολιάζω τη συμπεριφορά της δασκάλας. Θεωρώ ότι από τη μια κανένας δεν είναι τέλειος, αλλά και από την άλλη οι απέξω δεν ξέρουμε τι συμβαίνει μέσα στην τάξη ή ακόμα και στο διάλειμμα.

Το ότι ψάχτηκες και ψάχνεσαι για το παιδί σου είναι πολύ καλό. Έτσι, με ανοιχτό μυαλό, πρέπει όλοι οι γονείς να βλέπουν τα παιδιά τους και να μην στραβομουτσουνιάζουν και αρπάζονται αν τύχει κάποιος και τους πει κάτι αρνητικό για το παιδί τους (π.χ. ότι δεν είναι τόσο τέλειο όσο αυτοί νομίζουν). Το να βρει ο κάθε γονιός αν έχει κάτι το παιδάκι του δεν είναι μια ταμπέλα που μπαίνει στο παιδί, αλλά είναι ένας τρόπος για να βοηθηθεί το παιδί.

Τώρα, εσύ από τη μεριά σου ως γονιός, αυτό που μπορείς να κάνεις δεν είναι φυσικά να κρατήσεις το παιδί στο σπίτι μέχρι να ωριμάσει! Το καλύτερο είναι να επαναλαμβάνεις συνεχώς τους κανόνες, να το "κάνεις" να μπει μέσα στο μυαλό του ο κανόνας ότι μέσα στην τάξη καθόμαστε ήσυχοι και δεν πειράζουμε τους άλλους. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και την αρνητική ενίσχυση για να το πετύχεις αυτό. π.χ σε συνεργασία με τη δασκάλα για να βλέπεις πώς δυμπεριφέρεται, αν δεν έχει την απαιτούμενη συμπεριφορά θα του στερείς κάτι, ας πούμε σήμερα δεν θα δεις το τάδε παιδικό στην τηλεόραση. Αν πάλι έχει την επιθυμητή συμπεριφορά, θα περάσεις στη θετική ενίσχυση, π.χ. ένα παγωτό γιατί η δασκάλα μου είπε καλά λόγια!

Όσο για την εκδρομή, επέτρεψε μου να συμφωνήσω με τη δασκάλα, από τη στιγμή που, όπως λες, είχε προειδοποιήσει τα παιδιά ότι αν δεν κάτσουν κακλά δεν θα πάνε εκδρομή. Είιναι και αυτό αρνητική ενίσχυση! Και είναι ένας τρόπος για να μπει κάτι στο μυαλουδάκι του παιδιού.

Εγώ αυτά σου τα λέω ως προτάσεις δοκιμασμένες. Αν θες τα ακολουθείς, αν δεν θες όχι. Η επιλογή είναι δικήσ ου. Αλλά και στο ΚΕΔΔΥ που είμαι να ερχόσουν τα ίδια θα σου έλεγα (αφού πρώτα έβλεπα το παιδί και μιλούσα απευθείας με τη δασκάλα για να δω τι γίνεται πραγματικά μέσα στην τάξη)

Βεβαίως και δε θεωρώ το παιδί μου αθώο ούτε αγγελούδι!

Η αποψή μου γι΄αυτόν είναι οτί είναι πολύ δυναμικός χαρακτήρας εξου και ποτέ δεν έπιασαν οι τιμωρίες. Θέλει κουβέντα και να του αποδεικνύεις αυτό που λες με επιχειρήματα. Εκεί γίνεται χαλί να τον πατήσεις. Και κυρίως όταν τον αντιμετωπίζεις σα μεγάλο(αυτό δεν ξέρω αν είναι καλό γιατί δεν παυει να είναι παιδί ). Αν τον έβλεπες πως άνθισε μπροστά στη σύμβουλο σήμερα και πόσο ώριμα της απαντούσε στις ερωτήσεις της, ποσο ολοληρωμένα και με επιχειρήματα που κι εγώ τα ζηλευα θα καταλάβαινες γιατί τα "βαζω " με τη δασκάλα.

Πιστεύω ότι πες πες όλο και κάτι μένει στο κεφαλάκι του. Απλά πιστεύω ότι η αντιμετώπιση της έγινε τόσο ακραία που το παιδί αρχισε να κάνει μεγάλη κοιλία και ως μαθητής αντιδρώντας στις συνεχείς παρατηρήσεις με τον αντίθετο τρόπο. Η αρνητική ενίσχυση και η θετική είναι κάτι που εφαρμόζουμε ως τακτική από προπερσι και άλλες φορές δουλεύει άλλες όχι.

Εσύ πως θα με συμβούλευες να αντιμετωπίσω τη συμπεριφορά της δασκάλας απένατι στο παιδί εφόσον η συμβουλος θεωρεί ότι το παιδι δεν έχει πρόβλημα; Δεν θέλω να κοντραριστώ μαζί της, δεν νομίζω ότι κάτι τέτοιο θα ωφελούσε κανέναν. Αλλά ούτε και μπρώ να την αφήσω να συμπεριφέρεται τόσο ακραία συνέχεια(επίσης τον έχει και κάθεται μόνο του δίπλα στην έδρα από τα Χριστούγεννα χωρίς να του έχει δώσει την ευκαιρία να κάτσει με αλλο παιδάκι για να δει αν βελτίωσε καθόλου τη συμπεριφορά του ).

Επίσης εχτές που όλοι έλεγαν αστεία στην τάξη έβαλε τον δικό μου τιμωρία μόνο. Και αυτό το έμαθα από αλλο παιδάκι που θεώρησε οτι ο φίλος του δεν εκανε τιποτα και ήρθε και μου το πε.

Θα θελα πολύ τη γνωμη σου για το πως να την αντιμετωπίσω.

Κωνσταντινος 26/08/2004.png

Link to comment
Share on other sites

Νινίνο,

φαντάζομαι πως μίλησες και με την ίδια τη δασκάλα για τη συμπεριφορά της απέναντι στο παιδί? τι σου απάντησε?

Η ψυχολογία του παιδιού πως είναι μετά από όλα αυτά? τι εννοείς σου πέταξε το μπαλάκι? αρνήθηκε τα λεγόμενα της?

Σε ρωτάω καθαρά από ενδιαφέρον..

Οχι δεν είμαι σε θέση ακόμη να μιλήσω μαζί της γιατί τα νεύρα μου έχουν τσιτώσει και θα πω καμιά χοντράδα και δεν υπάρχει λόγος.

Μόλις ηρεμήσω και μετά τις διακοπές του Πάσχα θα ξαναμιλήσω με τη συμβουλο και θα κινηθώ αναλόγως.

