Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ενιαίο λύκειο και επαλ!


Recommended Posts

nenapant κανενα σκοπο δεν εχω να υποβαθμισω τα ΤΕΕ, τωρα ΕΠΑΛ, αλλα ξερω τι παιδια στελνουμε συνηθως εκει. Το παραδειγμα της κοπελας το αναφερα, οχι για να υποβαθμισω το επαγγελμα της που το κανει αξιοπρεπεστατα, αλλα για να δειξω ισως οτι καμμια φορα οι βαθμοι δεν εχουν αξια αν δεν συνοδευονται απο την αναλογη επαγγελματικη πορεια, και σε ενα σχολειο σαν αυτο οι βαθμοι δινονται αφειδως! Εγω που ημουν μαθητρια του 17 στο Γυμνασιο, παρεμεινα του 17 στο Λυκειο και με αυτη τη βαθμολογια περασα στο Πανεπιστημιο. Στο ΤΕΕ ισως να ημουν σημαιοφορος!

Εξαλλου εσυ το βλεπεις απο την πλευρα της πρωην μαθητριας, εγω ομως που ειμαι καθηγητρια ξερω με τι επιπεδο μαθητων τροφοδοτουμε τα ΕΠΑΛ, μιλαω με συναδελφους που δουλευουν σ'αυτα τα σχολεια και εχω αλλη εμπειρια.

Δεν προσπαθησα να υποβαθμισω, περιγραφω την πραγματικοτητα για να βοηθησω και τη Σοφια που ζητησε συμβουλες να καταλαβει για πιο λογο θελει να παει στο ΕΠΑΛ.

Τα λογια μου ειναι ουτως ή αλλως μετρημενα και συμβουλες δεν δεχομαι γιατι ξερω την δουλεια μου και κρινω με βαση αυτην!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δεν πιστευω πωσ ο βαθμος παιζει ρολο για να σας πω την αληθεια..γτ και εγω στο γυμνασιο ημουν μαθητρια του 19..στο λυκειο..στο γελ..στην αρχη ειχα 17..ομως μετα πως ειδα οτι αλλαζω εντελως γνωμη για το τι ψαχνω παρεδωσα τα οπλα..και βγηκα με 14..εε ενταξει..και ισως αυτο που θα κανω να το πειτε αντιδραση εφηβης και ναι ειναι..αν τελικα δν παω επαλ..δεν προκειται να διαβασω για κανενα λογο δν συζηταμε για το μελλον της μητερας μου αλλα το δικο μου..αν ομωσ τελικα παω ναι θα παλεψω με τη ψυχη μου γιατι ετσι θα δειξω πως οταν κατι το εχω επιλεξει με προσωπικη μου ευθυνη μπορω να το καταφερω κιολας

Link to comment
Share on other sites

δεν πιστευω πως το επιπεδο των τεε ειναι κατωτερο η κατι τετοιο και συγγνωμη που επαιμβαινω..πιστευω πως εχουν ιση αξια απλα μερικα σχολεια ειναι υποβαθμισμενα στα λογια..δλδ θελω να πω οτι επειδη 1 η 2 παιδια αρχιζουν να λενε αχ ναι ας παω εκει γτ βαριεμαι το διαβασμα αρχιζουν να το λενε και αλλα και μερικα να το κανουν στη πραξη..ειναι καποια πολυ συγκεκριμενα παιδια τα οποια "χαντακωνουν"με τα λογια η μπορει και με τις πραξεις τους καποιο σχολειο..ενω τα σχολεια ειναι ισαξια..απλα πρεπει να διαλεξεις σε ποιο θες να συνεχισεις αναλογα βεβαια με τις σκεψεις που εχεις κανει για το επαγγελμα σου βασισμενες στη πραγματικοτητα φυσικα..

