Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΚΑΤΑΣΤΑΣΙΑ ΚΑΙ ΕΦΗΒΕΙΑ


Recommended Posts

Ειληκρηνά δεν την παλεύω ................η κορη μου 14 τωρα ....στο δωματιο της επικρατη το χαος.......θα μου πεις τι πειράζη ...δωματιο της ειναι .....................τα πλυμενα ρουχα με τα απλυτα μαζι απορο πως βρισκη τα πραγματα της 3 φορες εκανα την κινηση να της μαζεψω και επαθε υστερια λες και της κλεψανε τον προσωπικο της χωρο ......ουρλιαζε για μια ωρα .........το δωματιο μυριζη ασχημα μεν το ανοιγη εχει το παραθυρο στην ανακληση αλλα δεν υπαρχη πατωμα ουτε επιπλο αδειο ...και εντομεταξη το υπολοιπο σπιτι στην εντελεια το ιδιο βεβαια και το μπανιο της που αφου δεν θελει να πειραζω τα πραγματα της ειναι σαν δημοσια τουαλετα καποιες στιγμες ..............

φρικη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ειληκρηνά δεν την παλεύω ................η κορη μου 14 τωρα ....στο δωματιο της επικρατη το χαος.......θα μου πεις τι πειράζη ...δωματιο της ειναι .....................τα πλυμενα ρουχα με τα απλυτα μαζι απορο πως βρισκη τα πραγματα της 3 φορες εκανα την κινηση να της μαζεψω και επαθε υστερια λες και της κλεψανε τον προσωπικο της χωρο ......ουρλιαζε για μια ωρα .........το δωματιο μυριζη ασχημα μεν το ανοιγη εχει το παραθυρο στην ανακληση αλλα δεν υπαρχη πατωμα ουτε επιπλο αδειο ...και εντομεταξη το υπολοιπο σπιτι στην εντελεια το ιδιο βεβαια και το μπανιο της που αφου δεν θελει να πειραζω τα πραγματα της ειναι σαν δημοσια τουαλετα καποιες στιγμες ..............

φρικη

 

 

οταν ερχονται φιλες δε τα μαζευει να φανταστω???και εγω μπαχαλο τα ειχα εβρισκα ομως τα παντα στο μπαχαλο αμα μου τα μαζευε η μανα μου δεν εβρισκα τιποτα...:oops::oops::oops:

 

αν της το πας εκβιαστηκα οπως μας κανανε εμας (Εννοω σε ολες τις φιλες μου τοτε εννοω ) θες να πας βολτα???μαζεψε αλλιως δε σου δινω λεφτα/καρτα/δεν αγοραζω ρουχα κλπ κλπ ???

 

 

η μανουλα μου (τωρα βεβαια δε μιλαμε ) εκανε κατι αλλο τρομερο τοτε,,,,φωναξε το αγορα που μαρεσε τοτε και καλα (ητανε της γειτονιας ) κατι να του δωσει για τη μανα του και ολος τυχαιως η πορτα μου ητανε ανοιχτη και ειδε τη φρικη :oops::oops::oops::oops: ε απο τοτε οπως καταλαβαινεις κατι αρχισα να μαζευω αλλα με πολυυυυυυυ πιεσηηηηηηη

 

δε μπορω να σκεφτω κατι αλλο γιατι εμεις εχουμε δορμο ακομη

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια ζω κι εγώ και είναι κι εμένα 14!

Παπούτσια με εσώρουχα καθαρά-βρώμικα μαζί και άλλα παρόμοια μ' αυτά που περιγράφεις.

 

Το άφησα το θέμα να δω πόσο μπορεί να αντέξει και στο μήνα πάνω την πίεσα να το μαζέψει. Μετά είπαμε αν δεν το μαζεύει έστω κάθε Παρασκευή δε θα βγαίνει...αλλά βρήκε πάλι τον τρόπο να τα χώνει σε διάφορα σημεία να μη φαίνονται και με δήθεν υποσχέσεις ότι θα τα κάνει αργότερα. Φταίω κι εγώ ίσως που δεν κρατάω πολύ την τιμωρία...

