Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μουσικό & Καλλιτεχνικό γυμνάσιο (γέρακα, κ.α.)


Recommended Posts

Θα ήθελα πληροφορίες από γονείς που πηγαίνουν τα παιδιά τους σε μουσικό γυμνάσιο σχετικά με...... τα πάντα!!!

Αν είναι ευχαριστημένοι με τα μαθήματα γενικά, τους καθηγητές, τις εγκαταστάσεις....αν δίνεται έμφαση ΜΟΝΟ στην μουσική...για τα παιδιά κ.λ.π......

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις


Καλημέρα.

 

Θα ήθελα να μοιραστώ τον προβληματισμό μου , όπως και να ακούσω γνώμες σας για το παρακάτω θέμα που με απασχολεί:

Η κόρη μου τελειώνει τώρα την έκτη δημοτικού και θα ήθελε πάρα πολύ (λόγω του ότι έχει ταλέντο στη ζωγραφική και φυσικά της αρέσει τρομερά), να πάει στο καλλιτεχνικό γυμνάσιο στον Γέρακα.

 

Το πρόβλημα είναι η μετακίνησή της από και προς το σχολείο καθώς μένουμε στους Αγίους Αναργύρους.

 

Εμείς, οι γονείς της, δουλεύουμε και εννοείται ότι δεν μπορούμε να την πηγαινοφέρνουμε.

 

Απ'ότι έχω μάθει μέχρι πέρυσι υπήρχαν λεωφορεία μισθωμένα , που εξυπηρετούσαν τα παιδιά, αλλά δεν ξέρω έαν θα συνεχισθεί αυτό κι εφέτος (βλέπε κρίση και περικοπές) και δεν ξέρω εάν θα περνάει καν΄από τον Δήμο μας.

 

Εάν δεν υπήρχε αυτό το θέμα , θα έστελνα την κόρη μου χωρίς δεύτερη κουβέντα.

 

Εσείς θα απορρίπτατε το συγκεκριμένο σχολείο (το μοναδικό στην Αττική) γι' αυτόν τον λόγο?

 

Όσο και εάν το αποζητά το παιδι?

Όσο και εάν οι δάσκαλοί της λένε ότι πρέπει να καλλιεργήσει απαραιτήτως το ταλέντο της?

Σκέφτεστε εσείς κάποια λύση?

Μήπως κάποιο παιδάκι σας πάει στο συγκεκριμένο γυμνάσιο, ώστε να μου πείτε πληροφορίες από πρώτο χέρι?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για την περιοχή του Γέρακα αλλά σε πλησίον περιοχές όντως φέτος υπήρξαν περικοπές και δεν είχαμε μισθωμένα λεωφορεία για περίπου 3-4 μήνες... και βέβαια είναι άγνωστο τι θα γίνει του χρόνου... είναι ενα πρόβλημα η μετακίνηση των μαθητών στην ανατολική αττική...!

οπότε στην ερώτησή σου για το αν θα απορρίπταμε το συγκεκριμένο σχολείο γι΄αυτο το λόγο, φαντάζομαι οτι εφόσον δεν υπήρχε τρόπος πρόσβασης, προσωπικά θα το απέρριπτα...

Τώρα όσον αφορά το ενδιαφέρον της κόρης σου για τη ζωγραφική, σίγουρα κι εγώ λεω να μη το αφήσει, έστω και μόνη της να συνεχίσει και θα δει με τον καιρό πόσο θα βελτιωθεί και επιπλέον ψάξε να μάθεις αν έχετε στον δήμο σας πνευματικο-πολιτιστικό κέντρο που κάνουν μαθήματα δωρεάν... ή σε πλησίον δήμο...

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

Για άλλη μια φορά διαπιστώνουμε ότι αυτό το κ...κράτος δεν παρέχει τίποτα στα παιδιά, στους νέους , σε κανέναν.

Να υποθέσω ότι το παιδάκι σου πάει σε αυτό το σχολείο (από τα λεγόμενά σου).

