Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

άφτρες στο στόμα συνέχεια


Recommended Posts

Η μεγάλη μου κόρη είναι 5 χρονών και τον τελευταίο καιρό βγάζει συνέχεια άφτρες στο στόμα μέσα ή έξω...η γιατρός μου λέει ότι είναι απο βρώμικα χέρια, αλλά όσο και να της τα πλένω εκείνη εμφανίζει πάλι, της έχω πει να μην βάζει χέρια στο στόμα και δεν το κάνει δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει...

 

Απο τον φεβρουάριο έχει βγάλει μέσα στο στόμα μικρό άσπρο σπυράκι τρείς φορές και έξω απο το στόμα πάνω στο χείλι έχει εμφανίσει σπυράκι με πύον 4 φορές μέχρι σήμερα ....βάζουμε ειδική κρέμα για να φύγουν...

 

κάποια εδώ μέσα είχε γράψει να βάζουμε σόδα στο σπυρί, ένα φυσικό γιατρισόφι το ξέρει καμία??

 

Σας έχει τύχει ξανά τέτοια περίπτωση? έχω αρχίσει να πιστεύω ότι δεν φταίνε τα χέρια, π.χ. την είχα δύο μέρες τώρα στο σπίτι με πυρετό και ξαφνικά εμφάνισε σπυράκι, δηλαδή επειδή ήταν κουρασμένη απο την ίωση πετάχτηκε και ένα σπυρί?

 

καμία συμβουλή????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γειά σου mamavasia:D από ότι γνωρίζω οι άφτρες δεν εμφανίζονται μόνο με βρώμικα χέρια αλλά μπορεί να προκληθούν έπειτα από ασθένεια / άγχος /κόπωση αν έχει χάσει καποιες βιταμίνες ή έχει πέσει ο σίδηρος

Εμείς τις αντιμετωπίζουμε με μπόλικη κατάναλωση του "άσπρου ιππότη" κοινώς γιαούρτι που συνήθως νικάει την ενοχλητική άφτρα:-))

Πάντως αν επιμένουν τόσο πολύ ξαναενόχλησε το γιατρό σου μήπως χρειάζεται να δώσει κάτι διαφορετικό.

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ που έχει ξανασυζητηθεί: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=38852&highlight=%DC%F6%F4%F1%E1

 

 

κι εδώ: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=51459&highlight=%DC%F6%F4%F1%E1

 

 

Φυσικά μετά απο ίωση μπορεί να βγεί άφθα. Γενικώς, βγαίνουν όταν το ανοσοποιητικό είναι πεσμένο...(ελπίζω βέβαια να μιλάμε για το ίδιο πράγμα, γιατί η άφθα δεν είναι στην όψη σαν σπυράκι με πύον αλλά σαν πληγή, ένα στρογγυλό βαθούλωμα, που γύρω γύρω είναι κόκκινο και στη μέση άσπρο)

Η σόδα πονάει πολύ και προσωπικά δεν με έχει βοηθήσει καθόλου...

 

Το μόνο που με ανακούφισε τελικά μετά απο τόσα που δοκίμασα, ήταν η αλοιφή Mundisal (η ίδια που χρησιμοποιούμε όταν τα μωρά έχουν ενόχληση απο τα δόντια που βγαίνουν):wink:

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!

εμενα η κορη δεν ειναι τοσο μεγαλη αλλα οταν ημουν 4-6 χρονων εβγαζα συνεχεια, και ηταν πολυ ενοχλητικο. συνεχεια μου φωναζαν κι εμενα για τα χερια αλλα πραγματικα θυμαμαι ξεκαθαρα συνεχεια να τα πλενω και να τα εχω σε αποσταση απο το στομα μου (ειχαμε και σκυλο και τον κατηγορουσαν κι αυτον συνεχεια αδικα...), μεχρι που καποια στιγμη ενας παιδιατρος ειπε οτι ειναι απο αβιταμινωση.

