Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ύπνος - προβλήματα με τον υπνο!!!!!


aggeliki

Recommended Posts

  • 4 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα σας,

Ειμαι μια μανουλα που εφτασε στα ορια της οσο αφορα το θεμα υπνος. Παντα ειχαμε ενα θεμα με τον υπνο καθως η μικρη μου κοιμαται με στηθος και ξυπναει συχνα τη νυχτα αναζητωντας τη. Ειχα γραψει και σε σχετικη ενοτητα οπου οι μανουλες με βοηθησαν πολυ μαλλον εγω ομως φταιω που δεν τα καταφεραμε ισως δεν το ειχα πιστεψει εγω μεσα μου. Τελος παντων το γεγονος αυτο το αποδεχτηκα και το συνηθισα αρχισαν να μειωνονται και τα ξυπνηματα και ολα καλα.

Εδω και μια βδομαδα ομως γινεται κατι που πραγματικα δεν το αντεχω. Τη βαζω για υπνο ( εχει προηγηθει ρουτινα 30' με βουρτσισμα δοντιων, πιτζαμες, βαζουμε για υπνο κουκλακια, παραμυθι και γαλα) ενω εχει δειξει σημαδια νυστας κανει 1-2 ωρες να κοιμηθει. Μιλαει, τραγουδαει, κανει βαρελακια , χτυπαει χερια ποδια και οτι αλλο τρελο φανταζεστε. Αρχικα αδιαφορω, στη συνεχεια τη "μαλωνω" λεγοντας αυστηρα οτι ειναι νυχτα και πρεπει να κοιμηθουμε ωσπου καταληγει να κλαιει εγω να την παρηγορω και να κοιμαται κλαιγοντας.

Τηλεοραση κ τετοια δε βαζουμε, σοκολατες και γλυκα δεν της δινω, τη ρουτινα την ξεκιναμε 8:30 περιπου. Τι κανω λαθος; Πραγματικα δεν το αντεχω αυτο καθε βραδυ. Θα παθουν τα νευρα μου!!

Βοηθεια σας παρακαλω! Καθε συμβουλη η κριτικη ευπροσδεκτη!

lvpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μην την μαλωνεις γιατί δείχνεις ότι της δίνεις πολύ προσοχή!!

Οταν τα κάνει αυτά εισαι μέσα στο δωμάτιο; Αν έχεις φύγει, κλείσε την πόρτα και άστην, στο τέλος θα αποκοιμηθει

Πήγαινε μέσα μόνο αν κλαίει (άστην κανά δίλεπτο να κλαψει αν θες)

 

Μήπως κιόλας κοιμάται πολύ μέσα στην μέρα; Στην ηλικία της συνηθως κοιμούνται ένα 2ωρο το μεσημέρι

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας,

Ειμαι μια μανουλα που εφτασε στα ορια της οσο αφορα το θεμα υπνος. Παντα ειχαμε ενα θεμα με τον υπνο καθως η μικρη μου κοιμαται με στηθος και ξυπναει συχνα τη νυχτα αναζητωντας τη. Ειχα γραψει και σε σχετικη ενοτητα οπου οι μανουλες με βοηθησαν πολυ μαλλον εγω ομως φταιω που δεν τα καταφεραμε ισως δεν το ειχα πιστεψει εγω μεσα μου. Τελος παντων το γεγονος αυτο το αποδεχτηκα και το συνηθισα αρχισαν να μειωνονται και τα ξυπνηματα και ολα καλα.

Εδω και μια βδομαδα ομως γινεται κατι που πραγματικα δεν το αντεχω. Τη βαζω για υπνο ( εχει προηγηθει ρουτινα 30' με βουρτσισμα δοντιων, πιτζαμες, βαζουμε για υπνο κουκλακια, παραμυθι και γαλα) ενω εχει δειξει σημαδια νυστας κανει 1-2 ωρες να κοιμηθει. Μιλαει, τραγουδαει, κανει βαρελακια , χτυπαει χερια ποδια και οτι αλλο τρελο φανταζεστε. Αρχικα αδιαφορω, στη συνεχεια τη "μαλωνω" λεγοντας αυστηρα οτι ειναι νυχτα και πρεπει να κοιμηθουμε ωσπου καταληγει να κλαιει εγω να την παρηγορω και να κοιμαται κλαιγοντας.

Τηλεοραση κ τετοια δε βαζουμε, σοκολατες και γλυκα δεν της δινω, τη ρουτινα την ξεκιναμε 8:30 περιπου. Τι κανω λαθος; Πραγματικα δεν το αντεχω αυτο καθε βραδυ. Θα παθουν τα νευρα μου!!

Βοηθεια σας παρακαλω! Καθε συμβουλη η κριτικη ευπροσδεκτη!

 

Γεια σου βρε Χριστινάκι ταλαιπωρημένο! Να που τα λέμε και πάλι!

 

Σε καταλαβαίνω όσο δεν πάει, στην ίδια περίπου ηλικία με την μικρή σου είχα απηυδίσει κι εγώ με τον γιο μου γιατί έκανε πάρα πολλή ώρα να κοιμηθεί και μας έβγαζε off! Υπάρχει και sleep regression σε αυτή την ηλικία και το φαινόμενο απαντάται σε πολλά παιδιά!

 

Όταν αρχίζετε την ρουτίνα του ύπνου είναι κουρασμένη? Η απάντηση σε αυτό έχει πολύ μεγάλη σημασία. Αν είναι κουρασμένη, τότε όλο το πανηγύρι γίνεται για να παρατείνει την ημέρα της, σε συνδυασμό με το γεγονός ότι δεν έχει μάθει να κοιμάται μόνη της. Αν δεν είναι κουρασμένη, πρέπει να τσεκάρεις και να διορθώσεις τον μεσημεριανό ύπνο. Τί ώρα ξυπνάει το μεσημέρι και πόσο κοιμάται? Πρέπει να καταλάβεις πόσες είναι οι ώρες αντοχής της μεταξύ ξυπνήματος από το μεσημέρι και βραδυνού ύπνου και να προσαρμόσεις ανάλογα τον μεσημεριανό ύπνο, δηλαδή να την ξυπνάς νωρίτερα. Ο γιος μου π.χ. πλέον αντέχει 7-8 ώρες, οπότε το αργότερο στις 2 το μεσημέρι πρέπει να τον ξυπνάει γιατί αλλιώς θα πιάνουν τα μεσάνυχτα για να κοιμηθεί. Να φανταστείς κοιμάται πριν φάει μεσημεριανό.

