Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πιστοφίδης γυναικολόγος τον έχει κάποια;;


Recommended Posts

κορίτσια, επειδή θα υποβληθώ σε μια επέμβαση αφαίρεσης ινομυωμάτων με μάλλον τελικά ανοιχτό χειρουργείο και ο κ.Πιστοφίδης ήταν αυτός που μου έκανε "κλικ" μεσα στον κυκεωνα του ψαξίματος της περίπτωσης μου, έχετε κάποια εμπειρία από τον συγκεκριμένο γιατρό;;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ τον έχω γυναικολόγο και τον εμπιστεύομαι με κλειστά μάτια, ειδικά σε χειρουργικά θέματα. Με βοήθησε σε μια πολύ δύσκολη γυναικολογική κατάσταση που είχα και που τραβιόμουνα για μήνες σε διάφορους άλλους γιατρούς. Μόλις τον συνάντησε με κέρδισε σαν άνθρωπος και μετά από την εγχείρηση με κέρδισε σαν γιατρός. Από τότε δεν τον έχω άλλαξει. Γενικά είναι πολύ χαλαρός και δε σε αγχώνει χωρίς λόγο. Εγώ πλέον δύσκολα θα τον άλλαζα. Πίστεψε με ο άνθρωπος "κεντάει", δεν χειρουργεί.

hmzPp2.png 

Link to comment
Share on other sites

αχ σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Η αλήθεια ειναι ότι εχω περίπου 10 ινομυώματα και πρεπει να βγουν και μου "εβγαλε" πολύ εμπιστοσύνη, εκεί που ένας αλλος μου είπε (στο όρθιο κιολας φευγοντας) : "ε το πολύ να σου βγαλουμε όλη τη μήτρα"...

ανοιχτό χειρουργείο έκανες ή λαπαροσκοπικό;;; εμένα ανοιχτό θα μου κανει όπως είπα παραπάνω λόγω πολλών ινομυωμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Λαπαροσκόπηση έκανα, αλλά και στο ανοιχτό χειρουργείο θα τον εμπιστευόμουν. Πριν τον βρω έτρεχα κι εγώ σε διάφορους γιατρούς και μου έλεγε ο καθένας το κοντό του και το μακρύ του. Θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό μέσα στην ατυχία μου που τον βρήκα. Αν όπως λές σου κάνει και σαν άνθρωπος, γιατί το παν είναι να νοιώθεις σιγουριά με τον γιατρό σου, μην φοβάσαι καθόλου για την εγχείρηση. Πότε είναι να την κάνεις;

hmzPp2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την κατανόηση

απο την ομάδα moderators

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Ήθελα να ρωτήσω όσες έχετε γιατρό τον Πιστοφίδη χειρουργεί και με ρομποτική επέμβαση που ακούγεται ότι είναι ο ασφαλέστερος τρόπος για τα ινωμυόματα ποιά εχει γενικά εμπειρία χειρουργικής επέμβασης με αυτόν τον γιατρό;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τον έχω γυναικολόγο και τον εμπιστεύομαι με κλειστά μάτια, ειδικά σε χειρουργικά θέματα. Με βοήθησε σε μια πολύ δύσκολη γυναικολογική κατάσταση που είχα και που τραβιόμουνα για μήνες σε διάφορους άλλους γιατρούς. Μόλις τον συνάντησε με κέρδισε σαν άνθρωπος και μετά από την εγχείρηση με κέρδισε σαν γιατρός. Από τότε δεν τον έχω άλλαξει. Γενικά είναι πολύ χαλαρός και δε σε αγχώνει χωρίς λόγο. Εγώ πλέον δύσκολα θα τον άλλαζα. Πίστεψε με ο άνθρωπος "κεντάει", δεν χειρουργεί.