Μόνο αν θέλει κάτι πάρα πολύ τότε θα φροντίσει να το φτιάξει...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως το ιδιο προβλημα και εμεις και εννοειται οτι δεν τα μαζευει οταν περιμενει φιλες ή κοσμο.

Τελευταια φορα που μπηκα στο δωματιο της ηταν το Πασχα που ελειπε και το καθαρισα. Δεν υπαρχει γιατρειά!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Koρίτσια το θέμα μου. Και πριν την εφηβεία δεν ήταν καθόλου έτσι. Της λέω ότι το δωμάτιό της καθρεφτίζει το χάος στο κεφάλι της. Είμαι ωραία; Πάει το μπλουζάκι με τον ώμο έξω, με το άκουα σορτσάκι και το ροζ μανόν; Χιλιάδες ερωτηματικά τριβελίζουν το μυαλό της. Κατά καιρούς συμμαζεύει και σε μία ώρα μύλος πάλι. Φεύγει και είναι σαν να χτύπησαν οι σειρήνες για βομβαρδισμό. Τα συρτάρια ανοιχτά, τα ντουλάπια ανοιχτά, καθαρά ρούχα που έχει δοκιμάσει και απορρίψει στίβα πάνω στο γραφείο και στο κρεβάτι. Απειλώ να τα πετάξω από το μπαλκόνι στο δρόμο.

Link to comment
Share on other sites

εμένα οι δικές μου δεν είναι ακόμα στην εφηβεία, αλλά θα σας πω αυτό που μπορεί να κάνω εγώ όταν και αν βρεθώ στην ίδια θέση, εγώ θα της έλεγα απλά:

 

1. αν δεν τα μαζεύεις κάθε Παρασκευή τότε θα μπάινω εγώ όταν θα λείπεις στο σχολείο και θα τα τακτοποιώ όπως νομίζω και μετά ας κοπανιέσαι

 

2. Επίσης θα της έλεγα "εφόσον δεν μαζέυεις τα καθαρά απο το πάτωμα και τα μπερδεύεις με τα βρώμικα, δείχνει ότι δεν σε ενδιαφέρει η καθαριότητα άρα είναι περιττό να σου πλένω τα ρούχα"....για ένα διάστημα θα της έπλενα μόνο εσώρουχα και θα την άφηνα μέχρι να της τέλειώσουν όλα τα ρούχα και να αναγκαστεί να φοράει τα βρώμικα....εκεί να δεις γλύκα, να θέλει να βγει και βρωμάει ιδρώτα η μπλούζα.

 

Βέβαια για να λέμε και το σωστό, είναι στην εφηβεία, οι ορμόνες τρελαίνονται και όσο και να θες να συννενοηθείς δεν γίνεται....θυμάμαι την μανούλα μου όταν κοπανιόμουν σαν το κατσίκι μου έλεγε, "ηρέμησε είναι της εφηβείας θα περάσει" :P λες και ήμουν άρρωστη.

 

Εγώ τα δύο παραπάνω θα τηρούσα πάντως.

Link to comment
Share on other sites

εμένα οι δικές μου δεν είναι ακόμα στην εφηβεία, αλλά θα σας πω αυτό που μπορεί να κάνω εγώ όταν και αν βρεθώ στην ίδια θέση, εγώ θα της έλεγα απλά:

 

1. αν δεν τα μαζεύεις κάθε Παρασκευή τότε θα μπάινω εγώ όταν θα λείπεις στο σχολείο και θα τα τακτοποιώ όπως νομίζω και μετά ας κοπανιέσαι

 

2. Επίσης θα της έλεγα "εφόσον δεν μαζέυεις τα καθαρά απο το πάτωμα και τα μπερδεύεις με τα βρώμικα, δείχνει ότι δεν σε ενδιαφέρει η καθαριότητα άρα είναι περιττό να σου πλένω τα ρούχα"....για ένα διάστημα θα της έπλενα μόνο εσώρουχα και θα την άφηνα μέχρι να της τέλειώσουν όλα τα ρούχα και να αναγκαστεί να φοράει τα βρώμικα....εκεί να δεις γλύκα, να θέλει να βγει και βρωμάει ιδρώτα η μπλούζα.