Εάν ναι, είσαι ευχαριστημένη από την δουλειά που γίνεται σε αυτό?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα..έχω ακούσει τα καλύτερα για το σχολείο αυτό.δεν είναι μονο η ζωγραφική είναι η γενικότερη παιδεία που παίρνουν τα παιδια..για ζωγραφική δες και στο μουσείο παιδικής τέχνης στην πλάκα..στους δήμους είναι λίγο ερασιτεχνικά τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

Για άλλη μια φορά διαπιστώνουμε ότι αυτό το κ...κράτος δεν παρέχει τίποτα στα παιδιά, στους νέους , σε κανέναν.

Να υποθέσω ότι το παιδάκι σου πάει σε αυτό το σχολείο (από τα λεγόμενά σου).

Εάν ναι, είσαι ευχαριστημένη από την δουλειά που γίνεται σε αυτό?

 

οχι Δήμητρά μου, δεν πάει σ΄αυτο το σχολείο οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω... όπως σου έγραψα το πρόβλημα της μετακίνησης υπάρχει και σε άλλους δήμους και πιάνει κι αλλα σχολεία, δημόσια... εμείς μένουμε κοντά στο σχολείο μας (όχι όμως Γέρακα) αλλά συμμαθητές του που μένουν σε πλησίον δήμους είχαν αυτό το πρόβλημα στην αρχή της χρονιάς και είτε κανόνιζαν να βγαίνουν σε ποιο κεντρικό δρόμο για να πάρουν αστική συγκοινωνία είτε κανόνιζαν με γονείς άλλων που μπορούσαν να εξυπηρετήσουν και να κάνουν δρομολόγια.... αλλά εσεις βρε Δήμητρα είστε πολύ μακρυά!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχεις δίκιο. Είμαστε πολύ μακρυά. Όσο το σκέφτομαι τόσο πιο πολύ τείνω προς την απόφαση να μην πάει η κόρη μου στο καλλιτεχνικό. Δυστυχώς είναι ένα και μοναδικό στην Αττική. Και να σου πω τί μου έχει περάσει απο την σκέψη μου? Ότι έτσι όπως πανε τα πράγματα στην Ελλάδα και καταργούν (γιατί προς τα εκεί πάει το θέμα) την μετακίνηση των μαθητών, καταργούν και συγχωνεύουν τμήματα και ολόκληρα σχολεία (βλέπε π.χ αθλητικά) και κόβουν από δω και κόβουν από 'κει , μπορεί σε κάποιο χρονικό διάστημα να πουν ότι σταματάνε και τη λειτουργία των καλλιτεχνικών, των μουσικών και δεν ξέρω εγώ ποιών άλλων σχολείων. Και να μείνουν τα παιδιά ξεκρέμαστα και να ψάχνουν νέο σχολείο στη Β. Γυμνασίου για παράδειγμα....

 

Τέλος πάντων, θα δώσει την Πέμπτη (μαζί και ο δίδυμος αδερφός της) στο Πειραματικό των Αγ. Αναργύρων που είναι και κοντά μας και όπου και αν πάει γυμνάσιο θα κάνω αυτό που μου προτείνατε εσύ και η babycobra. Θα το ψάξω έστω και ιδιωτικά.

 

 

Σας ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας.

Φιλιά

Link to comment
Share on other sites

Οπως και να ΄χει, ό,τι μπορέσετε και κάνετε, βασικό είναι να μην αφήσει τη ζωγραφική έστω και μόνη της... να πειραματίζεται με διάφορους τρόπους, άλλοτε με κάρβουνο, άλλοτε με λαδομπογιές, νερομπογιες και να χρησιμοποιεί τα πιο απίθανα αντικείμενα που μπορεί να την βοηθήσουν στο να δημιουργήσει... και εγώ ζωγράφιζα (τώρα πλεον οικονομικά δεν μπορώ να το υποστηρίξω, γιατί η ζωγραφική "εχει" και τα λεφτά της) και στην ηλικία της, 1η γυμνασίου, με είχε βάλει η καθηγητρια καλλιτεχνικών να πάρω μέρος σε ενα διαγωνισμό στην Ινδία όπου κέρδισα το 2ο βραβείο... τι μου θύμισες ε ? ακόμη και οι οδοντογλυφίδες, οι σπάτουλες, τα χαλασμένα πινέλα, μπορούν να κάνουν θαύματα στους πίνακές της... λίγη παρατηρητικότητα, διάθεση απαραίτητη για έμπνευση και θα δεις πόσο θα λυθεί το χεράκι της και στη συνέχεια...!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Ο ανηψιός μου πέρασε φέτος στο Μουσικό Γυμνάσιο Παλλήνης με εξετάσεις.

