Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΗ ΝΥΧΤΑ (ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΤΡΕΛΑΝΕΙ !!!!)


eliana_1976_

Recommended Posts

Η μικρή μας είναι ακριβώς 2 μηνών. Μέχρι 38 ημερών ήταν όλα μια χαρά. Ετρωγε, κοιμόταν κάθε 3 ώρες. Ηταν ένα αγγελούδι, σαν να μην είχαμε παιδί στο σπίτι. Κάναμε το σταυρό μας γιατί με τον μεγάλο περάσαμε δραματικά και άυπνα 3 ολόκληρους μήνες. Δύο μέρες πριν σαραντίσουμε έκοψε το βραδινό γάλα. Ετρωγε στις 12- 1 τη νύχτα και μετά 6 το πρωί κοιμόταν σερί. Τώρα έχουμε δέκα μέρες που είναι πολύ ανήσυχη και δεν κοιμάται τα βράδια. Στην αρχή μας πήγαινε μέχι τις 3-4 τα ξημερώματα ξενύχτι. Τώρα έχουμε δύο 24ώρα που είναι ξύπνια από τις 10 το βράδυ μέχρι τις 6.30 το πρωί. Τα έχουμε δει όλα. ΄Την πιάνει κολικός το βράδυ κατά τις 11 όπου και της δίνουμε το βραδινό γεύμα. Παράλληλα της δίνω τις σταγόνες για τους κολικούς. Κοιμάται ξερή μέχρι να ρευτεί και μόλις την βάλουμε κάτω μέσα σε 20λεπτά έχει ξυπνήσει. Αρχίζει κλαίει, την πέρνω αγκαλιά ξανακομάται, πάω να την βάλω κάτω με που την ακουμπάω ή καταλαβαίνει ότι πάω να την ακουμπήσω στο κρεβάτι το μάτι γαρίδα. Ξανά από την αρχή. Της βάζουμε πιπίλα μέχρι να γλαρώσει, την μασουλάει, της πέφτει κλαίει. Πάλι όρθιοι την παίρνουμε αγκαλιά, πιπίλα, κτλ και ξανά ξυπνάει. Μου έχουν τσακίσει τα νεύρα, δεν μπορώ να κοιμηθώ ούτε εγώ ούτε ο άντρας μου. Εκείνος το πρωί πάει ράκος για δουλειά κι εγώ που δεν δουλευω μένω με ένα μωρό στο σπίτι που κοιμάται τη μέρα και ένα ταλιμπάν 23 μηνών που αλωνίζει το σπίτι όλη μέρα κάνοντας ΟΛΕΣ τις δουλειές και δεν θέλω να έρχεται το βράδυ πλέον. Σέρνομαι. Εχω δοκιμάσει τα πάντα. Μήπως κρυώνει, έχω ρυθμίσει το καλοριφέρ όλη νύχτα. Ο υγραντήρας έχει σταθερή υγρασία στους 50-60 βαθμούς. Την αλλάζω πριν από κάθε γεύμα για κακά ή τσίσα, διότι τώρα θέλει να τρώει ανά 3 ώρες τη νύχτα. Το μάτι καρούλι ΟΛΗ τη νύχτα. Με έχει πιάσει απελπισία. Τι άλλο να κάνω δεν ξέρω.......

Αυτό που με προβληματίζει είναι μήπως δεν θέλει να κοιμάται μόνη της. Το λέω αυτό γιατί από την πρώτη μέρα που ήρθε σπίτι κοιμόμουν μαζί της στο δικό της δωμάτιο γιατί δεν μπορούσα να ΄την αφήσω τόσο μικρή μόνη της, ούτε ήθελα να την πάρουμε στο δικό μας δωμάτιο. Ετσι είχαμε κάνει και με τον μεγάλο. Το προηγούμενο σάββατο όμως ξύπνησα με μπούκωμα,΄πόνο στο λαιμό και συνάχι και σταμάτησα να κοιμάμαι στο ίδιο δωμάτιο μην την κολλήσω τίποτα και κυκλοφορούσα με μάσκα. Την επόμενη μέρα η μικρή είχε ανησυχία μέχρι το βράδυ. Και ξαφνικά μας ξεκίνησε αυτό το βιολί που περιέγραψα παραπάνω. ΄Μήπως την έχει ανησυχήσει η απουσία μου. Με δύο φίλες μου που έχουν μεγαλώσει παιδιά που το συζήτησα εκεί έχουμε καταλήξει. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Το πρωί και το μεσημέρι προσπαθώ να την ξυπνήσω και δεν ανοίγει το μάτι με τίποτα. Της βγάζω τα ρουχαλάκια και την αλλάζω πάνα να ξυπνήσει και ξυπνάει 10 λεπτά και μετά πέφτει σε λήθαργο. Τι άλλο να κάνω;;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αν θηλάζεις νομίζω δεν είναι απαραίτητο να τη ρεύεις κάθε φορά. Μπορείς λοιπόν να τη θηλάσεις το βράδυ ξαπλωμένη στο κρεβάτι σας και να την πάρει ο ύπνος έτσι. Μετά από κανένα μισάωρο όταν θα κοιμάται βαθιά τη βάζεις στο κρεβάτι της. Πάντως απ' ότι έχω ακούσει συνίσταται να κοιμάται η μαμά στο ίδιο δωμάτιο με το μωρό μέχρι αυτό να γίνει 6 μηνών.