 

Αν δεν συντρέχει το παραπάνω case και η μικρή είναι όντως κουρασμένη, αυτό που πρέπει να διορθωθεί είναι να μάθει να κοιμάται μόνη της, χωρίς μεγάλη παρέμβαση από εσένα. Υπάρχει ο ήπιος και ο σκληρότερος τρόπος : ο ήπιος είναι να μένεις μαζί της μέσα στο δωμάτιο, αλλά να μην συμμετέχεις και πολύ σε ό,τι κάνει, δηλαδή να την αφήνεις να κάνει αυτά που κάνει αντιμετωπίζοντάς την με αδιαφορία. Ο σκληρότερος τρόπος είναι φυσικά να την αφήσεις να κλάψει, είτε τσεκάροντάς την ανά διαστήματα, είτε αφήνοντάς την τελείως.

 

Εγώ δοκίμασα και τους δύο τρόπους. Άρχισα φυσικά από τον ήπιο, δηλαδή καθόμουν δίπλα του στην κούνια και έκανα πώς κοιμάμαι, πότε πότε σηκωνόμουν και τον ξάπλωνα αν είχε σηκωθεί, σιγοτραγουδούσα ένα νανούρισμα κ.λπ. Δούλεψε, αλλά δεν κράτησε παρά λίγες μέρες! Κατέληξα να τον αφήσω να κλάψει, το έχω ξαναγράψει κάπου, έκλαιγε μια νύχτα 1 ώρα ολόκληρη, από εκείνο το βράδυ όμως το πρόβλημα λύθηκε. Ήταν δύσκολο, όχι όμως τόσο όσο περίμενα κι αυτό γιατί είχα πια έρθει στο αμήν και ήμουν αποφασισμένη!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας,

Ειμαι μια μανουλα που εφτασε στα ορια της οσο αφορα το θεμα υπνος. Παντα ειχαμε ενα θεμα με τον υπνο καθως η μικρη μου κοιμαται με στηθος και ξυπναει συχνα τη νυχτα αναζητωντας τη. Ειχα γραψει και σε σχετικη ενοτητα οπου οι μανουλες με βοηθησαν πολυ μαλλον εγω ομως φταιω που δεν τα καταφεραμε ισως δεν το ειχα πιστεψει εγω μεσα μου. Τελος παντων το γεγονος αυτο το αποδεχτηκα και το συνηθισα αρχισαν να μειωνονται και τα ξυπνηματα και ολα καλα.

Εδω και μια βδομαδα ομως γινεται κατι που πραγματικα δεν το αντεχω. Τη βαζω για υπνο ( εχει προηγηθει ρουτινα 30' με βουρτσισμα δοντιων, πιτζαμες, βαζουμε για υπνο κουκλακια, παραμυθι και γαλα) ενω εχει δειξει σημαδια νυστας κανει 1-2 ωρες να κοιμηθει. Μιλαει, τραγουδαει, κανει βαρελακια , χτυπαει χερια ποδια και οτι αλλο τρελο φανταζεστε. Αρχικα αδιαφορω, στη συνεχεια τη "μαλωνω" λεγοντας αυστηρα οτι ειναι νυχτα και πρεπει να κοιμηθουμε ωσπου καταληγει να κλαιει εγω να την παρηγορω και να κοιμαται κλαιγοντας.

Τηλεοραση κ τετοια δε βαζουμε, σοκολατες και γλυκα δεν της δινω, τη ρουτινα την ξεκιναμε 8:30 περιπου. Τι κανω λαθος; Πραγματικα δεν το αντεχω αυτο καθε βραδυ. Θα παθουν τα νευρα μου!!

Βοηθεια σας παρακαλω! Καθε συμβουλη η κριτικη ευπροσδεκτη!

 

Το παιδί μεσα στην ημέρα εχει ερεθίσματα; Πάει παιδικό, βγαίνετε βόλτα, περνάτε χρονο κάνοντας πράγματα;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην την μαλωνεις γιατί δείχνεις ότι της δίνεις πολύ προσοχή!!

Οταν τα κάνει αυτά εισαι μέσα στο δωμάτιο; Αν έχεις φύγει, κλείσε την πόρτα και άστην, στο τέλος θα αποκοιμηθει

Πήγαινε μέσα μόνο αν κλαίει (άστην κανά δίλεπτο να κλαψει αν θες)

 

Μήπως κιόλας κοιμάται πολύ μέσα στην μέρα; Στην ηλικία της συνηθως κοιμούνται ένα 2ωρο το μεσημέρι

Εχεις δικιο σε αυτο αλλα φτανω στα ορια μου! Ειμαι μεσα σε ολη τη διαδικασια! Δε φευγω καθολου! Δοκιμασα μια φορα να φυγω και να παει ο μπαμπας της αλλα εκλαιγε απιστευτα! Φοβηθηκα οτι θα παθει κατι! Και νιωθω και ενοχες μετα. Το μεσημερι κοιμαται 1 με 3!

lvpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου βρε Χριστινάκι ταλαιπωρημένο! Να που τα λέμε και πάλι!

 

Σε καταλαβαίνω όσο δεν πάει, στην ίδια περίπου ηλικία με την μικρή σου είχα απηυδίσει κι εγώ με τον γιο μου γιατί έκανε πάρα πολλή ώρα να κοιμηθεί και μας έβγαζε off! Υπάρχει και sleep regression σε αυτή την ηλικία και το φαινόμενο απαντάται σε πολλά παιδιά!

 

Όταν αρχίζετε την ρουτίνα του ύπνου είναι κουρασμένη? Η απάντηση σε αυτό έχει πολύ μεγάλη σημασία. Αν είναι κουρασμένη, τότε όλο το πανηγύρι γίνεται για να παρατείνει την ημέρα της, σε συνδυασμό με το γεγονός ότι δεν έχει μάθει να κοιμάται μόνη της. Αν δεν είναι κουρασμένη, πρέπει να τσεκάρεις και να διορθώσεις τον μεσημεριανό ύπνο. Τί ώρα ξυπνάει το μεσημέρι και πόσο κοιμάται? Πρέπει να καταλάβεις πόσες είναι οι ώρες αντοχής της μεταξύ ξυπνήματος από το μεσημέρι και βραδυνού ύπνου και να προσαρμόσεις ανάλογα τον μεσημεριανό ύπνο, δηλαδή να την ξυπνάς νωρίτερα. Ο γιος μου π.χ. πλέον αντέχει 7-8 ώρες, οπότε το αργότερο στις 2 το μεσημέρι πρέπει να τον ξυπνάει γιατί αλλιώς θα πιάνουν τα μεσάνυχτα για να κοιμηθεί. Να φανταστείς κοιμάται πριν φάει μεσημεριανό.