 

Είναι πάρα πολύ ευχαριστημένος και νιώθει ότι πηγαίνει σε ένα καλό ιδιωτικό σχολείο. Το φαγητό εκεί είναι δωρεάν και οι εγκαταστάσεις είναι σε άριστη κατάσταση.

 

Το μόνο μείον για τον ίδιο μόνο είναι ότι το σφιχτό πρόγραμμα και τα πολλά διαγωνίσματα από την 1η εβδομάδα για να μην πέσει το υψηλό επίπεδο....μια χαρά λοιπόν....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς έχουμε μουσικό γυμνάσιο-λύκειο στην περιοχή μας κι έχω ακούσει γενικά πολύ καλά λόγια. Όμως δωρεάν φαγητό δεν υπάρχει και οι εγκαταστάσεις είναι πολύ κατώτερες των περισσότερων άλλων σχολείων. Νομίζω πως κάνουν μάθημα σε λυόμενα.

 

Ο κύριος προβληματισμός των περισσότερων είναι αν θα μπορέσουν τα παιδιά που τελειώνουν το μουσικό γυμνάσιο, να προσαρμοστούν στο γενικό λύκειο - γιατί λίγα εξακολουθούν στο μουσικό λύκειο, το πρόγραμμα της μουσικής είναι πολύ βαρύ για όποιον δεν τον ενδιαφέρει επαγγελματικά το αντικείμενο.

Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτησω κατι? Εαν ενα παιδι δεν ενδιαφερεται για την μουσικη, γιατι να παει σε μουσικο σχολειο?

 

Πως να παρει την απόφαση ένα 12χρονο για το τι καριέρα θα ακολουθήσει ως ενήλικας όμως; Μπορεί ένα παιδί να πιστεύει στα χρόνια του Γυμνασίου ότι θα γίνει μουσικός, και κάποια στιγμή στην πορεία να αλλάξει γνώμη. Δυστυχώς η δική μου εμπειρία από παιδιά σε μουσικά γυμνάσια είναι ότι εξαρχής το επίπεδο στα υπόλοιπα μαθήματα πέφτει, και δύσκολα π.χ. μπορεί το παιδί στα 16 να δοκιμάσει για μία από τις δύσκολες σχολές. Όχι πως δε γίνεται, αλλά δεν είναι εύκολο

Link to comment
Share on other sites

Πως να παρει την απόφαση ένα 12χρονο για το τι καριέρα θα ακολουθήσει ως ενήλικας όμως; Μπορεί ένα παιδί να πιστεύει στα χρόνια του Γυμνασίου ότι θα γίνει μουσικός, και κάποια στιγμή στην πορεία να αλλάξει γνώμη. Δυστυχώς η δική μου εμπειρία από παιδιά σε μουσικά γυμνάσια είναι ότι εξαρχής το επίπεδο στα υπόλοιπα μαθήματα πέφτει, και δύσκολα π.χ. μπορεί το παιδί στα 16 να δοκιμάσει για μία από τις δύσκολες σχολές. Όχι πως δε γίνεται, αλλά δεν είναι εύκολο

Eνα παιδι 12 χρονων συνηθως ξερει αν του αρεσει η μουσικη ή οχι. Δεν μιλαω για παιδια που το θελουν πολυ και κανουν την προσπαθεια τους, αλλα για παιδια που δεν εχουν δειξει κανενα ενδιαφερον και οι γονεις τα στελνουν στα μουσικα σχολεια. Εχω ακουσει γονεις οτι θελουν να στειλουν τα παιδια τους καθαρα επειδη θεωρουν οτι ειναι καλυτερα σχολεια απο τα υπολοιπα. Και αναρωτιεμαι, πως θα μπορεσει ενα παιδι χωρις να το θελει πολυ, να λειτουργησει σε ενα τετοιο σχολειο?