Κωνσταντινος 26/08/2004.png

Link to comment
Share on other sites

Εμμάκι καταλαβαίνω ότι λόγω επαγγέλματος παίρνεις προσωπικά πολλά από αυτά που λέγονται. Σίγουρα δεν φταίνε πάντα οι δάσκαλοι για την πορεία των παιδιών μας στο σχολείο αλλά έχουν μεγάλο μερίδιο ευθύνης πάντα φυσικά μετά τη διαπαιδαγώγηση από τους γονείς και όσα παίρνει το παιδί από το σπίτι. Και δεν το λέω για μεμονωμένες περιπτώσεις (όπως της nininos και τη δική μου) αλλά γενικά..

Σκέψου όμως ότι κι εμείς ως γονείς απαιτούμε από τους δασκάλους ίση μεταχείριση σε όλα τα παιδάκια. Και με κάποια πιο ιδιαίτερα παιδιά, διότι κάθε παιδί είναι μοναδικό, έναν διαφορετικό τρόπο προσέγγισης. Και δυστυχώς σε αυτό το κομματι, που αφορά την παιδοψυχολογία πολλοί εκπαιδευτικοί λειτουργούν ρατσιστικά!!!

 

Δεν τα παίρνω προσωπικά (εκτός από τις περιπτώσει ςπου μου απευθύνονται προσωπικά).Στη συγκεκριμένη περίπτωση προσπαθώ να κρατήσω αποστάσεις. Δεν έχω σχολιάσει τη δασκάλα, ακριβώς γιατί, όπως είπα στην αρχή, το "μου είπε, της είπα" δεν με καλύπτει ως περιγραφή. Πότέ τα λόγια κάποιου άλλου δεν μπορούν να μεταφερθούν αυτούσια (παίζει ρόλο το τι και πώς το είπε, ποιές λέξεις χρησιμοποίησε ακριβώς, η γλώσσα του σώματος κλπ και όχι μόνο οι λέξεις).

Στη συγκεκριμένη περίπτωση, αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι υπάρχει ένα παιδί που δεν ακολουθεί κανόνες και η δασκάλα δεν μπορεί να τον αντιμετωπίσει. Υπάρχει και μία μαμά που ζητά συμβουλές τι να κάνει. Σε αυτό ακριβώς απαντάω εγώ, έχοντας και κάποια χρόνια σε τέτοια δουλειά!

όσο για τους εκπαιδευτικούς, έχω πει ότι δεν είναι όλοι καλοί, όπως δεν είναι όλοι καλοί σε όλα τα επαγγέλματα! Αλλά από το να μιλάμε για ένα εκπαιδευτικό που δεν μπορεί να χειριστεί μια κατάσταση ή που χειρίζεται λάθος μια κατάσταση μέχρι το να μιλάμε για ρατσισμό (που είναι κάτι απίστευτα βαρύ για μένα) υπάρχει μια τεράτια απόσταση!

Κάθε παιδί είναι μοναδικό! Κάθε παιδί έχει δική του ψυχολογία, κουβαλά δικά του βιώματα κλπ. Όταν, όμως (και το ξαναλέω) έχεις 20-25 παιδιά στην τάξη, δεν μπορείς εκ των πραγμάτων να ασχοληθείς με το καθένα ξεχωριστά όσο και να το θέλεις, όσες γνώσεις και να έχεις! Αν οι τάξεις είχαν 15 παιδιά (όπως είναι το ιδανικό), τότε ναι! Ο εκπαιδευτικός θα μπορούσε να κάνει πολύ καλύτερη δουλειά τόσο στο γνωστικό τομέα (καλύτερο μάθημα, τα παιδιά να μάθουν κλπ) όσο και σε όλους τους άλλους τομείς (ψυχολογικό κλπ).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω nininos μου δε μπορω να σου πω τιποτα αλλο εκτος απο το οτι τα πραγματα χειροτερευουν (οσον αφορα τους δασκαλους) οσο θα προχωρατε....

Εμενα ο μικρος παει 2α Γυμνασιου....

Απο το Δημοτικο ειχαμε το ακριβως αντιθετο προβλημα απο σας.....

Ηταν τοσο ηρεμο και χαμηλων τονων παιδι που δε μπορουσε να κοιταξει στα ματια την δασκαλα...Ολα τα παιδια τον πειραζαν και πολλα τον χτυπουσαν κιολας γιατι τον εβρισκαν ευκολο θυμα...Το γεγονος οτι ειναι αριστος μαθητης χειροτερευε τα πραγματα...

Ολοι οι δασκαλοι μου ελεγαν να τον κανω να ανοιχτει και άλλα τετοια αλλά οταν τους παραπονιομουν οτι το παιδι πολλες φορες φοβαται και δε θελει να παει σχολειο δε με βοηθουσε κανεις!!! Ε, παιδια ειναι, μου ελεγαν, οταν πηγαινα να ρωτησω γιατι για αλλη μια φορα ο μικρος ηρθε με μελανιες και χτυπηματα....

Μεγαλωνοντας ο μικρος λοιπον αρχισε να αποκτα αυτοπεποιθηση και με δικη μας βοηθεια αλλα και λογω ηλικιας βεβαια αρχισε σιγα σιγα να ισορροπει..

Τωρα στο γυμνασιο ειναι βεβαια πολυ ησυχο και σεβαστικο παιδι, μεσα στα λογικα πλαισια και αριστουχος.....

 

Φετος λοιπον, στο 2ο τριμηνο στα καλλιτεχνικα, η Καθηγητρια του εβαλε 19 απο 20 που ειχε στο 1ο...Δεν ειναι το θεμα ο βαθμος, ετσι κι αλλιως 19 και 11/13 εβγαλε, απλα την ρωτησα γιατι μου εκανε εντυπωση επειδη και τις εργασιες του ολες τις ειχε κανει και του ελεγε πως ειναι πολυ καλη η δουλεια του και μου λεει το εξης κουφο....

Ο Β##$ ειναι ο καλυτερος μου μαθητης και δεν εχω παραπονο απο την δουλεια του..Τον κατεβασα ομως ενα βαθμο, οχι γιατι κανει φασαρια μεσα στην ταξη, αλλα γιατι οταν κανουν οι αλλοι, δεν σηκωνεται να τους πει να κανουν ησυχια:confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused:

Εμεινα καγκελο!!!! Μα αυτο της λεω ειναι δικη σας δουλεια....Δεν το δεχοταν με τιποτα....Ειχε την απαιτηση απο το δικο μου παιδι να κανει αυτο που ειπε σε εσας η δασκαλα...Να αγνοει τους συμμαθητες του που ειναι ζωηροι και να τους συνετισει..Το 13χρονο:confused::confused:

Σηκωθηκα και εφυγα για να μη μας μαζευουν στα τμηματα....

Απο την εμπειρια μου ως τωρα, 6 χρονια στο δημοτικο και 2 στο γυμνασιο, κατεληξα πως ΔΕΝ ΝΟΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ....Την ησυχια τους θελουν και οτι παει στραβα, φταιει το παιδι, φταινε οι γονεις αλλα ποτέ αυτοι....

Δεν λεω πως δεν υπαρχουν εξερεσεις, σιγουρα υπαρχουν...Μιλαω ομως για την πλειοψηφια δυστυχως και οχι την μειοψηφια......

