Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διάρροια - αλλαγή στις κενώσεις - δυσοσμία


Recommended Posts

το ακουσαμε και αυτο...ο μικρος μου εχει μερες που κανει πρασινα κακακια. Τον πηγαμε στην παιδιατρο και μας ειπε οτι συμβαινει και δεν ειναι ανησυχητικό. Μπορει μαλιστα να ειναι απο τις σοκολατες που τρωω ...ομως εχτες που πηγαμε στο ΙΚΑ για το εμβολιο, η γιατρος μας ειπε οτι τα πρασινα κακα σημαινουν οτι το μωρο δεν χορταινει μαλλον και καλο θα ηταν να του εδινα συμπληρωμα ενα γευμα το βραδυ. Ξερει καμια απο σας παρομοιο περιστατικο? Μπορει να ισχυει κατι τετοιο? Δεν θελω να δωσω στο παιδακι ετοιμο γαλα και μαλιστα προσπαθω καθε ξημερωμα (5-6πμ) που ξυπναω για να μαζεψω γαλα, να τον ταιζω κοιμισμενο (δεν ξυπναει) γιατι τον βλεπω πολυ ανησυχο. (μαλλον πειναει μετα απο τοσες ωρες)

3OaPp3.png CNKep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 467
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • galat

    galat 34 δημοσιεύσεις

  • stella71

    stella71 32 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 26 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 24 δημοσιεύσεις

Τι άσχετο είναι αυτό πάλι;;;Πρώτη φορά το ακούω :!::!::!:

Πράσινα κακά ίσον νηστικό μωρό;;;Η μικρή μου για ένα διάστημα έκανε μόνο πράσινα κακά...Ρώτησα τον παιδίατρο και μου είπε ότι πιθανόν αλλάζει η χλωρίδα του εντέρου, ή είναι λόγω του ότι τότε είχε περάσει μια μικρή ιωσούλα...καμμία σχέση με έλλειψη τροφής..μου είπε απλά ότι αν συνεχιστεί για πολύ καιρό να τον ενημερώσω..αν θυμάμαι καλά 3-4 μέρες τις είχε κρατήσει, μετά έκανε πάλι κίτρινα κακά,μετά ξαναέκανε πράσινα κτλ..Δεν είμαι ειδικός αλλά νομίζω ότι η παιδίατρός σου είχε δίκιο,να μην ανησυχείς.... :):)

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την εμπειρία μου που την έχω φρέσκια !!!!! :D

Πριν από ένα μήνα μας συνέβει το ίδιο δηλαδή η μικρή εκεί που έκανε μια φορά την ημέρα (και αν) τα γνωστά, κίτρινα κακά του θηλασμού... ξαφνικά άρχισε να κάνει κακά 4 με 5 φορές την ημέρα και καταπράσινα...

 

Πέρασε μια εβδομάδα και δεν έκανα τίποτα αλλά μετά άρχισα να ανησυχώ (με επηρρέασε και η μάνα μου με την θεία μου με τα γνωστά "το κρυώσατε το παιδί και έχει διάρροια κλπ") Οπότε άρχισα να το ψάχνω στο διαδίκτυο και βρήκα τα εξής σαν αίτια.....

 

1. Οτι συμβαίνει όταν η μαμά τρώει πολλά γαλακτοκομικά προιόντα (σαν δυσανεξία στα αγελαδινά)

2. Ότι μπορεί να είναι foremilk/hindmilk imbalance δηλαδή το παιδί πίνει το πρώτο και πιο υδαρό γάλα και λιγότερο από το τελευταίο που είανι πλούσιο σε λίπη και συμβαίνει όταν αλλάζει πολλές φορές στήθος σε κάθε θηλασμό

3. Ότι μπορεί το παιδί να πέρασε μια ελαφρά γαστρεντερίτιδα που προκάλεσε τα πράσινα κακά (γιατί είανι πράσινα επειδή περνάνε γρήγορα από το εντερο, ενώ αν παραμείνουν περισσότερη ώρα γίνονται κίτρινα) και στη συνέχεια τα γαλακτοκομικά που τρώει η μαμά να ερεθίζουν το έντερο και να συνεχίζουν να χρωματίζονται πράσινα και αφού περάσει η ελαφρά γαστρεντερίτιδα....

 

Τα παραπάνω μπορείς να τα βρεις βάζοντας green stools στο Google. Για την εγκυρότητα των πληροφοριών δεν ξέρω

 

Ρώτησα και την παιδίατρο μου η οποία μου είπε ότι πράσινο σημαίνει αλλαγή pH στα κακά και αν δεν συνοδεύεται από διάρροια είναι ανευ σημασίας

 

Εγώ έκανα τα εξής: Έκοψα τα γαλακτοκομικά για μια εβδομάδα και ρποσπάθησα να μην αλλάζω πολύ στήθος (δεν το πετύχαινα πάντα, βέβναια). Δεν ξέρω αν ωφέλησαν αυτά πάντως σιγά σιγά πρώτα ελαττώθηκαν οι φορές +που έκανε κακά και μετά ξαναέγιναν και κίτρινα

 

Ελπίζω να σε βοήθησα.