 

Στην δικη μου περιπτωση βεβαια ηταν αλλιως.. Ενα παιδι που τριτη-τεταρτη-πεμπτη δημοτικου εκανε βιολι το οποιο παρατησε.. Δευτερα γυμνασιου ξεκινησε και εχει παρει τον δρομο της μεσα στην μουσικη. Το καλοκαιρι που πηγα να παρω τους βαθμους της απο το σχολειο και να μου πουν μια γνωμη για το που πιστευουν οτι μπορει να δωσει ΠΑνελληνιες φετος, με ρωτησαν γιατι δεν την εστειλα μουσικο...

Μα τα ειχε παρατησει μονη της και σαν επιλογη δεν ηταν καν στο μυαλο μας, στο μυαλο της.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Η μουσική παιδεία μόνο καλό μπορεί να κάνει στα παιδιά.

Τα μουσικά σχολεία έχουν γενικά δωρεάν φαγητό και μετακίνηση, αλλά δυστυχώς υπάρχουν και εξαιρέσεις. Μπορείτε να δείτε εάν ισχύει στην περιοχή σας με ένα τηλεφώνημα στη διεύθυνση του σχολείου.

Διδάσκουν καθηγητές όπως σε όλα τα υπόλοιπα γυμνάσια και λύκεια της χώρας, Plus η δωρεάν μουσικη αγωγή που προσφέρουν.

Στο λύκειο, ο μόνος λόγος για να μη συνεχίσει ένας μαθητής είναι να μην του αρέσει καθόλου η μουσική. Το επαγγελματικό για εμένα έχει λίγη σημασία, αφού η μουσική είναι ένα χόμπυ που προσφέρει αισθητική καλλιέργεια ανεξαρτήτως επαγγελματικού προσανατολισμού.

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η μουσική παιδεία μόνο καλό μπορεί να κάνει στα παιδιά.

Τα μουσικά σχολεία έχουν γενικά δωρεάν φαγητό και μετακίνηση, αλλά δυστυχώς υπάρχουν και εξαιρέσεις. Μπορείτε να δείτε εάν ισχύει στην περιοχή σας με ένα τηλεφώνημα στη διεύθυνση του σχολείου.

Διδάσκουν καθηγητές όπως σε όλα τα υπόλοιπα γυμνάσια και λύκεια της χώρας, Plus η δωρεάν μουσικη αγωγή που προσφέρουν.

Στο λύκειο, ο μόνος λόγος για να μη συνεχίσει ένας μαθητής είναι να μην του αρέσει καθόλου η μουσική. Το επαγγελματικό για εμένα έχει λίγη σημασία, αφού η μουσική είναι ένα χόμπυ που προσφέρει αισθητική καλλιέργεια ανεξαρτήτως επαγγελματικού προσανατολισμού.

 

Ωραίο πράγμα το χόμπυ, αλλά τα μουσικά σχολεία δεν είναι απλά ένα γενικό λύκειο συν κάποια μαθήματα ακόμη για ¨πλάκα¨, το βάρος είναι στη μουσική και σε κάποια, το βάρος είναι στη μουσικη εις βάρος άλλων αντικειμένων. Οπότε αν κάποιος το βλέπει καθαρά σαν χόμπυ, και ειδικά αν έχει σαν όνειρο σπουδές σε κάποιο δύσκολο αντικείμενο πλην μουσικής, ξεκινά με ένα μειονέκτημα έναντι των άλλων παιδιών, όχι ένα πλεονέκτημα. Άλλο να περνάς τον ελέυθερο χρόνο σου παίζοντας κιθάρα ή συμμετέχοντας σε μια χορωδία, άλλο να προσανατολίσεις ένα μεγάλο μέρος της καθημερινοτητάς σου για 6 χρόνια σε κάτι που το βλέπεις σαν γενική μουσικη αγωγή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακριβώς "χόμπι" αυτό το οποίο εννοούσα. Για εμένα είναι εξίσου σημαντικό με τη γυμναστική το να έχει το παιδί αισθητική καλλιέργεια.

Τώρα για τα υπόλοιπα που αναφέρεις, επειδή δουλεύω χρόνια σε μουσικά σχολεία επέτρεψε μου να έχω άλλη άποψη, ξέροντας τον τρόπο λειτουργίας και τη φιλοσοφία των μουσικών σχολείων εκ των έσω. Κανένα μουσικό σχολείο δε δίνει περισσότερη βάση στα μουσικά μαθήματα σε βάρος των γενικών μαθημάτων.