 

Βέβαια για να λέμε και το σωστό, είναι στην εφηβεία, οι ορμόνες τρελαίνονται και όσο και να θες να συννενοηθείς δεν γίνεται....θυμάμαι την μανούλα μου όταν κοπανιόμουν σαν το κατσίκι μου έλεγε, "ηρέμησε είναι της εφηβείας θα περάσει" :P λες και ήμουν άρρωστη.

 

Εγώ τα δύο παραπάνω θα τηρούσα πάντως.

Πως φαινεται οτι δεν ξερεις απο εφηβεια :wink:) .

Λοιπον αρχικα και να το κανεις καθε Παρασκευη θα σε πιασει τετοια απελπισια που το επομενο μισαωρο θα ειναι το δωματιο παλι βομβαρδισμενο οποτε δεν θα αντεξεις και πολυ!!!

Επισης συνηθως η βρωμα του δωματιου παει μαζι με την βρωμα των ρουχων, ποσως τους ενδιαφερει αν δεν βαλεις πλυντηριο και δεν πλυνεις τα ρουχα τους!!! Μια χαρα βολευονται και με τα βρωμικα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι μου τα πεταγε όλα στο μπαλκόνι.Ολα όμως.Οτι ειχα σε ακαταστασία στον καναπέ στην καρέκλα στο πάτωμα η στην ντουλάπα ασυγυριστο,μου τα πεταγε στο μπαλκόνι.Μια δυο τρεις το έπιασα το υπονοούμενο και άρχισα να τα μαζεύω.Τωρα δεν αντέχω την ακαταστασία.Βεβαια να πω Οτι Ειναι και στο παιδι.Εγω δηλαδη δεν ήμουνα και πολυ αντιδραστικό,σε αντίθεση με τις αδελφές μου.Σε αυτές δεν έπιασε.Ακομα αχουρι τα έχουν τα σπίτια τους.Μονο εσυ σαν μαμα της ξέρεις τα κουμπιά του παιδιού σου.Χτυπα εκει που πονάει όπως λένε και τα υπόλοιπα κορίτσια.Καλο κουράγιο,θα περάσει και η δύσκολη φάση της εφηβείας!!!Οπως πέρασαν τόσα και τόσα.:wink:

adEup3.png
Link to comment
Share on other sites

Το αυτι της δικιας μου παντως δεν ιδρωνει με τιποτα. Ακομη και αν της στερω κατι που της αρεσει, αυτη εκει... το δωματιο της βομβαρδισμενο. Και το κακο ειναι οτι δεν "βομβαρδιζει" μονο το δικο της δωματιο αλλα ολο το σπιτι. ΟΠου περναει ειναι σαν να εχει περασει σιφουνας!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το αυτι της δικιας μου παντως δεν ιδρωνει με τιποτα. Ακομη και αν της στερω κατι που της αρεσει, αυτη εκει... το δωματιο της βομβαρδισμενο. Και το κακο ειναι οτι δεν "βομβαρδιζει" μονο το δικο της δωματιο αλλα ολο το σπιτι. ΟΠου περναει ειναι σαν να εχει περασει σιφουνας!!!

 

Ωχχχχχχ μην μου πείτε ότι αυτό συνεχίζετε και στην εφηβεία??? εμένα οι δικές μου το βομβαρδίζουν με παιχνίδια και ευτυχώς κάπως τις καταφέρνω και τα μαζεύουν...λέτε όταν μεγαλώσουν να μου βομβαρδίζουν το σπίτι με ρούχα???? Αμάνννν και λέω "Άντε να μεγαλώσετε να μένει το σπίτι καθαρό και νοικοκυρεμένο για μέρες", μάλλον με την χαρά θα μείνω!!

Link to comment
Share on other sites

Ωχχχχχχ μην μου πείτε ότι αυτό συνεχίζετε και στην εφηβεία??? εμένα οι δικές μου το βομβαρδίζουν με παιχνίδια και ευτυχώς κάπως τις καταφέρνω και τα μαζεύουν...λέτε όταν μεγαλώσουν να μου βομβαρδίζουν το σπίτι με ρούχα???? Αμάνννν και λέω "Άντε να μεγαλώσετε να μένει το σπίτι καθαρό και νοικοκυρεμένο για μέρες", μάλλον με την χαρά θα μείνω!!