 

Αν κοιμάται όλη μέρα τότε είναι αναμενόμενο να μην την παίρνει ο ύπνος τη νύχτα. Προσπάθησε όσο μπορείς να την κρατάς ξύπνια τη μέρα και ειδικά τις ώρες πριν το βραδινό ύπνο. Προσπάθησε να τη βοηθήσεις να ξεχωρίσει τη μάρα από τη νύχτα. Τη νύχτα όσο πιο χαμηλό φωτισμό γίνεται και όσο πιο ήσυχα γίνεται. Τη μερα να αφήνεις το φως να μπαίνει στο δωμάτιο που βρίσκεται και να μην κλείνεις την πόρτα του δωματίου που κοιμάται ώστε να συνηθίζει ότι τη μέρα έχει θόρυβο και τη νύχτα ησυχία. Ένα μπανάκι και μασάζ το βράδυ πριν τον ύπνο μπορεί να λειτουργήσει χαλαρωτικά. Το ζεστο μπανάκι θα την ηρεμίσει και από τους κολικούς.

 

Καλή επιτυχία εύχομαι!

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

Αν θηλάζεις νομίζω δεν είναι απαραίτητο να τη ρεύεις κάθε φορά. Μπορείς λοιπόν να τη θηλάσεις το βράδυ ξαπλωμένη στο κρεβάτι σας και να την πάρει ο ύπνος έτσι. Μετά από κανένα μισάωρο όταν θα κοιμάται βαθιά τη βάζεις στο κρεβάτι της. Πάντως απ' ότι έχω ακούσει συνίσταται να κοιμάται η μαμά στο ίδιο δωμάτιο με το μωρό μέχρι αυτό να γίνει 6 μηνών.

 

Αν κοιμάται όλη μέρα τότε είναι αναμενόμενο να μην την παίρνει ο ύπνος τη νύχτα. Προσπάθησε όσο μπορείς να την κρατάς ξύπνια τη μέρα και ειδικά τις ώρες πριν το βραδινό ύπνο. Προσπάθησε να τη βοηθήσεις να ξεχωρίσει τη μάρα από τη νύχτα. Τη νύχτα όσο πιο χαμηλό φωτισμό γίνεται και όσο πιο ήσυχα γίνεται. Τη μερα να αφήνεις το φως να μπαίνει στο δωμάτιο που βρίσκεται και να μην κλείνεις την πόρτα του δωματίου που κοιμάται ώστε να συνηθίζει ότι τη μέρα έχει θόρυβο και τη νύχτα ησυχία. Ένα μπανάκι και μασάζ το βράδυ πριν τον ύπνο μπορεί να λειτουργήσει χαλαρωτικά. Το ζεστο μπανάκι θα την ηρεμίσει και από τους κολικούς.

 

Καλή επιτυχία εύχομαι!

 

Ολα αυτά τα ξέρω και τα τηρώ. Είναι το δεύτερο παιδάκι οπότε δεν είμαι αρχάρια. Το πρωί που θα ξυπνήσουμε το πρώτο πράγμα που κάνω είναι να ανοίξω πατζούρια να μπει μέσα φως να ξεχωρίσει τη μέρα. Τις περισσότερες φορές την αφήνω στο δωματιό της με την πόρτα κλειστή και ο λόγος είναι ένας και μοναδικός. Ο μεγάλος 23 μηνών αν και λέει όλη μέρα "παπάω μπέμπα" της προάλλες την είχαμε στο πάρκο και πήγε και της πέταξε μέσα μια μπάλα ξεφούσκωτη. Ευτυχώς που δεν την χτύπησε. Γι αυτό όταν είναι ξύπνιος παράλληλα κάνω και δουλειές οπότε τότε είναι πάντα στο δωματιό της από φόβο ότι κάνοντας δουλειές δεν μπορώ να τον ελέγξω. να την βάλω πάλι στο ρηλάξ δεν παίζει γιατί πάει και την πειράζει αμέσως και δεν του έχω εμπιστοσύνη. Οταν είναι ξύπνια δεν κάνω καμμια δουλειά και ασχολούμαι μαζί τους. Το μεσημερι με το που θα ταίσω τον μεγάλο πάει κατευθείαν κούνια οπότε βγάζω τη μικρή από το δωμάτιο και την αφήνω στο πάρκο στο σαλόνι που είναι ενιαίος χώρος με την κουζίνα και ακούει από μουσική, μέχρι κατσαρόλες, ταψιά, απορροφητήρα και δεν ενοχλείται. Δεν ξέρω τι την έχει ενοχλήσει. Τωρα είναι ξύπνια από τις 6 το απόγευμα δεν έχει κοιμηθεί καθόλου της έκανα και μπάνιο πριν λίγο και ελπίζω να κοιμηθεί μια και καλή μέχρι τις 12 γιατί θα καταρρεύσω.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είναι πολύ δύσκολο να έχεις δύο παιδιά! Θέλω να κάνω κι εγώ κάποια στιγμή δέυτερο αλλά κάτι τέτοιες εμπειρίες από μαμάδες ακούω και τρομάζω. Διάβασα ότι η μικρή σου είναι ακριβώς δύο μηνών. Κι εμένα η δικά μου γίνεται 2 στις 16 του μήνα!