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακριβώς "χόμπι" αυτό το οποίο εννοούσα. Για εμένα είναι εξίσου σημαντικό με τη γυμναστική το να έχει το παιδί αισθητική καλλιέργεια.

Τώρα για τα υπόλοιπα που αναφέρεις, επειδή δουλεύω χρόνια σε μουσικά σχολεία επέτρεψε μου να έχω άλλη άποψη, ξέροντας τον τρόπο λειτουργίας και τη φιλοσοφία των μουσικών σχολείων εκ των έσω. Κανένα μουσικό σχολείο δε δίνει περισσότερη βάση στα μουσικά μαθήματα σε βάρος των γενικών μαθημάτων.

 

Μπορεί το σχολείο σαν σχολείο να μην το κάνει, αλλά έχω την αίσθηση ότι το όλο κλίμα προσανατολίζει τα παιδιά να μη δίνουν βάρος στα μαθήματα γενικής παιδείας. Χωρίς να σημαίνει ότι είναι λάθος του σχολείου. Τουλάχιστον αυτή είναι η εντυπωση από οσα παιδιά φίλων πηγαινουν σε μουσικά σχολεία και τυχαίνει να γνωρίζω 4 αυτη τη στιγμη. Ευχάριστο και δημιουργικο κλίμα από όσο καταλαβαίνω, αλλα η αίσθση που έχω όταν μιλάνε τα παιδιά μου μαζι τους ειναι "ωχ με τη φυσικη θα ασχολούμαστε τωρα", ως προς τα υπόλοιπα. Μία περίπτωση παιδιού έχω δει που αποφάσισε να μην ασχοληθει με τη μουσική και δεν μπόρεσε να καταφέρει κάτι αξιόλογο. Μεμομωμενο δείγμα βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η κορη μου πηγαινει στο μουσικο σχολειο καβαλας. Οι καθηγητες ειναι εξαιρετικοι προσεχουν τα παιδια παραπολυ αι τα αγαπουν, υπαρχεξ δωρεαν φαγητο καηημερινα και μετακινηση για τα παιδια που μενουν μακρια σε χωρια. Τα μουσικα μαθηματα ειναι τα εξης: ευρωπαικη μουσικη θεωρια και πραξη, ελληνικη παραδοσιακη μουσικη θεωρια και πραξη, πιανο και ταμπουρα 1 φορα την εβδομαδα, 2 φορες το οργανο που επιλεγει να μαθει το καθε παιδι και 2 ωρες την εβδομαδα συνολα ειτε χορωδια ειτε ορχηστρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Αν το παιδι δεν αγαπα τη μουσικη μην το πιεσετε να παει σε μουσικο σχολειο. Θα κουραστει γρηγορα και θα τα παρατησει. Επισης οι εισαγωγικες ειναι ψυχοφθορες για γο παιδι κ ο αριθμος εισαχθεντων μικρος σε σχεση με τις αιτησεις. Στο σχολειο που περασε ο μικρος μου ειχαν 250 αιτησεις και περνουσαν οι 74!

 

Ειναι ωστοσο υπεροχο σχολειο. Οι εκπαιδευτικοι εκπληκτικοι. Το κλιμα εξευγενισμενο. Δινουν βαση σε ολα τα μαθηματα παντως. Τα παιδια ολων των ταξεων συνεργαζονται στα συνολα και ειναι αγαπημενα. Ο γιος μου το ηθελε πολυ να περασει κ ειναι τυχερος που τα καταφερε. Πηγαινει ωδειο απο τα 5 του και το αγαπαει πολυ.

Σχολειο προτυπο :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Γεια σας,

ειμαι ενας μπαμπας που ψαχνει τη σωστη παιδεια για τη προσωπικοτητα της κορης του καθως απο του χρονου θα παει γυμνασιο. 