 

 

και εγω αυτο σκεφτομουνα οταν διαβαζα το μυνημα,,,,,:lol::lol::lol::lol:

 

αληθεια αραγε στα αγορια να ειναι ετσι???

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Να κάνεις αυτό που έκανα στον άντρα μου όταν μείναμε αρχικά μαζί. Ότι ρούχο πέταγε στο πάτωμα βουρ στο πλυντήριο. Όλα, είτε καθαρά, είτε άπλυτα. Δεν είχε τι να βάλει μια, δυο, βρήκε το δρόμο προς τη ντουλάπα και το καλάθι των απλυτων.

1YKQp3.png

 

Θα 'ρθει το θαυματάκι μου...

Link to comment
Share on other sites

Να κάνεις αυτό που έκανα στον άντρα μου όταν μείναμε αρχικά μαζί. Ότι ρούχο πέταγε στο πάτωμα βουρ στο πλυντήριο. Όλα, είτε καθαρά, είτε άπλυτα. Δεν είχε τι να βάλει μια, δυο, βρήκε το δρόμο προς τη ντουλάπα και το καλάθι των απλυτων.

Eγω ετσι και αλλιως βαζω πλυντηριο καθε μερα. Αν το κανω και αυτο το πλυντηριο θα δουλευει ολη μερα, το ιδιο και το σιδερο!!!!!

Παντως για την φιλενδα που ρωτησε πιο πανω, αν και ο γιος μου δεν ειναι στην εφηβεια και δεν ξερω τι θα γινει στο μελλον, ειναι παρα πολυ τακτικος και καθαρος σε ολα του.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνεις αυτό που έκανα στον άντρα μου όταν μείναμε αρχικά μαζί. Ότι ρούχο πέταγε στο πάτωμα βουρ στο πλυντήριο. Όλα, είτε καθαρά, είτε άπλυτα. Δεν είχε τι να βάλει μια, δυο, βρήκε το δρόμο προς τη ντουλάπα και το καλάθι των απλυτων.

 

Α..στην ανάγκη...τα πέρνουν και μέσα από τα άπλυτα, με λίγο κολώνια λύνεται το θέμα τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο μόνιμος καυγάς με την μάνα μου ήταν το συγύρισμα στου δωματίου μου. Η κατάσταση είχε ως εξης :

 

1. Όλο το περιεχόμενο της ντουλάπας πεταμένΟ στο δωμάτιο. Όταν ήθελα να συμμαζέψω τα μάζευα όλα ένα κουβάρι και τα πετούσα πάλι μέσα στην ντουλάπα...μεγάλη ευκολία.:rolleyes:

 

2.Κάτω από το κρεβάτι μου βρώμικα εσώρουχα...:oops::oops::oops:

 

3.Σποραδικά θα έβρισκες και μουχλιασμένα τοστ ή ξυνισμένο γάλα.:oops:

 

Από μένα εμπνεύστηκαν εκείνη την βρετανική εκπομπή με τα βρώμικα σπίτια:wink: Η μάνα μου φώναζε ότι θα παντρευτώ και θα με φάνε τα σκουλήκια πριν ή αφού με επιστρέψει ο άντρας μου. Μέχρι και πρεσβευτές (γιαγιά, θείες, αδελφό) έστελνε για να με πείσουν ότι δεν είναι συμπεριφορά κοπέλας αυτή.

 

Μόλις παντρεύτηκα και πήγα στο σπιτάκι μου μεταλλάχθηκα σε υστερικιά νοικοκυρά...έτσι και μου μετακινήσεις το βάζο κατά 0.00005 εκατοστά έχεις φύγει για τον άλλο κόσμο.

 

Τώρα σκέφτομαι τι θα κάνω αν βρεθώ στην θέση της μάνας και καταλήγω : αν θέλει το παιδί μου να έχει ακατάστατο τον προσωπικό του χώρο είναι επιλογή του...υπάρχουν όμως δύο απαράβατοι κανόνες διατηρούμε καθαρούς και τακτοποιημένους τους κοινόχρηστους χώρους και καθαρίζουμε-συγυρίζουμε όλο το σπίτι (άρα και τα δωμάτια μας) 1 φορά την εβδομάδα.