 

Ήθελα να σε ρωτήσω μιας και τον έχεις γιατρο τον Πιστοφίδη γιατί και εγώ σ'αυτόν πήγα και πρόκειται να κάνω ένα χειρουργείο ινομυωμάτων χρησιμοποιεί και ρομποτική χειρουργική ;;; είναι η πιο επισφαλής μέθοδος διάβασα μετά την εγχείρηση χρειάζεται πλαστική για τις οπές;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ήθελα να ρωτήσω όσες έχετε γιατρό τον Πιστοφίδη χειρουργεί και με ρομποτική επέμβαση που ακούγεται ότι είναι ο ασφαλέστερος τρόπος για τα ινωμυόματα ποιά εχει γενικά εμπειρία χειρουργικής επέμβασης με αυτόν τον γιατρό;

Καλησπέρα Τζένη.Εμένα με χειρούργησε ο Πιστοφίδης πρίν 1,5χρόνο περίπου.Αφαίρεση ινομυομάτων λαπαροσκοπικά.Εξαίρετος ιατρός,ήρεμος κ θετικός άνθρωπος.Μου πρότεινε να με χειρουργήσει στα πλαίσια εκπαιδευτικού σεμιναρίου που γινόταν συγκεκριμένη ημ/νια,όπου στην επεμβαση θα παρευρίσκονταν κ φοιτητές οπότε το κόστος ήταν μηδαμινό.Όυτε αμοιβή πήρε,ούτε νοσήλια πλήρωσα.Μόνο στον αναισθησιολόγο 300 ευρω και 80ευρω τη βιοψία των ινομυωμάτων!!!Και μάλιστα επειδή την προγραμματισμένη ημ/νια της επέμβασης είχα πάθει βρογχίτιδα(οπότε ήταν αδύνατο να μπώ χειρουργείο) απο μόνος του μου πρότεινε να μπώ μόλις γίνω καλά χωρίς να μου πάρει χρήματα όπως μου είχε τάξει!!!

Η επέμβαση κράτησε 30' με πλήρη αναισθησία,αφαίρεσε 2 ινομυώματα.Οι τομές είναι 4 τρυπούλες σε σχήμα σταυρού απο τον αφαλό κ κάτω ,πάρα πολύ μικρές,καθόλου αντιαισθητικές.Δεν σκέφτομαι καν για πλαστική δλδ!!Επίσης τα ράμματα απορροφήθηκαν απο μόνα τους(δε θυμάμαι όμώς σε πόσες μέρες), δε χρειάστηκε να τρέχω να τα αφαιρώ!!!

Έμεινα 1 βράδυ μόνο στην κλινική,στο Λευκό Σταυρό,την άλλη μέρα το μεσημέρι ήμουν σπίτι μου.

Στην αρχή βέβαια πονούσα αρκετά για καμία βδομάδα.Αν σου πούν οτι την άλλη μέρα μπορείς να πάς στη δουλειά ψέμματα θα σου πούν.Να κάτσεις καμία 15αρια μέρες.Γενικά πονούσαν εσωτερικά τα ράμματα ειδικά όταν γελούσα,για 30 μέρες περίπου αλλά όχι τόσο που να υποφέρω..Δουλειές βαριές βέβαια απέφευγα μέχρι να σταματήσει ο πόνος.