 

Αν δεν συντρέχει το παραπάνω case και η μικρή είναι όντως κουρασμένη, αυτό που πρέπει να διορθωθεί είναι να μάθει να κοιμάται μόνη της, χωρίς μεγάλη παρέμβαση από εσένα. Υπάρχει ο ήπιος και ο σκληρότερος τρόπος : ο ήπιος είναι να μένεις μαζί της μέσα στο δωμάτιο, αλλά να μην συμμετέχεις και πολύ σε ό,τι κάνει, δηλαδή να την αφήνεις να κάνει αυτά που κάνει αντιμετωπίζοντάς την με αδιαφορία. Ο σκληρότερος τρόπος είναι φυσικά να την αφήσεις να κλάψει, είτε τσεκάροντάς την ανά διαστήματα, είτε αφήνοντάς την τελείως.

 

Εγώ δοκίμασα και τους δύο τρόπους. Άρχισα φυσικά από τον ήπιο, δηλαδή καθόμουν δίπλα του στην κούνια και έκανα πώς κοιμάμαι, πότε πότε σηκωνόμουν και τον ξάπλωνα αν είχε σηκωθεί, σιγοτραγουδούσα ένα νανούρισμα κ.λπ. Δούλεψε, αλλά δεν κράτησε παρά λίγες μέρες! Κατέληξα να τον αφήσω να κλάψει, το έχω ξαναγράψει κάπου, έκλαιγε μια νύχτα 1 ώρα ολόκληρη, από εκείνο το βράδυ όμως το πρόβλημα λύθηκε. Ήταν δύσκολο, όχι όμως τόσο όσο περίμενα κι αυτό γιατί είχα πια έρθει στο αμήν και ήμουν αποφασισμένη!

 

Γεια σου Deena μου,

Τι κανεις γεννησες το δευτερο μωρακι σου; Τη ρουτινα την ξεκιναω μολις τη δω να τριβει ματια και ενω εχω παρατηρησει οτι αντεχει 5-6 ωρες ξυπνια απο το μεσημεριανο υπνο. Μηπως να την ξεκινησω πριν τριψει ματια; Φοβαμαι να το τολμησω μη φαμε κανα τριωρο μεσα! Σκεφτομαι επισης μηπως το 1-3 που κοιμαται το μεσημερι ειναι πολυ αλλα προσπαθησα να την ξυπνησω στις 2:30 και εκλαιγε! Το βασανιζω το παιδακι μου!

Ειμαι παρουσα σε ολη τη διαδικασια εφυγα μονο μια φορα οπως εγραψα στη baby cute αλλα δεν αντεξα. Λες να φταιει η συνδεση του υπνου με το στηθος ; Γιατι ομως αυτο να της φερνει τοσο εκνευρισμο; Θα δοκιμασω τον ηπιο τροπο αλλα οταν ζηταει στηθος φωναζει και οδυρεται!

lvpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το παιδί μεσα στην ημέρα εχει ερεθίσματα; Πάει παιδικό, βγαίνετε βόλτα, περνάτε χρονο κάνοντας πράγματα;

 

Γεια σου Nina-Nana που παντου βοηθας!

Πως τα προλαβαινεις; Παμε μια βολτα στη γιαγια που εχει και σκυλακι και παιζει κανα διωρο. Μετα ομως καθως και λογω ελλειψης μεταφορικου οι μετακινησεις μας ειναι δυσκολες μενουμε κυριως σπιτι! Μετα το μεσημεριανο υπνο δηλαδη. Βεβαια στο σπιτι θα χορεψουμε, θα ζωγραφισουμε, θα "μαγειρεψουμε" , θα παιξουμε πιανο ( και καλα) , παιχνιδι με κουκλακια, κουκλοθεατρο, πλαστελινες και την περισσοτερη ωρα συμμετοχη δικη μου. Λες να πρεπει να τη βγαζω εξω κ το απογευμα;

lvpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Deena μου,

Τι κανεις γεννησες το δευτερο μωρακι σου; Τη ρουτινα την ξεκιναω μολις τη δω να τριβει ματια και ενω εχω παρατηρησει οτι αντεχει 5-6 ωρες ξυπνια απο το μεσημεριανο υπνο. Μηπως να την ξεκινησω πριν τριψει ματια; Φοβαμαι να το τολμησω μη φαμε κανα τριωρο μεσα! Σκεφτομαι επισης μηπως το 1-3 που κοιμαται το μεσημερι ειναι πολυ αλλα προσπαθησα να την ξυπνησω στις 2:30 και εκλαιγε! Το βασανιζω το παιδακι μου!

Ειμαι παρουσα σε ολη τη διαδικασια εφυγα μονο μια φορα οπως εγραψα στη baby cute αλλα δεν αντεξα. Λες να φταιει η συνδεση του υπνου με το στηθος ; Γιατι ομως αυτο να της φερνει τοσο εκνευρισμο; Θα δοκιμασω τον ηπιο τροπο αλλα οταν ζηταει στηθος φωναζει και οδυρεται!

 

Ο εκνευρισμός οφείλεται στο ότι ειναι κουρασμένη αλλα δεν μπορεί να διαχειριστεί την κούρασή της και να ηρεμήσει μόνη της. Δεν φταίει απαραιτήτως το στήθος, φταίει ότι χρειάζεται ακομα εξωτερική παρέμβαση για να κοιμηθει. Στον γιο μου ηταν π.χ. το χάδι στην πλάτη...είχαμε σκευρωσει!!!!!

 

Θέλει επιμονή και υπομονή, ειδικά ο ήπιος τρόπος γιατι τα αποτελέσματα αργούν να φανούν!

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο σε αυτο αλλα φτανω στα ορια μου! Ειμαι μεσα σε ολη τη διαδικασια! Δε φευγω καθολου! Δοκιμασα μια φορα να φυγω και να παει ο μπαμπας της αλλα εκλαιγε απιστευτα! Φοβηθηκα οτι θα παθει κατι! Και νιωθω και ενοχες μετα. Το μεσημερι κοιμαται 1 με 3!

