Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

η κορη μου επιβεβαιωσε οτι σαν μανα δεν τα κανω ολα λαθος ...............


Recommended Posts

Η κόρη μου ειναι 13 ....εχει μπει στην εφηβεια με χίλια .....και εκει που ειμαστε μεσα στα νευρα ,στις φωνες ..............και στο κόσμο της .........................ξαφνικα ενα βραδυ αλλαζη ........

μου γραφη λοιπόν ενα γραμμα και μου το δινει ............

και μεσα σ αυτο το γραμμα μου εκφραζει τους φοβους της την αγωνια της για να ζηση ....και να χαρη ... την αγαπη της προς εμενα και την κατανοηση της ............και οτι εχω κανει πολυ καλη δουλεια μαζι της ... και οτι πρεπει να της βαζω ορια διοτι ετσι θα γινει καλυτερος ανθρωπος ............... επαθα πλακα βεβαια ....................δεν πιστευα αυτα που διαβαζα

μου εξηγησε οτι ωρες ωρες δεν ξερεις και αυτη γιατι εχει νευρα και κλαιει χωρίς λογο και οτι δεν θελει να ειναι επιθετικη μαζι μου αλλα καποιες φορες δεν τα καταφερνει να κρατηθει ......

και οτι καλα κανω και φωναζω και πιεζω καταστασεις και καταλαβαινει οτι το κανω για το καλο της ............

Δεν ξερω τι εγινε και αποφασισε να μου εκφρασει της σκεψεις τις και τα συνασθηματα της ....εγω παντως πηρα κουραγιο και δυναμη οτι τελικα δεν τα κανω ολα λαθος:-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πολύ ωραία όλα αυτά, σίγουρα θα συγκινήθηκες και θα ανταμείφθηκες απο την έγκιρση του παιδιού σου ....Μακάρι και μένα όταν μεγαλώσουν οι κόρες μου να καταλάβουν γιατί έκανα όσα έκανα για αυτές!

 

Πρόσεχε όμως μην το εκμεταλλευτείς που στο είπε και της λές συνέχεια "θυμάσαι στο γράμμα που μου έλεγες ότι έχω δίκιο και βάζω όρια...πάρε και αυτό το όριο πάρε και το άλλο"...Συνέχισε να είσαι δίκαιη με το παιδί σου και να ακολουθείς το ένστικτο σου...Μπράβο σου

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να τη πηρες μια μεγαλη αγκαλια...κ να τ κρατησες σα μωρο..Ξερεις καμια φορα θελουνε να νιωσουνε τν αγαπη κ να γυρισουνε λιγο πισω...λογο της ανεξαρτησιας που αποκτουνε κ δε μπορουνε να την ελενξουνε.Πρεπει να τη προσεχεις κ να κοιτας να κατευναζεις τα πνευματα...ολες στν εφηβεια μας ενοχλουσε κ ο αερας αλλα ητανε λογο ορμονων....Η μανα μου εμενα κοιτουσε να με φουντωνει πιο πολυ κ με χτυπαγε κ με ακυρωνε συνεχεια...Ακομα ετσι ειναι η σχεση μας κ τη θεωρω αναξια...(γραφω σε θεμα με τα ασχημα παιδικα χρονια) Θελουνε φροντιδα κ αγαπη ακομη κ τα μεγαλα παιδια!Ευχομαι να τη δεις οπως ποθεις...

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

καλημερα..και γω μια κορη εχω και φοβαμαι τοσο πολυ..με οσα ακουω με οσα βλεπω..θελω να τη μαθω να σκεφτεται μονη της τις κακοτοπιες και να μην πεφτει σε παγιδες..μακαρι να τα καταφερω!