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή μας είναι ακριβώς 2 μηνών. Μέχρι 38 ημερών ήταν όλα μια χαρά. Ετρωγε, κοιμόταν κάθε 3 ώρες. Ηταν ένα αγγελούδι, σαν να μην είχαμε παιδί στο σπίτι. Κάναμε το σταυρό μας γιατί με τον μεγάλο περάσαμε δραματικά και άυπνα 3 ολόκληρους μήνες. Δύο μέρες πριν σαραντίσουμε έκοψε το βραδινό γάλα. Ετρωγε στις 12- 1 τη νύχτα και μετά 6 το πρωί κοιμόταν σερί. Τώρα έχουμε δέκα μέρες που είναι πολύ ανήσυχη και δεν κοιμάται τα βράδια. Στην αρχή μας πήγαινε μέχι τις 3-4 τα ξημερώματα ξενύχτι. Τώρα έχουμε δύο 24ώρα που είναι ξύπνια από τις 10 το βράδυ μέχρι τις 6.30 το πρωί. Τα έχουμε δει όλα. ΄Την πιάνει κολικός το βράδυ κατά τις 11 όπου και της δίνουμε το βραδινό γεύμα. Παράλληλα της δίνω τις σταγόνες για τους κολικούς. Κοιμάται ξερή μέχρι να ρευτεί και μόλις την βάλουμε κάτω μέσα σε 20λεπτά έχει ξυπνήσει. Αρχίζει κλαίει, την πέρνω αγκαλιά ξανακομάται, πάω να την βάλω κάτω με που την ακουμπάω ή καταλαβαίνει ότι πάω να την ακουμπήσω στο κρεβάτι το μάτι γαρίδα. Ξανά από την αρχή. Της βάζουμε πιπίλα μέχρι να γλαρώσει, την μασουλάει, της πέφτει κλαίει. Πάλι όρθιοι την παίρνουμε αγκαλιά, πιπίλα, κτλ και ξανά ξυπνάει. Μου έχουν τσακίσει τα νεύρα, δεν μπορώ να κοιμηθώ ούτε εγώ ούτε ο άντρας μου. Εκείνος το πρωί πάει ράκος για δουλειά κι εγώ που δεν δουλευω μένω με ένα μωρό στο σπίτι που κοιμάται τη μέρα και ένα ταλιμπάν 23 μηνών που αλωνίζει το σπίτι όλη μέρα κάνοντας ΟΛΕΣ τις δουλειές και δεν θέλω να έρχεται το βράδυ πλέον. Σέρνομαι. Εχω δοκιμάσει τα πάντα. Μήπως κρυώνει, έχω ρυθμίσει το καλοριφέρ όλη νύχτα. Ο υγραντήρας έχει σταθερή υγρασία στους 50-60 βαθμούς. Την αλλάζω πριν από κάθε γεύμα για κακά ή τσίσα, διότι τώρα θέλει να τρώει ανά 3 ώρες τη νύχτα. Το μάτι καρούλι ΟΛΗ τη νύχτα. Με έχει πιάσει απελπισία. Τι άλλο να κάνω δεν ξέρω.......

Αυτό που με προβληματίζει είναι μήπως δεν θέλει να κοιμάται μόνη της. Το λέω αυτό γιατί από την πρώτη μέρα που ήρθε σπίτι κοιμόμουν μαζί της στο δικό της δωμάτιο γιατί δεν μπορούσα να ΄την αφήσω τόσο μικρή μόνη της, ούτε ήθελα να την πάρουμε στο δικό μας δωμάτιο. Ετσι είχαμε κάνει και με τον μεγάλο. Το προηγούμενο σάββατο όμως ξύπνησα με μπούκωμα,΄πόνο στο λαιμό και συνάχι και σταμάτησα να κοιμάμαι στο ίδιο δωμάτιο μην την κολλήσω τίποτα και κυκλοφορούσα με μάσκα. Την επόμενη μέρα η μικρή είχε ανησυχία μέχρι το βράδυ. Και ξαφνικά μας ξεκίνησε αυτό το βιολί που περιέγραψα παραπάνω. ΄Μήπως την έχει ανησυχήσει η απουσία μου. Με δύο φίλες μου που έχουν μεγαλώσει παιδιά που το συζήτησα εκεί έχουμε καταλήξει. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Το πρωί και το μεσημέρι προσπαθώ να την ξυπνήσω και δεν ανοίγει το μάτι με τίποτα. Της βγάζω τα ρουχαλάκια και την αλλάζω πάνα να ξυπνήσει και ξυπνάει 10 λεπτά και μετά πέφτει σε λήθαργο. Τι άλλο να κάνω;;;;

καλησπέρα και από μένα. θα πρότεινα τα εξής:αν δεν έχει κάνει κακά,μην της αλλάζεις πάνα το βράδυ.τα τσίσα την κρατούν ζεστή και το κρύο από την αλλαγή της πάνας,εκνευρίζει τα μωρά.αν οι σταγόνες για τους κολικούς δεν βοηθούν,τρίψε την κοιλιά της με χλιαρό λαδάκι ή βάλτης μια ζεστή κομπρέσα.όσο πονάει,την βοηθά να την έχεις πάνω σου ψηλά στο στήθος για να πιέζεται η κοιλιά της.στην θέση σου,αν λόγω κρυώματος δε θες να κοιμάσαι κοντά της,βάλε τον άντρα σου να κοιμηθεί μαζί της,μήπως και καταφέρετε να της αλλάξετε το ωράριο του ύπνου.επίσης νομίζω πως το κλείσιμο στο δωμάτιο κατά την διάρκεια της ημέρας,ίσως την ενοχλεί.κταλαβαίνω τον φόβο σου για τον μεγάλο,αλλά μπορείς να βάλεις το ριλάξ κάπου ψηλά που να μην το φτάνει, ή μέσα σε ένα πάρκο,απλά για να νοιώθει την παρουσία σου.ελπίζω κάτι από αυτά να βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα ίδια ειχαμε περασει κι εμείς.

