Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

SOS:ΑΥΞΗΜΕΝΟ ΙΝΩΔΟΓΟΝΟ


Recommended Posts

Καλημερα κοριτσια για ακομη μια φορα εχω μια απορια:

 

Εκανα τις εξετασεις που κανουμε στον 5ο μηνα και μου εβγαλε αρκετα υψηλο ινωδογονο!!!

Το οριο ειναι απο 180 εως 350 και εγω εχω 405,5!!!!

Σας παρακαλω αν ειχε καμια κατι παραπλισιο ας μου πει αν ειναι επικινδυνο

Ανησυχω για την μπεμπα μου

H3Otp3.pngfxwfyd91vycpqaes.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν ξερω αλλα απ οτι διαβαζω στο ιντερνετ

 

Ινωδογόνο: Το αυξημένο ινωδογόνο σηματοδοτεί αυξημένη πιθανότητα θρομβώσεων.

 

Ισως σου δωσει κανενα αντιπηκτικο και θα πρεπει να μετρας τον χρονο προθρομβινης σου

 

 

edit

 

για να ηρεμησεις κοιτα κι αυτο

 

Τα επίπεδα των παραγόντων VII, VIII, X και ινωδογόνου αυξάνονται κατά τη διάρκεια της φυσιολογικής εγκυμοσύνης, ήδη από τη 12η εβδομάδα της κύησης

 

http://panacea.med.uoa.gr/topic.aspx?id=459

 

 

Απ οτι καταλαβα αυξανονται γενικα στην εγκυμοσυνη αλλα σε τι βαθμο ειναι επικινδυνο δεν ξερω... :roll:

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

Το ινωδογόνο είναι παράγοντας της πήξης του αίματος. Η αύξηση της τιμής του αυξάνει και τις πιθανότητες θρομβώσεων. Το πολύ πολύ να σου πει να πάρεις ασπιρίνη ή να κάνεις ενέσεις ηπαρίνης. Δεν έχω προσωπική εμπειρία, σου λέω όσα έχω ακούσει. Εγώ παίρνω salospir απ' την αρχή της εγκυμοσύνης.

Ο γιατρός σου τι λεει?

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα το ινωδογόνο που έκανα ξανά χθες εξέταση ήταν στο 700 κ επίσης είναι αυξημένο το dimers γι αυτό κ κάνω ενέσεις ηπαρίνης. Έχει σχέση με την πήξη του αίματος αλλά στην εγκυμοσύνη οι τιμές αυξάνονται για να προετοιμάσουν τον οργανισμό κατά τον τοκετό να μην υπάρχει μεγάλη αιμοραγία. Συζήτα το με το γιατρό μήπως πρέπει να κάνεις κ άλλες εξετάσεις για να δεις αν θα χρειαστείς ενέσεις ή μπορεί να ρυθμιστεί με φιλισίν για παράδειγμα.

Iwz1p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα εξετάσεις ινωδογόνου και d-dimer χθες και ήταν στα ουράνια, πήγα το απόγευμα σε έναν αιματολόγο και σήμερα ξεκίνησα ενέσεις imnoset (αν τις θυμάμαι σωστά) και τα τις συνεχίσω κάθε μέρα μέχρι και 40 ημέρες μετά τον τοκετό. Απλά θα κάνω μία διακοπή μία ημέρα πριν πάω να γεννήσω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

INNOHEP μάλλον εννοείς. Μπορείς να μου πεις τι δόση σου έδωσε κ τι τιμές είχες; Γιατί σήμερα μου είπε να αυξήσω πάλι τη δόση κ να κάνω 2 τη μέρα από 0,4 αντί 1 των 0,75 που έκανα.

Iwz1p2.png 

Link to comment
Share on other sites

INNOHEP μάλλον εννοείς. Μπορείς να μου πεις τι δόση σου έδωσε κ τι τιμές είχες; Γιατί σήμερα μου είπε να αυξήσω πάλι τη δόση κ να κάνω 2 τη μέρα από 0,4 αντί 1 των 0,75 που έκανα.

 

Ναι innohep τις λένε, μη με παρεξηγείς χθες τις αγόρασα και χθες την έκανα για πρώτη φορά.