Πατανε επανω στους βαθμους για να τιμωρησουν ενα παιδι που αυτοι θεωρουν οτι κανει κατι λαθος...

Στο γυμνασιο γινονται τα τερατα.....Αυτοι μπαινουν, παραδιδουν το μαθημα τους και δρομο....Τα πιο ζωηρα τα πετανε εξω με απουσια και εκει τελειωνει το εκπαιδευτικο τους εργο....

Δεν αναρωτιουνται γιατι δυο τρια πεντε παιδια ειναι αυτα που δημιουργουν μονομως προβλημα μεσα στην ταξη...Η λυση γι αυτους ειναι εξω με απουσια...

Υπαρχουν Καθηγητες που μεσα στο μαθημα τους δεν κουνιεται φυλλο...

Δεν ανασαινουν που λεει ο λογος τα παιδια...Ουτε τα "ζωηρα", αυτα που εχουν μαζεψει 60 απουσιες μονοωρες...Γιατι? Γιατι σε αυτους τα παιδια καθονται ηρεμα??? Αυτο δεν τους παραξενευει? Αυτο δε δειχνει οτι τελικα δεν κανει κατι λαθος το παιδι αλλα ο καθηγητης??

Τι να πω....

Εγω εχω απογοητευτει πλεον απο το ολο συστημα....

Και εχω μπροστα μου αλλα 4 χρονια!!!!

 

Υ.Γ. Εγω ειμαι Καθηγητρια Αγγλικων και δουλευω με παιδακια απο

8 μεχρι 18 χρονων.....Και γι αυτο με στεναχωρει ιδιαιτερα...

Καλά με έστειλες τώρα!!!

Βρε παιδιά τίποτα δεν εχει αλλάξει μέσα σ' αυτά τα 20 χρόνια που καθόμασταν εμείς στα θρανία; Είναι δυνατόν με τόση πρόοδο και τεχνογνωσία να ισχύουν τα ιδια που ισχυαν και στις δικιές μας γενιές;

Εγώ γιατί στη δουλεια μου καλούμαι να προσαρμ'όζομαι στα καινούργια και να κάνω ότι μπορώ καλύτερο και να εξελίσσομαι; Το ίδιο δεν θα έπρεπε να ισχ'υει και για τους εκπαιδευτικούς;

Και στην τελική οι περισσότεροι είναι στην ηλικά μας 36-40-45 και πέρασαν τα ίδια από τους δικους τους δασκαλους καθηγητες και σήμερα κάνουν τα ιδια στα παιδια μας-τους;

Πού η προοδος;

Κωνσταντινος 26/08/2004.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν προλαβα να διαβασα ολα τα μηνυματ, αλλα νομιζω σχηματισα μια βασικη εικονα του θεματος...

Τα δικα μου παιδακια ειναι πολυ μικρα, κ δεν εχω καμια εμπειρια απο σχολεια/παιδ.σταθμους, ομως ειναι ενα θεμα που με ευαισθητοποιει παρα πολυ γιατι πολυ γρηγορα θα μπω κ εγω σ'αυτον το κυκλο. Ξερετε, με θυμωνει πολυ το γεγονος οτι καποιοι ανθρωποι εγιναν παιδαγωγοι (καθε ειδους) απο καθαρη τυχη κ ετσι αντιμετωπιζουν κ το επαγγελμα τους. Οταν ενα επαγγελμα υπαγεται στα λειτουργηματα, τοτε αυτοι που το εκπροσωπουν θα επρεπε να χριζουν αναλογης μορφωτικης (περαν του πανεπιστημιου, γιατι τα πραγματα εξελισσονται κ σ'αυτον τον τομεα οπως κ στην ιατρικη), πνευματικης κ ψυχολογικης καταστασης, οι οποιες πρεπει να ειναι πολυ πανω απο τον μεσο ορο. Δεν θα επρεπε να μπορουν ολοι να γινουν παιδαγωγοι, γιατι δεν αρκει να τελειωσουν το αντιστοιχο πανεπιστημιο. Πρεπει να εχουν την ικανοτητα να πηγαινουν περα απο τα πρακτικα κ μαθησιακα καθηκοντα τους με πρωτοβουλιες κ εφευρετικοτητα, γιατι οπως κ να το κανουμε, συμβαλλουν στη διαμορφωση χαρακτηρα κ προσωπικοτητας μιας ευπλαστης ψυχης. Τι σημαινει εχω νευρα, το παιδι ειναι πολυ ζωηρο, κοκ? Τα παιδια δεν ειναι ολα ιδια ουτε ειναι ρομποτακια, καθως κ ο εκπαιδευτικος δεν ειναι υπαλληλος γραφειου για να εχει την πολυτελεια να βγει εξω κ να καλμαρει τα νευρα του. Πρεπει παντα, μα παντα να βρισκει λυσεις για το καθε προβλημα συμπεριφορας των παιδιων κ να αντιμετωπιζει ως μεμονωμενες προσωπικοτηςε, κ οχι ως μαζα.

Εχω πληρη συναισθηση οτι αυτα που σκεφτομαι ειναι σχεδον ουτοπικα, οτι στην Ελλαδα τα πραγματα λειτουργουν με τον πιο επιπολαιο κ χειριστο τροπο (ειμαι δημ.υπαλληλος κ ξερω τι λεω...) ομως εγω στα δικα μου παιδια δεν θα ανεχτω καμια υποδεεστερη κ υποτιμητικη συμπεριφορα, οχι μονο γιατι θα ειναι απεναντι στα δικα μου παιδια, αλλα γιατι σιγουρα θα αφορουν κ αλλα παιδακια. Κι αυτο καποια στιγμη πρεπει να σταματησει. Σιγουρα τα παιδια πρεπει να γνωρισουν την αδικια κ την δυσκολια στον μικροκοσμο του σχολειο που αυριο θα αντικαταστησει η κοινωνια, θελω τα παιδια μου δυνατα, με αυτοπεποιθηση στη ζωη, ομως οταν ενας παιδαγωγος δεν κανει σωστα τη δουλεια πρεπει να εχει σοβαρες επιπτωσεις. Δεν μπορει να παιρνει στο λαιμο του αθωες ψυχες. Κ το σχολειο δεν ειναι σπιτι του για να διωχνει απο κει το παιδι.

Συγγνωμη, ειμαι λιγο αγανακτισμενη με οσα διαβαζω αλλα κ ακουω καθημερινα. (Λιγο) ασχετο: Τις προαλλες αυτοκτονησε ενα κοριτσακι 13 ετων, τελεια μαθητρια, καλο παιδι, πολυ καλλιεργημενο κ με γνωσεις λυκειου αν κ φοιτουσε στην Β'Γυμν., επειδη δεν αντεξε την πιεση του σχολειου, των δασκαλων κ της μανας που δεν ηταν ποτε ευχαριστημενοι οσο κ αν προσπαθουσε. Απο παντου εισεπραττε φρικτη πιεση. Τελικα τι κερδισε που εμαθε να κλινει ενα ρημα παραπανω? Δεν υπαρχει πια... τι κριμα...