Αν την αφηνεις να κοιμαται όλη μερα, δεν προκειται να κοιμηθεί τη νύχτα.

Δεν καταλαβαινει από μονη της τη μερα και τη νύχτα, εσύ πρεπει να ρυθμισεις το βιολογικό της ρολόι.

Ο μικρός επίσης θελει την προσοχή σου, ασε τις δουλειές και ασχολήσου μαζί του για να μην τα βαζει με τη μικρή.

Ειναι πολύ μωρακι ακόμα για να εχει σταθερό πρόγραμμα, σου ευχομαι να εισαι από τις τυχερες, αλλά ειναι δύσκολο θεμα ο βραδινός υπνος (της μαμάς και του μπαμπα) με δυο μωρά.

Τα δικά μου ειναι σχεδόν 3 χρονων ο γιος μου και 17 μηνών η κόρη μου και ακόμα δεν εχουμε στρώσει με τον ύπνο (ο γιος μου καπως καλύτερα τελευταια, αλλά μεχρι 2 και κατι ξύπναγε τουλάχιστον 3-4 φορές κάθε βράδυ).

Εγώ το εχω αποδεχθεί, ότι θα κοιμηθώ όταν πια παντρευτουν! :)

 

Καλό κουράγιο!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ίσως την ενοχλεί η ξαπλωτή θέση αν έχει βάρος στο στομαχάκι της ή η αίσθηση του κρύου σεντονιού μόλις την αφήσεις στην κούνια. Δοκίμασε να δημιουργήσεις μια πολύ μικρή κλίση βάζοντας μια πετσέτα κάτω από το στρώμα για να είναι λίγο ανασηκωμένη και να στρώσεις μια απαλή κουβερτούλα αντί για σεντόνι εκεί που ακουμπάει το σώμα της.

Ο μικρός μου ήθελε να κοιμάται ελαφρά ανασηκωμένος και για πολύ καιρό κοιμόταν τη μισή νύχτα στο ρηλάξ.

Link to comment
Share on other sites

μηπως να δοκιμαζες να την κοιμισεις σε καλαθι;;; που ειναι πιο μικρο κ πιο ζεστο;;;

 

εγω με τα παιδια μου με 17 μηνες διαφορα οταν ξεκινησε αυτο το βιολι του μικρου απο το πρωτο βραδυ που πηγαμε σπιτι, το πηρα αποφαση κ κοιμομουν μαζι του... ηρθε κια πο κοντα ο μεγαλος κ κοιμομαστε κι οι 3 μαζι ακομα κ σημερα που ο μικρος ειναι 16 μηνων....

 

δεν ειναι οτι καλυτερο, ουτε ξεκουραστο, ουτε βολικο για κανεναν.... ειναι ομως μια λυση.... γιατι αν δεν εχεις κ βοηθεια ποσο θα αντεξεις να ξενυχτας, να εχεις δυο μωρα ολη μερα κ το σπιτι;;;

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ κρυουλιαρα κ τη νυχτα που την αλλαζω τρεμει το σαγονι της.Χθες βραδυ την τυλιξα οπως εκανα οταν την εφερα απο το μαιευτηριο με μια κουβερτα κ κοιμηθηκε απο τις 11 το βραδυ μεχρι τις 2 τα ξημερωματα.Μετα μας πηγε καροτσι μεχρι τις 5.30 κ μετα επεσε ξερη μεχρι τις 11.30 που πεταχτηκα εγω διοτι κοιμομασταν οικογενειακως.Καθησε καποιες ωρες ξυπνια.Την ξυπνησα απειρες φορες μεσα στη μερα με διαφορα τραγουδια κουδυνιστρες μουσικη κτλ.ο μικρος τσιριζε ουρλιαζε γελουσε αυτη χαμπαρι.το φλεφαρο επεφτε βαρυ.αποψε μας βλεπω παλι γερμανικο νουμερο.σημερα την ειχα ολη μερα στο παρο στο σαλονι με τον μικρο να παιζει για να καταλαβαινει φασαρια.δεν την εβαλα καθολου δωματιο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τη bounitsa!

Και η δικια μου η κορη ηταν λατρης του "περιορισμου".. Κοιμοταν ΜΟΝΟ στο ριλαξ και ΜΟΝΟ φασκιωμενη.. :roll: (ελαφρως φασκιωμενη με ενα λεπτο σεντονακι)..