Τζενάκι δεν ξέρω αν σε κάλυψα με το κατεβατό μου!!!Οτι άλλο σου έρθει στο μυαλό ρώτα με.Σου προτείνω πάντως το γιατρό αυτό ανεπιφύλακτα.Μακάρι να έμενα Αθήνα να με ξεγεννούσε κιόλας !!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα, ήθελα να μοιραστώ την εμπειρία μου ελπίζοντας να βοηθήσω όποια κοπέλα περνάει παρόμοιες άσχημες καταστάσεις και πόνους που πέρασα εγώ..για πέντε περίπου χρόνια υπέφερα από ενδομητρίωση έχοντας κάνει ένα χειρουργείο το 2011. Μετά από δυο χρόνια ξαναεμφάνισα κύστη στην ωοθήκη ακριβώς στο ίδιο σημείο (τελικά επανεμφανίστηκε λόγω κακού χειρουργείου-δεν είχα καθαριστει καλα).. όταν η κύστη ήταν περίπου 4 εκατοστα (και αφού είχα νοσηλευτεί ήδη ξανά με πόνους χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα και έχοντας επισκεφτεί πολλούς γιατρούς) επισκέφτηκα τον γιατρό Χατζηλία Ιωάννη στην μυτιλήνη ο οποίος μου πρότεινε να κάνω παιδί και μάλιστα γρηγορα.. μετά από δυο μήνες επειδή κάτι δεν μου καθόταν καλά με το χατζηλία και επειδη οι πόνοι συνεχιζόταν επισκέφτηκα τον Πιστοφίδη. Είναι καταρχάς ένας εξαίρετος επιστήμονας και πολύ φιλικός άνθρωπος.. όταν του είπα το ιστορικό μου και αφου με εξέτασε (εν τω μεταξυ η κυστη εφτασε 6 εκ) μου είπε ότι πρέπει να χειρουργηθώ γιατί είναι πολύ επικίνδυνη μια εγκυμοσύνη,που ευτυχώς δεν είχε ακόμα έρθει, έχοντας την κύστη για το παιδι ακόμη και για την ζωή μου... με λίγα λόγια ήμουν πολύ τυχερή που δεν έμεινα έγκυος αυτούς τους 2 μήνες.. ο πιστοφίδης μου έκανε την αφαίρεση κύστης και άλλων εστιών ενδομητρίωσης, ήταν πολύ ανώδυνο χειρουργείο και μου άλλαξε όλη μου την ζωή... πόνο δεν ξανα ένοιωσα..είναι υπέροχο να ζεις ξένοιαστατην καθημερινότητα χωρίς παυσίπονα.. τον προτείνω ανεπιφύλακτα!! Προχτές έμαθα για μια κοπέλα στη μυτιλήνη, ίδια περίπτωση με μένα, έμεινε έγκυος έσκασε η κύστη όταν ήταν 8μηνών, δυστυχώς έχασε το μωρό κ η υγεία της δεν έχει επανέλθει πλήρως ακόμη... όσο για μένα έχω βρει τον γιατρό που εμπιστεύομαι με κλειστά μάτια, τον ανθρωπο που μου υποσχέθηκε μια ζωή χωρίς πόνους και με παιδί!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα σας,

 

Αναζητώντας κάποιον που να μου ταιριάζει, έχω δει αρκετούς γυναικολόγους το τελευταίο διάστημα. Ομολογώ ότι ο συγκεκριμένος μου έκανε πολύ καλή εντύπωση. Ήθελα τη γνώμη του σε ορισμένα θέματα και ήταν κατατοπιστικός, άμεσος και καταρτισμένος. Αυτό που αναρωτιέμαι -γιατί παρέλειψα να τον ρωτήσω- είναι αν εκτός από την ενδομητρίωση και την εξωσωματική που είναι οι τομείς εξειδίκευσής του, παρακολουθεί και ασθενείς ως απλός γυναικολόγος και μαιευτήρας. Ξέρει καμία φίλη;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Αναζητώντας κάποιον που να μου ταιριάζει, έχω δει αρκετούς γυναικολόγους το τελευταίο διάστημα. Ομολογώ ότι ο συγκεκριμένος μου έκανε πολύ καλή εντύπωση. Ήθελα τη γνώμη του σε ορισμένα θέματα και ήταν κατατοπιστικός, άμεσος και καταρτισμένος. Αυτό που αναρωτιέμαι -γιατί παρέλειψα να τον ρωτήσω- είναι αν εκτός από την ενδομητρίωση και την εξωσωματική που είναι οι τομείς εξειδίκευσής του, παρακολουθεί και ασθενείς ως απλός γυναικολόγος και μαιευτήρας. Ξέρει καμία φίλη;

 

Ευχαριστώ!

 

Τον είχε η αδελφή μου και της έκανε χειρουργείο για αφαίρεση κύστης, λαπαροσκοπικά, πριν από 7-8 χρόνια και επειδή ήταν πολύ ευχαριστημένη μου τον πρότεινε και ως γυναικολόγο.