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

1. Οτι συμβαίνει όταν η μαμά τρώει πολλά γαλακτοκομικά προιόντα (σαν δυσανεξία στα αγελαδινά)

 

Είναι το πρώτο που υποπτευόμαστε αν η μητέρα δεν έχει υπερπαραγωγή.

 

2. Ότι μπορεί να είναι foremilk/hindmilk imbalance δηλαδή το παιδί πίνει το πρώτο και πιο υδαρό γάλα και λιγότερο από το τελευταίο που είανι πλούσιο σε λίπη και συμβαίνει όταν αλλάζει πολλές φορές στήθος σε κάθε θηλασμό

 

Συμβαίνει συχνά στις μητέρες με υπερπαραγωγή μέχρι να ρυθμιστεί η παραγωγή τους. Στην περίπτωση αυτή συστήνουμε το μωρό να θηλάζει από το ίδιο στήθος σε όλα τα γεύματα που κάνει μεσα σε 2 ή και 3 ώρες (δοκιμάζοντας βελτιώνουμε το πρόγραμμα).

 

 

3. Ότι μπορεί το παιδί να πέρασε μια ελαφρά γαστρεντερίτιδα που προκάλεσε τα πράσινα κακά (γιατί είανι πράσινα επειδή περνάνε γρήγορα από το εντερο, ενώ αν παραμείνουν περισσότερη ώρα γίνονται κίτρινα) και στη συνέχεια τα γαλακτοκομικά που τρώει η μαμά να ερεθίζουν το έντερο και να συνεχίζουν να χρωματίζονται πράσινα και αφού περάσει η ελαφρά γαστρεντερίτιδα....

 

Αν το μωρό γενικά δεν είχε πράσινα κακά και εμφανιστούν ξαφνικά περιμένουμε 3-4 μέρες, αν οφείλονται σε ίωση επανέρχεται στο χρώμα τους γρήγορα στο φυσιολογικό χωρίς η μαμά να αλλάξει κάτι στο θηλασμό.

 

felinidoc, ευχαριστώ για την πολύτιμη συμβολή σου!!! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως και σε εμάς τα κακάκια χρώματος πράσινου ήταν πολύ συνηθισμένα χωρίς το μωράκι να έχει απολύτως τίποτα... :)

 

 

Ναι, κι εμάς μας συμβαίνει κάπου κάπου χωρίς να υπάρχει πρόβλημα και ο γιατρός δεν προβληματίζεται καθόλου!

Link to comment
Share on other sites

Με κάνετε και κοκκινίζω !!!!!!! :oops::oops::oops:

 

Κάθε άλλο!

 

Στόχος ενός φόρουμ είναι να ενημερώνονται οι γονείς και στη συνέχεια να βοηθάνε άλλους γονείς!

 

Έτσι όσο και να μεγαλώσει το φόρουμ, θα υπάρχει κάποιος που θα απαντάει ακόμη και αν δεν είναι ειδικός. Στο θηλασμό τουλάχιστον το 80% των ερωτήσεων μπορούν να απαντηθούν από μια ενημερωμένη μαμά που θηλάζει ή έχει θηλάσει! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας ευχαριστω για την πολυτιμη συμβολη/συμβουλη σας στο αγωνα μας υπερ του μητρικου θηλασμου!!! τα κακακια μας μετα απο 1 εβδομαδα επανηλθαν!!

3OaPp3.png CNKep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τις κενώσεις:το μωρό είναι 6 μηνών και παροουσιάζει το εξής σχετικά με τα κακά του:άλλες φορές τα κάνει μέρα παρά μέρα και μόνο μια φορά τη μάρα σε ..μεγάλη ποσότητα :lol::lol::lol: και άλλες φορές όπως αυτές τις μέρες τα κάνει σε κάθε γεύμα!το χρώμα δεν είναι πράσινο,είναι το γνωστό κίτρινο ή άλλες φορές πιο σκούρα λόγω ότι παίρνει σίδηρο,Είναι φυσιολογικό αυτό? :D

.png

.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα,

τις τελευταίες μέρες το μωρό μου ζορίζεται πολύ κάποιες φορές με τα κακά του και κλαίει απαρηγόρητα. Επίσης έχει αλλάξει το χρώμα, από "μουστάρδα" έγινε σαν "μαγιονέζα" είναι αρκετά ανοιχτό, μερικές φορές με βλέννα ή και κάποια μικρά πολύ σκούρα έως μαύρα σημαδάκια (1-2 τη φορά, αλλά αυτό όχι συχνά).