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμένα το μωρό είναι 2.5 μηνών. Κάποιες φορές μας έκανε κι εμάς κάτι τέτοια σκηνικά σαν αυτά που περιγράφεις. Για αυτό κι εγώ προσπαθώ μέσα στη μέρα να μην την αφήνω σε ησυχία ώστε το βράδυ να κοιμάται πιο βαριά. Όπως είπαμε και παραπάνω ανοίγω τα παντζούρια, τη βάζω στο ριλάξ στο σαλόνι που έχει πολύ ήλιο, τη βγάζω στο μπαλκόνι όταν έχει ήλιο αφού την έχω ντύσει καλά. Όταν της έρθεις ύπνος το πρωί και το μεσημέρι κοιμάται πάντα στο σαλόνι με τη μουσική και τα παντζούρια ανοιχτά, τα τηλέφωνα χτυπούν κλπ. Κάποια στιγμή η μαμά μου που την κράταγε πήγε να την κακομάθει, έκλεινε τις κουρτίνες, τη μουσική κλπ. αλλά ευτυχώς αυτό δεν κράτησε πολύ. Επίσης έχω προσέξει ότι τις μέρες που την πάω βόλτα έξω μετά κουράζεται πιο πολύ και κοιμάτα πιο βαθιά. Δεν έχω να προτίνω κάτι άλλο. Προσπάθησε να ακολουθήσεις μια ρουτίνα ύπνου, βάλε της κανένα σιντί με νανουριστική μουσική. Πάντως ο ύπνος είναι γενικά πονεμένη ιστορία...κι εγώ νοσταλγώ τα 8ωρα που κοιμόμουνα παλιότερα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είχε ρυθμίσει το θέμα υπνος από 38 ημερών και ξαφνικά μια ωραία μέρα μας έκανε στροφή. Είμαστε 10 μέρες άυπνοι. Σημερα και τι δεν της έχουμε κάνει να την κρατήσουμε ξύπνια. Την ξεντύνω κάθε λίγο και λιγάκι και της πιάνω τα μπουτάκια και έτσι ξυπνάει. Χθες μας πήγε καρότσι από τις 1 τη νύχτα έως τις 7.40 το πρωί. Μέχρι και ο άντρας μου που δεν τσαντίζεται εύκολα τα ξημερ'ωματα ήταν σε έξαλλη κατάσταση. Τα είχε πάρει κρανίο. Απόψε να δούμε πως θα πάει.

Link to comment
Share on other sites

Όλως τυχαία διάβαζα πριν λίγο σε ένα περιοδικό για μωρά ένα άρθρο με τίτλο "7 λάθη που κάνουμε στον ύπνο του". Παραθέτω επιγραμματικά τις επικεφαλίδες, ίσως σε βοηθήσουν (ίσως υπάρχει κάτι που δεν το έχεις σκεφτεί):

 

(σημειωτεόν αυτά είναι τα λάθη, οπότε τα σωστά είναι τα αντίθετα)

 

Ξυπνάμε το μωρό για να φάει

Κοιμόμαστε μαζί του

Δεν τηρούμε πιστά τη ρουτίνα του

Ανεβάζουμε πολύ τη θερμοκρασία

Το αφήνουμε ξύπνιο όλη μέρα (για να κοιμηθεί τη νύχτα)

Το βάζουμε για ύπνο σε λάθος στάση

Μετατρέπουμε το δωμάτιό του σε παιχνιδότοπο

 

Επιπλέον το άρθρο λέει κάτι πολύ ενδιαφέρον, ότι σύμφωνα με τη χρωμοθεραπεία θα πρέπει να αποφεύγουμε τα σεντόνια, η κουβέρτα και τα πυτζαμάκια του μωρού να έχουν έντονες αποχρώσεις, γιατί τα έντονα χρώματα αυξάνουν τη νευρικότητα. Αυτό το είχα διαβάσει κι εγώ σε ένα βιβλίο χρωμοθεραπείας και το τήρησα ευλαβικά και ακόμα το τηρώ. Και το δωμάτιό του το έχω κάνει σομόν, γιατί είναι το χρώμα που ηρεμεί τα νεογέννητα. Δεν ξέρω αν αυτό έκανε τη διαφορά, πάντως εμείς πρόβλημα στον ύπνο δεν είχαμε ποτέ (έχουμε όμως και ρουτίνα, πολλούς ύπνους κατά τη διάρκεια της ημέρας και τη θερμοκρασία στους 18-22 βαθμούς).

 

Ελπίζω σύντομα να βρείτε μια λύση, καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

eliana_1976_ Καρμπόν η ιστορία η δικιά μας! Σε όλα!! Insomniaaaaaa......και τη μέρα; κοιμάται και 7 ώρες σερί! Εμείς κλείνουμε τους 2 μήνες στις 21. Όχι μόνο είναι ξύπνια αλλά είναι και σε τρελά κέφια!:shock: Καλομαθημένοι εμείς με τη μεγάλη που είχε στρατιωτικό ωράριο και από 40 ημερών κοιμόταν 12μμ με 7πμ, είμαστε πλέον σε μαύρη απελπισία! Έχουμε δοκιμάσει τα ΠΑΝΤΑ! Προσωπική μου άποψη, είναι αδύνατον να κρατήσεις ξύπνιο ένα βρέφος 2 μηνών, δοκίμασα να την ξυπνήσω, να φάει τουλάχιστον, και ήταν σαν πάνινη κούκλα, αλλού πόδια αλλού χέρια!! Πονάω πλέον παντού από τις αγκαλιές και το πήγαιν'έλα, μέση, ώμοι, πλάτη. Προσπαθούμε με τον άντρα μου να μοιράσουμε τις ώρες, την κρατάω εγώ μέχρι τις 2-3 και μετά εκείνος μέχρι το πρωί ή το αντίθετο! Απ'ότι μου είπε και ο παιδίατρος στον οποίο κατέφυγα σε έξαλλη κατάσταση θα το αλλάξει κάποια στιγμή μόνη της το ωράριο, ελπίζω μόνο να είναι πριν καταρεύσουμε τελείως :?:???:

Aιτείτε και Δοθήσεται..

as1cA1R-O7-0000Nzc3MTIxZHwzMDY2MDBkfEVsbGllIGlz.gif

SSx4p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητή eliana76 κατ αρχήν να σου ζήσουν τα παιδάκια σου!