Τον επισκέφθηκα για απλό γυναικολογικό έλεγχο + τεστ ΠΑΠ. Σαφώς και παρακολουθεί ασθενείς ως απλός γυναικολόγος και μαιευτήρας. Ήταν όντως ευγενικός αλλά δεν συνέχισα μαζί του γιατί ήταν ακριβός για μένα, περίμενα πολύ ώρα στο ραντεβού και το κυριότερο (αλλά τελείως υποκειμενικό) δεν ένιωθα και πολύ άνετα μαζί του.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, vtgian.

Φθηνό σίγουρα δεν τον λες αλλά οι γυναικολόγοι που πήγα τελευταία κινούνταν δυστυχώς στα ίδια υψηλά επίπεδα. Ίσως έχει να κάνει με το ότι είναι "προβεβλημένοι", δεν ξέρω.

Αυτό που εκτίμησα στον συγκεκριμένο είναι ότι δεν προσπάθησε να με πιάσει "πελάτη", και σε ένα θέμα που διαφωνούσαμε ως προς την προσέγγιση, έδειξε να σέβεται τη γνώμη μου, κάτι που δεν το συναντάς σε όλους τους γιατρούς.

Ο προηγούμενος δε που είχα πάει, ήθελε με το "καλημέρα" σας να με βάλει χειρουργείο για ενδομητρίωση, ενώ όπως με διαβεβαίωσε ο Πιστοφίδης δεν έχω ενδομητρίωση! Πόση προσοχή χρειάζεται με τους γιατρούς...

 

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...
κορίτσια, επειδή θα υποβληθώ σε μια επέμβαση αφαίρεσης ινομυωμάτων με μάλλον τελικά ανοιχτό χειρουργείο και ο κ.Πιστοφίδης ήταν αυτός που μου έκανε "κλικ" μεσα στον κυκεωνα του ψαξίματος της περίπτωσης μου, έχετε κάποια εμπειρία από τον συγκεκριμένο γιατρό;;;;

 

Καλημέρα κορίτσια είμαι καινουργια στο forum και εγω είμαι ιδια περιπτωση Fleur15 εχω 10 ινομυωματα και μου λένε ανοιχτό χειρουργείο. Θα μου πεις τι γνώμη σου για κ.Πιστοφίδη εσύ που το έχεις ήδη κάνει???? Ειμαι πολύ αγχωμένη φοβαμαι μήπως δεν μπορώ να κάνω παιδιά μετα :-(

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια είμαι καινουργια στο forum και εγω είμαι ιδια περιπτωση Fleur15 εχω 10 ινομυωματα και μου λένε ανοιχτό χειρουργείο. Θα μου πεις τι γνώμη σου για κ.Πιστοφίδη εσύ που το έχεις ήδη κάνει???? Ειμαι πολύ αγχωμένη φοβαμαι μήπως δεν μπορώ να κάνω παιδιά μετα :-(

 

Καλημέρα! Είναι ο γιατρός που με χειρούργησε(ενδομητρίωση), ο εξωσωματικός μου κ αυτός που μου χάρισε τον 2+μηνών γιο μου. Αν επιτρέπεται, τι ηλικία έχεις; Έχεις παιδάκι; Η αλήθεια είναι οτι 10 δεν τα λες κ λίγα. Πρέπει να τα έχεις αρκετά χρόνια από οτι καταλαβαίνω. Ο Πιστοφίδης, ίσως να είναι κ ο τελευταίος που θα πρότεινε ανοιχτό χειρουργείο, όποτε πιστεύω οτι στην περιπτωςη σου ίσως να μη γίνεται διαφορετικά. Αν είναι να προχωρήσεις μαζί του, μη φοβηθείς καθόλου, τα χέρια του είναι μαγικά!!! Κ κάτι τελευταίο, μη μπαίνεις στο τρυπάκι της σύγκρισης με άλλες κοπέλες γιατί κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός κ κατ' επεκταση κάθε περίπτωση μοναδική. Μη διστάζεις, προχώρα η υγεία μας πάνω κ πρώτα από όλα. Καλή συνέχεια κ καλή επιτυχία!