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι κατσαμε αγκαλιασμενες και κλαιγαμε .......και τα αδερφια της μας κοιταγανε χωρις να καταλαβαινουν τι γινεται .......απο εκεινη την μερα και μετα αλαξανε πολλα και απο μενα και απο αυτήν ...ευχομε σε ολες τις μαμαδες να νιωσουν αυτο που ενιωσα εγω .............σε μια περιοδο που η ζωη μας ειναι πολυ δυσκολη με πολλα προβληματα καθημερινα οικονομικα και διαβιωσης...εχουμε τουλαχιστον τα παιδια μας που μα ς θυμιζουνε καθημερινα γιατι πρεπει να συνεχιζουμε να παλευουμε ......και να κανουμε κουραγιο .......... .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ τι ομορφο συναισθημα :-D συγχχαρητηρια σε σενα γιατι σιγουρα εχεισ κανει πολυ καλη δουλεια για να ειναι τοσο ωριμη η κορουλα σου.Γιατι πιστεψε με και μιλαω απο πειρα ειναι πολυ δυσκολο σε αυτη τη ηλικια που βρισκεται η κορη σου να παρασεχτει οτι κανει λαθος,μερικες φορες επισης δεν παραδεχονται απο φοβο μηπως φανουν ευαλωτα.Και παλι μπραβοοο

Link to comment
Share on other sites

Αυτό κι αν είναι Η ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ για σένα ! Θα πρέπει να είσαι πολύ περήφανη. Μπράβο σας !:-D:grin::-D

Όλες οι μανούλες θα ήθελαν να το ακούσουν αυτό από τα παιδάκια τους:D

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη που θα ακυρωθω αλλα επειδη ειμαι καινουρια θα ηθελα να ανοιξω ενα καινουριο θεμα αλλα δεν ξερω πως:oops: μηπως μπορειτε σας παρακαλω πολυ πολυ να μου πειτε τον τροπο ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη που θα ακυρωθω αλλα επειδη ειμαι καινουρια θα ηθελα να ανοιξω ενα καινουριο θεμα αλλα δεν ξερω πως:oops: μηπως μπορειτε σας παρακαλω πολυ πολυ να μου πειτε τον τροπο ευχαριστω εκ των προτερων

οταν μπεις στο θεμα που αντιπρωσοπευη αυτο που θελεις να γραψεις θα βρεις στο τελος της σελιδας γραφει κατι αριστερα νεο θεμα το πατας και γραφεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η κόρη μου ειναι 13 ....εχει μπει στην εφηβεια με χίλια .....και εκει που ειμαστε μεσα στα νευρα ,στις φωνες ..............και στο κόσμο της .........................ξαφνικα ενα βραδυ αλλαζη ........

μου γραφη λοιπόν ενα γραμμα και μου το δινει ............

και μεσα σ αυτο το γραμμα μου εκφραζει τους φοβους της την αγωνια της για να ζηση ....και να χαρη ... την αγαπη της προς εμενα και την κατανοηση της ............και οτι εχω κανει πολυ καλη δουλεια μαζι της ... και οτι πρεπει να της βαζω ορια διοτι ετσι θα γινει καλυτερος ανθρωπος ............... επαθα πλακα βεβαια ....................δεν πιστευα αυτα που διαβαζα

μου εξηγησε οτι ωρες ωρες δεν ξερεις και αυτη γιατι εχει νευρα και κλαιει χωρίς λογο και οτι δεν θελει να ειναι επιθετικη μαζι μου αλλα καποιες φορες δεν τα καταφερνει να κρατηθει ......

και οτι καλα κανω και φωναζω και πιεζω καταστασεις και καταλαβαινει οτι το κανω για το καλο της ............

Δεν ξερω τι εγινε και αποφασισε να μου εκφρασει της σκεψεις τις και τα συνασθηματα της ....εγω παντως πηρα κουραγιο και δυναμη οτι τελικα δεν τα κανω ολα λαθος:-P

εχεις ενα εξαιρετικο παιδι που αξιζει την εμπιστοσυνη σου

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο τον, πολύ καλό αυτό! Να το κρατήσεις το γράμμα, όχι μόνο για να το ξαναδιαβάζεις όταν βρίσκεις τα δύσκολα και να παίρνεις κουράγιο, αλλά επειδή κάποτε θα θέλει να το ξαναδιαβάσει και η κόρη σου - ίσως όταν κι αυτή αρχίσει να τσακώνεται με το δικό της έφηβάκι :wink:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο :) Αλλά έχω μια απορία... την ρώτησες γιατί δεν στα είπε αυτοπροσώπως αλλά προτίμησε τον γραπτό λόγο;