Το παιδι εχει δειξει μια ξεκαθαρη κλιση προς τα εικαστικα και συγκεκριμενα τη ζωγραφικη. Του εχουν δοθει τα ερεθισματα απτη στιγμη που το αντιληφθηκαμε. Τωρα ομως στο γυμνασιο το ερωτημα ειναι να παει στο καλλιτεχνικο κερατσινι η ακομα και στο γερακα? Μενουμε Γλυφαδα μεγαλη αποσταση και εχω ακουσει οτι τα σχολικα αυτων των σχολειων δεν ειναι ειναι σιγουρο οτι ξεκινουν απο την αρχη του ετους. Το μουσικο αλιμου ειναι κοντα απο την αλλη αλλα δεν ειναι ο στοχος. Θα ηθελα να πληροφορηθω για τα προβληματα που αντιμετωπιζουν αυτα τα 3 σχολεια για να μην τα αντιληφθω εκ των υστερων. (καλλιτεχνικο γερακας κερατσινι μουσικο αλιμου) Παρακαλω οποιος εχει παιδι σε αυτα τα σχολεια οπως απαντησει  ..  Σας ευχαριστω πολυ. 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, koko1974 είπε:

Γεια σας,

ειμαι ενας μπαμπας που ψαχνει τη σωστη παιδεια για τη προσωπικοτητα της κορης του καθως απο του χρονου θα παει γυμνασιο. 

Το παιδι εχει δειξει μια ξεκαθαρη κλιση προς τα εικαστικα και συγκεκριμενα τη ζωγραφικη. Του εχουν δοθει τα ερεθισματα απτη στιγμη που το αντιληφθηκαμε. Τωρα ομως στο γυμνασιο το ερωτημα ειναι να παει στο καλλιτεχνικο κερατσινι η ακομα και στο γερακα? Μενουμε Γλυφαδα μεγαλη αποσταση και εχω ακουσει οτι τα σχολικα αυτων των σχολειων δεν ειναι ειναι σιγουρο οτι ξεκινουν απο την αρχη του ετους. Το μουσικο αλιμου ειναι κοντα απο την αλλη αλλα δεν ειναι ο στοχος. Θα ηθελα να πληροφορηθω για τα προβληματα που αντιμετωπιζουν αυτα τα 3 σχολεια για να μην τα αντιληφθω εκ των υστερων. (καλλιτεχνικο γερακας κερατσινι μουσικο αλιμου) Παρακαλω οποιος εχει παιδι σε αυτα τα σχολεια οπως απαντησει  ..  Σας ευχαριστω πολυ. 

 

Τα σχολεία που αναφέρεις, καλό θα ήταν να ξέρεις ότι θέλουν προετοιμασία, δεν θα πάτε απλά να δώσει το παιδί εξετάσεις με το ταλέντο του, να είστε ρεαλιστές, γιατί δεν καταλαβαίνω αν έχει γίνει αυτη η προετοιμασία, και είναι κρίμα να απογοητευτεί το παιδί. Αν τώρα αρχίζετε να το ψάχνετε, ίσως δεν έχει και νόημα, αν δεν έχει γίνει καμία προεργασία.

Αν δεν έχει κλίση στη μουσική και δεν έχει ήδη ασχοληθεί, το μουσικό δεν έχει νόημα να το σκέφτεστε αυτή τη στιγμή. Ακόμη και οι μαθητές των ωδείων χρειάζονται εντατική προετοιμασία στα εξεταζόμενα μαθήματα και η εισαγωγή είναι πολύ δύσκολη.

Για το καλλιτεχνικό, για το Γέρακα που ξέρω, υποθέτοντας ότι έχετε ήδη κάνει μαθήματα για να προετοιμαστεί το παιδί για κάτι τέτοιο, έχω ακούσει πολύ καλά λόγια από 2 γνωστούς που στέλνουν εκεί τα παιδιά. Οτι υπάρχει και διάθεση και πολύ καλή ομαδική δουλειά.

Πάντως νομίζω επιλογή δεν υπάρχει, κάθε περιοχή υπάγεται σε συγκεκριμένο καλλιτεχνικό και μουσικό σχολείο.

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Τα σχολεία που αναφέρεις, καλό θα ήταν να ξέρεις ότι θέλουν προετοιμασία, δεν θα πάτε απλά να δώσει το παιδί εξετάσεις με το ταλέντο του, να είστε ρεαλιστές, γιατί δεν καταλαβαίνω αν έχει γίνει αυτη η προετοιμασία, και είναι κρίμα να απογοητευτεί το παιδί. Αν τώρα αρχίζετε να το ψάχνετε, ίσως δεν έχει και νόημα, αν δεν έχει γίνει καμία προεργασία.