 

Επειδή αντιμετώπισα παρόμοιο πρόβλημα με τη μικρή μου θα σου πω τι έκανα.

 

Ακολουθούσα αυστηρά μία ρουτίνα απογευματιμής βόλτας. Βρέξει χιονίσει έβγαζα τα παιδιά έξω κάθε απόγευμα στις 5 με 6 (κάτι που έκανε καλό και στο μεγάλο). Δεν την ξυπνούσα ποτέ κατά τη διάρκεια της ημέρας εκτός από τις 8 το βράδυ οπότε και ξεκινούσαμε τη ρουτίνα ύπνου (μπανάκι κλπ). Μετά την τάϊζα σε δωμάτιο με πολύ λίγο φως και αν δεν κατάφερνε να κοιμηθεί ξάπλωνα μαζί της στο μεγάλο κρεβάτι, χωρίς όμως να της μιλάω και χωρίς να ανάβω τα κανονικά φώτα, και τη θήλαζα ξαπλωμένη. Συνήθως με έπαιρνε κι εμένα ο ύπνος έτσι, οπότε ξεκουραζόμουνα. Αν τώρα ξυπνούσε, πάλι δεν άναβα φως, δεν της μιλούσα, απλά την είχα αγκαλίτσα στο μεγάλο κρεβάτι και τη θήλαζα. Καμιά φορά έκλαιγε παρόλαυτά, αλλά ποτέ δε σηκώθηκα να την κάνω βόλτα στο σπίτι ή με το καρότσι. Πάντα σταθερά στο ίδιο δωμάτιο με το λίγο φως και χωρίς ομιλία. Όταν σταθεροποιήθηκε κάπως ο βραδινός της ύπνος άρχισα να τη θηλάζω κανονικά κρατώντας την αγκαλιά και μετά την έβαζα στην κούνια της. Όταν ξυπνούσε όμως μέσα στη νύχτα την έπαιρνα πάντα στο μεγάλο κρεβάτι και τη θήλαζα (και το κάνω ακόμα) ξαπλωμένη και κοιμόμουνα μαζί της. Ο ύπνος που κάνεις με το μωράκι αγκαλιά είναι μεν ελαφρύς αλλά πολύ γλυκός!

 

Πιστεύω πως αν παραμείνεις αυστηρή σ αυτό θα καταφέρεις να στρώσεις τον ύπνο της μικρής. Μην απελπίζεσαι! Έχει περάσει λίγος καιρός από τη γέννα και οι ορμόνες σου σε κάνουν ακόμα πιο ευαίσθητη. Θα περάσει όμως!

 

Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι!

eOSyp3.png BwuCp3.png
Link to comment
Share on other sites

eliana_1976_ Καρμπόν η ιστορία η δικιά μας! Σε όλα!! Insomniaaaaaa......και τη μέρα; κοιμάται και 7 ώρες σερί! Εμείς κλείνουμε τους 2 μήνες στις 21. Όχι μόνο είναι ξύπνια αλλά είναι και σε τρελά κέφια!:shock: Καλομαθημένοι εμείς με τη μεγάλη που είχε στρατιωτικό ωράριο και από 40 ημερών κοιμόταν 12μμ με 7πμ' date=' είμαστε πλέον σε μαύρη απελπισία! Έχουμε δοκιμάσει τα ΠΑΝΤΑ! Προσωπική μου άποψη, είναι αδύνατον να κρατήσεις ξύπνιο ένα βρέφος 2 μηνών, δοκίμασα να την ξυπνήσω, να φάει τουλάχιστον, και ήταν σαν πάνινη κούκλα, αλλού πόδια αλλού χέρια!! Πονάω πλέον παντού από τις αγκαλιές και το πήγαιν'έλα, μέση, ώμοι, πλάτη. Προσπαθούμε με τον άντρα μου να μοιράσουμε τις ώρες, την κρατάω εγώ μέχρι τις 2-3 και μετά εκείνος μέχρι το πρωί ή το αντίθετο! Απ'ότι μου είπε και ο παιδίατρος στον οποίο κατέφυγα σε έξαλλη κατάσταση θα το αλλάξει κάποια στιγμή μόνη της το ωράριο, ελπίζω μόνο να είναι πριν καταρεύσουμε τελείως :?:???:[/quote']

 

Εμείς φταίμε που άλλαξε ωράριο γιατί κάναμε το τραγικό λάθος να την ξυπνάμε κατά τις 11 το βράδυ για φαγητό και να μην μας ξυπνάει τη νύχτα. Δύο μέρες τώρα έχουμε καταφέρει το ακατόρθωτο. Κοιμάται τη νύχτα !!!!