 

Αγάπη μου τα μωρά/παιδιά ειναι πανέξυπνα και μας παίζουν big time!!! Προσωπικά θα έκανα αυτο που πρότεινε η Deena να την αφήσεις να κλαψει ειναι αρκετά μεγάλη άλλωστε

Αν δεν λύσεις το πρόβλημα του να κοιμάται μονη της θα γίνεται όλο και χειρότερα και θα τρελλαθεις! Σκέψου ότι μπορείς πραγματικά να την αφήσεις μονη της να κλείσεις την πόρτα και αυτή θα παει για ύπνο!! Σκέψου ότι μια μέρα αυτο θα ειναι καθημερινότητα!! Άστην στην αρχή να κλαψει 2-3 λεπτά και κάθε μέρα αύξησε το άνα 1-2 λεπτά!

Πήγαινε μεσα και μην της κανεις συζήτηση, ακούμπησε την στη πλάτουλα πες καληνύχτα και ξαναφύγε.. Η πρώτες δυο νύχτες θα ειναι μαρτυρικές, αλλά το πρόβλημα θα λυθεί

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να προσθέσω να εισαι σίγουρη ότι ειναι κουρασμένη πριν τον ύπνο

Τον δικό μας τον ξεθεωνουμε πριν κοιμηθεί

Τρέξε πανω κάτω στο δωμάτιο μαζι της για κανά μισάωρο η παρτης μια μπάλα πετά την εδώ και εκεί και πες της να πηγαίνει να την παίρνει και να την πετάει (επίαςες το νόημα;)

Link to comment
Share on other sites

Ο εκνευρισμός οφείλεται στο ότι ειναι κουρασμένη αλλα δεν μπορεί να διαχειριστεί την κούρασή της και να ηρεμήσει μόνη της. Δεν φταίει απαραιτήτως το στήθος, φταίει ότι χρειάζεται ακομα εξωτερική παρέμβαση για να κοιμηθει. Στον γιο μου ηταν π.χ. το χάδι στην πλάτη...είχαμε σκευρωσει!!!!!

 

Θέλει επιμονή και υπομονή, ειδικά ο ήπιος τρόπος γιατι τα αποτελέσματα αργούν να φανούν!

 

Σε αυτο εχεις δικιο! Οταν αρχισει να παιρνει αποφαση οτι πρεπει να κοιμηθει κανει το εξης: θηλαζει λιγο και μετα γυρναει μπρουμυτα , καθεται 1-2 λεπτα κ ξαναγυρναει να θηλασει. Το κανει πολλες φορες και η που θα κοιμηθει η που θα εκνευριστει και θα αρχισει να κλαιει. Αν υποθεσουμε οτι παω με τον ηπιο τροπο καθομαι στο δωματιο, και οταν μου ζηταει στηθος της λεω πχ εισαι μεγαλο κοριτσι και μπορεις να κοιμηθεις μονη σου; Μετα φοβαμαι οτι θα αρχισει το κλαμα κι εκει τη χανω τη μπαλα.

lvpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αγάπη μου τα μωρά/παιδιά ειναι πανέξυπνα και μας παίζουν big time!!! Προσωπικά θα έκανα αυτο που πρότεινε η Deena να την αφήσεις να κλαψει ειναι αρκετά μεγάλη άλλωστε

Αν δεν λύσεις το πρόβλημα του να κοιμάται μονη της θα γίνεται όλο και χειρότερα και θα τρελλαθεις! Σκέψου ότι μπορείς πραγματικά να την αφήσεις μονη της να κλείσεις την πόρτα και αυτή θα παει για ύπνο!! Σκέψου ότι μια μέρα αυτο θα ειναι καθημερινότητα!! Άστην στην αρχή να κλαψει 2-3 λεπτά και κάθε μέρα αύξησε το άνα 1-2 λεπτά!

Πήγαινε μεσα και μην της κανεις συζήτηση, ακούμπησε την στη πλάτουλα πες καληνύχτα και ξαναφύγε.. Η πρώτες δυο νύχτες θα ειναι μαρτυρικές, αλλά το πρόβλημα θα λυθεί

 

Μοιαζει τοσο μακρινο! Το θεμα μου ειναι οτι δεν μενει στα 2-3 λεπτα κλαιει μεχρι που αρχιζει να αναγουλιαζει κι αυτο δεν το αντεχω!ειναι κι αυτο το στηθος που το χουμε συνδεσει με υπνο και αστα να πανε!

Οσο αφορα απο κουραση νομιζω κατι κανουμε αν και η μπαλα ειναι πολυ καλη ιδεα!

lvpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο εχεις δικιο! Οταν αρχισει να παιρνει αποφαση οτι πρεπει να κοιμηθει κανει το εξης: θηλαζει λιγο και μετα γυρναει μπρουμυτα , καθεται 1-2 λεπτα κ ξαναγυρναει να θηλασει. Το κανει πολλες φορες και η που θα κοιμηθει η που θα εκνευριστει και θα αρχισει να κλαιει. Αν υποθεσουμε οτι παω με τον ηπιο τροπο καθομαι στο δωματιο, και οταν μου ζηταει στηθος της λεω πχ εισαι μεγαλο κοριτσι και μπορεις να κοιμηθεις μονη σου; Μετα φοβαμαι οτι θα αρχισει το κλαμα κι εκει τη χανω τη μπαλα.

 

Κατι δεν καταλαβαινω μαλλον....που κοιμαται η μικρη; Σε κουνια ή κοιμαστε μαζι; Ή την κοιμιζεις σε κρεβατι μαζι σου και μετα την μεταφερεις στην κουνια;

Link to comment
Share on other sites

Κατι δεν καταλαβαινω μαλλον....που κοιμαται η μικρη; Σε κουνια ή κοιμαστε μαζι; Ή την κοιμιζεις σε κρεβατι μαζι σου και μετα την μεταφερεις στην κουνια;

 

Κοιμαται σε παιδικο κρεβατακι με καγκελο ( οχι βρεφικο) οποτε ξαπλωνω διπλα της και οταν κοιμηθει φευγω. Μεχρι πριν 2 μηνες ειχαμε την κουνια διπλα μας με ριγμενο το καγκελο. Τωρα ειπαμε να την παμε στο δωματιο της και ενταξει το δεχτηκε.

Ξυπναει βεβαια και μες στη νυχτα 1-2 φορες παω και της χαιδευω την πλατουλα η τη θηλαζω και κοιμαται.

Αυτο το εχω συνηθισει αυτο που δεν αντεχω ειναι μεχρι να την παρει ο υπνος στην αρχη.