Ποτε θα καταλαβουμε οτι το παιδι πανω απ'ολα τα αλλα ειναι παιδι? Ολες οι ηλικιες των παιδικων χρονων ειναι ευαισθητες. Το παιδι θελει να ξεφυγει απο τα 'πρεπει' μας, να νιωσει ελευθερο, ας του αφησουμε λιγο παραπανω χωρο να ζησει την ηλικια του...

Κ παλι συγγνωμη για τον χειμαρρο... σιγουρα γραφω πολυ μπερδεμενα...

"Ν'αγαπας την ευθυνη. Να λες, εγω μοναχος μου θα σωσω τον κοσμο. Αν χαθει, εγω θα φταιω." Ν.Καζαντζακης

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πρεπει να δουμε το θεμα πιο σφαιρικα.

Αρχικα θα συμφωνησω σε γενικες γραμμες με την emmaki που φαινεται να εχει γνωση επι του θεματος. Αλλα και επειδη οπως ειπες η ιδια σου αντιμετωπιζεις το προβλημα της ζωηραδας του απτο νηπιαγωγειο, καλα θα ηταν να πηγαινες με το παιδι σε ενα κεντρο. Αν δεν υπαρχει πραγματι θεμα υπερκινητικοτητας και διασπαση προσοχης θα το εχεις πλεον και γραπτως.

Εγω παντως ετσι πως το περιεγραψες το παιδι σου μου ηρθε κατι αλλο κατα νου. Πως δηλ. ειναι πολυ πιθανο το παιδι να ειναι πανεξυπνο και ειμαι σιγουρη πως αν πας και κανεις ενα αναλογο τεστ, στο κεντρο, θα εχει πολυ καλα αποτελεσματα.

Γιατι το λεω αυτο; Απτην περιγραφη σου δειχνει πως το προγραμμα της ταξης του τον κανει να βαριεται. Ετσι λοιπον πιστευω πως αν εχεις κατι που να τον ωθει να σκεφτει και να προβληματιστει δεν θα εχει μετα την ορεξη να πειραξει τους γυρω του. Ισως και μονο για αυτο τον λογο θα επρεπε να πας σε ενα κεντρο και να κανετε ολα τα αναλογα τεστ με το παιδι ετσι ωστε εν αναγκη να παει το παιδι μια ταξη παραπανω!

Ωστοσο θα συμφωνησω πως χρειαζεται η συνεργασια ΟΛΩΝ. Και του γονεα και της δασκαλας και ολων των αλλων εντος σχολειου. Αν δεν υπαρχει συνεργασια δεν τιθεται θεμα συνενοησης...και αυτο σιγουρα δεν ωφελει το παιδι μαλλον το μειωνει.

Βρισκω εν μερη λαθος την συμπεριφορα της δασκαλας, και την δικαιολογω πως μαλλον προφανως δεν εχει εμπειρια πρακτικης διδασκαλιας. Αλλο τα αμφιθεατρα και αλλο η ζωη μες στην ταξη με τα μικρουλινια δρακουλινακια μας :P.

Αν υπαρχει θεληση να βρεθει λυση, βρισκεται. Και σαυτο δεν βοηθανε οι απολυτες γνωμες.

Θα συμφωνησω και παλι με την εμμακι πως χρειαζεται και η διαπαιδαγωγηση με στοιχεια θετικης και αρνητικης ενισχυσης. Υπαρχουν στατιστικες που πραγματι βεβαιωνουν πως βοηθαει ενα τετοιο προγραμμα σε αυτες τις καταστασεις.

Πχ εδω στην ταξη του γιου μου η δασκαλα εχει ενα συστημα με :D smilies. Aν ενα παιδακι μαζεψει 10 διαλεγει κατι, ή ενα μικρο παιχνιδακι ή εχει ελευθερη επιλογη ομαδικου παιχνιδιου στο μαθημα της γυμναστικης ή διαλεγει να αλλαξει θεση για μια μερα κτλ. Αν πχ δεν γραψει ορθογραφια μια φορα δεν παιρνει φατσουλινι. Δεν βαζει καν τιμωριες! Την θεωρω προπολεμικη μεθοδο την τιμωρια της αντιγραφης!

Τωρα για το θεμα της εκδρομης. Αληθεια...εφοσον βλεπεις πως υπαρχει προβλημα στην σχεση του γιου σου με την δασκαλα πως θα την εμπιστευτεις; Αν δηλ. γινει κατι και το παιδι κανε καμια κατραπακια και μετα του φωναξει ή τελοςπαντων του φερθεικαπως αγαρμπα στην συμπεριφορα της τοτε πως θα αντιδρασει;

Αν δεν ομαλοποιηθει αυτη η σχεση..δεν θα τον εστελνα εκδρομη.

Θελει πολλες συζητησεις και συνεννοηση! Θελει να ξανακερδισεις πρωτα απολους ΕΣΥ την εμπιστοσυνη σου στην δασκαλα του παιδιου. Νομιζω κατι τετοιο ειναι απαραιτητο σε μια τετοια σχεση δασκαλας μαθητη. Μην ξεχνας πως εμμεσως αθελα σου ισως το επηρεαζεις και συ το παιδι.

Στην θεση σου τι θα εκανα;

Θα πηγαινα σε ενα κεντρο. Το παιδι οπως λες δεν φαινεται να εχει σοβαρο προβλημα.Αρα γιατι δισταζεις; Κανε το βημα και θα το χεις και γραπτως κα επισημως. Και μετα αν καταλαβεις πως δεν προκειται να υπαρξει συνενοηση ζητα να αλλαξει δασκαλα.

Αληθεια αυτο που εγραψες εδω της το χεις πει; Πως δηλ το παιδι θελει επιχειρηματολογια. Μηπως αν του εδινε προσθετη εργασια σε στυλ ελευθερης εργασιας; Καλα δεν ξερω και πως δουλευουν στο συγκεκριμενο σχολειο.Απλα σκεφτομαι προτασεις ..

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους που μου λέτε τις απόψεις σας.

Λοιπόν η ειδική σύμβουλος του σχολείου που έμαθα εκ των υστέρων ότι έχει πάεο πολλές φορές στην τάξη του παιδιου όπως και σε όλες, ήξερε ήδη τον μικρό όχι από σύσταση της δασκάλας αλλά επειδή της είχε κάνει εντύπωση η ευστροσφία του και ο τρόπος που σκέφτεται.

Απεφάνθει ότι το παιδί δεν έχει πρόβλημα κανένα και πως με τη σωστή προσσέγγιση μπορεί να βελτιωθεί η συμπεριφορά του μέσα στην τάξη και η σχέση του με τη δασκάλα και να βελτιωθεί η σχέση τους.