 

εγω δεν μιλαω για υποβαθμιση κοριτσακι μου, ισως εχω γραψει λιγο σκορπιες τις σκεψεις μου και παρεξηγουνται. Το κυριο επιχειρημα μου ειναι οτι το επιπεδο ειναι χαμηλο, δηλ. τα περισσοτερα παιδια εχουν κενα απο τις ταξεις του Γυμνασιου σε βασικα μαθηματα θετικης κατευθυνσης κυριως, και απο τα φιλολογικα στα Νεα και Εκθεση, στην ξενη γλωσσα κ,λ.π. Δεν ξερω για τα μαθηματα ειδικοτητας. Οι καθηγητες χαμηλωνουν τις προσδοκιες τους και κανουν ενα βασικο μαθημα χωρις αξιωσεις για να περασουν τα παιδια την ταξη. Σιγουρα θα υπαρχουν και συνεργασιμα παιδια, και εξυπνα και λιγοτερο ή περισσοτερο μελετηρα, δεν εχω τιποτα εναντιον των παιδιων αλλα αν ειναι παιδια με ελλειψεις θα επηρεασει την ποιοτητα του μαθηματος. Συνηθως ειναι πιο πολλα στα ΕΠΑΛ. Στο Ενιαιο υπαρχουν ολες αυτες οι διαβαθμισεις μαθητων αλλα ο γενικος μεσος ορος ειναι καλυτερος.

Μετα, πραγματι η παραβατικοτητα ειναι μεγαλυτερη σ'αυτα τα σχολεια ειδικα στα μεγαλα αστικα κεντρα, αλλα γι'αυτο φταιει το υπεροχο εκπαιδευτικο συστημα που εχουμε.

Πρεπει καποιος να ειναι συνειδητοποιημενος για τις επιλογες του και να ξερει τι του προσφερουν. Η Αναστασια που ξεκινησε το ποστ και η εσυ φαινεται να ειστε, και ξερω κι εγω περιπτωσεις καλων μαθητων που ηξεραν τι ηθελαν και επελεξαν ΕΠΑΛ για εναν πιο ευκολο τροπο προσβασης στην Τριτοβαθμια εκπαιδευση.

Link to comment
Share on other sites

ναι εχετε δικιο σε οτι λετε..

και συγκεκριμενα τα παιδια αλλα και η κοινωνια εχουμε χωριστει σε 2 ομαδες σε καλουσ και κακους μαθητεσ και συνηθως οι καλοι πανε γελ και οι κακοι επαλ..βεβαια ναι ισχυει σε ενα ποσοστο ομωσ υπαρχει και το υπολοιπο ποσοστο που δεν ειναι ετσι..και εγω στην αρχη για αυτο πηγα γελ γιατι ξερω τις ικανοτητες μου..ομως οπως σας ειπα συνηδητοποιησα πωσ το επαλ θα ειναι καλυτερο για εμενα..

και οσο για τις ελειψεις εκει και αν εχετε δικιο εγω ειμαι εξαιρεση λογω του οτι σωθηκα επειδη διαβαζα στο γυμνασιο εκει που ειχα κενα..και ναι συνηθως στην εκθεση υπαρχουν κενα..οσοι ξερω εκει εχουν προβλημα..ενω εγω μπορω να πω οτι ειναι το αγαπημενο μου μαθημα και φετος χωρις να διαβαζω καν μονο και μονο επειδη μου αρεσει να γραφω..καταφερνα να γραψω σε μια εκθεση 18..αδιαβαστη..θελω να πω οτι για μενα η βαση μου ειναι οι καθηγητες..προσεχα στην ταξη και αφιερωνα ελαχιστο χρονο στην αναγνωση στο σπιτι..

Link to comment
Share on other sites

χαιρομαι που καταλαβαινεις τι λεω. Σκεψου τωρα οτι μονο εσυ και 2-3 αλλοι θα ειστε καλοι στην Εκθεση- τυχαιο παραδειγμα αλλα εφαρμοζεται και στα αλλα μαθηματα- και ο καθηγητης δεν μπορει να βαζει τα αναβαθμισμενα θεματα μονο για σας, θα κοιταξει να προσελκυσει το συνολο της ταξης με πιο απλα θεματα για να παιρνουν προβιβασιμους βαθμους. Εσεις θα παιρνετε 20 γιατι θα ειστε αριστοι και οι υπολοιποι θα ακολουθουν στη βαθμολογια με εκεινα τα απλα θεματακια και θα βγαζουν μεγαλους μεσους ορους. Σ'ενα ενιαιο Λυκειο τα θεματα θα ειναι αλλα και το 20 θα το παιρνει ο Einstein. Γενικα εννοω οτι οι βαθμοι ακομα και οι αριστοι θα ειναι πιο ευκολο να αποκτηθουν στο ΕΠΑΛ, και επισης ειναι η φιλοσοφια των καθηγητων να βαζουν βαθμους για να μην αποθαρρυνονται τα παιδια και σταματουν το σχολειο.