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Είναι ο γιατρός που με χειρούργησε(ενδομητρίωση), ο εξωσωματικός μου κ αυτός που μου χάρισε τον 2+μηνών γιο μου. Αν επιτρέπεται, τι ηλικία έχεις; Έχεις παιδάκι; Η αλήθεια είναι οτι 10 δεν τα λες κ λίγα. Πρέπει να τα έχεις αρκετά χρόνια από οτι καταλαβαίνω. Ο Πιστοφίδης, ίσως να είναι κ ο τελευταίος που θα πρότεινε ανοιχτό χειρουργείο, όποτε πιστεύω οτι στην περιπτωςη σου ίσως να μη γίνεται διαφορετικά. Αν είναι να προχωρήσεις μαζί του, μη φοβηθείς καθόλου, τα χέρια του είναι μαγικά!!! Κ κάτι τελευταίο, μη μπαίνεις στο τρυπάκι της σύγκρισης με άλλες κοπέλες γιατί κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός κ κατ' επεκταση κάθε περίπτωση μοναδική. Μη διστάζεις, προχώρα η υγεία μας πάνω κ πρώτα από όλα. Καλή συνέχεια κ καλή επιτυχία!

 

Σε ευχαριστώ για τα εμψυχωτικά σου λόγια τα έχω ανάγκη.Δεν είμαι από Αθήνα άκουσα για τον Πιστοφίδη και ηθελα να μάθω πληροφορίες ώστε να πάω. Είμαι 32 και έκανα ξανά χειρουργείο ινομυωματων πρίν 5 χρόνια ο γυναικολόγος-χειρουργος μου (εφυγε για εξωτερικό) μου είχε πεί ότι μετά από 8-10 χρόνια θα μου εμφανιζόντουσαν ξανά τα παρακολουθούσα στην πόλη μου με συχνότατους υπερήχους. Τα τελευταία 2 χρόνια αρχισαν να μου βρίσκουν 1-2 αλλα μου ελεγαν ότι όσο δεν σε ενοχλούν μην τα πειράζεις. Το τελευταίο πεντάμηνο άρχισα να έχω μεγαλύτερη διάρκεια στη περίοδο και ανέβηκα σε γιατρό στην Αθήνα (δεν θα ήθελα να πω όνομα) ο οποίος μου βρήκε τα 10 και μου πρότεινε ισως και αφαίρεση μύτρας για να ξεμπερδεύουμε όπως είπε. Γι αυτό θέλω να επισκευτώ τον Πιστοφίδη διάβασα βιογραφικό του και με εντυπωσίασε. Δεν έχω παιδιά και αυτό με ανχώνει περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τα εμψυχωτικά σου λόγια τα έχω ανάγκη.Δεν είμαι από Αθήνα άκουσα για τον Πιστοφίδη και ηθελα να μάθω πληροφορίες ώστε να πάω. Είμαι 32 και έκανα ξανά χειρουργείο ινομυωματων πρίν 5 χρόνια ο γυναικολόγος-χειρουργος μου (εφυγε για εξωτερικό) μου είχε πεί ότι μετά από 8-10 χρόνια θα μου εμφανιζόντουσαν ξανά τα παρακολουθούσα στην πόλη μου με συχνότατους υπερήχους. Τα τελευταία 2 χρόνια αρχισαν να μου βρίσκουν 1-2 αλλα μου ελεγαν ότι όσο δεν σε ενοχλούν μην τα πειράζεις. Το τελευταίο πεντάμηνο άρχισα να έχω μεγαλύτερη διάρκεια στη περίοδο και ανέβηκα σε γιατρό στην Αθήνα (δεν θα ήθελα να πω όνομα) ο οποίος μου βρήκε τα 10 και μου πρότεινε ισως και αφαίρεση μύτρας για να ξεμπερδεύουμε όπως είπε. Γι αυτό θέλω να επισκευτώ τον Πιστοφίδη διάβασα βιογραφικό του και με εντυπωσίασε. Δεν έχω παιδιά και αυτό με ανχώνει περισσότερο.