Αν δεν έχει κλίση στη μουσική και δεν έχει ήδη ασχοληθεί, το μουσικό δεν έχει νόημα να το σκέφτεστε αυτή τη στιγμή. Ακόμη και οι μαθητές των ωδείων χρειάζονται εντατική προετοιμασία στα εξεταζόμενα μαθήματα και η εισαγωγή είναι πολύ δύσκολη.

Για το καλλιτεχνικό, για το Γέρακα που ξέρω, υποθέτοντας ότι έχετε ήδη κάνει μαθήματα για να προετοιμαστεί το παιδί για κάτι τέτοιο, έχω ακούσει πολύ καλά λόγια από 2 γνωστούς που στέλνουν εκεί τα παιδιά. Οτι υπάρχει και διάθεση και πολύ καλή ομαδική δουλειά.

Πάντως νομίζω επιλογή δεν υπάρχει, κάθε περιοχή υπάγεται σε συγκεκριμένο καλλιτεχνικό και μουσικό σχολείο.

 

Είναι πολύ νωρίς για εμάς, αλλά με ενδιαφέρει κ εμένα το θέμα. Τι προετοιμασία εννοείς? Είμαι εντελώς άσχετη. Μαθήματα σχεδίου ? και από πότε ? 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, annoulen είπε:

 

Είναι πολύ νωρίς για εμάς, αλλά με ενδιαφέρει κ εμένα το θέμα. Τι προετοιμασία εννοείς? Είμαι εντελώς άσχετη. Μαθήματα σχεδίου ? και από πότε ? 

Οι εξετάσεις για τα καλλιτεχνικα, μουσικά, αθλητικά, πρότυπα κλπ είναι σε λογική πανελληνίων: φροντιστήρια, ιδιαίτερα κλπ, με το έξτρα ότι εννοείται ότι πολλοί εκ των εξεταστών κάνουν και οι ίδιοι ιδιαίτερα, αν πραγματικά έχεις πολύ βαθιά τσέπη. Για τα μουσικά που ξέρω λεπτομέρειες, συνήθως είναι μαθήματα από τα Χριστούγεννα της ΣΤ και μετά, ανεξάρτητα από το αν έκανες πριν και μαθηματα μουσικής, και εκεί έχω δείγμα πολλών παιδιών από τις παρέες των δικών μου, για όσα δοκίμασαν χωρίς μέσο, κάποια με επιτυχία, κάποια όχι. Για καλλιτεχνικά ειδικά δεν ξέρω την ύλη, αλλά  2 παιδιά που ξέρω που έχουν περάσει, ξέρω ότι έκαναν προετοιμασία για πολύ καιρό πριν, το ένα έκανε μαθήματα εικαστικών για χρόνια με έξτρα προετοιμασία στο τέλος, το άλλο μαθήματα μπαλέτου από μικρό.

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

.......Για καλλιτεχνικά ειδικά δεν ξέρω την ύλη, αλλά  2 παιδιά που ξέρω που έχουν περάσει, ξέρω ότι έκαναν προετοιμασία για πολύ καιρό πριν, το ένα έκανε μαθήματα εικαστικών για χρόνια με έξτρα προετοιμασία στο τέλος, το άλλο μαθήματα μπαλέτου από μικρό......

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Για τα καλλιτεχνικά ενδιαφέρομαι. Ο γιος μου είναι Β δημοτικού ακόμα, κ "το έχει" με το σχέδιο, έχει παρακολουθήσει κατά καιρούς μαθήματα σχεδίου - κόμικς - ζωγραφικής αλλά φέτος που ξεκινήσαμε φροντιστήριο αγγλικών, τα σταματήσαμε, για να μην "φορτωθεί" χωρίς λόγο. 

Γερός να είναι, θα το ξαναδούμε από Δ δημοτικού ίσως. Πάντως τώρα, θέλει να πάει καλλιτεχνικό γυμνάσιο, χωρίς να ξέρει τι ακριβώς είναι (ούτε κ εμείς). Μεγαλώνοντας μπορεί να αλλάξει.  

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...