Οι διαφορες υπαρχουν παντου στην κοινωνια μας γι'αυτο ο καθενας πρεπει να αξιοποιει τα εφοδια του και τις ικανοτητες του με τον καλυτερο τροπο και οχι με τον ευκολοτερο- μπορει αυτη να μην ειναι η περιπτωση σου ειν αι ομως αλλων!

Χαρηκα για την ανταλλαγη αποψεων Σοφια και μπραβο σου που το ψαχνεις το θεμα.Ελπιζω να εκπληρωθουν οι προσδοκιες σου αν τελικα αλλαξεις σχολειο και να πανε ολα καλα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγνώμη αλλά δεν ήθελα να παραπλανήσω κανέναν.

 

Επειδή έγινε αναφορά στη βαθμολογία μου και οτι μου "χαρίστηκε" επειδή στα ΤΕΕ χαρίζονται οι βαθμοί, οι συμμαθητές μου στο γυμνάσιο που ήταν του 18 και 19 έγιναν πωλήτριες σε καταστήματα, και στο λύκειο έγραφαν κάτι υπέροχα 2 και 3.

Σε κανέναν δε χαρίζονται βαθμοί και υπήρχαν και κακοί μαθητές στο ΤΕΕ.

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,εχω που παρακολουθω το ποστ απο τοτε που εγραψε η Αναστασια ακομη αλλα δεν ειχε τυχει να γραψω την γνωμη μου γιατι δεν ενιωθα να χρειαζεται ως τωρα.

Εχω δουλεψει σε ΕΠΑΛ της επαρχιας κιολας που μπορω να πω οτι δεν ειναι σκληροπυρηνικα και ηταν μια πολυ ευχαριστη εμπειρια για εμενα,δεν εχω καμια εμπαθεια ως προς τον μαθητικο πληθυσμο που επιλεγει τα ΕΠΑΛ και ως εκτουτου δεν ειμαι διολου αρνητικα προκατειλλημενη...Μπορω να πω οτι αν μου τυχαινε να εχω οργανικη σε ΕΠΑΛ θα την δεχομουν με ευχαριστηση...

Κανω αυτον τον προλογο διοτι σε πολλα θα συμφωνησω με την συναδελφο Vasfa και θα δυσαρεστησω τις μαθητριες οι οποιες καταθετουν την δικια τους αληθεια αλλα και η εκπαιδευτικος την δικια της.

 

Μανουλινα και Νεναπαντ,εχετε σαφως μια θετικη εμπειρια,και μπορει να εισασταν πολυ καλες μαθητριες που δεν τους χαριστηκε κανενας βαθμος αλλα δυστυχως δεν ανηκετε στην πλειοψηφια...Η αληθεια ομως ειναι οτι αυτα που λεει η Vasfa δεν ειναι υπερβολες...Ναι,στα ΕΠΑΛ οι μαθητες δεν ειναι παντα οτι καλυτερο,πανε εκει μονο και μονο για τους βαθμους,ελαχιστοι ειναι αυτοι που το επιλεγουν με κριτηριο την σωστη προετοιμασια για τεχνικες σχολες,οι περισσοτεροι μενουν απο απουσιες η τελειωνουν στο οριο,τα θεματα ενδοσχολικων εξετασεων ειναι γελοιωδεστατα(ειλικρινα εγω στην ξενη γλωσσα-η συναδελφος παραπανω δεν ξερω τι αντικειμενο εχει-πασχισα πολυ για να βγαλω θεματα...αν ηθελα να περασουν τα παιδια που το επιπεδο τους ειναι χειροτερο κι απο τα βασικα...στο Ενιαιο εχω διδαξει κι εχω βαλει θεματα ακομη και επιπεδου Proficiency-τιθεται θεμα συγκρισης???) οποτε βρισκω ατοπο να προσπαθειτε να αλλαξετε την εικονα για την αντικειμενικη κατασταση που επικρατει στα ΕΠΑΛ...