Εφυγα από το δωμάτιο, την έχω όλη μέρα με τις φωνές του μεγάλου στο σαλόνι, κοιμάται κανένα δίωρο και ξυπνάει κανένα τρίωρο. >Κοιμάται μισάωρο και μένει ξύπνια 2 ώρες. Το βράδυ τρώει στις 10-10.30, ξυπνάει πάλι στις 2 και μετά 7 το πρωί. Ομως μας βγήκε η ψυχή μέχρι να καταφέρουμε να την κρατήσουμε ξύπνια το απόγευμα. Την σήκωνα ψηλά στον άερα κοντά στο φως, την έκανα μπάνιο για να μείνει ξύπνια, την έπαιρνα αγκαλιά κοντά στη μουσική, της έκανα γυμναστική. Εκνευριζόταν, έκλαιγε από τη νύστα αλλά τελικά τα καταφέραμε και ελπίζω να διατηρήσουμε τα ωράρια γιατί χαθήκαμε. Τωρα ξέρω θα με βρίζουν οι περισσότερες για τα "γυμνάσια" αλλά κάτι έπρεπε να γίνει. Η κατάσταση αυτή δεν αντέχεται ειδικά αν έχει και ένα δευτερο ταλιμπάν μεγαλύτερο στο σπίτι που αλωνίζει όλη μέρα, δεν αφήνει τίποτα όρθιο και δε σου μένει όχι χρόνος να ξεκουραστείς ούτε να φας αφού δεν υπάρχει καθόλου βοήθεια για ούτε ένα πιάτο φαγητό. Πλέον τρώω όρθια στο πάσο της κουζίνας

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

αχ το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζω με την μπουμπου μου...στην αρχη εκανα πολυυυυ υπομονη αλλα ρε κοριτσια εχω αρχισει να απελπιζομαι κ να κουραζομαι..απο την πρωτη μερα πουηρθαμε σπιτι ξενυχταμε ως τις 5-7 το πρωι.επειδη ο ανδρας μου δουλευει το πρωι τον λυπαμαι κ πλεον τον στελνω για υπνο κ ερχεται η κακομοιρα μανουλα μου κ ξενυχταει μαζι μου..ποτε θα τελιωσει αυτη η ιστορια,τι κανω λαθος κ τι να αλλαξω για να κοιμηθουμε πια?? να πω εδω οτι πλεον ουτε το πρωι κοιμαται πολυ..ξυπναει κατα τις 10 ξανακοιμαται γυω στις 4 ως τις 7 κ μετα το πηγαινουμε σερι... βοηθειαααα

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Τι ρουτίνα ύπνου ακολουθείς αυτή τη στιγμή; Πώς προσπαθείς να την κοιμίσεις; Πώς αποκοιμιέται τελικά; Πόσα κιλά είναι;

η μικρη ειναι 5200 κ την αλλη βδομαδα γινομαστε 2 μηνων.ρουτινα ξεκινησα να ακολουθω εδω κ μια βδομαδα,τκατα τις 8 με 8.30 κανουμε μπανακι,τρωμε κ μετα τπτ γιατι υπνο δεν εχουμε..τις περισσοτερες φορες μπορει να κοιμηθει κατα τι 10.30 -11 κ αφου ξυπνησει σε καενα 2ωρο δεν ξανακοιμομαστε!! για να κοιμηθει επισης δεν κοιμαται μονη της αλλα αγκαλια κ κουνημα!! αχ..βρειτε μου μια λυση..

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις, το μωρό είναι ακόμα μικρό. Μην περιμένεις να κοιμηθεί σερί από τώρα. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να αρχίσεις σιγά-σιγά να του μαθαίνεις δύο πράγματα: τη διαφορά ημέρας-νύχτα και πώς να αποκοιμιέται μόνο του.

 

Για τη διαφορά ημέρας-νύχτας κάνεις το εξής: όταν έρθει η ώρα του βραδυνού ύπνου, χαμηλώνεις τα φώτα, κάνεις ησυχία, μιλάς πιο σιγανά, βάζεις χαμηλή μουσικούλα στο δωμάτιο κ.λπ. Αυτό το κάνεις όλη νύχτα, δηλαδή και να ξυπνήσει για να φάει, το ταΐζεις στο μισοσκόταδο, χωρίς να μιλάς, χωρίς παιχνίδι, χωρίς να αλλάξεις πάνα (εκτός αν έχει κάνει κακά). Και το πρωί εννοείται ότι ανοίγεις τα παντζούρια διάπλατα, μιλάς κανονικά, κάνεις παιχνιδάκια και τρελλίτσες κ.λπ. κ.λπ.

 

Για να το μάθεις να αποκοιμιέται μόνο του, πρέπει να αρχίσεις να το βάζεις στην κούνια του ενώ είναι μισοξύπνιο, έτσι ώστε να αποκοιμηθεί μέσα στην κούνια και αν ξυπνήσει το βράδυ να ξέρει πού βρίσκεται. Στην κούνια θα του βάλεις και ό,τι βοηθητικό χαλάρωσης χρησιμοποιείς π.χ. πιπίλα, αρκουδάκι, κουβερτάκι, προβολέα κ.λπ. Αυτά είναι πράγματα που σιγά-σιγά θα τα συνδιάσει με τον ύπνο και θα το βοηθάνε να αποκοιμιέται. Αφού το βάλεις στην κούνια, το χαϊδεύεις, του λες καληνύχτα και φεύγεις από το δωμάτιο. Αν κλάψει, το αφήνεις λίγο να δεις μήπως σταματήσει. Αν συνεχίσει να κλαίει μετά από λίγα λεπτά, ξαναπάς στο δωμάτιο και το ηρεμείς, αλλά δεν το σηκώνεις από την κούνια του. Αυτό το κάνεις μέχρι να αποκοιμηθεί.