Ολα καλα λοιπον αφου μια πιο ειδικη εκπαιδευτικος βρηκε οτι δεν τρεχει τιποτε το σοβαρο!

Ηδη σήμερα πέρασε το μύνημα στο παιδί για το πως πρέπει να είναι η παρουσία του μέσα στην τάξη και το παιδί δεν είχε καμία διενεξη με τη δασκαλα και δεν του πήρε καθόλου την καρέκλα(το λέω γιατί ειχε γίνει καθημερινό γεγονος).Θα τον παρακολουθεί και θα μιλήσει και με τη δασκάλα για το πως μπορεί να τον προσσεγγίσει και να τον φέρει πιο κοντά της και με ποια συμπεριφορά να αντιμετωπίζει τις σκανταλιές του.

Πολυ σωστη αντιμετωπιση

Όσο για τη διαδικασία που έπρεπε να ακολουθηθεί πριν φτάσει στα δικά μου αυτιά η λέξη ειδικός: Πρώτα πρέπει να τον βλέπει η συμβουλος σε συνεργασία πάντα με τη δασκάλα μετά να έρχεται εξωτερικός σύμβουλος να φτιάχνουν μία έκθεση και έπειτα να κοινούνται από το γονιο οι λοιπές διαδικασίες.(ετσι μου είπαν).

Όσο για την εντολή της δασκάλας να αγνοούν το παιδί οι συμμαθητές του ίσχυε και για εκτός τάξης (το επιβεβαίωσα και με άλλους γονείς και τα παιδιά τους). Η οποία εντολή χρήζει καταγγελιας και είναι απαγορευτική να βγαίνει από το στόμα εκπαιδευτικου.(λεγόμενα του δ/ντη εφόσον πράγματι είναι ετσι).

Ασχολιαστος ο διευθυντης...θεωρω οτι εχει απολυτα αντισυναδελφικη συμπεριφορα και ο ρολος του δεν ειναι να προτρεπει κανεναν γονιο να καταγγειλει κανεναν εκπαιδευτικο,οπως και το αντιθετο!Ο ρολος του ειναι να υπαρχει κλιμα συνεργασιας,ηρεμιας και καλης διαθεσης στο σχολειο και οχι πολωσης της καταστασης!Με την παρουσα εξελιξη δυστυχως χανω πασα ιδεα και θεωρω οτι λειτουργει ως κλασσικος ¨μαθητοπατερας¨.

 

Και να ρωτησω τους εκπαιδευτικούς που απάντησαν ο ρόλος σας ποιος είναι όταν ένα παιδάκι και ξαναλέω παιδάκι θέλει διαφορετική προσσέγγιση από τα άλλα. Να το στοχεύται με συνεχείς παρατηρησεις (τσιρίδες στην προκειμένη) ή να συμβουλευτείται εσείς κάποιον ειδικό που θα σας βοηθήσει να βρείτε τον τρόπο να προσσεγγίσεται το παιδι χωρίς να αισθανθουν τα άλλα παραμελημενα.

Ο ρολος μας δεν ειναι να στοχευουμε κανενα παιδι,αλλα ο ρολος μας εμπεριεχει και τις παρατηρησεις και το να υψωσουμε τη φωνη αν χρειαστει αλλα και να ψαχτουμε και παραπανω και να συμβουλευτουμε βιβλια-ειδικους ή να προσπαθησουμε τελοσπαντων να βρουμε καποια χρυση τομη!

 

Γιατί στοχοποιεί το παιδί μου με αυτόν τον τρόπο στους συμμαθητές του;

Αυτο δεν μπορω να στο απαντησω και δεν νομιζω οτι ειναι ευκολο να το κανει καποιος που δεν γνωριζει την εκπαιδευτικο ως ανθρωπο αλλα και ως δασκαλα

Επίσης να σας πω πως απαγόρεψε στο γιο μου και σε ένα συμμαθητή του επείδη τσακώθηκαν στο διάλειμμα και τους είχε προειδοποιείσει να πάνε σε μία εκδρομή.

Ειναι αποδεκτο,ως αρνητικη ενισχυση

Και ενώ της είχαμε εκφράσει της αντιρρήσεις μας οι δύο μαμάδες και πως αυτό μόνο τιμωρια δεν ήταν για τα παιδιά μας εκείνη τήρησε την αποφασή της και ενω νομίζαμε ότι ήταν ενήμερος ο δ/ντης σήμερα έμαθα πως δεν είχε ιδεα.

και να ειχε ιδεα ο διευθυντης να εισαι σιγουρη οτι δεν θα μπορουσε να παρεμβει στην αποφαση της δασκαλας αν εκεινη δεν ηθελε να αλλαξει γνωμη

Και ξαναρωτώ έχει οποιοσδήποτε εκπαιδευτικός το δικαίωμα να βάζει στο περιθώριο με αυτη τη συμπεριφορά το παιδί μου ή το παιδί οποιουδήποτε; Τι είναι εγκληματίας;

οχι δεν εχει κανενας εκπαιδευτικος το δικαιωμα να μειωνει κανενα παιδι με περιθωριοποιηση

 

Και πάλι συμφωνώ και θα μπορούσε ίσως σε αυτά τα παιδια να βρει ένα τρόπο να τους κρατά το ένδιαφέρον(υπάρχουν τρόποι)

Εσυ ως μαμα...ποιοι τροποι νομιζεις οτι υπαρχουν ωστε να κρατα το ενδιαφερον των παιδιων??

Εμείς καλή μου δεν είμαστε εκπαιδευτικοί. Είμαστε οι γονείς και προσπαθούμε να γαλουχίσουμε τα παιδιά μας και να τα εντάξουμε στην κοινωνία. Δεν έχουμε κάποια εξειδήκευση για να κουμαντάρουμε τυα παιδια ενώ οι εκπαιδευτικοί ειδικά με την πρόοδο τη σημερινή θεωρητικά τουλάχιστον θα έπρεπε να την έχουν και να μπορούν να διαχειριστούν όλες τις περιπτώσεις

 

Διαφωνω με την παραπανω αποψη.Εχουμε την εξειδικευση της ιδιοτητας του γονιου η οποια ειναι η σηματικοτερη ωστε να κουμανταρουμε τα παιδια μας.Πρωτα εμεις θα κουμανταρουμε το παιδι μας κι επειτα στην ταξη ειναι η δουλεια του δασκαλου να συνεχισει και να ενισχυσει το καλο εργο που εχει γινει μεσα στην οικογενεια!

Οσο για το ποσο απεχει η θεωρια απο την πραξη....Ο δασκαλος δεν ειναι θεος.αλλα πρεπει να προσπαθει ειλικρινα να διαχειριστει με τον καλυτερο τροπο οτι προκυψει...σε συνεργασια με το σπιτι!

 

Το σκηνικο με τον γιο σου...απλα απαραδεκτο

Απο την εμπειρια μου ως τωρα, 6 χρονια στο δημοτικο και 2 στο γυμνασιο, κατεληξα πως ΔΕΝ ΝΟΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ....