 

Πάντως πιστεύω ότι ένα παιδί που έχει μεγαλώσει σε καθαρό-τακτοποιημένο σπίτι δύσκολα θα αποκλίνει από αυτό μεγαλώνοντας.

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

 

Πάντως πιστεύω ότι ένα παιδί που έχει μεγαλώσει σε καθαρό-τακτοποιημένο σπίτι δύσκολα θα αποκλίνει από αυτό μεγαλώνοντας.

Δεν συμφωνω καθολου!!! Μια χαρα πεντακαθαρο ειναι το σπιτι μου πριν το περιλαβει η κορη μου, αν και ειμαι εργαζομενη!!! Αυτα τα συμπερασματα δεν ξερω απο που βγαινουν και ειλικρινα προσβληθηκα με αυτο που εγραψες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνω καθολου!!! Μια χαρα πεντακαθαρο ειναι το σπιτι μου πριν το περιλαβει η κορη μου, αν και ειμαι εργαζομενη!!! Αυτα τα συμπερασματα δεν ξερω απο που βγαινουν και ειλικρινα προσβληθηκα με αυτο που εγραψες.

 

Εγώ σαν έφηβη ήμουν ακατάστατη(σαν την κόρη σου), η μητέρα μου καθαρή και νοικοκυρά (σαν εσένα). Όταν παντρεύτηκα και απέκτησα το δικό μου νοικοκυριό έγινα σαν την μητέρα μου. Αυτό που ήθελα να πω ήταν ότι όταν τα παιδιά θα μεγαλώσουν και θα αποκτήσουν το δικό τους σπίτι τότε θα θελήσουν να ζήσουν σε ένα περιβάλλον καθαρό και τακτοποιημένο σαν αυτό που μεγάλωσαν.

 

Ελπίζω να έγινα κατανοητή γιατί ειλικρινά αν έλεγα εσένα βρώμικη τότε θα έπρεπε να πω και την μητέρα μου που είχε μία κόρη σαν την δική σου ή και χειρότερη (βλέπε μουχλιασμένα φαγητά).

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

xaxaxxa κοριτσια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας ειχα πολυ δουλεια και σημερα καταφερα να μπω ......βλεπω το ιδιο προβλημα το εχουμε σχεδον ολες η μανουλες εφηβων ...............οσες φορες εκανα το λαθος να μπω .να μαζεψω τη επαθε υστερια .....και ουρλιαζε οτι αυτο δεν ειναι το δωματιο της τωρα δεν βρισκη τιποτα !!!.....ενω αλλιως τα εβρισκε ολα ...................το δοκιμασα στο ή καθαριζεις ή δεν ερχοντε η φίλες σου ......τα εκανε επιφανιακα καθαρο η ντουλαπα δεν βλεποταν βεβαια και το ενα ραφι το μοναδικο 3 δακτυλα σκονη ενα σκουπιζμα και σφουγγαρισμα και αυτο με το ζορι ...ξανα στην επομενη επισκεψη παλι .........οσο αφορα το πλυσημο, θα πλυνει αυτο που θελει οταν το θελει ,αλλα μπορει να το βαλη και βρωμικο ......μπλιαχ ....εξαρταται την διαθεση και μικρη να φανταστητε ηταν αψογη τα παντα στο δωματιο τακτοποιημενα οτι εβγαζε τα μαζευε ....μετα τα 12 πικραααααααααααααααααα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σαν έφηβη ήμουν ακατάστατη(σαν την κόρη σου), η μητέρα μου καθαρή και νοικοκυρά (σαν εσένα). Όταν παντρεύτηκα και απέκτησα το δικό μου νοικοκυριό έγινα σαν την μητέρα μου. Αυτό που ήθελα να πω ήταν ότι όταν τα παιδιά θα μεγαλώσουν και θα αποκτήσουν το δικό τους σπίτι τότε θα θελήσουν να ζήσουν σε ένα περιβάλλον καθαρό και τακτοποιημένο σαν αυτό που μεγάλωσαν.

 

Ελπίζω να έγινα κατανοητή γιατί ειλικρινά αν έλεγα εσένα βρώμικη τότε θα έπρεπε να πω και την μητέρα μου που είχε μία κόρη σαν την δική σου ή και χειρότερη (βλέπε μουχλιασμένα φαγητά).