Βεβαια η αδιαφορια που μου ειπατε επιασε καπως. Επισης, χθες κοιμηθηκε για μεσημερι 11:30-13:00 καθως την ειχαμε ξυπνησει το πρωι στις 7:30 γιατι ειχαμε να φυγουμε.

Ε το βραδυ κοιμηθηκε στις 8 και πολυ γρηγορα. Λετε να αυξησε τισωρες που αντεχει ξυπνια τοσο αποτομα;

Βεβαια για μεσημερι δεν μπορεσα να την κοιμισω πριν τη 13:00 και τωρα λεω να την ξυπνησω γιατι παλι πανηγυρια θα χουμε το βραδυ

lvpPp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοιμαται σε παιδικο κρεβατακι με καγκελο ( οχι βρεφικο) οποτε ξαπλωνω διπλα της και οταν κοιμηθει φευγω. Μεχρι πριν 2 μηνες ειχαμε την κουνια διπλα μας με ριγμενο το καγκελο. Τωρα ειπαμε να την παμε στο δωματιο της και ενταξει το δεχτηκε.

Ξυπναει βεβαια και μες στη νυχτα 1-2 φορες παω και της χαιδευω την πλατουλα η τη θηλαζω και κοιμαται.

Αυτο το εχω συνηθισει αυτο που δεν αντεχω ειναι μεχρι να την παρει ο υπνος στην αρχη.

Βεβαια η αδιαφορια που μου ειπατε επιασε καπως. Επισης, χθες κοιμηθηκε για μεσημερι 11:30-13:00 καθως την ειχαμε ξυπνησει το πρωι στις 7:30 γιατι ειχαμε να φυγουμε.

Ε το βραδυ κοιμηθηκε στις 8 και πολυ γρηγορα. Λετε να αυξησε τισωρες που αντεχει ξυπνια τοσο αποτομα;

Βεβαια για μεσημερι δεν μπορεσα να την κοιμισω πριν τη 13:00 και τωρα λεω να την ξυπνησω γιατι παλι πανηγυρια θα χουμε το βραδυ

 

Οι ώρες της αντοχής αυξάνουν απότομα και αναπάντεχα, αυτό το έχω διαπιστώσει the hard way!!!!

 

Στην περίπτωσή σου είναι λίγο πιο δύσκολο να την αφήσεις μόνη της στο δωμάτιο και να φύγεις πριν κοιμηθεί (εγώ αυτό είχα κάνει στον γιο μου), γιατί είναι σχεδόν σίγουρο ότι η μικρή θα σηκωθεί από το κρεβάτι. Προσπάθησε να κάνεις το όλο πράγμα όσο το δυνατόν λιγότερο διασκεδαστικό και να είσαι πολύ αυστηρή στην σειρά των βημάτων της ρουτίνας με τρόπο που δεν επιδέχεται αμφισβήτηση. Δηλαδή να της λες π.σ. " Τώρα ήπιαμε το γάλα, πάμε για δόντια, μετά 2 παραμύθια και κοιμόμαστε" και να επιμένεις να γίνονται τα πράγματα με αυτή την σειρά, σε ό,τι άλλο κάνει εκείνη για να παρατείνει την μέρα της, εσύ αδιαφορία. Όσο για τον μεσημεριανό ύπνο, όσο κι αν είναι δύσκολο να το κάνεις, μερικές φορές πρέπει όντως να αρχίσει να μειώνεται χάριν του βραδυνού ύπνου.

 

Έχουμε κι εμείς ένα σχεδόν παρόμοιο πρόβλημα. Τον πρώτο καιρό αφού γέννησα την μικρή μου, είχε αναλάβει το κοίμισμα του μεγάλου ο μπαμπάς του, ο οποίος ένιωθε τύψεις που δεν τον έβλεπε όλη μέρα, είχε και την ανησυχία μήπως ζηλέψει την μπέμπα, με αποτέλεσμα η ρουτίνα να έχει μετατραπεί σε τσίρκο μεντράνο! Τί παραμύθια, τί τραγούδια, τί χοροί πριν το μπάνιο, τον είχε πάρει χαμπάρι ο μικρός και τον γλένταγε, με αποκορύφωμα κάποιες εβδομάδες που ζήταγε συνέχεια πριν τον ύπνο να πάει για κακά στη λεκάνη, όπου δεν έκανε τίποτα αλλά ζητούσε να του λέει ιστορίες, τραγούδια κ.λπ. Μιλάμε να περνάνε και 40' στην τουαλέτα μέχρι να πειστεί να κατέβει και να πάει για ύπνο.

 

Τώρα έχω αναλάβει εγώ εδώ και κάποιο διάστημα και έχω μαζέψει τον χρόνο, κοιμίζω την μπέμπα και μετά τον αδερφό της...πώς δεν κοιμάμαι εγώ στο ενδιάμεσο είναι ένα θαύμα!!!!

 