Τις τιμές δεν τις έχω εγώ, τις έχει ο γυναικολόγος μου όπου με έστειλε αμέσως στον διευθυντή αιματολογίας του Μητέρα και το απόγευμα με δέχτηκε στο ιατρείο του για μία επιπλέον εξέταση (πικρή ιστορία τα χρήματα επίσκεψη το πρωί και εξέταση το απόγευμα = 435 ευρώ ~ είπες τίποτα :shock: κακός επαγγελματικός προσανατολισμός....) anyway εμένα μου δίνει μία των 0,45 ημερησίως και θα επανεκτιμήσει την κατάσταση σε έναν μήνα, τώρα τι να σου πω. Όταν θα πάω στον γυναικολόγο και μου δώσει τα αντίγραφα των εξετάσεων θα σου τις ανεβάσω.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια αυτά που λέτε εμένα μου φαίνονται κινέζικα. Εγώ εκτός από γενική αίματος και ούρων, σάκχαρο, ουρία, κρεατινίνη, δεν κάνω τίποτα άλλο. Αυτές μου τις ζητάει κάθε μήνα και αυτό που αξιολογεί είναι τον αιματοκρίτη (είναι το μόνο που πέφτει - τα άλλα είναι ΟΚ).

Εσείς όλα αυτά γιατί τα ελέγξατε; Υπήρχε κάτι άλλο που οδήγησε σε περαιτέρω έλεγχο ή είναι εξαιτάσεις ρουτίνας; Τώρα ανησύχησα!!!

Link to comment
Share on other sites

επίσκεψη το πρωί και εξέταση το απόγευμα = 435 ευρώ.

 

τι είπες τώρα!!! :shock::shock::shock:

τόσα λεφτά μόνο για επισκεψη? και εξέταση? τι εξεταση? ούτε αμνιοπαρακέντηση να σου έκανε!...

Αν είναι δυνατον. Το άκρον αωτον της εκμεταλευσης! :evil:

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

εμένα στην πρώτη μου εγκυμοσύνη, δεν το κοίταξε ποτέ ο γιατρός το συγκεκριμένο θέμα και δυστυχώς 8,5 μηνών έχασα το μωράκι μου. Μου είπαν από τις εξετάσεις ότι μάλλον κάποιος θρόμβος ήταν η αιτία, μιας και οι τιμές αυτές ήταν πολύ αυξημένες.

Τώρα που διανύω την δεύτερη εγκυμοσύνη μου, με παρακολουθεί αιματολόγος, Οι εξετάσεις για θρομβοφιλία ήταν αρνητικές και βρέθηκε μόνο η τιμή του ινωδογώνου ανεβασμένη. Για να μην πολυλογώ οι τιμές που πιάνω είναι… Διάγνωση εκτεταμένη υπερπικτικότητα (εξ αιτίας του Ινωδογόνου) το οποίο αυξάνεται ελαφρός στην εγκυμοσύνη και εάν περάσει κανείς το όριο πρέπει να ξεκινήσει αντιπηκτικές ενέσεις, δεδομένου ότι η ασπιρίνη δεν επηρεάζει το ινωδογώνο.

Κάνω κάθε 15 μέρες εξετάσεις αίματος και μου ρυθμίζει την δόση ανάλογα με τις τιμές. Αυτή τι στιγμή κάνω 3 ενέσεις την ημέρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας,

 

αντίστοιχα θέματα υπάρχουν επίσης και εδω:

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=1720&start=0

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=11211&start=0

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

επίσκεψη το πρωί και εξέταση το απόγευμα = 435 ευρώ.

 

τι είπες τώρα!!! :shock::shock::shock:

τόσα λεφτά μόνο για επισκεψη? και εξέταση? τι εξεταση? ούτε αμνιοπαρακέντηση να σου έκανε!...