 

 

 

Το ελπιζω να ειναι οπως τα λες διοτι εγω εγω στην εφηβεια ειμαι οπως και τωρα πολυ τακτικια αρα δεν ξερω αν το παιδι μου θα αλαξη μακαρι παντως διοτι αλλιως θα την φανε τα σκουλικια :P:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Α..στην ανάγκη...τα πέρνουν και μέσα από τα άπλυτα, με λίγο κολώνια λύνεται το θέμα τους.

 

 

αυτο μαλον ειναι το επομενο σταδιο διοτι δεν το εχουμε κανει ακομα υποτηθεται ειναι και σιχασιαρα δεν το καταλαβαινω εινια δυο τελειος διαφορετικα πραγματα ....σιχαινεται τα βρωμικα αλλα ζει μεσα σε αυτο!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο μόνιμος καυγάς με την μάνα μου ήταν το συγύρισμα στου δωματίου μου. Η κατάσταση είχε ως εξης :

 

1. Όλο το περιεχόμενο της ντουλάπας πεταμένΟ στο δωμάτιο. Όταν ήθελα να συμμαζέψω τα μάζευα όλα ένα κουβάρι και τα πετούσα πάλι μέσα στην ντουλάπα...μεγάλη ευκολία.:rolleyes:

 

2.Κάτω από το κρεβάτι μου βρώμικα εσώρουχα...:oops::oops::oops:

 

3.Σποραδικά θα έβρισκες και μουχλιασμένα τοστ ή ξυνισμένο γάλα.:oops:

 

 

αυτο το βολεψαν τα μερμυγγια τις εκαναν επιδρομη :lol::lol:....και ετσι ποτε ξαν φαγητα στο δωματιο .......

 

στα αλλα δυο ειμαστε μεσα .............ακομα :wink:

Link to comment
Share on other sites

Σαν να περιγραφεται τον εαυτο μου!!!χαχαχα

Να σου πω εμενα δεν με πιανανε αυτες οι "τυμωριες".Αλλα ντρεπομουν πολυ αν καποιος εβλεπε ετσι ακαταστατα το δωματιο μου και ετσι η μαμα μερικες φορες καλουσε φιλες ειτε δικες μου ειτε καμια γειτοννησα χωρις να ξερω εγω και της εδειχνε το δωματιο μου.Μια δυο τρεις αρχισα να το στρωνω λιγο λιγο,δεν ηταν παντα πεντακαθαρα αλλα δεν ηταν και οπως πριν.Μπορεις να της προτεινεις να το καθαριζεται μαζι το δωματιο πχ μια φορα την εβδομαδα,να βαλει τα πραγματα της εκει που την βολευουν εκεινη και να της λες παντα μετα απο ενα καθαρισμα ποσο πιο ωραιο ειναι ετσι το δωματιο καθαρο.Μπορεις να της βαλεις ενα καδο για τα απλυτα για να μην τα πεταει παντου και ψαχνεστε.Καθε φορα που εχει καθαρα ρουχα να της υπενθυμιζεις να τα βαλει στη δουλαπα,αμα θελει να την βοηθησεις.Οπως και αμα εχει παρει φαγητο στο δωματιο πες της μετα απο καμια ωρα να σου επιστρεψει το πιατο η τα σκουπιδια.Κατι τετοιες μικρες υπενθυμησεις βοηθανε,λεγε της τα λιγα λιγα οχι μπαμ και να καθαρισει ολο το δωματιο,σιγα σιγα....

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια , εγω δεν εχω ακομα παιδι στην εφηβεια αλλα πλησιαζουμε σιγα σιγα (κοριτσι 8 χρονων).

Επειδη την βλεπω οτι ειναι ακαταστατη, αν και εχει και καλες στιγμες, της λεω απο τωρα να τακτοποιει μονη της το δωματιο της και εγω επιβλεπω.Αν κατι δεν το κανει πολυ καλα , πχ. το ρουχα κουβαρι στο συρταρι, την βαζω και το διορθωνει (μεσα στα πλαισια των δυνατοτητων της βεβαια) και μετα την επαινω.

Λετε να καταφερω τιποτα ετσι, η να περιμενω τον κακο χαμο?