νομιζω οτι ειναι λιγο υπερβολικο αυτο

Την ησυχια τους θελουν και οτι παει στραβα, φταιει το παιδι, φταινε οι γονεις αλλα ποτέ αυτοι....

εεε...καπου φταινε και αυτοι

Δεν λεω πως δεν υπαρχουν εξερεσεις, σιγουρα υπαρχουν...Μιλαω ομως για την πλειοψηφια δυστυχως και οχι την μειοψηφια......

Πατανε επανω στους βαθμους για να τιμωρησουν ενα παιδι που αυτοι θεωρουν οτι κανει κατι λαθος...

Στο γυμνασιο γινονται τα τερατα.....Αυτοι μπαινουν, παραδιδουν το μαθημα τους και δρομο....Τα πιο ζωηρα τα πετανε εξω με απουσια και εκει τελειωνει το εκπαιδευτικο τους εργο....

Δεν αναρωτιουνται γιατι δυο τρια πεντε παιδια ειναι αυτα που δημιουργουν μονομως προβλημα μεσα στην ταξη...

Γιατι αραγε αυτα τα 2-3-5 παιδια δημιουργουν το προβλημα??

λυση γι αυτους ειναι εξω με απουσια...

Εσυ τι θα προτεινες να γινει περα απο την απουσια και εξω??

Υπαρχουν Καθηγητες που μεσα στο μαθημα τους δεν κουνιεται φυλλο...

Δεν ανασαινουν που λεει ο λογος τα παιδια...Ουτε τα "ζωηρα", αυτα που εχουν μαζεψει 60 απουσιες μονοωρες...Γιατι? Γιατι σε αυτους τα παιδια καθονται ηρεμα??? Αυτο δεν τους παραξενευει? Αυτο δε δειχνει οτι τελικα δεν κανει κατι λαθος το παιδι αλλα ο καθηγητης??

Οχι δεν ειναι ενδεικτικο αυτο οτι κατι κανει λαθος ο καθηγητης,οχι παντα τουλαχιστον

Τι να πω....

Εγω εχω απογοητευτει πλεον απο το ολο συστημα....

Και εχω μπροστα μου αλλα 4 χρονια!!!!

 

Υ.Γ. Εγω ειμαι Καθηγητρια Αγγλικων και δουλευω με παιδακια απο

8 μεχρι 18 χρονων.....Και γι αυτο με στεναχωρει ιδιαιτερα...

Συναδελφοι ειμαστε!Κι εγω εχω δουλεψει με παιδακια απο Γ'Δημοτικου εως Γ'Λυκειου σε Δημοσια Σχολεια Αθηνας και Επαρχιας και εχω πολλα παραδειγματα που αν καθομασταν να τα ξεψαχνισουμε θα βλεπαμε τα τερατα και στις οικογενειες των παιδιων.Απο τον πατερα που πλακωνει στο ξυλο το παιδι μπροστα στους συμμαθητες του μεχρι τον πατερα που επειδη εχει φραγκα εχει κανει τον γιο του να νομιζει οτι με καμποσα στρεμματα ελιες εχει δικαιωμα να το παιζει αφεντικο και στον δασκαλο του!και μεχρι την μανα που κρυβει τα τηλεφωνηματα και τις απουσιες του παιδιου της απο τον πατερα κι οταν εκεινος τα μαθαινει πεφτει απο τα συννεφα

 

Και δυστυχώς σε αυτό το κομματι, που αφορά την παιδοψυχολογία πολλοί εκπαιδευτικοί λειτουργούν ρατσιστικά!!!

Νιτσα μου θα μου επιτρεψεις να πω αρκετοι οχι πολλοι!!

 

Καλά με έστειλες τώρα!!!

Βρε παιδιά τίποτα δεν εχει αλλάξει μέσα σ' αυτά τα 20 χρόνια που καθόμασταν εμείς στα θρανία; Είναι δυνατόν με τόση πρόοδο και τεχνογνωσία να ισχύουν τα ιδια που ισχυαν και στις δικιές μας γενιές;

 

Σαφως και εχουν αλλαξει καλη μου nininos.Πλεον εχεις να αντιμετωπισεις μαθητες που επειδη τους λες και μαλιστα με ωραιο τροπο"βρε παλικαρι μου...τωρα ειμαι εγω υποχρεωμενη να βλεπω το σλιπακι σου??Ανεβασε λιγο το παντελονι σου εδω που ειμαστε"...εκεινοι νακατεβαζουν ολο το παντελονι και σου δειχνουν με καθε καλη διαθεση να σε σοκαρουν οοοολο το σλιπακι με τον πισινο τους!!:)

Δεν μπορεις να πεις,εεεεεεε??Καπως εχουν αλλαξει..

Για πεςμου λοιπον...20 χρονια πριν αν γινοταν κατι τετοιο πως θα αντιδρουσε ο καθηγητης και πως νομιζεις οτι αντεδρασε τωρα??Η μαλλον...κατα την γνωμη σου,πως θα επρεπε σημερα να αντιδρασει??

 

Να τελειωσω λεγοντας οτι πραγματικα θα ηθελα να δω τι αντιδρασεις θα υπηρχαν αν καποιοι εκπαιδευτικοι αρχιζαν να λενε και να ζητανε γνωμες για τις περιεργες και αλλοπροσαλες συμπεριφορες των κηδεμονων...ειλικρινα το λεω και χωρις διαθεση για ξεκατινιασμα...

πιστευετε οτι φταινε στην πλειοψηφια οι εκπαιδευτικοι...

οι κηδεμονες φταινε σε κατι??

Κατα την γνωμη σας υπαρχουν κηδεμονες που πανε με προκαταληψη??

Υπαρχουν κηδεμονες που δεν ασχολουνται καθολου με την ψυχολογια των παιδιων τους αλλα περιμενουν τα παντα απο τον εκπαιδευτικο??

Αληθεια...βρεθηκε ποτε κανεις να δωσει δικαιο σε εκαπιδευτικο και να πει...εεεεεε,ναι το παιδι μου του εχει βγαλει πραγματικα την πιστη??

Τα παιδια σας,σας λενε για συμμαθητες τους που δεν χαμπαριαζουν απο τιποτε??

Που ειναι αδιαφοροι για το μελλον τους κλπ κλπ

(κατεξοχην για παιδια στην εφηβεια)

 

Τα παραπανω δεν τα απευθυνω συγκεκριμενα στα μελη που εκανα παραθεση τα ποστ τους,γενικα τα αναφερω ως προβληματισμους!

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη αλλα αν καταλαβα καλα υπαρχει θεμα ηδη απτο νηπιαγωγειο για την "ζωηραδα" του μικρου. Η οποια ζωηραδα, αν καταλαβα καλα, αυξανεται με καποια λαθος αντιμετωπιση. Αρα υπαρχει εστω ενα μικρο θεματακι. Δεν σημαινει απαραιτητα πως ειναι κατι το αρνητικο. Οπως ανεφερα παραπανω ισως σημαινει πως το παιδι ειναι πανεξυπνο και απλα τα κανει αυτα γιατι βαριεται με την υλη της ταξης. Ωστοσο μαλλον εχει καποιο θεματακι στην κοινωνικη συμπεριφορα.