Αν είναι δυνατον. Το άκρον αωτον της εκμεταλευσης! :evil:

 

125 μου πήρε το πρωί για επίσκεψη :evil:

310 το απόγευμα στο ιατρείο του μαύρα για μία εξέταση αιματολογική :evil: (μέρες που είναι ωραίο εμοτικον έβαλα). Όταν μου είπε το πρωί τις τιμές μου ανέβηκε η πίεση στο 150!!! αλλά αφού θύμωσα και μίλησα με τον γιατρό μου, μου είπε καλύτερα να του τα δώσω τα χρήματα καθώς οτιδήποτε τον χρειαστούμε είναι άμεσα διαθέσιμος και θα ξέρει και το ιστορικό μου από το να την έκανα την εξέταση κάπου έξω, εγώ σαν ξανθιά που είμαι τον ρώτησα αν μπορώ να την κάνω αλλού και να την αξιολογήσει, αλλά δεν του άρεσε η ιδέα γιατί θα έχανε την τρακοσάρα μέρες που είναι... φεύγοντας δε με ενημέρωσε ότι σε ένα μήνα θέλει να με ξαναδεί και να υπολογίζω γύρω στα διακόσια κάτι τη δεύτερη φορά :evil: (με προετοίμασε δε λέω... μη μου έρθει ξαφνικό και γεννήσω πριν από την ώρα μου)

ʼντε να μην αρχίσω τη μουρμούρα μέρες που είναι!!! και εμείς σπουδάσαμε βρε φίλε αλλά δεν παίρνουμε 300 ευρώ για 10 λεπτά!!!

 

daisy αυτές τις εξετάσεις μου τις έκαναν "κατά λάθος" στο ΚΑΤ γιατί είχα έναν έντονο πόνο στο στέρνο και με είδε καρδιολόγος. Επειδή του ανέφερα ότι είχα και 2 αποβολές μου, μου τις έκανε αμέσως. Τα αποτελέσματα έδειξαν ότι χρειαζόμουν θεραπεία. Τώρα κάνω μία ένεση την ημέρα και θα την κάνω μέχρι και σαράντα ημέρες αφού γεννήσω.

(μου είπε ο γιατρός ότι αν υπάρχει πρόβλημα πηκτικότητας του αίματος ... μπορεί... να δημιουργήσουν αποβολές)

Οι εξετάσεις που μου έκαναν και ήταν εκτός ορίων ήταν το Ινωδογόνο και το d-dimer

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλημερα κοριτσια για ακομη μια φορα εχω μια απορια:

 

Εκανα τις εξετασεις που κανουμε στον 5ο μηνα και μου εβγαλε αρκετα υψηλο ινωδογονο!!!

Το οριο ειναι απο 180 εως 350 και εγω εχω 405,5!!!!

Σας παρακαλω αν ειχε καμια κατι παραπλισιο ας μου πει αν ειναι επικινδυνο

Ανησυχω για την μπεμπα μου

 

 

asteroyla καλησπέρα.θα μπορούσες να μου πεις αν ακολούθησες κάποια αγωγή ή αν έκανες περαιτέρω αιματολογικό έλεγχο γιατί κ εγώ έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα : μόλις μπήκα στον 5ο και έχω ινωδογόνο 470....

Ο αιματολογος μου είπε ότι υπάρχει φυσιολογική αύξηση του ινωδογόνου στην περίοδο εγκυμοσύνης. Παρόλα αυτα ανησυχώ και ... δεν ξέρω τι να κάνω.... :roll:

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΥΑ

ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΝΑ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΟΣΟ ΘΑ ΠΑΙΡΝΣΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΑΥΤΟ ΘΑ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΚΙ ΑΛΛΟ ΟΠΟΤΕ ΜΗ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ

H3Otp3.pngfxwfyd91vycpqaes.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ινωδογόνο είναι παράγοντας της πήξης του αίματος. Η αύξηση της τιμής του αυξάνει και τις πιθανότητες θρομβώσεων. Το πολύ πολύ να σου πει να πάρεις ασπιρίνη ή να κάνεις ενέσεις ηπαρίνης.

 

Σωστή η ζουζουνέλ :D και εμενα ανέβηκε πολύ και ξεκίνησα ενέσεις πριν από 1,5 μήνα... θα συνεχίσω να τις κάνω μέχρι και 40 ημέρες μετά τη γέννα΄.