 

Όπως είπα κ στο προηγούμενο μήνυμα ο Πιστοφίδης, είναι ο τελευταίος πιστεύω γιατρός-άνθρωπος που θα προτείνει ανοιχτό χειρουργείο. Αφαίρεση μήτρας; Ουάου...Θυμώνω κ μόνο που το διαβάζω! Αυτό είναι κάτι που κανένας γιατρός δε μπορεί να ξεστομίζει τόσο εύκολα κ ειδικά σε μια νέα κοπέλα.(αν θέλεις στείλε μου πμ για το όνομα). Είσαι μικρή σε ηλικία κ εφόσον έχεις πλάνο για παιδί πρέπει να είσαι ιδιαίτερα προσεκτική.Μην το αφήσεις όμως άλλο να περιμένει αυτό το θέμα... Κάνε ένα ρβ κ με τον Πιστοφίδη δεν έχεις να χάσεις κ τίποτα μιας κ ειδικεύεται σε αυτά τα θέματα. Είμαι σχεδόν σίγουρη οτι τα πράγματα θα είναι πολύ καλύτερα από όσο νομίζεις. Καλή συνέχεια κ αν το αποφασίσεις κ πας στείλε μου μήνυμα αν θέλεις να μου πεις εντυπώσεις.

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια οταν λετε οτι χειρουργηθηκατε λογω ενδομητιωσης τι ενοειτε?? εγω εκανα λαπαροσκοπηση λογω ινομυωματων και εκει ο γιατρος ειδε οτι εχω και ενδομητριωση( πραγμα που δε γνωριζα εως τοτε) μου ειπε οτι δε μου την καθαρισε γιατι ειχα σε ολο το εντερο κ επρεπε να μου το κοψει. Ουτε μου προτεινε κατι περεταιρω για να την μειωσουμε. Εχω ακουσει κατι για ρομποτικη χειρουργικη. Μαλλον παιζει ρολο και ο βαθμος ενδνομητριωσης που εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω έχω κανει λαπαροσκόπηση και έβγαλα διαφορα λόγω ενδομητριωσης. Τωρα ξανά έχω ένα μικρό ινομοιωμα πήγα λοιπόν στον πιστοφιδη βάση του βιογραφικού του να με δει μήπως και ειναι αυτός ο λόγος που δεν έρχεται το μωρό.

Ήμουν σίγουρη οτι θα μου έλεγε να το βγάλω κι όμως!!! Μου ειπε οτι δεν εμποδίζει!

Θα σου πρότεινα να του κανεις μια επίσκεψη. Επειδή ακούγονται πολλα αυτά που εχεις να πας σε αρκετά εξειδικευμένο επιστήμονα.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια για την βοήθεια είστε υπέροχες. Θα κλείσω ένα ραντεβού μαζί του τη Δευτέρα και θα σας ενημερώσω για αποτελέσματα. Σας ευχαριστωωωώ

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια οταν λετε οτι χειρουργηθηκατε λογω ενδομητιωσης τι ενοειτε?? εγω εκανα λαπαροσκοπηση λογω ινομυωματων και εκει ο γιατρος ειδε οτι εχω και ενδομητριωση( πραγμα που δε γνωριζα εως τοτε) μου ειπε οτι δε μου την καθαρισε γιατι ειχα σε ολο το εντερο κ επρεπε να μου το κοψει. Ουτε μου προτεινε κατι περεταιρω για να την μειωσουμε. Εχω ακουσει κατι για ρομποτικη χειρουργικη. Μαλλον παιζει ρολο και ο βαθμος ενδνομητριωσης που εχεις.

 

Ποτέ έγινε αυτό; Πήρες δεύτερη γνώμη; Δε ξέρω σε τι φάση εισαι(αν έχεις παιδί ή όχι) κ ποια είναι η ηλικία σου αλλά θα σε συμβούλευα να μην το αφήσεις κ να το ψάξεις λιγάκι παραπάνω. Ένας απλός γυναικολόγος το πιθανότερο είναι να σου διαγνώσει κάτι όπως πχ την ενδομητρίωση όμως για το πως θα κινηθείς απο εκεί κ πέρα, σε κάθε περίπτωση το σίγουρο είναι οτι θα χρειαστεί να αποτανθεις σε κάποιον εξειδικευμένο. Η ενδομητρίωση ενημερωτικά είναι υπαίτια σε μεγάλο βαθμό για την υπογονιμότητα μιας γυναίκας.