πηρα για λιγο καιρο ενα σιροπη με γευση πορτοκαλι πολυβιταμινουχο και το προβλημα λυθηκε μαγικα. προσωπικα προτιμω πιο φυσικες μεθοδους οπως η αμεση καταναλωση φρουτων αλλα φαδαζομαι πως εκτος απο δυσκολο θα την τσουζουν τα οξυνα φρουτα και την κορουλα σου..

δεν ειμαι ουτε γιατρος, ουτε ειχα αντιστοιχη εμπειρια μεχρι στιγμης με δικο μου παιδι, παραθετω απλα την εμπειρια μου και ευχομαι να απαλαχτειται γρηγορα απο τις αφτρες γιατι ξερω πολυ καλα ποσο ενοχλητηκες ειναι...

Link to comment
Share on other sites

για τις βιταμίνες δεν έχετε άδικο, η κόρη μου δεν είναι και η πιο εύκολη στα φαγητά αλλά την κυνηγάω και τελικά τρώει όσο πρέπει.

 

επίσης τώρα με την αρρώστια που είχε σίγουρα το ανοσοποιητικό ήταν πεσμένο αλλά παλιά δεν το είχαμε αυτό το θέμα όποτε αρρώσταινε.

 

τώρα σχετικά με τις βιταμίνες θα ρωτήσω την γιατρό και ίσως αυτή να μου πει ότι πρέπει να πάρει τίποτα.

 

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτές τις ενοχλητικές άφτρες τις έβγαζα πολύ συχνά κι εγώ όταν ήμουν μικρή και δυστυχώς τώρα και η κόρη μου..

Το γιατροσόφι που θυμάμαι απο τη μητέρα μου είναι που μου έβαζε τοπικά λίγη σόδα φαγητού και το ίδιο κάνω και στην κόρη μου. Ανακουφίζει μεν αλλά σίγουρα για να εξαφανιστεί το σπυράκι πρέπει να κάνει τον κύκλο του.

Ευχαριστώ το θεό που μου χάρισε δυο υπέροχες κορούλες

Link to comment
Share on other sites

Η μεγάλη μου κόρη είναι 5 χρονών και τον τελευταίο καιρό βγάζει συνέχεια άφτρες στο στόμα μέσα ή έξω...η γιατρός μου λέει ότι είναι απο βρώμικα χέρια, αλλά όσο και να της τα πλένω εκείνη εμφανίζει πάλι, της έχω πει να μην βάζει χέρια στο στόμα και δεν το κάνει δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει...

 

Απο τον φεβρουάριο έχει βγάλει μέσα στο στόμα μικρό άσπρο σπυράκι τρείς φορές και έξω απο το στόμα πάνω στο χείλι έχει εμφανίσει σπυράκι με πύον 4 φορές μέχρι σήμερα ....βάζουμε ειδική κρέμα για να φύγουν...

 

κάποια εδώ μέσα είχε γράψει να βάζουμε σόδα στο σπυρί, ένα φυσικό γιατρισόφι το ξέρει καμία??

 

Σας έχει τύχει ξανά τέτοια περίπτωση? έχω αρχίσει να πιστεύω ότι δεν φταίνε τα χέρια, π.χ. την είχα δύο μέρες τώρα στο σπίτι με πυρετό και ξαφνικά εμφάνισε σπυράκι, δηλαδή επειδή ήταν κουρασμένη απο την ίωση πετάχτηκε και ένα σπυρί?

καμία συμβουλή????

 

Ρωτα τον γιατρο σου για ερπιτικη ουλοστοματιτιδα κοπελα μου......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

ουλοστοματίτιδα δεν είναι γιατί όταν ήταν δύο χρονών και οι δύο κόρες μου είχαν βγάλει στο στόμα και μπορώ να την αναγνωρίσω εδώ μιλάμε για ένα σπυράκι μόνο....

 

επίσης έχει τύχει να την δει και η γιατρός μου όταν είχε το σπυρί οπότε θα μου το έλεγε...αυτό που μου είπε η γιατρός πάντως είναι ότι μάλλον η κόρη μου θα έχει θέμα με έρπη τα υπόλοιπα χρόνια της όποτε αγχώνεται, κάνει πυρετό κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...