Link to comment
Share on other sites

Η θρομβοφιλία είναι μία ασθένεια που συνηθως την έχεις για χρόνια χωρίς να σου δημιουργήσει προβλήματα. Στην εγκυμοσύνη βέβαια το αίμα πήζει ούτως ή άλλως και καμμιά φορά μπορεί να δημιουργήσει θρόμβους που μπορούν να φράξουν τη διόδο στο λώρο απ' όπου τρέφεται το παιδί. Έτσι έχασα το πρώτο μου στην 11η εβδομάδα το Σεπτέμβρη. Βέβαια για να διαγνωστεί αν όντως τίθεται θέμα θρομβοφιλίας ή φταίει η εγκυμοσύνη πρέπει να περάσουν τουλάχιστον 4 μήνες από τη γέννα. Οπότε και ο γιατρός μου για να είναι σίγουρος αφού εγώ ξαναέμεινα έγκυος μέσα σε 2 μήνες, μου χορηγεί με την παρακολούθηση αιματολόγου ηπαρίνη (innohep των 0,45. Όσο για την εβδομάδα που μπορεί να σου συμβεί το πρόβλημα.... ο αιματολόγος μου λέει ότι ο κίνδυνος για το παιδί φεύγει μόλις γεννήσεις. Οπότε δεν κάνει κακό να κάνετε και καμιά εξέταση αν θεωρεί ο γιατρός σας ότι υπάρχει λόγος. όσο και αν στοιχίζει.

Όσο για τα 300 του γιατρού. Επειδή γνωρίζω ποιος είναι, προτείνω να πάς σε κάποιον άλλον στο ΜΗΤΕΡΑ, που είναι εξίσου καλός, διαθέσιμος ανά πάσα στιγμή, συνεργάσιμος και αναλυτικός και η χρέωσή του είναι το 1/3. Για τον δικό μου γιατρό μιλάω, που μου τον σύστησε ο γυναικολόγος μου που επίσης είναι στο ΜΗΤΕΡΑ.

Όποια θέλει ας μου στείλει πμ και θα της πω το όνομα.

EixMp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το ινωδογόνο είναι παράγοντας της πήξης του αίματος. Η αύξηση της τιμής του αυξάνει και τις πιθανότητες θρομβώσεων. Το πολύ πολύ να σου πει να πάρεις ασπιρίνη ή να κάνεις ενέσεις ηπαρίνης.

 

Σωστή η ζουζουνέλ :D και εμενα ανέβηκε πολύ και ξεκίνησα ενέσεις πριν από 1,5 μήνα... θα συνεχίσω να τις κάνω μέχρι και 40 ημέρες μετά τη γέννα΄.

 

Πεφτει και μονο με ασπιρινη;π.χ. σαλοσπιρ;

nat left αλλαξες την πητ;με το καλο κοπελα μου!Ισως δεν εχουμε μιλησει ποτε αλλα εγω μπαινω να μαθω τα νεα σου!

Link to comment
Share on other sites

Το ινωδογόνο είναι παράγοντας της πήξης του αίματος. Η αύξηση της τιμής του αυξάνει και τις πιθανότητες θρομβώσεων. Το πολύ πολύ να σου πει να πάρεις ασπιρίνη ή να κάνεις ενέσεις ηπαρίνης.

 

Σωστή η ζουζουνέλ :D και εμενα ανέβηκε πολύ και ξεκίνησα ενέσεις πριν από 1,5 μήνα... θα συνεχίσω να τις κάνω μέχρι και 40 ημέρες μετά τη γέννα΄.

 

Πεφτει και μονο με ασπιρινη;π.χ. σαλοσπιρ;

nat left αλλαξες την πητ;με το καλο κοπελα μου!Ισως δεν εχουμε μιλησει ποτε αλλα εγω μπαινω να μαθω τα νεα σου!

 

Εμένα ήταν υψηλό το ινωδογόνο και δεν ξέρω αν μου έκανε δουλειά μόνο η ασπιρίνη. Όσο για την πητ κανονικά ήταν 24/3 αλλά τα διδυμάκια μας πρέπει να βγουν σε 10 ημέρες (θα πάρουν ούτε μία εβδομάδα από τον 9ο) αλλά δεν πειράζει, καλύτερα γιατί δεν αντέχω άλλο πραγματικά... σέρνομαι... φιλάκια

Link to comment
Share on other sites

σου ευχομαι με το καλο κοπελα μου να χαρεις και τα τρια παιδακια σου.Αχ μακαρι να γινω κι εγω διδυμομανα!!!!Εμενα η γιατρος μου ειπε σαλοσπιρ οταν με το καλο μεινω εγκυος για το ινωδογονο αλλα εγω της ζητησα προληπτικα τις ενεσεις.Οταν ερθει η ωρα θα δουμε.