Τώρα βέβαια έχουμε και άλλο θέμα, έχει πηδήξει 2 φορές τα κάγκελα της κούνιας και προσπαθούμε να τον μεταφέρουμε σε κρεβάτι, αλλά αντιμετωπίζουμε μεγάλο φόβο εκ μέρους του, σε συνδυασμό με αλλεπάλληλες ιώσεις που τον ταλαιπωρούν και μας πάνε πίσω. Που θα πάει όμως, θα γίνει κάποια στιγμή!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Θα το εκτιμούσα πολύ αν κάποιες κοπέλες μπορούν να βοηθήσουν στο πρόβλημά μου, το οποίο φαίνεται παρόμοιο με αυτό της Christina. Λοιπόν, ο γιος μου ειναι 13 μηνών, θηλάζει ακόμα, κοιμαται μαζί μου στο κρεβάτι και αποκοιμιεται στο στήθος. Ως βρεφος δεν κοιμήθηκε ποτέ συνεχόμενα έστω για 2 ώρες, και τα ενδιάμεσα νυχτερινά ξυπνηματα ήταν ανα 1 με 2 ώρες για να πιπιλιςει λίγο και να ξανακοιμηθει. Ως και τους τρεις πρώτους μήνες κοιμόταν μετά τις 2 τα μεσάνυχτα, αρκετές φορές στις 3.30 και κάποιες στις 6 τα ξημερώματα. Μεχρι και το Γενάρη ξυπνούσε πολύ συχνά τη νύχτα ενώ τώρα ξυπνάει 1 άντε το πολύ 2 φορές για να θηλάζει. Το μεγαλύτερο πρόβλημα όλων αυτών ειναι ότι ο "βραδινός" του ύπνος ειναι μετά τη 1.30. Κάποιες φορές και μετά τις 3.30. Δεν δείχνει να ειναι κουρασμένος, αντίθετα ειναι πολύ ευδιάθετος και εχει όρεξη για παιχνίδι στο οποίο δεν ενδιδω. Ξυπνάει το πρωί γύρω στις 10.30, κοιμαται για κανά δίωρο στις 14.30 και για κανά μισάωρο στις 18.30. Αν για κάποιο λόγο δεν κοιμηθεί το απόγευμα αυτό το μισάωρο θα το "ζητήσει" στις 20.00 περίπου και έτσι εξηγείται το 3.30 που σας έγραψα. Όσες φορές εχω δοκιμάσει να το ξυπνήσω πολύ νωρίτερα το πρωί, τις περισσότερες φορές κοιμαται ξανά στο μισάωρο, και τις υπόλοιπες απλά μεταφέρει όλους τους ενδιάμεσους ύπνους νωρίτερα,εκτός απο τον βραδινό που ειναι σταθερά μετά τη 1.30. Να σημειώσω ότι στους ενδιάμεσους ύπνους κοιμαται πολύ ευκολότερα σε σχέση με το "βραδινό" . Επίσης να πω ότι αρκετές φορές τον πήγα για ύπνο στις 22.30 ,κοιμαται αμέσως αλλα μετά απο 1 ώρα ξυπνάει και κοιμαται ξανά μετά τις 3.30. Τι κάνω λάθος; Να πω ακόμα ότι αν για τον οποιοδήποτε λόγο μπω στο δωμάτιο το μεσημέρι που κοιμαται, ή αλλάξω πλευρό τη νύχτα , ξυπνάει αμέσως. Και τέλος, δυστυχώς ή ευτυχώς δεν θέλω ούτε μπορώ να εφαρμόζω τη μέθοδο του "κοιμησου παιδι μου" .

Link to comment
Share on other sites

Πώς αντέχεις βρε Έμμα? Απορώ πραγματικά!

 

Η λύση είναι ρουτίνα, ρουτίνα, ρουτίνα!!!! Σε πρώτη φάση πρέπει να φτιάξεις το ωράριο και μετά θα δουλέψεις στην αποσύνδεση του στήθους από τον ύπνο.

 

Στην ηλικία που είναι ο μικρός σου χρειάζεται 2 ημερήσιους ύπνους, έναν το πρωί και έναν το μεσημέρι. Εσένα έχει κάνει τη νύχτα μέρα, οπότε κάνει τον "πρωινό" στις 14.30 και τον "μεσημεριανό" το απόγευμα.

 

Στην θέση σου θα έκανα το εξής : Θα τον ξύπναγα μια μέρα στις 8.00 και θα τον κρατούσα ξύπνιο πάση θυσία μέχρι τις 11.00. Δεν είναι μωρό πια, σίγουρα μπορείς να τον κρατήσεις ξύπνιο. Αν γλαρώνει στο στήθος, το πολύ πολύ μην τον θηλάσεις το πρωί, δώσε του κάτι σε στέρεη τροφή για πρωινό, μετά βγείτε βόλτα και βάλε τον για ύπνο κατά τις 11.00. Άσε τον να κοιμηθεί μέχρι τις 12.30 το αργότερο. Δώσε μεσημεριανό και ξαναβγείτε βόλτα αν νομίζεις ότι στο σπίτι δεν μπορείς να τον κρατήσεις ξύπνιο. Λογικά κατά τις 14.30 - 15.00 θα νυστάξει πάλι, βάλε τον για ύπνο για 1 ώρα το πολύ. Μετά σφίξε τα δόντια για την απογευματική γκρίνια που θα κορυφωθεί λόγω της κούρασης και κατά τις 19.30 - 20.00 άρχισε την βραδυνή ρουτίνα ύπνου. Ακόμα κι αν αργήσει να κοιμηθεί ή ξυπνήσει μέσα στη νύχτα και ξαγρυπνήσει, την επόμενη μέρα πρέπει οπωσδήποτε να κάνεις τα ίδια (ξύπνημα στις 8.00 κ.λπ.), μέχρι να προσαρμοστεί.

 

Αν το παραπάνω πρόγραμμα σου φαίνεται πολύ βαρύ και απότομο, μπορείς να το πας πιο ομαλά, δηλαδή κάθε μέρα να τον ξυπνάς 15-30 λεπτά νωρίτερα, μεταφέροντας αντίστοιχα νωρίτερα όλους τους ημερήσιους ύπνους, μέχρι να φτάσεις στο επιθυμητό σημείο. Είναι όμως πολύ σημαντικό όταν φτάσεις στο σημείο αυτό, να τηρείς το πρόγραμμα απαρέγκλιτα και να μην πηγαίνεις αναλόγως με τα νερά του μικρού γιατί εύκολα μπορεί να σε ξαναπαρασύρει. Δηλαδή αν το επιθυμητό για σένα είναι να ξυπνάει στις 8.00 και να κοιμάται στις 21.00, αυτές τις δύο ώρες τις τηρείς βρέχει χιονίσει, ακόμα κι αν το παιδί φαίνεται να μην συνεργάζεται κι αυτό για να συνηθίσει.

 

Όσο για το ελεγχόμενο κλάμα κι επειδή κι εγώ έτσι έλεγα στο παρελθόν, τώρα λέω το εξής : ποτέ μην λες ποτέ!!!!

 

Εξάλλου, δεν είναι και βασανιστήριο βρε κορίτσια, αυτή είναι η δική μου άποψη τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Deena σ' ευχαριστώ παρά πολύ για την απάντησή σου. Να σου πω ότι πλέον δεν αντέχω και ότι τόσο καιρό πίστευα ότι θα αλλάξει απο μόνο του. Εχω όμως κάποιες απορίες: Δηλαδή προτείνεις ο μεγαλύτερος ύπνος σε διάρκεια να ειναι αυτός μετά το πρωινό ξύπνημα και όχι ο μεσημεριανός; Επίσης, με δεδομένο ότι θέλω να κοιμαται κατα τις 22.00 ( εκείνη την ώρα επιστρέφω περίπου απο δουλειά πλέον) ,μπορώ να μεταθεσω το προγράμμα που μου προτείνεις 1 ώρα αργότερα; Δηλαδή να τον ξυπνάω 9.00 ή 9.30 ,μετά να τον βάζω για ύπνο στις 12.00 κ.ο.κ; Σε ευχαριστώ πάντως ξανά για τις προτάσεις σου .