Γιατι για φαντασου ολα τα παιδια σε μια ταξη να ηταν ετσι; Θα γινοταν μαθημα ή θα μετρουσαμε καρουμπαλα;

Το να τα ριχνουμε ολα στην δασκαλα ειναι λαθος αντιμετωπιση. Εξαλλου αυτο θα φανει με μια αλλαγη της δασκαλας. Αν το παιδι παει στο παραλληλο τμημα και συνεχιστουν τα ιδια αρα μαλλον ωφειλεται στο παιδι και οχι σε ολους τους εκπαιδευτικους του σχολειου.

Ειμαι της αποψης πως δεν θελει μονοπλευρη αντιμετωπιση το θεμα.

Να πει η μαμα, επ καπου κατι δεν παει καλα..τι εχει το παιδι; γιατι κανει ετσι; Εχει απτο νηπιαγωγειο που κανει ετσι..πως θα συνεχιστει; Θα ησυχασει; Μηπως πρεπει να αλλαξω κατι στην διαπαιδαγωγηση; Μηπως πρεπει να δεχτω γνωμες και βοηθεια;

Να πει και η δασκαλα, επ καπου κατι κανω λαθος. Μου λειπει η εμπειρια....τι πρεπει να κανω στα πιο δυσκολα παιδια; Γιατι εχασα την μπαλα;

 

Μονο ετσι βοηθανε το παιδι, ΜΑΖΙ!

Γιατι πως να το κανουμε...το σχολειο ειναι μια πρωτη μικρη κοινωνια.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη αλλα αν καταλαβα καλα υπαρχει θεμα ηδη απτο νηπιαγωγειο για την "ζωηραδα" του μικρου. Η οποια ζωηραδα, αν καταλαβα καλα, αυξανεται με καποια λαθος αντιμετωπιση. Αρα υπαρχει εστω ενα μικρο θεματακι. Δεν σημαινει απαραιτητα πως ειναι κατι το αρνητικο. Οπως ανεφερα παραπανω ισως σημαινει πως το παιδι ειναι πανεξυπνο και απλα τα κανει αυτα γιατι βαριεται με την υλη της ταξης. Ωστοσο μαλλον εχει καποιο θεματακι στην κοινωνικη συμπεριφορα.

Γιατι για φαντασου ολα τα παιδια σε μια ταξη να ηταν ετσι; Θα γινοταν μαθημα ή θα μετρουσαμε καρουμπαλα;

Το να τα ριχνουμε ολα στην δασκαλα ειναι λαθος αντιμετωπιση. Εξαλλου αυτο θα φανει με μια αλλαγη της δασκαλας. Αν το παιδι παει στο παραλληλο τμημα και συνεχιστουν τα ιδια αρα μαλλον ωφειλεται στο παιδι και οχι σε ολους τους εκπαιδευτικους του σχολειου.

Ειμαι της αποψης πως δεν θελει μονοπλευρη αντιμετωπιση το θεμα.

Να πει η μαμα, επ καπου κατι δεν παει καλα..τι εχει το παιδι; γιατι κανει ετσι; Εχει απτο νηπιαγωγειο που κανει ετσι..πως θα συνεχιστει; Θα ησυχασει; Μηπως πρεπει να αλλαξω κατι στην διαπαιδαγωγηση; Μηπως πρεπει να δεχτω γνωμες και βοηθεια;

Να πει και η δασκαλα, επ καπου κατι κανω λαθος. Μου λειπει η εμπειρια....τι πρεπει να κανω στα πιο δυσκολα παιδια; Γιατι εχασα την μπαλα;

 

Μονο ετσι βοηθανε το παιδι, ΜΑΖΙ!

Γιατι πως να το κανουμε...το σχολειο ειναι μια πρωτη μικρη κοινωνια.

 

Το να πούμε έχει η δασκάλα/η μαμά/ο μπαμπάς/ο διευθυντής/ο μπακάλης/το απιδί πρόβλημα είναι πάρα πολύ εύκολο.

Από τη στιγμή που θα ξεκαθαριστεί αν υπάρχει ή όχι όντως κάποιο πρόβλημα με το παιδί (που αυτό θα γίνει μόνο μέσω ολοκληρωμένης αξιολόγησης), τότε όλοι μαζί (ναι ακόμα και ο μπακάλης) πρέπει να δουλέψουν ΓΙΑ το παιδί. Και το σχολέιο (με όποιους περιλαμβάνει) και η μαμά και ο διευθυντής και η δασκάλα και οι συμμαθητές και το παιδί το ίδιο. Αλλά ακόμα και αν υπάρχει πρόβλημα (και μιλάω γενικά) πάλι όλοι μαζί πρέπει να δουλέψουν για να αντιμετωπιστεί αυτό το πρόβλημα όποιο και αν είναι.

Link to comment
Share on other sites

Το να πούμε έχει η δασκάλα/η μαμά/ο μπαμπάς/ο διευθυντής/ο μπακάλης/το απιδί πρόβλημα είναι πάρα πολύ εύκολο.

Από τη στιγμή που θα ξεκαθαριστεί αν υπάρχει ή όχι όντως κάποιο πρόβλημα με το παιδί (που αυτό θα γίνει μόνο μέσω ολοκληρωμένης αξιολόγησης), τότε όλοι μαζί (ναι ακόμα και ο μπακάλης) πρέπει να δουλέψουν ΓΙΑ το παιδί. Και το σχολέιο (με όποιους περιλαμβάνει) και η μαμά και ο διευθυντής και η δασκάλα και οι συμμαθητές και το παιδί το ίδιο. Αλλά ακόμα και αν υπάρχει πρόβλημα (και μιλάω γενικά) πάλι όλοι μαζί πρέπει να δουλέψουν για να αντιμετωπιστεί αυτό το πρόβλημα όποιο και αν είναι.

 

 

μα ακριβως αυτο ειπα και εγω ενα ποστ πιο πανω. Μονο ΜΑΖΙ πρεπει να δουλεψουν για το παιδι.

Προσωπικα οπως ξανααναφερα πιο πανω νομιζω προκειται για ενα πανεξυπνο παιδακι που θελει απλα την αναλογη αντιμετωπιση. Πχ στο σχολειο την αναλογη υλη που δεν θα τον κανει να βαριεται. Εν αναγκη και την αλλαγη σε μια ταξη παραπανω αν του επιτρεπουν κατι τετοιο οι ικανοτητες του. Νομιζω τοτε θα λυθει και αυτο.