Κατά το ίδιο διάστημα τρώω κάθε μέρα ένα συγκεκριμένο παγωτό, μήπως επηρρεάζεται από κει;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

τις τελευταίες μέρες το μωρό μου ζορίζεται πολύ κάποιες φορές με τα κακά του και κλαίει απαρηγόρητα. Επίσης έχει αλλάξει το χρώμα, από "μουστάρδα" έγινε σαν "μαγιονέζα" είναι αρκετά ανοιχτό, μερικές φορές με βλέννα ή και κάποια μικρά πολύ σκούρα έως μαύρα σημαδάκια (1-2 τη φορά, αλλά αυτό όχι συχνά).

Κατά το ίδιο διάστημα τρώω κάθε μέρα ένα συγκεκριμένο παγωτό, μήπως επηρρεάζεται από κει;

 

Μήπως είναι stracciatella :?::lol::lol::lol::lol:

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Απο τη κυριακή το βράδυ τα κακάκια της μικρής είναι πράσινα με βλέννα... :(:(:(

 

Μήπως υποσιτίζεται? Δεν είναι κλαψιάρα ώστε να καταλάβω με κλάμα αν πεινάει...βάρος παίρνει πολύ καλο...

 

την προηγούμενη εβδομάδα έφαγα πολλά λαχανικά μαζεμένα τυχαία...σπανάκι , λ'αχανοπ κλπ...μήπως παίζει ρόλο αυτο?

 

 

ρωτησα τον παιδίατρο ο οποίος δεν ασχολήθηκε ιδιαίτερα! :evil:

 

Μου είπε ότι τρως εσυ δεν επηρεάζει το μωρό, και αφού θηλάζω να μην κάνω τίποτα άλλο παρα να συνεχίσω ετσι.

 

Εχθές απο το αγχος μου έδωσα συμπλήρωμα στη μικρή ελφρως αραιωμένο 160 μλ μετα απο θηλασμο και το ηπιε όλο!

 

 

Τι να κάνω...? Να της δίνω συμπλήρωμα>???δεν θέλω...

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Galat... :)

τα πράσινα κακάκια πολλές φορές σημαίνουν ότι το παιδί πίνει από το πρώτο γάλα και όχι και από το επόμενο που είναι το πιο λιπαρό. Μήπως κάνεις συχνές εναλλαγές στο στήθος όταν θηλάζεις; Δοκίμασε να κρατάς περισσότερη ώρα το μωρό στο ίδιο στήθος.

Από την άλλη βέβαια, επειδή λες ότι έχουν και βλέννα ίσως (αν δεν κάνω λάθος) να περνάει και μια ελαφριά γαστρεντερίτιδα;;; Αν είναι έτσι, θα είναι προσωρινά πράσινα και με βλένα και μετά την "ιωσούλα" θα στρώσει...

Link to comment
Share on other sites

Α ναι! Αυτό που λέει και η Κατερίνα... πραγματικά δε χρειαζόταν το συμπλήρωμα, περίμενες βελτίωση στα κακάκια του με αυτό ή φοβήθηκες ότι δεν τρώει αρκετά και το έδωσες για "τσεκάρισμα"; Και τα δυο είναι λάθος νομίζω...

Τα περισσότερα μωρά θεωρώ, ακόμα και αυτά που τρέφονται υπεραρκετά, αν ξαφνικά νοιώσουν άφθονο γάλα στο στόμα τους να ρέει δε θα πουν όχι... ειδικά τα "λαίμαργα" :P

Link to comment
Share on other sites

ναι για το αν τρωει αρκετα φοβήθηκα και της έδωσα...και όντως έχεις δίκιο ποτέ δεν λέει όχι στο φαι!!!

 

στήθος δεν εναλλάσω... και αν δωσω το άλλο στηθος αυτο θα γίνει αφου εχει πιπιλισει πολυ ωρα...

 

πάντως με καθησυχάσατε κορίτσια...ίσως περνάει κάποια ιωσούλα...

 

θα δούμε και σήμερα πως θα πάει...

 

ευχαριστώ πολυ πολύ

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα σου έλεγα κι εγώ, ίσως είναι ίωση.Εμένα δυο φορές της συνέβει αυτό και τις δύο ήταν συναχωμένος κάποιος στο περιβάλλον της....μην αγχώνεσαι! Μάλλον, και λόγω του θηλασμού, την περνάει ελαφρά!

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρατήρησα μια αύξηση στις κενώσεις της μικρής, με λίγη βλέννα. Την θηλάζω αποκλειστικά.

Μήπως γνωρίζει κανείς να μου πεί τι είναι αυτό? Το χρώμα είναι ανοιχτό μουσταρδί.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...