Link to comment
Share on other sites

Deena σ' ευχαριστώ παρά πολύ για την απάντησή σου. Να σου πω ότι πλέον δεν αντέχω και ότι τόσο καιρό πίστευα ότι θα αλλάξει απο μόνο του. Εχω όμως κάποιες απορίες: Δηλαδή προτείνεις ο μεγαλύτερος ύπνος σε διάρκεια να ειναι αυτός μετά το πρωινό ξύπνημα και όχι ο μεσημεριανός; Επίσης, με δεδομένο ότι θέλω να κοιμαται κατα τις 22.00 ( εκείνη την ώρα επιστρέφω περίπου απο δουλειά πλέον) ,μπορώ να μεταθεσω το προγράμμα που μου προτείνεις 1 ώρα αργότερα; Δηλαδή να τον ξυπνάω 9.00 ή 9.30 ,μετά να τον βάζω για ύπνο στις 12.00 κ.ο.κ; Σε ευχαριστώ πάντως ξανά για τις προτάσεις σου .

 

Καλημέρα.

 

Ο πρώτος υπνος της ημέρας ειναι πάντα ο πιο εποικοδομητικός για αυτο και ειναι καλό να διαρκεί περισσότερο. Άλλωστε και τα παιδια αν αφεθούν ελεύθερα θα κοιμηθούν συνήθως περισσότερο στον πρώτο υπνο παρά στον δεύτερο. Όσο για τις ακριβείς ώρες, θα το βρεις μονη σου κάνοντας δοκιμές. Το σημαντικότερο που πρέπει να διαπιστώσεις ειναι στις πόσες ώρες ειναι οι αντοχές του το απόγευμα απο την στιγμή που ξυπνάει απο τον δεύτερο υπνο. Δεν εννοώ στις πόσες ώρες εξαντλείται αλλα περίπου στις πόσες ώρες ειναι αρκετά κουρασμένος ώστε να κοιμαται εύκολα. Προσοχή στην υπέρκούραση γιατι αυτή κανει τον υπνο δυσκολότερο. Αυτο υποψιάζομαι ότι παθαίνει ο μικρός σου οταν φτάνει να αποκοιμηθει στις 3 τα ξημερώματα.

 

Επομένως, φυσικά και μπορείς να δοκιμασεις το προγραμμα που λες και να τσεκαρεις. Αν δεν ανταποκριθει όπως θέλεις, κανεις τις απαραίτητες προσαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

Μεγααααααλο θεμα ο υπνος!!!!! Εμεις εχουμε περασει απο πολλα σταδια. Στην αρχη ξυπνουσε ανα 2ωρο, μετα αυξησε τις ωρες υπνου, μπορει να ξυπνουσε κ ισα ισα 1 φορα, εχουμε περασει φασεις που κοιμαται ολη νυχτα σερι κ αυτο ειναι που με προβληματιζει. Οτι δηλαδη το εχει κανει, εχει καταφερει να κοιμηθει ολη νυχτα χωρις ξυπνημα, μετα ομως μπορει για 1 μηνα να ξυπναμε ανα 2ωρο, 3ωρο ή κ διαφορους αλλους συνδυασμους!!! Βεβαια, δε μιλαμε για ξυπνηματα-ξυπνηματα, τυπου ειναι πρωι θελω να παιξω, αλλα μεσα στον υπνο της χαζογκρινιτσα, που εσενα σε αναγκαζει να σηκωθεις κ να πας να της βαλεις την πιπιλα, να την τακτοποιησεις λιγο κλπ!!!!!!! Τωρα ειμαστε σε τετοια φαση κ απλα περιμενω να περασει!!!!!!!! Αλλα εχει τυχει σε καμια αλλη αυτο;;;; Αν ηταν δοντια (εχουν μεινει τα 4 τα μεγαλα πισω πισω...) δε θα ξυπνουσε με εντονο κλαμα απο πονο;;;;;; Δεν ξερω, τι να πω....απλως ηρθα να πω το χαλι μου!!!!!!

MYsCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Οι ώρες της αντοχής αυξάνουν απότομα και αναπάντεχα, αυτό το έχω διαπιστώσει the hard way!!!!

 

Στην περίπτωσή σου είναι λίγο πιο δύσκολο να την αφήσεις μόνη της στο δωμάτιο και να φύγεις πριν κοιμηθεί (εγώ αυτό είχα κάνει στον γιο μου), γιατί είναι σχεδόν σίγουρο ότι η μικρή θα σηκωθεί από το κρεβάτι. Προσπάθησε να κάνεις το όλο πράγμα όσο το δυνατόν λιγότερο διασκεδαστικό και να είσαι πολύ αυστηρή στην σειρά των βημάτων της ρουτίνας με τρόπο που δεν επιδέχεται αμφισβήτηση. Δηλαδή να της λες π.σ. " Τώρα ήπιαμε το γάλα, πάμε για δόντια, μετά 2 παραμύθια και κοιμόμαστε" και να επιμένεις να γίνονται τα πράγματα με αυτή την σειρά, σε ό,τι άλλο κάνει εκείνη για να παρατείνει την μέρα της, εσύ αδιαφορία. Όσο για τον μεσημεριανό ύπνο, όσο κι αν είναι δύσκολο να το κάνεις, μερικές φορές πρέπει όντως να αρχίσει να μειώνεται χάριν του βραδυνού ύπνου.

 

Έχουμε κι εμείς ένα σχεδόν παρόμοιο πρόβλημα. Τον πρώτο καιρό αφού γέννησα την μικρή μου, είχε αναλάβει το κοίμισμα του μεγάλου ο μπαμπάς του, ο οποίος ένιωθε τύψεις που δεν τον έβλεπε όλη μέρα, είχε και την ανησυχία μήπως ζηλέψει την μπέμπα, με αποτέλεσμα η ρουτίνα να έχει μετατραπεί σε τσίρκο μεντράνο! Τί παραμύθια, τί τραγούδια, τί χοροί πριν το μπάνιο, τον είχε πάρει χαμπάρι ο μικρός και τον γλένταγε, με αποκορύφωμα κάποιες εβδομάδες που ζήταγε συνέχεια πριν τον ύπνο να πάει για κακά στη λεκάνη, όπου δεν έκανε τίποτα αλλά ζητούσε να του λέει ιστορίες, τραγούδια κ.λπ. Μιλάμε να περνάνε και 40' στην τουαλέτα μέχρι να πειστεί να κατέβει και να πάει για ύπνο.

