Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αυξημενη αυχενικη διαφανεια


Recommended Posts

γεια σας πρωτη φορα γραφω στο φορουμ.εκανα την αυχενικη την παρασκευη και δεν βγηκε καλη.ενω το papa βγηκε πολυ καλο ,η αυχενικη ηταν 6,3.αυτο και μονο ειναι αρκετα ανησυχητικο,αλλα και ρινικο οστο υπαρχει,και οι εξετασεις αιματος ειναι καλες οπως και η ανατομια του μωρου,με ολα τα οργανα σωστα.καναμε τροφοβλαστη και περιμενουμαι.υπαρχει καποια αναλογη περιπτωση ?

Μellow yellow

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


11 εβδομαδα και 5 μερες.ειναι πολυ ανυσηχητικο και ειμασται πολυ στεναχωριμενοι.δεν ξερουμαι τι νακανουμαι και απλα πεςριμενουμαι την απαντηση απο την εξεταση.

Μellow yellow

Link to comment
Share on other sites

Είναι αρκετά αυξημένη, αλλά δεν είναι και λίγες οι φορές, που γίνονται ιατρικά λάθη..

Έχε πίστη και όλα θα πανε καλά..!

Σου εύχομαι τα καλύτερα αποτελέσματα..!

ITKtp2.png

Feiyp2.png

Link to comment
Share on other sites

ευχαιστουμε για τα καλα σου λογια.η γυναικα μου δεν μιλιεται και προσπαθω να μαθω μεσα απο το φορουμ διαφορα στοιχεια για αυτο το θεμα.οποιος μπορει να βοηθει

ση σε κατι περιμενουμε!ευχαριστω

Μellow yellow

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

http://www.embryonet.gr/portal/ δες αυτο αλλα δεν θελω να πανικοβληθειτε γιατι γινονται και λαθη (αν ειναι ασχετος ο υπερηχογραφιστης μπορει να μετρησει λαθος και να σας κοψει χρονια αδικα).

 

Ο γιατρος τι λεει?

Ευχομαι καλα αποτελεσματα στην τροφοβλαστηση.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

οι γιατροι που κανανε τον υπερηχο της αυχενικης ηταν ο κ πιλαλης και η κ αρμελιδου.οι εξετασης της τροφοβλαστη βγηκαν μολις τωρα και μας ειπαν οτι οι 3 πιο κυριες ειναι αρνητικες.περιμενουμε τωρα τις υπολοιπες και εχουμε δρομο μπροστα μας για να δουμε τελικα αν ειναι καλα το μωρο !

Μellow yellow

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οι γιατροι που κανανε τον υπερηχο της αυχενικης ηταν ο κ πιλαλης και η κ αρμελιδου.οι εξετασης της τροφοβλαστη βγηκαν μολις τωρα και μας ειπαν οτι οι 3 πιο κυριες ειναι αρνητικες.περιμενουμε τωρα τις υπολοιπες και εχουμε δρομο μπροστα μας για να δουμε τελικα αν ειναι καλα το μωρο !

Ευχάριστα νέα αυτά..!!

Με το καλό και τα υπόλοιπα αποτελέσματα....!!

ITKtp2.png

Feiyp2.png

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστουμε για τα καλα σου λογια και τις ευχες!!ψαχνω αν υπαρχει καποιος με μια αναλογη κατασταση (με τοσο μεγαλη αυχενικη) και καλη την τροφοβλαστη τελικα τι εγινε με υπολοιπες εξετασεις(γενετικη και καρδιας)?

Μellow yellow

Link to comment
Share on other sites

Δημητρούλα να είσαι ψύχραιμη και όλα θα πάνε καλά....άλλωστε κ η αυχενικη κ η β επιπέδου με βάση τις στατιστικές σου δίνουν πιθανότητες η τροφοβλάστη είναι πιο έγκυρη εξέταση κ άμα βγει καλή όλα θα πάνε καλά! Καλή δύναμη εύχομαι!

sjCrp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχομαι να πανε ολα καλα...

Καποια λινκ ...που εχουν καποιες πληροφοριες....αφου ψαχνεσαι..

http://www.centrus.com.br/DiplomaFMF/SeriesFMF/11-14weeks/chapter-02/chapter-02-final.htm

http://panacea.med.uoa.gr/topic.aspx?id=369

Link to comment
Share on other sites

Οντως ειναι πολυ αυξημενη η αυχενικη σας..... :cry:

 

Και δυστυχως η αυξημενη αυχενικη εκτος απο χρωμοσωμικες ανωμαλιες (που καποιες θα φανουν απο τη τροφοβλαστη, αλλα δυστυχως δεν ελεγχονται ολες παρα μονο οι πιο γνωστες)σχετιζεται με καρδιακες ανωμαλιες, με διανοητικες κα...... :cry:

Εγω θα σου προτεινα να επισκεπτοσουν κι εναν καλο γενετιστη να του δειξεις την αυχενικη σου και να τον συμβουλευτεις.....

 

Μακαρι να πανε ολα καλα για εσενα και το μωρακι σου....