Συμφωνω για την αξιολογηση

Link to comment
Share on other sites

marsolan, νομιζω οτι το θεμα τιθεται στο οτι κανεις δε θελει να αναλαβει ευθυνη. Και οχι μονο σ'αυτο το θεμα, κανεις σ'αυτη τη χωρα δε φταιει για τιποτα, ποτε. Ειναι θεμα νοοτροπιας γενεων που δεν αλλαζει τοσο ευκολα...

 

Πολλοι γονεις θεωρουν τους εκπαιδευτικους υπευθυνους για ολα, πρεπει να ειναι θεοι και να διδαξουν 25 παιδια διαφορετικων ικανοτητων, να μην βαλουν πολλα για την αλλη μερα, να φερθουν ομορφα σε καθε παιδι αναλογα με το χαρακτηρα του, να διορθωσουν τυχον αντικοινωνικες συμπεριφορες -που μπορει να ειναι διαφορετικες σε καθε παιδι- να προσεξουν ξεχωριστα το Γιαννακη και τη Μαρια γιατι ειναι πανεξυπνοι, αλλα και ο Γιωργακης ειναι μπερδεμενος αυτον το καιρο γιαιτ χωρισαν οι γονεις του και μενει προσωρινα στη γιαγια του. Και να μην ξεχασουμε και την Ελενιτσα που δυσκολευεται και υπαρχει υποψια δυσλεξιας....

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΥΠΟΔΟΜΕΣ, τελεια. Τι να πρωτοκανει ο εκπαιδευτικος;

Βεβαια γελοιοτητες του τυπου "βαζω το παιδι ορθιο στη γωνια, του παιρνω την καρεκλα, το απομονωνω, του τσιριζω, του λεω οτι δεν αξιζει να ειναι στο σχολειο" πρεπει να τιμωρουνται παραδειγματικα ωστε να εκλειψουν, γιατι δυστυχως σε μερικους ανθρωπους η γνωση και η εκπαιδευση δε φτανει, πρεπει να εχουν και το φοβο..

 

Αυτα ειναι τα σφαλματα των γονεων. Φταιει κατα ενα μεγαλο βαθμο η ελλειπης εκπαιδευση και προετοιμασια των δασκαλων, οπως πολλες φορες και ο εγωισμος. Δηλαδη οταν εχεις προβλημα με καποιο παιδι, να τολμας να πεις "δεν ξερω τι να κανω. Συμβουλεψτε με".

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια σε μια τετοια περιπτωση σαν αυτη που ανεφερες, που μπορει να απευθυνθει ενας εκπαιδευτικος; Για να ζητησει καθοδηγηση εννοω.

Γινονται σεμιναρια; Υπαρχει μετεκπαιδευση παραλληλη με την εργασια;

Απτην αλλη...οι γονεις το δεχονται πως υπαρχει "θεμα"; Γιατι να λεω...δεν υπαρχει θεμα ειναι το πιο ευκολο στον κοσμο. Να παραδεχομαι πως κατι υπαρχει ενα αλλο θεμα και να αποποιω καθε ευθυνη δικη μου σε τριτους ενα μεγαλυτερο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω με την παραπανω αποψη.Εχουμε την εξειδικευση της ιδιοτητας του γονιου η οποια ειναι η σηματικοτερη ωστε να κουμανταρουμε τα παιδια μας.Πρωτα εμεις θα κουμανταρουμε το παιδι μας κι επειτα στην ταξη ειναι η δουλεια του δασκαλου να συνεχισει και να ενισχυσει το καλο εργο που εχει γινει μεσα στην οικογενεια!

Οσο για το ποσο απεχει η θεωρια απο την πραξη....Ο δασκαλος δεν ειναι θεος.αλλα πρεπει να προσπαθει ειλικρινα να διαχειριστει με τον καλυτερο τροπο οτι προκυψει...σε συνεργασια με το σπιτι!

 

 

 

 

Νιτσα μου θα μου επιτρεψεις να πω αρκετοι οχι πολλοι!!

 

 

 

Να τελειωσω λεγοντας οτι πραγματικα θα ηθελα να δω τι αντιδρασεις θα υπηρχαν αν καποιοι εκπαιδευτικοι αρχιζαν να λενε και να ζητανε γνωμες για τις περιεργες και αλλοπροσαλες συμπεριφορες των κηδεμονων...ειλικρινα το λεω και χωρις διαθεση για ξεκατινιασμα...

πιστευετε οτι φταινε στην πλειοψηφια οι εκπαιδευτικοι...

οι κηδεμονες φταινε σε κατι??

Κατα την γνωμη σας υπαρχουν κηδεμονες που πανε με προκαταληψη??

Υπαρχουν κηδεμονες που δεν ασχολουνται καθολου με την ψυχολογια των παιδιων τους αλλα περιμενουν τα παντα απο τον εκπαιδευτικο??

Αληθεια...βρεθηκε ποτε κανεις να δωσει δικαιο σε εκαπιδευτικο και να πει...εεεεεε,ναι το παιδι μου του εχει βγαλει πραγματικα την πιστη??

Τα παιδια σας,σας λενε για συμμαθητες τους που δεν χαμπαριαζουν απο τιποτε??

Που ειναι αδιαφοροι για το μελλον τους κλπ κλπ

(κατεξοχην για παιδια στην εφηβεια)

 

Τα παραπανω δεν τα απευθυνω συγκεκριμενα στα μελη που εκανα παραθεση τα ποστ τους,γενικα τα αναφερω ως προβληματισμους!

Έχω δει και παράλογους κηδεμόνες και έχω μάθει από νωρίς να διακρίνω και να ψάχνω την αντίθετη άποψη. Ναι υπάρχουν και παράλογοι γονείς. Εγω πχ δεν έκανα ποτέ παράπανω γιατί ο τάδε γρατζόυνησε ή δάγκωσε το παιδί μου ή το έπιασε από το λαιμό κλπ κλπ κλπ. Εχω προσππαθήσει να πείσω το παιδί να πηγαίνει στη δασκάλα του και να το λέει μόνος του και μετά από δυό χρόνια που το κατάφερα η δασκάλα του απαντάει δε με νοιαζει να το πεις στο δασκαλο επιφυλάκης(που ούτε ξέρει το παιδι ποιος είναι). Υπάρχουν γονείς όμως που τηντριχα την κάνουν τριχιά και δημιουργούν διενέξεις λες και το παιδί τους είναι το αθώο.

Ολον αυτόν τον καιρό προσπάθησα να έχω συνεργασία με τη δασκάλα και να βοηθήσω όσο μπορώ από το σπίτι. Αλλά από όσο βλέπω με την αντιμετωπισή της το πράγμα χειροτέρεψε και συχγωρέστε με αλλά από κάποια φάση και έπειτα ο ρόλος της ως δασκάλα δεν της επιτρέπει να καθοδηγεί τα άλλα παιδια με το ποιο θα κάνουν παρεα και ποιο όχι. Ούτε να συμπεριφέρεται έτσι στο παιδι κανενός!

Κωνσταντινος 26/08/2004.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...