 

Φταιχτες δεν ειναι οι εκπαιδευτικοι,φταιχτες ειναι πρωτα το κρατος(αυτο εχει υποβαθμισει τα ΕΠΑΛ) και μετα οι οικογενειες και τα παιδια που δεν ξερουν τι θελουν να κανουν...οι εκπαιδευτικοι που εχουν συνειδηση προσπαθουν να δωσουν ευκαιριες σε αυτα τα παιδια και οχι να τα φτυσουν.

Και σαφως φελοι και παλιοπαιδα υπαρχουν και στα Ενιαια...τι να λεμε τωρα...ειδα εγω μαθητες που εβγαλαν 04,64 γενικο βαθμο στις Πανελλαδικες...και πηγαιναν Ενιαιο..αλλα θελουμε δεν θελουμε η πλειοψηφια των παιδιων που αποφοιτουν απο το Ενιαιο εξεταζεται σε πολυ δυσκολοτερη υλη(δεν μιλαω για τα ειδικοτητας εννοειται,αλλα για τα γενικης παιδειας) και το 19 ενος μαθητη στο Ενιαιο νομιζω δεν συγκρινεται με το αντιστοιχο 19 στο ΕΠΑΛ...

 

Αυτο φανταζομαι εννοει η συναδελφος με οσα ειπε...

οτι η επιλογη του ΕΠΑΛ δεν πρεπει να γινει μονο και μονο για τον βαθμο,η για την ευκολια ή για το οτι εκει ειναι πιο χαλαρα τα πραγματα...αλλα με γνωμονα το πραγματικο ωφελος σε γνωσεις και επιπεδο....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

η αποψή μου ώς πρώην μαθήτρια.... (που συνέχισε όμως τις σπουδές της)

 

επαλ

θετικά:

1) ενασχόληση με αντικείμενο που ενδιαφέρει το μαθητή και όχι μαθήματα γενικής παιδείας

2) ευκολότερη εισαγωγη στα τει

3) όποιος διαβάζει στοιχειοδώς έχει άριστους βαθμούς

4) εργάζεσαι στα 18 αποφοιτώντας από το λύκειο αφου θεωρείσαι "πτυχιούχος" και όχι στα 22 - 23 που θα τελειώσεις κάποια σχολή

 

αρνητικά:

1) χαμηλό επίπεδο συμαθητών με αποτέλεσμα πολλές καταλήψεις, εγκληματικότητα (παρέες, τσακωμοί με βρωμόξυλο, ναρκωτικά) κτλ.

2) περιορισμός των διαθέσιμων προς επιλογή σχολών στις παννελαδικές (διαλέγεις μόνο σχολές του κλάδου σου)

3) δεν υπάρχει ιδιαίτερος ενθουσιασμός από τους καθηγητές (στα μαθήματα γενικής παιδίας ) και το μάθημα είναι νηπιακού επιπέδου

 

εγώ προσωπικά επέλεξα αυτό το σχολείο για το θετικό νο 4 και το ψιλομετάνιωσα (πολύ εκ των υστέρων βέβαια) για το αρνητικό νο 2

 

καλό θα ήταν το κάθε παιδί να εξετάζει όλους τους παράγοντες πρωτού κάνει μια επιλογή και όχι να πηγαίνει στο τεχνικό για "να παίρνει βαθμούς" ή επειδή "πήγε εκεί η φίλη" κ.ο.κ.

 

πρέπει να έχεις αποφασίσει με ποιο τομέα θα ασχοληθείς στην υπόλοιπη ζωή σου!!! και επιτρέψτε μου να θεωρώ την ηλικία των 16 ετών πολύ πρώιμη για την λήψη τέτοιων αποφάσεων, για την πλειοψηφία των παιδιών....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...