Fagm.jpg

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω αφροδιτη για τις πληροφορειες.πολυ ενδιαφερουσες (θα γινω γιατρος με ολα αυτα που διαβαζω)!γενικα με ολααυτα που εχω διαβασει εχω καταλαβει οτι μετα απο μια αυξημενη διαφανεια,κανουμε τροφοβλαστη,αν ειναι οκ προχωραςσε γενετικο ελεγχο,και στο τελος καρδιακο ελεγχο.μετα απο ολεςαυτες τις εξετασεις και εχοντας καλα αποτελεσματα σε ολες ποσο σιγουρος εισαι για το αν το μωρο ειναι τελειως καλα.αυτα σκεφτομαστε και προβληματιζομαστε!!!!!

 

οταν εννοεις καλο γεννετιστη,τι εννοεις?εμειςστο λητω καναμε και την αυχενικη και τη τροφοβλαστη και σκεφτομαστε να κανουμε και τον γεννετικο.

Μellow yellow

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ουσιαστικά ολοι μας, μεχρι να παρουμε το μωρο στην αγκαλια μας δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι πως θα ειναι υγιεστατο....

 

Και να σου φερω ενα παραδειγμα για να σου εξηγησω τι εννοω: εμας στο Β επιπεδου εντοπιστηκε μονηρης ομφαλικη αρτηρια, ευρημα που συνηθως σχετιζεται με τρισωμιες....το "πρωτοκολλο" ηταν εντοπισμος, εμβρυοκαρδιογραφημα, αμνιο και συνεχεις ελεγχοι της αναπτυξης του εμβρυου μεσω υπερηχων.....Στο εμβρυοκαρδιογραφημα που καναμε η γιατρος μας ειπε πως το μωρο δεν εχει καποιο προβλημα στη καρδια του, αλλ αυτο κατα ενα 98% αν θυμαμαι καλα......Δηλαδη ολες αυτες οι εξετασεις που κανουμε ειναι ναι μεν πιθανοτητες, αλλα ολες εχουν ενα μικρο ποσοστο πραγματων που δεν ανιχνευονται.....ακομη και η αμνιο εχει 99% τα ποσοστα της.....

 

Οταν λεω λοιπον να πατε και σε ενα καλο γενετιστη, εγω προσωπικα εχω στο μυαλο μου τον Παγκαλο που ειναι κορυφαιος στο ειδος του (βλεπε υποθεση Πασχαλη....), να του δειξετε την αυχενικη σας και να παρετε τη γνωμη του......Να σας πει δηλαδη με τοσο αυξημενη αυχενικη, και φυσιολογικο καρυοτυπο (γιατι εγω πιστευω πως και τα τελικα αποτελεσματα του καρυοτυπου θα δειξουν πως δεν υπαρχει καποια απο τις γνωστες τουλαχιστον χρωμοσωμικες ανωμαλιες) τι ξερει εκεινος με βαση τι πειρα του.....Οι ανθρωποι ευτοι ειναι οι πλεον αρμοδιοι και γνωστες σε τετοιες περιπτωσεις, κι οχι οι γυναικολογοι μας......

 

Αληθεια οταν σας ειπαν τα πρωτα αποτελεσματα της τροφοβλαστης, σας ειπαν και το φυλο του μωρου σας?

 

Απλα σου λεω πραγματα που κι εγω εχω διαβασει σε καποιες περιπτωσεις κοριτσιων με αυξημενη αυχενικη....

Fagm.jpg

Link to comment
Share on other sites

ο γιατρος ρωτησε μονο για τις εξετασεις και οχι για το φυλλο.σημερα θα μας πει για το φυλλο.στο μυαλο μου ειναι να παρω μια 2 γνωμη απο αλλο γιατρο.ο κ παγκαλο που λες ειναι εδω αθηνα και αν μπορεις να μου δωσεις τηλ ωστε να τον παρω.

Μellow yellow

Link to comment
Share on other sites

ο γιατρος ρωτησε μονο για τις εξετασεις και οχι για το φυλλο.σημερα θα μας πει για το φυλλο.στο μυαλο μου ειναι να παρω μια 2 γνωμη απο αλλο γιατρο.ο κ παγκαλο που λες ειναι εδω αθηνα και αν μπορεις να μου δωσεις τηλ ωστε να τον παρω.

 

Σε ρωτησα γιατι το φυλο γιατι ειχα διαβασει καπου πως αν ειναι αγορι τα αποτελεσματα ακομη και τα πρωτα ειναι αξιοποιστα κατά 99%,

αν ειναι κοριτσι, επειδή τα βλαστικά κυταρρα της μητερας μπερδευόνται με της κόρης θα πρέπει να περιμένεις τα οριστικά....

 

Παντως σε ενα τοσο σοβαρο θεμα οπως ειναι αυτο που σου εχει τυχει δυστυχως πιστευω πως καλο θα ειναι να παρεις και δευτερη και τριτη γνωμη για να εισαι σιγορη για τις επιλογες και τις κινησεις που θα κανεις.....

Fagm.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...