 

υγ: όταν κανεις το ρβ με έναν τέτοιο γιατρό φρόντισε να έχεις μαζί σου κ το DVD της λαπαροσκόπησης που έχεις κάνει.

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

να'μαι και παλι με νέο πρόβλημα: κύστεις λοιπον. η μια υπάρχει για χρονια που απλά δεν μεγαλώνει μου λένε ότι μπορεί να είναι είτε ενδομητρίωσης είτε τεράτωμα (ξερω τρομακτικη λεξη). προ ενος έτους εμφανιστηκε και μια αλλη, την οποια την χαρακτηρισε ο πιστοφιδης καθαρα ενδομητριωσης. μου προτεινε χειρουργείο λαπαροσκοπικο αλλα επειδή εκεινη την περιοδο δεν δουλευα ήταν δυσκολο ειπε να την δουμε σε ενα εξαμηνο. Ο ca 125 στο μεταξυ ηταν 29,8 τοτε. Φετος πηγα σε ενα πιο φτηνο γιατρο για το τακτικο παπ και επανελεγχο, μου ειπε οτι μεγαλωσε περιπου ενα εκατοστο η κυστη και καλο θα ηταν να βγουν. το κακο ειναι οτι ο ca 125 μου βγηκε 41,8 δηλαδη εκτος φυσιολογικων οριων και εχω ανησυχησει αρκετα....εννοειται εκλεισα αμεσως ραντεβου με τον Πιστοφιδη αλλα καταλαβαινετε θα κανω μαυρο πασχα

Link to comment
Share on other sites

να'μαι και παλι με νέο πρόβλημα: κύστεις λοιπον. η μια υπάρχει για χρονια που απλά δεν μεγαλώνει μου λένε ότι μπορεί να είναι είτε ενδομητρίωσης είτε τεράτωμα (ξερω τρομακτικη λεξη). προ ενος έτους εμφανιστηκε και μια αλλη, την οποια την χαρακτηρισε ο πιστοφιδης καθαρα ενδομητριωσης. μου προτεινε χειρουργείο λαπαροσκοπικο αλλα επειδή εκεινη την περιοδο δεν δουλευα ήταν δυσκολο ειπε να την δουμε σε ενα εξαμηνο. Ο ca 125 στο μεταξυ ηταν 29,8 τοτε. Φετος πηγα σε ενα πιο φτηνο γιατρο για το τακτικο παπ και επανελεγχο, μου ειπε οτι μεγαλωσε περιπου ενα εκατοστο η κυστη και καλο θα ηταν να βγουν. το κακο ειναι οτι ο ca 125 μου βγηκε 41,8 δηλαδη εκτος φυσιολογικων οριων και εχω ανησυχησει αρκετα....εννοειται εκλεισα αμεσως ραντεβου με τον Πιστοφιδη αλλα καταλαβαινετε θα κανω μαυρο πασχα

 

Φιλη Fleur μην σε πιανει πανικος απτους καρκινικους δεικτες και μονο, ξερω πως οι τιμες ποικιλουν αναλογα με την ημερα του κυκλου γιαυτο τους κανεις συγκεκριμενη μερα. Επισης ακομα και απλες λειτουργικες κυστες ανεβαζουν τις τιμες των δεικτων. Θελω να πω μην βαζεις με το νου σου κατι κακο σωνει και ντε. Εννοειται πηγαινε στον γιατρο ξανα, κι εγω τον ιδιο εχω, να σου δωσει οδηγιες- το πιθανοτερο ειναι πντως να χρειαστει αφαιρεση αφου μεγαλωνει. Καλο Πασχα σου ευχομαι!

b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...