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

μαλλον δε θα ηθελε διαλογο... θα θελε να εκφρασει χωρις διακοπες αυτα που νιωθει. κι εγω εγραφα πολυ σε αυτες τιςηλικιες αλλα ποτε στη μαμα μου... ηταν πολυ συγκινητικο αυτο που εκανε...μπραβο της κ μπραβο σου γιατι εσυ την εκανες αυτο που ειναι

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Μωρέ κι εγώ έγραφα και κυρίως για να παραπονεθώ γιατί live δεν μπορούσα... δεν πρόκανα... γινόταν σκοτωμός! Όχι ότι με το γραπτό κατάφερνα και πολλά... για κανά μήνα... μετά πάλι τα ίδια...

 

Κυρίως την ρωτάω μήπως θα πρέπει να την προβληματίσει και να αλλάξει η ίδια κάποια συμπεριφορα που ίσως απομακρύνει τη μικρή από την λεκτική επαφή ;)

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ είμαι της γνώμης ότι δεν πρέπει να την προβληματίσει καθόλου. Δεν λέγονται (και δεν πρέπει να λέγονται) όλα πρόσωπο με πρόσωπο και εν βρασμώ ψυχής. Εφόσον η κόρη της δεν αρνείται να μιλήσει, να συζητήσει, να τσακωθεί, δηλαδή εφόσον επικοινωνεί ως καλή έφηβη, δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας. Κάποια πράγματα είναι καλύτερο να λέγονται μετά από ώριμη σκέψη. Ο γραπτός λόγος σου δίνει αυτή την απόσταση που χρειάζεσαι για να σκεφτείς τι θα πεις και πώς θα το πεις, και δρα θεραπευτικά.

 

Θα ανησυχούσα περισσότερο αν ένα 13χρονο είχε τη διάθεση (και την ικανότητα!) να κάτσει και να μιλήσει με τη μαμά της για τις μεταξύ τους σχέσεις ήρεμα και χωρίς ένταση.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως συγκινήθηκα...!Αν και ο γιος μου απέχει πολύυυυ ακόμα απο το στάδιο αυτό (3,5) μπορώ να φανταστώ πως ένιωσες. Και η ίδια πιστέυω να ανακουφίστηκε!Μπράβο σας!

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμενα το γραμμα ηταν ηλεκτρονικης μορφης το ειχε γραψει στον υπολογιστη της και το ειχε περαση στο στικακη μου .....και μου το εδωσε να το διαβασω και να το εχω ......εβλεπε φωτογραφιες απο ηταν μικρη που την ειχα αγκαλια και καποιες καινουργιες φετινες που ειμασταν οι δυο μας ...... το θεμα του γραμμα τος το ειχε ονομαση αναμνησεις και μαλιστα ειχε περαση και μουσικη μεσα συχρονος οταν θα διαβαζω το γραμμα και ειχε επισυναψη και δυο φωτογραφιες μας αγκαλια

και στο τελος μου εγραφε οτι μπορει οταν θα βγει αποτο δωματιο της να θεωρει χαζα αυτα που μου εγραψεκαι οτι αυριο θα τσακωνομαστε παλι αλλα καταβαθος τα πιστευη ........

Link to comment
Share on other sites

Το παιδί σου είναι αρκετά σοβαρό και ώριμο. Με την επιστοσύνη της σου δείχνει πόσο καλή δουλειά έχεις κάνει μαζί της!!

Το ξέρω ότι δεν μπορούμε να είμαστε πάντα σωστοί αλλά αν καταφέρουμε να κερδίσουμε την εμπιστοσύνη τους με καλή επικοινωνία, νομίζω ότι θα μας το αναγνωρίζουν πάντα.

Μακάρι όλοι οι γονείς να το καταφέρουμε αυτό!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...