Προβλεπω ομηρικους καβγαδες......

Link to comment
Share on other sites

Ως μαμά δύο εφήβων, νομίζω ότι είναι λάθος να προσεγγίζουμε την ψυχολογία του εφήβου με βάση την ψυχολογία του ενήλικα! Δηλ. αυτό που ενοχλεί τον ενήλικα (πχ το να μη βρίσκει ρούχο καθαρό) δεν ενοχλεί απαραίτητα τον ανήλικο! Όπως είπε κάποιος πιο πάνω, παίρνει απλώς από τα άπλυτα και βάζει λίγη κολόνια, οπότε ούτε γάτα ούτε ζημιά!!!! Για να αποσυνδέσω, εγώ προσωπικά, το μυαλό μου από τον τρόπο που σκέφτομαι ως ενήλικας, κατέβαλα μεγάλη προσπάθεια. Και δεν το έχω μετανιώσει. Μπορεί το δωμάτιο του γιου μου να συνεχίζει να μην έχει καμία σχέση με αυτό που θα ήθελα εγώ, όμως έχει βελτίωση σε σχέση με αυτό που ήταν πριν από κάποιο καιρό. Με πολλή προσπάθεια εκ μέρους μου. κι όταν λέω προσπάθεια, εννοώ: ψυχραιμία και υπομονή. Δεν παρεμβαίνω πλέον καθόλου. Μόνο όταν έχουμε καλεσμένους, του λέω ότι θέλω να είναι τακτοποιημένο ό,τι φαίνεται!!!! Φυσικά στην ντουλάπα γίνεται χαμός. Αλλά όταν ξεμένει από ρούχα, απλώς αδιαφορώ. Δεν το κάνω εκβιαστικά. Έτσι το έχω βάλει στο μυαλό μου: "Δεν σε νοιάζει εσένα να μην έχεις καθαρή μπλούζα; Ούτε εμένα. Δεν θα σκάσω εγώ, γιατί κανείς δεν πρόκειται να φέρει πίσω την υγεία μου". Δεν του το λέω ΄φυσικά. Εννοείται ότι πάντα λέω πως πρέπει να είναι καθαρά τα δωμάτιά μας και τα ρούχα μας. Όμως έχω ηρεμήσει βασικά εγώ ως προς αυτό και βλέπω ότι αυτός είναι ο μόνος τρόπος που πιάνει. Φυσικά κάποια στιγμή κυκλοφορεί με μπλούζα που μυρίζει ιδρώτα. Τι να κάνουμε, το αποδέχομαι. Κι όσο το αποδέχομαι, τόσο λιγότερο το κάνει!!!!!!!! Νομίζω ότι τα παιδιά πιάνουν τα πάντα στον αέρα. Όταν μας την σπάει κάτι, αντιδρούν όπως ο καρχαρίας στο αίμα: ορμάνε! Γι αυτό πρέπει πρώτα να δουλεύουμε το "μέσα" μας και μετά το πώς θα αντιδράσουμε. κι η εφηβεία θέλει πολλήηηηηηηηηηηηηηηηηη υπομονή, αν βέβαια θέλουμε να είμαστε κοντά με τα παιδιά μας και να μην καταστρέψουμε τη σχέση μας για ένα ... σώβρακο άπλυτο, γιατί πιστεύω ότι μας χρειάζεται η επαφή αυτή για πολύ πιο σοβαρά θέματα...

Είναι πάντως πολύ αστείο το πόσο σίγουροι είμαστε όταν έχουμε μικρά παιδάκια για κάποια πράγματα και πόσο πολύ αλλάζει το τοπίο και βάζουμε νερό στο κρασί μας, όταν φτάνουμε στα δύσκολα χρόνια της εφηβείας! Και τελειώνοντας να συμπληρώσω ότι έτσι ακριβώς αντιμετώπισα και την προεφηβεία της κόρης μου που τώρα στα 16 της έχει ένα δωμάτιο υπόδειγμα, άρα ελπίζω να πιάσει η τακτική και στον γιο μου!!!!

Σε όλες τις μανούλες εφήβων, εύχομαι καλή δύναμη, υπομονή και πολλή πολλή ψυχραιμία...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...