Link to comment
Share on other sites

σου ευχομαι με το καλο κοπελα μου να χαρεις και τα τρια παιδακια σου.Αχ μακαρι να γινω κι εγω διδυμομανα!!!!Εμενα η γιατρος μου ειπε σαλοσπιρ οταν με το καλο μεινω εγκυος για το ινωδογονο αλλα εγω της ζητησα προληπτικα τις ενεσεις.Οταν ερθει η ωρα θα δουμε.

 

Με το καλό και εσύ ματάκια μου!!!

Link to comment
Share on other sites

heidi κοπελα μου , δεν ξερεισ ποσο σε καταλαβενω...εγω επαθα ακριβωσ το ιδιο με σενα , μονο που ολο αυτο ειχε και ωσ αποτελεσμα να παθω προεκλαμψια και επειτα εκλαμψια!εγω ημουν 7 μηνων.

επειτα επειδη το εψαξα στην τωρινη εγκυμοσυνη μου βαζω τισ innohep.εβαζα 0,45 και μολισ ο αιματολογοσ μου την εκανε 0,50.

με το καλο το μωρακι σου!!!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια και από μένα .

Όσον αφορά για τη θρομβοφιλία, στην δική μου περίπτωση ήμουν πολύ τυχερή, γιατί έκανα έλεγχο θρομβοφιλίας στην 2η εγκυμοσύνη μου και όταν ήμουν 30 εβδομάδων. Ο λόγος που μου συνέστησε ο γιατρός να κάνω τον έλεγχω, ήταν γιατί και ο πρώτος μου γιός γεννήθηκε με μικρό βάρος (2330 γρ), αλλά και ο 2ος ήταν πίσω κατά 2½ εβδομάδες, σύμφωνα με το βάρος του.

Ανάφερα, ότι ήμουν τυχερή γιατί εφόσον δεν ήξερα ότι είχα θρομβοφιλία, δεν είχα κάνει και κάποια ανάλογη θεραπεία και παρολ' αυτά δεν είχα καμία επιπλοκή (αποβολή) κατά την έναρξη της εγκυμ.

Η θεραπεία που έκανα ήταν η clexane 0,45, αν θυμάμαι καλά, μέχρι και 40 ημέρες μετά απο την γέννα. Βέβαια τα αποτελέσματα δεν ήταν και τόσο καλά, αφού και ο μπεμπούλης μου γεννήθηκε 2030 γρ.

Απ' όσο ξέρω πάντως η θρομβοφιλία και η σχέση της με την εγκυμοσύνη έχει διαπιστωθεί σχετικά πρόσφατα και γι' αυτό και δεν υπάρχει σχετική βιβλιογραφία πριν το 2000 περίπου.

Κουράγιο και υπομονή με τις ενέσεις και καλό υπόλοιπο!!!!!!! :roll:

Η ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΣΑΣ, Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΟΛΗ!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΥΑ

ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΝΑ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΟΣΟ ΘΑ ΠΑΙΡΝΣΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΑΥΤΟ ΘΑ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΚΙ ΑΛΛΟ ΟΠΟΤΕ ΜΗ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ

 

Σε ευχαριστώ πολύ.Νιώθω πολύ καλύτερα : :lol:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολες.

εγω στις 15/01 ειχα ινωδογονο 384,6 και τωρα , 11/02, ειχα 416,3. οι φυσιολογικες τιμες που μου δινει η μικροβιολογος μου ειναι 180 - 430. απο την 12η εβδομαδα της κυησης ομως παιρνω καθημερινα 1 παιδικη ασπιρινη λογω χαμηλης τιμης της PAPP-A και αυριο προκειται να κανω εξετασεις για θρομβοφιλια. επισης λογω της χαμηλης PAPP-A θα κανω το DOPPLER νωριτερα απο οτι γινεται συνηθως ,28η εβδομαδα, για να δουμε την αναπτυξη του μωρου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...