 

Τώρα έχω αναλάβει εγώ εδώ και κάποιο διάστημα και έχω μαζέψει τον χρόνο, κοιμίζω την μπέμπα και μετά τον αδερφό της...πώς δεν κοιμάμαι εγώ στο ενδιάμεσο είναι ένα θαύμα!!!!

 

Τώρα βέβαια έχουμε και άλλο θέμα, έχει πηδήξει 2 φορές τα κάγκελα της κούνιας και προσπαθούμε να τον μεταφέρουμε σε κρεβάτι, αλλά αντιμετωπίζουμε μεγάλο φόβο εκ μέρους του, σε συνδυασμό με αλλεπάλληλες ιώσεις που τον ταλαιπωρούν και μας πάνε πίσω. Που θα πάει όμως, θα γίνει κάποια στιγμή!!!

Να σου ζήσει το μωράκι σου! Ελπίζω η μικρή να είναι πιο βολική στον ύπνο!

Αχ αυτοί οι μπαμπάδες!Όλο τέτοιες ζημιές μου κάνει κι εμένα!Έχω σιγουρευτεί ότι αντέχει πλέον 6,5 με 7 ώρες ξύπνια! Σήμερα είχαμε καλό βράδυ! Απο τις 8 κοιμάται!

Έχει όμως θέμα με το στήθος!Μου είναι πολύ δύσκολο να της το κόψω γιατί με το που πάω να της αρνηθώ σπαράζει στο κλάμα! Δεν ξέρω πως να το χειριστώ και νομίζω το καταλαβαίνει!

Επίσης, έχω παρατηρήσει ότι αν συμπληρώσει δίωρο το μεσημέρι έχουμε πανηγύρια το βράδυ. Πρέπει να την ξυπνάω μισή ώρα πιο νωρίς πως να το χειριστώ όμως που σκάει στο κλάμα;

Τέλος, τυχαίνει όταν είμαστε έξω το πρωί κι αν γυρίσουμε κοντά στην ώρα του ύπνου να έχει φοβερή υπερένταση και να μην μπορεί να κοιμηθεί με αποτέλεσμα να πηγαίνει πίσω όλο το πρόγραμμα!Εκεί τι κάνω;

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια! Και αγωνιστικούς χαιρετισμούς στις ταλαιπωρημένες μανούλες!

lvpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Nina-Nana που παντου βοηθας!

Πως τα προλαβαινεις; Παμε μια βολτα στη γιαγια που εχει και σκυλακι και παιζει κανα διωρο. Μετα ομως καθως και λογω ελλειψης μεταφορικου οι μετακινησεις μας ειναι δυσκολες μενουμε κυριως σπιτι! Μετα το μεσημεριανο υπνο δηλαδη. Βεβαια στο σπιτι θα χορεψουμε, θα ζωγραφισουμε, θα "μαγειρεψουμε" , θα παιξουμε πιανο ( και καλα) , παιχνιδι με κουκλακια, κουκλοθεατρο, πλαστελινες και την περισσοτερη ωρα συμμετοχη δικη μου. Λες να πρεπει να τη βγαζω εξω κ το απογευμα;

 

Μακάρι να προλάβαινα όσα ήθελα :D

Κάντε μια βόλτα με καρότσι ή μαρσιπο το απόγευμα, ακόμα και το τετράγωνο.

Τα εσωτερικά ερεθίσματα ίσως ειναι πολλα.

Η βραδινή ρουτίνα ειναι σταθερά η ίδια;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να προλάβαινα όσα ήθελα :D

Κάντε μια βόλτα με καρότσι ή μαρσιπο το απόγευμα, ακόμα και το τετράγωνο.

Τα εσωτερικά ερεθίσματα ίσως ειναι πολλα.

Η βραδινή ρουτίνα ειναι σταθερά η ίδια;

Δοκιμασα και βολτα βεβαια απο ενος χρονων εχουμε κοψει και καροτσι και μαρσιπο και μονο ποδια θελει! Πολυ κυνηγητο!

Αυτο που μου εχει δειξει τελικα ειναι οτι αν δεν περασουν 7 ωρες απο το μεσημεριανο ξυπνημα οτι και να κανω δε θα κοιμηθει! Το θεμα ειναι οτι πολλες φορες ειμαστε εξω κι οταν γυρναμε για το μεσημεριανο υπνο εχει υπερενταση κ δεν κοιμαται με τιποτα οποτε παει ολο το προγραμμα πιο αργα!

Επισης, μιας και εχεις κι εσυ παιδακι που θηλαζει απο οτι βλεπω, τι γνωμη εχεις για τη συνδεση θηλασμου- υπνου που εχει; Πιστευεις οτι της φερνει εκνευρισμο;

lvpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κ από μένα...κ πάλι! ;) Εγω έχω το εξής θέμα με την μικρή μου...δεν κοιμάται! Καθόλου! 5 μηνών. Ξυπνάει πότε 05:30 πότε 06:00 πότε 07:00 το πρωί΄. Προσπαθώ να την κοιμίσω κατά τις 10:30 χωρις αποτέλεσμα. Μπορεί να την γυρνάω αγκαλιά 40 λεπτά να μη κοιμηθεί ή κ να κοιμηθεί να ξυπνήσει μόλις την αφήσω. Με καρότσι δεν κοιμάται. Μόνη δεν κοιμάται. Αγκαλιά δεν κοιμάται πάντα. Συνήθως μου κάνει 2 20λεπτου ύπνους. Μου νυστάζει κατά τις 17:30 οπου δεν την κοιμίζω γιατι το μοναδικό στάνταρ που έχει είναι ότι κατά τις 19:30-20:00 κοιμάται για βράδυ. Εννοείται ξυπνά μέσα στη νύχτα. Πότε 3 πότε 5 φορές. Πότε μένει ξύπνια 2 κ 3 ώρες. Δεν μπορω με τίποτα να της βάλω ένα πρόγραμμα!!! Βοηθήστε με σας παρακαλώ! Είμαι κατά της μεθόδου του κλάμματος. Κ όμως την άφησα κανα δύο φορές. Αποτέλεσμα; Να περάσει μια ώρα ασταμάτητου κλάματος κ μετά να είναι ακόμα πιο ανήσυχη! Να σημειώσω ότι θηλάζουμε. Τώρα ξεκινήσαμε κ φρούτο κ ρυζάλευρο. Ούτε στο στήθος κοιμάται. Μόνο την νύχτα κ πάλι όχι πάντα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...