 

Ξεκίνατα αυτά σιγά-σιγά με υπομονή και χωρίς να περιμένεις να δεις άμεσο αποτέλεσμα και έχε στο νου σου σε 2 μήνες περίπου να αρχίσεις να έχεις μια ρουτίνα ύπνου μέσα στη μέρα ώστε να κοιμάται συγκεκριμένες ώρες. Στο μεταξύ, προσπάθησε να κοιμάσαι κι εσύ όταν κοιμάται για να ξεκουράζεσαι. Ο άντρας σου ας κοιμάται τις κανονικές του ώρες σε ένα άλλο δωμάτιο.

 

Σου έστειλα και ΠΜ. Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε προσεκτικα τι σου γραφει η little monkey. Ειναι πολυ μικρουλακι ακομα. πρεπει να εισαι οσο ποιο συνεπεις γινεται με το προγραμμα της . εμενα η μικρη μου ηταν πολυ ασταση στον υπνο της. τωρα τελευται εχει βρει τον ρυθμό της που ειναι 6 μηνων. Υπομονη , καλος προγραμματισμός και θα δεις βελτιωση συντομα.

s-age.png[/img]Z7Txp2.png

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις..οντως η μπουμπου ειναι μικρη αλλα κουραζομαι απιστευτα γιατι απο την ωρα που γεννησα δεν εχω κοιμηθει καθολου την νυχτα. την ρουτινα προσπαθω να την εφαρμοζω καθε μερα,δλδ μπανακι φαγακι την ιδια ωρα το απογευμα αλλα ο υπνος βεβαια δεν μας ερχεται με τπτ..επισης οταν νυσταζει θελει οποωσδηποτε αγκαλιτσα γιατι αλλιως σβηνει στο κλαμα. δεν υαρχει περιπτωση να σταματησει το κλαμα αν δεν την παρω αγκαλια κ δεν την παρηγορησω! ισως με τον καιρο σιγα σιγα..

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις, το μωρό είναι ακόμα μικρό. Μην περιμένεις να κοιμηθεί σερί από τώρα. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να αρχίσεις σιγά-σιγά να του μαθαίνεις δύο πράγματα: τη διαφορά ημέρας-νύχτα και πώς να αποκοιμιέται μόνο του.

 

 

Γιατι βρε να ειναι μικρο?Η μικρη μου απο σχεδον 1 μηνων κοιμαται το βραδυ αρκετα.Στην αρχη κατα τις 9-10,ξυπνουσε να φαει στις 3-4 και ξανα νανι μεχρι το πρωι.Τωρα δεν ξυπναει καθολου,πολυ σπανια να το κανει,κατευθειαν το πρωι για φαγητο.Εχει τυχη και 12 ωρες σερι να κοιμηθει!:-D

Ακολουθουσα μια ρουτινα καθε μερα και προσπαθουσα οσο μπορω να την κραταω ξυπνια την ημερα και να την απασχολω με οτιδηποτε.Α και οταν φαιρνεις την μαμα σου καντε βαρδιες μια εσυ θα κοιμασαι και αυτη θα προσεχει το μωρο και μετα το αντιθετο,ειναι τελειως ασκοπο να ξενιχτατε και οι δυο!Εγω ετσι εκανα στην αρχη μεχρι να στρωσει.

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

Γιατι βρε να ειναι μικρο?Η μικρη μου απο σχεδον 1 μηνων κοιμαται το βραδυ αρκετα.Στην αρχη κατα τις 9-10,ξυπνουσε να φαει στις 3-4 και ξανα νανι μεχρι το πρωι.Τωρα δεν ξυπναει καθολου,πολυ σπανια να το κανει,κατευθειαν το πρωι για φαγητο.Εχει τυχη και 12 ωρες σερι να κοιμηθει!:-D

Ακολουθουσα μια ρουτινα καθε μερα και προσπαθουσα οσο μπορω να την κραταω ξυπνια την ημερα και να την απασχολω με οτιδηποτε.Α και οταν φαιρνεις την μαμα σου καντε βαρδιες μια εσυ θα κοιμασαι και αυτη θα προσεχει το μωρο και μετα το αντιθετο,ειναι τελειως ασκοπο να ξενιχτατε και οι δυο!Εγω ετσι εκανα στην αρχη μεχρι να στρωσει.

 

καλημερα..την ρουτινα που λες οτι ακολουθουσες ειναι η γνωστη,δλδ μπανακι καθε μερα την ιδια ωρα μετα φαγακι κ μετα σου κοιμαται αμεσως?? οσο για τον πρωινο υπνο οσες φορες κρατησα την μπουμπου μου ξυπνια το απογευμα τοση υπερενταση ειχε μετα το βραδυ κ δεν κοιμοταν με τπτ το βραδυ παλι...

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...